PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emlakçı ile anlaşma hk.

DOHC
23-09-2017, 16:47
Merhaba,

Evi kiraya vermek amaçlı, emlakçı ile anlaşma yaparken nelere dikkat etmeli?
* Aklıma gelenler bir süre konması. Örneğin 30 gün içinde kiraya veremezsen anahtarı senden alırım gibi.
* Senin gibi bende kiracı arayacağım, ben bulursam anahtarı senden alırım gibi.
* Sen kiracı bulursan sana komisyon ödemem gibi.

İlk aklıma gelenler.
Bu konuda tecrübeli arkadaşlar var mıdır?
Matbu bir anlaşma formu var mı?

Seyfettin777
23-09-2017, 17:14
Kirayı direkt kiracınızdan alın.Bazı emlakçılar bir seferde alması gereken komisyonu, kirayı kiracıdan alıp içinden yüzde keserek size vermek suretiyle her ay alıyor.

Kiracınızla bizzat iletişim kurun iş bittikten sonra emlakçıyı aradan çıkartın.Bazı emlakçılar, ev çabuk kiraya çıksın diye, veya bahsedilen rakamın üstüne verip aradaki farkı cebe koymak için evi travestilere, torbacılara veya ne idüğü belirsiz başka kişilere verebiliyor, hatta günlük kiralayanlar bile oluyormuş bizim başımıza hiç gelmedi.

Bunun dışında emlakçıların komisyonları da yasal olarak belli, ben tam rakamı kesin olarak hatırlayamıyorum şuan ama buraya birisi yazar mutlaka, fazlasını vermeyin.(Yıllık kiranın %10'u+%18 Kdv diye hatırlıyorum kiralamak için)

Yukarıda söylediğiniz tarz şeyleri ise emlakçıyla görüşmeniz doğru olur, kimisi 1 ay uğraşır kiraya veremezse ücret talep etmez, kimisi ilan, afiş vb masrafları talep eder bu kişiden kişiye değişiyor genelde.

onursumer
23-09-2017, 17:32
Merhaba,

Evi kiraya vermek amaçlı, emlakçı ile anlaşma yaparken nelere dikkat etmeli?
* Aklıma gelenler bir süre konması. Örneğin 30 gün içinde kiraya veremezsen anahtarı senden alırım gibi.
* Senin gibi bende kiracı arayacağım, ben bulursam anahtarı senden alırım gibi.
* Sen kiracı bulursan sana komisyon ödemem gibi.

İlk aklıma gelenler.
Bu konuda tecrübeli arkadaşlar var mıdır?
Matbu bir anlaşma formu var mı?

ben emlakçımla şu şekilde çalışıyorum

eve tabelasını asıyor , internete ilanını veriyor bitane yedek anahtar veriyorum eğer boş ise tabi

ben kendi çevremdende araştırıyorum ama onun ilan verdiği platformlara ilan vermiyorum kiracı bulursa anlaşırsak sozleşmesi yapılır komisyonunu benden değil kiracıdan anlaştıysa alır ben kesinlikle bende veririm şekilde anlaşmıyorum zaten yazılı sozleşme yapmaya çalışan emlakcılarla çalışmıyorum çevremde tanıdığım kişilerle çalışıyorum

sadece kendim kiracı bulur isem bedelsiz aradan direk çekiliyor alıyorum anahtarımı kiracım ile sozleşmemi yapıyorum

Sert@ç
23-09-2017, 18:40
Remax ofisimisiz var bizde taslak olarak sözleşmede yer alan şeyler

Mülkü sadece biz satabiliriz başka emlakçı veya mülk sahibi satamaz satıldığı zaman sözleşme üstündeki komisyon alınır
Satmakdan vazgeçtim dediniz ancak sözleşmenin tarihi bitmeden mülkü sattınız veya kiraladınız yine komisyon alınır
Mülkü bir kişiye gösterdik diyelim o kişide mülk sahibini bulup bizi aradan çıkardı yine komisyon alınır çünkü yeri gösterirken "yer gösterme belgesi" imzalatılır

Kısaca sözleşme yaptığınız süre boyunca sizin satma kiralama gibi hakkınız normalde kalmıyor
Kurumsal firmayla çalışın mahalle emlakçısına anahtar verdiğiniz an 10 kapıcı 20 emlakçıya dağılıyo (evi garsoniyer olarak kullananları saymıyorum bile)

VTec_king
23-09-2017, 18:59
kendi emlak ofisim var, kiralayandan komisyon alınmıyor zaten,daireyi sadece ben kiralarım diye hiç bir emlakçı ile sözleşme yapma eğer ev boş ise,güvendiğin emlakçılara 1 er kopya verip kiralama sürecini hızlandırabilirsin,emlakçı yıllık kiranın yüzde 12 sini kiracı adayından talep edebilir daha fazlasını isteyemez

ozan gülle
24-09-2017, 23:12
Bende emlakcilik yapiyorum emlakci kiralik dairede mülk sahibinden komisyon talep etmez siz zaten piyasa şartlarında kira talep ederseniz kisa süre içinde kiraya verir siz eşe dosta söyleyip kendinizde kiraya verirsiniz fakat yukarida arkadasin yazdigi gibi emlakcinin ilan verdigi platformlara ilan vermezseniz emlakciniz daha saglikli musteri bulur