PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İmar konusu (100 den 30 a dusen arsa)

Sadık Özyer
27-09-2017, 14:18
Herkese iyi forumlar , 1980 yilinda dedemin almis oldugu arsa bugune kadar bos kalmis, ayni ada da parsel alanlar ev yapmislar , evler %100 imar ile bitisik nizamda yapilmis. Su anda o evlerin bulundugu parseller bile %30 imarli gorunuyor..
Eh bu haliyle de ev yapamiyoruz.
Basina boyle birsey gelen ve cozume ulasan var midir ?
Neler yapmamiz gerekir sure ne olur ? Yardimcilarinizi bekliyorum.

UmutRıza
28-09-2017, 22:40
%100 imarla ruhsatlı ev yapılamaz yapılar kaçaktır ve kaçak yapıda emsal gösterilemez. Parsellerde cephelerden birisinin 7 m şartı vardır size 7x7 min 49 m2 imar hakkı vermek Zorundalar

Thracian
29-09-2017, 08:57
Herkese iyi forumlar , 1980 yilinda dedemin almis oldugu arsa bugune kadar bos kalmis, ayni ada da parsel alanlar ev yapmislar , evler %100 imar ile bitisik nizamda yapilmis. Su anda o evlerin bulundugu parseller bile %30 imarli gorunuyor..
Eh bu haliyle de ev yapamiyoruz.
Basina boyle birsey gelen ve cozume ulasan var midir ?
Neler yapmamiz gerekir sure ne olur ? Yardimcilarinizi bekliyorum.

Yer hakkında daha fazla bilgi paylaşırsan daha net olur.

Bitişik nizamı anlaşmışlar mı? Yoksa bölge mi öyle. Son imar değişikliği ne zaman oldu.

Sadık Özyer
01-10-2017, 04:24
%100 imarla ruhsatlı ev yapılamaz yapılar kaçaktır ve kaçak yapıda emsal gösterilemez. Parsellerde cephelerden birisinin 7 m şartı vardır size 7x7 min 49 m2 imar hakkı vermek Zorundalar
Yarin foto ekliim hocam. Bu bilgiye nerden sahipsiniz ? Zaten parsel 55.9 m2 49 versinler ote tarafina balkon yapar kapatiriz ..

Frid
03-05-2018, 22:22
İmar barışı neyi kapsıyor? (Diriliş Postası koşe yazısı) - Hatice KOLCAK - Son dakika emlak haberleri (https://www.emlakpencerem.com/yazarlar/hatice-kolcak/imar-barisi-neyi-kapsiyor-dirilis-postasi-kose-yazisi/38710/)

Bakan Ozhaseki imar barışının detaylarını anlattı (http://www.ensonhaber.com/bakan-ozhaseki-imar-barisinin-detaylarini-anlatti.html)

Tasarıya göre, belediyenin ilan ettiği emsal emlak değerinin yüzde 3’ü oranında bedel yatırılarak yapı kayıt belgesi alınacak. Bu kaydın ardından belediyeler emlak vergisini arsa üzerinden değil, konut ya da işyeri üzerinden toplayacak. Özhaseki, tasarının 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan binalar, eklentilerini kapsadığını anlattı. Özhaseki, bu binaların kentsel dönüşümle ya da bireysel olarak yenilenmesi durumunda mevcut imar mevzuatına uygun yapılması gerekeceğini vurguladı

Yeni konu açmadan buradan devam edeyim dedim.

Tasarlanmış olan imar barışı yada affı hakkında ki görüşleri fikirleri alsak.

Bizimde kat ifrazlı ve toprak tapulu dairemiz var, sanırım proje tam olarak uymamış olan müteahhitler yüzünden yıllardır istemiş olsak da kat mülkiyeti alamadık. Yıllardır da kardeşim siz hayırdır deyip kapımıza gelen olmadı denetimsizlikler ülkesiyiz *****.

16EC813
03-05-2018, 23:33
1984 veya 85 li yılardaydı sanırımm yine böle bi imar affı yasası çıkmış ben o zaman yeni mezun olmuştum ve bi imar affı uygulaması yapan bi mühendisin yanında çalışıyodum ,neyse olaya geleyim :D
kaçak göçek yapılmış ve zamanında göz yumulmuş popilist siyasetin dogurdugu o kaçak binalara daha sonra devlet yine bi kanun çıkarıp resmi o haliyle ruhsat verme işlemidir ,tabi ki parası karşılıgında :D yine bi devlete kolay gelir kapısı :D
aynen yuarıda da arkadaşın yazdıgı gibi olacak
bu bazı dönemlerde bu dönemler seçim dönemleri demek daha dıgru olur devletimizin milletimize bi kıyagıdır :D

nosmemos
05-05-2018, 01:46
Cekmesi 7 metre olacak diye bir genellenme yanlis olur plani,plan lejantini,plan notlarini gormek gerekir.Bitisik nizam olur hic cekme yapmazsin.En dogrusu belediyeden bir imar capi alin yapilasma kosullarini oradan gorebilirsiniz.

Can1993
05-05-2018, 10:01
En dar cephe sartı 7 metre diye bir durum yok. Ana yoldan 5 arkadan 2 yan cepheden 3 gibi çekme mesafesi şartları bulunmakta. Plan notları tam olarak doğru bilgiyi verecektir. İmar affından faydalanabilsydiniz keşke sadık. 2017 yılı oncesi yapılarda binanın reel değerinin %3 kadar bedel öderseniz şartlara uygun hale gelebiliyorsunuz. İmar affı cok güzel bir gelir getirecek devlete zaten o kaçak yapıları yıkmıyorlardı en azından boş sorgusuz olacagına para gelecek kasaya.

ckrc
05-05-2018, 12:19
Ada pafta numarasından, plan notlarına ve yapılaşma koşullarına bakmak gerekir. Sadece imar bilgisi ile yorum yapabilmek çok zor. Bitişik Nizam izni vardir, yan cepheden mesafe çekmene gerek kalmaz gibi bazı detaylar vardır.

%100 imardan kasıt, arsanın taban alanının tamamını kapsayacak şekilde yapı mı yapılmış? Öyle bir durumun olma şansı, mümkünatı yok benim bildiğim, gördüğüm.