PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek elektrik faturası sebepleri ?

Yiğit G.
02-10-2017, 20:32
Tam konu başlığını bulamadım ama şöyle söylim 200 liradan aşağı fatura gelmiyor.Neyse sorun değil ödüyordum ama hep kıllanıyorum bu kadar gelmemesi lazım biri falan mı kullanıyor acaba diye.. Tek yaşıyorum sürekli açık sadece bilgisayarım.2 monitör var güçlü bir oyun bilgissayarı.Ama hesapladım bütün gün oyun oynamasım 60-70 lira + yapıyor oda 24 saat oynasam.. 5 saat falan oynuyorum neyse çamaşır makinası bulaşık makinası haftada 1 çalışıyor.. Yazın neredeyse hiç termosifonuda açmadım.Buzdolabım yeni.. Aga anlamıyorum 200 lira nasıl geliyor.. Neyse sorun o değil de bu ay 400 tl geldi.. Klima açmadım veya ekstra hiçbirşey yapmadım bütün yaz evde idim agustos nasıl geçti ise eylül de öyle geçti hatta agustosda daha çok hatta hergün klima açtım orda 240 geldi eylül ayı 400 geldi imkanı yok..

Kısaca biri elektriğimi çalıyorsa nasıl anlarım ? Veya evde ana sigortadan ne kadar kullandıgımı nasıl ölçerim ? Elektrik harcamasını ölçen bir sigorta kutusu varmıdır en azından görsem ne harcadıgımı ? Kafayı yicem.. Gerçekten harcadım ise ödiyeyim ama bütün gün tv kapalı ışıklar kapalı bitek pc acık basında oturuyorum.Evde çok elektronik eşya var 65" tv falan var ama inanın hep kapalı.. (açık olsada 125w yiyor zaten bişey değil) Şimdi tedaşı çağırsam inceleme ve itiraz için adamlar gelicek ooo dev ekran tv , sinema sistemi 2-3 monitor , muzik seti vs dicek ki harcarsın tabi.. Ama kullanmıyorum işte..

darkmoon
02-10-2017, 20:37
ebay aliexpress de falan watt metre ölçen prizler vardı 10-15 dolar bir şeydi onun ana sigortaya takılabilicek bir versiyonuda vardır kesin araştırmak lazım ordan bir aylık tüketimi hesaplayabilirsin ..

aqustic
02-10-2017, 20:39
Evdeki bütun elektrikle çalisan nesnelerin elektrigini kesip fişlerini cikartip pusuya yatin ve tam bu sirada dairenize ait olan saati kontrol edin.Saat dönuyorsa veya yeni dijital saatlerdeki rakamlar artiyorsa biri çaliyo demektir.

darkmoon
02-10-2017, 20:40
birde vampir elektrik denen bir şey var cihazları prizden çekmediğin sürece kapalı bile olsalar arka planda stand bye konumunda bir tüketim oluyor .. ama gene o faturayı yapmasına imkan yok .. fatura anormal yüksek.. bütün ev d sınıfı aletlerden olsa gene o kadar gelmemesi lazım.. eğer mevzu bilgisayar ise pasif soğutmaya geçmeni öneririm ..

darkmoon
02-10-2017, 20:40
Evdeki bütun elektrikle çalisan nesnelerin elektrigini kesip fişlerini cikartip pusuya yatin ve tam bu sirada dairenize ait olan saati kontrol edin.Saat dönuyorsa veya yeni dijital saatlerdeki rakamlar artiyorsa biri çaliyo demektir.

Aynen en başda bunu yapın .. bedava yöntem..

MK8800
02-10-2017, 20:41
Aracı kurumların aldığı (enerjisa vs vs ) komisyonları faturalardan iyi takip edin .

Onlarda baya etkiliyor rakam yükseldikçe

delyyy
02-10-2017, 20:41
Bu ay herkese geçirmişler.
Sağlayıcınıza bildirimde bulunursanız saati kontrol etsinler. Eğer saatte hata var ise geriye dönük para iadesi yapıyorlar. Denemekte yarar var.

darkmoon
02-10-2017, 20:44
en başda aqustic arkadaşın dediği denenmeli bence bu öyle ufak tefek şeylerden olucak bir şey değil 400 tl bir kişi için anormal yüksek.. yiğit sen resmen senle beraber bir iki evin faturasını daha ödüyorsun ..

Evrenoz
02-10-2017, 20:47
Akvaryum, Buzdolabı, sebil, PC ( 600w psu ) 7-24 çalışıyor
2 günde 1 bulaşık makinası ve çamaşır makinası
Akşamları aynı anda 2 tv çalışır.. Yazın bütün gece klima çalıştı
Bütün beyaz eşyalar A++

Fatura 100 TL civarında geliyor.. Kışın kombi çalıştığında %30-40 artıyor bu tutar..
Deli elektrik çekiyor kombi...

Ancak 400 normal değil.. Saat bozuktur muhtemelen..

EmreS13
02-10-2017, 20:57
Bi önceki fatura ile yeni faturayı karşılaştırın. Yani şöyle;
Önceki ay faturasının son endex ile yeni gelen faturanın ilk endexlerini kontrol edin bazen yanlış yazılıp extra ücret yazılabiliyo. Hatta rakamları bile yanlış yazanlar var.
Benim aklıma ilk bu geldi, ben tek yaşadığımdan beri sürekli kontrol ediyorum.

Yiğit G.
02-10-2017, 20:57
şimdi deneyecem herşeyi kapatım gidip saate bakıcam bakalım birşey varmı ? Sonra tedaş mı bedaş mı neyse onlara sölicem saate bir baksınlar.. Birde şu elektrik ölçen cihazlardan alıcam pc ye bir bakıcam ne kadar harcıyor çünkü sadece o 7/24 açık..

individual
02-10-2017, 20:58
kettle varmi evde?bizim evde vardi agrizalanmis.calismasada elektirik tuketiyordu 1-2 ayda zor buldum.
Eski elektirik saati vardi ona bakarak cozmustum.

01ayk01
02-10-2017, 21:00
Adana sicaginda 5+1 , 280 m2 evde sabahtan aksama kadar kesin 24 saat klima acik. ( gunduz salonda , aksam yatak odasinda ). 2 buzdolabi birisi 4 kapili buyuk tip digeri ofis tipi. 3 tane tv takili 1’i kesin calisiyor gun icinde. 5+1 muzik sistemide var. maximum 280 geldi bu yaz. Kisin 90 - 100 civari geliyor. Bi anormallik mevcut sizde.

01ayk01
02-10-2017, 21:01
şimdi deneyecem herşeyi kapatım gidip saate bakıcam bakalım birşey varmı ? Sonra tedaş mı bedaş mı neyse onlara sölicem saate bir baksınlar.. Birde şu elektrik ölçen cihazlardan alıcam pc ye bir bakıcam ne kadar harcıyor çünkü sadece o 7/24 açık..

Sadece kapatman yetmiyor abi. Fisi cekmen lazim komple

Majör
02-10-2017, 21:06
Türkiye geneli olabilir mi abi. Ben Konya’dayım 80 lirayı geçmeyen faturalarımız 140’ın altına düşmemeye başladı.

darkmoon
02-10-2017, 21:37
birde elektrik konusunda evinizi komple led ampüle çevirin çok az tüketiyor .. minik ledli afilli tavan aplinkleri var onlarda led med diye kanmayın bazıları çok elektrik çekiyor ..

ERkut 205
02-10-2017, 22:47
Fatura yüksek, şöyle bir durumda var. Bu ay 75-80 TL ortalama aylık elektrik gelen evim, Bu ay 135 geldi. Fakat fatura tutarının yazdığı gün aralığı 50 gündü.
Birde belli bir kw tüketim diliminden sonra kw başı tutar katladığı için muhtemel bu yolu izliyorlar.

hddsheriff
02-10-2017, 22:56
faturada yazan ilk okuma ve son okuma yerlerini kontrol et , sayaç ile tutup tutmadığını kontrol et. 186 yı ara sayacının bozuk olduğundan şüphelendiğini söyle , gelip sayacı değiştirsinler.

sayacın ve giriş çıkış sigortalarının kablo girişlerini kontrol et, aynı klemensten birden fazla kablo çıkıyorsa birileri senin üzerinden kullanıyor olabilir. (pek mümkün değil ama )

bir komşunun faturasını içleme birim fiyatları senin faturayla aynı mı diye.

McKrop
02-10-2017, 23:08
80-90 gelen elektrik faturam bu ay 135TL geldi üstelik bu ay evde yalnızca 1 hafta kaldım. Fakat 1 haftada baya bi klima çalıştırdım. 30 gün evde kalsam 90TL gelen fatura (klimasız) nasıl olduda bir anda bu kadar yüksek geldi klima bu kadar etkiler mi yaa

Dayı
02-10-2017, 23:13
Beyler maalesef bu yüksek faturalara alışmanız lazım çünkü gizli zam yapıldı. Elektriğin kw ına zam yapılmadığı için açıklama yapılmıyor lakin yeni bir vergi koyuldu ve bu vergi oranı her ay değişiyor. Şu anda ben teklif verirken sabit fiyat+yeni vergi(o ay yüzde kaç açıklanırsa) diye teklif veriyorum.

Dayı
02-10-2017, 23:17
Bir açıklama daha yazayım ; geçtiğimiz günlerde elektriğin kw ına yılbaşına kadar zam yok dendi. Doğru kw a zam yok ama acaip bir yeni vergi bindirildi.

oğuz
02-10-2017, 23:22
bize de yuksek geldi aradim arastirdim 60 yada 70 gunlukmus neden boyle okundugunu sordugumda bilmediklerini soylediler..toplu seviyorlar sanirim

Dayı
02-10-2017, 23:29
epdk nın yönetmeliği var 25-35 gün aralığında okunacak diye, kesin eminseniz şikayet maili atın.

bize de yuksek geldi aradim arastirdim 60 yada 70 gunlukmus neden boyle okundugunu sordugumda bilmediklerini soylediler..toplu seviyorlar sanirim

Dayı
02-10-2017, 23:31
bir başka konu ise eğer gerçekten BİLİNÇLİ tüketici değilseniz 3 zamanlı saat ve ödeme kullanmayın. Faturalarınız 2 katını aşabilir.

PROMINENT
03-10-2017, 00:17
2 klima 1 pc tv buzdolabi makineler hafta da 1 calisir. Bu ay 495 lira geldi. Ortalama boyle. Simdi beni buyuk supheye dusurdunuz acaba sorun mu var ?

2jz
03-10-2017, 00:34
Ailemle yaşıyorum.

Bilgisayarım 9'dan gece 12'ye sürekli açık (laptop)
Televizyon 8-23 yaklaşık %80 açık
Haftalık 4-5 kez çamaşır mk (a+)
Haftada 7 bulaşık mk (e sınıfı tüketim) 1997 yılından beri hizmette :)
Hafta 1 saat civarı ütü çalışıyor
Haftada 2-3 kez fırın çalışır
Her gün mikser, blendır gibi küçük ev aletleri çalışır
Buzdolabı pek yeni değil (c sınıfı tüketim)
Medikal aletler günlük düzenli çalışır.
Standart tasarruflu ampuller var evin her yanında.

Bize bu ay gelen fatura 65 lira. Önceden 50-55 geliyormuş babam bize kızıyor napıyonuz elektrikle bu kadar diye :)

Apartmanda 8 daire var. Faturalar 60-80 aralığındaydı hep.

2jz
03-10-2017, 00:39
Şöyle bir şey var. Ankarada yaşarken bu evdeki aylık fatura toplamı sadece 1 faturam oluyordu. Elektrik, özellikle su aşırı fazla geliyordu.

Ailemin en az 2 katı doğalgaz ve su ödüyordum. Elektrikte çok daha fazla geliyordu.

onursumer
03-10-2017, 02:37
evde 4 kisi yasiyoruz , benim odamda pc 24 saat, tv genelde aksamlari nerdeyse sabaha kadar acik

ayni sekilde diger odalardada , sump la yaklasik 1 ton akvaryum , buzdolabi , buyuk derin dondurucu vs

ortalama 200tl oduyoruz yazin klima acikken 300leri zor goruyoruz

bence sende ya kacak var , yada saat bozuk

Yigit-Y
03-10-2017, 03:29
Ben 4700 tl ödüyorum

25 pc ve 1 adet 48.000 btu klima 7/24 açık

Normal mi :)

Dou
03-10-2017, 04:54
Ben 4700 tl ödüyorum

Internet cafe mi isletiyosun?

Maxi
03-10-2017, 04:58
evine 400 tl ve üzeri hatta 300 tl üzeri gelen arkadaşlar hemen bağlı bulunduğunuz elektrik kurumuna dilekçe verip incelenmesini isteyin
muhtemelen saatiniz bozuk çıkacak ve size para iadesi yapacaklardır. (iade kısmı hayal canım :) )

bize ortalama 90 tl gelir
yazın klima hergün, hafta boyunca gece-gündüz açık olurdu o derece, gelen fatura 130tl-150 tl max idi
(bide tüm odalar açık klima çalışıyor, öyle tek oda da değil tüm evi soğutuyor klima)

42" plasma tv,klima, benim tüm gün açık olan bilgisayarım, buzdolabı çamaşır ve bulaşık makinası var
tüm ampüller enerji tasarruflu
dediğim gibi bu eve normalde 90 civarı, yazın full klima açık max 150 geldi.

buzdolabı konusu önemli.
eğer buzdolabınız problemli ise yani mesela kapısında kaçak var siz bilmiyorsunuz, o dolap hiç durmadan çalışır.
fark etmezsiniz ve sürekli 24 saat çalışan dolap faturayı ciddi şişirebilir.

Birde, eski dolapları imkanınız varsa elden çıkarın
bizde bosch dolap vardı aslında çokta eski sayılmaz düzgün çalışan bir dolap
20 senelik vardır gene
neyse, geçen sene yeni bosch dolap aldık A++ falan işte
ben yeni dolap gelmeden önce bizim eski dolabı ölçtüm 8 saat boyunca
sonra yeni dolap geldi 8 saat çektiği elektriği ölçtüm
resmen yeni dolap eskisinden %50 daha az elektrik harcıyor.

MDeniz
03-10-2017, 06:03
Şehirden şehire değişiyor mu bilmem ama 7/24 klima açık bazen çift klima açıyorum ***** Adana sıcakları bunaltıyor diğer dolap ,tv ve çay ısıtıcısı beyaz eşyalar buna rağmen 210-220 ödüyorum.

drago
03-10-2017, 07:34
Kontrol ettirmek amaçlı yazıyorum, kimsenin günahını almayayım.

Evin altında dükkan,restoran vs. var mı? Misal sürekli çalışan bazı şeyler oluyor, atık su pompası, havalandırma sistemi gibi. Dükkanın bir kusuru olmayabilir, bu tip sürekli çalışan cihazların elektriğini çekerken yanlışlıkla başkasının elektriğinden alabiliyorlar. Başımıza geldi.

Yigit-Y
03-10-2017, 07:42
Internet cafe mi isletiyosun?

Coin çiftliği işletiyorum

DOHC
03-10-2017, 08:15
Akvaryum, Buzdolabı, sebil, PC ( 600w psu ) 7-24 çalışıyor
2 günde 1 bulaşık makinası ve çamaşır makinası
Akşamları aynı anda 2 tv çalışır.. Yazın bütün gece klima çalıştı
Bütün beyaz eşyalar A++

Fatura 100 TL civarında geliyor.. Kışın kombi çalıştığında %30-40 artıyor bu tutar..
Deli elektrik çekiyor kombi...

Ancak 400 normal değil.. Saat bozuktur muhtemelen..

Bir kombi 1 saat çalışırsa 120-150 w arası eletrik tüketir. Kombinin 10 saat devamlı çalıştığını düşünürsek 1 günde (ki 1 saatte 35-40 dk anca çalışır kombi ortalama), günde 1.5 kw elektrik tüketir. Birim fiyat 0.44 TL sanırım, günde 0.66 TL, ayda 20 TL gibi bir rakam tüketir.

Bu arkadaş,
Fatura sayaç rakamı ile faturasını karşılaştırsın,
3 fazlı elektrik tüketiyorsa, saat dilimi bazında tüketimine baksın,
Evin sigorta kutusundan tüm sigortaları kapatıp, sayacını gözlemlesin bence.

Aranel Ciryatan
03-10-2017, 08:30
Örnek olması için yazıyorum

1200w psu olan ve 5 ghz'e OC'li bir pc 18-24 arası hep açık ve oyun oynanıyor.
27" 2 tane oyuncu monitörü + 1 23" normal led monitör bu pc ye bağlı.
1 mini pc devamlı açık
120 ekran led tv 18-24 arası açık
1 oyuncu laptop haftada 3 gün aynı saat aralığında açılıyor
Kurutma makinası ve çamaşır makinası haftada 3 kez çalışıyor
Bilgisayara bağlı 5+1 ses sistemi ve simülasyon seti var.
Evdeki bütün ampüller led
buz dobabı yeni nesil.

son gelen fatura 66 TL

Ome_RS
03-10-2017, 08:43
O kullanima o tutar cok abes. Herkes paylasmis zaten kullanimina gelen faturalari oradan da belli. Biz kari koca çalıştığımız icin evi pek kullanmiyoruz ama yne haftada 2 kez camasir bulasik kurutma calisiyor aksam 18 23arasi 55"tv acik hergun utu yapilir 1800w fon makinası ve sac duzlestirici calistirilir. Tum lambalar led gelen elektrik 30 ile 35 arasi degisiyor max gelen 50tl.
Ben kullanmadigim hersey standby da tuketmesin die anahtarli priz kullaniyorum. Kullanmadigim sure boyunca kapalidirlar. Kahve makinasi Kettle mikrodalga kombi kurutma vs.

streetracer_nos
03-10-2017, 09:04

1 mini pc devamlı açık
buz dobabı yeni nesil.

son gelen fatura 66 TL

Kaçak hattı alt/üst komşu hangisinden aldın;)

dragstar
03-10-2017, 09:11
bizim eve 60 tl geliyor yazın, kışında 40-45 tl, yazın 18000 btu klima çalıştırıyorum akşamları ondan dolayı artıyor, evdeki herşey a++ ve led

Aranel Ciryatan
03-10-2017, 09:27
Kaçak hattı alt/üst komşu hangisinden aldın;)

walla psu dışında yüksek wattlı hiç birşey yok bu listede. yeni nesil tüm ürünler adaptörlü olduğu için 25-30 watt güç tüketimleri var maksimum.

Kısaca evde kullanılan ürünlerin yeni nesil olması ciddi elektrik tasarrufu sağlıyor.

i-vtec07
03-10-2017, 09:44
https://i.hizliresim.com/7yX8pm.jpg (https://hizliresim.com/7yX8pm)

XoR
03-10-2017, 09:49
Apartmanında yüksek watt'lı ampuller kullanarak üretim yapan biri elektriğini senden otlanıyor bence. Buna istinaden elektrik arızadan bir keşif yaptır derim apartmandaki diğer kişilere pek olayı duyurmadan.

streetracer_nos
03-10-2017, 09:50
walla psu dışında yüksek wattlı hiç birşey yok bu listede. yeni nesil tüm ürünler adaptörlü olduğu için 25-30 watt güç tüketimleri var maksimum.

Kısaca evde kullanılan ürünlerin yeni nesil olması ciddi elektrik tasarrufu sağlıyor.

kurutma makinasıyla çamaşır mak. var elektrik düşmanı 5+1 de sağlam bişeyse oda sömürür

Dayı
03-10-2017, 09:56
evlere gelen faturaları tl bazından değil de aylık elektrik tüketimini kw bazında paylaşsanıza.

örnek benim bu ayki tüketimim 337 kw 140tl fatura gelmiş

VETTE
03-10-2017, 09:56
Fatura yüksek, şöyle bir durumda var. Bu ay 75-80 TL ortalama aylık elektrik gelen evim, Bu ay 135 geldi. Fakat fatura tutarının yazdığı gün aralığı 50 gündü.
Birde belli bir kw tüketim diliminden sonra kw başı tutar katladığı için muhtemel bu yolu izliyorlar.

Aynen bana da her ay 75-80 gelirken bu ay 105 gelmiş.Aynı sebepten.kaldı ki benim büyük kız sürekli ajan gibi evin içinde dolanıp boşa yanan lambaları kapatır baba paramız boşa bitmesin diye:)

Dayı
03-10-2017, 09:58
Kombi nasıl 35-40 dakika çalışır saatte ?

Bir kombi 1 saat çalışırsa 120-150 w arası eletrik tüketir. Kombinin 10 saat devamlı çalıştığını düşünürsek 1 günde (ki 1 saatte 35-40 dk anca çalışır kombi ortalama), günde 1.5 kw elektrik tüketir. Birim fiyat 0.44 TL sanırım, günde 0.66 TL, ayda 20 TL gibi bir rakam tüketir.

Bu arkadaş,

Aranel Ciryatan
03-10-2017, 10:06
kurutma makinasıyla çamaşır mak. var elektrik düşmanı 5+1 de sağlam bişeyse oda sömürür

5+1 logitech x530 çok öyle büyük birşey değil yani. Kurutma ve çamaşır 2 side A+++ hatta kurutma makinasının özelliklerinde aşağıdaki gibi değer vermiş.

Enerji Sınıfı A+++
Enerji Tüketimi (kWh/yıl) 152

Dayı
03-10-2017, 10:06
yukarı da da yazdım bir daha yazayım; devlet her kw dan 20 kuruş kesinti yapıyordu , bu kesintiler geçtiğimiz yıllarda tüketicilere yansımıyordu fakat geçtiğimiz ay bu kesinti 60-70 kuruşa çıkarıldı ki elektriğin kw nın 0.200 kuruş olduğunu düşünürseniz 60 kuruş ciddi bir rakam. satıcılar veya enerji firmaları bu 60-70 kuruşu tüketiciye yansıtmaya başladı.
bu 60-70 kuruş farkın kdv si ötv si eklenince faturalar iyice şişiyor.

axcel
03-10-2017, 10:43
yaz aylarında 60-120 tl arasında kışın ise 120-220 arası faturam geliyor geçen kış faturam birden artışa geçti ilk ay 300 tl civarı 2. ay ise 650 tl gibi faturam geldi tabii haliyle hemen arayış içerisinde ev halkını iştimaya çektim ama sonuç çıkmadı :D daha sonra elektrik dağıtım şirketine başvurdum (aydem)kontrole bi ekip geldi daha önceki faturalarımı gösterdim ve son iki ay a baktılar saat normal gözükmüyor ve bunu incelemeye yollayacağız dediler ve yerine yeni bir saat takıp gittiler tabii biz faturayı ödemek zorundaymışız neyse onuda hallettik bir sonraki dönem herşey normale döndü ama hala eski saatten haber yok neymiş ankaraya merkeze yollanıyormuş orda toplanıp inceleme yapılıyormuşta netice almak 1 seneyi buluyormuşta muşta vsvs gidiyor cümle :D
eğer elektrik sayacının arızalı olduğu tespit edilirse yani onaylanırsa geçmiş faturalar baz alınaraktan fatura ortalaması alınıp çıkan rakama göre yüksek gelen faturadan düşüldükten sonra fazla ödenen farkı ise gelecek dönemlerdeki faturadan düşüleceği söylendi... yani demem o ki elekrik dağıtım şirketine haber edin incelesinler şüpheli bi durum varsa zaten onlar gereken işlemi yapıyorlar..

DOHC
03-10-2017, 10:59
Kombi nasıl 35-40 dakika çalışır saatte ?

Ortalama.
İşe giderken kapatırsın mesela. İşten gelince açarsın soğuk evde. Oda termostatın varsa oda sıcaklığı set değerine gelene kadar, oda termostatı yoksa içindeki su sıcaklığı set değerine gelinceye (histerisis konusu ayrı) çalışır.
Rejime oturduktan sonra elbette daha az çalışır.
Kullanım suyu içinse hep çalışır musluk açıkken.

onursumer
03-10-2017, 11:08
Ben 4700 tl ödüyorum

miningde normal masallah yersizlikten girmiyorum o ise :)

Dayı
03-10-2017, 11:51
Dediginiz durumlar da kombi durur da sirkulasyon pompası da durur mu? Kullanım suyu açıkken sirkulasyon pompası devreye girer mi? Kombi ya petekleri ısıtir ya da musluk suyunu.

Ortalama.
İşe giderken kapatırsın mesela. İşten gelince açarsın soğuk evde. Oda termostatın varsa oda sıcaklığı set değerine gelene kadar, oda termostatı yoksa içindeki su sıcaklığı set değerine gelinceye (histerisis konusu ayrı) çalışır.
Rejime oturduktan sonra elbette daha az çalışır.
Kullanım suyu içinse hep çalışır musluk açıkken.

DOHC
03-10-2017, 12:12
Dediginiz durumlar da kombi durur da sirkulasyon pompası da durur mu? Kullanım suyu açıkken sirkulasyon pompası devreye girer mi? Kombi ya petekleri ısıtir ya da musluk suyunu.

Merhaba,

Kombi monotermik ise yani çift eşanjörlü ise ki piyasada bu modeller hakim,
*Kullanım suyunda hem pompa hem fan çalışır.
* Kalorifer devresinde ise kombi termostat yaptıktan sonra fan durur. Pompa ise, yazılımına bağlı olarak, 30 sn ile 2 dk arasında daha çalışır ve durur. Çünkü kombi durduğu zaman eşanjörde ısıl yığılmayı önlemek lazımdır. Pompa onun için kısa bir süre sonra durur.

Eski teknoloji, tek eşanjörlü kombi ile,
* Kullanım suyunda pompa durur.
* Kalorifer devresinde yukarıda yazdığım durum geçerlidir.

Evrenoz
03-10-2017, 13:48

Bu arkadaş,

Ben de böyle düşünüyordum lâkin kışın her ne oluyorsa elektrik tüketimim %30 artıyor..
Yazın çalışan klima kışın çalışmamasına rağmen..
Bunun dışında değişen bir şey yok diğer kullanılan aletlerde

Bu arada 24 saat çalışıyor benim kombi. Zaman ayarlı termostat var kombiyi kontrol eden
Yani her saat için evin belli sıcaklık değerleri var ( gece 22, sabaha karşı 24, gündüz 23, akşamüstü 24 gibi )
Bunu tutturmak için sanırım devamlı devrede, ya da dediğin gibi 1 saatte 35-40 dk çalışıyor.
10 saat için 20 TL rakam tüketiyorsa, 24 saat için 40 TL civarında tüketiyor gibi duruyor. Bu durumda %30-40 artış doğru oluyor sanırım

fthdrn
03-10-2017, 16:16
Ya geçiriyorlar işte. Nasıl olsa soruşturmayacaklar diye tapagaz geçiriyorlar :D

G.U.Z.
03-10-2017, 16:50
Toplam 268.6 kwh elektrik tuketimine 111.3 tl fatura gelmis.. Birim fiyat tek zAman 0.21406, dagitim 0.117775 diyor, dagitim daha once varmiydi hic dikkat etmemistim

DOHC
03-10-2017, 17:00
5+1 logitech x530 çok öyle büyük birşey değil yani. Kurutma ve çamaşır 2 side A+++ hatta kurutma makinasının özelliklerinde aşağıdaki gibi değer vermiş.

Enerji Sınıfı A+++
Enerji Tüketimi (kWh/yıl) 152

Ben kurutma makinası alırken B sınıfı ile A++ modeli arasında 2 katı fiyat farkı vardı.
Katalog verisine göre haftada 1 çalıştırma ile aradaki fiyat farkını 12-13 yılda mı ne amorti ediyordu.
12 yıl çalışmaz zaten makina, ileride bir arızası cihaz kadar tutar dedim, B sınıfı cihaz aldım. Faturalar üzmüyor beni.

Belki daha çok çalışan makinalarda işe yarayabilir buzdolabı, derin dondurucu vb. Ama ara sıra çalışan makinalarda pazarlama yemi bence enerji sınıfı.

220T
03-10-2017, 17:38
"Dağıtım bedeli" kısmını kontrol eder misiniz?

Dayı
03-10-2017, 18:43
Dağıtım bedeli hep vardı, normal....

Normal olmayan benim dediğim destekleme fonu. Mesela biraz önce elime gelen yazıya göre eylül 2017 için 0.54 kuruş tesbit edilmiş. Yani ortalama 0.200 kuruş olsa kw ı yüzde 25 demektir bu ayki gizli zam.

ayrıca 0.216 yüksek bir fiyat araştırın. ben 0.185 ten ödüyorum.

Toplam 268.6 kwh elektrik tuketimine 111.3 tl fatura gelmis.. Birim fiyat tek zAman 0.21406, dagitim 0.117775 diyor, dagitim daha once varmiydi hic dikkat etmemistim

DOHC
03-10-2017, 18:53

Normal olmayan benim dediğim destekleme fonu. Mesela biraz önce elime gelen yazıya göre eylül 2017 için 0.54 kuruş tesbit edilmiş. Yani ortalama 0.200 kuruş olsa kw ı yüzde 25 demektir bu ayki gizli zam.

Bana %8 indirim yapabilmiştin abi, kendine %15 olmuş :)

Dayı
03-10-2017, 19:04
Yok öyle düşünme.

ben kullanmaya başladığım da ki elektrik fiyatını hatırlamıyorum, belki ben kendime de %8 yaptım ama sonuçta fiyat artınca benim indirimli fiyatım sabit kaldı ve makas açıldı. öyle düşünmek lazım. Senin %8 de belki bugun kü fiyata göre %10 kusurlere çıkmış olacaktı.
bugün mesela bir yere teklif verdim 0.186+her ay ne geleceği belli olmayan fon ( istatiksel olarak ortalama 20 kuruş geliyor).
Yani kendime çok size az diye bir fiyat yok. herkese eşit :-)

Bana %8 indirim yapabilmiştin abi, kendine %15 olmuş :)

G.U.Z.
04-10-2017, 08:49

Ankaradaki kesintiler az olabilir mi?
Cunku benim 111.3/268.6=0.4144 tl/kwh
Sizin 140/337=0.4153 tl/kwh
Ya da ben bir yerde hesap hatasi yapiyorum:)

G.U.Z.
04-10-2017, 08:55
Ankaradaki kesintiler az olabilir mi?
Cunku benim 111.3/268.6=0.4144 tl/kwh
Sizin 140/337=0.4153 tl/kwh
Ya da ben bir yerde hesap hatasi yapiyorum:)

edit:siz de ankaradaymışsınız, ben hep istanbul olarak düşünüyordum :)

CenKeR
04-10-2017, 10:02

1 mini pc devamlı açık
buz dobabı yeni nesil.

son gelen fatura 66 TL
senin evde araba gibi az yakıo abi maşallah evde yazılım varmı :D

Aranel Ciryatan
04-10-2017, 12:42
senin evde araba gibi az yakıo abi maşallah evde yazılım varmı :D

bende genel olarak bir dengeli kullanma durumu var sanırım. Ampullerin kesinlikle çok fark ettiğini düşünüyorum. 4-5 watt falandı ledler çünkü.

Hondafatih
04-10-2017, 14:53
geçen sene elektronik saatli sayaçlı olanlardan var bizim binada bizimki bozulmuş 3 ay fatura 0 çekti neyse bildirdik vs geldiler söktüler yenisi taktılar gittiler ağustos faturası bir geldi 450 tl tabi saat değişimini vs unutmuştuk tabi itiraz vs sonuç alamadık(ki normal) evimde klima yok 2 tv var 1 tv neredeyse gün boyu açık diğeri akşam 6 dan sonra açılıyor buzdolabı vs evde bulunması gereken eşyalarımız la geçen senelere göre bu bu ay bizede 145 lira geldi(110 aşmazdık) bence özeleştirilmelerden dolayı bu mecralar usulüne uygun olmadan 5 10 lira zam yaptılar

darkmoon
04-10-2017, 15:28
neticeyi merak ettim ben varmı bir gelişme

M U R A T
04-10-2017, 15:47
bir başka konu ise eğer gerçekten BİLİNÇLİ tüketici değilseniz 3 zamanlı saat ve ödeme kullanmayın. Faturalarınız 2 katını aşabilir.

3 zamanlı saatlerde hangi zamanlar ucuz oluyor ?

Dayı
04-10-2017, 19:26
en ucuz saat dilimi gece 10 ile sabah 6 arası..... sabah 6 ile ikindin 5 arası normal tarife .... ikindin 5 ile gece 10 a kadar da zamlı tarife.

3 zamanlı saatlerde hangi zamanlar ucuz oluyor ?

gemsazr9
04-10-2017, 22:10
ben bir kiralamıştım . bir gün şalter kapalı iken sayacın döndüğünü fark ettik . elektrikçi çağırdık . meğerse üstteki çakal kendi elektriğinii bizim sayaca bizimkini ona bağlamış ve elektrikle ısınmış .

dahan
04-10-2017, 23:51
bizede cok geldi bizim gibi bi kaç kişi daha vardı faturası çok gelen,,,,emekte birinede 150 tl su faturası gelmiş kızarak faturayı yatırmaya gitti hatta emek tarafına çok geliyo keçiören gibi semtlere az geliyo gibi laflar etmişti...

Yiğit G.
05-10-2017, 01:16
neticeyi merak ettim ben varmı bir gelişme

evi alırken annem sen uğraşma elektriği suyu vs ben üstüme alırım demişti , onun başvurması lazımmış inceleme için ama hertürlü ödicem o bedeli şimdilik.. Bu hafta başvuracak.. Dün watt ölçer aldım yarın elime geçer tek tek bütün aletleri ölçüp buraya yazıcam.Ben pek anlamam matematikten yazarım artık haftada kaç saat çalıştıklarını anlayan biri kw değeri ile çarpar böler bakarız.

Yiğit G.
05-10-2017, 19:34
Evet beyler 2 saattir tek tek ölçüyorum cihazları.Sonuç böyle

1-Salonda dik lamba 9.5w , 3 tane 5w tavan lambası
2-muzik seti off konumda: 3 W (pek dinlemiyorum aylardır kapalı)
3-Tv off konumda 0.8w on konumda 190 ile 280 arası gidip geliyor , plazmalar resim'e göre watt çeker. 240w diyelim..
4-Sinema sistemi anfi + sub = anfi = 42w - Sub 15W
5-Bluray 14w
6-Digiturk çok arkada bakmadım ama 10w diyelim onada , modeme de bakmadım 5w da ona diyelim
6-Bilgisayar

27" aoc monitör = 26W
22" samsung monitör = 36w
Z5500 = 43W

Bilgisyar açıkken nette gezinmek 260w
utorrent açık bıraktıgımda 240W (24 saat açık hiç kapanmıyor pc)
Oyun oynarken 450W (5 saat oynuyorum)

250w 19 saat 450w 5 saat diyelim 1 gün için.Yani saati 300w a falan mı geliyor saati öyle birşey

Bozdolabı 4.5w standby da , 15 dakka kapağı açık bıraktım ısınması için çalıştı sogutma , 125w tüketti sonra durdu
Seg bulaşık ve çamaşır makinası A+ 2 yıl önce sıfır aldım bakmadım değerlerine

Bütüm evim bunlar.Odam da tv var ama fişi takılı değil aylardır.Başka aletlerde var tabi ama takılı değil hiçbiri.. Tek yaşıyorum bulaşık makinası 10 günde bir çamaşır makinası haftada bir.. Termosifon hep kapalı duş alıcagım zaman 10 dakka açık kapıyorum.

Bilgisayar 7/24 açık.. Tv 7-8 saat açık.. varmı hesap yapabilecek olan :)

Yiğit G.
05-10-2017, 19:44
Şunuda ekliyim

Bilgisayar + ses + monitorler = 400W 10 saat açık bunun 5 saati oyun (450W + iki monitor ve ses 100w = 550W 5 saat) geri kalan 14 saat de 240W

Tv 8 saat açık = Tv + sinema sistemi + sub = 300 W 7-8 saat açık bazen hiç açmıyorum ama 8 saat diyelim hadi..

Aranel Ciryatan
05-10-2017, 20:30
bana yine 66 tl gelmiş bu ay. aynı rakamı tutturmuşuz

spree1903
05-10-2017, 21:29
elektriğin yaklaşık yüzde 65 lik kısmını ithal ediyoruz.bunun yüzde 50 si doğal gaz yüzde 15 civarı ithal kömürdür, geri kalanı ise res,hes,ges,linyit ve yerli kömürden karşılanıyor.sadece güncel bir bilgi vereyim dedim

Yiğit G.
05-10-2017, 21:33
bana yine 66 tl gelmiş bu ay. aynı rakamı tutturmuşuz

senin normal 6 saat pc kullanımı için.Benim 24 saat açık ve ses sistemi ile 400w saatlik tüketimim.24 saat çalışınca hiç ekran açılmassa ve ses sitemi 70TL sadece bilgisayarın yaktığı.Ekranları açarsam ses le pc 110 tl yapıyor aylık 24 saatlik kullanım.. Ama senin gibi 5 saat açsam 15-20 lira yapıyor baktım şimdi senin doğru yani.Ayrıca 152 ekran plazma da çok yakıyor.250w da o.. Biraz hesapladım da sanırım doğru gibi çıkan sonuç..

Gece tarifesi varmış 22-06 arası en uygunu oymuş yarı yarıya fiyat farkı var sanırım ona geçicem.

darkmoon
05-10-2017, 21:56
senin normal 6 saat pc kullanımı için.Benim 24 saat açık ve ses sistemi ile 400w saatlik tüketimim.24 saat çalışınca hiç ekran açılmassa ve ses sitemi 70TL sadece bilgisayarın yaktığı.Ekranları açarsam ses le pc 110 tl yapıyor aylık 24 saatlik kullanım.. Ama senin gibi 5 saat açsam 15-20 lira yapıyor baktım şimdi senin doğru yani.Ayrıca 152 ekran plazma da çok yakıyor.250w da o.. Biraz hesapladım da sanırım doğru gibi çıkan sonuç..

Gece tarifesi varmış 22-06 arası en uygunu oymuş yarı yarıya fiyat farkı var sanırım ona geçicem.

o zaman sen bilgisayarı aktif den pasif soğutmaya geç .. senin kasada asıl yakan şeyler soğutma sisteminde kullandığın ürünler olabilir yüksek ihtimal su soğutma yada bütük ekstrem bir soğutular fanlar falan var kasada onlarda çok tüketiyor elektrik.

Yiğit G.
05-10-2017, 22:10
o zaman sen bilgisayarı aktif den pasif soğutmaya geç .. senin kasada asıl yakan şeyler soğutma sisteminde kullandığın ürünler olabilir yüksek ihtimal su soğutma yada bütük ekstrem bir soğutular fanlar falan var kasada onlarda çok tüketiyor elektrik.

işlemcide çok çekiyor sadece işlemci 125w tam yükte.. Bide o.c lu .. 150-170w falan çekiyordur.Su soğutma çok çekmez pompası ya 5v la çalışıyor yada 12v.. Usb kadar çeker veya fan kadar.Baktım şimdi 18W mış çektiği çok bişey değil yani.. Fanlar tanesi ortalama 3watt harcıyor.. 10 fan desek 30 , 20 de pompa 50w..

Evrenoz
06-10-2017, 07:24
Ölçtüğün alet nedir
ben de alayım ondan bi tane, lazım olur illaki

Aranel Ciryatan
06-10-2017, 07:51
işlemcide çok çekiyor sadece işlemci 125w tam yükte.. Bide o.c lu .. 150-170w falan çekiyordur.Su soğutma çok çekmez pompası ya 5v la çalışıyor yada 12v.. Usb kadar çeker veya fan kadar.Baktım şimdi 18W mış çektiği çok bişey değil yani.. Fanlar tanesi ortalama 3watt harcıyor.. 10 fan desek 30 , 20 de pompa 50w..

Bilgisayarlarda en çok ekran kartları elektrik çekiyor artık zaten. Bu arada UPS alma imkanın varsa UPS kullan. Çünkü annemler ile yaşadığım zamanlarda UPS kullanmıyordum ve sanki pc daha fazla elektrik yakıyordu. Evlenip evime geçtiğimde UPS aldım online olanlardan. Sanki bir tık elektrik tasarrufu sağlıyor gibi geliyor bana.

Bu arada benimde sistem yüklü baya. FX8350 var onunda normalde TDP 125W ama 5.0 GHz'e OC'li durumda. Ekran kartım Aorus GTX1070 150W normal TDP'si. Oda 2000 MHz'e OC'li durumda. Kasa içinde 3 SSD, 1 normal HDD, LED ışıklandırma, Corsair H115i sıvı soğutma, Sıvı soğutma fanları dahil 5 tane fan var.

Hatta sistem bu :D Faturanın büyük bölümü buradan geliyordur zaten.

http://resimag.com/p1/5ca6781377.jpeg

Maxi
06-10-2017, 09:27
sizin aldığınız prize takılan oradaki cihazın çektiği ekımı gösteren modellerden, bende de benzeri var güzel kullanışlı alet.
ama asıl olması gereken ve benimde bir türlü alıp takmaya fırsat bulamadığım "energy monitor" ler var.
bir link vereyim buna benzer yani
Efergy Technologies ELITE CLASSIC 3.0 In-Home Energy Monitor | eBay (http://www.ebay.com/itm/Efergy-Technologies-ELITE-CLASSIC-3-0-In-Home-Energy-Monitor-/122716317317?epid=2075547404&hash=item1c92766685:g:V80AAOSwC~dZwmS4)

bunu evin ana girişine takıyorsun ve sürekli yaktığın elektriği ölçüyor log alıyor hatta kw lira değerini yazarsan 1 ay sonra kaç para tutmuş söylüyor.
3 aşağı 5 yukarı yakın bir değer çıkacaktır
en temizi eve bunun gibi birşey takmak
bunların pahalıları ve ucuz modelleride var

Aranel Ciryatan
06-10-2017, 09:30
sizin aldığınız prize takılan oradaki cihazın çektiği ekımı gösteren modellerden, bende de benzeri var güzel kullanışlı alet.
ama asıl olması gereken ve benimde bir türlü alıp takmaya fırsat bulamadığım "energy monitor" ler var.
bir link vereyim buna benzer yani
Efergy Technologies ELITE CLASSIC 3.0 In-Home Energy Monitor | eBay (http://www.ebay.com/itm/Efergy-Technologies-ELITE-CLASSIC-3-0-In-Home-Energy-Monitor-/122716317317?epid=2075547404&hash=item1c92766685:g:V80AAOSwC~dZwmS4)

bunu evin ana girişine takıyorsun ve sürekli yaktığın elektriği ölçüyor log alıyor hatta kw lira değerini yazarsan 1 ay sonra kaç para tutmuş söylüyor.
3 aşağı 5 yukarı yakın bir değer çıkacaktır
en temizi eve bunun gibi birşey takmak
bunların pahalıları ve ucuz modelleride var

Bu çok iyiymiş. Kesip biçme de istemiyor.

Aranel Ciryatan
06-10-2017, 09:36
Bu çok iyiymiş. Kesip biçme de istemiyor.

Alternatif olsun. daha ucuzu.

Tahmini Teslimat Zamanı (https://tr.aliexpress.com/item/Energy-Saver-Monitor-with-Three-sensor-Saving-Energy-Analyzer-Energy-Meters/32794550425.html?spm=a2g10.search0104.3.1.Lzd5Ax&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10 065_10151_10068_10344_10342_10343_10340_10341_1030 7_10060_10155_10154_10056_10055_10054_10059_10534_ 10533_10532_100031_10099_10338_10339_10103_10102_1 0052_10053_10142_10107_10050_10051_10172_10084_100 83_10080_10082_10081_10110_10111_10112_10113_10114 _143_10312_10313_10314_10078_10079_10073,searchweb 201603_17,ppcSwitch_4&btsid=df776586-b90f-4412-9a89-70407432e29f&algo_expid=6decf845-f644-49a2-8d8b-fb512adea109-0&algo_pvid=6decf845-f644-49a2-8d8b-fb512adea109)

Ayrıca WiFi ile iletişim kurduğu için ekranı evin içinde istediğiniz yere koyabiliyorsunuz.

Maxi
06-10-2017, 10:00
3 sensörlüyü seçmişsin, gerek yok eve
bu tek sensörlü ve daha ucuz olanı
Excess Plus Energy Saver monitor,Wireless Electricity Monitor, Saving Energy Analyzer, Energy Meters for infrared heating system-in Electric Water Heater Parts from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group (https://www.aliexpress.com/item/Excess-Plus-Energy-Meters-for-infrared-heating-system/32612054457.html?spm=2114.10010108.1000014.14.4b47 56b60ZLcMt&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=47ccddf3-8529-45f7-b749-698cdc1cede3&tpp=1)

Aranel Ciryatan
06-10-2017, 10:04
Aynen aynen 2. baktığımı atmışım 52 dolarlık olanı atacaktım bende.

Yiğit G.
06-10-2017, 14:12
3 sensörlüyü seçmişsin, gerek yok eve
bu tek sensörlü ve daha ucuz olanı
Excess Plus Energy Saver monitor,Wireless Electricity Monitor, Saving Energy Analyzer, Energy Meters for infrared heating system-in Electric Water Heater Parts from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group (https://www.aliexpress.com/item/Excess-Plus-Energy-Meters-for-infrared-heating-system/32612054457.html?spm=2114.10010108.1000014.14.4b47 56b60ZLcMt&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=47ccddf3-8529-45f7-b749-698cdc1cede3&tpp=1)

Alla alla iyiymiş bu ya o sensoru sanırım sigortaya gelen ana kabloya bağlıyorsun.Bağlamıyorsun da hani arabalarda geyik vardı fuel saver mıknatısı yakıt hortumunun üstüne takıyordu aynı onun gibi takıyorsun sanırım ve dışardan ölçüyor akan elektriği ?

burak10
06-10-2017, 14:46
Bu cihazın aliexpress versiyonu varmı :D

Yiğit G.
06-10-2017, 14:47
Ölçtüğün alet nedir
ben de alayım ondan bi tane, lazım olur illaki

Aliexpress de aynısı 50 lira , burada 58 lira ben beklememek için burdan aldım.

Wattmetre Priz Tipi 16a 3680w Enerji Sarfiyat Olcer - n11.com (https://urun.n11.com/elektrik-olcum-cihazlari/wattmetre-priz-tipi-16a-3680w-enerji-sarfiyat-olcer-P138744032)

Bilgisayarlarda en çok ekran kartları elektrik çekiyor artık zaten. Bu arada UPS alma imkanın varsa UPS kullan. Çünkü annemler ile yaşadığım zamanlarda UPS kullanmıyordum ve sanki pc daha fazla elektrik yakıyordu. Evlenip evime geçtiğimde UPS aldım online olanlardan. Sanki bir tık elektrik tasarrufu sağlıyor gibi geliyor bana.

Bu arada benimde sistem yüklü baya. FX8350 var onunda normalde TDP 125W ama 5.0 GHz'e OC'li durumda. Ekran kartım Aorus GTX1070 150W normal TDP'si. Oda 2000 MHz'e OC'li durumda. Kasa içinde 3 SSD, 1 normal HDD, LED ışıklandırma, Corsair H115i sıvı soğutma, Sıvı soğutma fanları dahil 5 tane fan var.

Hatta sistem bu :D Faturanın büyük bölümü buradan geliyordur zaten.

Aynı benim setupla aşağı yukarı bitek custom sıvı sogutma var bende.

https://i.hizliresim.com/ByDREg.jpg

Dou
06-10-2017, 16:55
Siz o bilgisayara nasıl o kadar elektrik yaktırıyorsunuz yahu? :)

I5 4650K (overclocklu) ve RX480'li sistemim rölantide 60w, o/c benchmark testinde 350w, en ağır oyunda 330w geçmedi 4 senedir. Monitörü göstergeye takmadığım için onu eklemedim sadece kasanın çektiği enerji bu. Yeni sistemlerin daha verimli olduğunu varsayarsak 300w'ı geçmemesi lazım SLI/Crossfire yoksa.

Dou
06-10-2017, 16:58
Bu arada (edit yok :/) aşağıdakinden kullanıyorum. Bilgisayarı yaptığım ilk gün almıştım. Böyle bir şey arayan varsa öneririm.

https://nerdtechy.com/wp-content/uploads/2016/11/Belkin-Conserve-Insight-Energy-Use-Monitor-2.jpg

mikelazi
06-10-2017, 17:14
3 cola dolabı
1 sayısal makinası
1pc
1 küçük derin dondurucu
elektirikli 2 adet kepenk
bu yaz 140tl üzeri gelmedi.derin dondurucu 24 saat çalışıyor.diğerleri sabah 7:30 akşam 20:00 arası aktif.
saatim şu yeni dijital olanlardan

Yiğit G.
06-10-2017, 17:35
Siz o bilgisayara nasıl o kadar elektrik yaktırıyorsunuz yahu? :)

I5 4650K (overclocklu) ve RX480'li sistemim rölantide 60w, o/c benchmark testinde 350w, en ağır oyunda 330w geçmedi 4 senedir. Monitörü göstergeye takmadığım için onu eklemedim sadece kasanın çektiği enerji bu. Yeni sistemlerin daha verimli olduğunu varsayarsak 300w'ı geçmemesi lazım SLI/Crossfire yoksa.

i5 4650 = Boşta 38 W Full Yükte 90 W

fx 8350 = Boşta 74 W Yükte 200 W

R9 290x = Boşta 120 W , Full Yükte 390 W

Rx 480 = Boşta 80 W , Yükte 160 W

Sadece ikisi full yüke girdiği zaman 500-600 Watt arası harcıyor zaten... Bak unuttum o aleti takıp Stress Test yaptırmayı bilgisayarı.. O zaman çok daha yüksek çıkacaktır.Tabi oyunlarda full yüke girmiyor ama sendeki parçalarla bendekilerin watt farkını gör diye yazdım. Benim de artık yeni nesil kartlardan almam lazım hem de cpu değiştirmem lazım amd tarihinin en çok elektrik harcayan 2 parçası bana denk geldi heralde..

Dou
06-10-2017, 19:29
i5 4650 = Boşta 38 W Full Yükte 90 W

fx 8350 = Boşta 74 W Yükte 200 W

R9 290x = Boşta 120 W , Full Yükte 390 W

Rx 480 = Boşta 80 W , Yükte 160 W

Sadece ikisi full yüke girdiği zaman 500-600 Watt arası harcıyor zaten... Bak unuttum o aleti takıp Stress Test yaptırmayı bilgisayarı.. O zaman çok daha yüksek çıkacaktır.Tabi oyunlarda full yüke girmiyor ama sendeki parçalarla bendekilerin watt farkını gör diye yazdım. Benim de artık yeni nesil kartlardan almam lazım hem de cpu değiştirmem lazım amd tarihinin en çok elektrik harcayan 2 parçası bana denk geldi heralde..

Tamam şimdi oldu 290x ve 8350 çeker o enerjiyi normaldir. Özellikle rölantide çok yüksek geldi ondan sordum :)

Yeni nesil sistemlerde SLI bile yapsan 650w üstü PSU lar çok gereksiz, benim sistem 4 senelik olmasına rağmen hiç 400w görmedim. İki ekran kartı bile olsa 550w geçmeyecektir.

Yiğit G.
27-10-2017, 21:15
Sanırım olayı biraz çözdüm.. Artık geceleri pc yi kapatıyorum.Kullanmadıgım eski bir pc im vardı.Tek çekirdek onboard ekran kartı düşük güç tüketimi.Ona utorrent kurdum bir tek gece onu açıp download a onu bırakıyorum filmler diziler inince toplu şekilde taşınabilir hdd ile alıyorum.10 gündür böyle yapıyorum ve faturam 200 tl geldi.Önümüzdeki ay daha da düşecek büyük ihtimal

https://i.hizliresim.com/yzzaD7.jpg

Aranel Ciryatan
27-10-2017, 21:34
torrent için ben alttaki pc den kullanıyorum. 7/24 açık ve tv ye bağlı. Direkt ondan izliyoruz. Bide kablosuz klavye aldım alttakinden miss :D 128 SSD + 8 GB ram var ve harici hdd bağlı usb 3.0 ile. Ben aldığımda 280 dolara almıştım SSD + ram ile.

Aliexpress.com: EGLOBAL Top MiniPC uzerinde Guvenilir computer equipment tedarikcilerden Ateşli core i5 4200u mini pc windows 8.1 mini bilgisayar cekirdek i3 4010u 5005u Windows 10 uyumlu Minipc 4 K HD HTPC TV kutu Satın Alın (https://tr.aliexpress.com/store/product/Hotly-Core-i5-4200u-Mini-PC-Windows-8-1-Mini-Computer-Core-i3-4010u-5005u-Windows/2177063_32667406960.html?spm=a2g10.12010612.0.0.1c bb3ca4bJeLYi)
Kablosuz Dokunmatik Klavye K400 - Logitech Destek (http://support.logitech.com/tr_tr/product/wireless-touch-keyboard-k400r)

streetracer_nos
20-05-2020, 11:50
Aramızda elektrik dağıtım şirketlerinde bu trafo vs. işlerine bakan yada bu işlerin prosedürüne hakim birisi var mıdır?
Yeni konu açmadan burdan sormak istedim