PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İthal araç ötv öğrenme ve ödeme

Bolkar1st
22-10-2017, 21:40
Merhabalar babamın ihhal bir range Rover aracı var bunun ötv sinin eksik olduğunu öğrendik. Yasa sanırım 6 ay sürmüş bizim sonra haberimiz oldu

Sorum şu ötv borcu öğrenmek ve yatırmak istiyorum nasıl yapabilirim. Yada yapan birileri varmı bana yardımcı olabilirimi. Çok teşekkür diyorum şimdiden.

997TT
22-10-2017, 21:49
Eksık otv yı odeme yasası yok...

Bolkar1st
22-10-2017, 21:54
Abi bununla ilgili yasa çıkardılar 6 ay bir süre haziran sonuna kadardı ben yanlışmı okumuştum ?

Onurkk06
22-10-2017, 21:59
Pmden bilgi verdim

GokhanRS
22-10-2017, 22:00
Eksık otv yı odeme yasası yok...

Eksik otv yasasını bende duymuştum ama kısa sürdü, hatta hırsız aklama yasası vs gibi atar giderler olmuştu.

997TT
22-10-2017, 22:49
Allah'ın adıyla ne olur yasayı okuyun....
Yok oyle bırsey.
Daha acık yazarım ama bu yasa eksık otv yasası degıl. Yatırılan mıktar da aracın el konulmasını onlemek ıcın.

997TT
22-10-2017, 22:50
Pmden bilgi verdim

Acıkca burwya yazsanız da bızde ogrensek? Paylasılmıs olur.

Bolkar1st
22-10-2017, 22:52
Abi çıkan haber yakalanan araçlar için %25 eğer kendin gidersen %15 yatırıyorsun eksik olan miktardan ama tekrarı nasıl olur bilmiyoruz şuan geçti zaman

997TT
23-10-2017, 01:04
El konam araclar icin bu. Otv si eksik yatan araclar icin degil.
Aslinda mesajinin icinde ne oldugunu bile yaziyorsun aslinda :)

Bolkar1st
23-10-2017, 10:15
Abi benim okuduğum öyle :) belki konuyla ilgili tecrübeli abilerim vardır bi yardımcı olsun rica etsem :)

997TT
23-10-2017, 12:18
Sakalim da var aslinda...
Foto koyabilsrm kanun maddesini koyacagim.
Okuma huyumuz yok,illa birinden duyup ogrenecegiz.
4458 sayili gumruk kanununun gecici 9. maddesini okuyun.
Ayruca bu idene yapilirsa gumruk kanunun 235.maddesi kapsaminda el konulmaz.
Bir zahmet okuyun hz.google dan. Daha tecrubeli abi soruyorsan,gumruk kanunu hususunda avukatlar var. :)

Bolkar1st
23-10-2017, 13:10
Teşekkür ederim abi şimdi okuyacağım. Daha önce başına gelmiş birisi Yok sanırım böyle mevzularda.

Bolkar1st
23-10-2017, 13:20
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/04/20170412-5.htm)

Abi bahsettigim bu madde 9 da

997TT
23-10-2017, 14:08
Aracina235. Madde ile el konulup,kamuya gecirilme hukmu mu verildi?
Yukarida activin konu eksik otv si var,yatirmak istiyorum ama ornek gisterdigin madde el konulmus araclar icin el konulma hukmu kaldirilmasi icin.
Ya ben okudugumu anlamiyorum yada sen...
Ben bu kanun kapsaminda hem is cozdum hem evrak temini yaptim.
Daha ne yazilir bilemiyorum,Allah yardimcin olsun.

Bolkar1st
23-10-2017, 14:13
Abi teşekkür diyorum öncelikle ilgin için aracımda el konulma Yok ama olmadan müdahale etmek istiyorum şuan tek istegim bu. Belki yapan yapabilen yardımcı olabilecek vardır diye açtım konuyu

997TT
23-10-2017, 14:53
E anlattim sana iste.
Amac el konulmasini onlemekse,git dilekce yatir belli bir yuzdesini yatirarak kurtul.
Ama bundemek degil ki eksik otv den dolayi vergi cezasindan yirtiyorsun. El kulup kamulastirmakdan yirtiyorsun.
Yani otv temizlenmiyor.

Bolkar1st
23-10-2017, 15:09
Anladım abi teşekkür ediyorum

Bolkar1st
23-10-2017, 19:06
Peki böyle bir olay başına gelmiş biri varmı ?

omR35
23-10-2017, 19:47
2015 e250 cdi 4matic aracımıza ithal edilirken sadece 3bin kusur tl ötv ödendiğini satmak istediğimiz zaman öğrendik biz de.herhangi bir arama yakalama kararı çıkmadan aftan yararlanıp 20bin tl gibi bir rakam ödeyip hallettik.toplam da 24-25 bin gibi rakama tam ötv olmuş oldu araç anlayacağınız

atituti
23-10-2017, 20:21
piyasako modenalar c5 ler eksik otvli mi ? nasil ogrenebiliyoruz bunu ? biara el konulan birkac araba olmustu , 20 senelik arabaya el konulmasi garip

atituti
23-10-2017, 20:22
piyasako modenalar c5 ler eksik otvli mi ? nasil ogrenebiliyoruz bunu ? biara el konulan birkac araba olmustu , 20 senelik arabaya el konulmasi garip

edit yapamadim telefon klavye azizligi , 'piyasadaki' olacak

ACYV
23-10-2017, 21:23

Trafik müşavirleri araçların dosyalarına bakıp öğrenebiliyor. Temmuz ayında af bitti, o af ile devlet müsadere hakkından feragat ediyordu. 2012/2013 yılına kadar olan araçlarda yapılan bir dümendi eksik ötv ve binlerce araç var burumda.

GokhanRS
23-10-2017, 22:16
Konuyla alakası var mı bilmiyorum ama bu eksik ötv yatırıp nasıl sokuyorlar aracı? Hadi oldu bize satmayı nasıl başarıyorlar? Porsche filan almak istersek dikkat etmemiz gereken nedir? Nasıldır?

Bolkar1st
23-10-2017, 22:17
duydugum habere göre ocak ayında tekrar çıkıcakmış ben bunu bekliyecegim sanırım ama umarım aracımıza birşey olmaz :(

Bolkar1st
23-10-2017, 22:19
Konuyla alakası var mı bilmiyorum ama bu eksik ötv yatırıp nasıl sokuyorlar aracı? Hadi oldu bize satmayı nasıl başarıyorlar? Porsche filan almak istersek dikkat etmemiz gereken nedir? Nasıldır?

abi belli bir tarihten önce eksik yatırıp kalanını sonra yatırmak maksadıyla trafikte tescil yapılıyordu. şimdi öyle degilmiş mesela illa tam olucakmış öyle plaka tescil yapılıyor.. almadan önce ithal aracın ne kadar yattıgını ögrenmek zordu bizde güvendik aldık fakat şuanda 3.500 lira bir meblag yatırılmış sadece.. bundan sonra ithal araca bulaşmayı hiç düşünmüyorum ilk ve son olucak.

Sizede tavsiyem sizde almayın düzgün olsun bayi çıkışlı olsun

GokhanRS
23-10-2017, 22:26
abi belli bir tarihten önce eksik yatırıp kalanını sonra yatırmak maksadıyla trafikte tescil yapılıyordu. şimdi öyle degilmiş mesela illa tam olucakmış öyle plaka tescil yapılıyor.. almadan önce ithal aracın ne kadar yattıgını ögrenmek zordu bizde güvendik aldık fakat şuanda 3.500 lira bir meblag yatırılmış sadece.. bundan sonra ithal araca bulaşmayı hiç düşünmüyorum ilk ve son olucak.

Sizede tavsiyem sizde almayın düzgün olsun bayi çıkışlı olsun

Haklısın ama sanırım artık yenilerde yapılamıyor diye duydum bende, tabiki bayi en iyisi aslında.

997TT
23-10-2017, 22:32
Eksık yatırılıp kalanı sonra mı? Cıdden sormak ıstıyorum,sıze bu bılgılerı kım verıyor...?
Hıc bır zaman boyle bır sey yoktu.
Otv beyan ıle yatıyordu 2013 agustosa kadar. Kes faturayı defalarca,matrahı dusur ve otv yı yatır.
Oncesı sonrası yok,olmadı da...
Sımdı gumruge beyan edılen rakam(beyanname) ne ıse onun carpanı okucak. 1krs bıle eksıkse sıstem kabul stmıyor.
Ayrıca dusuk beyan da edemezsınız,emsal deger var...
Plaka tescıl ıslemı otv den sonra dosyası cıkar ve trafık verır...
Ne kadar yattıgını ogrenmek kolay...
Ayrıca ocak ayında cıkıcagını nerden duydunuz? Tekrar edıyorum,once kı cıkan kanun da otv affı degıldı...

GokhanRS
23-10-2017, 22:36
Eksık yatırılıp kalanı sonra mı? Cıdden sormak ıstıyorum,sıze bu bılgılerı kım verıyor...?
Hıc bır zaman boyle bır sey yoktu.
Otv beyan ıle yatıyordu 2013 agustosa kadar. Kes faturayı defalarca,matrahı dusur ve otv yı yatır.
Oncesı sonrası yok,olmadı da...
Sımdı gumruge beyan edılen rakam(beyanname) ne ıse onun carpanı okucak. 1krs bıle eksıkse sıstem kabul stmıyor.
Ayrıca dusuk beyan da edemezsınız,emsal deger var...
Plaka tescıl ıslemı otv den sonra dosyası cıkar ve trafık verır...
Ne kadar yattıgını ogrenmek kolay...
Ayrıca ocak ayında cıkıcagını nerden duydunuz? Tekrar edıyorum,once kı cıkan kanun da otv affı degıldı...

abi kızma orasını anladık, ötv affı değil de işte anlatırken gereken doğru kelime çıkmıyor halk dilinde ötv affi gibi kaldı milletin dilinde.

Neyse işin özü artık eğer araç sifirsa yada bu yıl ithal edildiyse sahte beyanlarla sokamazlar değil mi?

997TT
23-10-2017, 22:40
Kızma degık
L,defalarca ısın dogrusunu yazıyorum ama hala otv affı dıyorsunuz :)
Sahte beyan nasıl oksun,emsal var zaten. Tek rısk 2.el sokulması kaldı. O kotu ıste.

Bolkar1st
23-10-2017, 22:48
Abi kızma cidden :) bizim aracımız o yıl gümrükte 81 bin dolara girmiş görünüyor yalnız ötv tutarı 3.500 yatırılmış bak bi arkadaş daha yazmış bizde öyle birşey yapmak istiyoruz

997TT
24-10-2017, 00:03
Yapimak istenen nedir yada arkadasin yazdigi? Eksik otv yi yatiramazsin,daha onceden de yatmadi. Ayni seyi neden 7-8 kez tekrarlatiyorsun,anlamiyorum ki...
Cikan kanunla %15-25 yatan miktar ise bu konuyla alakasi yok.
85'e girmis,ne guzel. Demekki gumruk evraklari duzgun. Otv si 1000tl de yatabilir di bunun. Ikisi farkli seyler.
Ben kizmiyorum. Eger kizilicaksa ve bu forum da en cok kizdigim. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup yorum yapilmasi.
Yoksa dunya duz de diyebilirsin,sabaha kadar yuvarlak da deriz ama ne degisicek? Sen isin sonun da duz diyeceksin...

Bolkar1st
24-10-2017, 10:09
Anladım abi haklısın. Çok teşekkürler ilgin için.

bahadırtelli
25-10-2017, 08:04
Bu kanunu duyunca bende bircok kisi gibi otv affi gibi algilayip otvsi az yatirilmis bir arsca talip oldum.
Yinede kanun maddesini inceleyim deyince gordumki kacakcilik evrakta sahtecilik vs gibi konulari muaf tutugunu ve gumruk kacakcilikla ilgili kanunlar cercevisinde degerlendirikecegi gibi biseyler yaziyor.
Avukatima danistim oda hukuki agizla bunun otv affi olnadigini aracin eksik otvsini yatirip araci temize cikarmak gibi bir sansim olmadigini anlatti bide 3 kurus ucuza bise almak icin bu kadar riske nasil giriyorsun diye akil verdi.

Ewren
25-10-2017, 09:01
hala buzdolabı faturası ile araba getirenler varmış abi ülkede ya. nasıl yapıyorlar valla orasını bilmiyorum. :)

ahk
25-10-2017, 09:34
2015 e250 cdi 4matic aracımıza ithal edilirken sadece 3bin kusur tl ötv ödendiğini satmak istediğimiz zaman öğrendik biz de.herhangi bir arama yakalama kararı çıkmadan aftan yararlanıp 20bin tl gibi bir rakam ödeyip hallettik.toplam da 24-25 bin gibi rakama tam ötv olmuş oldu araç anlayacağınız

hiçbirşey halletmediniz hala aracınız problemli gümrük girişinde belirtilen tutarda ötv yatırmadığınız sürecede problemli olucak.

kanun açık değil mi?
"Bu Yönetmelik, Kanunun geçici 9 uncu maddesinin yürürlük tarihinden önce aynı Kanunun 235 inci maddesine göre el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı verilmiş ve henüz tasfiyesi tamamlanmamış olan araçları kapsar."

Bunun türkçesi araban ötv eksikliği nedeniyle yakalandı ise onu kurtarmanı sağlıyor o kadar. Başkada hiçbir arabada işe yaramıyor.

Serkan_UR
25-10-2017, 16:16
Bizimde araçların birinde bu konu ile alakalı tedbir vardı,Bu kanun çıktıktan sonra Avukat gerekli işlemleri yaptı %20 lik dilimden bir rakam çıktı ödendi ve gümrüğe bildirildi,Gümrüğün mahkemeye gönderdiği kağıt ilede mahkemede araç üzerindeki tedbir kaldırma yazısı verdi.Tabi ki herkes gibi ötv probleminden kurtarıldı gibi düşünmekteytim burayı okuyana kadar.

Okuduğuma göre tedbir kaldırıldı ancak ötv problemi çözülmedi olarak anlıyorum.
Ötv problemi çözülmedi derken devamında bu aracın ötv konusu ile ilgili ne tür bir durum yaşanabilir ?

Bolkar1st
25-10-2017, 18:42
yaşananlar söylenenler çok farklı iyice kafam karıştı :/

ahk
26-10-2017, 09:01
Bizimde araçların birinde bu konu ile alakalı tedbir vardı,Bu kanun çıktıktan sonra Avukat gerekli işlemleri yaptı %20 lik dilimden bir rakam çıktı ödendi ve gümrüğe bildirildi,Gümrüğün mahkemeye gönderdiği kağıt ilede mahkemede araç üzerindeki tedbir kaldırma yazısı verdi.Tabi ki herkes gibi ötv probleminden kurtarıldı gibi düşünmekteytim burayı okuyana kadar.

Okuduğuma göre tedbir kaldırıldı ancak ötv problemi çözülmedi olarak anlıyorum.
Ötv problemi çözülmedi derken devamında bu aracın ötv konusu ile ilgili ne tür bir durum yaşanabilir ?

Sizin sorununuz çözülmüş, burada hiçbir tedbir yakalama vs. olmayan arabayı kanun kapsamıyoru anlatmak.

HaKo
26-10-2017, 09:19
Bu aftan yararlanıp parası yatmış araçların artık illegal bir durumu kalmamış olmuyor mu ? Cidden bende anlamadım burada anlatılmaya çalışanı. O zaman ne diye çıktı yasa ne diye kaldırılıyor tedbirler ?

ahk
26-10-2017, 09:57
altıncı maddenin içinde bu var:

(3) Kanunun geçici 9 uncu maddesi kapsamında işlem yapılması, söz konusu araçların ilk iktisabında ödenen vergilerde bir eksiklik tespit edilmesi halinde, gerekli vergi tarhiyatının yapılmasına ve ceza uygulamasına engel teşkil etmez.

anladığım araban düşük ötv den yakalandıysa parayı yatırıp davayı düşürüp kullanıyorsun ama araç sana evlat oluyor :) başkası senin yaptığın işlemden dolayı yırtmış olmuyor. Tabi ödeme yaparken %15-25 yerine tam ötv yatırırsan yırtıyorsun.

997TT
26-10-2017, 10:04
Ben o kadar yaziyi bosuna yazmisim. Tek anlayanda ahk olmus,en azindan bosa gitmemis.
Kimse alinmasin ama suan ulke olarak bu hallere dustuysek bu hal ve tavrimiz yuzundendir...

HaKo
26-10-2017, 10:17
Ben o kadar yaziyi bosuna yazmisim. Tek anlayanda ahk olmus,en azindan bosa gitmemis.
Kimse alinmasin ama suan ulke olarak bu hallere dustuysek bu hal ve tavrimiz yuzundendir...

abi yanlış anlamada yazdıkların pek net değil. Hızlı ve düşük cümlelerle yazmışsın anlaşılmıyor mesele net bir şekilde. 2 üniversite bitirdim 2 satırı anlamayacak kadar gerizekalı değiliz çok şükür :)

Onurkk06
26-10-2017, 11:06
Beyler şöyle bişey var mesela eksik ÖTV tutarını ödediniz ileride yeni bi dosya açılırsa o evrakla direk gittiğinizde mahkeme tedbiri kaldırılıyor. Dava sonunda beraat çıkarsa ödediğiniz parayı alabiliyorsunuz

Onurkk06
26-10-2017, 11:07
Dava sonunda sanıklar hakkında mahkumiyet çıkarsa ödeyenler arabayı kurtarmış oluyor ödemeyenlerin aracı müsadere ediliyor

Onurkk06
26-10-2017, 11:10
Aracın evlat olma durumu yasadan yararlanmayanlarda var yararlanan birçok aracın kalktı devir işlemi yapabiliyorlar

Bolkar1st
26-10-2017, 11:11
Bu aftan yararlanıp parası yatmış araçların artık illegal bir durumu kalmamış olmuyor mu ? Cidden bende anlamadım burada anlatılmaya çalışanı. O zaman ne diye çıktı yasa ne diye kaldırılıyor tedbirler ?

bende buna takıldım abi bu af ne diye o zaman diyor insan.

997TT
26-10-2017, 14:23
Demek ki yazanda sorun,mutemelen ilkogretim bilgisi ile yazdigi icin,kapasite yetmemis.
Nerde 2 uni....

Onurkk06
26-10-2017, 19:34
Demek ki yazanda sorun,mutemelen ilkogretim bilgisi ile yazdigi icin,kapasite yetmemis.
Nerde 2 uni....

Murat abi senin dediğin gibi olursa araç sahipleri büyük ihtimalle bu sefer arabayı yakarlar :D hatta devlet güzel para vurdu bu işten yakın zamanda yenisi gelecek diye söylentiler var çünkü 2017 yılının Şubat ayı sonrasını kapsamıyor yasa ve birçok milletvekili valisinden tut birçok kişinin arabası var halen 997TT

997TT
27-10-2017, 00:04
Cikan gecici hukme gore suana kadar el konmus yada el konma karari olan arabalarin riski kalkti. Tabi basvurulduysa...
Ayrica bu kanun kapsaminda,benim aracima da rl konma riski kalksin diye odeyenler oldu. Bakin otv niz tam ama el konma riski kalksin istiyorum(bunel konma sadece 1 kanuna muhalefetten kalkiyor,baska sebebleri kapsamiyor) diyorsaniz da odeyebilirsiniz :)
Yani bizim devlet para odemek isteyeni bos cevirmez...
Ve yarin devlet(vergi d) "senin arabanin otv si dusuk,gel barisalim" derse ne yapicaksiniz?
Ama ben odemistim vergi memuru amca....mi diyeceksiniz? O da size odediginizin size bilmem ne kanunundan dolayi el konmayi kaldiriyor,eksik otv yonunden herhangi birseyi kapsamiyor dediginde,ben sizin dediginizden birsey anlamadim,daha acik konusun,hizli ve devrik cumle kurmayin dersiniz ve o sirada 7 diploma,3 master degree yi suratina calarsiniz...
Isin ozu bu,kumeste ki tavugun altindan yumurtayi almakla birakmaz devlet. Ha bana gore birsey cikmaz o ayri...

eraslanb
27-10-2017, 00:42
Cikan gecici hukme gore suana kadar el konmus yada el konma karari olan arabalarin riski kalkti. Tabi basvurulduysa...
Ayrica bu kanun kapsaminda,benim aracima da rl konma riski kalksin diye odeyenler oldu. Bakin otv niz tam ama el konma riski kalksin istiyorum(bunel konma sadece 1 kanuna muhalefetten kalkiyor,baska sebebleri kapsamiyor) diyorsaniz da odeyebilirsiniz :)
Yani bizim devlet para odemek isteyeni bos cevirmez...
Ve yarin devlet(vergi d) "senin arabanin otv si dusuk,gel barisalim" derse ne yapicaksiniz?
Ama ben odemistim vergi memuru amca....mi diyeceksiniz? O da size odediginizin size bilmem ne kanunundan dolayi el konmayi kaldiriyor,eksik otv yonunden herhangi birseyi kapsamiyor dediginde,ben sizin dediginizden birsey anlamadim,daha acik konusun,hizli ve devrik cumle kurmayin dersiniz ve o sirada 7 diploma,3 master degree yi suratina calarsiniz...
Isin ozu bu,kumeste ki tavugun altindan yumurtayi almakla birakmaz devlet. Ha bana gore birsey cikmaz o ayri...

Abi beni ilgilendiren bir konu değil ama durumun özeti; devlet gel vergi barışı yapıcaz dedi kimse yasayı okumadı. hatta yasa çıkacak diye akıllı vatandaşlarımız ithal eksik ötvli araç aldılar piyasa fiyatının altına gelicek diye, birçok araç vergi barışından yararlanıldı diye piyasa fiyatına çak.... pardon satmaya başlandı ama bu olayda kazanan taraflar devlet ve eksik ötvsi ödendi diye müşteri bulup satan insanlar.

ahk
27-10-2017, 11:33
Eksik ötv'yi tam olarak yatırırsan zaten ilerde başın ağrımaz ama kanundaki gibi %15-25 yatırırsan gene başın ağrır çünkü araban hala ötv eksikli.
Zaten kanun maddesinde yazıyor bu barış :
"(3) Kanunun geçici 9 uncu maddesi kapsamında işlem yapılması, söz konusu araçların ilk iktisabında ödenen vergilerde bir eksiklik tespit edilmesi halinde, gerekli vergi tarhiyatının yapılmasına ve ceza uygulamasına engel teşkil etmez."

Yani ötv'yi tam ödemezsen ceza yersen şaşırma diyor. Ayrıca özel ithalat araçlarda ötv'yi tam yatırırsanız bayii'den yüksek fiyata alırsınız.

997TT
27-10-2017, 14:56
Guzel alinti yapmissin.
Ama tan otv odenirse bayiden yuksek olur kismina her aracda katilmiyorum.
Mesela 520i de hesap sasar ama 520d de tutar.
Porsche'nin hic bir modelinde tutmaz vs vs...

Bolkar1st
27-10-2017, 21:01
Eksik ötv'yi tam olarak yatırırsan zaten ilerde başın ağrımaz ama kanundaki gibi %15-25 yatırırsan gene başın ağrır çünkü araban hala ötv eksikli.
Zaten kanun maddesinde yazıyor bu barış :
"(3) Kanunun geçici 9 uncu maddesi kapsamında işlem yapılması, söz konusu araçların ilk iktisabında ödenen vergilerde bir eksiklik tespit edilmesi halinde, gerekli vergi tarhiyatının yapılmasına ve ceza uygulamasına engel teşkil etmez."

Yani ötv'yi tam ödemezsen ceza yersen şaşırma diyor. Ayrıca özel ithalat araçlarda ötv'yi tam yatırırsanız bayii'den yüksek fiyata alırsınız.

çok yazık o zaman abi hem para ver verdigin para seni birazdaha idare etmek gibi bişey.. bu çok saçma :(

ckrc
27-10-2017, 21:13
Murat abi senin dediğin gibi olursa araç sahipleri büyük ihtimalle bu sefer arabayı yakarlar :D hatta devlet güzel para vurdu bu işten yakın zamanda yenisi gelecek diye söylentiler var çünkü 2017 yılının Şubat ayı sonrasını kapsamıyor yasa ve birçok milletvekili valisinden tut birçok kişinin arabası var halen 997TT

Kurul baskanliklari vb. diger ek gelirler ile max 10-12 bin tl maas alan hangi vali yurtdisindan arac getirebiliyor acaba?
Yani, ben hic kisisel araci passattan-suberb vb. giris seviyesi d segmentenden daha iyi araci olan vali gormedim, duymadim.
Hatta tanidigim ve aktif olarak valilik yapan 2 aile dostu buyuklerimizin kisisel araci bile yok. Ayrica duzenli olarak mal beyaninda bulunmasi gereken hangi memur otvsi eksik, kacakciliga girebilecek araca binmeye cesaret eder acaba.

Onurkk06
28-10-2017, 09:24
Kurul baskanliklari vb. diger ek gelirler ile max 10-12 bin tl maas alan hangi vali yurtdisindan arac getirebiliyor acaba?
Yani, ben hic kisisel araci passattan-suberb vb. giris seviyesi d segmentenden daha iyi araci olan vali gormedim, duymadim.
Hatta tanidigim ve aktif olarak valilik yapan 2 aile dostu buyuklerimizin kisisel araci bile yok. Ayrica duzenli olarak mal beyaninda bulunmasi gereken hangi memur otvsi eksik, kacakciliga girebilecek araca binmeye cesaret eder acaba.

Haberi yok ki 3 üncü 4 üncü sahibi 2003 x5 de var 2012 2013 x6 da var 2.0dizel Passat bile var