PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletiniz ve kendiniz için.

AB01
07-11-2017, 15:33
Merhaba TT ailesi.

Motosikletiniz veya kendiniz için gerek ekipman, gerek bakım için olan malzemeleri nerelerden alıyorsunuz?

Internetten alışverişler için nereleri önerirsiniz?

aykutsafakyaman
07-11-2017, 16:55
Bütçeniz nedir kullandığınız motor nedir ona göre ben önereyim bişeyler .

AB01
08-11-2017, 09:33
BMW K1200R kullanıyorum ben. Malesef TR'de çok yaygın olmadığı için internet sitelerinde aksesuar vs bulmakta baya zorlanıyorum.

Ekipman konusunda bir sınırım bulunmuyor. Az çok ekipmanlar tamam zaten.

Skyhawk34
08-11-2017, 09:56
Maalesef bütçe ayırmak gerekiyor (bütçe dediğime bakmayın, büyük paralar belli başlı markaların modellerinin sağlamlık testlerine bakabilirsiniz. Zaten onlarda bir motosiklet parası...)
Ama birçok insan bende bu eşekliği yapanlardanım bu işe o kadar bütçe ayırmıyoruz. Ya çin malı en adilerini alıyorlar yada küçük çaplı markalarınınkini.

https://https://www.youtube.com/watch?v=wp-JHNrbdUU

AB01
08-11-2017, 13:02
Ekipman konusunda alım gücü önemli fakat unutulmaması gereken birşey var. Ekipmana verdiğiniz önem, canınıza verdiğiniz ile eşdeğer.

johnie
08-11-2017, 13:25
BMW K1200R kullanıyorum ben. Malesef TR'de çok yaygın olmadığı için internet sitelerinde aksesuar vs bulmakta baya zorlanıyorum.

Ekipman konusunda bir sınırım bulunmuyor. Az çok ekipmanlar tamam zaten.

K1200R ciddi bir motor =) Naked' ların efendisi, çok sevdiğim modellerdendir.

Ben motor kullanırken, bütün eşyalarımı feyizoglu' ndan almıştım. Güvenli alış veriş yapabileceğiniz bir yer..

Arkadaşın da dediği gibi, bütçe çok önemli burada. Alacağınız kask, eldiven, mont vs..

Bütçe belirlerseniz eğer, motomax falan da var, aktif olarak motor kullanan arkadaşlara sorup sizi bilgilendiririm.

AB01
08-11-2017, 14:27
K1200R ciddi bir motor =) Naked' ların efendisi, çok sevdiğim modellerdendir.

Ben motor kullanırken, bütün eşyalarımı feyizoglu' ndan almıştım. Güvenli alış veriş yapabileceğiniz bir yer..

Arkadaşın da dediği gibi, bütçe çok önemli burada. Alacağınız kask, eldiven, mont vs..

Bütçe belirlerseniz eğer, motomax falan da var, aktif olarak motor kullanan arkadaşlara sorup sizi bilgilendiririm.

Naked tarz, o şaşı gözler ve 4 silindir olması zaten beni bu motoru almaya iten etkenler.

Ekipman olarak 10k civarı bütçem var. Biraz daha arttırabilirim gerekirse.

* 200+ hızlarda çok fazla işim yok. Zaten ön camı da söktüm, tam çıplak oldu şu an.
* Kask olarak Arai istiyorum. RX7v alacağım sanırım. Desene daha karar vermiş değilim.
* Mont olarak Dainese deri montlarına baktım kış için. Figher, Street Rider ve Stripes evo c2 hoşuma giden modellerden. Yaz için havalar ısınmaya yakın tekrardan bakacağım.
* Bot... en çok kafamı kurcalayan. Ayak bileğimi ve mümkün mertebe kavalın bir parçasını koruyabilecek, kotun altında saklayabileceğim birşey arıyorum. Ama hala kafamda deli sorular.
* Eldiven olarak kısa istiyorum. Eğer Stripes evo c2 alırsam Dainese Guanto X-Run diye bir model var. Renk olarak fln mont, eldiven motor uyumu sağlanmış olur.
* Pantalon olarak ise kot pantolon arıyorum. Günlük, işe giderken veya dışarı çıkarken kullanabileceğim bir model. Revit Lombard2 veya vendome hoşuma gitti fakat kalça korumaları yokmuş. Riderdenim'in de baktığım ürünleri var.

Ekipmanlar için yorumlarınız olursa sadece benim için değil diğer arkadaşlar için de faydalı olabilir.

Ayrıca aksesuar konusunda motor koruma demiri bakıyorum. Hepco Becker motor koruma demiri gayet işlevsel duruyor. Şu an takoz var fakat sağ tarafta blok direk ortada. Herhangi bir olumsuz durumda kucaklamak istemem.

Tayfun-E30
08-11-2017, 16:10
Alpinestars, revit, dainese, riderdenim, sipidi marka ürünleri kullanıyorum hepside güzel internetten alıyorum genelde eldivenler falan yurdışından alınca daha uygun fiyatlı oluyor.. montun ayrıca muhakkak sırt ve göğüs korumasını almanızı öneririm...

G_TT_I
08-11-2017, 16:49
Borusan, mototas, korlas.

sagi
08-11-2017, 17:56
Ben deri montumu mototal'den Fuar olduğu zaman almıştım
fuarlarda son günü bekleyip alın derim ciddi fiyat farkları oluyor
Kaskımı drd motobike murat olgun yakın arkadaşımdır piyasa fiyatının altında rakama almama yardımcı oldu önerebilirim.
Zincir yağıda aynı şekilde fuar zamanı almıştım motul'ün şimdi kış olduğu için motosikletim yok yaza doğru bakalım inş nasip olurda tekrar öneride bulunabilirim

aykutsafakyaman
08-11-2017, 19:15
Schubert arai shoei bakilabilir kask icin. Mont gumruk vergisi oderim derseniz bmw icin satilanlar vardi. Bot konusunda bisey diyemem ama held kullanan tanidiklarim var memnunlar.

AB01
08-11-2017, 23:17
Çok teşekkürler cevaplar için. Kask için öncelik Arai. Rebel sanırım naked motorsikletler için uygun olan modelmiş. Rx7v racing için uygun deniyor. Shoeiye de bir bakacağım.

Mont ve eldiven de sanırım problem olmicak fakat pantolon ve bot seçimi beni zorlicak sanırım.

Motosiklet için de yağ değişimi yapılacak. Shell 15-50 sanırım kullanılacak olan yağ. Bu arada yağ filtresi ve bujileri de elden geçireceğim. Ngk iridyum ve kn 160 uygun olan parçalarmış benim motor için. Onları internetten temin edeyim diyorum. Başka bakmam, kontrolünü yaptırmam gereken elzem birşey varmıdır?

Tayfun-E30
09-11-2017, 06:53
motorsiklette yağ motul tercih ediyorum, ama bmwnin kullandığı kendi logolu yağı var servis ne koyuyorsa onu koyun bence.

Arai, shoie, schubert, Agv (üst serileri) bunlar hep iyi kasklar ama denemeden almayın bence marka ve kafa yapısı çok fark ediyor..

By CrAzY
09-11-2017, 08:59
Borusan, mototas, korlas.

Abi mesaj kutunu boşaltırmısın iletişim kuramadım :)

|KaAn|
10-11-2017, 07:52
Ben Türkiye'de magazalardan deneyip yurtdışından sipariş vermeyi yeğliyorum.
Almanya'da akrabamız var, Aachen'da fc-moto var bir çok marka ürünleri sağlıyorlar yerleride oldukça büyük.
Tr'de 2.450tl (kur o zaman bu kadar yüksek değildi) olan montu 870tlye getirtmiştim.
Arkadaşım yurtdışına gitti kış için gore-tex eldiven sipariş ettim. Tr d-storeda 940tl olan ürün Brüksel d-store'dan 510tl'ye gelicek.

AB01
10-11-2017, 10:48
Ben Türkiye'de magazalardan deneyip yurtdışından sipariş vermeyi yeğliyorum.
Almanya'da akrabamız var, Aachen'da fc-moto var bir çok marka ürünleri sağlıyorlar yerleride oldukça büyük.
Tr'de 2.450tl (kur o zaman bu kadar yüksek değildi) olan montu 870tlye getirtmiştim.
Arkadaşım yurtdışına gitti kış için gore-tex eldiven sipariş ettim. Tr d-storeda 940tl olan ürün Brüksel d-store'dan 510tl'ye gelicek.

Biraz araştırdım, konularını okudum biraz. Bu fc.moto TR'de çoğu kişinin önerdiği ve alışveriş yaptığı biryermiş. Fiyatları da gayet hesaplıya geliyor. Büyük parçalarımı burdan deneyerek satın alırım fakat yedekler olsun, ufak tefek parçalar olsun bu siteyi deneyeceğim. Teşekkürler.

Enes-x
10-11-2017, 20:34
Ben dainese tercih ediyorum hem kalıpları bana uygun hemde kalitesine güveniyorum.

Mototaştan da alışveriş yaptım fc motodan da.

En önemli nokta bence ürün size uygun mu.Kalıplar çok farklılık gösteriyor sırf markalar arası değil aynı markanın farklı modelleride farklı kesimlerde olabiliyor.Sonuçta günlük kıyafet değil, 2 tekerde dikkatimiz yolda olmalı bizi rahatsız eden ekipmanlarda değil.Deneyerek almalı.

Fc moto da tr gönderimlerinde %20 tax free indirimi yapıyor fakat aynı oranı trde vergi olarak ödüyoruz pttye.Alışverişi paypal değilde Kredi kartından yapıyorsak banka %3 civarı kur farkı uyguluyor.E bide 25-40 euro civarı bi kargo veriyoruz.Totalde burdaki fiyatlara yaklaşıyor hatta geçebiliyor tabi ciddi indirimde olan bi ürün yakalamadıysanız.Ürün stokta varsa 15 gün sonra kapımızda.

Burada nakit alışverişlerde ürüne göre ciddi indirimler uygulanabiliyor.

-ER-
10-11-2017, 23:56
Kask ve mont başkada bir şey almadım. Mototaş Motomax vb büyük firmalardan alırsanız itiraz irtibat vs gibi şeylerde karşında muhattap bulursunuz.

darkmoon
11-11-2017, 00:37
kaskda eldivende montta pantalonda evrensel uluslararası avrupa amerika pazarında satmak istiyorlarsa markalar mecburi bırakılan güvenlik standartlar vardır ..

kaskda misal ece avrupa ,dot amerika ,bs ingiltere en yaygınları.. bu onaylar olmassa o ülkede o kaskın satışı yapılamaz..

eldiven kıyafetlerde ce onayı avrupa standartına uygun demekdir.. yani avrupa pazarında satılabilinir.. en1621 falan filan bir sürü böyle kodlu teknik koruma seviyeleri standartları var her kodun bir özelliği var ısıya sürtünmeye kaymaya v.b karşı koruma.. kısaca risk ve koruma seviyeleri level 1 level2 gibi mevcut .. aldığınız montlarda pantalonlarda iç etiketlerine bakın orda s ibaresi varsa omuz koruması e varsa dirsek koruması olduğunu falan belirtir..

alırken bunları araştırıp ona göre alırsanız pahalı markalara çok yüksek paralar vermek zorunda kalmassınız.

uluslararası benzeri aynı standartlara sahip iki montun biri 500 tl olsun biri pahalı bir markanın 3 bin tl lik montu olsun ikiside temelde aynı korumayı sağlıycakdır.. biri kaza anında az yıpranır biri çok yıpranır ama ikiside aynı korumayı sağlar.. biri 5 sene dayanır biri 10 sene dayanır bunlar ayrı şeyler..

Kısaca araba formundayız ondan örnek veriyim renault alırsın sıfır 90 bin liraya önden arkadan yandan bütün ncaplerden 5 yıldız almışdır.. birde gidersin 300 bin liraya bmw mercedes alırsın oda önden arkadan yandan 5 yıldız almışdır ncap den ikiside aynı güvenlik standartlarına sahipdir.. ikisiylede 100 ile bir yere vursan içinden canlı çıkarsın.. ama biri renaultdur biri bmw mercedes işte aynı hesap..

Yekta
16-11-2017, 00:42
Biraz araştırdım, konularını okudum biraz. Bu fc.moto TR'de çoğu kişinin önerdiği ve alışveriş yaptığı biryermiş. Fiyatları da gayet hesaplıya geliyor. Büyük parçalarımı burdan deneyerek satın alırım fakat yedekler olsun, ufak tefek parçalar olsun bu siteyi deneyeceğim. Teşekkürler.

Ben de fc motodan revit mont, eldiven ve buff aldım. Buradan alacağınız ürünü bulup beden deneyip fc moto veya motoin.de sitelerinden alabilirsiniz, neredeyse yarı yarıya uyguna geldi bana. Buraya gönderirken vergiyi direkt düşüyorlar, burada takılırsa %20 gümrük ödüyorsunuz ama yinede büyük ihtimalle daha ucuza gelecektir. Takip edin, sürekli indirim ve güzel kampanyalar da oluyor. Kask veya elektronik ekipmanda belki riskli olabilir ama giyim koruma vb ürünlerde çekinmeye gerek yok bence.

|KaAn|
16-11-2017, 07:45
Ben de fc motodan revit mont, eldiven ve buff aldım. Buradan alacağınız ürünü bulup beden deneyip fc moto veya motoin.de sitelerinden alabilirsiniz, neredeyse yarı yarıya uyguna geldi bana. Buraya gönderirken vergiyi direkt düşüyorlar, burada takılırsa %20 gümrük ödüyorsunuz ama yinede büyük ihtimalle daha ucuza gelecektir. Takip edin, sürekli indirim ve güzel kampanyalar da oluyor. Kask veya elektronik ekipmanda belki riskli olabilir ama giyim koruma vb ürünlerde çekinmeye gerek yok bence.

+ ilave olsun, sipariş verirken sizden ülke seçimi ile Almanya vergisini düşüyor.
Gümrüğe takılmama gibi bir durum kalmadı yalnız artık, gelen 2 ürünümde ptt kargo ile geldi. Vergiyi elden teslim alıyolar.

Birde geçene hafta arkadaşım Brüksel'e gitmişti, dainese scout eve gore-tex eldiven için fiyat aldırdım. TL bazında burada 940+ iken Brüksel fiyatı 510tlye denk geliyordu (:
Burda bedenleri deneyip ydışına çıkan biri olursa sipariş verme durumu olursa kaçırmamak lazım.

AB01
23-11-2017, 20:46
BF gelmesi ile beraber %15 ek indirim de yapmışlar fiyatlar güzel hale gelmiş.

Kaskı güvenemediğim için TR'den alacağım. Shoei GT-Air Cog TC-9 modeli.
Revit GT-R Air mont alacağım yazlık. Bayağı hesaplı oldu. Hoş Adana'da 3 mevsim giyilir.
Deri olarak da Revit Akira ve Dainese Fighter su an baya ilgimi çekti.
Eldiven Dainese Essential diye modelini çok beğendim ama beden kalmamış. Revit Fly 2 de bakıyorum. Bu tarz kısa deri eldiven tavsiyeniz varsa alınır.
Bellik veya sırtlık. Ekstra önerdiler. Bunun için sizlerin önerisi nedir? Alacağım monta göre dahili bir sırt koruma + bellik mi, yoksa direk komple sırt koruyan şeylerden mi?

Pantalon ve bot kısmına daha bakamadım. Ama ikisini de günlük, rahat ve korumalı istiyorum.

Açıkcası parçalarda kullanan yada fikri olan varsa direk ürün üzerinden yorum yapabilirse / önerebilirse çok memnun olurum.

Teşekkürler.

darkmoon
23-11-2017, 22:10
uzun süredir yazlığa bir motor alma niyetindeydim ama fikrim ikinci bir motorada kaymaya başladı istanbulda içi bunun araştırmasını yapıyordum.. aklınızda olsun 50 c.c ve altında motorlarda artık devlet trafik sigortası zounluluğunu kaldırmış tüv dede sigorta istemiyor.. mtv zaten yok .. ve b tipi ehliyetle kullanılabiliniyor..

motorlarını swap yapılıyor 50 c.c lik motorlar 80 yada 100 c.c ye kadar yükseltilebiliniyor .. küba nın güzel bir cafe racer modeli var çok hoşuma gitti.. cafe ye yakın mesafe git gellere kullanılır .. bir şeyde yakmıyor yakıtı koklar 50 c.c ne yakıcak..

eğer yaparsam böyle bir şey elimdeki beverliyi satıcam enduro falan alırım yada choppera geri dönerim..

Grimlord
23-11-2017, 22:16
uzun süredir yazlığa bir motor alma niyetindeydim ama fikrim ikinci bir motorada kaymaya başladı istanbulda içi bunun araştırmasını yapıyordum.. aklınızda olsun 50 c.c ve altında motorlarda artık devlet trafik sigortası zounluluğunu kaldırmış tüv dede sigorta istemiyor.. mtv zaten yok .. ve b tipi ehliyetle kullanılabiliniyor..

motorlarını swap yapılıyor 50 c.c lik motorlar 80 yada 100 c.c ye kadar yükseltilebiliniyor .. küba nın güzel bir cafe racer modeli var çok hoşuma gitti.. cafe ye yakın mesafe git gellere kullanılır .. bir şeyde yakmıyor yakıtı koklar 50 c.c ne yakıcak..

eğer yaparsam böyle bir şey elimdeki beverliyi satıcam enduro falan alırım yada choppera geri dönerim..

Abi kubanın cafe racerı çok hoş gerçekten. sanırım 100ccye kadar yükseltilebiliyor, hem de manuel vites. Honda today falan gibi bayılmaz heralde yokuşlarda falan. Ben de ileride almayı düşünüyorum

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-kuba-mtv-ve-sigorta-dan-muaf-yakit-cimrisi-kuba-rx9-cafe-racer-497778439/detay)

Hatta bunlara aliexpressten chip gibi birşey alıp top speed falan yükseltenler var :)

darkmoon
23-11-2017, 22:22
trafik sigortası çok kafama yattı mtv yi geçdimde mtv si olsada zaten bir şey tutmazdı.. ama trafik sigortası bel büküyor ben beverliye 430 tl ye yaptım bir 430 da ikinci bir motora vermek istemem bu o yüzden çok avantajlı geldi bana.. en azından keyiflik kısa mesafe iş görür..

youtube da iki kişi yokuş yukarı 80c.c ye swaplamışlar deli gibi çıkıyordu.. bunlardada chip falan var limitörü bypass ediyormuş.. aliexpress de chipleri satılıyor.. çok mantıklı yakıtıda gez gez bitiremessin .. ne yakıcak 100 km de 1 litre 1.5 litre yakar yakmaz ..

tarzıda var ben cafe racer oldum olası çok beğenmişimdir tel jantlar selesi falan çok hoş ben alsam zaten kendimde biraz el atarım görüntüsüne.. ona bir t gidon , iki temiz metzeller lastik , minik plaka arkaya , led ışıklandırma , birde seleyi biraz daha inceltme tamamdır :)

AB01
24-11-2017, 20:14
Ekipmanların siparişlerini bugün verdim.

Shoei GT-Air Fable TC-5 kask,
Dainese Street Darker mont,
Alpinestar Rayburn eldiven aldım. FC moto üzerinden.

Pantalon ve bot için arayışlarım devam ediyor.

Enes-x
24-11-2017, 20:50
O takıma bot (yaz kış giyersin)

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Dainese-Torque-D1-Out-Gore-Tex-Boots/SubProducts/Dainese-Torque-D1-Out-Gore-Tex-Boots-0001

Pantolon

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Dainese-D1-Kevlar-Jeans/SubProducts/Dainese-D1-Kevlar-Jeans-0011

Ve montun içine koyulan sırtlık buda olmazsa olmaz

https://www.fc-moto.de/en/Dainese-Wave-G1-Insert-Back-Protector

AB01
30-12-2017, 17:59
Ekipmanlarım pantolon hariç hepsi geldi. Bot olarak dainese trq goretexi aldım. Pantolon ise revit corona.

Yalnız bu deri mont kullananlar eldiveni nasıl kullanıyorlar mont içi mi mont dışı mı. Eldivenim bileğimde dolayısı ile montun kollarının ucu ile çakışıyor. Montu eldiven içine alamıyorum. Eldiveni ise montun içine aldığımda monttaki bağlantıyı kapatamıyorum.

Bu arada eldiveni xl istemiştim ama L beden ile yada farklı bir model ile değiştireceğim.

AB01
12-03-2018, 11:12
Evet, havaların ısınması ile birlikte Adana'ya yaz geldi sayılır. Yazlık ekipman alacağım. Önerilere ihtiyacım var. Belki benim gibi ihtiyacı olan arkadaşların da işine yarayabilir.

Mont ve yazlık balaklava kesin alacağım. Mont için Revit GT-R air 2 veya Dainese Air Frame D1 (Hem kışlık montta kullandığım manis arka korumalığı da kullanabilirim) seçeneklerim arasında. Balaklava için dainese ipek gördüm fakat 150lira vermek pek mantıklı değil. Daha uygun yollu ne var?

Eldiven şu an Dainese Carbon D1 kısa versiyon kullanıyorum. Güvenli ve rahat bir model fakat yazın zulüm olur mu? Yeni bir eldivene bakmaya gerek var mı?

Pantolon Riderdenim karayel kullanıyorum. Şu an içlik ile kullandığımda problem yok fakat yazın nasıldır? Ne önerirsiniz?

Dodoo
12-03-2018, 23:53
Eldiven konusunda bence deri tercih etmek lazım, neticesinde büyük bir olasılık ile kaza anlarında yer ile teması ilk elimizle yapıyoruz. Ben kazamda kafamla yapmıştım gerçi ama olsun. :D

AB01
18-03-2018, 18:34
Eldiven olarak belki kendi eldiveni mi yaz için kullanabilirim fakat mutlaka yazlık mont almam gerekli. Yazlık mont arıyorum, dainese, revit, a.star modellere bakıyorum fakat karar vermekte zorlanıyorm.