PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Km dÜŞÜrme hakkinda

c@n
14-11-2017, 17:35
İyi akşamlar arkadaşlar.
Haziran ayında galeriden 178.000 km de ki aracımı bu gün muayeneye götürdüm ve km nin düşürüldüğünü söylediler.
Aracı kendi ustam da expertiz yaptırdığımdan bir belge almamıştım.Sadece noter satışı ve araç sigortası mevcut.
Aracı aldığım galericiye yaptırım uygulanabilir mi?Ben bu durumu nasıl ispat edebilirim?Uğraşmaya değer mi ?

Yardımlarınızı bekliyorum

HaKo
14-11-2017, 17:38
galerici de benim haberim yoktu deyip geçecek tabii ki. Genelde hep baktırmadan alıyorlar arabaları. yersen

c@n
14-11-2017, 17:40
galerici de benim haberim yoktu deyip geçecek tabii ki. Genelde hep baktırmadan alıyorlar arabaları. yersen

Çok doğru.Hayatımda ilk defa galeriden araç aldım başıma bu geldi.Bi daha da tövbeler olsun

i-vtec07
14-11-2017, 17:42
İlanin km bilgisi gözüken ekran görüntüsü var mı ?

c@n
14-11-2017, 17:46
İlanin km bilgisi gözüken ekran görüntüsü var mı ?

Maalesef hiç aklıma gelmemişti ekran görüntüsü almak.Sadece noter satış belgesi var.Başka hiç birşey yok

i-vtec07
14-11-2017, 17:53
İşin zor abi ya adam siz dusurdunuz km yi dese nasıl kanıtlayabilirsin aklımada bişey gelmedi valla . Geçmiş olsun inş cezasını bulur

i-vtec07
14-11-2017, 17:56
Edit: Genede bi arayıp konuşsana abi . Bak direk dava acıcak tım fazlasıyla paramı alırım gel aramızda anlaşalım gibisinden . Olmadı forumca bişeyler yapalım arayalım topluca buna benzer bişey düşünelim .

ckrc
14-11-2017, 18:43
Ben her zaman aldığım arabanın kmsini mesaj ile sorarım her aldığım arabada, ne olur ne olmaz. Mesajlaşmalar vs. var ise, kanıt olarak sunabilirsiniz. Ayrıca exper kağıdında da km yazması lazım. O da resmi bir evrak olmasa da, geçerliliği olacaktır sanırım. En azından, experde ki arkadaşlar tanıklık yaparlarsa, satacak kişi anlaşma yoluna gitmek zorunda kalır.

İbrahim33
14-11-2017, 18:52
hemen galeriye *** atmayın belki oda oda öyle almıştır ?

MDeniz
14-11-2017, 19:24
Ben her zaman aldığım arabanın kmsini mesaj ile sorarım her aldığım arabada, ne olur ne olmaz. Mesajlaşmalar vs. var ise, kanıt olarak sunabilirsiniz. Ayrıca exper kağıdında da km yazması lazım. O da resmi bir evrak olmasa da, geçerliliği olacaktır sanırım. En azından, experde ki arkadaşlar tanıklık yaparlarsa, satacak kişi anlaşma yoluna gitmek zorunda kalır.

Okumadan yazmayın lütfen adam noter satışı ve sigorta dışında birşey Yok bende diyor kağıtta almadım diyor. Sen hala exper kağıdından bahsediyorsun. Adamla anlaşırsa olur gerisi hikaye çözüm zor

onursumer
14-11-2017, 19:29
evrak olmadığından hukuksal olarak yaptırım zor olabilir km çok düşürülmüş ise hazırandan bu zamana yapılamayacak bir yol ise belki o şekilde bir açık bulunup dava edilebilir onun içinde sağlam bir avukat ile goruşmek gerek boşa uğraşmamak adına

McKrop
14-11-2017, 20:01
Galericiler galericiyi savunacak şimdi.. Galeriden zararınızın parasını almaya çalışın. Aynı şekilde galeride arabaya aldığı kişiden zararını karşılasın. Hak, hukuk devreye girsin

ckrc
14-11-2017, 20:52
Okumadan yazmayın lütfen adam noter satışı ve sigorta dışında birşey Yok bende diyor kağıtta almadım diyor. Sen hala exper kağıdından bahsediyorsun. Adamla anlaşırsa olur gerisi hikaye çözüm zor

Benim hatam, pardon dikkatsiz anımda yazmışım experi görünce.

c@n
14-11-2017, 21:05

Araç alırken bende mesaj atıyorum ama artık mesajda km bilgisi görünmüyor.işin ilginç yanı da şu muayene kağıdında km düşürülmüştür yazıyor. Kaç km de araba hala bilinmiyor

free-hifi
14-11-2017, 21:09
Ptt yeni sistem yapacak km gözükecek sanirim

canatakann
14-11-2017, 21:10
Araç alırken bende mesaj atıyorum ama artık mesajda km bilgisi görünmüyor.işin ilginç yanı da şu muayene kağıdında km düşürülmüştür yazıyor. Kaç km de araba hala bilinmiyor

Yeni bir güncelleme ile tekrar kullanıma sundular daha makul bir ücret karşılığı ptt uygulamasından olacak sanırım okuyanın işine yarar belki.
Fakat ispatı zor bi durum olduğundan evrak eksikliği vs. hatır gönül ile iş yaptırmak anca mümkün olabilir oda galerici insafına kalmış bi durum,geçmiş olsun.

free-hifi
14-11-2017, 21:12
PTT ile bir anlaşma yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, önceleri SMS sorgulamasıyla yapılan fakat sonradan kaldırılan kilometre sorgulama hizmetini geri getiriyor. Buna göre 2. el otomobil almak isteyenler, PTT mobil uygulaması ile araçların muayene tarihlerini ve kilometrelerini öğrenebilecekler. Verileri PTT ile paylaşacak Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, vatandaşların bu verilere kurumun mobil uygulamalarına plakalarını ya da şase numarasını girerek ulaşabilecekler.

ckrc
14-11-2017, 21:13

Yok, ben satıcıya sms atıyorum, onun telefonundan sms alıyorum. Yasal belge mi diye sorarsanız hayır, geçerli mi hiç başıma gelmediği için bilmiyorum.

onn_dear
14-11-2017, 21:16
Kul hakkı yiyorlar resmen. Ama bizim milletteki km takıntısı da bu sahtekârları teşvik etmiyor değil. Arkadasa araba bakiyoruz. 2004 model dizel araç bulduk tanidiktan temiz orjinal 190 binde dedim. "Iuuufff km çokmuş neredeyse 200 bin olmuş motor gidiktir alınmaz" dedi. Fiyat dahi sormadı. Size de büyük geçmiş olsun. Umarım mağduriyet giderilir.

arda35
14-11-2017, 23:21
Önce galeriyi bir arayın bence de. Herhangi bir çözüm sunmazlarsa galerinin adını yazın, herkes öğrensin. google'da adları km düşürme ile anılınca akılları başlarına gelir.

Yazılı kanıt var ya da yok; böyle bir durumda yardımcı olmayan galerici art niyetlidir.

2jz
14-11-2017, 23:51
Sahbindende ilanı var mıydı? Eğer ilan varsa ve orada km yazıyorsa adli mercilerle bilgi paylaşıyorlar. Hukuki süreci başlatırsanız sonuç alırsınız.

Emre İlbi
14-11-2017, 23:59
Öyle basit değil o işler, hapis cezasına kadar yolu var, kesinlikle hakkınızı arayın

Burak K.
15-11-2017, 00:59
Pmden detaylı bilgi verebilirim ama sonuç almak biraz zor.

Yigit-Y
15-11-2017, 04:46
Km nin ne zaman çekildiğini öğrenebilirseniz

O tarihte ki sahibi kimse ceza evine girer

Aksi taktirde geçmiş olsun

Dava açtığınız her kimse boku size atar

DOHC
15-11-2017, 05:21
Belki birden fazla kerede düşürülmüş olabilir.

mbulur
15-11-2017, 10:33
Muayenede kilometre düştüğü ortaya çıktığına göre yaklaşık son iki yıl içinde olmuş demektir. Eğer son iki yılda araç çok el değiştirmediyse işiniz daha kolaydır. Siz aracı galericiye satan kullanıcıya ulaşın, onun galeriye kaç kilometrede verdiğini öğrenin.
Aracı aldığınız galeri size aracın devrini kimin üzerinden verdi? Kendi şirketi üzerinden verip fatura kesti mi? Yoksa aracın eski sahibi üzerinden vekaletle mi size satış verdi? Yada galeri bir çalışanın üzerinden yada başka bir şahıs üzerinden mi size aracın size satışını verdi? Galeriye ödemeyi ne şekilde yaptınız? Paranın ne kadarını bankadan verdiniz?
Kilometre düşürmek nitelikli dolandırıcılık sayılıyor, mahkemelerin bu yönde emsal kararları var ve Yargıtay bu kararları onadı. Yani siz savcılığa gidip suç duyurusunda bulunacaksınız ve savcılık kovuşturma başlatıp ceza davası açacak. Satışın iptali ve iade için ayrıca dava açacaksınız. İade için açtığınız dava ceza davasının sonucunu bekler ve öyle karar verir. Yani avukatlar sizden yüklü bedeller isterse vazgeçmeyin kendiniz de süreci yürütebilirsiniz. Hukuk sitelerini araştırırsanız aynı konuda açılmış yüzlerce dava, tartışılan ve fikir alışverişinde bulununlan yüzlerce konu; binlerce cevap bulursunuz.
Sorunuzun cevabını alacağınız yer burası değil, hukuk forumlarıdır.

PiscocuK
15-11-2017, 11:29
Geçmiş olsun
Öncelikle araç bu süreçte kaç el değiştirmiş onu öğrenin sonrasında galericiye bir fake atın baktınız haberim yok diyor kimden aldıysa bilgisini isteyin ve o kişi ile iletişime geçin

Sonuç alabileceğinizi sanmıyorum ama yinede şansınızı deneyin en azından kulaklarına kar suyu kaçsın derim

Yazık yıl olmuş 2018 hala resmi bir kurum yok bu işlemlerin sağlıklı takibinin yapıldığı.

Farklı olacak ama egzoz satmak serbest takmak yasak (şehiriçi kullanımda)
Km tamicilerin olayı farklı amacı farklı çok mu zor müşteri gibi gidip abi şunun km yi bir düşürsene diyip caydırıcı ceza ve yaptırım uygulamak

Tekrar geçmiş olsun

c@n
15-11-2017, 13:05
İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.Sigortacımdan araç benden önce kaç kere el değiştirmiş bunları öğrendim.Sigortacımın görebildiği sadece isim ve soyisim lerin ilk harfleri.
Daha sonra galericiyi aradım ve ben sürekli araç satıyorum hatırlamıyorum diyor.Satış sözleşmelerin nerde diyorum muhasebecimde.Muhasebecinin numarasını ver yok şöyle yok böyle ....
Sonuç olarak avukat arkadaşım ile görüşüp dava açılabilir mi ne kadar sürede biter bunu soracağım.

irfanakbas
15-11-2017, 15:05
Öncelikle geçmiş olsun çok can sıkıcı bir durum bu şekilde kandirilmak. Yaşanan olaylara bakıyorum da bin bir türlü uckagit dönüyor, dikkatli olmak lazım bu tarz durumlara dusupte mağdur olmamak için.
Bizzat şahit olduğum bir olay
Net üzerinde ***** sitede favorime alıp takip ettiğim galeriden satılık bir araç vardi aveo marka yazılana göre hatasız boyasız km si biraz yüksek olduğu için kendi piyasasına göre uygun fiyatliydi galerici ile telde falan görüştüm iyi dedim olmazsa bu aracı alırız kacirmayayim bir kaç favorim daha var tabi bu alarda da benim araç satiliktaydi biraz hızlı gitsin diye fiyatta düşürdüm arayanlar falan arttı ama ne hikmetse sanırım merkeze çok çok uzak Doğu'da bir ilçede olduğum içindir diye düşünüyorum arabayı satamadim. Tabi bir kaç gün sonra Samsun'da ki galerideki favori araç yayından kalktı dedim herhalde satildi nasipte yokmuş boş ver. Aradan 2 hafta falan geçti ben hala ilanlara gunluk bakıyorum aynı araba aynı galeri fiyat 5 bin TL artırılarak ilanda şaşırdım tabi km ye bibaktım bayağı bir indirmişler sanırım bir önceki muayne km si civarı . Yine aradım konuştum hiç istifimi bozmadan çokta güzel anlattı aracı ballandıra ballandıra fiyatta çok fazla birşey yapamıyorlar mış teşekkür ettim telefonu kapattım.gecmis gun Aracı burada da favori ilanlarimda ifşa ettim kimse düşmesin diye daha sonrada takip etmedim aracı kim aldı ne oldu bilinmez. Demem o ki Göz göre göre vatandaşı dolandırıyorlar.
İyi satıcılarda var tabi
Allah iyilerle karşılaştırın.