PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tapu hakkında ...

CRX
29-11-2017, 21:13
Merhaba.Sizlere bi konu hakkında danışmak istiyorum.Başına gelmiş veya cevresinde duruma hakim olan birileri varsa yada bu işlerden anlayan avukat net bilgiye ihtiyacım var.Babamın dedesinden kalma arazisi var elinde tapusuda var yeri belli yalnız tapu eski olduğu için isim olarak dedesinin annesi ve babası yani x oğlu y tarzı yazıyor.Soyisim gecmiyor.Tapuya gidip bu durum sorulduğunda tapu üstünde yazan şahısın sizin dedeniz olduğunu mahkeme kararıyla kanıtlayıp soyisimli hale cevirmeniz gerekiyor tarzı kısa bilgi verilmiş.Ne tür bir yol izlememiz gerekiyor? Bu durumu nasıl çözüp netleştirebiliriz? Aydınlatabilcek olan varsa cok sevinirim.Şimdiden tesekkurler..

Talih.b16
29-11-2017, 21:27
senin önce veraset belgesi çıkartman lazim.
önce bunu öğren, verasetle tapuya gidiyorsun sonra çözülüyor işin.

ama senin iş birazda nüfusluk gibi gözüküyor.

KÖROĞLU
29-11-2017, 21:31
Arada başka mirasçı yok mu?

Babanız şu durumda torun oluyor, kalan mirasçılar var ise terekeden onların da hakkı olur. (eş ve çocuklar öncelikli miras hakkına sahiptir.) diğer kısım için biraz araştırmak lazım yarın bakar fikir olması açısından yazarım yine.

Sert@ç
29-11-2017, 21:34
Elinizdeki tapunun ada parsel bilgilerini bide kadastroya sorun bakalım kimin adına gözüküyor

Can1993
29-11-2017, 22:38
Ben direk size yardımcı olayım sizin yapmanız gereken işlem tasih (isim düzeltmesi) işlemi olmaktadır öncelikli olarak o kişinin verasetini cıkartmanız gerekmektedir.Sonra tapuya giderek eski tapunuz ile isim düzetlmesi yapmak istiyoruz diyerek kanunu mirascısı olarak basvuru yapmanız gerekmektedir. İşlem olarak ise önce tapulama tutanaklarına ve kadastro tespitlerine bakacaklardır sonrasında ise nüfüsa yazı yazlır boyle baska bi insan varmı diye ek olarak da ilmuhaber düzenlerler muhtar ve 2 azasına imzalatacaksınız. Eger ki işlemi yapacak olan personel ve kontrolü yapacak müdür yardımcısı onay verirse işleminiz yapılacaktır. Tasih işlemleri persobel ve m yardımcısının elini tasın altına koyması gereken işlemlerdir o yüzden yapmak istemeyip red verebilirler mahkemeye basuvurun derler oda 2 sene sürer ama redden sonra bölgeye itiraz etmek için 15 gününüz var bide orda inceleme yapılıyor hangi il ve ilçede belki elimizden bir yardım gelir.

CRX
30-11-2017, 06:45
Yer İzmir - Urla 'da arkadaşlar

CRX
30-11-2017, 06:46
Yardımlarınız için çok teşekkürler

Aksel35
30-11-2017, 08:13
Merhaba.Sizlere bi konu hakkında danışmak istiyorum.Başına gelmiş veya cevresinde duruma hakim olan birileri varsa yada bu işlerden anlayan avukat net bilgiye ihtiyacım var.Babamın dedesinden kalma arazisi var elinde tapusuda var yeri belli yalnız tapu eski olduğu için isim olarak dedesinin annesi ve babası yani x oğlu y tarzı yazıyor.Soyisim gecmiyor.Tapuya gidip bu durum sorulduğunda tapu üstünde yazan şahısın sizin dedeniz olduğunu mahkeme kararıyla kanıtlayıp soyisimli hale cevirmeniz gerekiyor tarzı kısa bilgi verilmiş.Ne tür bir yol izlememiz gerekiyor? Bu durumu nasıl çözüp netleştirebiliriz? Aydınlatabilcek olan varsa cok sevinirim.Şimdiden tesekkurler..

Hisseli arazi ise işiniz çok uzun ,kısaca izlemeniz gereken yol; tapu sahibi şahsın emlak vergilerinin hepsini ödeyerek işe başlayın.Elinizdeki tapu ile belediye ya da tapu müdürlüğüne gittiğiniz zaman arsa sahibinin sicili üstünde vergi borcu gözükmesin en azından.Emlak vergilerini bağlı bulunduğu belediye ye yapacaksınız.Ölmüş olan kişi veya kişiler üstünden yatacak bu emlak vergileri.Ondan sonra ölen şahısların mirasçılık belgeleri(diğer adıyla veraset) ve ölüm belgeleri gerekecektir.Son varis veya varisler bu işlemleri ya kendileri yapacak ya da istedikleri bir kişiye detaylı bir vekaletname verecekler (tüm saydığım belgeleri almak için.) Son olarak bağlı bulunan vergi dairesinden ölen şahısların ilişik kesme belgelerini almanız gerekiyor.Son olarak tüm belgeler ile tapuya gidip yeni tapu çıkarılıyor.

Dedenizin annesi ve babası üstüneyse mülk doğrudan bu işlemleri yapmanız hiç kolay değil.Ben sizin yerinizde olsam avukat bulurdum :) Özelden yardımcı olmaya çalışırım Saygılar.

Can1993
17-12-2017, 20:29
Hisseli arazi ise işiniz çok uzun ,kısaca izlemeniz gereken yol; tapu sahibi şahsın emlak vergilerinin hepsini ödeyerek işe başlayın.Elinizdeki tapu ile belediye ya da tapu müdürlüğüne gittiğiniz zaman arsa sahibinin sicili üstünde vergi borcu gözükmesin en azından.Emlak vergilerini bağlı bulunduğu belediye ye yapacaksınız.Ölmüş olan kişi veya kişiler üstünden yatacak bu emlak vergileri.Ondan sonra ölen şahısların mirasçılık belgeleri(diğer adıyla veraset) ve ölüm belgeleri gerekecektir.Son varis veya varisler bu işlemleri ya kendileri yapacak ya da istedikleri bir kişiye detaylı bir vekaletname verecekler (tüm saydığım belgeleri almak için.) Son olarak bağlı bulunan vergi dairesinden ölen şahısların ilişik kesme belgelerini almanız gerekiyor.Son olarak tüm belgeler ile tapuya gidip yeni tapu çıkarılıyor.

Dedenizin annesi ve babası üstüneyse mülk doğrudan bu işlemleri yapmanız hiç kolay değil.Ben sizin yerinizde olsam avukat bulurdum :) Özelden yardımcı olmaya çalışırım Saygılar.

Sanırım yazılanları iyi okumamışsınız. Kişi direk bi intikal yapmak istemiyor. Kişinin sorunu tasih işlemi bilgisi almak. Baba adı ve kendi adı var soyadı yok normal bir intikal işlemi yapmayı anlatmıssınız siz.

Can1993
17-12-2017, 20:31

Yerin hisseli oluşu bu kişi için daha iyi.Tapulama tutanaklarında tutanak tutan kadastrocu umarım bişiler yazmıştır. Sonuçta yer 18 den yada suyulandırmadan gelmiyor gelse bile geldilerinde detaylar yazar ortak hissedarlar arasında bir bag var sa ve çözülüürsa tasih işlemi daha kolay yapılır