PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbulda kış lastiği zorunlu olmuş?

Maxi
29-12-2017, 16:38
tüm binek özel araçlarda dahil!
1ocak-1nisan arasında

rcbasaran
29-12-2017, 16:51
Evet Hakan'cım :)

MeRtCaN
29-12-2017, 16:53
doğru olanı da o degılmı zaten ?

onursumer
29-12-2017, 17:04
alcaklar değil ama yüksekler kışı çok farklı yaşıyor istanbulda hem iyi hemde ayda yılda bir arac kullanan için kotu

Berkan
29-12-2017, 17:04
Heralde en isabetli karar budur :)

Day Walker
29-12-2017, 17:21
Alanın.... :D

DOHC
29-12-2017, 17:24
tüm binek özel araçlarda dahil!
1ocak-1nisan arasında

Link falan var mı?

denizhandinc
29-12-2017, 17:28
valilik açıklama mı yaptı ?

mehmetRS
29-12-2017, 17:42
Evet Hakan'cım :)

abi dükkan halen aynı yerde dimi.. ziyaret göründü ahahaha :)

Evrenoz
29-12-2017, 17:51
resmi bir açıklama görülmüyor haber sitelerinde
1 ocağa 3 gün kala böyle bir karar alınması pek olası gelmedi bana

Kadyr
29-12-2017, 17:55
güzel karar olur diyeceğim ama hava normal iken kar yağmur yok iken arabasını çıkaranlara yazık olur. -7 derece muhabbetini biliyorum. kara gerek yok demeyin:)

free-hifi
29-12-2017, 17:59
istanbul içi 185-60-15 2. el takımı 250 ye bırakırım :D

Maxi
29-12-2017, 18:39
Bugun facede valilik karari dokumanlari gordum
Tabi fake de olabilir

dqn
29-12-2017, 19:39
Ankara’da bile binek araca zorunlu değil. Yanlış haber olabilir. Haber siteleriyle valilik açıklamaları baya farklı oluyor.

denizhandinc
29-12-2017, 22:53
Hukumet bu konuda kararı valiliklere bıraktı. İstanbul valiliginden bir acıklama görmedim. Henüz netlesen birsey yok sanırım.

Ronnies
29-12-2017, 23:11
Hususi araçlar yasağın haricinde tutulmuş yine.
https://i.hizliresim.com/9DMRVo.jpg

Berkan
29-12-2017, 23:15
Soyle birşey var

https://www.google.com.tr/amp/www.aksam.com.tr/amp/otomobil/1-ocak-itibariyle-zorunlu-oldu/haber-693393

Yiğit G.
29-12-2017, 23:26
beyler bişey sorucam çok karlı havalarda zincirsiz çıkmak yasak ya , kış lastiği olunca ceza kesmiyor mu polis ?

Evrenoz
29-12-2017, 23:45
Soyle birşey var

https://www.google.com.tr/amp/www.aksam.com.tr/amp/otomobil/1-ocak-itibariyle-zorunlu-oldu/haber-693393

Akşam işte...
Götten haber uydurma ajansı
Okuduğunu anlayacak adam yok ki anladığını doğru yazsın..

Evrenoz
29-12-2017, 23:46
Soyle birşey var

Akşam işte...
Götten haber uydurma ajansı
Okuduğunu anlayacak adam yok ki anladığını doğru yazsın..

16EC813
30-12-2017, 00:27
iyide ben başka bişey diycem kış lastiği denince neden hemen aklımıza kar yok ki buz yok kii diyoz diyoz da hep arabalarımıza kesik yay takıp kafayı basınca mı arabacı oluyoz
iyi bi kış lastiği bence hiç de dendiği kadar yok ses yapıyo yok ön takım bozuyo yok arka takım bozuyo deyil hemen herşeyde oldugu gibi bunda bi yerimizden element uyduruyoz bilgisi olmayanın gerçekten çok fikri oluyo bu bize has bi tarz
neyse ben genel bişey yazdım ,yoksa kimsenin ne yaptıgına ne yapmadıgına karışmam ama şuda bi gerçek ki bazı zaman bazı mallar yüzünden insanlar sıkıkıntı yaşabiliyo
herkese kazasız belasız günler dilerim

ERDO
30-12-2017, 03:23
Bilmediğimden soruyorum; zaten birkaç sene evvel zorunlu olmamış mıydı bu olay?
Saygılar

DOHC
30-12-2017, 07:54
Bilmediğimden soruyorum; zaten birkaç sene evvel zorunlu olmamış mıydı bu olay?
Saygılar

Taksi ve toplu taşıma araçlarına zorunluluk geldi diye hatırlıyorum.

The_Crow
01-01-2018, 00:20
Taksi ve toplu taşıma araçlarına zorunluluk geldi diye hatırlıyorum.

Taksilere de zorunlu diil. Kimse kanun maddesini tam bilmediğinden taksiler de zorunlu zannediyor.
Saygılar,

DOHC
01-01-2018, 02:13
Taksilere de zorunlu diil. Kimse kanun maddesini tam bilmediğinden taksiler de zorunlu zannediyor.
Saygılar,
taksilerde kış lastiği zorunlumu - Google'da Ara (https://www.google.com.tr/search?q=taksilerde+k%C4%B1%C5%9F+lasti%C4%9Fi+zor unlumu&rlz=1CDGOYI_enTR775TR775&oq=taksiler+kis+&aqs=chrome.1.69i57j0l3.6802j0j4&hl=tr&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8)

Taksiler hususi arac degil yolcu tasima amacli diye biliyorum.

The_Crow
01-01-2018, 03:27
taksilerde kış lastiği zorunlumu - Google'da Ara (https://www.google.com.tr/search?q=taksilerde+k%C4%B1%C5%9F+lasti%C4%9Fi+zor unlumu&rlz=1CDGOYI_enTR775TR775&oq=taksiler+kis+&aqs=chrome.1.69i57j0l3.6802j0j4&hl=tr&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8)

Taksiler hususi arac degil yolcu tasima amacli diye biliyorum.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kış lastiğine ilişkin yapılan düzenlemenin hususi olarak tescil edilen taşıtları kapsamadığını, buna karşın şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunluluk taşıdığını ifade etti.

Verdiğiniz linkte cevabı yazıyor. "Şehirler arası" ibaresi olayı açıklıyor.
Şehir içi ticarileri değil. Fakat öyle lanse ediyorlar ki sanki her ticariyi kapsıyor gibi. Bu uygulamaya itiraz edip hiç bir işlem görmeyen bir sürü taksici tanıyorum. (Kanunu bildikleri için. )

Kanun maddesinde böyle bir ibare yok. Olması istenirse ya kanun maddesi değişecek yada mülki amir (Vali ) kararname çıkaracak. (Şimdi bu yazıdan sonra
öyle oluyormuş. Taksicilerden ne küfür yerim ama. :) )
Saygılar,

DOHC
01-01-2018, 13:34
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kış lastiğine ilişkin yapılan düzenlemenin hususi olarak tescil edilen taşıtları kapsamadığını, buna karşın şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunluluk taşıdığını ifade etti.

Verdiğiniz linkte cevabı yazıyor. "Şehirler arası" ibaresi olayı açıklıyor.
Şehir içi ticarileri değil. Fakat öyle lanse ediyorlar ki sanki her ticariyi kapsıyor gibi. Bu uygulamaya itiraz edip hiç bir işlem görmeyen bir sürü taksici tanıyorum. (Kanunu bildikleri için. )

Kanun maddesinde böyle bir ibare yok. Olması istenirse ya kanun maddesi değişecek yada mülki amir (Vali ) kararname çıkaracak. (Şimdi bu yazıdan sonra
öyle oluyormuş. Taksicilerden ne küfür yerim ama. :) )
Saygılar,

Konu uzamasın ama net değil sonuçta.

2017 kış lastiği uygulaması başladı mı, kış (kar) lastiği hangi araçlar için geçerli fiyatları nedir - Son Dakika Güncel Haberleri | AKŞAM (http://www.aksam.com.tr/guncel/kis-lastigi-hangi-araclar-icin-gecerli-fiyatlari-kis-lastigi-uygulamasi-2017-ne-zaman/haber-684282)

diyor ki
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluluğu olmadığı belirtilerek, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarınsa kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğu bildirildi. Açıklamada, kış lastiği zorunluğuna ilişkin esasları belirleme yetkisinin 9 Şubat 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan 687 nolu KHK ile Bakanlığa verildiği anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"1 Nisan 2017'de Resmi Gazetede yayımlanan, 'Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ' ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlenmiştir. Buna göre, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme, hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır. Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacaktır. Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz."

Sehirlerarası kelimesi geçmiyor.
Yolcu taşıyan ticari araçlar diyor bence taksiler de bunun içinde.

"Yapılan açıklamada, ilgiyi yönetmelik gereği yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan tüm ticari araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan tebliğ gereği yapılan yeni düzenleme uyarınca; tescil edilmiş olsun veya olmasın karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve otomobillerde (hususi otomobiller hariç) kış lastiği kullanılması zorunluluğu getirildiği belirtilen açıklamada, "

Hususi harici otomobil olarak taksi harici aklına birşey geliyor mu?

CloudGrey
01-01-2018, 15:59
sektörede top 5'de oynayan bir filo kiralama şirketinde çalışıyorum , olayı şöyle açıklım ;

BU zorunluluk " kış lastiği takma kanunu " çıktığı günden bu yana hiçbir zaman binek araç (suv ve taksi dahil) zorunlu olmamıştır.
yasa sadece minibüs otobüs tır kamyon kamyonet panelvan gibi araçları kapsıyor.

Fakat şunu söylemekte fayda işim gereği araba ve lastik test ettiğimiz zamanlar oluyor.
Eğerki araba günlük hayatınızda sizin eliniz ayağınız ise kesinlikle kış lastiği edininiz.

Kış aylarında 4 mevsim standart bir lastik ile kış lastiği arasında muazzam fark var.