PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ağa bağlı cihazlardan biri internet hızını düşürüyor.

optimus_prime
07-01-2018, 10:28
Aramızda sağlam IT guylar olduğunu bildiğim için sorayım dedim. benim mantık almadı bu durumu

Evdeki internete bağlı 2 laptop 2 telefon var. telefonlardan biri xperia z5, ne zaman wifiye bağlansa indirme vs yapmasa dahi uyku modunda bile olsa bütün ağın internetini yavaşlatıyor. cihazı sıfırlayacağım ama öncesinde bakmam gereken bişey var mı? modem arayüzünde lan istemcilerinde falan da aykırı bir durum gözükmüyor.

var mı fikri olan ne yapayım

Rec.O
07-01-2018, 10:34
Aynı sorun üzerinde çok kafa yordum en son tahminlerim bende doğru çıktı. İphonelar her wireless a bağlandığında icloud yedeklemesi yapıyor internet üzerinde, androdilerde başka bir program yapıyor olma olasılığı yüksek.

220T
07-01-2018, 10:39
Modemden MAC adresine göre kısıtlama koymayı da deneyebilirsiniz.(destekliyorsa tabii)

rain man
07-01-2018, 10:41
Modemden MAC adresine göre kısıtlama koymayı da deneyebilirsiniz.(destekliyorsa tabii)

Çözümlerden birisi bu. Bir de benim subjektif bi deneyimim var. Giriş seviyesi modemlerde daha çok yaşıyorum ben bu sorunu. Ayrıca bağlanan telefon iphone ise oluyor.

Destekliyorsa mac adresine göre filtreleme tek yol.

optimus_prime
07-01-2018, 10:46
modem mac filtremeyi destekliyor ama telefonun hızını kısıtlamadan bir çözüm olur mu diye düşündüm.

çünkü telefon icloud yedeklemesi gibi bişey yapmıyor

220T
07-01-2018, 11:00
Affınıza sığınarak şu açıklamayı da yapayım:MAC filtreleme iki türlü oluyor;biri modeme bağlanmayı engelleme,biri de adrese göre bant genişliği belirleyebilme.Size lazım olan ikincisi.Bu,internet sorunuzu çözer ama sorunun kaynağına inmiş olmayacaksınız.

optimus_prime
07-01-2018, 11:06
Affınıza sığınarak şu açıklamayı da yapayım:MAC filtreleme iki türlü oluyor;biri modeme bağlanmayı engelleme,biri de adrese göre bant genişliği belirleyebilme.Size lazım olan ikincisi.Bu,internet sorunuzu çözer ama sorunun kaynağına inmiş olmayacaksınız.

aynen öyle

onursumer
07-01-2018, 11:11
bence kullanımı kısıtlama sorunu çozmeyecek daha önce sebebini bulamadığım bir şekilde boyle bir sorunla kaştığımda modem firmware güncellemesi yapıp sıfırdan kurulum yaptığımda düzelmişti

barakuda26
07-01-2018, 13:08
Konuyla alakalı değil ama bende bi soru sorayım, 20 dairelik bina her evde herkesin ayrı modemi var, fiber yok altyapı olarak bu benim bireysel wifi'mden kullandığım interneti yavşlatırmı?

optimus_prime
07-01-2018, 16:59
bence kullanımı kısıtlama sorunu çozmeyecek daha önce sebebini bulamadığım bir şekilde boyle bir sorunla kaştığımda modem firmware güncellemesi yapıp sıfırdan kurulum yaptığımda düzelmişti

modeme güncelleme yapmıştım zaten ama sorunu çözmedi. telefona bişeler yapıcam komple sıfırladıktan sonra

onursumer
07-01-2018, 23:13
Konuyla alakalı değil ama bende bi soru sorayım, 20 dairelik bina her evde herkesin ayrı modemi var, fiber yok altyapı olarak bu benim bireysel wifi'mden kullandığım interneti yavşlatırmı?

adsl se hayır kablo netse evet

Ferhat_V
08-01-2018, 00:00
modemi resetle driverleri baştan kur
telefona da format at

sorun devam ediyorsa teknik takip gibi birşeye takılmış olabilirsin..farkedilir şekilde yavaşlatıyor neti bilgin olsun.

altima
08-01-2018, 07:54
Aramızda sağlam IT guylar olduğunu bildiğim için sorayım dedim. benim mantık almadı bu durumu

Evdeki internete bağlı 2 laptop 2 telefon var. telefonlardan biri xperia z5, ne zaman wifiye bağlansa indirme vs yapmasa dahi uyku modunda bile olsa bütün ağın internetini yavaşlatıyor. cihazı sıfırlayacağım ama öncesinde bakmam gereken bişey var mı? modem arayüzünde lan istemcilerinde falan da aykırı bir durum gözükmüyor.

var mı fikri olan ne yapayım

yazdıklarına göre bi fikir vereyim.
""telefonlardan biri xperia Z5, ne zaman bağlansa bütün ağın neti yavaşlıyor"" demişsin.

eğer sebep bu ise, modemden MAC kısıtlayarak işlem yaparsan sadece sorunu başından savarsın.
öncelikle şunu bi test et..

2 telefon war, modemi kapat, diğer telefonu modem olarak kullan, bi bilgisayar bağla test et internet, sonra xperia Z5 bağla bi daha test et.
yine aynı sorun warsa (internet yavaşlaması) Z5 i ""sadece wifi yada internet bağlantı hizmetlerini"" sıfırla (yada resetle hangisi warsa)

yok nette herhangi bi problem olmuyor ise, modemi resetleyip tekrar dene..

baktın yine olmuyor.. önce bilgisayarları sonra telefonları bi servise göster

Saygılar
Rıdvan

optimus_prime
08-01-2018, 08:07
yazdıklarına göre bi fikir vereyim.
""telefonlardan biri xperia Z5, ne zaman bağlansa bütün ağın neti yavaşlıyor"" demişsin.

eğer sebep bu ise, modemden MAC kısıtlayarak işlem yaparsan sadece sorunu başından savarsın.
öncelikle şunu bi test et..

2 telefon war, modemi kapat, diğer telefonu modem olarak kullan, bi bilgisayar bağla test et internet, sonra xperia Z5 bağla bi daha test et.
yine aynı sorun warsa (internet yavaşlaması) Z5 i ""sadece wifi yada internet bağlantı hizmetlerini"" sıfırla (yada resetle hangisi warsa)

yok nette herhangi bi problem olmuyor ise, modemi resetleyip tekrar dene..

baktın yine olmuyor.. önce bilgisayarları sonra telefonları bi servise göster

Saygılar
Rıdvan

Eyvallah abi akşam denerim bu aklıma gelmemişti

pirasa
08-01-2018, 09:44
bence arkadaşın sorunu modemden kaynaklanıyor. bazı modem farklı chipsetli wifi alıcılarda donma yapabiliyor. mesela bende zxysel modem var ve atheros chipsetli laptop bağlanınca bildiğin trafiği kitliyor . hem internet yavaşlıyor hemde o laptop internete sınırlı bağlantı diyip duruyor ve bunun çözümü yok. intel chipsetli bi wifi kart alıp laptopa taktımda kurtulduk. bunu çok kez araştırmıştım başka çözümü yoktu.

optimus_prime
08-01-2018, 09:46
bence arkadaşın sorunu modemden kaynaklanıyor. bazı modem farklı chipsetli wifi alıcılarda donma yapabiliyor. mesela bende zxysel modem var ve atheros chipsetli laptop bağlanınca bildiğin trafiği kitliyor . hem internet yavaşlıyor hemde o laptop internete sınırlı bağlantı diyip duruyor ve bunun çözümü yok. intel chipsetli bi wifi kart alıp laptopa taktımda kurtulduk. bunu çok kez araştırmıştım başka çözümü yoktu.

ama en az 5 cihaz bağlıyken bile sorun yaşamadım modemle. sadece annemdeki z5 bağlanınca problem oluyor

pirasa
08-01-2018, 10:05
ama en az 5 cihaz bağlıyken bile sorun yaşamadım modemle. sadece annemdeki z5 bağlanınca problem oluyor

tamam işte annenizdeki z5 in hangi chipseti kullandığına bakabilirsiniz mesela yada annenizin telefonunda virüs benzeri bir uygulama var wifi bulduğunda veri transferi yapıyor. veri kullanımından hangi uygulamanın ne kadar veri kullandığını inceleyin. falcı bacı diye bi uygulama eşimin telefonunda günde 1gb veri transferi yapıyordu mesela. bildiğin virüs gibi acaba neler gönderiyor alıyor.

pirasa
08-01-2018, 10:09
biraz bakındım da sony z5 in wifi sinde sorun yaşayan çok insan var.

onursumer
08-01-2018, 10:17

z5 in wifi kartından kaynaklanıyor olabilir