PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Türkiye'de NEDEN BEYAZ ARAÇ ÇOK VAR ?

foreverkings
18-01-2018, 16:37
https://www.youtube.com/watch?v=4yaxFfidN30&feature=youtu.be

SK10
18-01-2018, 16:45
piyasasý olur
lokal boyasý kolay olur
daha ucuz olur sýfýr alýrken ek para talep etmezler sedefli vs deðilse
tozu kiri siyah gibi belli etmez gibi
nedenlerden dolayý beyaz candýr

individual
18-01-2018, 16:54
Zengin Gosteriyor

(Saka saka ucretsiz bedava oldugu icin)

By CrAzY
18-01-2018, 16:56
Üþengeçlikten :D

coolvtec
18-01-2018, 17:02
yazýn daha az ýsý iletir, boya yanýðý olmaz.

CaNeR54
18-01-2018, 17:08
Birkaç sene öncesine insanlar siyah için 2-3 ay sýraya giriyorlardý þimdi beyaz moda oldu.

onn_dear
18-01-2018, 17:08
En sevmediðim renktir araçta beyaz. Çünkü cilanin alasýný da atsan parlamaz, rengi yansýtmaz. Eðer aracýna ýyi bakýyorsan koyu renk her zaman candýr. Arac alýrken özellikle koyu renk tercih ediyorum .
Corollam bordo idi, ies füme renkti, focus gece griydi, golf tungsten griydi, fr im kýrmýzý zaten. Koyu renk olsa da aracim kiri gösteremez çünkü kirli býrakmam:) yani kýsacasý araca bakmakla alakalý bir durum.

yilmazcatalbas
18-01-2018, 17:15
Bakmasý en kolay renk;
Çizik, hare çok belli olmaz,
Ekstra ücret ödenmez,
Yazýn koyu renk gibi yakmaz,
Güneþ yanýðý olmaz,
Bakýmsýz bile olsa yorgunluðunu, bakýmsýzlýðýný koyu renk gibi belli etmez, vs vs bu liste uzar gider.

Eren
18-01-2018, 17:31
ücretsiz olmasý pratik olmasý bide filo araçlarýnýn buna etkisi var

DOHC
18-01-2018, 17:37
Bir arabaya en yakýþan renk ya lansman rengi yada reklamlarda kullanýlan renktir. Ben bunu tercih ederim.

sekizsilindir
18-01-2018, 17:46
buzdolabý, bulaþýk makinasý çamaþýr makinasý araba..

ckrc
18-01-2018, 17:52
Bundan önce ki bütün arabalarım hep opsiyon renkleriydi. Asla da beyaz almam diyordum, taa ki siyah arabayla tanışana kadar.

Fiesta: Åžeker Mavisi,
Opel: Milenyum Mavisi
Ford: Sedefli Gri
Corolla: Füme
Toyota Yaris: Füme

Beyaz ne ya falan diyordum, bir hata edip siyah golf aldım, allahım yıkamadan çıkıyorum araba pis, arabayı yıkatıyorum yine pis. Arabada su içiyorum, kaporta kirleniyor böyle bir eziyet olabilir mi ya. Bundan sonra, beyaz harici araba almam, arkadaşta var 3 ay yıkamasın benim arabamdan daha temiz duruyor yemin ediyorum.
3 Güne bir araba mı yıkatılır ya, böyle bir eziyet olamaz.

tiMachine
18-01-2018, 17:55
Bayilere düþen her aracýn ülkede filo olduðu gerçeði var ( fluence,megane,clio,focus,mondeo,insignia,passat,j etta,octavia, bmw 320ied, c serisi,cla,gla,a...)
Filolarda gri siyah gibi renklere ekstradan para ödemiyor.
He çok nadiren bir filo içerisinde 10 insigniadan 5ini siyah 5ini yeþil gördüm. Sanýrým bayiden ucuza çekmiþler.
Yani sýfýr satýlan araçlarýn çoðunun filo spec olmasýndan mütevellit ve insanlarýn son 3 5 senedir al sat yerine filo kiralayayým düþüncesi nedeniyle bayilerden çýkan 10 arabanýn 5'i 6'sý beyaz olarak çýkýyor. Buna oranla bayilere gelen araçlar da 10da 6 oranýnda beyaz geliyor.

997TT
18-01-2018, 17:56
Zevksizlik ornegi.
Bizim gibi birbirini takip eden,sorgulamayan toplumlar icin ideal. Neden? Galeriler surekli beyaz getirdiler,insanlarda beyaz meragi olustu cunku alternatifler yoktu.
Zorla baska renk getirtebiliyorsunuz hatta abi zor satarsin diye findik beyinli satisci telkin ediyor...
Zevk-gorgu ve kultur meselesi...
Beyaz kotu renk degil hatta bazi araclara da yakisiyor ama bu kadar beyaz olmasinin tek nedeni bu....

Octane
18-01-2018, 18:16
Bilinçsizlik.
Beyaz audin var mý bilader...
Halbuki vwda scirocconun hem gunmetali hem moru var fabrika çýkýþý. Yani ne biçim. Tutup beyaz alýyor millet.
Ya da mesela bmw f30larda buz grisi mi ne var mavi gibi gri gibi. O varken beyaz ya da mavi alýyorlar.
Benim arabam da beyaz mesela. Ama ae86 yani. Beyaz harici biþey saçma oluyor benimkine de.

volume81
18-01-2018, 18:31
biz 15 sene önce çok fakirdik aslýnda
Peder inþaat iþinde
kýsa paçalý pantalon, beyaz/buz mavi min 3 düðme açýk gömlek
kün fe yekün temalý cuma mesajlarý
cumartesi gecesi gece klüplerinde mermiye zam gelsede ateþ etmesek hastag'li storyler.

þimdi bu adam gidip individual F30'a biner mi ? gidecek deðeri kadar hasar kayýtlý m paket estoril f30'a binecek tabi :D

free-hifi
18-01-2018, 18:31
Renk farkýna geçirdikleri icin

Berkan
18-01-2018, 18:38
Bize has diye düþünmekteyim heralde cogu ülkede ilginctir beyaz renk parali olan cok yer var.
Kýz arkadasim kosova vatandasi mesela arnavutluk kosova o taraflarda cok olmadigni beyaz rengi zenginlik olarak görüldugnu soylemisti :D

arda35
18-01-2018, 18:42
Buzdolabý da deseler, filo çýkmasý da deseler umurumda deðil. Bir sonraki aracýmý beyaz almaya bakacaðým. Temizliði ve bakýmý gayet kolay diðer renklere göre. Ayný þekilde tamiri de.

turbo&quattro
18-01-2018, 19:13
Zevksizlikten.

SK10
18-01-2018, 20:11
biz 15 sene önce çok fakirdik aslýnda
Peder inþaat iþinde
kýsa paçalý pantalon, beyaz/buz mavi min 3 düðme açýk gömlek
kün fe yekün temalý cuma mesajlarý
cumartesi gecesi gece klüplerinde mermiye zam gelsede ateþ etmesek hastag'li storyler.

þimdi bu adam gidip individual F30'a biner mi ? gidecek deðeri kadar hasar kayýtlý m paket estoril f30'a binecek tabi :D

f30 hasar kayýtlý beyaz sonradan M olucak lütfen :)
alternatif arasýna f80 body kitli ama sis farlý seçeneklerde mevcut tabi ki :)

fthdrn
18-01-2018, 20:16
Araba dediðin lansman renginden olur.

arda35
18-01-2018, 21:05
Bazý markalarýn lansman renkleri aþýrý zevksiz.

Misal;
http://1.bp.blogspot.com/-rF3RXNofBIQ/UMqQyxEjzdI/AAAAAAAAYd8/VQrHIq2QMug/s1600/Hyundai+i30+CW+1.6+CRDI+Elite+2+(Custom).JPG

eregli42
18-01-2018, 21:45
güneþli gün sayýsý çok fazla olan bi ülkede abes karþýlamamak gerek bu kadar beyazý vernik yanýðý derdin yok sýcaðý çekmez. toz toprak memleketiyiz tozu belli etmez petrolde 1 liraya yýkarsýn ooo süper oldu dersin kýsacasý bizim gibi üþengeç insanlara güzel tercih :D

Anýl E.
18-01-2018, 21:56
Bence olmasý gerekeni ''Türkiye'de neden bu kadar çok ARABA var ? ''

fthdrn
18-01-2018, 21:59
Beyaz diyince benim aklýma gelen Ýlk araba;
XoR Koray abinin subisi
Anýl E. baþkanýmýn cCc'si

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/26730853_1174367986033096_1320839070420158679_n.jp g?oh=208b88e2596cd3696f7c99ed113e8f52&oe=5AEE92B1

Yiðit G.
18-01-2018, 22:04
Zevksizlikten.

+ olarak geçen gün bir yerde makale okudum.. Mutsuz ülkelerin insanlarý renksiz araçlarý tercih ederlermiþ.. Sadece aracýna deðil bu psikoloji giysisine vs de etki edermiþ.. Avrupayý gezenler araçlarýn nasýl renk çeþitli olduklarýný görmüþlerdir zaten.

eregli42
18-01-2018, 22:59
+ olarak geçen gün bir yerde makale okudum.. Mutsuz ülkelerin insanlarý renksiz araçlarý tercih ederlermiþ.. Sadece aracýna deðil bu psikoloji giysisine vs de etki edermiþ.. Avrupayý gezenler araçlarýn nasýl renk çeþitli olduklarýný görmüþlerdir zaten.

güzel tespit avrupada kalabalýk bi yere girdiðinizde kýyafet renkliliði de dikkat çekiyor geçen konsere gittim tamamen siyah mont kaban ceket içim daraldý

tylan
18-01-2018, 23:49
Benzincilerde yýkadýktan sonra kurulamak gerekmiyor normal çiziði kýlcal çiðizi çok göstermiyor. Yazýn arabayý yakmýyor. Benim için alt yapýsý mikilmiþ bi ilçede oturuyorsanýz tozu göstermiyor. Benim babam yýllarca koyu renk araba kullandý siyah füme v.b inci beyazý diye beyaz corolla almaya ikna oldu ne uðraþmýþým zamanýnda diyor adam :)

free-hifi
19-01-2018, 00:16
Cifle güzel parlar pahali detay ürünleri almanýza gerek yoktur

Canselmo
19-01-2018, 01:36
Ornegin Beyaz audi A6 ile siyah a6 arasinda o kadar cok ayrim yapilir ki madde olarak siralanilir.

toplumuzun kizlarimizin mantelitesi olarak beyaz a6 si olan arkadasimiz gunun kazanani olur.

turbo&quattro
19-01-2018, 02:06

Gecen ay amsterdam daydim. Tr de kimsenin yuzune bakmayacagi degisik renklerde bmw, mercedes vagonlar, premiumda enteresan renkler fln.. para maalesef zevk satin alamiyor memlekette.

Erdem K.
19-01-2018, 07:09
beyazdan baþka renk araba satýlýyor mu :confused:

Mr.Bilal
19-01-2018, 07:42
ucuz,bakýmý ve satmasý kolay mantýðý.

4 arabamdan sadece 1 tanesi beyazdý oda golf 7 ona en yakýþaný bence beyaz olduðu için almýþtým.

SK10
19-01-2018, 07:45
Ornegin Beyaz audi A6 ile siyah a6 arasinda o kadar cok ayrim yapilir ki madde olarak siralanilir.

toplumuzun kizlarimizin mantelitesi olarak beyaz a6 si olan arkadasimiz gunun kazanani olur.

audi ile bmw ye beyaz yakýþýyo be abi ama mercedes için ayný þeyi söyleyemem onda siyah taraftarýyým :)

mcitir
19-01-2018, 07:47
Kesinlikle +üþengeçlikten.

M_PROJECT
19-01-2018, 07:48
Vizyonsuzluk .

Emre911
19-01-2018, 07:49
çünkü ucuz

SULTANOGLU
19-01-2018, 07:51
Pazarin 63% beyaz :) daha baska bir aciklama yok ne yazikki.

KÖROÐLU
19-01-2018, 08:03
VallA kýrmýzý -mavi - füme ya da gri varken gidip sýfýr bir aracý beyaz almam ben.

Ama iþin gerçeði kiraya verdiðimiz araçlar hep beyaz çünkü boyasý ucuz, ton farký yaþama durumu daha az, çýkma parçasý kolay bulunuyor (clio, fluence, linea)

Þahsi kullanýmda koyu renkte zor, sürekli temiz tutman lazým. Çiziði çok belli ediyor.

Ve özellikle yazýn o güneþi çekmesi almamak için en büyük neden.

Cihan9
19-01-2018, 08:48
Bundan 2 önceki aracýmýz beyazdý. Yýkandýmý tertemiz kir az belli olur yýllarca güneþ altýnda yattý ne boya yanmasý ne vernik atmasý çiziðide belli etmiyordu. Sonra gümüþ gri megane2 aldýk. Güzel ama araç belli etmiyor kendini(boþ paket kapak jant falan) neyse çok boþ gelmeye baþladý dolu megane bakmaya baþladýk. Privilege meganelarýn içi bej renk oluyor. EE içi bej dýþý koyu olsun dedik hem detaya baþladýk mý araba yanar :D Siyah bir megane2 nasip oldu. 1 senedir biniyoruz ve yýkadýktan 1 gün sonra araçtan nefret etmeye baþlýyorum. Mahallede saðolsun çoluk çocukta çok sol tarafý harita gibi ve çizikler çok net belli. Büyük konuþmak gibi olmasýn ama kapalý garajým olmadýktan sonra bir daha koyu renk arabaya tövbe diyorum. Beyaz candýr

Özgür Güneþ
19-01-2018, 08:56
Vallahi eskiden beyaz araba, o ne oyle booogg buzdolabi gibi falan derdim, ne zaman kirmizi ve siyah arabaya sahip oldum, ondan sonraki arabami gloss beyaz aldim. Ha birde, siyah dosemeden nefret ederdim, yine kasinip acik renk dosemeli araba alinca(Allah in belasi acik renk ic doseme, totonu koysan kir tutuyor) bir kez daha pisman oldum. Kimisi ben arabamla ugrasirim daha guzel gorunsun der, acik renk ic guzel bir metalik boyayla arabasini alir, duzenli olarak bakimini yapar. Ben kendim yikiyorum ic dis arabalari, evde 3 araba var, ne kadar zor kir gosteren araba olursa benim isime gelir. O yuzden beyaz dis siyah ic

1. Yazin gunes isigini yansitip arabayi serin tuttugu icin
2. Boyanacak parca oldugu zaman renk tutmama gibi bir sorunun olmamasi
3. Yok detailingmis cartmis curtmus ugrastirmiyor, surekli parliyor, seramikte yapsan ayni fircayla yikasanda
4. Kiri gostermiyor
5. Satisi kolay
6. Xenon farli arabada bence kesinlikle asil duruyor
7. Arabanin hatlarini belli ediyor
8. Avantajlarini dusununce asik oluyorsun bu renge <3

Özgür Güneþ
19-01-2018, 09:02
Simdi bir daha dusundum, diger arabam dis metalik siyah ic bej kumas doseme, ulan lanet araba, sadece detayli temizlik ve seramik koruma sonrasinda gozume guzel gozukmustu. Tatilde islak mayo ile oturdum, ici les oldu, o acik rengin ferahligini dosemeye her baktigimda gosteren kirler yutuyor, kolumu koydugum yer simdiyah oluyor. Arabayi yikiyorsun, soyle ufff ne yikadim be 1 saat diyemeden araba toz tutmaya basliyor, 1-2 gun sonra yapisan toz tabakasindan dolayi gri oluyor ve moralin bozuluyor, kirmizi arabay gelirsek, dogal olarak acayip cizigi gosteriyor, mutlu etmiyor adami, guzel bakmazsan rengi bir sure sonra turuncuya kayiyor.

Mesela bu fikrim jant icinde gecerli, eskiden 17-18 janta ozenirdim, 17” janta bir kere sahip oldum, gerek konforsuzlugu gerek lastiginin pahaliligi nedeniyle sogudum, turkiye sartlarinda binek arac icin en ideal olcu 16” dir.

Enes-x
19-01-2018, 09:35
2014 yýlýnda beyaz a3 aldým gerçi amalfi beyaz buzdolabý beyazý deðil biraz krem rengine yakýn derin bi renk neyse.

Farklý bir renk isteseydim 3 ay - 6 ay þansýma kaderime ne düþerse bekleyecektim bu süreçte aracýn ciddi þekilde fiyatý artacaktý döviz ve enflasyon yüzünden.E ne oldu aylarca keko gibi bekledim geldi gelmedi sinir stres oldum üzerine 15-20 bin lira paramda çöp oldu.Bunu yapsaydým vizyonlu zevkli bir insan mý olcaktým.Sonuçta bu günlük kullandýðým sadece bana hizmet etmesini beklediðim sýradan bir araç.He birde belki ikinci elde daha az talep görecekti satarken.

Asýl cevap bu ülkede þartlar neyse ona uyum saðlýyorsun çoðumuz çok sevdiði için mi düþük hacimli araca biniyor mesela :)

hobi ve keyif için aldýðým hiçbir araç tabiki beyaz olmaz.

220T
19-01-2018, 09:51
Önceki nesil Ibiza'nýn sarý-yeþil arasý bir rengi olaný var.Arkadaþa alýrken ustaya götürdük."Araba temiz de..." dedi."Eeee..?" dedik."Rengi ne olacak?" dedi."Rengi için alýyoruz zaten." dedik.O gün,usta için,sorgulanmasý gereken insanlardýk. :D

AþkýnS.
19-01-2018, 09:56
Dün bi araç aldým. Aynýsýnýn beyazý 3 4 bin lira daha ucuzdu. Almadým. Gidip açýk kahve aldým,bence daha efsane duruyor

CenKeR
19-01-2018, 10:42
yýllar önce beyaz arabam vardý 1 ay yýkama yine temiz sonra 3 araba kýrmýzý oldu yok pis duramýyor araba direk soðuyorsun ama yýkandýmýda ben burdayým diyor iþte metalik renk her zaman favorimdir ama kýrmýzýyý tek geçerim eðer þuan fr alýcak olsam mesela gider yeni çýkan mavi rengini alýrým beyaz çok basit duuryor

JANJ@N
19-01-2018, 11:07
sonsuz döngüye girdik bence ; beyaz araca raðbet - beyaz araca raðbet oldugu için yeni aracý beyaz alma

daha alýrken nasýl satarýz diye düþünüyoruz, "mavi daha güzel ama beyazýný alayým, yarýn satarken daha kolay satýlýr"

gerçi ben iki araçtýr 3 kuruþ fazla verdim kýrmýzý aldým :)

BAT9
19-01-2018, 11:21
Bundan 2 önceki aracýmýz beyazdý. Yýkandýmý tertemiz kir az belli olur yýllarca güneþ altýnda yattý ne boya yanmasý ne vernik atmasý çiziðide belli etmiyordu. Sonra gümüþ gri megane2 aldýk. Güzel ama araç belli etmiyor kendini(boþ paket kapak jant falan) neyse çok boþ gelmeye baþladý dolu megane bakmaya baþladýk. Privilege meganelarýn içi bej renk oluyor. EE içi bej dýþý koyu olsun dedik hem detaya baþladýk mý araba yanar :D Siyah bir megane2 nasip oldu. 1 senedir biniyoruz ve yýkadýktan 1 gün sonra araçtan nefret etmeye baþlýyorum. Mahallede saðolsun çoluk çocukta çok sol tarafý harita gibi ve çizikler çok net belli. Büyük konuþmak gibi olmasýn ama kapalý garajým olmadýktan sonra bir daha koyu renk arabaya tövbe diyorum. Beyaz candýr

Çok haklýsýn dostum. Arabayý yýkadýktan sonra ertesi gün yýkanmamýþ gibi oluyor hatta 7 8 saat sonra bile diyebiliriz. 2-3 haftadýr saða sola koþturmaktan yýkatmaya zaman bulamadýk sonuç böyle bir þeyler atýþtýrýrken farkedebildim ben de.:) Ama yinede koyu renkli arabalar candýr, sedefli beyaz ve r35 beyaz hariç hiçbir beyaz arabaya dönüp baktýðýmý hatýrlamýyorum. Ticari bir amaç varsa ve özel kullaným için kullanýlmýcaksa beyaz araba en ideal renk. Özel kullaným varsa þahsen insan arabayý yýkadýktan sonra dönüp bir daha bakmak ister diye düþünüyorum ve koyu renkler bu açýdan daha tatmin ediyor fikrindeyim. Renkli bir hayat her zaman iyidir insana heyecan verir.:)
https://i.hizliresim.com/YgvEXa.jpg

Anýl E.
19-01-2018, 11:46
Beyaz arabamýz var hakaret etmeyin lütfen çok da güzel parlýyor :D

e30
19-01-2018, 14:25
Hurda, bitik, leþ vb. diyebileceðimiz beyaz e36 vardý 2 sene önce ilana koydum günde 10 farklý telefon geliyordu ve satýldý. Þuan o bahsettiðim arabadan en az 3 gömlek üstün olan renk olarak da ýþýða göre farklý tonlara giren arabamý ilana koydum 1 aylýk ilan süresinde 1 kiþi aradý o da renk sýkýntý beyaz olsa gelip incelerdim dedi. Memlekette çok fazla vizyonsuzluk var

ef186
19-01-2018, 15:55
Ben sebebini biliyorum sanýrým :D

mimarsertac
20-01-2018, 06:24
2007-2008 yillarinda Luks araclar da neredeyse ilk kez beyaz renk gelmeye basladi. BMW 5 serisi, Mercedes C serisi gibi. Ondan once yoktu beyaz luks arac. Beyaz renk sahin ve brodway`le dogrudan baglantiliydi. Kisaca araban beyazsa fakirdin. Herkes gri, siyah falan alirdi. Luks araclar beyaz gelmeye basladiktan sonra is degisti herkes beyaz almaya basladi. dikkat edin 2007-2008 bir milattir ondan once sadece ucuz arabalar beyazdi.

DOHC
20-01-2018, 07:46
Ben sebebini biliyorum sanýrým :D

Paylaþýver de bizde yorumlayalým :)

canimrecepcim
20-01-2018, 08:01
Çünkü millet araç alýrken kendi zevkini-keyfini deðil,bir sonraki sahibini düþünüyor.Ucuz olmasý falan daha sonraki sýralarda,çünkü çok özel bi renk almýyorsanýz öyle aman aman fiyat farký çýkmýyor.

barakuda26
20-01-2018, 08:17
Görenler ''gelin gibi araba almýþsýn'' desin diye :)

M U R A T
20-01-2018, 08:31
ben beyaz rengi seviyorum piyasada çok olmasýnýda önemsemiyorum en hoþuma giden yaný aracýn hatlarýný tamamen göstermesi ayrýca beyaz parlamaz diye birþey yok derinlik baþka birþey parlaklýk baþka birþey

delta0o
20-01-2018, 08:33
Beyazi,janttir cam tavan vs koyu renklerle kombinlersen,diðer renklerden daha iyi duruyor.bazi lansman renkleri aracýna gorede deðiþir ama efsoo

KGüneyli
20-01-2018, 10:33
Filo arac kiralamasý yapan þirketler genelde beyaz araba cekerler.

Bu yüzdende piyasa beyaz dolu.

Sahibinden'de gördüðünüz ilanlardaki belli marka beyaz araclarýn 10/8 i Filo cýkmasý oldugundan piyasa beyazlarla dolu

FeVýDun
21-01-2018, 00:49
nedenini bilmiyorum. fakat bende ins önümüzdeki hafta beyaz arac alacagim. fakat ben aracin fiyatini cok uygun oldugu icin ve aracin temiz oldugu icin aliyorum. zaten alacagim aracdan bulundugum ulkede 2 adet beyaz vardi arastirmama gore aracin birisi boyandi 1 adet kaldi beyaz bende alirsam 2 adet beyaz olacak :)

srknyxl
21-01-2018, 02:28
Öyle gelin gibi bembeyaz da olmayacak ama. Contrast oluþturacak bikaç dokunuþ lazým bence beyaz arabaya

FreeCaptiv3
21-01-2018, 08:56
Özellikle görev yaptýðým bölge (Güney Doðu Anadolu) zibille beyaz araç mevcut. Yukarýda sayýlan sebeplere ek olarak, aþiret olaylarýnda hemen teþhis edilmemek için beyaz renk seçtiklerini söyledi sorduðum bir kaç kiþi. Demek ki zamanýnda tungsten gri alsaydý aðalarýn biri, tüm arabalar (o bölgedeki) tungsten gri olacaktý. Ne garip ;)

rodya
21-01-2018, 11:00
Araba renginden zenklilik turnusolu da bi bizde var.
Hadi geçtim birinin beyaz rengi sevdiði için almasýný ya da o arabaya beyaz rengin daha fazla yakýþmasýný da ama gündelik kullanýlacak bi araç için en rahatý beyazdýr.
Haftada iki kere 25 lira verip arabasýný yýkatacak, bikaç saatini ayýrýp aracýný kendi yýkayacak ya da haftasonu sýrf bikaç saat binmek için araba alacak bütçesi olan kiþi sayýsý oldukça az.
Bi insan x renkteki bi aracý ya þartlar sebebiyle alýyordur ya da beðendiði için.. iki þekilde de bize ne?
Markalarýn her renk aracý getirmemeleri ise bambaþka bi konu? Arz- talep der savunursun ya da müþteriye karþý sorunluluk der gömersin ama bu dediðim gibi bambaþka bi konu.

BarKing
21-01-2018, 11:09
Cidden beyaz bmw ve audi mercedes görmekten gýna geldi. hele özellikle bazý arabalarda çok apaçi duruyo bence antipiati oluþtu beyaz arabalara. ne zaman baksam egzozlu beyaz scirocco fýndýk motor 1.6 c serisine egzost takýp altýnda AMG sanan kekolarmý ararsýn vs genelde beyaz yada kýrmýzý oluo apaçiler rastladýðým trafkte, genelleme olmasýnda

Maxi
21-01-2018, 12:16
bu sorunun cevabý çok net ve basit, daha önce birçok arkadaþ yazmýþ.
beyaz arabanýn kaportasýndaki ufak tefek vuruklar gözükmez, o yüzden çoðu kiralýk arabalar beyazdýr.

tabi herkes için bu mevzu çok önemli olmayabilir ama bazý insanlar için gayet önemlidir.

kiþisel düþüncem ise:
her araca her renk gitmez!
bazý arabalara beyaz çok yakýþabilir ama bazýlarýnda iðrenç durabilir
ayný, her araca kýrmýzý yakýþmadýðý gibi.
ayný, her araca her jant yakýþmadýðý gibi.
yani aracýn duruþu ve þekline kaportasýna göre bazý renkler çok güzel gidebilir.

Emrecan-R
21-01-2018, 14:04
Mesela Escaladeye beyaz çok yakýþýyor

fthdrn
21-01-2018, 17:03
Beyaz renginin yakýþtýðý ender arabalarda bugün;
http://www.aljazeera.com.tr/sites/default/files/styles/aljazeera_article_main_image/public/2015/10/21/toros5-593E-F04B-145B.jpg?itok=oxHUPYcd

serkanokan
22-01-2018, 09:50
Bizim ülkedeki boya ustalar da beyaz haricindeki diðer renkteki parça boyalarý tutturabilse,
bizim ülkedeki yollar da yaðmur yaðýnca çamur olmasa ve araba çamur kahverengisi deðil de kendi renginde kalabilse,
bizim ülkedeki herkesin kapalý garajý olsa da 40 derece güneþin altýnda vernikler kavrulmasa,
bizim ülkede toz olmasa da arabalar 1 saat park halinde durduðunda tozlanmasa herkes beyaz almaz.

Türkiye gerçekleri göz önüne alýndýðýnda özellikle koyu renkteki bir otomobilin 3 günden fazla temiz kalmasý imkan dahilinde deðil. Oto yýkamalarda beklenilen sürenin minimum 2 saat olduðu gibi bir gerçek de var. 3 günde bir en az 2 saat yýkama sýrasý bekleyecek kadar vakti olan biri varsa bence de beyaz almasýn.

-Murat Özcan-
23-01-2018, 11:12
Kiri çiziği belli etmiyor asil duruyor

Kutluhan
23-01-2018, 15:30
petrol ofisine gidip 1 tl ye su tutturmaya arabamý yýkattým diyen bir milletten zevkli renkler ve seçimler beklememek lazým.

turci
23-01-2018, 23:28
bizim buralarda birkaç seneye kadar beyaz araba görmek imkansýz gibi birþeydi, birkaç senedir beyaz araba modasý çýktý adamlar beyaz diye ikinci el aracý bile diðerlerinden pahalý satmaya baþladýlar.
ben sevmem beyazý fakat bazý araçlara gerçekten yakýþýyor.
þu da bir gerçek güneþ ve çamur yüzünden Türkiye'de siyah araç gerçekten zulüm olabilir.
arabamýn biri gümüþ bir ay yýkamasam bile kiri göstermiyor, diðeri siyah ve 1 ay yýkamasam Türkiye'de bir günde kirlenen araç kadar kirlenmiyor.