PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo Kaç Beygirle Çalışır?

srknyxl
21-01-2018, 03:15
Arkadaşlar bildiğiniz gibi turbo genel olarak türbin ve kompresör pervane diyebileceğimiz iki bölüm var. Türbin egzoz gazıyla döner, mil ile bağlı olduğu kompresörü çevirir. Sormak istediğim şey ortalama bir aracın turbosunun kompresör tarafı gereken basıncı basmak için milde ne kadar güce ihtiyaç duyuyor? Aynı soruyu şöyle de sorabilirim, türbini kestim yerine elektrik motoru koydum, istediğim devirde dönme yeteneği de var diyelim. Bu motorun gücü kaç kw veya hp olmalı? Toplam motor gücüne oranla bir tahminde bulunabilir miyiz?

Sert@ç
21-01-2018, 03:28
Elektrikli motorun gücü değil devri önemli
Turbolar zaten maksimum dönebilcek devrin epey altında çalışır aşırı devirlenme durumunda sık sık wastegate açılır
Tabii bu durum turbonun özelliklerine göre aşırı farklılık gösterir 1.2 dizel turbosuyla gt6041 devrini karşılaştırmak yersiz olur

srknyxl
21-01-2018, 07:06
Elektrikli motorun gücü değil devri önemli
Turbolar zaten maksimum dönebilcek devrin epey altında çalışır aşırı devirlenme durumunda sık sık wastegate açılır
Tabii bu durum turbonun özelliklerine göre aşırı farklılık gösterir 1.2 dizel turbosuyla gt6041 devrini karşılaştırmak yersiz olur

Gücü değil devri önemli demek çok yanlış. O pervaneyi o devirde döndürmek için GÜÇ gerekir. Ben bunun sayısal değerini merak etmekteyim. KW veya HP cinsinden

R.S.C
21-01-2018, 07:23
Turbonun boyutlarına göre değişir önemli olan havanın debisi onuda yanma odasından çıkan gazin yoğunluğu miktarı ve hızı ile hesaplayıp oluşan toplam basıncın ne kadar dönme momenti oluşturacağına göre bir hesaplama yapılabilir

Farazi şu kadar güç lazim demek zor çok merak ettiysen akışkanlar meka mekaniği hocan ona vereceğin doğru verilerle sana bi rakam hesaplar

Saygilar

Mehmetmert
21-01-2018, 08:34
Vag grubu 12V degilde 48v elektrik sistemine gecerek elektrikli turbo kullanmaya basladi.1.0 tsi 270hp olmasi lazim konsept vardi ona falan bakip biraz fikir edinebilir(elektrikli turbo modelini ogrenip,dondugu seviri...vs)

Rew
21-01-2018, 10:16
Her turbo için ve her motor için farklı durumlar geçerli. Mesela 1.2 motor palio turbolarsınız gt15 ayarı bir turboyla güzel verim alabilirsiniz. Ama o 1.2 motor gt30-gt35'i imkansız dolduramaz çeviremez verim alınamaz. Yada 3.0 bir motora gt15 takarsanız dizel gibi 2000 devirde dolar. 3.0 sıfırın ilacıda gt35-40 ve üzeri bir turbo olur.

Sert@ç
21-01-2018, 14:04
Gücü değil devri önemli demek çok yanlış. O pervaneyi o devirde döndürmek için GÜÇ gerekir. Ben bunun sayısal değerini merak etmekteyim. KW veya HP cinsinden

Yüksek devir dönen elektrik motoru zaten güçlü olur
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=SkAJz65e_vs)
Videodaki gibi 100k devir 5kw yani 6.8hp

MCN21
21-01-2018, 14:33

Tamamen turbonun boyutlarina bagli. Devir sayisi basinci ve iceri soktugunuz hava onemli. Motorun gucunu fazlada taksanizda zaten ayarlayabileceginiz icin problem olmaz

srknyxl
21-01-2018, 15:44
Borgwarner ın eBooster diye bi olayına rastladım. Koca 4.0TDI için düşük devirlerde görev yapmak üzere elektrik güçlü turbo var. Elektrikliotor gücü 7-8kw civarında. Bu rakamı günümüzde ucuz lipo piller bile saylayabilmekte. Acaba bir do it yourself projesi çıkarmı :D

meganes
21-01-2018, 16:49
kw’lar havada uçuşuyo fikir güzel aslında egsoz gazı yerine bi elektrk motoru ama gücü ne ? bi yerden kazanıyim derken yerden kaybetmeyin 1kw olsa bile araç aküsünden müthiş bi güç çeker araç alternatörü akım çekildikçe dahada zorlanmaya başlar buda kayış kasnak vs derken motora extra yük bindirecek madem böyle bi fikir var bende fikrimi söyliyim :)

srknyxl
25-01-2018, 02:40
kw’lar havada uçuşuyo fikir güzel aslında egsoz gazı yerine bi elektrk motoru ama gücü ne ? bi yerden kazanıyim derken yerden kaybetmeyin 1kw olsa bile araç aküsünden müthiş bi güç çeker araç alternatörü akım çekildikçe dahada zorlanmaya başlar buda kayış kasnak vs derken motora extra yük bindirecek madem böyle bi fikir var bende fikrimi söyliyim :)

Aslında amaç akü yerine başka bir kaynaktan almak. Örneğin lityum pil grubu.

denizhandinc
25-01-2018, 07:28
Turbo pervanesinin dipgazda normalden daha yüksek devirle dönmesi(pervane sesi duyuluyor) turbo icin uzun vadede handikap yaratır mı?

suk3b3
25-01-2018, 22:47
Adamlar sc yapmış ya ışte turbo yerine. Mercedes kocaman harflerle yaziyor arkaya KOMPRESSOR diye. Hem alt hem.üst devirde cayır cayır güç geliyor. Marşa bastimmi devrede