PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İcradan alınan araçta muayene ücreti sorunu ?

Günkut
02-02-2018, 14:52
Aralık ayında icra dairesinden açık arttırma ile araç satın aldım. Gerekli prosedürleri yerine getirdik aracı muayeneye hazırladık, aracın muayene bilgisi istasyonda bulunmamakta ve 2005 yılından 2016 aralık ayına kadar olan dilim baz alınmakta. Araç değerinin %50sinden fazla muayene ücreti ile karşılaştık. Söz konusu bu muayenesiz zaman diliminin maddi sorumluluğu muayene istasyonu tarafından benden talep ediliyor bu durumla karşılaşan varmı daha önce yapılabilecek birşey varmıdır ?

Ssamet
02-02-2018, 15:32
Hocam bildiğim kadarıyla icradan alınan araçlarda muayene ücreti devlet tarafından karşılanmıyor. Ruhsat yoktur ama eski ruhsatı varsa muayene kağıdı , tramerde yani pttde km bilgisi varsa muayeneye girmiştir. Eğer bunlar yoksa ki dediğiniz gibi muayeneye cidden girmemiştir. O da sizin şansınıza. Genelde icraya giden araçlar gideceği az çok belli oldugunda bakım , ceza , vs hiçbirşeyi yapılmıyor.

Günkut
02-02-2018, 22:54
Hocam bildiğim kadarıyla icradan alınan araçlarda muayene ücreti devlet tarafından karşılanmıyor. Ruhsat yoktur ama eski ruhsatı varsa muayene kağıdı , tramerde yani pttde km bilgisi varsa muayeneye girmiştir. Eğer bunlar yoksa ki dediğiniz gibi muayeneye cidden girmemiştir. O da sizin şansınıza. Genelde icraya giden araçlar gideceği az çok belli oldugunda bakım , ceza , vs hiçbirşeyi yapılmıyor.

tramer kayıtlarındada geçmiş yıllara ait muayene bilgisi yok maalesef,ruhsat kayıp..

serhadocak
02-02-2018, 22:58
Vay anasını arkadaş!!!

Emirhancakir
03-02-2018, 07:05
10 yıldır yatan Citroen Xsara çıkarttım icra ihalaesinden. Hem de 2 tane. Ne anahtar ne ruhsat hiç bir şeyi de yoktu. Bütün işin nakil vasıtalar ve aracın bağlı olduğu vergi dairesi ile. TÜVTÜRK'e yazılı imzalı bir resmî tutanak vererek muayeneni yatırıyorsun. Aldığım araç sayısını hatırlamıyorum bile artık..

KGüneyli
03-02-2018, 09:42
mtvsini trafik cezasını muaynesini falan hepsini yaptırıp ödüyorsun, dekontları icraa dairesini götürüyorsun aracı ihaleden alan kişinin iban numarasını istiyorlar. 15 gun içerisindede harcadıgın paralar hesabına yatırıyorlar. Gecen yıl bizde icraadan arac almıştık. bu sekilde oldu olay.

ONURRBAKI
03-02-2018, 10:14
Eğer arkadaşın yazdığı gibi sonradan hesabına yatıyorsa mantıklı, onun dışında bunun prosedürleri vardır internetten bulunabilir.

vectra-tuner
03-02-2018, 10:23
Ağlayanın malı gülene hayretmez.

mbulur
03-02-2018, 11:01
mtvsini trafik cezasını muaynesini falan hepsini yaptırıp ödüyorsun, dekontları icraa dairesini götürüyorsun aracı ihaleden alan kişinin iban numarasını istiyorlar. 15 gun içerisindede harcadıgın paralar hesabına yatırıyorlar. Gecen yıl bizde icraadan arac almıştık. bu sekilde oldu olay.

Aracın satışı sonrası icra dosyasında alacaklının tahsili sonrası kalan bir bakiye varsa ödeme alabilirsin yoksa hiçbirşey alamazsın.

pirasa
03-02-2018, 12:46
Ağlayanın malı gülene hayretmez.

o zaman batan insanların malları komple yakılsın. böylece sonradan kimse zarar görmez. peki bu icralık olan adamın ağlattıkları ne olacak ? bu mal kimin? paradoks baya büyük gibi. sence ?

Kadyr
03-02-2018, 13:48
Belkide ağlayan değilde milleti dolandıran birinindir:)

gemsazr9
03-02-2018, 14:14
Her isin adabi var . Eger borcluyu acik arttirma salonunda gorursen sorarsin . Ihaleye girsem mahsuru varmi diye . Gir abi borcum kapansin derse girersin yoksa uygun olmaz .

Yigit-Y
03-02-2018, 14:15
Ağlayan g.tse milletin parasını ödememişse

Zaten neden ağlıyor ki

Ben onu anlamıyorum

Sanki devlet hiç günahı yokken herşeyini almış

Sen mıç içine herşeyin sonrada malına mülküne el koysunlar

Ağla sonra

Biride gelsin ağlayanın malı gülene yar olmaz

:):):)

gemsazr9
03-02-2018, 14:25
Ihalerde sadece sadece borclunun degil bazi zaman mal paylasilamayacak nitelikte oldugundan sucsuz mirascilarinda mallari gidiyor . Bunu unutmayin

Yigit-Y
03-02-2018, 14:36
Ihalerde sadece sadece borclunun degil bazi zaman mal paylasilamayacak nitelikte oldugundan sucsuz mirascilarinda mallari gidiyor . Bunu unutmayin

Mirascı kazanmadığı parayı mülkü beleşe alamadığı için alıyor

Haklısın

Ölen adamda suç adam akıllı mirasını ayarlayamamış

Alan adama suç atmaktan vazgeçin

Beynim kanıyor mantıksız şeyler okumaktan bazen

İnsanlar bu saçma şeyleri okutuyorsunuz

İhale düşen herşey insanların hatası sonucu düşer

Ve herkes bu bedele katlanır

İhaleler olmasaydı ülkeler batardı adalet olmazdı

Alacaklılar paralarını alamazdı

Ya siz hangi gözle bakıyorsunuz acaba bu hayata :)

Emrecan-R
03-02-2018, 14:37
herkesin kendi düşüncesi

gemsazr9
03-02-2018, 17:21
Mirascı kazanmadığı parayı mülkü beleşe alamadığı için alıyor

Haklısın

Ölen adamda suç adam akıllı mirasını ayarlayamamış

Alan adama suç atmaktan vazgeçin

Beynim kanıyor mantıksız şeyler okumaktan bazen

İnsanlar bu saçma şeyleri okutuyorsunuz

İhale düşen herşey insanların hatası sonucu düşer

Ve herkes bu bedele katlanır

İhaleler olmasaydı ülkeler batardı adalet olmazdı

Alacaklılar paralarını alamazdı

Ya siz hangi gözle bakıyorsunuz acaba bu hayata :)
dedem aniden kaza sonucu öldü. o sırada halamlar iflas etti .çok yüklü borçla haciz geldi payına ve icrada mülkümüz çok çok ucuza gitti . mülkün tamamını satıp payımızı verdiler tabi . ben hatamız olduğunu düşünmüyorum . benim yaşadığım bu . hiç bir suçumuz yoktu . alacaksa değerinden alsın yüzde 60 yada 40 değil

onursumer
03-02-2018, 18:16
dedem aniden kaza sonucu öldü. o sırada halamlar iflas etti .çok yüklü borçla haciz geldi payına ve icrada mülkümüz çok çok ucuza gitti . mülkün tamamını satıp payımızı verdiler tabi . ben hatamız olduğunu düşünmüyorum . benim yaşadığım bu . hiç bir suçumuz yoktu . alacaksa değerinden alsın yüzde 60 yada 40 değil

oyle durumda ihaleye rakamı yükselticek tanıdık eş dost sokmak gerek takibi yapılması gerek vs

KGüneyli
03-02-2018, 18:21
Aracın satışı sonrası icra dosyasında alacaklının tahsili sonrası kalan bir bakiye varsa ödeme alabilirsin yoksa hiçbirşey alamazsın.

1 hafta oldu aynı sekilde araba aldım, muayne sıkıntısı olsaydı aracın. muayne ücretlerini ödeyip onudadosyaya ekletecektim. sadece tespit yaptırdım cıkardım aracı.

gemsazr9
03-02-2018, 18:29
oyle durumda ihaleye rakamı yükselticek tanıdık eş dost sokmak gerek takibi yapılması gerek vs yuksek meblali mulklerde kolay degil . Satilacak tabiki ama bilirkisi takdiri altinda yada piyasa piyasanin cok altinda satilinca hem alacakli parasini tahsil edemiyor hem borclu magdur oluyor .alacaksiniz piyasa degerini verinki kimse magdur olmasin

Günkut
03-02-2018, 20:43
tüm cevaplar için teşekkürler vergi dairesinle tekrar görüşüp durumdan bahsedicem, bunlara ek olarak klasik laflarda gelmiş mal sahibi ihaleye katılım sağlamadı. Biz vergimizi ödeyip hiç bir borcumuzu geciktirmeden ödeme yapıyorsak devlete vergi ödemeyeninde bir yaptırımı olmalı elbet.

Günkut
03-02-2018, 20:45
10 yıldır yatan Citroen Xsara çıkarttım icra ihalaesinden. Hem de 2 tane. Ne anahtar ne ruhsat hiç bir şeyi de yoktu. Bütün işin nakil vasıtalar ve aracın bağlı olduğu vergi dairesi ile. TÜVTÜRK'e yazılı imzalı bir resmî tutanak vererek muayeneni yatırıyorsun. Aldığım araç sayısını hatırlamıyorum bile artık..

aldığınız araçta muayene gecikmesi veya muayeneye girmeme durumu var mıydı ? aynı evrak bende de mevcut

dersu_06
03-02-2018, 21:24
Geçmiş muayene borcu alan kişiye aittir.vergi dairesi tüvtürke yazdığı yazıda aracın otoparkta kaç gün yattığını belirtmiştir.bu süre muayene borcundan düşülür.kalanı ödersiniz

vectra-tuner
04-02-2018, 00:14
o zaman batan insanların malları komple yakılsın. böylece sonradan kimse zarar görmez. peki bu icralık olan adamın ağlattıkları ne olacak ? bu mal kimin? paradoks baya büyük gibi. sence ?

Bu bir inanç meselesi .. Kimi taşı sıkar suyunu çıkartır ekmeğini öyle kazanır, kimisi karı satar kumar oynar .. Ne ekerseniz onu biçersiniz kısaca .. Yaradan size seçenekler sunuyor ki hangi yoldan giderseniz ona göre Fatura çıkacak ..

hddsheriff
04-02-2018, 00:41
adam bir soru sordu , nasıl beceriyorsanız iş yine dine diyanete bağlandı.

Günkut
04-02-2018, 10:39
adam bir soru sordu , nasıl beceriyorsanız iş yine dine diyanete bağlandı.

Tam olarak durumu özetleyen cümle, herkes kendi seçimlerinden sorumludur bilgisi olmayan tartışmaya sebeb yaratıcak arkadaşların fikirleri kendilerine kalsın lütfen

Emirhancakir
05-02-2018, 09:20
Araçlar zaten muayenesi yok ise trafikten menler. Siz muayeneye sokarak ruhsat çıkartılabilir hale getiriyorsunuz. Geçmiş muayene borcu falan ödemiyorsunuz. Yani en azından ben hiç ödemedim. Eğer aracın satışını alırsan, aradan 2 ay geçirirsen ve hala işlerini yaptırmaz ve trafiğe sokmazsan o zaman borç çıkıyor araca. Aynı MTV yı 2 kere ödediğimi biliyorum boş yere.. Muayeneye girerken sakin geçmiş MTV borcu gözükür ise ödeme. O muayeneden sonra siliniyor nakil vasıtalardan. Bana ders oldu, 300 TL çöpe gitti ilk tecrübemde :)