PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mercedes w210 için en iyi spor yay

derviscapaci
04-02-2018, 01:11
Selamun aleyküm,

1998 Model Mercedes W210 kasa elegance araç için en iyi hangi marka spor yay olur. Amaç aracı avantgarde seviyesinde basmak ve ya bir tık daha basık olabilir. Tabii konforu da iyi olmalı. Daha önce deneyimi olan ve ya bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

300E
04-02-2018, 01:15
Avantgarde yay al hocam hiç uğraşma. :)

TarikS
04-02-2018, 01:19
Valla şimdi kimse bana saldırmaya kalkmasın ama.. :)

W208 CLK 200 K vardı bende 2001 model, bir tık yaylardan almıştık o kadar enfes olmuştu ki hem konfor hem basıklık anlamında, hiç yay may aramaya gerek kalmamıştı. Arasak da zaten bulunamıyordu. :D Eğer siz şansınıza aracınıza göre ikinci el spor yay takımı bulabilirseniz markaya bakmadan alın

Şu an marka spor yay almaya kalksanız standart 300-400 euroluk fiyatlar güncel kurla gelcek size 1500-2000 TL arası fiyatlara. Hele ki bu fiyatlarla ben o yılların Mercedeslerinde gırla yapılan bu uygulamaya sıcak bakardım. Kime yaptıracağınız konusunda bir fikrim olmadığı için de ben tavsiye etmiş olmak istemem bu uygulamayı

Tamam kasaplık, tamam kağıt üzerinde riskli ancak o araçlarda hem ön hem arka yaylar boylu boyunca aynı tasarımda olduğu için boğumlardan kesilme veya yayın çalışma şeklinin bozulması gibi bir durum yok.

Edit: Üst posttaki avantgarde yayı alma tavsiyesi çok daha mantıklı tabii. :D

rain man
04-02-2018, 12:40

W208 CLK 200 K vardı bende 2001 model, bir tık yaylardan almıştık o kadar enfes olmuştu ki hem konfor hem basıklık anlamında, hiç yay may aramaya gerek kalmamıştı. Arasak da zaten bulunamıyordu. :D Eğer siz şansınıza aracınıza göre ikinci el spor yay takımı bulabilirseniz markaya bakmadan alın

Şu an marka spor yay almaya kalksanız standart 300-400 euroluk fiyatlar güncel kurla gelcek size 1500-2000 TL arası fiyatlara. Hele ki bu fiyatlarla ben o yılların Mercedeslerinde gırla yapılan bu uygulamaya sıcak bakardım. Kime yaptıracağınız konusunda bir fikrim olmadığı için de ben tavsiye etmiş olmak istemem bu uygulamayı

Tamam kasaplık, tamam kağıt üzerinde riskli ancak o araçlarda hem ön hem arka yaylar boylu boyunca aynı tasarımda olduğu için boğumlardan kesilme veya yayın çalışma şeklinin bozulması gibi bir durum yok.

İletiyi okurken yeni uyanıklığın getirdiği mahmurluk iletiyi okurken " bir tık yaylardan almayı " kullanıcıları arasında bilinen biraz indiren x marka bir yayı alıyorsunuz sandım :D

derviscapaci
05-02-2018, 15:58
Avantgarde yay al hocam hiç uğraşma. :)

Onu ben de düşündüm ama bazı forumlarda amortisörleri de değiştirmeniz gerekiyor diyenler var bilmiyorum ne kadar bilinçli bir tecrübe :)

Bu arada araç E300 TurboDiesel elegance :)

derviscapaci
05-02-2018, 16:00

Dediğiniz basıklık avantgarde seviyesi bir basıklık mı . Bahsettiğiniz bir tık derken ne kadar kesmiştiniz kaç halka diyeyim yani.

Dou
05-02-2018, 17:17
Bir tik yay dedigi amortisor takozu aslinda 5 cesit takoz var genellikle fabrikadan en kalin takozla geliyor, en ince takoz alinip arac 1-2 cm alcaltilabiliyor.

Ben w210 E320 Avantgarde icin Eibach yay almistim, *** gibi olmustu. Asla onermem w210'un ruhuna aykiri.

Eger arac virajda yatmasin istiyorsanoz aftermarket viraj demiri oneririm. w210 lar genellikle cok eskidigi icin yaylarda pek iyi durumda degil cogunda. Ayni yayin sifirini alsaniz bile aracin surusu baya toparlayacaktir.

Bence en optimum cozum aftermarket yay yerine en ince takoz + avantgarde sifir yaylar gibi duruyor.

derviscapaci
05-02-2018, 19:29
Bir tik yay dedigi amortisor takozu aslinda 5 cesit takoz var genellikle fabrikadan en kalin takozla geliyor, en ince takoz alinip arac 1-2 cm alcaltilabiliyor.

Ben w210 E320 Avantgarde icin Eibach yay almistim, *** gibi olmustu. Asla onermem w210'un ruhuna aykiri.

Eger arac virajda yatmasin istiyorsanoz aftermarket viraj demiri oneririm. w210 lar genellikle cok eskidigi icin yaylarda pek iyi durumda degil cogunda. Ayni yayin sifirini alsaniz bile aracin surusu baya toparlayacaktir.

Bence en optimum cozum aftermarket yay yerine en ince takoz + avantgarde sifir yaylar gibi duruyor.

Amaç biraz yere basmak görüntü açısından tatlı durması. O zaman takozu alıp denemek lazım basıklığına bakıp duruma göre yay kesmek mi mantıklı avantgarde yayı mı takılmalı :(

Dou
05-02-2018, 21:22
Yay kesme hem dogru bir yontem degil, hem de yayin sertlik oranini arttirirsin. Yani konfor daha kotu hale gelir.

"Kes gitsin, bisey olmaz" diyen, yay isitan adamlar genelde galerici kilikli 2 ay 5 bin km kullanip arabayi cilalayip al sat yapan adamlar. Hic biri aldigi arabayi 100+ bin kullanmaz, o kadar uzun mesafe/sure kullanmadigi icin amortisore ne zarar verdigini de bilmez.

Bir kere yap, dogru yontemi yap bence. Avantgarde yay (sifir) ve ince takoz olmasi gereken yontem. Gerisi sana kalmis :)

derviscapaci
06-02-2018, 10:23
Yay kesme hem dogru bir yontem degil, hem de yayin sertlik oranini arttirirsin. Yani konfor daha kotu hale gelir.

"Kes gitsin, bisey olmaz" diyen, yay isitan adamlar genelde galerici kilikli 2 ay 5 bin km kullanip arabayi cilalayip al sat yapan adamlar. Hic biri aldigi arabayi 100+ bin kullanmaz, o kadar uzun mesafe/sure kullanmadigi icin amortisore ne zarar verdigini de bilmez.

Bir kere yap, dogru yontemi yap bence. Avantgarde yay (sifir) ve ince takoz olmasi gereken yontem. Gerisi sana kalmis :)

Anladım en doğrusu dediğiniz gibi olcak sanırım. Üzerinde kesin takoz var mıdır. Varsa takozu çıkarsam yerine bişey koymasam nasıl olur acaba :) Bir arkadaşımda w124 E280 var takozu çıkardı tam istediğimiz gibi basmıştı araba yaya da hiç bir işlem yapmamıştık :) Yani hiç takoz olmaması bi sorun yaratırmı . Takozu alsam belki avantgarde yayına da gerek kalmayabilir mi .

EM-RE
06-02-2018, 12:52

Ne çirkin adamsın ya :D sene 2018 olm ayak uydurun biraz :D

TarikS
07-02-2018, 02:41
Ne çirkin adamsın ya :D sene 2018 olm ayak uydurun biraz :D

Herkesin içinde bir apaçi yatar, sadece gün yüzüne çıkacağı günü bekler. :D

2012'de yaptım o işi hani tavsiye olarak değil ama zararını da görmedim diye belirtmek istedim. :) 20-30 bin km kullanmıştım o şekilde

derviscapaci
08-02-2018, 11:19
Bu arada makyajlı kasa avantgarde jantı da arıyorum yardımcı olabilecek var mı :)