PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Maaslardan kesilen vergi

suk3b3
14-02-2018, 21:12
Şirket sahibi olanlar şirket adına araç alırken yada harcama yaptıklarında gider olarak gösterip vergiyi az ödüyor yada hiç ödemiyorlar. Kısmen haklı çünkü parayi kazanırken zaten vergi ödüyorlar.
Ben devletten maaş alırken yaklaşık 1500tl gibi vergi kesiliyor. Neden ben harcama yaparken vergi ödüyorum?
Açıklama yapabilecek olan varmı? Merak ediyorum neden hem kazanırken hem alırken vergi veriyorum ?

EREN34
14-02-2018, 21:52
Trol kafasıyla cevap vereyim :)

Sen harcanken değil, parayı verdiğin kişi kazanırken vergi veriyor. Yanlış açıdan bakıyorsun :D

DOHC
14-02-2018, 22:44
Şirket sahibi arabayı şirket adına kayıt ettirirse dediğin doğru.
Arabayı, benzini, bakımı vb giderleri masraf gösteriyor şirkete. Firma batarsa araba da gidiyor.
Şirkete kayıt ettirmezse senle aynı koşullarda alıyor ve kullanıyor arabayı.
Ayrıca şirket sahibi adam işveren demektir. Sende bir şirket kur, aynı koşullarda al araba :). Engel yok ki önünde.

ghibli06
14-02-2018, 22:44
durum öyle değil, bordroludan devlet vergiyi kesiyor ama bunu işveren ödüyor, yani devlet elinize parayı verip sonra size vergi tahakkuk etmiyor, eğer öyle olsa bir Allah'ın kulu vergi vermez zaten... şirketsel bazda ise durum farklı yani size çıkan verginin yerine araba almıyorsunuz, vergi çıkmasın diye devlete verilecek parayı araba vs ye yatırıp, devlete vergiyi az ödüyorsunuz, yani ben bu sene 500 bin TL kazandım, buna karşılık 150 bin TL vergi ödemem lazım devlete ama ben vergi döneminde 500 bn tl lik araba alsam kazancım kağıt üzerinde görünmeyeceği için haliyle vergi de çıkmıyor ya da az çıkıyor, yani bana çıkan 150 bin TL lik vergiye karşılık 150 bin liralık araba alınmıyor, 150 bin liralık vergi çıkmasın diye 500 bin liralık araba alınıyor...

Yigit-Y
14-02-2018, 22:55
Şirket sahibi olanlar şirket adına araç alırken yada harcama yaptıklarında gider olarak gösterip vergiyi az ödüyor yada hiç ödemiyorlar. Kısmen haklı çünkü parayi kazanırken zaten vergi ödüyorlar.
Ben devletten maaş alırken yaklaşık 1500tl gibi vergi kesiliyor. Neden ben harcama yaparken vergi ödüyorum?
Açıklama yapabilecek olan varmı? Merak ediyorum neden hem kazanırken hem alırken vergi veriyorum ?

Numan Kurtuluş’un hayatında söylediği tek doğru cümle

Onlar harun olmaya geldiler karun oldular.

Sizin kesintiyi anlatmaya yeter bence