PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mehmed Bir Cihan Fatihi

Mr.Bilal
21-02-2018, 19:49
Merakla beklenen dizi bakalım nasıl olacak...

https://youtu.be/HiNLmxojT-s

https://youtu.be/Pnykt8oS87g

GokhanRS
21-02-2018, 20:10
muhtemelen hiç izlemem, bu diziye özel değil tv izlemiyorum zaten. ancak bazen youtube den 5-10 dk lık dizileri kontrol ettiğim oluyor, abdülhamit, diriliş v.s ne anlatıyorlar diye.

Diziler iyi hoş ancak maalesef bizim milletimiz dizilerden tarih öğrenmeye başlamış, zaten sırf şu facebooklarda saçma sapan tarihi tartışan tayfa var, meğerse dizilerde gördüklerini yazıyorlarmış, bazen hatalarda yapsak genelde gurur onur duyduğumuz tarihimizi dizi ve filmlerle çok farklı anlatıyorlar.

Dizilere lafım yok on numara işçilik var dizilerde ama bizim insanımız şu dizilerin gerçek olmadığını bir anlasa...

Rıza baba ve ekibini gerçek zannedip yolda görünce amirim benim arabamı çaldılar diye şikayet etti adamın biri. :)

fthdrn
21-02-2018, 20:12
Bi şeyinde bokunu çıkartmasak olmuyor.

Schumi
21-02-2018, 20:13
Hiçbir dönem dizisini izlemedim. Ama Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul Fethi sebebiyle biraz bakmayı düşünüyorum. Ayrıca başrol seçimi çok başarılı gibi duruyor.

OmerRS
21-02-2018, 20:30
O dönemlerde en ileri şekilde tüfek ve top kullanan bir orduya sahip padişahı anlatan dizide bu silahlara yer vermeleri lazım diye düşünüyorum. 1380'li yıllardan beri kullanılan ateşli silahları düzenli orduya adapte eden ilk padişah olması lazım yanlış hatırlamıyorsam, sonra da bu sayede büyük başarılar kazanıldı.

B16
21-02-2018, 20:32
Hiçbir dönem dizisini izlemedim. Ama Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul Fethi sebebiyle biraz bakmayı düşünüyorum. Ayrıca başrol seçimi çok başarılı gibi duruyor.

https://i.hizliresim.com/EPD08q.jpg

Burun farkıyla dedikleri böyle birşey.

HondatugraL
21-02-2018, 23:28
Tek bir dizi izliyorum oda Vatanım Sensin. Gerisi olsada olur olmasada

ES353
21-02-2018, 23:36
dizisini çekmedikleri padişah kalmıcak sanırım.

KemalHDH
22-02-2018, 02:25
Buradada yazımı paylaşmak istiyorum.

Ülke olarak dizi kronolojimiz:

90ların başı: En kral, en samimi, izleyenleri doğruya güzele yönelten aile ve insan ilişkilerinin anlatıldığı diziler. Bizimkiler, İkinci Bahar, Süper Baba vs.

90ların sonu: Zengin kıza aşık olan, sonra ünlü bir sanatçı olarak yükselen intikam alan sanatçıların başrol oynadıkları dizilerin dönemiydi. Unutabilsem, Sırılsıklam, Canısı vs.

2000lerin başı: Ağalık dönemi. Herkes ağaydı aşiretti anasını satıyım. Töre cinayetleri güneydoğu sunumları vardı. Seymen Ağa, Boran Ağa, Kınalı Kar, Berivan vs.

2000lerin ortası: Deli Yürek dönemi. Akabinde Kurtlar Vadisi İmparatorluğu ... (İnsanımız üzerindeki etkileri hala sürmektedir.) Çakır, Polat, Laz Ziya, Kılıç, Hüsrev Ağa, Dayı, Memati, Testere Necmi, Baron, yaz günü pardesüyle gezip akşamları dahi güneş gözlüğünü çıkarmayan ve gözlerini sadece ölülerin gördüğü Pala gibi karakterler Türk dizi tarihine isimlerini altın harflerle yazdırmışlardır.

2000lerin sonu: Hala devam eden holding dönemi. Başroldeki herkes holding patronu. Ailesindeki entrikalar gizli aşklar çatır çatır sevişmeler şirkettekinin onun bunun arkasından iş çevirmeler gibi şeyler önümüze getirildi. İzleyenlerin çoğu zengin olma aşkıyla yanıp tutuştu. Ferrariler Jaguarlar 730lar Range Roverlar hizmetçiler şık takım elbiseler tuvaletler balolar gözümüze sokuldu. Aşkı Memnu, Binbir Gece, İstanbul'lu Gelin vs. (İstanbul'lu Gelin dizisinse araçların hepsi Peugeot. Galiba anlaşmalılar Fransız markanın distribütörlüğüyle. Yalının getir götür işinde kullanılan araçda 3008, Holdingin Y. K. Başkanı Özcan Denizin aracıda 3008.)

2010 sonrası: Bulmacalı ve izleyiciyi şaşırtarak etkileyen dizilerin başlangıcı efsane Ezel ile oldu. Seyirciyi penaltı kullanan Messi gibi ters köşeye yatırma gayretiyle yapılan bu diziler yakın zamanda biten İçeride ve arkasından gelen Çukur gibi yapımlarla silsile şeklinde devam etmektedir.

Günümüz dönemi: Ülkece yaşadığımız travmaların etkilerini daha iyi anlatmak için polis, asker gibi güvenlik güçlerinin hayatlarını kahramanlıklarını sunan diziler ile Osmanlı tarihinin halka anlatılması gerektiği düşüncesiyle yola çıkılarak yapılan diziler peşpeşe geldi. Söz, İsimsizler, Diriliş Ertuğrul, Muhteşem Yüzyıl, şimdi ise Fatih vb.

İstisnalar var elbet her dönemde ama yoğunluk bu şekilde oldu. Dizi tarihimizin bana göre en başarılı oyuncusuda Kenan İmirzaliogludur. Her dizisi ilgiyle izlenmiştir. Birde kıyamete kadar sürecek gibi görünen dizimiz var Arka Sokaklar. 500mü oldu 600mü bilmiyorum. İstanbul'da tutuklanmadık insan bırakmadılar. Çözmedik cinayet çökertmedik uyuşturucu çetesi yakalanmadık hırsız bırakmadılar. Çok fonksiyonlu İsviçre çakısı gibi her departmanın her masanın işine koştular.

S.Özeren
22-02-2018, 02:38
tarih ne zaman belli oldu mu ?

Mr.Bilal
22-02-2018, 07:10
tarih ne zaman belli oldu mu ?

Daha net bir tarih açıklanmadı ama yakında başlar

Thracian
22-02-2018, 07:45
Buradada yazımı paylaşmak istiyorum.

(İstanbul'lu Gelin dizisinse araçların hepsi Peugeot. Galiba anlaşmalılar Fransız markanın distribütörlüğüyle. Yalının getir götür işinde kullanılan araçda 3008, Holdingin Y. K. Başkanı Özcan Denizin aracıda 3008.)

Özcan denizin bundan önceki dizisinde tüm araçlar MB di. Kendisi ML kullanıyordu. Diğer karakterler çeşitli seri mercedes vardır. Bu diziye başlayıncada aynı durum vardı. Sonradan Peugeot a döndüler dizi de.

Bu arada bir çok aile şirketin de böyle bir durum var. Ailede herkez aynı marka araç kullanıyor. Filo indirimiyle tüm araçları yeniliyorlar.

Tanıdığım bir şirket, satış elemanlara fiesta, mdürlere focus, patrona mondeo, şantiyeye ranger, hanıma kuga, dağıtıma connect ve cargo almışlardı. Çok beğenmiştim o zaman bildiğin kurulsallaşmıştı gözümde firma.

mikelazi
22-02-2018, 07:55
arada vatanım sensine bakarım.

tv de dizi dedimmi foxcrıme gerisi boş benim için.

barakuda26
22-02-2018, 09:38
Bu son 2 senede türeyen tarih, savaş dizileri bana Türk halkını yanlış yönlendirmeye çok müsait diziler olarak geliyor. Arada bir vatanım sensin dışında bu tür dizilere tam bölüm hiç bakmadım, ancak reklam aralarında denk gelirse bi göz atıyorum.

Bu inşallah farklı olur da gerçek bi tarih dizisi izleriz.

Mr.Bilal
26-02-2018, 20:16
13 Mart Salı günü başlıyor

Mr.Bilal
26-02-2018, 20:19
13 Mart Salı başlıyor

https://youtu.be/8Zj2kM6Bfkk

https://youtu.be/77fDDW5GMxQ

mechanic
27-02-2018, 14:02
su dizilere harcanan zamana yazik

KemalHDH
17-03-2018, 01:24
Salı günü başlıyor. Fragmanlar çok iddialı. Muhteşem Yüzyıldaki gibi sarayı Ulus pavyonlarına çevirmezlerse izleyebilirim.

fthdrn
17-03-2018, 11:46
Salı günü başlıyor. Fragmanlar çok iddialı. Muhteşem Yüzyıldaki gibi sarayı Ulus pavyonlarına çevirmezlerse izleyebilirim.

İyi de adamlar gerçeği anlatıyor işte :D

Mr.Bilal
25-03-2018, 10:35
https://youtu.be/8EmpCl_Qouo

Mr.Bilal
25-03-2018, 10:36
https://youtu.be/UZqwoXHi90I

free-hifi
25-03-2018, 11:16
Ako yandaşları filmi kotulemeye başlamış.

fthdrn
25-03-2018, 12:19
Sultan mehmedin erkek sevgilisi radu ya da göstericekler mi dizi de ?

mrh77
25-03-2018, 12:54

buda bir vedat uşaklıgil vakası mı? belgeli mi?

fthdrn
25-03-2018, 13:40
Osmanlı torunuyuz ama atamızın yazdığı şiirleri topkapı sarayında gidip okumaktan aciziz

PROMINENT
25-03-2018, 13:43

Kenan adli citir oglanciyi oynatarak zaten mesaji vermisler ;)

Thracian
25-03-2018, 13:49
Elhamdülillah müslümanım.

Makamı ne olursa olsun. Birine eşcinsel diye kötülemek kötü.

Ben benim imanımı neyin sakatlıyacagını ben bilirim. Lütfen inançsal üzerine yanlış bilgi vermeyniz

fthdrn
25-03-2018, 13:52
Kenan adli citir oglanciyi oynatarak zaten mesaji vermisler ;)

Benim Osmanlı imparatorluğu döneminde en hayranı olduğum padişahtır Fatih Sultan Mehmet Han gerek aklı gerek savaş becerisi. O dönem oğlancı olmak ayıp bir şey olarak algılanmadığı için günümüze nazaran daha olağandı. Seferlerde kışın çadırlar soğuk olduğu için yataklarına oğlan koyup ısındıkları da gerçek. Neden Cihan sultan Fatih'in kimsenin alamaz dediği İstanbul'u almasıyla övünüyoruz da iç hayatını görmezden geliyoruz anlamıyorum :)
Fatih'in Avni mahlasıyla yazdığı şiirlerinden sadece biri;

“Bağlanmaz firdevse gönlünü Galata’yı gören

Servi anmaz anda ol serv-i dilara gören

(O servi boylu sevgiliyiyi Galata köprüsünde gören bir daha gönlünü Firdevse bile bağlamaz.)

Bir firengi şiveli İsa gördüm anda kim

Lebleri dirilmiş der idi İsa’yı gören

(Bir Batılı şiveli İsa gördüm, dudaklarını gören İsa dirilmiş derdi (sanki onu isa diriltmiş sanırdı)

Akl-ü fehmin din-i imanün nice zabteyleyesin

Kafir olur mu müselmanlar o tersayi gören

(Aklımı imanımı nasıl kısıtlayayım, onu o Hıristiyanı gören kafir olur )

Kevseri anmaz o içtiği mey-i nabi içen

Mescide varmaz o verdığı kilisayi gören

(Peygamber kevseri içse de o hıristiyanı gören mescide bile varmazdı)

Bir firengi dilber olduğunu bilürdi Avni ya

Bel-ü boynunda o zünnâr-ü çelipâyı gören

(Belki Avni bir Hıristiyan bayan sanırdı onu da beline takdığı kuşak olmasa)

Bir de buradan fetva vermeyi bırakın biraz okuyup araştırın. Sizin kesin cümleleriniz ile kimse dinden çıkıp başka bir dine yatay geçiş yapmaz rahat olun :D

Mr.Bilal
25-03-2018, 21:10
Bence bu oğlancılık mevzusundan çıkalım dizi olarak konuşalım yoksa konu Atatürk e kadar gelir

oguz
25-03-2018, 23:01
Yemin ederim garip bir milletiz.. Millet eşcinsel olsa oğlancı olsa idamını isteriz Osmanlıya gelince yada atamızda da böle şeyler vardı deriz normalleştiriz. Öyle atanın da aq.
Hem Müslüman hem Peygamberin yolunda hemde eşcinsel vede oğlancı. Ne biçim ne iğrenç lan bu geçmiş..
Gerçekten öylemi değilmi bilmiyorum. Öyleyse gerçekten vahim bir durum. Kendi okuduğum kadarıyla görmedim. Belkide yetersiz araştırıp işime gelen o parıltılı dönemi incelediğimdendir.
Açıkcası bilmekte istemezdim beni ciddi rahatsız edeceğinden sanırım...

Her neyse dizi idare eder şimdilik sırıtan oyuncular var belki kadro değişir zamanla..

Yigit-Y
25-03-2018, 23:19
Oğlancılık ve bademlene

Ne zaman hangi devlette görülmüştür?

Cahilimde aydınlatın bu allahın kulunu :)

Allahın yeryüzündeki gölgesi diyorlarya hani

Bitiyorum o cümleye :)

free-hifi
27-03-2018, 21:29
İzleyen varmı kızı gerçekte de aşmış mi :)

KemalHDH
27-03-2018, 21:54
İzliyorum bence çok iyi iş çıkarmışlar. Hiç kimsenin bilip bilmeden yaptığı atıflara aldırış etmeden izliyorum. Fatih Sultan Mehmed Hana karşı olan hayranlığımı pekiştiriyor bu dizi. Efsane bir zeka ve feraset. Hiç kimse inanmamış Konstantiniyye fethine adam bekleyin ve görün demiş. Misalen şimdiki Almanyanın Fransanın şimdiki Amerikayı alması kadar büyük bir iş. Kenanda 40 yaşında olmasına rağmen silueti gerçekten Fatihe benziyor. Olmuş bence. Çukur ve Mehmed. Başka dizim yok şu an.

Anıl E.
28-03-2018, 10:11
Daha siftah yapmadan dükkanı kapatan esnaf var,ekonomi berbat neleri tartışıyoruz :)

rahat bırakın fatih sultan mehmet'i de tarihi de ,onlar gelip bizi bu zor durumlardan kurtaracak durumda değiller.

M U R A T
28-03-2018, 10:20
Bence bu oğlancılık mevzusundan çıkalım dizi olarak konuşalım yoksa konu Atatürk e kadar gelir

bu söylediğini biraz açar mısın ?? ne alakası var Atatürk'le

Mr.Bilal
28-03-2018, 10:40
bu söylediğini biraz açar mısın ?? ne alakası var Atatürk'le

Yazdığım şey gayet açık ama siz anlayamadınız sanırım. Daha basite indirerek anlayacağınız şekilde izah edeyim.

Muhteşem yüzyıl çıktı vay efendim Kanuni saraydan çıkmamış haremden çıkmamış Kanuni böylemiymiş şöylemiymiş denildi.

Yapılan her dönem dizilerinde herkes kendi bildiği tarihi yorumladı yada izlediğine inandı. Şimdi Fatih Sultan Mehmet i anlatan bir dizi çekiliyor yine 2 taraflı yorumlar var kimisi beğeniyor kimisi beğenmiyor kimi taş atıyor kimi çiçek.

Demem o ki her padişahı anlatan dönem dizileri devam ederse; sıra günün birinde Atatürk'ün hayatını anlatan bir diziyi böyle kendimizce saçma sapan yorumlamaya kadar gelecek. Birçoğumuz yorumlarken kaynaklardan değil kulaktan dolma bilgiler ile hareket ediyoruz.

Yazmış olmak için yazanlara söyledim.

alperkirman
28-03-2018, 11:19
Bir entelektuel olarak Fatih’in portresi ve bugunun aydınları - İlber Ortaylı (http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ilber-ortayli/bir-entelektuel-olarak-fatihin-portresi-ve-bugunun-aydinlari-40555598)
Julian Raby gibi ve Allah’a şükür Celal Şengör gibi Fatih’in okuduğu kitaplarla ilgilenen insanlar da var. Kütüphanesini başkalarının kütüphaneleriyle mukayese ediyorlar. Bizdeki kıt zekâlılarsa Fatih’in olmayan şarap mönüsü veya utanmaz bir yazarın yaptığı gibi, anlamadıkları şiirdeki sözde erkek aşkıyla ilgileniyor. Böyle namalum olaylara meraklar ancak boş beyinlere hastır. Biraz kitap okuyun.

Black_Eagle
28-03-2018, 11:31
Valla ben tarihimle gurur duyuyorum Osmanlı sonuçta bizim geçmişimizdir ama bu oğlancılık mevzusuna neden bu kadar takılıyorsunuz anlamıyorum. İllaki padişahların içinde sapkın olanları vardı. Birde benim anlamadığım o dönem padişahların daha iğrenç şeyler yapmalarına rağmen oğlancılık yapmalarını yadırgamanız. Mesela Kanuni 3 oğlu 6 torununu öldürttü. Bunlardan biri 3 yaşındaydı daha. Fatih Sultan Mehmed 2 yaşındaki kardeşini ve 2 eşini öldürttü ve kanun çıkarttı kardeş katliyle ilgili. Hani Hz Muhammedin müjdesini yerine getirmiş ama bence 2 yaşındaki bir bebeği öldürmek bir insanın hayatı boyunca yaptığı tüm iyi şeyleri benim gözümde yok eder. İşte bunları yapmalarını normal görüp oğlanlara yapıştırmalarını anormal görmenizi anlamıyorum. Mesela benim önüme bir tercih sunsalar kardeş,evlat, eş katili mi olmak istersin oğlancımı tereddütsüz oğlancı olmayı seçerim. Dİğeri çok daha iğrenç ve kötü birşey. 2 yaşındaki daha kendini savunmaktan aciz bir bebeği öldürmek ve bunu islamın halifesi olarak yapmak beni işte islamı sorgulamaya itiyor. O yüzden Osmanlı tarihimizdir güzeldir ama kusursuz ve eleştirilemez değildir.

fthdrn
28-03-2018, 11:32
Acaba benim milli benliğimi sorgulayan çıkacak mı :D

Evrenoz
28-03-2018, 11:42
Valla ben tarihimle gurur duyuyorum Osmanlı sonuçta bizim geçmişimizdir ama bu oğlancılık mevzusuna neden bu kadar takılıyorsunuz anlamıyorum. İllaki padişahların içinde sapkın olanları vardı. Birde benim anlamadığım o dönem padişahların daha iğrenç şeyler yapmalarına rağmen oğlancılık yapmalarını yadırgamanız. Mesela Kanuni 3 oğlu 6 torununu öldürttü. Bunlardan biri 3 yaşındaydı daha. Fatih Sultan Mehmed 2 yaşındaki kardeşini ve 2 eşini öldürttü ve kanun çıkarttı kardeş katliyle ilgili. Hani Hz Muhammedin müjdesini yerine getirmiş ama bence 2 yaşındaki bir bebeği öldürmek bir insanın hayatı boyunca yaptığı tüm iyi şeyleri benim gözümde yok eder. İşte bunları yapmalarını normal görüp oğlanlara yapıştırmalarını anormal görmenizi anlamıyorum. Mesela benim önüme bir tercih sunsalar kardeş,evlat, eş katili mi olmak istersin oğlancımı tereddütsüz oğlancı olmayı seçerim. Dİğeri çok daha iğrenç ve kötü birşey. 2 yaşındaki daha kendini savunmaktan aciz bir bebeği öldürmek ve bunu islamın halifesi olarak yapmak beni işte islamı sorgulamaya itiyor. O yüzden Osmanlı tarihimizdir güzeldir ama kusursuz ve eleştirilemez değildir.

Sanıyorlar ki Peygamber Efendimizin müjdelediği kişi olunca günahsız olacak. Her kul gibi Fatih Sultan Mehmet Han da günahkardı. Günah işlemiş olması ne yaptıklarını yok eder, ne de büyüklüğünden eksiltir, ne de çağ kapayıp çağ açtığı gerçeğini değiştirir.

Günahlarının bedelini de kendi öder, hesabını kendi verir.

Ek olarak Fatih'in 2 yaşındaki bebeği öldürmesi islamın günahı ya da yanlışlığı değil. Halife de olsa, Allah tarafından kendisine verilmiş bir sıfat değil ki kabahat islamın olsun. Kul'un günahı İslamı bağlamamalı.

HaKo
28-03-2018, 12:26
ecdadının da dahil milletin poposunun kukusunun girip çıktığı yerin derdine düşmüş bu millet zaten. O yüzden bu haldeyiz. Anlayan anladı. Herkes beyninin çalıştığı tarafıyla ilgileniyor tabi gayet doğal.

M U R A T
28-03-2018, 12:58
Yazdığım şey gayet açık ama siz anlayamadınız sanırım. Daha basite indirerek anlayacağınız şekilde izah edeyim.

Muhteşem yüzyıl çıktı vay efendim Kanuni saraydan çıkmamış haremden çıkmamış Kanuni böylemiymiş şöylemiymiş denildi.

Yapılan her dönem dizilerinde herkes kendi bildiği tarihi yorumladı yada izlediğine inandı. Şimdi Fatih Sultan Mehmet i anlatan bir dizi çekiliyor yine 2 taraflı yorumlar var kimisi beğeniyor kimisi beğenmiyor kimi taş atıyor kimi çiçek.

Demem o ki her padişahı anlatan dönem dizileri devam ederse; sıra günün birinde Atatürk'ün hayatını anlatan bir diziyi böyle kendimizce saçma sapan yorumlamaya kadar gelecek. Birçoğumuz yorumlarken kaynaklardan değil kulaktan dolma bilgiler ile hareket ediyoruz.

Yazmış olmak için yazanlara söyledim.
anlayabileceğim şekilde yazdığın için teşekkür ederim ama ben kulaktan dolma bilgilerle hareket etmiyorum Osmanlı padişahlarıyla ilgili çok kaynak var ve söylenenlerin bir kısmı maalesef gerçek ama Atatürk ile ilgili tek bir delil bahsettiğin konuda bulamazsın yani yaptığın tamamen yanlış algı yaratmak

MertSerhanÖ.
28-03-2018, 13:11
benim asıl ayar olduğum şey,şu kendini 'osmanlıcı,toruncu,erkeğiz delikanlıyız kalıbına sokup,medeni kültürel seviyesi yüksek daha avrupai düşünen kişilere ibnemisiniz lan siz diyenlerin geçmişindeki,atalarındaki ibneliği bilmemeleri:)
Osmanlı Atalarımızdır,ama bu bazı şeyleri değiştirmez:)
Aşın artık şu ecdadı osmanlı falandı filandı adamı keseriz yeriz ayaklarını.En büyük adamlık efendiliktir.Ülkene yararlı beyfendi olmak yeterli.
http://i68.tinypic.com/15s0zeb.jpg
http://i67.tinypic.com/8vqh6f.jpg

Mr.Bilal
28-03-2018, 13:25
anlayabileceğim şekilde yazdığın için teşekkür ederim ama ben kulaktan dolma bilgilerle hareket etmiyorum Osmanlı padişahlarıyla ilgili çok kaynak var ve söylenenlerin bir kısmı maalesef gerçek ama Atatürk ile ilgili tek bir delil bahsettiğin konuda bulamazsın yani yaptığın tamamen yanlış algı yaratmak

Ben ne size ne de Atatürk'e bir ithamda bulundum. Ayrıca amacım yanlış algı yaratmaya felan çalışmak değil. Herkes kendi işine geldiği gibi anlıyor. Bu benim suçum değil!

M U R A T
28-03-2018, 13:47
Ben ne size ne de Atatürk'e bir ithamda bulundum. Ayrıca amacım yanlış algı yaratmaya felan çalışmak değil. Herkes kendi işine geldiği gibi anlıyor. Bu benim suçum değil!

neden işime gelsin ki?? haklısın aslında kuzeninin suçu

Mr.Bilal
28-03-2018, 13:50
neden işime gelsin ki?? haklısın aslında kuzeninin suçu

Amacın nedir sorabilirmiyim?

M U R A T
28-03-2018, 13:51
Amacın nedir sorabilirmiyim?

yanlış bir konuya girdin anlamanı sağlamak

free-hifi
28-03-2018, 13:51
kanuni - hürrem den sonra saray bozuldu herhalde. sefer dönüşü getirilen ecnebi prensesler cocukların aklını karıştırdı :D. beyazıttan sonra eşcinsellik oğlancılık tavan yapmış diye bahsediliyordu.

Mr.Bilal
28-03-2018, 14:06
yanlış bir konuya girdin anlamanı sağlamak

1. Benim girdiğim yanlış bir konu yok. Sen beni çekmeye çalıyorsun o her neyse kafanda paranoya yaptığın.

2. Bana alıntı yaparken lütfen adımı değiştirip kendini küçük duruma düşürme

ümitech
28-03-2018, 14:18
Sanıyorlar ki Peygamber Efendimizin müjdelediği kişi olunca günahsız olacak. Her kul gibi Fatih Sultan Mehmet Han da günahkardı. Günah işlemiş olması ne yaptıklarını yok eder, ne de büyüklüğünden eksiltir, ne de çağ kapayıp çağ açtığı gerçeğini değiştirir.

Günahlarının bedelini de kendi öder, hesabını kendi verir.

Ek olarak Fatih'in 2 yaşındaki bebeği öldürmesi islamın günahı ya da yanlışlığı değil. Halife de olsa, Allah tarafından kendisine verilmiş bir sıfat değil ki kabahat islamın olsun. Kul'un günahı İslamı bağlamamalı.
bir şu yazıda ki nezakete,inceliğe bak (yazdıklarınla cogu zaman takdir ediyorum seni evren abi)

benim asıl ayar olduğum şey,şu kendini 'osmanlıcı,toruncu,erkeğiz delikanlıyız kalıbına sokup,medeni kültürel seviyesi yüksek daha avrupai düşünen kişilere ibnemisiniz lan siz diyenlerin geçmişindeki,atalarındaki ibneliği bilmemeleri:)
Osmanlı Atalarımızdır,ama bu bazı şeyleri değiştirmez:)
Aşın artık şu ecdadı osmanlı falandı filandı adamı keseriz yeriz ayaklarını.En büyük adamlık efendiliktir.Ülkene yararlı beyfendi olmak yeterli.
http://i68.tinypic.com/15s0zeb.jpg
http://i67.tinypic.com/8vqh6f.jpg
birde şu yazıda ki 2 tane bilmem neresini düdüklettiren insanlar nedeniyle ''atalarında ki'' diye çogunluga hitap edişte ki saçmalıga bak
yahu kardesim islama iman ediyorsanız şayet tarihte lut kavmi diye bir kavim var neden helak olduklarına bir bakın yada arastırın
ne kadar kolay 600 sene hüküm sürmüş tarihe atalarının ibnelikleri demek
biraz daha seçici olun yazı yazarken

MertSerhanÖ.
28-03-2018, 15:06
bir şu yazıda ki nezakete,inceliğe bak (yazdıklarınla cogu zaman takdir ediyorum seni evren abi)

birde şu yazıda ki 2 tane bilmem neresini düdüklettiren insanlar nedeniyle ''atalarında ki'' diye çogunluga hitap edişte ki saçmalıga bak
yahu kardesim islama iman ediyorsanız şayet tarihte lut kavmi diye bir kavim var neden helak olduklarına bir bakın yada arastırın
ne kadar kolay 600 sene hüküm sürmüş tarihe atalarının ibnelikleri demek
biraz daha seçici olun yazı yazarken

yahu aynı şeyden bahsediyoruz demek istediğimi nası anlıyosunuz ki?Diyorum ki eşcinsellik her dönemde her millette var.Şuan olduğu gibi osmanlıdada varmış.
Ben osmanlı ibnemi demişim?Ama sorsak osmanlıcılara sürekli asarım keserim kemalistler şerefsiz ibne vsvs.Bende diyorum ki her dönem varmış,bizde asla yok olamaz öyle şey tribine girip şuanki lgbt lerr veya eşcinsellere ibneye bak seni keserim denmesin.Yoksa ben bilmiyorum zaten neye hükmettiğimizi,ben türk değilim zaten dimi.Kutuplaştıtmayın hemen olayı

ErkanCanS
28-03-2018, 17:47

Yalnız radu meselesi çok karışık ve bununla ilgili kaynak yok diye biliyorum. Abisini ( kazıklı voyvoda ) yakalayıp kellesini fatihe göndermek için görevlendirilen , ocaklarda ve sarayda şehzade eğitimi almış biri. İstanbul kuşatmasına katılması , otlukbeli savaşına katılması , isyanlarda yeniçeri ağası görevi yapması ; osmanlı hiyerarşisinde hızlıca yükselmesini sağlıyor. Bazı bizans yazarları osmanlıda bu kadar hızlı yükselmesini Sultan Mehmed'le ilişkisine bağlıyorlar.

Oğlancılık var mıydı ? Kaynaklara göre dibine kadar vardı , o ayrı bir durum tabi :)

Mr.Bilal
30-03-2018, 22:49
https://youtu.be/j-AkG1cw0_0

ghibli06
30-03-2018, 22:54
bu vesileyle 6 yıl beraber okuduğum adama da ibne dendi ya, pes diyorum...

Anıl E.
30-03-2018, 22:56

o son yılların modası abi .

Mr.Bilal
31-03-2018, 00:00

Ağzı olan konuşuyor. Pardon eli olan yazıyor mu demeliydim

PROMINENT
31-03-2018, 00:22

Yalniz bunu bilmeyen yoktur? Bu gizli birsey degil ki ? Biz kadir inanirida biliriz bu camia da .. herkesin kendi ozel hayati.

MARJINAL_SUFI
31-03-2018, 01:22
menşei oryantalist argümanlardan bir katre fazlası olmayan şeylere itibar edip kendi ecdadını bu denli hakir gören yegane millet biz olmalıyız..
21 yaşında dünyayı alt üst eden bir ütopyayı başarıp zekası ile var olmuş bir adamdan bahsediyoruz..
gelelim kardeşlerini öldürmesine : bugünün vizörü olursa perspektif ne cani adammış beah .. lakin 1 dakika öncesi dahi olsa şu an ın ahvali ile değerlendirilemez tevil edilemez.. kendi şartları içersinde mütala gerektirir..
selçuklu imparatorluğu neden yılkılmış acaba.. hatta kadim roma imparatorluğu.. ve dahi cengizhanın moğol imparatorluğu..
bu devletler neden yıkılmış bir fikri varmı acaba katil diye niteleyen arkadaşların..
son kelam olarak :
güzel görmek isteyen kusur görmez.. kudur görmek isteyen güzel görmez.. ( bu ifadem elbette sübjektif lakin sebeb i hikmete dair kendimce bir taşhis di işte )

rain man
31-03-2018, 07:23
Daha siftah yapmadan dükkanı kapatan esnaf var,ekonomi berbat neleri tartışıyoruz :)

rahat bırakın fatih sultan mehmet'i de tarihi de ,onlar gelip bizi bu zor durumlardan kurtaracak durumda değiller.

Olur mu hiç. Bir kaç ay da bunu tartışırız. Ünlü tarihçilerimize falan sorarız oturumlarda. Başka derdimiz kalmadı çünkü.

Önceleri bu tarz tarih anlatımları çok rahatsız etmiyordu ama artık milli duygumuzu gıdıklayarak yol aldıkları ortada olduğu için olumlu bi gözle bakamıyorum.

Bu arada oğlancılık tarih boyunca yaygındı. Düşüncesi dahi iğrenç gelse de boşuna yadırgamakla uğraşmayalım :)

M3CSL
31-03-2018, 08:54
menşei oryantalist argümanlardan bir katre fazlası olmayan şeylere itibar edip kendi ecdadını bu denli hakir gören yegane millet biz olmalıyız..
21 yaşında dünyayı alt üst eden bir ütopyayı başarıp zekası ile var olmuş bir adamdan bahsediyoruz..
gelelim kardeşlerini öldürmesine : bugünün vizörü olursa perspektif ne cani adammış beah .. lakin 1 dakika öncesi dahi olsa şu an ın ahvali ile değerlendirilemez tevil edilemez.. kendi şartları içersinde mütala gerektirir..
selçuklu imparatorluğu neden yılkılmış acaba.. hatta kadim roma imparatorluğu.. ve dahi cengizhanın moğol imparatorluğu..
bu devletler neden yıkılmış bir fikri varmı acaba katil diye niteleyen arkadaşların..
son kelam olarak :
güzel görmek isteyen kusur görmez.. kudur görmek isteyen güzel görmez.. ( bu ifadem elbette sübjektif lakin sebeb i hikmete dair kendimce bir taşhis di işte )

Bizde herkes tarih profesörü,ortadoğu profu. Gerçekten tarihini, dünya tarihini bilen ülkede kaç kişi çıkar acaba.Olanlarda ne kadar tarafsız? Ama eleştirmek için belirli bilgi birikimine gerek olunmaması,sonra bilgi kirliliği neden ortaya çıkıyor..

Black_Eagle
31-03-2018, 17:58
son kelam olarak :

Bence siz biraz araştırın bu mevzuları. Evet tarih yaşandığı dönemin şartlarına bakılarak değerlendirilir ama bu alınan kararın doğru olduğunu göstermez. Islamiyette varmıymış böyle bir kural devletin devamı insan canından önemlidir gerekirse 2 yaşındaki oğlumuzu kardeşinizi öldürebilirsiniz diye kaldiki bu kanunu çıkaranlar bile çıkardıkları gibi uygulamamış. Hatta yüzde doksan bu şekilde uygulanmamıştır. Bu kanun eğer başkaldırı olursa kardeş katlini uygun görüyor hatta öldürülen kişinin ailesine dokunulmamasıni falan da söylüyor ama maşallah bizde padişahlar daha kundaktaki bebeği öldürmüş kadınların zaten başa geçme ihtimali yok tüm karılarını bile öldürüyorlardı mevzuyu biraz daha araştırın tarafsız kaynaklardan. Kardeş katlinin savunulacak hicbir yani yok ve şu padişahları da hatasız günahsız peygamber gibi görmekten vazgeçin

MARJINAL_SUFI
31-03-2018, 18:45
Bence siz biraz araştırın bu mevzuları. Evet tarih yaşandığı dönemin şartlarına bakılarak değerlendirilir ama bu alınan kararın doğru olduğunu göstermez. Islamiyette varmıymış böyle bir kural devletin devamı insan canından önemlidir gerekirse 2 yaşındaki oğlumuzu kardeşinizi öldürebilirsiniz diye kaldiki bu kanunu çıkaranlar bile çıkardıkları gibi uygulamamış. Hatta yüzde doksan bu şekilde uygulanmamıştır. Bu kanun eğer başkaldırı olursa kardeş katlini uygun görüyor hatta öldürülen kişinin ailesine dokunulmamasıni falan da söylüyor ama maşallah bizde padişahlar daha kundaktaki bebeği öldürmüş kadınların zaten başa geçme ihtimali yok tüm karılarını bile öldürüyorlardı mevzuyu biraz daha araştırın tarafsız kaynaklardan. Kardeş katlinin savunulacak hicbir yani yok ve şu padişahları da hatasız günahsız peygamber gibi görmekten vazgeçin

evvela şunu bilmeniz iktiza eder.. dinimiz de yönetim şekline dair bir ibare yoktur ( şeriat ile karıştırmayın bu söylemi ).. yani krallık.. demokrasi.. oligarşi vs vs diye bir tarif bir emir hatta telkin bulunmaz..
sadece ve sadece yönetime atfen: Allahın buyruklarına göre hüküm veriliyorsa biat buyurulur..
dolayısı ile bilgi sahibi olmadan fikri bir zan ile : islamiyette varmıymış bu durum demenizi cüretim affola lakin dinimiz hakkındaki cehaletinize veriyorum.. yani dinimizden bu hususa dair kat i bir netice elde edemezsiniz.. islam fıtrat dinidir.. bunun istisnası ayet ve hadis ile sabit olmayan durumlardır.. bu durum da ayet ve hadis ile sabit olanın dışındadır..
gelelim hatasız peygamber gibi görmeye.. yine bilgisizliğinize veriyorum.. zira hatasız insan yaradılmamıştır.. büyük harflerle yazacağım bağışlayın '' PEYGAMBERLERDE DAHİL ''
peygamberde bile hata olurda.. 600 yıl hükmün içersinde hata yanlış kusur olmaz olurmu .. lakin her insan her olay herşey.. kendi şartları içersinde hata sevap dengesi ile mizan edilir..
vesselam........

MARJINAL_SUFI
31-03-2018, 18:54
ayet ve hadis ile sabit olmayan hususların dışında kalan hemen herşeye mantıki tevil mümkündür.. fıtrat dininden kasıt budur..
kabaca bir örnek ile : herhangi bir açmaz yada elinizdeki seçeneklere göre ne yaparsanız yapın neticesi zarar olacak bir husus cereyan etti ise: daha az zararlı olanı seçersiniz .. ve bu yaptığınızdan ötürüde yargılanmazsınız..

Black_Eagle
31-03-2018, 19:04
Hocam zaten çok aradaydım yazdıklarından sonra bir aydınlanma geldi deist olmaya karar verdim allah razı olsun islamiyeti terketmeme sebep oldun

MARJINAL_SUFI
31-03-2018, 19:13
aranızda bir bağ var ise ben değil bütün dünya gelse ne siz onu terkedersiniz ne o sizi...
her ne kadar ironi yaptığınızı düşünüyor olsamda.. yinede üzüldüm sizin adınıza
sağlıcakla

MARJINAL_SUFI
31-03-2018, 19:30
son olarak:
asla burada ahkam keser gibiolmak istemiyorum fakat anlatmakta şart oldu..
hani dediniz ya sevgili '' kara kartal '' pardon ! black eagle.. :) işte islamda varmıymış devletin devamı için kardeşini öldürmek falan diye..
islam dini neden acaba hep kollektif fayda için tazyik buyurur ?
neden zekat vermeyi emreder.. neden hacca gitmeyi ( maddi imkanın var ise ) buyurur.. neden akraba nın üzerine titremeyi telkin eder.. neden küslükleri men eder..
neden bayramlar ehemmiyetlidir.. neden evde kılınan namaz için 1 sevap denirde toplum ile olunca 40 olur..
şöyle birazcık dikkat buyurulursa aslında islam bireyin varlığındadır lakin bütünde yaşam bulur.. ve tüm bunlarda toplumun yararına değil nirvanasınadır..
devlet de bunun yegane garantörüdür..
şimdi bir daha bakın bakalım acaba bir ilinti varmı islam ile fatihin yaptığının :)

fthdrn
31-03-2018, 19:42
Peki Kuran indirilmeye başladığında mekkedeyken inen ayetler genelde barışçılken, peygamber medineye girdikten sonra inen ayetlerin geneli neden savaşçı yakıp yıkma üzerine olmuş acaba ?
Cennetin sadece erkekleri ilgilendiren bir yermiş gibi anlatılması neden ? Cennet hediyesi olan huriler niye sadece erkeğe veriliyor ? Kadınları ilgilendiren cennete ait hiç bir ayet yok ?
İlk kıble kudüsü işaret ediyorken ne yaşanıyor da bir anda kabeye dönüyor kıble ? Kuran ayetlerini hiç okumadan ezberden konuşan ya da arapça bir röportaj duysa elini açıp amen(amin) diyecek adamların körü körüne birşeyleri empoze etmesi ne kadar tuhaf.

MARJINAL_SUFI
31-03-2018, 19:53
Peki Kuran indirilmeye başladığında mekkedeyken inen ayetler genelde barışçılken, peygamber medineye girdikten sonra inen ayetlerin geneli neden savaşçı yakıp yıkma üzerine olmuş acaba ?
Cennetin sadece erkekleri ilgilendiren bir yermiş gibi anlatılması neden ? Cennet hediyesi olan huriler niye sadece erkeğe veriliyor ? Kadınları ilgilendiren cennete ait hiç bir ayet yok ?
İlk kıble kudüsü işaret ediyorken ne yaşanıyor da bir anda kabeye dönüyor kıble ? Kuran ayetlerini hiç okumadan ezberden konuşan ya da arapça bir röportaj duysa elini açıp amen(amin) diyecek adamların körü körüne birşeyleri empoze etmesi ne kadar tuhaf.

konumuz fatih sultan mehmet...
ha diyecek olursanız onca şey söylediniz islama dair diye.. minimal dahi olsa objektif bakan herkes alakayı görmüştür konu ile
sizin bahsettikleriniz bambaşka bir gaileden sıkıntıdan vücuda gelmiş çok belli.. :)
arzu ettiğiniz herşeye inanırsınız beni ilgilendirmez.. böyle bir üslup ile yazan birine cevap vermekte bana zül olur.. ilaveten yeri de değil burası açarsınız bir başka konu zül de olsa bildiğimi söylerim..
gelelim içinizdeki o gailenin aklınızı gölgeleyip :) bana dair söylediğiniz şeye..
arapça röportaj duyup amin diyen ayet okumamış biri olup birşeyleri empoze etmeye çalıştığıma nasıl bu kadar inanabildiniz.. beni tanıyormusunuz.. elinizde rasyonel bir şey varmı sav ınızı destekleyecek.. pardon iftiranızı :)
son olarak : bırakın empoze etmeyi.. ikna bile olmadı hayatımda düsturum.. inandığım birşeyi kelam ederken..

MARJINAL_SUFI
31-03-2018, 20:01
şunu daha net söylemem gerekti : suallerinize tek tek cevap vermememin sebebi bu konu fatih sultan mehmet.. ve son kertede onun icra ettiği şeylerin islam ile olan alakası..
sizin içinize dert olmuş şeylerin cevabı burada değil.. bende de değil.. çok merak ediyorsanız diyanet işlerinin adresi google da var :)
ha bu arada avatarınızdaki resmine atıfta bulunduğunuz adam kafkaslarda kırımda rusya topraklarında islam adına savaşırken öldü.. benden söylemesi..

fthdrn
31-03-2018, 20:04
konumuz fatih sultan mehmet...
ha diyecek olursanız onca şey söylediniz islama dair diye.. minimal dahi olsa objektif bakan herkes alakayı görmüştür konu ile
sizin bahsettikleriniz bambaşka bir gaileden sıkıntıdan vücuda gelmiş çok belli.. :)
arzu ettiğiniz herşeye inanırsınız beni ilgilendirmez.. böyle bir üslup ile yazan birine cevap vermekte bana zül olur.. ilaveten yeri de değil burası açarsınız bir başka konu zül de olsa bildiğimi söylerim..
gelelim içinizdeki o gailenin aklınızı gölgeleyip :) bana dair söylediğiniz şeye..
arapça röportaj duyup amin diyen ayet okumamış biri olup birşeyleri empoze etmeye çalıştığıma nasıl bu kadar inanabildiniz.. beni tanıyormusunuz.. elinizde rasyonel bir şey varmı sav ınızı destekleyecek.. pardon iftiranızı :)
son olarak : bırakın empoze etmeyi.. ikna bile olmadı hayatımda düsturum.. inandığım birşeyi kelam ederken..

"Sen kafirsin sus köpek" demenin kibarlaştırılmış halini metinlemişsiniz yukarıda :)
Sorguladığım için dinden çıktığımı mı düşünüyorsunuz bilmiyorum ama din kavramı bu kadar basit kırılgan değildir kova evreni yöneten ulu bir güç fatih ayeti sorgulatı atın bunu dinden demiyordur herhalde değil mi ?
Neyse dediğiniz gibi burada dinsel tartışmalara girmek olmaz iyi akşamlar.

MARJINAL_SUFI
31-03-2018, 20:13
[QUOTE=fthdrn;8458782]"Sen kafirsin sus köpek" demenin kibarlaştırılmış halini metinlemişsiniz yukarıda :)
Sorguladığım için dinden çıktığımı mı düşünüyorsunuz bilmiyorum ama din kavramı bu kadar basit kırılgan değildir kova evreni yöneten ulu bir güç fatih ayeti sorgulatı atın bunu dinden demiyordur herhalde değil mi ?
Neyse dediğiniz gibi burada dinsel tartışmalara girmek olmaz iyi akşamlar.[/QUOT

öyle algıladıysanız üzüldüm.. şunu bilinki asla öyle demedim demem.. buna rağmen o ise kanaatiniz o da sizin seçiminiz..
birinin dinden çıktığına hüküm vermekte haddim değil..

fthdrn
01-04-2018, 10:14
Enverin ve onun gibi düşünen nicelerinin hayali (ittihat ve terakki, teşkilatı mahsusa) osmanlının arap fars acem hayranlığı ile küle dönen Türklüğü yüceltmekti. Tüm Türk ellerini birleştirmek geliştirmekti.

Anıl E.
02-04-2018, 08:32
Ya baba ezel'i 1.bölümden itibaren izlemeye başlayın boşverin boş işleri :D

34btr1907
25-04-2018, 08:47
6 bölüm sürdü uçurmuşlar kafasını dizinin :D

1 mayıs son

https://www.youtube.com/watch?v=ovIVz3Q0AQY

B16
25-04-2018, 09:22

Din'den çıktım sayende kardeş teşekkürler.

KemalHDH
25-04-2018, 11:56
Sezonun ortasında yayına sürdüğün bir diziyi Eşkiyayla Mervelerin bulunduğu güne koyarsan ne olursa olsun reytingden kaybedersin. Ben izliyordum güzel gidiyordu ama bitti. Eşkiya klasik gayrimeşru ilişkilerini işleyen bir dizi. Ufak Tefek Cinayetler kadınların fitne fücürlüğünü fesatlığını anlatan bir yapım. Onlara bakarak Fatih iyi dedik ama olmadı. Birde FOXta Kadın var nesini izliyorlar anlamıyorum. Salıyı bırak tüm haftanın birincisi Kadın. Bazı haftalar Dirilişi geride bıraktı o kadar yani. Demekki bizim göremediğimiz birşey var o acıklı dizide. Tüm haftanın güncel reying tam listesi bu Fatihi çıkardılar (14. sıradaydı)

https://resmim.net/f/HRNb3t.jpg

fthdrn
25-04-2018, 11:56
6 bölüm sürdü uçurmuşlar kafasını dizinin :D

1 mayıs son

[video=youtube;o0AQY[/video]
Diriliş tayfası Ertuğrul gaziden başladı vahdettine kadar gider bu ratinglerle :D

Din'den çıktım sayende kardeş teşekkürler.

Rica ederim ama siz dini çok yanlış anlamışsınız. Din bir kaç cümle ile girip çıkılabilecek bir olgu değildir. Bu kadar basite indirgenmemelidir. Eğer gerçekten böyle kurallar içeriyorsa sorgulama kısmına hg.