PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Led XENON Bilmecesi

Ertuu
23-04-2018, 08:21
Ne kullanan nede satan kişilerden net cevaplar alamadığım için konuyu açma gereği duydum,Peugeot 206 Aracıma mercekli far yaptırdım,motorlu xenon takmak istemiyorum ama yeni sistemleri de çok bilmiyorum, olaya hakim olanlar beni aydınlatırsa sevinirim. sorularımı aşağıda sıralıyorum;

1.Xenon
Led Ampül
Led Xenon

Bunların hepsi farklı olaymı, yoksa led ampül ile led xenon aynı şeyde insanlar farklımı isimlendiriyor?

2.Muyaneden geçermi? şimşek etkisi denilen olayı hangisi yapıyor?

3.Led xenon denilen nanenin normal xenon gibi 6000k - 8000k olanları varmıdır? ben sorduğumda standart 6500k ışık verdiğini söylediler, öylemidir?öyle ise deli mavi led xenon denilen şey nedir?

4.Ben ne istediğimi söyleyeyim, normal şartlarda sisleri kullanan birisi değilim ama far sis yaktığımda güzel bir görüntü olsun istiyorum, Arabaya önden baktığınızda 6500k biraz kirli beyaz gibi bir görüntü veriyor, ben ise çok hafif maviye çalan bir ışık görüntüsü istiyorum, yani normal motorlu xenonların 8000k olanı gibi, bunun için ne yapmam lazım?

mertxx
23-04-2018, 08:25
Led xenon diye birşey yoktur. Led ayrı xenon ayrı bir sistemdir.

geceucusu.com u ziyaret edin. merceksiz farlarınıza xenon veya led ampul uygulamayın.

Maxi
23-04-2018, 08:44
http://www.techturkey.com/forum/genel_teknik/208172-ledli_ampulleri_inceleme_detay.html

http://www.techturkey.com/forum/do_it_yourself_d_i_y_/229265-led_ve_halojen_ampul_karsilastirmasi.html

http://www.techturkey.com/forum/do_it_yourself_d_i_y_/228907-fara_mercek_montaji.html

997TT
23-04-2018, 09:46
Allah askına sıslere takmayın,farlara takıcaksanızda kelvın ı dusuk ve MERCEKLİ olmasına dıkkat edın. Gerisini zaten halledersınız.
Yoksa trafikde bircok akrabagınız yada iyi dilekler sunan arkadas ediniyorsunuz...

Ertuu
23-04-2018, 09:51
Allah askına sıslere takmayın,farlara takıcaksanızda kelvın ı dusuk ve MERCEKLİ olmasına dıkkat edın. Gerisini zaten halledersınız.
Yoksa trafikde bircok akrabagınız yada iyi dilekler sunan arkadas ediniyorsunuz...

sizinle aynı hassasiyeti paylaşıyorum, arabamı alalı 3-4 ay oldu daha seyir halinde sisleri yakmış değilim, ama sadece psikolojik olarak bana iyi hissettiriyor kombin olması. o yüzden takacağım, farlarım zaten mercekli olacak.

Frid
23-04-2018, 13:58
led muayeneden geçer

berkay59
23-04-2018, 14:17
Hocam öncelikle Led ampül tipidir xenon u eklemelerinin sebebi bazılrında balast dışarda olduğu için. Özetleyecek olursak led muayeneden geçer, balastsızlardan taktır sorun yaşama xenon diye iddaa eden bazı bilgisizlerle uğraşma :D renk seçeneği led de yok tek tip ama bazı markalarda içinden etrafına geçirmeli plastik bi malzeme ile tonu değiştirebiliyorsun ama markası belli olmayan ürünlere çok bulaşma arkasında durabilcek ürün taktır derim marka tavsiyem photon :)

dqn
23-04-2018, 14:36
H7 led ampul arıyorum, kullanan memnun kalan varsa tavsiyelere açığım.Özellikle TR'den alınma olursa sevinirim.Şu an Niken kullanıyorum hiç memnun değilim :)

tr_select
23-04-2018, 14:51
Türkiyeden led ampül almayın. Alayı çöp...

Cob ledde almayın, hatta cree bile almayın. Aliden 250 civarı sonu 40 veya 50 biten çip ismi bardı. Onu kovalsyın derim. Gerisi boş.

dragstar
23-04-2018, 18:49
Diğer konuda yazdığım mesajı alıntı yapıyım

Arkadaşlar internette çok araştırma yaptım, kendi tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum, biraz mühendislikte katıyım konuya:)
Halojen Ampül
Standart 55watt halojen ampüller 1400-1500 lümen civarında, kaliteli olan aynı wattaja sahip Philips Night Braker benzeri ampüller 1600 lümen
Daha yüksek wattlı 70watt 2400 lümen veya 100 watt 3200 lümen tarzı ampülleri yeni polikarbonat far camı olan arabalarda aşırı ısıdan camı yamulttuğu için kullanamıyoruz, ondan dolayı onları konuya dahil etmiyorum.

Xenon Ampüller
4300kelvin 35watt Xenonlar 3100 lümen, 55watt Xenonlar 5200 lümen, 75watt Xenonlar 7300 lümen
http://i39.tinypic.com/24pxcfo.jpg

Led Ampüller
Led ampüllerin en güçlüsü olarak bulduğum ve satın aldığım Photon Milestone serisi ampüller
http://www.photonturkey.com/Uploads/UrunResimleri/PHOTON-MILESTONE-H4-8000-LUMENS-LED-1101.JPG
http://www.photonturkey.com/Uploads/UrunResimleri/PHOTON-MILESTONE-H4-8000-LUMENS-LED-1bfa.JPG
PHOTON MILESTONE H4 8000 LUMENS LED (http://www.photonturkey.com/photon-milestone-h4-8000-lumens-led)

Kendi arabam olan R56 Mini Cooper a taktım, aydınlatması 100watt holojen kadar güzel değil 75 watt halojenle aynıdır ama selektör yaparken tepkimesi mükemmel bixenondan daha hızlı selektör atabiliyorum
6000 kelvin ışık renginde, 8000 lümen uzun+kısa sağ ve sol far olarak toplamını söylüyorlar
Ledleri incelediğimde 13voltda kısa farda 2,3A ve uzun farda 3,5A akım çekiyor yani kısa farda 30watt ve uzun farda 45 watt

Ortalama olarak her 1 wattt led 50-55 lümen ışık yayıyor. Hesaplarsak ortalama 2250-2475 lümen ışık üretiyor. Yukarıda yazdığımda 75watt halojenle aynı aydınlatıyor yazmıştım, 75watt halojende ortalama 2400 lümen ışık üretiyor yani görsel saptamamlar hesaplarım uyuşuyor.
Bu hesabımızdanda toplamda kısa+uzun olarak sağ ve sol far toplamı 150 watt karşılığı ortalama 7500-8250 lümen ışık üretiyor.

Çeşitli arabalardaki tecrübelerimi kısaca yazıcak olursam.
-Klasik çanaklı merceksiz far camı olan arabalarda en baştan kalın kablolarla ve büyük roleyle far tesisatı çekip 100 watt ampül takmak
-Polikarbonat far camlı ve merceksiz çanaklı olan arabalarda Photon Milestone serisi veya muadili led ampül
-Mercekli farlarda ise kısalara 75watt Xenon + Uzunlara güçlü led
-Bi-Xenon zaten işin en üst noktası (laser farlara hiç girmiyorum ağzımın suyu akıyor)

jRMix
23-04-2018, 19:08
Takılmadıysa tavsiye etmem. Uzunlara H7 Led taktım ama görüş alanı olarak oldukça kötü sayılır. Normalde uzunları kullanıyor olsaydım takmazdım ama sadece selektörde kullandığım için taktım. Merceksiz zaten olacak iş değil ama merceklide çok farklı değil yine karşıyı rahatsız ediyor. Bence görüş açısı sıralaması Xenon>Halojen>LED.

turboman
23-04-2018, 19:32
Led işi baştan sona fiyasko normal zenonun yerini tutmaz
Arabama sırf zenon takabilmek için bixenon merceği monte ettim f30 bmw nin içinede orjinal d2s 6000 k zenon taktım mis gibi oldu uzunlarıda şimşek etkisi yapıyor. Normal zenon takmış arabalarla yan yana gelince onların aydınlatması kayboluyor benimki gelince

Ormanci
24-04-2018, 08:41
Merceksiz farlara çakma xenon ameleliği az buçuk Muayene vs. ile engellenince, bir de modası geçince şimdi de Led muhabbeti çıktı.

Arkadaşlar zaten yazmış, "Led xenon" tabiri bile başlı başına bi amelelik bana göre. Ne güzel uyduruyorlar böyle şeyleri :) Bir de muayeden geçiyor diye yapmak isteyenin de çok hoşuna gidiyor. "Şimşek etkisiiiiiii, manyak farrrrrrr" gibi pazarlama lafları da cabası :D

H serisi halojenlere yapılacak en iyi şey, Osram Nightbreaker alıp takmak olur, başka bişey olmaz. Yapılabiliyorsa, uğraşabiliyorsanız farlara mercek yaptırın, veya mercek varsa orijinal xenon merceği taktırın, çıkma orijinal balast ve sıfır alınacak ampuller ile dönüşüm yapın.

Led'i de anca uzunlara falan takın. Tek işe orada yarayabiliyor.

Ben böyle mesajlar yazdığımda, genelde en az 1 kişi mercekli farlara led takıp çok süper sonuç aldığını söylüyor ama inanmıyorum.

Fabrika çıkışı led farı olan araçlara bir bakın, merceği nasıl, far yapısı nasıl, bir de aracınızdakine bakın. Odağı, mercek yapısı, far yapısı, şusu busu herşeyi farklı. Olmayacağı açık kısaca :)

Bu arada orijinal led farlı araçların çoğunda da xenon'a göre aydınlatmadan şikayet ediliyor. Bu anlamda süper sonuç nasıl alınıyor onu da anlayabilmiş değilim :D

Quantum
24-04-2018, 10:16

İyi dilekler ya da yeni akrabalıklar ne kadar önemli ki.. Söylesin, konuşsun, ne olacak ki? Ağzından çıktı diye yapmış mı oluyor yani.. Peh!

Bunların kafaları böyle..

Şeref, haysiyet, itibar kelimeleri ve anlamları umurlarında değil.. Umurlarında olsa, saygılı olurlar herkese..

Ben son 5 yıldır bu dallamaların yüzünden gözlük takmak zorundayım ve her geçen gün ilerliyor derecesi. Merceksiz farlara xenon takanlar, sislere floresan takanlar yüzünden.. Tiksiniyorum artık..

kliibapz
03-10-2018, 11:52
1- Led başka Xenon başka teknolojidir. Xenon bazı yerlerde HID olarak geçer. Led Xenon tamamen uydurma saçma bir tabir.
2- Muayeneden geçmesine dair bir kesinlik yok, geçen de var geçemeyen de.. Şimşek etkisini Xenon yapamaz çünkü Halojen gibi ağırdan yanar. Şimşek etkisi için Led kullanacaksınız, markası modeli lümeni farketmez, Led teknolojisi gereği anında parlaklık verir. Lakin bu şimşek etkisini Bi-Xenon ile karıştırmayın, Bi-Xenon mercek sahibi araçlardaki şimşek olayı çok ayrı bir konu.
3- Ledlerde Kelvin değeri sabit değildir. İstediğiniz renkte parlaklıkta led bulabilirsiniz. Ben mesela 16.000 Kelvin değerinde Kristal Mavi denilen renkte bir led ampül kullanıyorum.
4- İstediğiniz ledi uygulamak için yapılacak şey basit. Misal H11 Led diye aradığınızda ***** sitelerde birçok ürün bulabilirsiniz. Hangi markayı alsam diye kafanız karışırsa en çok sipariş edilenden alın gitsin, şahsen ben öyle yapıyorum.

leon45
03-10-2018, 13:04
philips ultinon led taktım, sürekli uzun yoldayım, daha selektör yapan olmadı

Dynatech
03-10-2018, 13:21
Aracın orjinalinde mercek yok ise sonradan yapılan mercekli led yada xenon uygulamaları muayeneden geçmiyor en son bildiğim.
Fabrikasyon otomatik yükseklik ayarı ve far yıkama olması gerekiyor, zaten dikkat ederseniz orjinal xenon çıkan araçlarda hem yükseklik ayarı hemde far yıkama vardır.

vtecbursa
04-02-2019, 10:55
Şimdi yapı olarak led xenon ve ampül farklıdır. Türk mallarında da iyi bir mallar far fakat şuanda deneyim en memnun kaldığım ürün photon led xenon (http://photonxenon.com/led-xenon/) ürün fiyatı olarak diğerlerinden çok çok bir farkı yok hem garantisi var olası bir durumda hemen değişim sağlanıyor hemde alman malı bir ürün tavsiye ederim.