PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MT-125 Zamanla Artan Titreşim

Hyrenayt
18-06-2018, 14:10
Herkese merhaba. Bir yıldır kullanmakta olduğum MT-125 ile 11.950 kilometre yol yapmış bulunmaktayım fakat son 500 kilometredir motorda enteresan bir şekilde titreşim arttı fakat sebebini henüz anlayamadım eskisine nazaran sanki daha gürültülü gibi, bir fikriniz var mıdır bu konu hakkında neden titreşim artmış olabilir Subap'tan kaynaklı olabilir mi veya buji den yardımcı olursanız sevinirim.

aykutsafakyaman
18-06-2018, 17:53
Şu yazı fontunu bı ayarla ondan sonra derdine çare arayalım.

Hyrenayt
22-06-2018, 19:21
Yazıdaki bozukluk düzeltildi ne yazık ki başlığı düzeltemedim yönetici bir kişi düzeltebiliyor ise sevinirim (Doğrusu; MT-125 Zamanla Artan Titreşim)

aykutsafakyaman
23-06-2018, 14:01
Calismasinda herhangi bir değişiklik var mı ?

Hyrenayt
24-06-2018, 15:08
Calismasinda herhangi bir değişiklik var mı ?

Sesinde bir değişim var daha pürüzsüz çalışırdı eskiden, şimdi biraz avans vuruyormuş gibi çalışmakta birazda zırıltı var seste bir türlü anlam veremedim.

aykutsafakyaman
24-06-2018, 16:30
Sesinde bir değişim var daha pürüzsüz çalışırdı eskiden, şimdi biraz avans vuruyormuş gibi çalışmakta birazda zırıltı var seste bir türlü anlam veremedim.

Subap ayarı yaptır ustanda. Ona bakarken on dişliye de bı bak. Ufak bı ihtimal blok içine girmeden inşallah böyle cozersin sorunu.

Hyrenayt
24-06-2018, 16:46
Subap ayarı yaptır ustanda. Ona bakarken on dişliye de bı bak. Ufak bı ihtimal blok içine girmeden inşallah böyle cozersin sorunu.

Ön dişli de problem yok gibi ilk aklıma gelen oydu ama gergi ayarı vs yapıldı bir sıkıntı yok dendi. İşin garip kısmı bayide kontrol edildi motorun çalışmasında da bir sıkıntı yok dendi fakat bir titreşim var eskiden olmayan, motor freni yapınca da belli ediyor devir çevirmeye başlayınca da artıyor ayak peg'lerin de hissedelir var. Sübap ayarsızlığı bu şekilde titreşim yapar mı ?

aykutsafakyaman
24-06-2018, 19:38
Çinli kullandığım için biliyorum gevşeyen cıvata bişey de yapabilir onu. Onun çözümü alicaksin eline anahtarı her vidayi kontrol ediceksin. Subap ayarsizligi o kadar belirgin titreşim yapmaz diye düşünüyorum ama çok bı para değildir gene yaptır aradan çıksın.

Hyrenayt
24-06-2018, 22:09
Çinli kullandığım için biliyorum gevşeyen cıvata bişey de yapabilir onu. Onun çözümü alicaksin eline anahtarı her vidayi kontrol ediceksin. Subap ayarsizligi o kadar belirgin titreşim yapmaz diye düşünüyorum ama çok bı para değildir gene yaptır aradan çıksın.

Dediğiniz gibi yapıcam. Peki sübap ayarsızlığı hafif zırıltı şıkırtı gibi bir sese sebep olur mu ?

aykutsafakyaman
24-06-2018, 23:47
Dediğiniz gibi yapıcam. Peki sübap ayarsızlığı hafif zırıltı şıkırtı gibi bir sese sebep olur mu ?

Olur internette arat bı videolara bak benzermi sesler

Hyrenayt
24-06-2018, 23:48
Olur internette arat bı videolara bak benzermi sesler

Sesler benzer aynı hatta bakalım yarın belli olucak umarım sorun çözülür.

Hyrenayt
26-06-2018, 17:21
Sorun devam etmekte servis motorun çalışmasında bir sıkıntı olmadığını dile getirdi fakat bir titreşim ve ses söz konusu servisten ümidi kestim özel servise götürmeyi planlıyorum varmıdır tanıdığı yada bir tavsiyesi olan İstanbuldayım.

Maxi
06-07-2018, 08:37
Servis dediğiniz yerlerde çalışanların %90 nı birşeyden anlamaz
ben bunu seneler önce gördüm ve o zamandan beri işim olmaz, ancak 2 elim kanda olacakki gideyim o derece.
tabiki birçok seyi kendim yapabiliyorum onun etkisi büyük bunda.

motorsiklet araba gibi değildir, saçma sapan basit bir problem kaza yapmana neden olur, ölebilirsin!
o yüzden küçük beyinli insanların dediklerine kulak asma ve olayın üzerine git
sen titreşim arttı diyorsan artmıştır!

forumdan böyle bir soruna cevap vermek imkansıza yakın
kabaca, bu yeni başlayan titreşim sence;
motosikletin motorundanmı? yoksa yürüyen aksamdanmı geliyor acaba?
burada nedenler birkaç dala ayrılacaktır
acaba vites kutusumu? yada motorun bağlantı kulakları burçları falanmı?

işte bunları ancak kafası çalışan ve işi bilen bir usta motoru kullanarak ve dinleyerek çözebilir.

BORAGUNDOGDU
28-07-2018, 14:44
Titreşim rölantide mi var yolda seyir halindeyden mi var giderkense dişli zincir olabilir arka jant sökülüp takıldıysa zinciri aynı yere takmak gerekiyor yoksa hem titreşim hem ses yapıyor kendi motorumdan biliyorum rölantide ses varsa titreşimli çalışıyorsa balansör diye düşünüyorum motor bağlantı yerlerindeki civataları kontrol etmekte fayda var saygılar..

Hyrenayt
28-07-2018, 15:11
Servis dediğiniz yerlerde çalışanların %90 nı birşeyden anlamaz
ben bunu seneler önce gördüm ve o zamandan beri işim olmaz, ancak 2 elim kanda olacakki gideyim o derece.
tabiki birçok seyi kendim yapabiliyorum onun etkisi büyük bunda.

motorsiklet araba gibi değildir, saçma sapan basit bir problem kaza yapmana neden olur, ölebilirsin!
o yüzden küçük beyinli insanların dediklerine kulak asma ve olayın üzerine git
sen titreşim arttı diyorsan artmıştır!

forumdan böyle bir soruna cevap vermek imkansıza yakın
kabaca, bu yeni başlayan titreşim sence;
motosikletin motorundanmı? yoksa yürüyen aksamdanmı geliyor acaba?
burada nedenler birkaç dala ayrılacaktır
acaba vites kutusumu? yada motorun bağlantı kulakları burçları falanmı?

işte bunları ancak kafası çalışan ve işi bilen bir usta motoru kullanarak ve dinleyerek çözebilir.

Dediklerinize harfiyen katılıyorum motosikletim garantiden çıkmasın diye servise bağlı kalıyordum fakat hiç bir şey bilmiyorlar, ön arka fren balata setine 300 tl dediklerinden sonra benim için bitmiştir servis muhabbeti...

Yaşadığım sıkıntıya gelirsek tespit ettim, bir sıkıntı aktarmadan zincir ve dişliden ses gelmekte ve ayak peglerine saniyede bir vuyormuş gibi titreşim yapmakta ikinci problem ise subap ayarı motosikletim avrupada sık kullanılmakta Radical Racing diye bir firma MT-125, YZF-R125 ve emsallerine servis imkanı ve egzoz vs gibi aksesuarlar üretmekte bu firma ile iletişime geçtiğimde Motosikletin ilk günkü kondisyonunda ve pürüzsüzlüğünde hiç bir şekilde çalışmadığını ama subap ayarı ile oluşan titreşimi biraz azaldığını söylediler. Sırada ise dürüst bir usta bulmam kaldı Emme ve egzoz değerlerini vericem subap ayarı yapılacak zincir dişli seti değişicek sorunum ortadan kalkıcak referans olabilceğiniz bir kişi varmı veya bu ustaya arkadaşım götürüyor memnun dediğiniz.