PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modem kablosuz kanal ayarı

AşkınS.
19-06-2018, 00:33
2 gündür bir sorunla karşı karşıyayım,çözüme ulaşamadım.
3 gün tatile gittim öncesinde gayet güzel çalışan modem ve internet,tatilden döndüğümde kopmaya başlamış.ttneti aradım,hatta bi anormallik göremediklerini ve modem markası olan airtes i aramamı söyledi.aradım ve 30 tl karşılığında hizmet vereceklerini söylediler. Neyse kabul ettim,en başta söyledim;arızam çözülmezse ne yapacağız? O da teknik destek göndeririz falan dedi;bende kabul edip ödemeyi yaptım. Neyse sonra ayarlar için bana bir kaç şey söyledi ve yaptık,bi ara düzeldi(1 2 saat kadar) sonra gene aynı. Dediler ki modem arızalı,geçici çözüm olarak 192 168.2.1 den kablosuz ağ ayarları ve kanal ayarından 1 den 13 e kadar olan kanallardan birini değiştirdiğimde net düzeliyor birkaç saat,sonra gene kopuyor. Bazen gün boyu aynı.
Soruma gelecek olursak;bu kanal ayarı nedir? Ne işe yarar? Modem arızalı ise kanal değiştirdiğimde neden düzelir? Daha önce de bu tarz bi durum olmuştu,onda da modem dediler değiştim düzelmedi. Sonra arızanız direktenmiş dediler ve yaptılar.. bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim..

phantom
19-06-2018, 01:08
kablosuz ag teknolojisinin 2.4GHz frekans bandinda calisanini kullanirsan, bandin icindeki 13 gruptan birini secmek zorundasin. bu frekans gruplari kanal olarak adlandirilir, 1-13 arasinda numaralandirilir. sadece modemin degil bilgisayarin da ayni kanali secer. bu tip seyleri kullanicilar yapmaz, bilgisayar & modem otomatik olarak yapar.

kanallar herkesin kullanimina aciktir, yani sen 6. kanali kullanirken komsularin da kullanabilir. etrafindaki modemlerin sinyali sana kuvvetli geliyorsa agin kotu calismasi (internet yavasladi abi) ve hatta calismamasi (buyuk ihtimalle senin durumun) mumkundur.

kanal secimi gibi konularda bozukluk cikmaz. cihaz bozulursa baska konularda sorunlar bas gosterir. bizimkiler onune gelen her konuya bozuk, degistir cevabini yapistirdigi icin sana verilen cevaplar normal.

fazla uzatmadan sana tavsiyem 2.4 ve 5GHz bandinda calisabilen (dual-band) bir modem alman olur. bilgisayarin da 5GHz bandinda calisiyorsa etraftaki sinyal kalabaligindan kurtulmus olursun. mis gibi calisir.

Silence45
19-06-2018, 01:57
Yakın zamanda oyunda falan sürekli kopma sorunu yaşıyordum. Sorunun kaynağı bendeki kanal ayarının otomatikte olmasıymış. O ayarı otomatikten çıkartıp kanalın birine bağlayınca otomatik çözüldü kendi kendine kanal değiştirmediği içinde kopma olmuyor artık.

EnesAksu
19-06-2018, 07:00
2 gündür bir sorunla karşı karşıyayım,çözüme ulaşamadım.
3 gün tatile gittim öncesinde gayet güzel çalışan modem ve internet,tatilden döndüğümde kopmaya başlamış.ttneti aradım,hatta bi anormallik göremediklerini ve modem markası olan airtes i aramamı söyledi.aradım ve 30 tl karşılığında hizmet vereceklerini söylediler. Neyse kabul ettim,en başta söyledim;arızam çözülmezse ne yapacağız? O da teknik destek göndeririz falan dedi;bende kabul edip ödemeyi yaptım. Neyse sonra ayarlar için bana bir kaç şey söyledi ve yaptık,bi ara düzeldi(1 2 saat kadar) sonra gene aynı. Dediler ki modem arızalı,geçici çözüm olarak 192 168.2.1 den kablosuz ağ ayarları ve kanal ayarından 1 den 13 e kadar olan kanallardan birini değiştirdiğimde net düzeliyor birkaç saat,sonra gene kopuyor. Bazen gün boyu aynı.
Soruma gelecek olursak;bu kanal ayarı nedir? Ne işe yarar? Modem arızalı ise kanal değiştirdiğimde neden düzelir? Daha önce de bu tarz bi durum olmuştu,onda da modem dediler değiştim düzelmedi. Sonra arızanız direktenmiş dediler ve yaptılar.. bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim..

Aynı şekilde bendede kopuyordu. huawei bir modemi var. birtane Accespoint aldım modemin wireless kapattım. AP yide repeater olarak değil modemin ethernet portundan AP olarak kurdum şimdi çiçek oldu.

Dayı
19-06-2018, 07:53
Bu problemin bir benzeri ben de de yıllar önce olmuştu. Sürekli olarak bağlantım kopuyordu. Bilgisayar servisi, modem servisi vs vs derken, günlerce uğraştıktan sonra gürcell bulmuştu arızayı. wireless modem bozukmuş. değiştirip devam ettim.

Dayı
19-06-2018, 07:54
edit olmadığı için burada düzelteyim....

wireless kart yazacaktım. yanlışlıkla modem yazmışım.

AşkınS.
19-06-2018, 10:25
Teşekkürler cevap için;muhtemelen modemin wireless kısmında sorun var o zaman. Evde pc kullanmıyorum hep telefon.
En güzeli modem almak bu sefer galiba