PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bagajda jant ile gümrük kapısını geçmek.

Schumi
25-06-2018, 22:35
Olay tam olarak şu. Ben bir tanıdığa Yunanistan'dan sıfır kutusunda 18 inch jant aldırdım. Havaleyi ben onun Türkiye bankasındaki hesabına yaptım. Oda jantları bizzat alıp Yunanistan'daki evine koydu. Jant bedeli 480 euro gibi bişeydi.

Şimdi ben eşim ile 2 günlüğüne Yunanistan'a gideceğim. Atatürk'ün evini ziyaret edip biraz gezip daha sonra jantları alıp dönmek niyetindeyim. Jant sıfır olduğu için faturasını kendi adına kestirmiştir. Onu konuşamadım direk irtibat olmadığı için. 2018 yılı yolcu yanında eşya muafiyeti 430 euro. Bunun üstü ama 1500 euro altı eşya için 430 dan fazlasına %18 ödeniyor. Ama jantlar gümrüğü geçeceğim araç değil Türkiye deki diğer aracım için.

Hiçbirşeyin garantisinin olmadığı tek yer gümrük ama bir sıkıntı olur mu? Tamamına vergi ödesem de sorun olmaz. Ama bunu ticari diye düşünüp zorluk çıkarırlar mı? Tekil adetlerde ve küçük boyutlarda başka sıfır ürünlerde alma niyetindeyim. Toplam 1500 euro yu aşmadan ne sorunlar olabilir? Araç ile ilk kez yurt dışına çıkacağım. Tercih etmem gereken bir tarih var mı?

GokhanRS
25-06-2018, 22:42
Onlar kontrol etmeden sen beyan edersen Trde sorun yaşamazsın. Beyan etmeden ya tutarsa yaparsan ve tutmazsa o zaman cezayı tutabilirsin.

GokhanRS
25-06-2018, 22:44
Ben ufak ev eşyalarını hiç beyan etmeden geçiriyorum, üzerine bir kurdele, akrabalara hediye düğün var Vs :)

Ancak araç parçası kesinlikle tutmaz mutlaka beyan et.

Schumi
26-06-2018, 06:12
Beyan etme niyetindeyim ama kendi başıma bela açmiyim sonra?

immortalboss
26-06-2018, 07:46
Bijon aralıkları tutuyorsa (aracınızın marka modelini bilmiyorum.) Araca sac jant takarsınız.200 liraya dolu.Orda o jantları bırakır aldığınız jantları takar gelirsiniz.:) Arkadaşım arabaya egzoz alıp korkudan geçiremedi.Çift çıkış gibi tutturup gelmiş gümrükten.:D

Schumi
26-06-2018, 07:58
Bijon aralıkları tutuyorsa (aracınızın marka modelini bilmiyorum.) Araca sac jant takarsınız.200 liraya dolu.Orda o jantları bırakır aldığınız jantları takar gelirsiniz.:) Arkadaşım arabaya egzoz alıp korkudan geçiremedi.Çift çıkış gibi tutturup gelmiş gümrükten.:D

Onu öneren çok oldu ama bijon aralıkları tutmuyor? Ben usulünü öğrenip normal şekilde geçmek istiyorum.

GokhanRS
26-06-2018, 08:08
Onu öneren çok oldu ama bijon aralıkları tutmuyor? Ben usulünü öğrenip normal şekilde geçmek istiyorum.

usulü abi arabama bir takım jant aldım nasıl beyan edebilirim demek :D yanında hanımda olacak, aile görüntüsü var. yüksek ihtimal geç git yapabilir.

ben riskli konularda hep beyan etmek istedim ama arabada eşimi kızımı gören polis kimi zaman geç git dedi, kimi zaman şöyle surat işaretleriyle geç meç yaptılar. henüz vergi almışlıkları yok benden.

gerçi jant gibi büyük araba parçası geçirmedim, lip egzoz v.s ufak tefek şeyler, bagajda açıp baktıkları halde bir şey demediler.

ben beyan etmek istemesem de adam aha yakaladım modu yapsa öpermiydi? muhtemelen o anki psikolojiye bağlı.

PiscocuK
26-06-2018, 08:08
Yanlış bilgi vermek istemem ama gümrük işleri biraz gönül işi.
1 ay oldu olmadı final four için sırbistana giderken benzer sorunlar yaşadık geçemedik geçiremedik

kalipson
26-06-2018, 08:12

Spacer + sac jant ile çözebilirsiniz sanki. :)

B16
26-06-2018, 08:39
Hangi araç için aldıysan bu kullandığın 206RC de olabilir ruhsat veya fotokopisini yanında bulundur. Fatura ruhsat sahibinin adına olsun ve gümrükte kişisel kullanım amaçlı ürün ticari değil diyerek %18 kdv ve varsa +tse için ücret ödeyerek alırsın abi sorun olmaz.

Schumi
26-06-2018, 08:57
usulü abi arabama bir takım jant aldım nasıl beyan edebilirim demek :D yanında hanımda olacak, aile görüntüsü var. yüksek ihtimal geç git yapabilir.

Bir yaşında oğlumuda götürmek istiyordum o zaman 2 günde kalabilirdim ama pasaportlar çok geç çıkıyormuş artık. Yani sıfır ürün vergi verip geçmem lazım sonuçta uçaksavar sokmuyorum ki ülkeye. Jant adedi 16 dan az olunca TSE istenmiyormuş. Onu biliyorum. Bakalım ne olacak gidip görücez.

GokhanRS
26-06-2018, 09:20
Bir yaşında oğlumuda götürmek istiyordum o zaman 2 günde kalabilirdim ama pasaportlar çok geç çıkıyormuş artık. Yani sıfır ürün vergi verip geçmem lazım sonuçta uçaksavar sokmuyorum ki ülkeye. Jant adedi 16 dan az olunca TSE istenmiyormuş. Onu biliyorum. Bakalım ne olacak gidip görücez.

enteresan, kızımın pasaportunu yenileme başvurusu yaptı eşim bugün antalyada, bakalım kaç günde gelecek.

onursumer
26-06-2018, 09:30
Schumi

yakın zamanda serres e git gel ipsaladan geçtim bana beyan edicek birşey varmı dediler yok dedim eyvallah deyip yolladılar :D bagajı açtım uzaktanbi baktı iyi olculuklar dedi

zaten kopekler vs bi ekip bekliyor tr kısmında

fatura ismi onemli değil kişisel goruşum fatura olsun yeter

çunku ben almanyadan uçakla semi slick getirdiğimde fatura sormuşlardı havaalanı gumrukte ama genede vergi almamışlardı biraz sohbetsen sonra arabama aldım vs dedim geçirdiler

Schumi
26-06-2018, 10:18
Schumi

yakın zamanda serres e git gel ipsaladan geçtim bana beyan edicek birşey varmı dediler yok dedim eyvallah deyip yolladılar :D bagajı açtım uzaktanbi baktı iyi olculuklar dedi

zaten kopekler vs bi ekip bekliyor tr kısmında

fatura ismi onemli değil kişisel goruşum fatura olsun yeter

çunku ben almanyadan uçakla semi slick getirdiğimde fatura sormuşlardı havaalanı gumrukte ama genede vergi almamışlardı biraz sohbetsen sonra arabama aldım vs dedim geçirdiler

İşte ben beyan edilecek şeye var demek zorundayım. 4 tane 18 jant kutusu ile ancak arka koltukları yatırınca sığar gibime geliyor. Mesele ben var dedikten sonraki durum. Adet 4 ama sonuçta bunlar 1 takım. Bakalım ne olacak. Turbo felanda almayı planlıyorum gene sıfır kutusunda. Göreceğiz ne olacak. Turbo'yu beyan etmeyebilirim valiz içinde belki. :D

Schumi
26-06-2018, 10:19
enteresan, kızımın pasaportunu yenileme başvurusu yaptı eşim bugün antalyada, bakalım kaç günde gelecek.

Yenileme farklıdır belki ama ilk kez alacaklar için online randevu 2 ay sonrasına veriyormuş.

onursumer
26-06-2018, 11:15
İşte ben beyan edilecek şeye var demek zorundayım. 4 tane 18 jant kutusu ile ancak arka koltukları yatırınca sığar gibime geliyor. Mesele ben var dedikten sonraki durum. Adet 4 ama sonuçta bunlar 1 takım. Bakalım ne olacak. Turbo felanda almayı planlıyorum gene sıfır kutusunda. Göreceğiz ne olacak. Turbo'yu beyan etmeyebilirim valiz içinde belki. :D

valiz içindekileri boşver bende hava alanında arabaya 4 tane lastikle beyan bolumune gittim mecbur ama dediğin gibi bunlar 4 adet gozukebilir 1 takım dedim bayağı bi şaşırdılar lastikler gelen ilk ve son kişi olabilirim geç dediler :)

GokhanRS
26-06-2018, 12:31
Yenileme farklıdır belki ama ilk kez alacaklar için online randevu 2 ay sonrasına veriyormuş.

valla istanbul zor dostum, niğdeye gezmeye gitti gitmişken al dedim, orada 1 ay sonraya randevu vermiş. antalyadan baktım 2 güne randevu verdi, bu günde işlemler bitti, heralde 4-5 güne gelir bizim ki.

istanbul için haklısın tabi her konuda zor, istanbulda büyüdük çektik çilesini şimdi kafamız rahat.

Ormanci
26-06-2018, 13:14
Oradaki memurun insafına kalmış gibi biraz :) Ticaret maksatlı olduğunu düşünürse işlem yapmak ister, yoksa sallar.

Biz de Yunanistan'a gidip gelmiştik, normal bavullarla, hanımlarla falan filan, hiç bakmadılar bile.

Bi ara son girişte adamın biri atar yapacak oldu, memurun biri çıktı, "bana bak seni tanıyoruz biz, ne için gidip geldiğini de biliyoruz, arabanı her giriş çıkışta ararız görürsün" diye bi bağırdı. Herif tırıs tırıs arabasına döndü. Özetliyor sanıyorum durumu :) Bireysel eşyalara çok bişey dememeleri gerekir. Ama mutlaka vergiye tabi bişeylerse göz yumamama durumu söz konusuysa ödersiniz tabi.

Siz bence muhabbete girin, ya arabaya aldım ama böle böle başka türlü de getiremedim, diğer türlü çok masraf olacaktı cart curt... Bağlama çekilebilir gibi geliyor bana.

CaNeR44
26-06-2018, 13:17
lastiğinize uygun teneke jant bulun onları bagaja koyun yada bırakın jantları takarak gelin gibi şeyler aklıma geliyor

GokhanRS
26-06-2018, 15:41

şaşkınlık içerisindeyim. daha bu sabah başvurduk, ve şuan kargoda pasaport :D

KABUL TARİH
26/06/2018
GÖNDERİ TÜRÜ
HABERLESME/NITELIKLI
KABUL İŞYERİ
ANKARA KARGO İŞL.MER

B16
26-06-2018, 15:53
Schumi
abi al jantlarını gel faturasını göster en fazla %18 kdv ödersin içeri almama gibi bi durum olmaz. kendi aracım için aldım diyeceksin ticari amacı yok şahsi kullanım amaçlı dersen olur biter.

Günkut
26-06-2018, 16:14
Schumi
abi al jantlarını gel faturasını göster en fazla %18 kdv ödersin içeri almama gibi bi durum olmaz. kendi aracım için aldım diyeceksin ticari amacı yok şahsi kullanım amaçlı dersen olur biter.

Keşke dediğin kadar kolay olsa 1 kg kıymayı geçirmiyorlar yeri geliyor. Şumi abi sen resmi prosedürü öğren ona göre hareket et. Aile tablosu çizildiğinde çok müdahele etmiyorlar ama ben gelip geçerken 1 kg kıymayı çöpe attığımı , 1 egsozu orda bıraktığımı bilirim.

Schumi
26-06-2018, 17:18
Keşke dediğin kadar kolay olsa 1 kg kıymayı geçirmiyorlar yeri geliyor. Şumi abi sen resmi prosedürü öğren ona göre hareket et. Aile tablosu çizildiğinde çok müdahele etmiyorlar ama ben gelip geçerken 1 kg kıymayı çöpe attığımı , 1 egsozu orda bıraktığımı bilirim.

Ne mutlu (!) o vatan sever gümrük memuruna. Milli güvenlik unsuru o 1 kilo kıymayı almayarak hududu korumuş. Akşam huzurla kafasını yastığa koysun.

İşte getirebilecek alkol, tütün miktarı belli ki hiçbirisini kullanmam; gel gelelim bunla alakalı bilgi bulamadım. =(

Bu arada arkadaşıma ailesi Almanya dan gelirken komple şanzımanı üstüne motor getirdiler Peugeot için. Daha bir sürü şey geliyor her geldiklerinde. Rüşvet mi veriyorlar yoksa yoğunluktan mı es geçiyorlar bilmiyorum.

Ayrıca yaz sonu Fransa dan body kit alıcam. Sanırım onu kargo ile alırım. =(

onursumer
26-06-2018, 17:27

tamamen sohbetle alakalı

dediğim gibi ben 4 tane lastikle hava alanında ucaktan indim büyük bi arabaya dizdim ustune bavulum gümrüğe gittim konuştuk anlattım durumu tamam geçebilirsin dediler ki fiyatınıda soyledim vergiye tabi bi rakamdı

hddsheriff
26-06-2018, 17:33
Jantları almaya giderken gümrükte sor ne yapmam gerekiyor diye, ona göre tedbirini alırsın.

GokhanRS
26-06-2018, 17:34

nasıl bir sorun yaşadınız o kısmını anlamadım. et zaten yasakta kolay kolay bagajları arayıp etlere baktıklarını hiç görmedim.

ancak egzos nasıl çöpe gitti? fatura v.s yok mu idi? vergi mi çıktı? yoksa declare mi etmediniz?

kanunen neye dayanıp el koyabilir ki? anca beyan etmezsin o da denetlerken yakalar ve beyan etmediğin için normalde ceza alman gerekir, ceza kesmek yerine el koyup bırakmıştır seni yani kıyak geçmiştir aslında.

beyan edipte sorun yaşadıysanız bende bilmek isterim, sonuçta şansa bala mı geçiyoruz öğrenmek iyi olur.

Schumi
26-06-2018, 17:57
Jantları almaya giderken gümrükte sor ne yapmam gerekiyor diye, ona göre tedbirini alırsın.

Niyetim o. Çıkarken sorabileceğim bir yer varsa sorup bilgi almak istiyorum. Ama işgüzarın bir tanesi alma geçemezsin felan filan der. Bende alıp gelirim ona denk düşerim. Sonra uyuzluk yapar gibi hiçte paranoyak olmayan klasik Türk Memuru zihniyeti sorunu ile karşılaşmaktan çekinmiyor değilim.

ozoozo
26-06-2018, 20:58
Aracınızın ruhsat fotokopisi , ödeme yaptığınız kredi kartı dökümü olsun yanınızda , beyanı da açık açık belirtin ancak 1 takım jant diye belirtin , 4 adet göze ticari gelebilir. Bu tarz işlerden anlamayan içinde sen bunun ticaretini mi yapıyorsun diyip boştan yere nefes tüketirsiniz. Ancak, mutlaka ve mutlaka size ait bir araç olduğunu ve gerçekten kendinize aldığını ispat edeceğiniz ruhsat fotokopisi yanınızda olsun.

Ben Amerikadan çok fazla parça getirdim , hiç birinde de beyan vermedim ama hepsi valize sığacak ürünlerdi. En son gelirken de belki bilirsiniz boyutunu Precision 750 HP intercooler'ı valize attım geldim , bir Allahın kulu da bu ne demedi :) düzleyip geçtim. Biraz şans işi , biraz kısmet ama anladığım kadarıyla siz kafanız rahat etsin diyorsunuz o zaman yukarıda belirttiğim yolları izlerseniz daha sağlıklı olur.

Schumi
26-06-2018, 22:14
Aracınızın ruhsat fotokopisi , ödeme yaptığınız kredi kartı dökümü olsun yanınızda , beyanı da açık açık belirtin ancak 1 takım jant diye belirtin , 4 adet göze ticari gelebilir. Bu tarz işlerden anlamayan içinde sen bunun ticaretini mi yapıyorsun diyip boştan yere nefes tüketirsiniz. Ancak, mutlaka ve mutlaka size ait bir araç olduğunu ve gerçekten kendinize aldığını ispat edeceğiniz ruhsat fotokopisi yanınızda olsun.

Ben Amerikadan çok fazla parça getirdim , hiç birinde de beyan vermedim ama hepsi valize sığacak ürünlerdi. En son gelirken de belki bilirsiniz boyutunu Precision 750 HP intercooler'ı valize attım geldim , bir Allahın kulu da bu ne demedi :) düzleyip geçtim. Biraz şans işi , biraz kısmet ama anladığım kadarıyla siz kafanız rahat etsin diyorsunuz o zaman yukarıda belirttiğim yolları izlerseniz daha sağlıklı olur.

Ruhsat fotokopisi yerine direk gerçek ruhsatı götürürüm. Kaldı ki yurt dışına çıkacağım araçta bana ait zaten. Bir tane motorsporları ile alakalı lisans çıkarsam resmi drag yarışlarından felan onu göstersem bir daha ki sefere daha kolay olabilir ama şuan bir yarış yok resmi.

yesil
26-06-2018, 22:14
ağırlıkları ne kadar. 30 kg dan fazladır tahminim. kargoyla geliyor olsa kesin geçiremezseniz. Aracın içinde kontrole takılırsa kanuni olarak geçirememeniz lazım. Şu şekilde olabilir. Faturayı tekrar kestirin 2 ayrı parça halinde. 2 tanesini kendi üzerinize 2 tanesini araçtaki başka birinin üzerine kestirin. O zaman geçersiniz sanıyorum.

Schumi
26-06-2018, 22:31
ağırlıkları ne kadar. 30 kg dan fazladır tahminim. kargoyla geliyor olsa kesin geçiremezseniz. Aracın içinde kontrole takılırsa kanuni olarak geçirememeniz lazım. Şu şekilde olabilir. Faturayı tekrar kestirin 2 ayrı parça halinde. 2 tanesini kendi üzerinize 2 tanesini araçtaki başka birinin üzerine kestirin. O zaman geçersiniz sanıyorum.

Ben direk beyan edeceğim zaten. Kaçak göçek geçmeyi denemeyi düşünmüyorum. Onu kastettiniz herhalde kontrole takılırsa geçmez diye. Fatura olayını başkasıda söyledi. Bu sefer eşimin üstüne araç yok. Ondan ruhsat isteyip gol yiyebilirim. Ayrıca birbirinini aynısı 4 jantı 2 kişiye bölünce asıl o zaman dalga geçiyormuş gibi olmasın. iPhone felan olsa neysede takım jant yani bu. :)

by.gkn
27-06-2018, 07:49

Janttaki mevzuat nedir bilmiyorum ama gümrüklerde et ve et ürünleri kesinlikle yasak. 1kg kıyma bir yana aç bitir salam bile sokamazsın. Bu kural bildiğim kadarıyla sadece bizim ülkeye de has değil dünya genelinde bu uygulama bir çok ülkede var. Hastalık vb. şeylere önlem olarak bu uygulanıyor. Ha aranmazsın geçirirsin sıkıntı yok ama denk gelirlerse alıyorlar.

powERS
27-06-2018, 08:22
Janttaki mevzuat nedir bilmiyorum ama gümrüklerde et ve et ürünleri kesinlikle yasak. 1kg kıyma bir yana aç bitir salam bile sokamazsın. Bu kural bildiğim kadarıyla sadece bizim ülkeye de has değil dünya genelinde bu uygulama bir çok ülkede var. Hastalık vb. şeylere önlem olarak bu uygulanıyor. Ha aranmazsın geçirirsin sıkıntı yok ama denk gelirlerse alıyorlar.

Aynen sadece vergisel olarak düşünmemek lazım. Misal toprak mahsülü bazı çiçekler. Getiremezsiniz. kiloyla gramla vergiyle alakası yok bunun.

Schumi
jant konusunda kiloyla ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız 30kg sınırı kargo ile gelen eşyalarda geçerli.

Avrupadan geldiği için %18 Maktu vergi uygulanabilir. oda ne dir ? toplamda 430 euro muafiyet 1500euro üst sınırınız var. jantlar 480 eu diyorsunuz. 30 eu ordan var bunun üzerine her alacağınız diğer eşyaları ekleyerek gidin tabi kendi adınıza olursa ?!

Şimdi ıspat için ruhsat la birlikte birde takacağınız aracın fotoğrafınıda yanınızda bulundurun jantların göbekleri hani 5 bijon vs. en azından ordan anlasın bu bunun filan diye..

TR de yokmu diye sorcak olurlarsa satıcısı ARTIK getirmiyor filan dersiniz. Soruları cevaplarken baska soru akla getirmicek sekilde konuşmak lazım. Diğer alacagınız esyalar tek tek olursa pek sıkıntı cekecegınızı sanmam.

Tabi bunlar hani çok muhatap olursanız düşünülecek şeyler

belki goz ucuyla taaam dıyıp gonderebılırler :)

Günkut
27-06-2018, 08:34
Ne mutlu (!) o vatan sever gümrük memuruna. Milli güvenlik unsuru o 1 kilo kıymayı almayarak hududu korumuş. Akşam huzurla kafasını yastığa koysun.

İşte getirebilecek alkol, tütün miktarı belli ki hiçbirisini kullanmam; gel gelelim bunla alakalı bilgi bulamadım. =(

Bu arada arkadaşıma ailesi Almanya dan gelirken komple şanzımanı üstüne motor getirdiler Peugeot için. Daha bir sürü şey geliyor her geldiklerinde. Rüşvet mi veriyorlar yoksa yoğunluktan mı es geçiyorlar bilmiyorum.

Ayrıca yaz sonu Fransa dan body kit alıcam. Sanırım onu kargo ile alırım. =(

Gıda ile alakalı biraz sıkılar ama altı üstü kıyma ve sürekli kapıdan et geçiyor arkdaşlarım ve ben sürekli alıyorum. Hatta bgden et alıp burda mangal yaptığımızı bilirim. Body kit filan aracın üzerine takmadan getirmen ancak kargo ile yada yolu yordamında işi bitirerek olur. Ama motor şanzıman getiren arkadaşlarım var hatta en son corsa koltuk takımı getirdik.

tamamen sohbetle alakalı

dediğim gibi ben 4 tane lastikle hava alanında ucaktan indim büyük bi arabaya dizdim ustune bavulum gümrüğe gittim konuştuk anlattım durumu tamam geçebilirsin dediler ki fiyatınıda soyledim vergiye tabi bi rakamdı

Hava alanı gümrüğe göre daha resmi istediği gibi at koşturamaz orda bence bundan kaynaklanıyor. Gümrükte gecenin bir vakti tek başınasın istediği gibi konuşuyor :)

nasıl bir sorun yaşadınız o kısmını anlamadım. et zaten yasakta kolay kolay bagajları arayıp etlere baktıklarını hiç görmedim.

ancak egzos nasıl çöpe gitti? fatura v.s yok mu idi? vergi mi çıktı? yoksa declare mi etmediniz?

kanunen neye dayanıp el koyabilir ki? anca beyan etmezsin o da denetlerken yakalar ve beyan etmediğin için normalde ceza alman gerekir, ceza kesmek yerine el koyup bırakmıştır seni yani kıyak geçmiştir aslında.

beyan edipte sorun yaşadıysanız bende bilmek isterim, sonuçta şansa bala mı geçiyoruz öğrenmek iyi olur.
Bıraktığım egsoz kendi egsozum var son susturucu koptu bgde attım bende bagajın içine direk son olmadan bağıra bağıra geçiyorum diyorum ki bu arabanın egsozu bu bak yerinde yok :D Anlamadılar sağolsunlar. Bu olay tamamen memurla alakalı iyi niyetli insana gelirsen ufak tefek malzemeye bakmıyorlar.

Haklısınız, yasa dediğiniz gibi hastalık vs konusunda titizler et ile ilgili ama sürekli alıp geliyoruz buraya :)

Ormanci
27-06-2018, 08:40
tamamen sohbetle alakalı

Katılıyorum tamamen sohbetle alakalı bence de... Önceki sayfada yazdım ama çok okunmadı sanırım.

İpsala'dan giriş yaparken adamın biri memura diklendi biraz, yandan şef gibi birisi çıktı "seni biliyoruz, her giriş çıkışta arayalım mı seni, onu mu istiyosun, ne diye atar yapıyosun o zaman" dedi. Herif tırıs tırıs gitti. Demek ki ufak tefek ticaret amaçlı girip çıkıyor kendi çapında. Ama küçük diye çok karışmıyorlar herhalde.

Memurun insafına yaklaşımına ve muhabbete kalmış. Bence de her şekilde geçer gibi geliyor. Bağlamaya bakar biraz :) Ağzınız laf yapıyorsa sıkıntı olmaz. Ticari amaçlı gelmediği de belli. Ya abi heves ettik aldık cart curt desen yine olur gibi geliyor :)

Babam zamanında (80'li yıllar) İsviçre'den benim için pedallı oyuncak traktör getirmiş. Atmış bagaja ama sonunu hiç düşünmedim diyor. Sınıra yaklaşırken "lan alırlar mı, el koyarlar mı, yasak diye bahane uydurup kendileri mi almak ister, suçlama mı olur vs" diye yol boyu düşünmüş. Gelmiş sınıra, adamlar baya hayret etmiş, ya oyuncak mı bu, ne güzel cart curt, şeflerine sormuşlar izin verelim mi sakınca var mı, o gelmiş bakmış, incelemiş, motoru var mı yok, pedallı, başka bişeyi var mı yok, tamam demiş bagajı kapatmış devam edin sıkıntı yok demiş :) Düşünün o zamanlar bu kadar bile serbest değilken sokmuş adam onu içeri :D

m34kb
27-06-2018, 09:36

dediğinize katılıyorum, o memur arkadaşlar mevzuatı bilmediğinden dolayı izin vermiyor. maalesef ki kendi müdürleride konuya bir o kadar hakim değil. tamamen memurun psikolojisine kalıyor olay.

yesil
27-06-2018, 11:21
Ben direk beyan edeceğim zaten. Kaçak göçek geçmeyi denemeyi düşünmüyorum. Onu kastettiniz herhalde kontrole takılırsa geçmez diye. Fatura olayını başkasıda söyledi. Bu sefer eşimin üstüne araç yok. Ondan ruhsat isteyip gol yiyebilirim. Ayrıca birbirinini aynısı 4 jantı 2 kişiye bölünce asıl o zaman dalga geçiyormuş gibi olmasın. iPhone felan olsa neysede takım jant yani bu. :)
kaçak geçmeyi kast etmedim. kişisel ithalatta 30 kg sınırı var. bunun üstünde kiloları ne kadar belge toplarsanız toplayın geçiremezseniz. ruhsatın eşinizin üzerine olması gerektiğini sanmıyorum onun üzerinden geçirmek için. ben defalarca annemin üzerine kayıtlı araç için parça sipariş ettim amerika’dan. hepsinde’de gümrük vergisini ödeyip teslim aldım. 4 jantın ağırlığı 30 kg’yi geçiyorsa ve bunu kontrol ederlerse hiç bir şekilde geçirmenize izin verilmeyecektir.

GokhanRS
27-06-2018, 12:51
kaçak geçmeyi kast etmedim. kişisel ithalatta 30 kg sınırı var. bunun üstünde kiloları ne kadar belge toplarsanız toplayın geçiremezseniz. ruhsatın eşinizin üzerine olması gerektiğini sanmıyorum onun üzerinden geçirmek için. ben defalarca annemin üzerine kayıtlı araç için parça sipariş ettim amerika’dan. hepsinde’de gümrük vergisini ödeyip teslim aldım. 4 jantın ağırlığı 30 kg’yi geçiyorsa ve bunu kontrol ederlerse hiç bir şekilde geçirmenize izin verilmeyecektir.

dostum senin dediğin kargo ile siparişlerde geçerli. yolcu beraberi eşyada kg sınırı yok. yolcu beraberi eşyada ki kg sınırları şu şekildedir. diğerlerinde kg yok.

Yamuk yapmak isterse adetten yapabilir. örneğin 4 tane blender getirsen ticari olur. Ancak jantın faturası 1 set jant v.s ise sorun olmaz sanıyorum.

tabi memur kıllık yapmak istese her türlü yapmak ister ama bu arkadaş yanında eşi de var, ayrıca kibar ve düzgün konuşmayı da bilen bir adam. yani memur akşam karısı tarafından terkedilmediyse yokuş yapacağını düşünmüyorum.

ç) GIDA ÜRÜNLERİ
1- Çay 1 kg.
2- Çözülebilir hazır kahve 1 kg.
3- Kahve 1 kg.
4- Çikolata 1 kg.
5- Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

a) TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ
1- Sigaralar 600 adet
2- Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 adet
3- Puro 50 adet
4- Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.
5- Pipo tütünü 250 gr.
b) ALKOLLÜ ÜRÜNLER
1- Alkol derecesi % 22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
2- Alkol derecesi % 22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

İsteyen yolcular 1 kg çikolata veya 1 kg şekerden mamul yiyecek haklarının tamamını yani 2 kg’lık hakkı söz konusu eşyadan sadece birisi için kullanabilirler.

canozgur106
27-06-2018, 13:36
Facebook üzerinden Ulaş Durana ulaşırsan yardımcı olabilir diye düşünüyorum..

ChuckBartowsKi
27-06-2018, 13:48
Gürcistandan gelirken aracın kendi orjinal cd çalarına sıkıntı yapmışlardı yunanistan da nasıl işliyor sistem bilmiyorum ama sıkıntılı olabilir.

Can1993
27-06-2018, 18:13
Saç jant ve spacer işi daha mantıklı daha ucuza geçersin hemde bagajında yer kalır alacagın diğer parçaları geçirisin. Bide aile ile sıkıntı yaşamaazsın

207_TR
27-06-2018, 21:27
Bagajındaki yedek lastiği çıkar, yanına tamir kiti yada sprey tüp al.
Yedek lastikmiş gibi getir .
Olmazmı ?

yesil
27-06-2018, 21:28
dostum senin dediğin kargo ile siparişlerde geçerli. yolcu beraberi eşyada kg sınırı yok. yolcu beraberi eşyada ki kg sınırları şu şekildedir. diğerlerinde kg yok.

Yamuk yapmak isterse adetten yapabilir. örneğin 4 tane blender getirsen ticari olur. Ancak jantın faturası 1 set jant v.s ise sorun olmaz sanıyorum.

tabi memur kıllık yapmak istese her türlü yapmak ister ama bu arkadaş yanında eşi de var, ayrıca kibar ve düzgün konuşmayı da bilen bir adam. yani memur akşam karısı tarafından terkedilmediyse yokuş yapacağını düşünmüyorum.

evet öyle bir sınırlama yokmuş beraberinde getirdiğin eşyada ben bilmiyorsum. hatta 1500 euro üstüde vergisini ödedikten sonra geçebiliyormuş sanırım. jantlarla ilgili bir sıkıntı olmaz. hatta limit vergisiz geçirme limiti 470 euro mu ne, bunun üstündeki rakamlarda sadece sınırın üstündeki miktarın vergisi ödeniyor. o halde ben herhangi bir aracımla yurt dışına çıkıp kendi aracım için komple sandık motor getirebilirim herhalde.

TarikS
27-06-2018, 21:48
Şuayip ben mi bebek yüzlüyüm veya çok güler yüzlüyüm de hep iyileri denk geliyor ama gümrüklerde olsun devlet dairelerinde olsun daha hiç işi yokuşa süren, yardımcı olmak yerine köstek olanı geçtim yardımcı olmak için istekli olmayan bir devlet memuru görmedim son birkaç yıldır.

Sen ki nerde ne söyleceğini bilen adamsın, gidip akıllı mantıklı bir şekilde, "ben Yunanistan'dayken jant buldum aldım arabama, bir gümrük mevzuatına tabiiyse gerekeni yapalım yoksa ben gideyim mi, isterseniz buyrun arabada göstereyim size jantları, ahanda faturası, araç ruhsatım, buyrun söz sizde" tarzında yaklaştığında ben 1 dakikadan daha fazla zaman harcayacağını düşünmüyorum. :D Pozitif düşün, rahat ol, gerisi gelir derim :)

Sonuçta internette mevzuatlara baktığında görmüşsün 16 janta kadar ticari muamele yokmuş, kalkıp da senin aldığın 4 jant için sana hayatı zindan etmek istemez kimse

GokhanRS
27-06-2018, 22:00
evet öyle bir sınırlama yokmuş beraberinde getirdiğin eşyada ben bilmiyorsum. hatta 1500 euro üstüde vergisini ödedikten sonra geçebiliyormuş sanırım. jantlarla ilgili bir sıkıntı olmaz. hatta limit vergisiz geçirme limiti 470 euro mu ne, bunun üstündeki rakamlarda sadece sınırın üstündeki miktarın vergisi ödeniyor. o halde ben herhangi bir aracımla yurt dışına çıkıp kendi aracım için komple sandık motor getirebilirim herhalde.

sandık motoru abartmamak lazım, onu ticariye sokarlar bence, çünkü bir ton zart zurt belgesi var motorların. öyle olsa herkes bulgaristana kargolatıp aracıyla geçip alır getirirdi :)

Schumi
27-06-2018, 22:54
Şuayip ben mi bebek yüzlüyüm veya çok güler yüzlüyüm de hep iyileri denk geliyor ama gümrüklerde olsun devlet dairelerinde olsun daha hiç işi yokuşa süren, yardımcı olmak yerine köstek olanı geçtim yardımcı olmak için istekli olmayan bir devlet memuru görmedim son birkaç yıldır.

Sen ki nerde ne söyleceğini bilen adamsın, gidip akıllı mantıklı bir şekilde, "ben Yunanistan'dayken jant buldum aldım arabama, bir gümrük mevzuatına tabiiyse gerekeni yapalım yoksa ben gideyim mi, isterseniz buyrun arabada göstereyim size jantları, ahanda faturası, araç ruhsatım, buyrun söz sizde" tarzında yaklaştığında ben 1 dakikadan daha fazla zaman harcayacağını düşünmüyorum. :D Pozitif düşün, rahat ol, gerisi gelir derim :)

Sonuçta internette mevzuatlara baktığında görmüşsün 16 janta kadar ticari muamele yokmuş, kalkıp da senin aldığın 4 jant için sana hayatı zindan etmek istemez kimse

O zaman senide götüreyim. Baby Face olarak memura seni öne sürerim. =) Şaka bir yana esnaf adamım ağzım laf yapar ama haklarımı ve işin kuralını da bilmek gerekir dedim.

TarikS
28-06-2018, 03:48
O zaman senide götüreyim. Baby Face olarak memura seni öne sürerim. =) Şaka bir yana esnaf adamım ağzım laf yapar ama haklarımı ve işin kuralını da bilmek gerekir dedim.

Görünüşe göre kanunlar da senden yana, bence kapat gözünü git. :D Bu noktadan sonra tereddüt edersen başına kesin bir iş gelir, raaad oool :)

hddsheriff
28-06-2018, 07:16
Bagajındaki yedek lastiği çıkar, yanına tamir kiti yada sprey tüp al.
Yedek lastikmiş gibi getir .
Olmazmı ?

4 tane jantı yedek lastik deyince memur ne yapar acaba ? :D

207_TR
28-06-2018, 12:01
4 tane jantı yedek lastik deyince memur ne yapar acaba ? :D

Ben tek jant diye düşündüm ��

levent
28-06-2018, 13:52
Gümrük bakanlığında uzman bi arkadaşım var, yazdım ona cevap bekliyorum abi :)

utkunoa
28-06-2018, 14:34
ben almanyadan arabamı alıp orda bilstein coilover taktırmıştım. almanya türkiye guzergahunda hiçbir ulkede sorun yasamadım lakin edirneden girdim haliyle bagajda arabanın orjinal amortisorlerı duruordu bariz besbelli sıfır olmadıgıda bunlara vergi verceksn vs vs vs komik şeyler söyledler biraz sesimi cıkarınca birde kuyruk uzayınca tamam hadi geç demişlerdi. sizdeki jant olayıda bastan söyleyin tatlı dille konuşun bence

levent
28-06-2018, 22:05
Schumi abi tam tarih verebilir misin gidiş dönüş?

Schumi
29-06-2018, 13:59
Schumi abi tam tarih verebilir misin gidiş dönüş?

Tam tarih belli değil temmuz sonu ağustos başı diyelim.

Gko
29-06-2018, 19:08

et ve süt ürünleri direkt olarak yasak bg ve yunan sınırından girerken. bg'de kendileri atıyor, yunan'da ise etleri atıp gelin diyolar lakayıt şekilde. Kurban bayramında vs et falan alıp geçmek çok büyük sıkıntı ama o zaman aralığında istediğğiniz kadar alkol sokarsınız alkola bakmıyolar bayram zamanları ete odaklılar. Eğer otobüsle geçerseniz bagajdaki ürünleri indirip tek tek kontrol ediyolar ellerini çantaların içine sokup, tam bir rezillik yani.

Schumi
21-08-2019, 23:28
Güncel çekeyim. İş, güç, sağlık, aile vs.vs. derken oğluma bile pasaport çıkardım ama bir türlü vize başvurusu yapıp gitmek nasip olmadı. En sonunda jantları para karşılığı getirecek birisini buldum. Tek tek geldiler ve jantın bir tanesi gümrükte yakalanmış ama merak etme halledeceğiz dediler ve getirdiler. 2 si kutulu 2 si kutusuz hasarsız sorunsuz geldiler. :)

https://i.hizliresim.com/VQ9qPV.jpg

VTec_king
22-08-2019, 15:45
geçen sene yunanistana gittim araçla,diğer aracım için motor koyup getirebilirmiyim diye gümrük müdürünün yanına çıkıp sormuştum,beyanname açman lazım dedi oda yetkili bir taşıma firması ile anlaşmış olman ve faturasını da ibraz etmen lazım dedi,yani faturasını aldın bagaja koydun getirip sokamıyorsun,
neyse tatilimi yaptım döndüm
ne yunanda ne tr girişinde kimse bagajımı açıp kontrol bile etmedi hemde vizemin bitişinin son günüydü..

mkerim
23-08-2019, 13:31
aynı faturayı fotokopi ile uygun bir rakkama kendi adına düzenle olsun bitsin