PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç satış bedelini yüksek göstermek

Mert-
27-06-2018, 09:05
Arkadaşlar merhaba,

Aklıma takılan bir soru var, cevabını bulamadım.
İkinci el araç satışında atıyorum 90 liraya anlaştık alıcıya, satış bedelini 100 ya da atıyorum 130 gösterebilir miyiz? Satış bedelini kağıt üzerinde yüksek göstermek alıcı tarafında bir sıkıntıya yol açar mı?

220T
27-06-2018, 09:11
Arabada arıza var paramı geri verin,derse? :)

Mutlu Değerli
27-06-2018, 09:11
Arkadas 46ya satti 49 yazıyordu kâğıtta, bi sıkıntı olmadı

asscutter
27-06-2018, 09:24
eger fatura kesen taraf yoksa fazla yada az yazdırmanın sıkıntısı yoktur

Sert@ç
27-06-2018, 10:01
Noter satisinda 130 yazdiniz ama bankadan 90 gonderdiniz adam yarin cikip paranin geri kalan kismini vermedi diyip o parayi sizden rahatlikla alir

Mert-
27-06-2018, 10:19
Biraz daha detaylandırayım,

Vize başvurusu yapacağım ve hesabımda fazla tutarda para göstermek istiyorum. Aracımı satacağım buradan 90 gelecek ama 60 lira da bir yakınımdan alma durumum var. Ama benim gelecek olan bu parayı araç satışından göstermem gerekiyor. Borç ya da ödünç alınan parayı vize memurları kabul etmiyor.

Ben adama 60 elden verip bana gönder diyeceğim.

Fatura ile işimiz olmadığını düşünürsek ben aracı 90 liraya satıp kağıtta 150 yazdırabilir miyim?

Yazdırsam bir sıkıntı olur mu?

Kadyr
27-06-2018, 10:30
Vize başvurusu için okadar paraya ne gerek var. Benim hesapta 5 bin vardı rahatça aldım. Önemli olan sgk hizmet dökümü

Burak Mehmet
27-06-2018, 10:33

Vize başvurusu yapacağım ve hesabımda fazla tutarda para göstermek istiyorum. Aracımı satacağım buradan 90 gelecek ama 60 lira da bir yakınımdan alma durumum var. Ama benim gelecek olan bu parayı araç satışından göstermem gerekiyor. Borç ya da ödünç alınan parayı vize memurları kabul etmiyor.

Fatura ile işimiz olmadığını düşünürsek ben aracı 90 liraya satıp kağıtta 150 yazdırabilir miyim?

ÅŸimdi oldu.. olur..

Mutu
27-06-2018, 10:44
Vize başvurusu için okadar paraya ne gerek var. Benim hesapta 5 bin vardı rahatça aldım. Önemli olan sgk hizmet dökümü

maksat alıp almamak değil uzun süreli almak :)

TarikS
27-06-2018, 16:31

Git elden yatır hesaba, kimse sormuyor, kabul edilmediğini söyleyen kim? Daha önce böyle bir engel duymadım hiç, sorarlarsa "yastık altındaki paramı çıkarıp koydum" dersin, kime ne?

Ayrıca miktarın hiç önemi yok. Hele Amerika'ysa gram önemsiz, yüz binlerce liralar, tapular, ruhsatlar götürüp alamayan da var, eli yüzü sicili düzgün gidip hiç tapu ruhsat vs beyan etmeden 10 yılını cebine koyup giden de.

Schengense vizenin uzunluğu da tamamen şans. Bence kıllığına zaten hep az veriyorlar da arada insafa gelip düzenli alanlara 1 sene falan çakıyorlar.

Çok da şeeeapmayın yani

onursumer
27-06-2018, 17:11

gerek yokki adam 90 gondersin sana , sen noter satışın ile tanıdığından aldığın nakiti bankaya yatırabilirsin

Evrenoz
27-06-2018, 17:37
Son vizem 1 sene schengendi..
5-6 bin TL vardı hesabımda. Kimseden de duymadım böyle 100 küsür bin tl hesapta para gereksin..

Mert-
27-06-2018, 18:22
Git elden yatır hesaba, kimse sormuyor, kabul edilmediğini söyleyen kim? Daha önce böyle bir engel duymadım hiç, sorarlarsa "yastık altındaki paramı çıkarıp koydum" dersin, kime ne?

Ayrıca miktarın hiç önemi yok. Hele Amerika'ysa gram önemsiz, yüz binlerce liralar, tapular, ruhsatlar götürüp alamayan da var, eli yüzü sicili düzgün gidip hiç tapu ruhsat vs beyan etmeden 10 yılını cebine koyup giden de.

Schengense vizenin uzunluğu da tamamen şans. Bence kıllığına zaten hep az veriyorlar da arada insafa gelip düzenli alanlara 1 sene falan çakıyorlar.

Çok da şeeeapmayın yani

İngiltere Ankara anlaşmasını duydunuz mu hiç?

Mert-
27-06-2018, 18:23
5-6 bin TL vardı hesabımda. Kimseden de duymadım böyle 100 küsür bin tl hesapta para gereksin..

Farklı bir vize türüne başvuracağım. Çalışma vizesi olarak düşünebilirsiniz bu yüzden ayrıntısı çok fazla.

Kadyr
27-06-2018, 19:42
2 sene aldım schengeni ilk başvuruda bence şans çoğu iş arkadaşım 6 ay max aldı

muharrem7791
27-06-2018, 20:16

Peki green card çekilişini kazananlardan yüksek teminat istemeleri nedir?bir arkadaşım dedi hesapta 50 milar üstü olacak dedim burası türkiye kimde var hesabında 50 bin tl daha fazlası

Evrenoz
27-06-2018, 20:52
Peki green card çekilişini kazananlardan yüksek teminat istemeleri nedir?bir arkadaşım dedi hesapta 50 milar üstü olacak dedim burası türkiye kimde var hesabında 50 bin tl daha fazlası

Bilgim yok o konuda

2jz
27-06-2018, 21:07
Yatırımcı vizesine başvurmak için mi böyle yapacaksınız diye soracaktım öyleymiş.

Tanıdık yakın birine verin satışı, fatura kesilmeyeceği için sorun olmaz.

TarikS
27-06-2018, 21:13

Ama siz bilgileri kaşığın ucuyla verirseniz sürekli olmaz ki :)

Evet duymuştum, onun kriterleri ne ise konsolosluktan alacağınız bilgiler üzerinden ilerleyin. Ne diyorlarsa onun dışına çıkmamakta fayda var. Teminat istiyorlarsa istedikleri kadar teminat gösterin, fazlasına uğraşmayın derim.

Amerika ve İngiltere bu konularda çok sevdiğim bir şekilde net duruşlar sergiliyor, uçu açık konular pek bırakmıyorlar. Gün sonunda vizenin çıkıp çıkmayacağı her zaman şans ama en azından adamlar öncesinde uğraştırmıyorlar, o lazım olur mu bu lazım olur mu diye gereksiz vakit ve nakit harcamasına girmiyorsunuz. Bir Hollanda'ya başvuracağınız zaman adam ne varsa getirin diyor, uçak rezervasyonu istiyor, istiyor da istiyor..

Amerika konusunda kendimin ve yakın çevremin çok farklı vize başvurusu tecrübeleri oldu, onlardan yola çıkarsam "ana yoldan ayrılmayın" derim. Resmi dokümanlardaki bilgilere itimat edin.

Ablamın bir arkadaşı Ankara anlaşmasıyla gitmişlerdi 1 seneden biraz fazla oldu, süreci takip etmedim ama zorlanmadıklarını biliyorum o zaman için.

bkaraca
27-06-2018, 21:13
İmzayı attıktan sonra hiç para alamamış adamlar hak iddia edemiyor. 120 gösterip 90 alan ne diyip 30 alacak? İmzayı attı iş bitti.

TarikS
27-06-2018, 21:52
İmzayı attıktan sonra hiç para alamamış adamlar hak iddia edemiyor. 120 gösterip 90 alan ne diyip 30 alacak? İmzayı attı iş bitti.

Zaten bu yüzden önce para, sonra imza yöntemi uygulanıyor. Para alışverişinden sonra en fazla satan adam ben 90'a aldım ama 120 yazıldı, 30 lirayı vermedim diye bir iddiada bulunabilir. :D

Mert-
27-06-2018, 21:57
Ama siz bilgileri kaşığın ucuyla verirseniz sürekli olmaz ki :)

Evet duymuştum, onun kriterleri ne ise konsolosluktan alacağınız bilgiler üzerinden ilerleyin. Ne diyorlarsa onun dışına çıkmamakta fayda var. Teminat istiyorlarsa istedikleri kadar teminat gösterin, fazlasına uğraşmayın derim.

Amerika ve İngiltere bu konularda çok sevdiğim bir şekilde net duruşlar sergiliyor, uçu açık konular pek bırakmıyorlar. Gün sonunda vizenin çıkıp çıkmayacağı her zaman şans ama en azından adamlar öncesinde uğraştırmıyorlar, o lazım olur mu bu lazım olur mu diye gereksiz vakit ve nakit harcamasına girmiyorsunuz. Bir Hollanda'ya başvuracağınız zaman adam ne varsa getirin diyor, uçak rezervasyonu istiyor, istiyor da istiyor..

Amerika konusunda kendimin ve yakın çevremin çok farklı vize başvurusu tecrübeleri oldu, onlardan yola çıkarsam "ana yoldan ayrılmayın" derim. Resmi dokümanlardaki bilgilere itimat edin.

Ablamın bir arkadaşı Ankara anlaşmasıyla gitmişlerdi 1 seneden biraz fazla oldu, süreci takip etmedim ama zorlanmadıklarını biliyorum o zaman için.

Ya aslında ben sadece araç satış bedeli konusunu merak ediyordum konu vizeye geçti ondan o kadar detay vermedim :) alabilirsem eğer ayrı bir başlık açarım ona da

Bilgiler için çok teşekkürler, aynen biz de resmi kurum yazılarından ve avukatların tavsiyeleri ile ilerliyoruz ama dediğiniz gibi şans önemli bir faktör. Bakalım nasip

denizhandinc
27-06-2018, 22:12
Noter satisinda 130 yazdiniz ama bankadan 90 gonderdiniz adam yarin cikip paranin geri kalan kismini vermedi diyip o parayi sizden rahatlikla alir

müdür siz nerde yasıyosunuz Allahını seversen imza atılırsa is biter.

denizhandinc
27-06-2018, 22:15

emin ol cok fazla kiside var.

MCN21
28-06-2018, 04:18

Nasil alacak? Kaç kişi dolandırıldı noterde hiç para almadan araç satışı yaptı. Kim arabasını geri alabildi? Noterde parayı aldım dedikten sonra geçmiş olsun. Yok sistemi değiştirdilerse ben o kısmı kaçırmışım.

EREN34
28-06-2018, 06:58

O kapı geçen sene kapanmıştı. Tekrardan geri açıldı mı? Yol yordam da bir değişiklik var mı?

TarikS
28-06-2018, 13:56
O kapı geçen sene kapanmıştı. Tekrardan geri açıldı mı? Yol yordam da bir değişiklik var mı?

Birkaç hafta oldu haberlerde izlemiştim, tekrar yürürlüğe girmiş 1-2 ufak düzenlemeyle beraber. Eskisine göre minik zorlaştırmalar var ama çok kritik denemez

İngiltere yeniden Turklere suresiz oturum vermeye başladı - Son Dakika Dunya Haberleri (https://www.cnnturk.com/dunya/ingiltere-yeniden-turklere-suresiz-oturum-vermeye-basladi)

EREN34
28-06-2018, 15:34
Birkaç hafta oldu haberlerde izlemiştim, tekrar yürürlüğe girmiş 1-2 ufak düzenlemeyle beraber. Eskisine göre minik zorlaştırmalar var ama çok kritik denemez

İngiltere yeniden Turklere suresiz oturum vermeye başladı - Son Dakika Dunya Haberleri (https://www.cnnturk.com/dunya/ingiltere-yeniden-turklere-suresiz-oturum-vermeye-basladi)

Ben bunu bir araştırayım :)

Teşekkürler

turkerrr
30-06-2018, 15:23
Arabada bir kusur çıkarsa, alıcı dava açıp iadesini talep ederse 150 bin TL'ye geri almak durumunda kalabilirsiniz.