PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet Yenileme Hakk. Bilgi ?

SOMEONESPECIAL
30-12-2008, 10:38
Sabah trafik polisi çevirdi. Ehliyet ruhsat kontrolünde; çok yıpranmış
eşgalim belli olmayan kırık ehliyetimi acilen değiştirmem gerektirdiğini
söylediler. 1989 yılında Bağcılardan alınma bir sürücü belgesini
değiştirmem için neler gerekli, neler yapmam lazım ?

SONE-R
30-12-2008, 10:41
Yıpranma ve Kimlik Değişimi
YIPRANMA VEYA KİMLİK DEĞİŞİKLİĞİNDEN DOLAYI SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞİŞİMİ

1-Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonundan alınacak müracaat formu.
2-Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
3-Daha önceki belgesinde mevcut değil ise, kan grubu belgesi
4-Eski Sürücü belgesi.
5-3 (üç) adet fotoğraf
6-Kimlik değişikliği var ise değişikliği belirtir belge, (Evlenme cüzdanı veya boşanma ilanı fotokopisi)
7-45-60 yaş arası 5 yılda bir, 60 yaş üzeri ise 3 yılda bir sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir.
8-Üzerinde TC numarası nüfus müdürlüğünce yazılmış Nüfus Cüzdanı
9-Sürücü belge ücreti 35 YTL

SOMEONESPECIAL
30-12-2008, 10:44
Yıpranma ve Kimlik Değişimi
YIPRANMA VEYA KİMLİK DEĞİŞİKLİĞİNDEN DOLAYI SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞİŞİMİ

1-Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonundan alınacak müracaat formu.
2-Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
3-Daha önceki belgesinde mevcut değil ise, kan grubu belgesi
4-Eski Sürücü belgesi.
5-3 (üç) adet fotoğraf
6-Kimlik değişikliği var ise değişikliği belirtir belge, (Evlenme cüzdanı veya boşanma ilanı fotokopisi)
7-45-60 yaş arası 5 yılda bir, 60 yaş üzeri ise 3 yılda bir sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir.
8-Üzerinde TC numarası nüfus müdürlüğünce yazılmış Nüfus Cüzdanı
9-Sürücü belge ücreti 35 YTL

Bu bana özel mi ? :D
Sağlık raporu gerekiyor mu değişim için ya ?

Göki,ZD
30-12-2008, 10:44
benimde değişmem gerekiyor işlerimden dolayı gidemiyorum kimliğimde kayıp ehliyetle idare ediyodum ama polisler sorun çıkartıyor hem fotoda saçlı halim var şimdi kel oldum :D
40 ytl gibi bi masrafı varmış öle duydum bende

SOMEONESPECIAL
30-12-2008, 10:47
Bir de alındığı Trafik Şubeden değişmesi lazımmış...
Ben unuttum Bağcılar Trafik Nerede ?

cembozbey
30-12-2008, 11:01
offf turkiyede bu işler ne kadar bürokratikya ne kadar gereksiz uzun ya

crazydog
30-12-2008, 11:05
bnm bıldıgım ehlıyetı aldıgınız subeye gıdın orda dırek halledıyorlar zaten
saglık raporu fln ıstenmıo yenıleme ıcın yanı en azından babam yenılettıgı zmn saglık raporu fln vermedı

Sefa_vts
30-12-2008, 11:10
Bir de alındığı Trafik Şubeden değişmesi lazımmış...
Ben unuttum Bağcılar Trafik Nerede ?

Bağcılar meydanda.. caminin yanında.. ;) e-5 ten devam edersen bakırköy'e girmek için incirliye değilde çalışlar tarafına gitmek için incirli caddesinin diğer tarafına gitmen gerekli abi.. o yola gir düm düz devam et zaten yok bitince yani ikiye ayrılıcak sağ tarafında büyük bir cami kalıcak.. Hemen cami tarafına ilerliyorsun.. ilk ışıklardan sola ordan da hemen ilk sokak sağdaki bağcılar şube :D Plaka aldığımda baya iyi öğrendim ehehhe

CKN
30-12-2008, 11:38
caminin arkasından tasınmıs ama oralarda biryerde yine..

eser
30-12-2008, 11:44
benimde değişmem gerekiyor işlerimden dolayı gidemiyorum kimliğimde kayıp ehliyetle idare ediyodum ama polisler sorun çıkartıyor hem fotoda saçlı halim var şimdi kel oldum :D
40 ytl gibi bi masrafı varmış öle duydum bende

benimkide aynı model ehlıyet aldıgımda saclarım vardı sımdı kellık var ve ehlıyetımın arkası soyuldugu ıcın okunmuo,her çevirmede polis arabayı bırakıo benım ehlıyete tutuluyo aslında bı yandan iyi arabadakı eksozu falan gormuo :) ama bu kadar teferruatlı ise uğraşması zor

gokhan07
30-12-2008, 11:45
2 tane resim 30 ytl para kimlik fotokopisi aldığım yerden değiştirebilirsin ben böğle değiştirdim geçen ay

K0213
30-12-2008, 11:48
bende kaybettim :D kayıp için neler gerekli bilen varmı ?

önce uhsatı kaybetim, sonra ehliyet, sırada araba var herhalde kökten kurtulcam bu belalardan :D:D

eser
30-12-2008, 11:49
2 tane resim 30 ytl para kimlik fotokopisi aldığım yerden değiştirebilirsin ben böğle değiştirdim geçen ay

yılbaşından sonra bi bakıyım değişsin artık böle olmuycak

SOMEONESPECIAL
30-12-2008, 12:15

Keşke böyle basit olsa... Sanırım git haftaya gel diyorlarmış bi de :soru:

eser
30-12-2008, 12:18
Keşke böyle basit olsa... Sanırım git haftaya gel diyorlarmış bi de :soru:

2-3 gun sonraya sallıyabilirler abi

gokhan07
30-12-2008, 13:04
evrakları aldıktan bana akşam üstü al dediler ama istanbulda yoğunluk daha fazla olacağından daha uzun süre olabilir.

eser
30-12-2008, 13:20
aslında 5 dk lık iş sırf kıllık olsun die sallıyolar

SOMEONESPECIAL
30-12-2008, 13:23
önemli olan rapor filan istiyorlar mı ? o sağlık raporunu almak zaten
1 günlük iş anasını satim

Gunesinoglu
30-12-2008, 13:29

Hayır hiçbi şekilde rapor istenmiyo.. Neticede verilmiş olan ehliyeti yeniliyolar . Bende yenileme yaptım 10 yıllık süresi dolmuştu ve kırılmıştı ortadan ikiye.. Bantla tutuyodu.. Gittim sabah resim para ve eski ehliyeti ve sabıka kaydımı bıraktım masalarına aslında on dakkada bitecek işti ama görevli memuru olmadığı için öğleden sonra gel denildi.. Bu arada ehliyetin yenidenverilmesini engelleyici sabıkalar var Eğer sorun yoksa sabıkada bi problem olmadan aynı gün içerisinde alıyorsun.. Bende öğleden sonra gittim daha hazırlamamışlar.. anahtarı kaybettikleri için.. anahtar geldi çekmece açıldı toplam on dakka sürmedi hazırladılar verdiler...

SOMEONESPECIAL
30-12-2008, 13:41
Hayır hiçbi şekilde rapor istenmiyo.. Neticede verilmiş olan ehliyeti yeniliyolar . Bende yenileme yaptım 10 yıllık süresi dolmuştu ve kırılmıştı ortadan ikiye.. Bantla tutuyodu.. Gittim sabah resim para ve eski ehliyeti ve sabıka kaydımı bıraktım masalarına aslında on dakkada bitecek işti ama görevli memuru olmadığı için öğleden sonra gel denildi.. Bu arada ehliyetin yenidenverilmesini engelleyici sabıkalar var Eğer sorun yoksa sabıkada bi problem olmadan aynı gün içerisinde alıyorsun.. Bende öğleden sonra gittim daha hazırlamamışlar.. anahtarı kaybettikleri için.. anahtar geldi çekmece açıldı toplam on dakka sürmedi hazırladılar verdiler...

Teşekkürler... Allaha çok şükür bi sabıkamız filan yok şimdilik :)

mrtngn
30-12-2008, 14:46
bende kaybettim :D kayıp için neler gerekli bilen varmı ?

önce uhsatı kaybetim, sonra ehliyet, sırada araba var herhalde kökten kurtulcam bu belalardan :D:D

ehliyet kaybolduysa benim bildigim gazeteye ilan veriliyor tabi hala değişmediyse..kaybettim hükümsüzdür falan diyerekten...

Ome_RS
30-12-2008, 16:00

sağlık raporu özel polikinliklerde 10dk sürmüo.
ehliyet için de 15ytl ver tamam ;)

Chatin
30-12-2008, 16:09
ne 15 ytl si. direk emniyete veriyorsun 35 ytl yi. ankarada 1 gün bekliyorsunuz ama istanbulu bilemem. bu arada eski ehliyet numaranızı kaydedin cebinize falan yoksa bir çevirme olur falan derdinizi anlatana kadar akla karayı seçersiniz. bu arada nüfus cüzdanınızın fotokopisini verdiğinizde ve yeni ehliyetinizi almaya gittiğinizde sizden nüfus cüzdanının aslını istiyorlar aklınızda olsun.

emir
01-01-2009, 11:59
bende çevrildimgeçen ay tc kmilik nosu gibi bişey söyledi ne alaka olduğunuda anlamadım yenilemen gerek dedi

eser
01-01-2009, 12:01
bende çevrildimgeçen ay tc kmilik nosu gibi bişey söyledi ne alaka olduğunuda anlamadım yenilemen gerek dedi

yeni ehliyetlerde tc kimlik nosuda var

delSol_power
15-08-2013, 16:05
Konuyu hortlatalım.

Ehliyeti değiştirmek için belli bir süre var mı? 1992'de aldığım ehliyeti kullanıyorum hala. Yıpranma vs yok. Gayet iyi baktım kendisine, evladım gibi. Kanunen değiştirmek için belli bir süre var mı bilmiyorum. Internetten araştırdım, bir şey bulamadım. Tanıdıklara sordum. Bazısı yok diyor, bazısı 10 yıl diyor, kimi de 5 yıl diyor.
Bayram öncesi Ankara'dan İstanbul'a giderken polis çevirdi, genel kontrol için. Ehliyete, ruhsata baktılar, "İyi yolculuklar" diyip yolladılar.

Doğrusunu bilen var mı?

s2k
15-08-2013, 16:12
Güzel hort olmuş :D:D:D

Ben,m ehliyet yok 5 senedir :p

Ne lazım bilen var mı ?

Nerden alıcaz bide ? Hala eskisi gibi aldığın şubeye mi gidiyorsun ?

Berkan
15-08-2013, 16:26
benimde kayboldu gezi parkında hemde 1.5aydır çıkartcamda :D

ondan once gittim bi karakola ne lazım dedim ilan ıvır zıvır vs gerek varmı?

hiç bişey yok ehliyetini ilk aldğın yerden netten randevu alıp(başka subeyde olurda aldıgın subeye fakslar cekilcek belgeler istencek vs vs bitmez o iş dedi polis:D )

ehliyeti kaybettim/yok her neyse diyip alınıyor ancak sıkıntı randevuda :D

bide memur istersen bekle nasısa su kanun girer 2 kere para vermessin dedi :D

delSol_power
16-08-2013, 10:10
valla benim ehliyetim var, hem de 21 yıllık :) üstündeki foto 19 yaşındaki halim gerçi ama hala benziyor bana :D
neticede kanunda, ehliyet şu kadar yılda bir değişir gibi bir madde var mı?
misal nüfus kağıdı her 10 yılda bir değiştirilmek zorunda. aynen bunun gibi bir zorunluluk var mı, onu merak ediyorum.
yoksa, kaybedince yapılacak şey belli. ankara için: Ankara - ONLINE TRAFIK RANDEVU (http://www.ankara.pol.tr/Sayfalar/trafik_randevu.aspx)

Emre Ekrem
16-08-2013, 11:37
benimkide aynı model ehlıyet aldıgımda saclarım vardı sımdı kellık var ve ehlıyetımın arkası soyuldugu ıcın okunmuo,her çevirmede polis arabayı bırakıo benım ehlıyete tutuluyo aslında bı yandan iyi arabadakı eksozu falan gormuo :) ama bu kadar teferruatlı ise uğraşması zor

ben hep keldim :D sıkıntı yok

delSol_power
16-08-2013, 12:20
Şirketteki abilerimizin durumu benden de kötüymüş. Seksenlerden kalma ehliyetlerini kullanıyorlar hala :D
Netice itibarı ile bununla ilgili bir kanun bulamadık. Çipli ehliyetler çıkınca değiştireceğiz artık.