PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6d 4x4 CRV - 1.6d 4x2 XTRAIL - 2.0 d 4x4 FORESTER

coolvtec
06-07-2018, 13:41
Arkadaşlar çıtayı bir tık düşürdük. Daha yaşlı ve yüksek kilometreli bir premium araç yerine 2015 ve üzeri, max 40.000km bir capon alalım diyoruz ama gelin görün ki karar vermek o kadar kolay değil.

Benim gözümde;

1.6d 4x4 CRV
+ Honda sağlamlığı (yeniler eskiler kadar sağlam mı bilmiyorum.)
+ 2 el satış.
+ Servis ağı
- Tipi gıcık
- Çakma 4x4

1.6d 4x2 XTRAIL
+ Heybetli görünüm.
+ Servis ağı geniş.
+ 2. el.
- aynı paraya 4x2

2.0d 4x4 FORESTER
+ Gerçek 4x4
+ Eye sight vb üstün güvenlik özellikleri
+ Dünyada populer
- Turkiyede populer değil (2.el)
- Servis ağı geniş değil.
- Tipi gıcık.

Hiçbirini kullanmadığım için bunların dışındaki gerek kullanım özellikleri gerek iç malzeme kalitesi konfor vb konularda sıfır bilgiye sahibim. yardımlarını bekliyorum.

Ome_RS
06-07-2018, 14:17
x-trail ben olsam makyajlı kasa alırdım. Eski kasada bazı sorunlar var. Bu yüzden piyasada çok 2. el de mevcut.
bizim şirkette vardı lansman sonrası alınmıştı 1 sene sonra firmaya geri iade edildi. 3 defa şanzıman arızası verdi 2 defa şanzıman değişti. (47ktl fatura) klima ünitesi bozuldu komple klima beyni vs değişti. bir kaç sorun daha vardı ama hatırlamıyorum şimdi.
birde motor sesi inanılmaz fazla sanki motor kucakta çalışıyor. ses sistemi de kötü müzik açayım bastırayım yapamıyorsunuz.
haricinde platinum premium du donanımı o kısımdaki oyuncaklar çok güzel.
makyajlılarda bose flan var ve sanırım yalıtımını da iyileştirmişler.

tylan
06-07-2018, 19:29
1 sene honda crv kullandım. Afedersin ama onu üreten fabrıkanın ben amk. Yol sesi komple içerde yakıt 12 den aşağıya hiç düşmüyor. Altından bi yerden hava alıyor özellikle yüksek hızda farkediyorsun. Bi de. Kronık olarak oksijen sensörü arıza veriyor. Mazotta azıcık pislik olsun yandın,Hemen bozuluyor sensor. Servis garantiden değiştiriyor ama 3 yıl motora garanti veriyor. Bana serviste usta 5 defa gelen oldu dedi ben hemen sattım. Bi de konforsuz bi suv. Crv yı satıp passat almıstım ben passat kat ve kat daha rahat gelmişti

Shadow_Dancer
06-07-2018, 19:54
Aralarından hiç düşünmeden forester..

i-vtec07
06-07-2018, 20:36
3008 pahalı mı kalır? Listedikilerden hiç birisini almazdim şahsen. Özellikle crv çok kalitesiz bi araba gibi hissettiriyo.

levent
06-07-2018, 20:52
Aralarından Forester,

dizel şartı yoksa da eski kasa X1 bak derim abi.

SK10
06-07-2018, 21:05
subaru evlat olma potansiyel yüksekliğinden eledim abi xtrail bence aralarından crv tipi çok kötü onuda ordan salladık :)

R.S.C
07-07-2018, 08:34
Önceki konuyada forester dedim burdada tekrar edeyim

Outback bile olabilir yerden yükseklikleri aynı 22 cm biraz daha kaliteydi incelediğimde deri koltuk vs ama forester da bana göre yeteri kadar heybetli şehir içi için

Berkan
07-07-2018, 08:39
Yukardaki arkadaş gibi crvden çeken emin olmamakla birlikte Quantum da vardı sanki:)

coolvtec
07-07-2018, 20:27
Arkadaşlar slm. Bugün eşimle 5 farklı markayı ziyaret edip araçlara yakından baktık ve ikisi ile test sürüşü yaptık, belki başka arkadaşları da faydalı olur düşüncesi ile paylaşıyorum.

1) Forester: Fotolarda tipsiz görünmesine rağmen (bana göre) beyaz olanı yakından son derece şık ve heybetli. Malzeme kalitesi son derece kalitesi. İniş biniş çok rahat ve içi çok ferah. Ancak test sürüşü yapamadık, ellerinde test aracı yoktu. Müşteri temsilcisi ise çok ilgiliydi. Eye sight yani hiz kaç olursa olsun önde biraz araç olma durumunda her şartta fren yapan sistem sadece 2.0 benzinli araçta var. 2.0 dizel ve 2.0 benzinli turbada yok. Fiyat gayet güzel. Deri elektrikli koltuklu full olan 215.000 tl.

2) CRV: Araça yakından bakmamız ile dışarı çıkmamız 5dk sürdü. Yakından daha da çirkin. Malzeme kalitesi basit. İçi dar ve basık. Biniş çok zor çünkü aracın ön camı yatık yapağız diye A sütunu çok yatık ve çapraz. Müşteri temsilcisini bilmiyorum çünkü konuşmadık.

3) XTRAIL: Yakında da gahey yakısıklı. İç malzeme xtrailden 1 tık üstte ama çok kaliteli görünmüyor. Yol tutuş ve fren çok başarılı. Otomatik park testimiz çok başarılı değildi. Yapmaya çalıştılar ama çok zaman aldı ve karışık. Müşteri temsilcisi çok kibar ve ilgili idi. Fiyat ise bu araç için pahalı bence. 237.000tl (müşteri temsilcisi, düşük kilometreli, temiz değişensiz eski kasa 2.0dci 4x4 xtrail arayan çok müşterilerinin olduğunu söyledi.)

4) Tiguan: Müşteri temsilcisi ilgili idi ama bir taraftan da vosvogenen ortaymış gibiydi :) Araç iç kalitesi güzel, içi ferah iniş biniş rahat. Tahmin ettiğimden daha geniş. Koltukların kumaş ve manuel olması hariç baz donanım güzel. özel sipariş için ise en az3 ay veriyorlar ve fiyat belirsiz. Bu arada fiyat diğerlerine kıyasla gayet uygun bence. 1.4 150 hotomatik olanı 213,000.

5) Jeep compas: Görmeye giderken beni heyecanlandıran tek araba :) Çünkü daha önce hiç görmemiştim. Yakından ve her açıdan son derece yakışıklı ve büyük. Beyaz olanı özellikle. 4x4 özellikle iyidir mutlaka. 1.4 turbo motor alt devirlerde isteksiz ve gaz tepkisi zayıf. 2000 devirin üstüne çıktıkça gayet istekli ve yeterli. Frenler çok güvenli gelemdi, direk abs devreye giriyor ve araç öne kapaklanma yerine kayarak gitme eğiliminde. Direksiyon çok yumuşak, riskli buldum. Süspansiyon gayet yumuşak ve sağ sol hareketlerde gevşek. Şerit takip sistemi kullanılabilir durumda değil. Araç sarhoş sürücü kullanıyormuşcasına bir sağa bir sola geziyor şeritte. Şeridin tam üstüne gelmedikçe toplamıyor. Yandaki araçları korkutacak şekilde yaklaşıyor şeride. Açıkcası çok sorun değil benim için çünkü kullanmam. Müşteri temsilcisi son derece ilgili ve kibardı. Fiyat bana pahalı geldi açıkcası 1.4 araç için. deri elektrikli koltuklu ve cam tavanlısı 285.000 civarında.

SONUÇ:
Dış tasarım: 1) jeep compas 2) forester 3) tiguan
İç tasarım ve Kalite: 1) forester 2) tiguan + jeep
Yol tutuş: forester için çok iyi deyolla, tiguan da iyidir herhal :) 3) jeep

crv ve xtrail eledik. jeep compas, forester, tiguan ve listeye bir de temiz 2.el q5 tekrar ekledik. Şu araba işini bi halledebilirsek çok rahat edeceğim valla.

Yorum ve anket katılımıznı için çok teşekkürler.

yesil
07-07-2018, 20:52
tiguan’ın fiyatını qashqai, 3008 gibi araçlarla kıyaslamak lazım. boyut olarak forester’dan filan küçük baya.

TarikS
07-07-2018, 21:52
crv ve xtrail eledik. jeep compas, forester, tiguan ve listeye bir de temiz 2.el q5 tekrar ekledik. Şu araba işini bi halledebilirsek çok rahat edeceğim valla.

Yorum ve anket katılımıznı için çok teşekkürler.

Eğer Q5 söz konusu ise tek geçerim. Eski olsun ama bakımlı ve temizini bulduktan sonra diğerlerinin yanına yaklaştırmaz :) Amerika'dayken 1 ay kadar Q5 2.0 211'lik kullanmıştım. En çok beğendiğim şey Bang&Olufsen ses sistemiydi hadi onu geçtim ama genel kullanım kalite hissiyatı vs. rakipsiz. Audi kendini Mercedes ve BMW'den daha üstte tutmayı başardı bu konuda. TR'de de bir kere 2.0 TDI Q5 kullanmıştım ama çok hatırlamıyorum motor sesi ve titreşimi var mıydı yok muydu.

R.S.C
08-07-2018, 09:20
Forester alınacak gibi görüyorum:)şimdiden hayırlı olsun
Beyaz içi taba olan en güzel kombinasyon

Shadow_Dancer
08-07-2018, 12:49
Çak foresteri geç abi hiç uğraşma.. Valla bende para olsa yarın alacam :)

Quantum
08-07-2018, 15:35
Sıfır neden alıyorsunuz ki. 2-3yaşında 20bin km altı o kadar çok araba var ki.
CRV Allah’a yakın herkese uzak olsun range rover bile daha sorunsuz araba

Xtrail frenlerle ilgili sorunları var. Çözüm 2015 te komple fren sistemini değiştirmek = 15.000 TL idi şimdi nedir bilmiyorum.

Subaru fikrim yok bişey diyemem.

2. ele düşüp Alman markalarını devreye alın bence

merttepe
08-07-2018, 16:51
Forester cvt, cekme kapasitesi nasil? Karavan cekmeyi dusunuyorum. Chain cvt ile sorun olur mu acaba?

997TT
08-07-2018, 17:33
Forester sahıbı ıdım,tavsıye ederım. Motor gucsuz,frenler zayıf. Gerı hersey cok ıyı.
Q5 i tercıh edın buarada,daha kalıtelı.
Crv çöp otesı.
Xtrail herseyi yapmaya calısan ama hıcbırseyı yapamayan arac.

coolvtec
08-07-2018, 19:20

Xtrail frenlerle ilgili sorunları var. Çözüm 2015 te komple fren sistemini değiştirmek = 15.000 TL idi şimdi nedir bilmiyorum.

Aklımdan geçen de tamamen bu şu anda :)

coolvtec
08-07-2018, 19:22
Forester sahıbı ıdım,tavsıye ederım. Motor gucsuz,frenler zayıf. Gerı hersey cok ıyı.
Q5 i tercıh edın buarada,daha kalıtelı.
Crv çöp otesı.
Xtrail herseyi yapmaya calısan ama hıcbırseyı yapamayan arac.

gerek 2.0 dizel gerek 2.0tfsi Q5 tercihimdi ama çok fazla şanzuman ve benzinli modellerde de ya yakma sorunu okudum, o yüzden tırstım açıkcası.

997TT
08-07-2018, 21:11
Sanzıman sorunu arada oluyor malesef....

ANDURİL
15-07-2018, 09:44
Forester en iyi seçenek bu ankette düşük km olanlar biraz tuzlu.. Tek sıkıntı güncel kasa mı alacaksın yoksa bir önceki mi bilemedim ama bir önceki kasada dizel otom. kombinasyonu yok.. Ama alet sonuna kadar 4X4 ben bir ara legacy 2.0 TD takıntısı olmuştum alacaktım çokta araştırdım servise sordum 2008 hariç al dediler bir problemden bahsettiler tam olarak aklımda değil google da aratıp bulunabilir ama en sessiz dizellerden biri olduğu söyleniyor.. Üretildiği yıllara göre olan teknoloji açısından da en ekonomik büyük hacimli dizel.. Alfa 159 gibi 100km'de 10 lt yakmıyor en azından

EOZDAG
21-07-2018, 14:05

Abi xtrail için merak ettim frelerinde ne sıkıntısı var, ben hiç problem yaşamadımda masraf kapıdaysa bilmek adına soruyorum.

Quantum
21-07-2018, 15:42
Abi xtrail için merak ettim frelerinde ne sıkıntısı var, ben hiç problem yaşamadımda masraf kapıdaysa bilmek adına soruyorum.

2015 yılı için konuşuyorum belki düzeltmişlerdir daha sonraki yıllarda..

frenlerde hangi hızda olursa olsun fren esnasında gelen bir sesten bahsediliyordu.
bu sorun disklerden mi balatalardan mı kaynaklı bilmiyorum.
Ebay üzerinden seramik fren seti alıp işi çözüyordu insanlar zira servis tarafında çözümü yoktu bunun..
şu anki durum nedir bilmiyorum.

EOZDAG
21-07-2018, 19:45
2015 yılı için konuşuyorum belki düzeltmişlerdir daha sonraki yıllarda..

frenlerde hangi hızda olursa olsun fren esnasında gelen bir sesten bahsediliyordu.
bu sorun disklerden mi balatalardan mı kaynaklı bilmiyorum.
Ebay üzerinden seramik fren seti alıp işi çözüyordu insanlar zira servis tarafında çözümü yoktu bunun..
şu anki durum nedir bilmiyorum.

Anladım bendeki de 15 model, disk ve balata değişimini sanayide yaptım ondan beri yüksek süratte frene asılınca aşırı titreme yapıyor. Dedim acaba onunla mı alakalı.
coolvtec
Xtrail'i çizmiş gibisiniz ama yine de biraz yorum yapayım. Aslına bakarsanız güzel araba ama fiyatından bağımsız değerlendirmek lazım :D
Yalıtımını çok zayıf buluyorum özellikle 120den sonra A sütunu ve aynalardan çok uğultu geliyor,
onun dışında malzeme kalitesi araç içinde genel olarak yerlerde.
Az yakmıyor öyle ağım şahım da gitmiyor (benim şehir içi ortalamam 8.4 uzun yol ortalamam da 7.0) .
bunun dışında yine yazıldığı gibi multimedya güzel ama malesef ses sistemi leş gibi(2005 freelander'ın daha güzeldi, golf7 çok çok daha güzel).
Donanımları tamamen şişirme, mesela güvenlik donanımlarına bakıyorsun her şey var ama kullanıyorsun sadece ötüyor başka biç bir şey yapmıyor yada koltuk ısıtma, soğuk günlerde yol bitiyor anca ısınmaya başlıyor, ekran var güneş yansıdığında görünmüyor parlaklığıda arttırılmıyor.
Yol tutuşu garip bir şekilde, normalde şehir içinde göbeğe vs. girerken ayarsızlık yaptığınızda hemen kafadan kayıyor ama uzun yolda yüksek süratlerde (160-170 gibi) güven veriyor.
İç hacmi müthiş geniş, 3.sıra koltukları kullanmayacaksanız eğer (bence direk sökün, taşımayın bile) muhteşem geniş bir araç gerek diz gerek baş mesafesi olsun, arka koltukları yatırınca 2 normal insan rahat rahat yatıyor çift kişilik yatak kadar oluyor kamp vs. seviyorsanız tercih sebebi olabilir.
Bakımları serviste 1000tl sanayide 200tl.
Ben daha 30k km'deyim 8k km de iken direksiyon kutusu garantiden ücretsiz değişti(şikayeti belirtmem ve garanti kapsamında sıkıntımın giderilmesi toplamda 4-5 saat yoktur.). Insanların servis deneyimi nasıl bilmiyorum ama Samsun Asal'ı servis ve garanti konusunda başarılı buluyorum.
Soracağınız başka bir soru olursa seve seve yardımcı olurum.
Geçtiğimiz aylarda Skoda kodiaq'ı inceleme fırsatı bulmuştum hatta foruma da yazmıştım, eğer illa dizel olacak demiyorsanız bence tsi 4x4 kodiaq'a kesin bakın, kodiaq'da şikayetçi olunacak hiç bir şey bulamadım ben.