PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BMW 118i / İzmit Körfez Pisti / 54.248 / 09.07.2018

batbek
13-07-2018, 09:56
Pazartesi günü TrackTurk organizasyonuna katıldım. İlk defa Körfez pistine çıktım. Keyifli bir gün oldu. :)

Düzenleyenlerin eline sağlık.

YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=DchaeFRcWrg)

orhansah
13-07-2018, 10:00
Pazartesi günü TrackTurk organizasyonuna katıldım. İlk defa Körfez pistine çıktım. Keyifli bir gün oldu. :)

Ayağınıza sağlık her birlikte keyifli oldu.

Sevgiler

batbek
13-07-2018, 10:04
Ayağınıza sağlık her birlikte keyifli oldu.

Sevgiler

Teşekkürler.

İnşallah kısmet olur tekrardan bir araya gelmek :)

orhansah
13-07-2018, 10:12
olur olur yapıcaz yine haber edicem :)

-ER-
13-07-2018, 10:16
Organizasyonu yapan beyefendi siz miydiniz ?

Bana da haber verirseniz bende gelmek isterim.

TŞK

batbek
13-07-2018, 10:23

Tamamdir tesekkurler :)

_opeth
13-07-2018, 10:27
istanbul park kadar sürütünmesi olan bir asfalt yok sanırım değil mi? çok vıyırdamış lastikler

orhansah
13-07-2018, 10:27
Organizasyonu yapan beyefendi siz miydiniz ?

Bana da haber verirseniz bende gelmek isterim.

TŞK

sizi evinizden aldıracağız. teşekkürler :D

batbek
13-07-2018, 10:44
istanbul park kadar sürütünmesi olan bir asfalt yok sanırım değil mi? çok vıyırdamış lastikler

Aynen kesinlikle. Ayrica lastiklerim de cok iyi degil.

Mehmetmert
13-07-2018, 11:31
Harika değil mi? Type -R'ı görünce bir ara acaba dedim, böyle ekran başından ıkındım özellikle düzlüklerde de olmadı ahahha.Kadrajdan çıkamadı ama :D

997TT
13-07-2018, 11:38

Mr.Dede,torunlarını unutma,bana da haber ber. Mılletı evınden aldırıyorsun,torunlarının arasına ikilik cıkıyor. Benı de işyerimden alınmaısnı talep edıyorum :)

batbek
13-07-2018, 11:40
Harika değil mi? Type -R'ı görünce bir ara acaba dedim, böyle ekran başından ıkındım özellikle düzlüklerde de olmadı ahahha.Kadrajdan çıkamadı ama :D

:D :D Typer lari anca onlar motoru soguturken gecebilirim :D

orhansah
13-07-2018, 11:42
Mr.Dede,torunlarını unutma,bana da haber ber. Mılletı evınden aldırıyorsun,torunlarının arasına ikilik cıkıyor. Benı de işyerimden alınmaısnı talep edıyorum :)

seni bosrumdan getirticem dur sen. mangal başından alıcam seni ahhaha

997TT
13-07-2018, 11:44

Gayet guzel gundu,heralde turlamaya doymayan kalmadı :)
Turlarına bır ıkı tavsıye de bulunayım.
Korfez cok teknık pıst degıl ama dıkkat edılmesı gereken 2 yer var,surede oralarda saklı.
En onemlısı Pirelli ve yumusatılan sıkanlar...
pirelli ye çok erken gırıyorsun,boylece hızın fazla kalıyor. Şikanlarda ıse ilk vırajı gormezden gel,aracı ortala kı bır sonra ki virajda dıreksıyon kırmak zorunda kalma,boylece hız taşırsın. Cok rahat daha asagı dereceler gelıcektır.
Bırde on duzen ayarın nedır,orada da ıyılestırmeler yaparak yol tutus kazanırsın. Araban cok guzel hızlanıyor,bırazcık 4teker kaydırabılırsen,zamanın cok daha ıner.
Eline saglık,ınsallah yakında gorusuruz,dede bırseyler yapar...

batbek
13-07-2018, 11:54
Gayet guzel gundu,heralde turlamaya doymayan kalmadı :)
Turlarına bır ıkı tavsıye de bulunayım.
Korfez cok teknık pıst degıl ama dıkkat edılmesı gereken 2 yer var,surede oralarda saklı.
En onemlısı Pirelli ve yumusatılan sıkanlar...
pirelli ye çok erken gırıyorsun,boylece hızın fazla kalıyor. Şikanlarda ıse ilk vırajı gormezden gel,aracı ortala kı bır sonra ki virajda dıreksıyon kırmak zorunda kalma,boylece hız taşırsın. Cok rahat daha asagı dereceler gelıcektır.
Bırde on duzen ayarın nedır,orada da ıyılestırmeler yaparak yol tutus kazanırsın. Araban cok guzel hızlanıyor,bırazcık 4teker kaydırabılırsen,zamanın cok daha ıner.
Eline saglık,ınsallah yakında gorusuruz,dede bırseyler yapar...

Tesekkurler abi.
Ben en cok pirelli de zorlandim, cok fazla yavasliyor arac orda. Şikanlarda dikkat etmeye calistim, elimden geldigince.

Aracta St v2 coilover var, fabrikadan geldigi gibi taktim ama ayarlarinin yapilmasi lazim, fazla yatiyor arac virajlarda.

Insallah tekrar gorusmek dilegiyle..

997TT
13-07-2018, 11:58
seni bosrumdan getirticem dur sen. mangal başından alıcam seni ahhaha

Bana dokanma Bodrum da be ya,eylul de baslayalım. Ama mangala beklerım tabıkı. Sonra romanya ���� ve transfagaraşan yok transgorişaran,transtürk,buldum Tracktürk,hahah... gezısınden once yapalım...

orhansah
13-07-2018, 12:00
Bana dokanma Bodrum da be ya,eylul de baslayalım. Ama mangala beklerım tabıkı. Sonra romanya ���� ve transfagaraşan yok transgorişaran,transtürk,buldum Tracktürk,hahah... gezısınden once yapalım...

Romanya çalışmaları başladı 30-31 agu - 01-02 sep.

transfagahahahaha ya gidicez :D

997TT
13-07-2018, 12:00
Tesekkurler abi.
Ben en cok pirelli de zorlandim, cok fazla yavasliyor arac orda. Şikanlarda dikkat etmeye calistim, elimden geldigince.

Aracta St v2 coilover var, fabrikadan geldigi gibi taktim ama ayarlarinin yapilmasi lazim, fazla yatiyor arac virajlarda.

Insallah tekrar gorusmek dilegiyle..

Pirelli gec apeks ve sabır vırajı,ist park 13 gıbı.
Cok sert olması zaten ıyı degıl,yatması yay ıle alakalı. On duzen ayarın nedır peki,oraları degıstırerek sonuc elde eldebılırsın.
Insallah daha cok pistlerde gorusuruz.

batbek
13-07-2018, 13:10
Pirelli gec apeks ve sabır vırajı,ist park 13 gıbı.
Cok sert olması zaten ıyı degıl,yatması yay ıle alakalı. On duzen ayarın nedır peki,oraları degıstırerek sonuc elde eldebılırsın.
Insallah daha cok pistlerde gorusuruz.

On duzen ayari derken abi, tam olarak neyi sordugunu anlayamadim. Aracin yururundeki teknik bilgim zayiftir. :D

erh
13-07-2018, 13:22
Keyifli bi gundu :) sende keyif aldiysan ne mutlu.. korfezi de cok dusunmeye gerek yok sacma sapan bi pist. Go kart pisti bile daha guzeldir bicok yerdeki. Bir pist dusun sola donus yok! Bura icin ne arabani ne kendini kas. Keyfini almaya bak. Arabani da hazirlicaksan istanbulparka gore hazirla ki asil fark orda hissedilir

997TT
13-07-2018, 14:30
On duzen ayari derken abi, tam olarak neyi sordugunu anlayamadim. Aracin yururundeki teknik bilgim zayiftir. :D

On arka toe,kamber,vıraj demırı,burclar vs vs ıcın dedım. Coil alman isabet olmuş. Sertli ve yukseklik ayarlarını duzgun yaparsan(kullanımına ve aracının tepkılerıne gore) mukemmel gerı donusler alırsın. Zor işker degıl bunlar,bırazcık kafa yor yeterli. Sakin pist işlerini bırak,nerde pist gunu gorursen imkanların el verdıgınce cık. Sonrada ist park da yada tpş de şampiyona kovala,büyük keyıf alırsın. Buğra ve federasyondan bılgı alabılırsın cok rahat.

batbek
13-07-2018, 15:27
Keyifli bi gundu :) sende keyif aldiysan ne mutlu.. korfezi de cok dusunmeye gerek yok sacma sapan bi pist. Go kart pisti bile daha guzeldir bicok yerdeki. Bir pist dusun sola donus yok! Bura icin ne arabani ne kendini kas. Keyfini almaya bak. Arabani da hazirlicaksan istanbulparka gore hazirla ki asil fark orda hissedilir

Ben baya eğlendim pistte :) Belki arabamin gucu cok olmadigi icindir; Istanbul park a gore daha adrenalin dolu geldi bana. Istanbul parktan keyif almak icin 300 hp ustu lazim gibi abi.

batbek
13-07-2018, 15:31
On arka toe,kamber,vıraj demırı,burclar vs vs ıcın dedım. Coil alman isabet olmuş. Sertli ve yukseklik ayarlarını duzgun yaparsan(kullanımına ve aracının tepkılerıne gore) mukemmel gerı donusler alırsın. Zor işker degıl bunlar,bırazcık kafa yor yeterli. Sakin pist işlerini bırak,nerde pist gunu gorursen imkanların el verdıgınce cık. Sonrada ist park da yada tpş de şampiyona kovala,büyük keyıf alırsın. Buğra ve federasyondan bılgı alabılırsın cok rahat.

Coil disinda hicbir sey yok abi aracta, onunda ayarlarina giricem insallah.

Pist isinde de elimden geldigince katilmaya calisiyorum. Son zamanlar en keyif aldigim hobim oldu artik :) Insallah daha nice organizasyonlara katilmak kismet olur. :)

snrk
13-07-2018, 16:23
Eline sağlık çok temiz gitmişsin. Pist küçük olunca hız hissiyatı daha yüksek oluyor, o yüzden bana da keyifli geliyor körfez. Bu vesileyle orhan hocama ve track türk ekine tekrar teşekkür ederim organizasyon için. Mükemmel bir gündü.

rahmitanir
13-07-2018, 17:13
Bir dahakine de ben izmir'den aldıralacakmışım...

orhansah
13-07-2018, 21:27
Eline sağlık çok temiz gitmişsin. Pist küçük olunca hız hissiyatı daha yüksek oluyor, o yüzden bana da keyifli geliyor körfez. Bu vesileyle orhan hocama ve track türk ekine tekrar teşekkür ederim organizasyon için. Mükemmel bir gündü.

Soner süpersin ayağına sağlık tekrar

batbek
13-07-2018, 22:35

Tesekkurler abi. Senin de masallah in vardi. Video yu bekliyoruz :)

Aynen abi pist dar ve kacis noktasi olmadigi icin keyifli ve adrenalinli oluyor.

Emegi gecen herkese tekrardan tesekkurler, insallah yeni organizasyonlarla biraraya gelmek nasip olur :)

barisy
13-07-2018, 23:12
Çok güzel gündü, herkes mutlu ayrıldı organizasyondan. Tekrarını bekliyoruz tracktürk.

onur_S
13-07-2018, 23:28
Tebrikler, pistte atesli f20 ciler agirliktaydi :)

snrk
13-07-2018, 23:49
Tesekkurler abi. Senin de masallah in vardi. Video yu bekliyoruz :)

Aynen abi pist dar ve kacis noktasi olmadigi icin keyifli ve adrenalinli oluyor.

Emegi gecen herkese tekrardan tesekkurler, insallah yeni organizasyonlarla biraraya gelmek nasip olur :)

Benim videolar çok kötü çıkmış bu sefer. hem kamera aşağıda kalmış hem yol parlamış.

batbek
14-07-2018, 00:28
Benim videolar çok kötü çıkmış bu sefer. hem kamera aşağıda kalmış hem yol parlamış.

Bizim koltuklar ayni abi, bendeki kamera aparati gibi birsey yaptirabilirsin, baya hosuma gidiyor benim kamera acisi.

snrk
14-07-2018, 00:43
Bizim koltuklar ayni abi, bendeki kamera aparati gibi birsey yaptirabilirsin, baya hosuma gidiyor benim kamera acisi.

Şu aparattan var ama sağ koltuğa bağlı olduğu için onun pozisyonu ve sırtlık ayarı görüntüyü değiştiriyor malesef. Aslında en güzeli sol koltuğa bağlamak veya sağ koltukta güzel açı bulunca o ayarı hafızaya almak.
https://www.cameragrip.com/hague-chm-camera-headrest-mount-for-cars/

997TT
14-07-2018, 01:56
Pazar icin cagirdilar,gelen var mi?

batbek
14-07-2018, 09:05
Şu aparattan var ama sağ koltuğa bağlı olduğu için onun pozisyonu ve sırtlık ayarı görüntüyü değiştiriyor malesef. Aslında en güzeli sol koltuğa bağlamak veya sağ koltukta güzel açı bulunca o ayarı hafızaya almak.
https://www.cameragrip.com/hague-chm-camera-headrest-mount-for-cars/

Bendeki ile ayni mantik abi bu. Ben sag ve solun tam ortasina bagliyorum. Baglanti yerleride yine kafaligin demirlerine.

batbek
14-07-2018, 09:06
Pazar icin cagirdilar,gelen var mi?

Yarin icin mi, onumuzdeki hafta pazar icin mi abi

997TT
14-07-2018, 13:52
Yarin icin,bmw etkinligi varmis. Gec kalkmazsam gidecegim. Drift drag vs varmis.

batbek
14-07-2018, 14:29
Yarin icin,bmw etkinligi varmis. Gec kalkmazsam gidecegim. Drift drag vs varmis.

Hmm anladim abi, ben sehir disinda olucam dugun sebebi ile.iyi eglenceler

levent
14-07-2018, 20:24
Tebrik ederim, eğlenceli de görünüyor buradan :)
snrk abi sağ koltuğu dik tut sorun çözülsün :)

levent
14-07-2018, 20:25
Bu arada coilleri kendin yavaş yavaş sertleştirip yumuşatarak kendine göre ideal tutuşu veya tepkiyi yakalayabilirsin :)

batbek
14-07-2018, 20:51
Bu arada coilleri kendin yavaş yavaş sertleştirip yumuşatarak kendine göre ideal tutuşu veya tepkiyi yakalayabilirsin :)

Aynen coktan onu yapmam gerekiyordu ama isten pek vakit olmadi onunla ilgilenmeye.

Haftaya kismet olur istanbul park a gidersem, gitmeden yapicam onun da ayarlarini :)

Özgür Güneş
14-07-2018, 21:06
Dur daha beni dötümden sıkıştırıp pirelli de dışarı attığın videoyu koyucam :D tebrik ederim, güzel süre, pirelli benim de en zorlandığım viraj oldu, bir türlü 2-3 kez dışında istediğim gibi dönemedim, bide son virajı tam çözemedim. Neyse, ben artık başka araba alıp katılırım pist günlerine, kafam rahat dibine kadar zorlamak istiyorum arabayı :D 130 yağ yüksek dedin kahkaha attım orda :D

snrk
14-07-2018, 21:32
Tebrik ederim, eğlenceli de görünüyor buradan :)
snrk abi sağ koltuğu dik tut sorun çözülsün :)

Dikiz aynası yolu kapatmasın diye fazla dikmiyordum. İki ucu b*** değnek :)

levent
14-07-2018, 23:03
Dur daha beni dötümden sıkıştırıp pirelli de dışarı attığın videoyu koyucam :D tebrik ederim, güzel süre, pirelli benim de en zorlandığım viraj oldu, bir türlü 2-3 kez dışında istediğim gibi dönemedim, bide son virajı tam çözemedim. Neyse, ben artık başka araba alıp katılırım pist günlerine, kafam rahat dibine kadar zorlamak istiyorum arabayı :D 130 yağ yüksek dedin kahkaha attım orda :D

Düzgün kaliteli bir intercooler yapmalısın.

batbek
14-07-2018, 23:55

Pirelli nin orda sen bana yol verdin diye anladim ben :D Sureyi 1 1.5 sn daha asagiya alabilirim diye dusunuyorum, cok fazla tur atamadim. Kafa rahat sonuna kadar gazlicak pek fazla araba yok gibi yau, hele bu mevsimde. Zaten gunluk sehir ici kullanim amacli imal edilmis araclar bizimkiler.

130 benim kafamdaki ust sinirim :D Ustu korkutmaya baslar beni :)

batbek
14-07-2018, 23:59
Düzgün kaliteli bir intercooler yapmalısın.

Bende wagner var ama yine sicaklik bir sure sonra alip basini gidiyor. Sanirim bizdeki isinma sorununu methanol kit cozer, cunku o gun bir tek Onur un yag sicakligi duzgun degerlerde idi N13 lerde.

sdtszr
30-07-2018, 16:58
Araç çok iyi gidiyor. Yan koltukta oturduğum için bunu rahatlıkla söyleyebilirim :) Bileğine sağlık güzel bir sürüştü. Şu coillerin ayarlarına biraz odaklansan aracın kaderi değişebilir :)

batbek
31-07-2018, 08:53
Araç çok iyi gidiyor. Yan koltukta oturduğum için bunu rahatlıkla söyleyebilirim :) Bileğine sağlık güzel bir sürüştü. Şu coillerin ayarlarına biraz odaklansan aracın kaderi değişebilir :)

Eyvallah haci saolasin :) Gitmeye calisiyor :D Coil i cok sert yapsamda yaylar degismeden o yatmayi cozemicem gibi :)

997TT
31-07-2018, 10:26
Coil de yay var zaten,sana viraj demiri gerek :)

batbek
31-07-2018, 12:37
Coil de yay var zaten,sana viraj demiri gerek :)

Yaylar yumusak gibi geliyor bana abi :) Viraj demiri olabilir eger satmazsam 1 2 ay icinde :)

onur_S
02-08-2018, 14:22
aracin arkasi baya alcak diye aklimda kalmis benim, bence biraz yukselt ozellikle arkayi, kafadan cok kayiyor, bizim araclarda coil bile taksan 45-50 mm max dusuruyor, sende de arka tam inik gibi geldi bana, az esneme payi olsa daha iyi olabilir, coilden sonra yuruyene baktirdin mi sok tak yapilirken ayari kacmistir belki. Lastik havalarin nasildi?

batbek
02-08-2018, 19:24
aracin arkasi baya alcak diye aklimda kalmis benim, bence biraz yukselt ozellikle arkayi, kafadan cok kayiyor, bizim araclarda coil bile taksan 45-50 mm max dusuruyor, sende de arka tam inik gibi geldi bana, az esneme payi olsa daha iyi olabilir, coilden sonra yuruyene baktirdin mi sok tak yapilirken ayari kacmistir belki. Lastik havalarin nasildi?

Onur merhaba. Biraz alcak duruyor ama tam ortada gibi birsey coil suanda, ama disardan alcak duruyor aynen, benim virajlarda istanbul parkta dahil esas yasadigim arkadan kayma oluyor, genel olarak kafa istedigim yere gidiyor gibi geliyor bana, yuruyeni gecen gun bakimda kontrol ettiler, hicbir sikinti yok cok sukur.
Lastikler arabanin orjinali ne ise ondan 3 4 psi dusuruyorum piste cikarken.

levent
03-08-2018, 21:25
Onur merhaba. Biraz alcak duruyor ama tam ortada gibi birsey coil suanda, ama disardan alcak duruyor aynen, benim virajlarda istanbul parkta dahil esas yasadigim arkadan kayma oluyor, genel olarak kafa istedigim yere gidiyor gibi geliyor bana, yuruyeni gecen gun bakimda kontrol ettiler, hicbir sikinti yok cok sukur.
Lastikler arabanin orjinali ne ise ondan 3 4 psi dusuruyorum piste cikarken.

Viraj girişi mi ortası mı çıkışı mı oversteer yaşadığın durumlar Batuhan?

giriş ise

- arkaya kamber ve toe-in vermek
- ön amortisör sertleştirmek
- viraj demiri sertleştirmek

ortası ise

- arkaya kamber
- arka süspansiyonu yumuşatmak
- arkayı alçaltmak
- viraj demiri yumuşatmak

çıkış ise

- arka yüksekliği düşürmek
- arkayı yumuşatmak

çözüm seçenekleri , gerisi deneme yanılma yine..

997TT
04-08-2018, 00:20
Arac indiginde sertleşicektir ama?
Birde recete de yazanlari ayri ayri yapmak gerekir yoksa cok sert yada yunusak aracimiz olabilir. Kamber icinse buyuk ihtimal plate gerekicek. Toe cok sikintili bir ayar,kamberle birlikte surucu tarzına uygunu bulmalı yoksa spin fazla oluyor yada frende arkanin gelmesi...
Teorik bilgileri yazmaniz hos olmus,bunlari deneyip ayar yapanlari keyifli günler bekliyor. Isin zevki burada :)

levent
04-08-2018, 01:51
Evet abi aslında progressive çalışan süspansiyonlarda sertleşmesi gerekiyor bence de ama hep bulduğum kaynaklar bu yönde bişeyler demişler, ilginç..

En güzeli kendi sürüş stiline göre sertliğini yüksekliğini ayarlayıp kullanmak bana kalırsa, tabi doğru rot - balans - toe ayarları ile beraber yine..

batbek
04-08-2018, 15:28
Viraj girişi mi ortası mı çıkışı mı oversteer yaşadığın durumlar Batuhan?

giriş ise

- arkaya kamber ve toe-in vermek
- ön amortisör sertleştirmek
- viraj demiri sertleştirmek

ortası ise

- arkaya kamber
- arka süspansiyonu yumuşatmak
- arkayı alçaltmak

çıkış ise

- arka yüksekliği düşürmek
- arkayı yumuşatmak

çözüm seçenekleri , gerisi deneme yanılma yine..

Merhaba Levent, genel olarak viraj cikislarinda veya cikis orta arasinda kayma oluyor, cok fazla oynama durumum yok suanda ama eger satmazsam araci, spacer + coil sertlestirme + semi slick lastik ile deneyecegim :) Sonra sonuca gore bir daha degerlendiricem, gerek zaman gerek yaptiracak yer konusunda sikinti yasadigim icin, pek fazla gelistirme sansim yok diger seyleri :)

997TT
04-08-2018, 16:51
Once viraj demiri ve kamber tavsiye ederim.

batbek
05-08-2018, 11:15
Once viraj demiri ve kamber tavsiye ederim.

Viraj demirini arastirip cozebilirim ama kamber i kimle nasil hallederim bilmiyorum abi

997TT
05-08-2018, 18:41
Oda kolay,plate alocaksin yada alt kol.

batbek
05-08-2018, 19:45
Oda kolay,plate alocaksin yada alt kol.

Arastirayim biraz abi, tesekkurler.