PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alfa Romeo Mito Track Turk Track Day @ Körfez 09.07.2018

rahmitanir
14-07-2018, 23:47
Pazartesi sabahı saat 6'da barisy abim ve genç bir arkadaşımız olan Batuhan ile Mito'ya binip, İzmir'den yola çıktık.

Saat 10:30 - 16:30 aradında Körfez pistinde bolca gazladık.

O gün, biraz talihsizlik yaşayan arkadaşları gözümüzle görmemiz, biraz da videoda 2:23'te görüleceği üzere arabayı curb'un arkasındaki çukura düşürmemden dolayı, hayatımda ilk kez bir pist gününde başıma bir olay gelebileceğine dair içimi bir korku sardı. O sebeple attığım tur sayısını sınırlı tuttum, gerçi bu halimle bile 25-30 tur attım. Eğer bu korku hissiyatına kapılmasaydım, saat 4'ten sonra hava serinlemişken piste tek başıma çıkıp, biraz daha iyi bir zaman yapmam mümkündü.

Günün en iyi derecesi benim adıma 57.6 oldu. Onda da araçta 2 kişiydik (söylemesi ayıp, ikimiz tam 200 kg yapıyoruz).

Videoda, sağ koltuğumda Özgür Güneş var. Birlikte hem sohbet ettik, hem de gazladık.

Videoda 6:45'te beni geçen onur_S kendisi biraz hızlı :)

Şu çukura düşme işini hafta içinde ilk müsait vaktimde başansçıya gidip, lastiği söktürüp kontrol ettirdim. Çok şanlıyım ki, alt takımda hiç sorun yok. Fakat jant hafiften yamulmuştu. Ayrıca lastik de yüzeysel de olsa hafiften çizik vardı. Kolay bir işçilikle yamukluk konusunu hallettik, ama gerçekten o anda lastiğin yarılmaması benim için çok büyük bir şans oldu.

Neyse işte, biraz korkmuş olsam da yine de çok çok keyifli bir gündü. Tüm emeği için orhansah dedemize çok çok teşekkürler, sayesinde böyle bir organizasyon oldu. Barış abi'nin ise tüm uzun yol sohbeti paha biçilemezdi, kendisi ile bir sonraki pist günü için bu sefer sağ koltukta ben olacak şekilde şimdiden sözleştik bile. Yine o gün sohbet ettiğimiz tüm arkadaşlara tekrardan selamlar olsun.

https://youtu.be/zV0uGnknWF8

Araç speği:
Alfa Romeo Mito Tjet 155hp
Magneti Marelli ME110T tuning box
6,4 liter OEM Intercooler
K&N Air Filter
Goodridge Steel Brake Hoses
Ferodo Premier Break Pads
Kumho KU36 Tires 225-45-17

rain man
15-07-2018, 00:39
Kötü olmuş ufak talihsizlik. Ama mitonun maşallahı var. Büyük bir sorun olmaması sevindirici.

ChtArdARSL
15-07-2018, 09:27
Kafana takma oluyor boyle seyler,allah beterinden korusun.. malesef benimde basima geldi,daha iyi surelere insallah.

997TT
15-07-2018, 12:26
Gayet keyıflı gecmış. Keske senle cıksaydık. Pirelli de bıraz sabırlı ol,dısa kayarak acıldıgın vırajlara bır mıktar erken frenle gır. Yanında kı arkadasın s/f oncesı tavsıyesıne katılıyorum. Insallah tekrar gorusuruz :)
Dede buaralar cokk aktıf....

Özgür Güneş
15-07-2018, 15:26
Güzel bir gündü, çok eğlendim, bence araban iyi yürüyor abi ve çok kıvrak, hadi ben olmasam(-105 kg :D) bide 1-2 virajı azıcık daha hızlı dönsen 1 saniye civarı daha düşersin ve orada artık arabanın limitlerine ulaşmış olursun, genel olarak bence çok iyi sürdün. Gelecek etkinliklerde görüşmek üzere :) tabi ben yeni araba alırsam

Özgür Güneş
15-07-2018, 15:27
Bir de RBF600 ü yazmayı unutmuşsun, etkisi bence büyük :)

rahmitanir
16-07-2018, 07:03
Kötü olmuş ufak talihsizlik. Ama mitonun maşallahı var. Büyük bir sorun olmaması sevindirici.

eyvallah, sağolasın. 147'yi de pistlerde görmek için sabırsızlanıyoruz.

Kafana takma oluyor boyle seyler,allah beterinden korusun.. malesef benimde basima geldi,daha iyi surelere insallah.

Eyvallah, sağolasın.

Gayet keyıflı gecmış. Keske senle cıksaydık. Pirelli de bıraz sabırlı ol,dısa kayarak acıldıgın vırajlara bır mıktar erken frenle gır. Yanında kı arkadasın s/f oncesı tavsıyesıne katılıyorum. Insallah tekrar gorusuruz :)
Dede buaralar cokk aktıf....

O gün aslında abi gözüm hep sendeydi, birlikte çıkmak için. ama biraz yorgun olduğundan çok üstelemek istemedim. Ama seninle veya Barış Abi'yle falan çıksam kesin faydası olur. Çünkü ben biraz bodoslama gdiyorum, ne kadar geç fren olabiliyorsa, onu deniyorum. Ama bundan sonrasında geliştirmek için, daha akıllı adımlar lazım gibi...

Güzel bir gündü, çok eğlendim, bence araban iyi yürüyor abi ve çok kıvrak, hadi ben olmasam(-105 kg :D) bide 1-2 virajı azıcık daha hızlı dönsen 1 saniye civarı daha düşersin ve orada artık arabanın limitlerine ulaşmış olursun, genel olarak bence çok iyi sürdün. Gelecek etkinliklerde görüşmek üzere :) tabi ben yeni araba alırsam

Bir de RBF600 ü yazmayı unutmuşsun, etkisi bence büyük :)

Sağolasın Özgür. Seninle birlikte katıldığım etkinlikler hep unutulmaz oluyor:)
RBF konusunda çok haklısın. Çünkü aynı hidrolik ile 2 kez körfezde hard şekilde, 3 kez de İzmir'de soft şekilde track day yaptım ve frende hiç bir yumuşama dahi yok. Biraz pahalı ama hakkını veriyor. Pist koşturan herkese tavsiye ederim.

997TT
16-07-2018, 08:36
Vertigo oldugu ıcın uzun sure pistte turluyamıyorum. Kısa aralıklarla,dınlenerek cıkıyorum. Yorgun gorunmem bu yuzden malesef.
Gec frenle gırdıgın zaman ya frenın cok ıyı olucak yada cıdden kaydırarak donmeyı ıyı bılmelısın.
Emın ol ne kadar yavas hıssedıyorsan, o kadar ıyı sure gelıcektır.
Rbf ok guzel ama cok sık degısmelısın,bılgıne. Castrol srf onerırım.

rain man
16-07-2018, 08:45
Mesafeler kısaldı fakat imkanlar zorlaştı abi yoksa 147nin de şu anki hakkı pistte görülmek :)

powERS
16-07-2018, 12:17
Pistten piste koşuyorsun maşallah yapıyorsun bu sporu Rahmi :) curb sonrası üzücü olmuş. MiTolar ne kadar ufak narin görünselerde sağlam çıktılar.. Cidden güzel iş çıkartıyorsun.. Körfezede birlikte gideriz umarım :)

rahmitanir
16-07-2018, 12:21
Pistten piste koşuyorsun maşallah yapıyorsun bu sporu Rahmi :) curb sonrası üzücü olmuş. MiTolar ne kadar ufak narin görünselerde sağlam çıktılar.. Cidden güzel iş çıkartıyorsun.. Körfezede birlikte gideriz umarım :)

Seninle birlikte inş önce bi İzmir'i çözelim bro, Körfez'i de yapıcaz alfacılar olarak.

levent
16-07-2018, 13:37
Mesafeler kısaldı fakat imkanlar zorlaştı abi yoksa 147nin de şu anki hakkı pistte görülmek :)

Yaparsın yaparsın gerçek torsen diff li Alfanın hakkını ver :)

Rahmi maşallah cidden o pistten bu pistesin, ist parka da bekleriz tekrardan :)

Özgür Güneş
16-07-2018, 14:00

Valla ben de onun yerinde olsam gitmem İstanbul Park’a.

orhansah
16-07-2018, 14:01
Rahmi süpersin. Kalktınız geldiniz valla bu işe gönül vermiş çok güzel bir dostumuzsun. Ucuz atlatmana sevindim. O çukur işinin peşini bırakmıyıcam benim de canımı yaktı :D

BARR
16-07-2018, 14:10
Rahmi bizim bir kesiklik problemimiz var o yüzden aramadım seni malesef. Çözümünü arıyorum hala.

rahmitanir
16-07-2018, 15:05
Rahmi süpersin. Kalktınız geldiniz valla bu işe gönül vermiş çok güzel bir dostumuzsun. Ucuz atlatmana sevindim. O çukur işinin peşini bırakmıyıcam benim de canımı yaktı :D

sana zaten ne kadar teşekkür etsem az abi:)

"O çukuru oraya kim koydu lan???" modundayız seninle :))))

eyvallah, çok sağolasın.

Rahmi bizim bir kesiklik problemimiz var o yüzden aramadım seni malesef. Çözümünü arıyorum hala.

geçmiş olsun bro, aman MA olmasın diyelim:)

Ouz
16-07-2018, 16:15

Giulietta MA'da iki kere kesiklik yasadım, biri yazılımdan sonra tork limitorunden dolayı digeri ise wastegate hortumunda ufacık gozle gorulmesi cok zor bir yırtıktı. Belki yardımcı olur. :)

levent
16-07-2018, 19:44
Valla ben de onun yerinde olsam gitmem İstanbul Park’a.

Baktığın zaman güç az gelebilir ist park için ancak mekanik anlamda bana göre daha az yorduğu kesin istanbul parkın, bknz yaşanan kerb olayı.

Yağ sıcaklığı dersen, her koşulda yükseliyorsa gereken soğutma takviyeleri harici her pistte, yük durumunda sorun yaşatır.

He ist parkta hayvan gibi kafadan kayarsan lastiği daha çok yıpratırsın ki ben 4 teker kayarak kullanıyordum Poloyu. Lastikler hala sıfır gibiydi.

Özgür Güneş
16-07-2018, 21:56
Baktığın zaman güç az gelebilir ist park için ancak mekanik anlamda bana göre daha az yorduğu kesin istanbul parkın, bknz yaşanan kerb olayı.

Yağ sıcaklığı dersen, her koşulda yükseliyorsa gereken soğutma takviyeleri harici her pistte, yük durumunda sorun yaşatır.

He ist parkta hayvan gibi kafadan kayarsan lastiği daha çok yıpratırsın ki ben 4 teker kayarak kullanıyordum Poloyu. Lastikler hala sıfır gibiydi.

Yok o manada demedim, LPG li ya arabası, her seferinde söktür ettir bilmem ne, bide aralıksız 20 dk olması kötü, ben canım sıkılınca pit e girip çıkmak istiyorum mesela, arabanın canı gitmek istemez bazen ya da yol tutmaz vs. Open Pit in fiyatıda yüksek.

997TT
17-07-2018, 09:00
Istanbul Park cok daha kırıcı,zorlayıcı ve teknık bır pıst. Yapmayın allah askına.
1.9km lık sureklı saga donulen basit bır pıst mı kırıcı?en fazla 4. Vıtese atıyorsunuz,oda sadece 2 defa ve 4 sanıyelıgıne. 2 fren noktası var, o kadar...
Istanbul park,on takımdan lastıge,frenden motora atabanın her santımını hatta pılotu zorlayan bır pıst...

Sport
17-07-2018, 12:18
ilk pist deneyimim körfezde oldu geçtiğimiz ekim ayında çok eğlendim keyif aldım ve dediğiniz gibi 3. vites 4. vites aracı yoran zorlayan bir şey yok sürücüyü de yoran bir şey yok zaten kısa pist kimse üzülmeden kırılmadan akşam oluyor hatta çıkmadan dur bi tur daha atıyım dersin :)
Peşine nisan da İstanbul Parka gittim ist.park için ilk deneyimdi ve çok yorucu oldu aracın frenleri olsun (zaten frenleri çok zorlayan bir pist), asfalt çok farklı körfeze göre (tutucu) süspansiyonun (standart) yetersizliği olsun, tecrübe deneyim eksikliği olsun herşeyi ile ilk başta bir tokat gibi gerçekleri yüzüne çarpıyor, körfezde aynı gün içerisinde baya bir aşama kaydedebilirsin ama istanbul park emek isteyen bir pist :) sektör sektör ilerlemek lazım. Lafı uzatmayayım haziranda da bütün bu ve sayamadığım eksikliklerin bir kısmını gidererek gittiğimde daha çok keyif aldım ama hayatımda ilk defa araç içerisinde bu kadar terlediğimi hatırlamıyorum. Bildiğin kros idmanı yapıyorsun :)
Sonuca bağlamak gerekirse İzmit Pistide çok güzel manzarası havası :) güzel bir pist daha çabuk sonuç alabileceğin daha kolay aracınada zarar vermeden günü bitirebileceğin bir pist ama istanbul park asla körfezle kıyaslanmamalı sonuçta F1 pisti bilmeden bile araca zarar verebilirsin.

Dora
18-07-2018, 08:14
Giulietta MA'da iki kere kesiklik yasadım, biri yazılımdan sonra tork limitorunden dolayı digeri ise wastegate hortumunda ufacık gozle gorulmesi cok zor bir yırtıktı. Belki yardımcı olur. :)

bende de bi kesiklik var :D mito ma özelden yazabilir misin(rahhmi beyin konusunu kirletmeyelim :D) nasıl bi kesiklikti nasıl çözdün belki yardımı dokunur .

rahmitanir
18-07-2018, 09:04
bende de bi kesiklik var :D mito ma özelden yazabilir misin(rahhmi beyin konusunu kirletmeyelim :D) nasıl bi kesiklikti nasıl çözdün belki yardımı dokunur .

beni kirleten sen ol beybisi:))))

sanctuary35
18-07-2018, 23:08
mitocu mitocuyu techte kirletirmiş