PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mini Kasko Nedir? Ne Halta Yarar?

GokhanRS
17-07-2018, 13:48
Evet sigortaci arkadaslar. Bize bunu aciklayin lutfen..

Mini kasko nedir? Ornegin aracıma 2000tl kasko ucreti cikiyorsa mini kaskonun 4te bir ucuz yani 500 lira olacagi iddialari dogru mudur?

Mini kasko benim anladigim normal kazalarda hic bir halta yaramiyor, ancak sel dolu hirsizlik teror eylemleri ve pert olan kazalar v.s diger herseyi kapsiyor.

Dogru mudur?

Guzel forumu bilgilendirin super brokerlarimiz :)

https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2018/07/17temmuzsigortagraf.jpg

yazim icin kusura bakmayin, turkce karakterde ben konu acarken sapitiyor(on izlemeden bakiyorum). sonradan post atinca sorun yok.

GokhanRS
17-07-2018, 13:50
‘BEN KAZA YAPMAM’ DİYENLERİN SİGORTASI
Sigorta şirketleri kasko satışlarının düşmesine ilişkin yeni bir kasko türü olan ‘Mini Kasko’yu çıkardı. Peki Mini Kasko ne demek? Diğer kaskolardan farkı nedir? Mini Kasko, aracınızın çalınması, yanması, doğal afetten zarar görmesi veya pert olması halinde aracınızın hasarını karşılıyor. Ancak aracınızın ufak tefek kaza yapması durumunda hasarı karşılamıyor. Örneğin: Farınız kırıldı. Bunu vatandaş kendi cebinden karşılamak durumunda kalıyor. (eğer hatalı karşı taraf değilse) Yani ‘ben kaza yapmam’ diyenlerin çoğu bu kaskoyu tercih ediyor.

Yeni kasko üretildi: Mini Kasko
Kur oranlarının son dönemde artması araç sahiplerini zora soktu. Sigorta yaptıranların sayısı yüzde 20, kasko yaptıranların sayısı ise yüzde 25 oranında azaldı. Fiyatlar ise ortalama bir araç için 400- 500 TL zamlandı. Bu zamma karşılık olarak yeni bir kasko türü, 'Mini Kasko' ortaya çıktı. Bu kasko kaza hariç doğal afet, yanma, çalınma ve pert durumlarını kapsıyor, pert olmayan kazaları kapsamıyor. Fiyatı ise diğer kasko fiyatlarının 4'te 1'i kadar.

https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2018/07/17temmuzsigortagraf.jpg

Burak Mehmet
17-07-2018, 14:32
Teminatları azaltılmış kasko demek.

Normal bir poliçe içinde alkolsüz ve ehliyetli iken yapacağınız kazalar için risk satın alıyorsunuz. Mini kasko için ise bazı teminatlardan feragat ediyorsunuz... Mesela hasar bedeli ne olursa olsun 5000 tl ile sınırlı ödeme yapıyorlar gibi ....

Ormanci
17-07-2018, 14:50
Normal hatta "genişletilmiş, yok efendim full, full+full" poliçelerde bile sigorta şirketleri bir sürü hırboluk yapmaya çalışıp tüketicinin kıçına bişeyler sokmaya çalışırken, diğer tarafta "yedek parçacılığa" soyunmuşken, orijinal olarak onarması gereken parçayı Çin işi veya çıkma parça ile değiştirtirken, başka tarafta sigorta üçkağıtçılığını tespit edemeyip, yine normal bi müşterinin hasarını binbir sorgulamaya sokarken, Borusan'da 75.000 TL'lik hasar onarım faturasını kontrol bile etmeden eksperine imzalatıp hasar öderken, tamirhanede 400 TL'lik boyayı 150 TL'ye yap derken;

............. hiç bir halta yaramayan poliçedir, Gökhan RS'e katılıyorum.

Sigorta şirketleri çok boşa ağlıyor.

yilmazcatalbas
17-07-2018, 14:54
Çok kapsamlı bilgi yok şu an ama bulabildiğim kadarıyla okudum, anladığım bu sefer sigorta şirketleri tokata çıkmış :)

Burak Mehmet
17-07-2018, 15:14
Teminatları azaltılmış kasko demek.

Normal bir poliçe içinde alkolsüz ve ehliyetli iken yapacağınız kazalar için risk satın alıyorsunuz. Mini kasko için ise bazı teminatlardan feragat ediyorsunuz... Mesela hasar bedeli ne olursa olsun 5000 tl ile sınırlı ödeme yapıyorlar gibi ....
düzeltme = yaşayacağınız zararlar.

GokhanRS
17-07-2018, 15:45
birşeyi atlıyorsunuz arkadaşlar.

bahsettiğim sigorta sadece hırsızlık terör ve doğa olayları ile aracın pert olması durumunu karşılıyor.

yani ben hiç kaza yapmam kimseye çarmam diyorsanız, zaten size çarptıklarında karşı taraf karşılıyor.

ben mesela kendime güvenirim hiç kaza yapmadım. ancak hırsızlık ve doğal afet her zaman içimde bir kurttur. bu yüzden bile ucuz olsa kasko yapılabilir.

tek merak ettiğim gizli katekulli var mı standart trafik kazalarında işe yaramaması dışında?

bir anlamda ev sigortası gibi düşünün deprem hırsızlık doğal afet v.s gibi.

GokhanRS
17-07-2018, 15:46
örneğin tost olmuş araca bu aracın neresi pert yauuvvv toplarız biz bunu derler mi?

sel baskınında arabayı kurutup sana geri itelemeye kalkarlar mı? gibi.

kıvancr
17-07-2018, 15:48
Yenı aldıgım araca henuz kasko yaptırmadım. Bırkac fırmadan teklıf aldım. Ethıca dıye bır fırma var,nekadar guvenılır bılmıyorum fakat tam polıceye dıgerlerınden % 50 daha uygun fıyat vermekte.

Ormanci
17-07-2018, 15:59
örneğin tost olmuş araca bu aracın neresi pert yauuvvv toplarız biz bunu derler mi?

sel baskınında arabayı kurutup sana geri itelemeye kalkarlar mı? gibi.

Hocam bi önceki mesajında çok doğru diyorsun, işin mantığının bu olması lazım ama üstte yazdığım mesajdan dolayı tam da bu yazdığını düşünür yine yaptırmam :) Ya tam, ya hiç :)

Kardeşimin eşinde SL350 var, bi kaza yaptı, ön arka dağıldı falan, 80.000 TL masraf çıktı. Perte ayrılacak falan diye bekliyorlar, sigorta kesinlikle reddetti, tanıdık falan bulmaya çalıştılar, öyle yaptılar olmadı, böyle yaptılar olmadı, inatla onarım yaptı adamlar. Çocuk iyi küfür etti, arabamın değeri düştü, satarken pert muamelesi yapacaklar diye. Dava aç falan dedim ama uğraşmak da istemiyor.

Burak Mehmet
17-07-2018, 16:04
Yenı aldıgım araca henuz kasko yaptırmadım. Bırkac fırmadan teklıf aldım. Ethıca dıye bır fırma var,nekadar guvenılır bılmıyorum fakat tam polıceye dıgerlerınden % 50 daha uygun fıyat vermekte.

ethica iyi bir firmadır.. şuanda pazarda Axanın payına göz dikti. ve çalışanları hep axanın eski çalışanları. Tazminat ödeme süreleri de çok çok kısa...

atituti
18-07-2018, 08:03
benim clk ya kasko fiyatlari inanilmaz yuksek cikiyordu bende sinirli kapsamli yaptirmistim , kazada benim arabami degil karsinin hasarini karsiliyordu ve hirsizlik calinmaya karsi koruyordu.zaten kaskoyu ben sadece hirsizlik icin yaptirdigim icin isime gelmisti , 5.000 tl cikan kaskoyu bazi seylerden feragat ederek 570 tl ye yaptirmistim

ChuckBartowsKi
18-07-2018, 13:16
Kiralık araçlar hariç hiç bir işe yaramaz bu kasko paketi her türlü pisliği yapmaya çalışırlar öyle söyleyim :)

chatlaxs
19-07-2018, 15:29
Mini kasko aracın tamamına değil limitler dahilinde teminat sunan ürün

http://imgim.com/1909incit360747.png