PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 vti egzos emisyon sistemi ariza uyarisi

uurgzl
21-07-2018, 01:01
Merhaba. Aracım 308 vti 56 bin km de benzinli lpg yok.Son zamanlarda egzos emisyon sistemi arızalı uyarısı alıyorum ve arıza lambası yanıyor haliyle ama aracın gidişinde performansında en ufak azalma veya farklılık yok. Bilgisayara bağladığımızda P0013 " egzosda değişken dağıtım elektro vanası kumanda arızası" hatasını alıyorum. Arızayı sildiğimizde 20-30 km sonra yine aynı nedenden dolayı arıza ışığı yanıyor.2-3 defa arıza kodunu silmemize rağmen aynı şekilde tekrarladı. Arıza ışığı yanık şekilde kullanıyorum birkaç gündür ama araçta dediğim gibi bir sıkıntı yok.Yakın zamanda uzun yol yapacağım bu durum sıkıntı yaratır mı? Çözümü ne olabilir tecrübeli arkadaşların deneyimlerinş merak ediyorum. teşekkürler şimdiden...

tuFAN
21-07-2018, 02:07
Vanos solenoidlerinde bir deformasyon yoksa videodaki gibi temizlemek ilk etapta yapılacak şeydir

https://youtu.be/q4i0M2ypXdw

Arıza ışığı sönerse vanos solenoidlerini en güncel olanıyla değiştirmekte fayda var yoksa er yada geç yine arıza verir
En güncel vanos solenoid parça kodu 1628924280

uurgzl
22-07-2018, 13:55
peki bu vanos selenoidi 1 tane mi izlediğim videolarda herkes motorun hemen önündeki parçayı değiştiriyor. senin gösterdiğin videoda ekstra olarak hava filtresinin orda da mı aynı parçadan var?

tuFAN
22-07-2018, 15:38
Senin aracında yani 1.6 vti larda 2 adet var hem önde hem arkada

uurgzl
22-07-2018, 15:52
verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. peki bu parçanın güncel adet fiyatı nedir? Bunları değiştirdiğimde sorun inşallah çözülür.

tuFAN
22-07-2018, 16:56
Yüksek ihtimal solenoidlerden hata veriyor ama ben olsam ilk etapta yine de temizleyip denerdim
Parçanın Liste fiyatı adet 250 tl
Mutlaka en güncelini al defalarca güncellendi
Yetkili serviste de aracın yazılımını da kesin güncellettir

uurgzl
22-07-2018, 17:47
Yüksek ihtimal solenoidlerden hata veriyor ama ben olsam ilk etapta yine de temizleyip denerdim
Parçanın Liste fiyatı adet 250 tl
Mutlaka en güncelini al defalarca güncellendi
Yetkili serviste de aracın yazılımını da kesin güncellettir

yetkili servise gitmeyeceğim bu yazılım güncellememesi nasıl oluyor?

tuFAN
22-07-2018, 20:08
yetkili servise gitmeyeceğim bu yazılım güncellememesi nasıl oluyor?
Aracın ecu/beyin yazılımını güncelletmek için yetkili servise gitmen şart sadece yetkili yükleyebilir çok tutmaz 150 tl max
özel servisler yapamaz
Güncelletmen iyi olur bir çok hata düzeltmesi var
Solenoidleri ise özelde değiştirtebilirsin

uurgzl
22-07-2018, 21:19
Aracın ecu/beyin yazılımını güncelletmek için yetkili servise gitmen şart sadece yetkili yükleyebilir çok tutmaz 150 tl max
özel servisler yapamaz
Güncelletmen iyi olur bir çok hata düzeltmesi var
Solenoidleri ise özelde değiştirtebilirsin

anladim ben selenoidlere özel yazılım sandım.sen genel manada demişsin. olmayan arıza yüzünden 2 parça 500 lira tutuyor. yani arabanın gidişi yürüyeni olsa atıyorum baskı balatası , debriyajj balatası vs. gibi parça değişse acımam da bu sensörlerin yanlış okuması yüzünden boşuna para vereceğim. takmayıp lamba yandıkça söndürebilirim bluetoothtan obd2 ye bağlanıp ama içim rahat etmiyor arabanın gidişinde sorun da olmasa da. bu arada ilgilendiğin için tekrar teşekkürler. bu arada istanbuldaysan güvendiğin tavsiye ettiğin işini bilen modern peugeot özel servis var mı?

Schumi
26-07-2018, 22:01
Bunlar sensör değil ama. Yağ basıncını yönlendirerek egzantrik kasnaklarına yönlendiriyor. Egzantriği avansa yada rötara çekiyor. Çekişini yada yakıtı etkiler. Yada sebebi şu. Alt devirde -10 pozisyonuna alıyorsa egzantriği üst devirde +10 a alır. 20 derece fark eder. Senin pozisyon nerede kalırsa diğer taraftan kaybın var demektir. He senin motorun performans modeli bir araca ait değil hepi topu 110-120 hp ama şuanki hali yetiyor dersen değiştirme ama temizle.

uurgzl
04-08-2018, 22:17
bahse konu vanos selenoidini değiştirdim ama sadece öndekini.çünkü usta arkadakini çıkarınca farklı arıza kodu verdi öndekini çıkarınca bahsettiğim kodu verdi. yani öndeki arızalıydı.arıza ışığı yanmadı 200 km dir. önceden silsek bile 30 km de civarı arıza kodu yakıyordu.

biyolog06
30-10-2019, 18:29
Vanos solenoidlerinde bir deformasyon yoksa videodaki gibi temizlemek ilk etapta yapılacak şeydir

https://youtu.be/q4i0M2ypXdw

Arıza ışığı sönerse vanos solenoidlerini en güncel olanıyla değiştirmekte fayda var yoksa er yada geç yine arıza verir
En güncel vanos solenoid parça kodu 1628924280
Merhaba. Konu biraz eski ama bir şansımı deneyim istedim. Söz konusu selenoid temizliğini nerede yaptınız acaba. Temizlik sonrası tekrar arıza verdi mi?

tuFAN
30-10-2019, 21:19
Merhaba. Konu biraz eski ama bir şansımı deneyim istedim. Söz konusu selenoid temizliğini nerede yaptınız acaba. Temizlik sonrası tekrar arıza verdi mi?
Ben temizletmedim konuyu açana sormalısınız ama herhangi bir usta yapabilir, balata spreyi ile yaparlar genelde bu işi ama bence en sağlıklısı İPA (izopropilalkol) yada sensör temizleme spreyleri mevcut onlarda da zaten ipa mevcut içerik olarak