PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antika saat hakkında

Grimlord
23-07-2018, 01:49
Arkadaşlar şans ederi dedemin babasından kalma köstekli saatini buldum, sanırım kurmalı olanlardan. Saat faal şekilde çalışıyor, en çok buna şaşırdım ve mutlu oldum açıkcası. Ömrüm yettiğince saklamak istiyorum ancak saatin yapım yılını falan bilmiyorum, aramızda bilenler varsa detaylı yorum yapabilir mi acaba?

Markası Hislon

Swiss made yazıyor alt kısımda

16 rubies sanırım 16 taşlı olduğunu belirtiyor ama tam bilmiyorum, hiç anlamam saat işinden :)

https://s33.postimg.cc/hj5qh42mn/IMG_20180723_024152.jpg

https://s33.postimg.cc/9dnoiyttb/IMG_20180723_024222.jpg

immortalboss
23-07-2018, 07:32
Bu saat isviçre malı diye biliyorum.Asıl değerli olanlar çift kapaklı ve bununla beraber üzerinde köstek olanlar. (Saat parası kadar hatta daha fazla tutan gümüş köstekler var.Elimde 3 tane var bu dediğim özelliklere yakın.Bendeki saatlerin de hepsi çalışıyor.Bu saati bir tamirciye götürüp parlatma işlemi yapar, sonra da koruyucu bir ürün atarsanız üzerine daha güzel olur.
400 500 lira bandında satılıyor bu tür saatler. Tabi meraklısını bulacaksınız ve beğenecek.Yoksa 100 lira da deseniz kimse almaz.
Dededen yadigarsa güzel bir temizleyip saklayın, çocuğunuzu, ailenizi ileride mutlu eder.Bir de çalıştırıp sesini dinleyin derim. Eski saatlerin o çıtçıtçıt sesi hiç bir makinede yok.

Grimlord
23-07-2018, 12:14
Aynen dün geceden beri araştırma yaptım biraz, sanırım 1920 yada 1930lu yıllarda üretilmiş. Dün ekstra Bi kapak olduğunu farkettim, onu da açınca mekanizma ortaya çıktı. Seri numarası, swiss madde falan yazıyor. Tıktıktık şeklinde çalışıyor, çok hoşuma gitti. Zaten satma niyetinde değilim, dediğin gibi ileride coluğa cocuga hatıra olur:)

tiMachine
23-07-2018, 17:37
Abi bi pasta cila istiyor, yadigar gibi yadigar kutulat çoluğuna çocuğuna kalır

Grimlord
23-07-2018, 18:08
Abi bi pasta cila istiyor, yadigar gibi yadigar kutulat çoluğuna çocuğuna kalır

Aynen dostum Bi saatçiye soracağım, meguiars pasta cila atsın yada seramik kaplama :D