PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Egxoz Cezası

Vuh
31-07-2018, 23:49
3 temmuzda 'abart egzoz' cezası yedim. 235+park çekici falan filan. Şimdi diken üstündeyim arkasından bakanlıktan o meşhur 2.5luk ceza gelecek mi diye.. Polis sordum bilemem dedi, Bakanlığı aradım bekleyip göreceksin dedi.
Bunu öğrenebilecem bir yer yok mu ben böyle her gün korkuyla posta kutusuna bakmak zorunda mıyım?

Özgür Güneş
01-08-2018, 01:28
Büyük ihtimal yersin, aynı cezayı yiyen tüm arkadaşlarıma geldi.

levent
01-08-2018, 05:09
Bi şanslı benmişim o zaman bu konuda, bana egzozdan cezayı kesip arkadan eve yollamışlardı 2 ocak tarihli. yani durdurulupta yemedim, bakanlıktan da bişey gelmedi arabayı da sattım üstüne..

oğuzk
01-08-2018, 11:43
Yaklaşık 1 ay içinde geliyor erken ödeme indirimiyle 2,200 TL ödedik

yilmazcatalbas
01-08-2018, 11:51
Aracınız dizelse eğer banko geliyor ama benzinliye geldiğini henüz görmedim

Vuh
01-08-2018, 12:02
Aracınız dizelse eğer banko geliyor ama benzinliye geldiğini henüz görmedim

Tüplüyüz :D cezayı yedikten bir saat sonra da emisyon pulu aldım, gönderirlerse üzülürüm harbiden.. Bir ay olmak üzere, edevletten de sorguluyorum sürekli ama bu belirsizlik öldürecek beni

yusufcan_k
01-08-2018, 12:07
ankaranın doğal bitki örtüsünden olan şahinlerdense aracın saçma sapan egzozlu kendini tarz sanan inan zerre üzülmem.. gerçekten çok merak ediyorum sisleri farları 10000000000000000k yapınca ne anlıyosunuz küfür yemekten ne kadar hoşlanıyosunuz nasıl bir fantazidir anlatsana biraz?

MeRtCaN
01-08-2018, 12:09
Aracın benzınlı dızel olması ile hiç bir alakası yok Çevre ve şehircilik bakanlıgından gelen cezanın

Eğerki yeni sistem eksoz emisyon pulunuz yok ise %100 şekilde size ceza gelir.
ama yenı sıstem emıyon pulunuz var ise gelmiyor.

Ceza yedıgınız anda emısyon pulu yok ise geçmiş olsun 1-2 aya gelir cezan dostum

yilmazcatalbas
01-08-2018, 12:19
ankaranın doğal bitki örtüsünden olan şahinlerdense aracın saçma sapan egzozlu kendini tarz sanan inan zerre üzülmem.. gerçekten çok merak ediyorum sisleri farları 10000000000000000k yapınca ne anlıyosunuz küfür yemekten ne kadar hoşlanıyosunuz nasıl bir fantazidir anlatsana biraz?

burada durum daha vahim arka sisleri de açıyorlar

yusufcan_k
01-08-2018, 12:24
burada durum daha vahim arka sisleri de açıyorlar

inan burdada öyle arka sisleri stopları hepsini beyaz a çeviriyolar heralde öne xenon takınca arkalara çıkanları takıp uzaktan arabanın neresi önü neresi arkası belli olmuyo

punto_multijet
01-08-2018, 16:06
Aracın benzınlı dızel olması ile hiç bir alakası yok Çevre ve şehircilik bakanlıgından gelen cezanın

Ceza yedıgınız anda emısyon pulu yok ise geçmiş olsun 1-2 aya gelir cezan dostum

neredeyse 4 ay olacak yediemine bile cektirmişti polis egzos vize plaka 3lüsünden dolayı. gelmedi ceza şimdi şanslı mıyım? Yoksa yolunu gözlüyeyyim mi? :D

Vuh
01-08-2018, 16:28

Anlatayım. Motosiklet için biriktirdiğim para ile bir heves araba almak istedim, param buna yettiği için de Şahin aldım. Arabada headers, düz boru ve orta susturucu iptali var. Sesi de kesinlikle yüksek değil, arabamı trafikte arkadaşlara verip dışarıdan da dinledim. Egzozu orijinal zaten, kumandalı vanalı falan filan bir şey değil. Forumdaki arabaların %90ından sessizdir yani.
Sisleri de eski sahibinden kalma. Söküp orijinale çevirmek istedim fakat soket falan hak getire o sebeple vazgeçtim. Asla sis de yakmam trafikte, fotoğrafı çektiğim yer arabayı yıkadığım insanın bile olmadığı bir çeşme başı.
Şahinci olmaktan haz etmiyorum fakat arabamdan da utanmıyorum. Ankaranın hatırı sayılır bir üniversitesinde mühendislik öğrencisiyim. Cezayı yediğim gün de Konya yolunda en sağ şeritten 60-70 km hızla staj yerime gidiyordum. 2000 devir anca çeviriyordum.
Zerre üzülmemeniz de benim zerre umrumda değil. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur cevabım. Önyargılarınızla mutluluklar...

Vuh
01-08-2018, 16:30

Emisyon pulum vardı ama 1.5 yıl kadar önce alınmış. Gerçekten bekleyip görmekten başka seçeneğim yok sanırım teşekkür ederim herkese :)

BarışSever
01-08-2018, 16:39
inan burdada öyle arka sisleri stopları hepsini beyaz a çeviriyolar heralde öne xenon takınca arkalara çıkanları takıp uzaktan arabanın neresi önü neresi arkası belli olmuyo

https://i.hizliresim.com/JDZX35.jpg (https://hizliresim.com/JDZX35)

yusufcan_k
01-08-2018, 17:10
https://i.hizliresim.com/JDZ35.jpg (https://hizliresim.com/JDZ35)

Ankara'da Trafik on Instagram: “Ha gayret olacak” (https://www.instagram.com/p/BlfGcsojz4M/?taken-by=ankara.trafik)

Ankara'da Trafik on Instagram: “Gecenin 4 u son ses acıp insanları rahatsız ediyorlar tukenmediler

Esertepe” (https://www.instagram.com/p/Ble6MvZBJho/?taken-by=ankara.trafik)

Ankara'da Trafik on Instagram: “Siteler yalınc sokak hergun aynı” (https://www.instagram.com/p/Bld17ZFDaJj/?taken-by=ankara.trafik)

daha bunlar sakin örnekler :) attıklarımı kimse üstüne alınmasın sonra önyargı deniliyoda.. sen %10 luk kesimde olabilirsin ses konusunda benim lafım genel olarak kuş grubunaydı ama sen hepsini sana yazmış gibi üstüne alındın Vuh

Vuh
01-08-2018, 17:17
Anlatsana biraz diyordunuz genele döndü şimdi iş :) kesinlikle ne tofaşı ne tofaş kullanan çevreyi savunmayacağım da, nefrete gerek yok. E60la trafik kapatan da var, bocanegra ile makas atıp kazaya sebep olan da var, var da var. Ama profil fotoğrafımda s14 olsaydı zerre üzülmüyorum diyecek miydiniz? Sanmam

yusufcan_k
01-08-2018, 17:20
Anlatsana biraz diyordunuz genele döndü şimdi iş :) kesinlikle ne tofaşı ne tofaş kullanan çevreyi savunmayacağım da, nefrete gerek yok. E60la trafik kapatan da var, bocanegra ile makas atıp kazaya sebep olan da var, var da var. Ama profil fotoğrafımda s14 olsaydı zerre üzülmüyorum diyecek miydiniz? Sanmam

benim genelim özelim yok kardeşim profil fotoğrafında zerre umrumda değil.. ben burda s2000 i olan arkadaşı da uyardım zamanında 335i de subarusu da sırf kapımın önünde gazlıyo diye anlattım durumu bu kadar senin gibi mızık mızık yapmadı :) e60 ında boca cupra nın da yeni nesil kullanıcı kitlesi belli.. daha sana cevap atmayı düşünmüyorum çünkü farklı evrenlerden konuşuyoruz

0M42
01-08-2018, 17:26
Geçmiş olsun, da benim anlamadığım madem bu kadar korkunuz var neden eksoz takıp dolaşıyorsunuz?

onur_S
01-08-2018, 17:39
Anlatayım. Motosiklet için biriktirdiğim para ile bir heves araba almak istedim, param buna yettiği için de Şahin aldım. Arabada headers, düz boru ve orta susturucu iptali var. Sesi de kesinlikle yüksek değil, arabamı trafikte arkadaşlara verip dışarıdan da dinledim. Egzozu orijinal zaten, kumandalı vanalı falan filan bir şey değil. Forumdaki arabaların %90ından sessizdir yani.
Sisleri de eski sahibinden kalma. Söküp orijinale çevirmek istedim fakat soket falan hak getire o sebeple vazgeçtim. Asla sis de yakmam trafikte, fotoğrafı çektiğim yer arabayı yıkadığım insanın bile olmadığı bir çeşme başı.
Şahinci olmaktan haz etmiyorum fakat arabamdan da utanmıyorum. Ankaranın hatırı sayılır bir üniversitesinde mühendislik öğrencisiyim. Cezayı yediğim gün de Konya yolunda en sağ şeritten 60-70 km hızla staj yerime gidiyordum. 2000 devir anca çeviriyordum.
Zerre üzülmemeniz de benim zerre umrumda değil. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur cevabım. Önyargılarınızla mutluluklar...
evet ben de cok sessiz oldugunu tahmin ediyorum, orjinal egzoz..

yusufcan_k
01-08-2018, 17:45

YouTube (https://youtu.be/c43L0c1VEYo?t=30s)

aşağı yukarı dediği kombinasyon valla bildiğin sessiz aga :D gece falan asla kimseyi rahatsız etmez :)

yusufcan_k
01-08-2018, 17:46

aşağı yukarı dediği kombinasyon valla bildiğin sessiz aga :D gece falan asla kimseyi rahatsız etmez :)

Vuh
01-08-2018, 17:53
Geçmiş olsun, da benim anlamadığım madem bu kadar korkunuz var neden eksoz takıp dolaşıyorsunuz?

Egzoz vesairenin hepsi önceki sahibinden. Param yalnızca yakıt koyup binmeye yetiyor, orijinaline dönemedim, arabayı yeni aldım. Zaten birkaç ay içinde de satacaktım.

Ben konuyu açtığımda 'arabam kedi gibi sessiz niye ceza yazdılar bana' demedim, adam gibi sorumu sordum sağolsunlar insanlar da yanıtladılar fakat nedense bir anda fantazilerimi anlatmam istendi benden, ben de anlattım. Bir modifiye forumunda headers vs var diye linç edilmek inanın aklıma gelmezdi :D İskender Abi'ye egzoz yaptırdım diyip çatara patara alev ata ata gezenlere ağzımızın suyunu akıtıyoruz, ben aracımda orijinal egzoz var sesi bahsettiğiniz katliam şahinler gibi yüksek çıkmıyor diyince aman aman.

Vuh
01-08-2018, 18:01

Özelden attığınız mesaja istinaden video çekip yüklüyordum. Mesajda konuda polemik yaratmayacağınızı söylemişsiniz fakat 33 dakika dayanabilmişsiniz sanırım :)
İki videoyu da sağlı sollu açın bakalım sesim böyle miymiş benim de. Ki videoda 5000 devirlere çıktı, şehir içi asla çıkmam, gece asla asla. Kendimi kanıtlamak gibi de bir niyetim yok da işte niyeyse konuyu deşesiniz geldi
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=gAMIRE_WY6M)

mikelazi
01-08-2018, 18:02
eksoz bahane
polis
şahin-doğan-e30-e36-e46-106-306-cıvıc gördümmü yazmadan bırakmaz.

yusufcan_k
01-08-2018, 18:11
Vuh tamam kral sensin ;)

Vuh
01-08-2018, 18:14
Vuh tamam kral sensin ;)

Estağfurullah. Ben cezayı sorarken siz benden önce benim aranın sesini link atıp dinletmişsiniz bile krallık bana düşmez :D

Zorbey
01-08-2018, 19:16
İnşallah gelmez kardeşim, sende orta iptal headers var biz orjinal egzoz ile ceza yiyecektik zor kurtulduk

Vuh
01-08-2018, 19:21
İnşallah gelmez kardeşim, sende orta iptal headers var biz orjinal egzoz ile ceza yiyecektik zor kurtulduk

Bazı günler affetmiyorlar abi, çekicideki diğer aracın sahibi hava filtresi yüzünden benimle aynı cezayı yemişti. İnanırım yani :D

Emrecan-R
01-08-2018, 23:05
kimse sen tofaşa biniyorsun diye dememişki bunları aracımdan utanmıyorum falan demişsin utanmak söz konusu bile olmamalı zaten kendi paranla almışsın biniyorsun anne babasına 200 lük araba aldırmaktan iyidir gözümde. Keşke bende çalışsam falanda alsam kendi arabamı annemden babamdan izin almayı bıraksam :D

MeRtCaN
02-08-2018, 08:34
Emisyon pulum vardı ama 1.5 yıl kadar önce alınmış. Gerçekten bekleyip görmekten başka seçeneğim yok sanırım teşekkür ederim herkese :)

olmaz yeni olcum sıstemınde yok ıse ceza gelır buyuk ıhtımal

ersin_srndg
02-08-2018, 10:25
olmaz yeni olcum sıstemınde yok ıse ceza gelır buyuk ıhtımal

Merhaba ,
Bu bahsetmiş olduğunuz yeni ölçüm sistemi ne kadar süredir aktif ?

GokhanRS
02-08-2018, 10:54
Herkes egzoz cezası yiyen bakanlıktan da ceza yiyor zannediyor ama işin aslının öyle olmadığı söyleniyor. Ceza yediğinizde bakanlık egzoz muayenesini de sistemden görüp ona göre kitliyor muş.

Tabi mişli muşlu konuşuyorum bende emin değilim. Aramızda bakanlık cezası yiyenler egzoz muayeneleri ne durumdaydı o tarihte söyleyebilirler mi?

https://img.a24.com.tr/hbrResim/63-milyon-arac-sahibine-egzoz-cezasi-geliyor-6733.jpg

MeRtCaN
02-08-2018, 12:26
Merhaba ,
Bu bahsetmiş olduğunuz yeni ölçüm sistemi ne kadar süredir aktif ?

1 ocak 2018 ile yüyülüğe girdi yeni sistem
eksoz emisyon pulu kağıdı olmuyor işlem onlie yapılıyor
araç sorgulamasında nasıl sigortanın olup olmadıgı sıstemde cıkıyorsa emısyon da oyle cıkıyor

sıstemde emısyon cıkmadıgı ıcın eksozdan ceza yıyınce sıstem otomatık olarak 2500 tl cevre sehırcılık eksoz emıyon pulu yapılmadıgı ıcın ceza gonderıyor

SULTANOGLU
02-08-2018, 12:34
araç sorgulamasında nasıl sigortanın olup olmadıgı sıstemde cıkıyorsa emısyon da oyle cıkıyor

sıstemde emısyon cıkmadıgı ıcın eksozdan ceza yıyınce sıstem otomatık olarak 2500 tl cevre sehırcılık eksoz emıyon pulu yapılmadıgı ıcın ceza gonderıyor

abi baya bilgilendirici oldu bu. gidip yaptırmak lazım mutlaka.

onur_S
02-08-2018, 13:57
Egzoz vesairenin hepsi önceki sahibinden. Param yalnızca yakıt koyup binmeye yetiyor, orijinaline dönemedim, arabayı yeni aldım. Zaten birkaç ay içinde de satacaktım.

Ben konuyu açtığımda 'arabam kedi gibi sessiz niye ceza yazdılar bana' demedim, adam gibi sorumu sordum sağolsunlar insanlar da yanıtladılar fakat nedense bir anda fantazilerimi anlatmam istendi benden, ben de anlattım. Bir modifiye forumunda headers vs var diye linç edilmek inanın aklıma gelmezdi :D İskender Abi'ye egzoz yaptırdım diyip çatara patara alev ata ata gezenlere ağzımızın suyunu akıtıyoruz, ben aracımda orijinal egzoz var sesi bahsettiğiniz katliam şahinler gibi yüksek çıkmıyor diyince aman aman.

sende haklisin maalesef, toplumda bazi insanlar baskalarini dusunmeden, dunyada bir tek kendileri yasiyormuscasina hareket ediyor, ben kim yaparsa yapsin farketmez baskalarina rahatsizlik veren, kafa utuleyen sovduren egzoza agzimin suyunu akitmam :)

ersin_srndg
02-08-2018, 14:40

Teşekkür ederim.

ersin_srndg
02-08-2018, 14:55
Geçen hafta egzozdan ceza yedim. Muayene geçerlilik tarihim. 11.10.2019 son. Sizce bu 2500 tl lik cezanın gelme olasılığı nedir? Memur arkadaş bundan hiç bahsetmedi.

MeRtCaN
02-08-2018, 16:13
abi baya bilgilendirici oldu bu. gidip yaptırmak lazım mutlaka.

Kesinlikle.

Şimdi bana nereden biliyorsun diyenler olur onuda açıklayım..

Ben NBF 106 ile supersprınt eksoz ile Ankara nın göneği kızılaya girdim nede olsa ses fln yok diye eksozda :)

Beni 500 mt oteden gorup aldılar ama arabada her şeyım tamdı ayrıca bu yenı yonetmelıkte olan eksoz muayenesınıde yaptırmıstım.
Araba parka cekıldı ıvır zıvır. Cevre bankanlıgında tanıdık saglsun ıyı bı mevkıde abımız vardı ıcerı sordurdum cezayı gozukmuyor sende dedı ve bu durumu anlatmıstı

onursumer
02-08-2018, 18:37

bu çok onemli ya kesin yaptırmak lazım normal ceza onemli değilde 2500tl sıkıntı

MCN21
03-08-2018, 02:25

0 araba içinde geçerli mi peki? Daha muayene zamanı gelmediyse?

levent
03-08-2018, 02:51
Herkes egzoz cezası yiyen bakanlıktan da ceza yiyor zannediyor ama işin aslının öyle olmadığı söyleniyor. Ceza yediğinizde bakanlık egzoz muayenesini de sistemden görüp ona göre kitliyor muş.

Tabi mişli muşlu konuşuyorum bende emin değilim. Aramızda bakanlık cezası yiyenler egzoz muayeneleri ne durumdaydı o tarihte söyleyebilirler mi?

https://img.a24.com.tr/hbrResim/63-milyon-arac-sahibine-egzoz-cezasi-geliyor-6733.jpg

Egzoz pulu Ocak 2017 ye aitti, cezayı 2 Ocak 2018 de yedim. Bakanlıktan herhangi bir şey gelmedi, sadece trafik çevirmede ceza yemedim. Arkadan yazıp yolladılar cezayı bana. Çevirmeden kaçma vb durumu da yok.

levent
03-08-2018, 02:53
edit yok,

benimki belki şans olabilir, poloya yazıp adrese yollamışlardı arkadan kısacası. haziranda da arabayı sattım borç harç çıkmadı. eve de gelen giden olmadı :)

MeRtCaN
03-08-2018, 09:48
Egzoz pulu Ocak 2017 ye aitti, cezayı 2 Ocak 2018 de yedim. Bakanlıktan herhangi bir şey gelmedi, sadece trafik çevirmede ceza yemedim. Arkadan yazıp yolladılar cezayı bana. Çevirmeden kaçma vb durumu da yok.

benım bıldıgım tam olarak Şubat da yururluge gırdı :) bu saaten sonrada gelmez zaten ama arkadan yazılan ceza da zaten oyle bır cevre cezası gelmes durumu yok

Memur arabayı cevırdıkten sonra kendısı onlıne kontrolu yaptıktan sonra ceza tutanagında bı yere tik koyuyor ozaman o ceza da yollanıyor

MeRtCaN
03-08-2018, 09:49
0 araba içinde geçerli mi peki? Daha muayene zamanı gelmediyse?

Yok tabıkıde geçerlı degıl 3.yıl sonunda yaptırmak gerekli.

Vuh
15-11-2019, 16:58
Herkese yeniden merhaba. Konunun sahibi benim, haziran 2018'de egsoz cezası yemiştim. Bugün baba tarafından arandık, hayırlı olsun çevre ve şehircilikten ceza tebligatı gelmiş kapıya diye.
Şimdi size sorum şu, ben bu cezayı yiyeli 16-17 ay kadar oldu. Böyle bir şeye hakları var mı? Cezayı ödemeyi düşünmüyorum zaten de, itiraz edeceğim bir buçuk yıl sonra ceza mı tebliğ edilir diye. Bu durumda haklı mıyım şimdi?
Arabasının da, cezasının da, ülkesinin de, polisinin de...

onurc
15-11-2019, 17:00
bizim işyerinin araçlarına 1 sene öncesinin cezaları yağıyor şu an öyle diyim

MeRtCaN
15-11-2019, 17:01
Herkese yeniden merhaba. Konunun sahibi benim, haziran 2018'de egsoz cezası yemiştim. Bugün baba tarafından arandık, hayırlı olsun çevre ve şehircilikten ceza tebligatı gelmiş kapıya diye.
Şimdi size sorum şu, ben bu cezayı yiyeli 16-17 ay kadar oldu. Böyle bir şeye hakları var mı? Cezayı ödemeyi düşünmüyorum zaten de, itiraz edeceğim bir buçuk yıl sonra ceza mı tebliğ edilir diye. Bu durumda haklı mıyım şimdi?

Ne yazkki paşa paşa ödeyeceksiniz
Banada geldi paşa paşa taksitlendirdim vergi dairesinden ödedim bu ay son taksidi var
itraz ile uğraşmayın eksozdan yedi iseniz hic bir sekilde iptal olmaz.

zaten itiraz icin ödemek gerek
ödemeden itiraz ederseniz faiz yersiniz
tc nize yazılıyor vergi borcuna dusuyor e haciz bile koyabılıyorlar

en mantıklı yontemı taksıtlendırmek

geçmiş olsun

Vuh
15-11-2019, 17:05
Ne yazkki paşa paşa ödeyeceksiniz
Banada geldi paşa paşa taksitlendirdim vergi dairesinden ödedim bu ay son taksidi var
itraz ile uğraşmayın eksozdan yedi iseniz hic bir sekilde iptal olmaz.

zaten itiraz icin ödemek gerek
ödemeden itiraz ederseniz faiz yersiniz
tc nize yazılıyor vergi borcuna dusuyor e haciz bile koyabılıyorlar

en mantıklı yontemı taksıtlendırmek

geçmiş olsun

Bir buçuk sene sonra ceza yollamışlar ölmüş müyüm kalmış mı belli değil bir de haciz koyuyorlar ha o da iyiymiş. Kyk'dan başka bir gelirim de mal varlığım da yok tek korkum faize binmesi.
Bu ceza 6 ay içinde geliyor diyorlardı size de mi benimki gibi bir sene sonra geldi ceza?

MeRtCaN
15-11-2019, 17:11
Bir buçuk sene sonra ceza yollamışlar ölmüş müyüm kalmış mı belli değil bir de haciz koyuyorlar ha o da iyiymiş. Kyk'dan başka bir gelirim de mal varlığım da yok tek korkum faize binmesi.
Bu ceza 6 ay içinde geliyor diyorlardı size de mi benimki gibi bir sene sonra geldi ceza?

2017 de yedigim ceza 2019 1 ocak da vergı borcu olarak geldı bana
mecbur odemek zorundaydık yoksa faız bınecektı
veraset ve harçlar vergı daıresıne gıt bır mıktarını ode gerısını taksıt yapıolar

Vuh
15-11-2019, 18:27
Teşekkür ediyorum. Pazartesi gidip cezayı alayım madem, sonra doğru vergi dairesine. Yapacak bir şey yok alıştım artık zaten öpülmeye, artık bir sene de bunu öderim..
Çok teşekkür ediyorum. Ben yine de itiraz edeceğim ama hiç umudum yok açıkçası.

Gimifayf
15-11-2019, 19:25
Eylul 2018'de yazılan ceza Haziran 2019'da geldi ödedim ve itiraz ettim. İtiraz edeli 4 ay oldu ses seda yok birsey cıkacagını sanmıyorum.

mehmet6r
15-11-2019, 22:06
Eylul 2018'de yazılan ceza Haziran 2019'da geldi ödedim ve itiraz ettim. İtiraz edeli 4 ay oldu ses seda yok birsey cıkacagını sanmıyorum.
2016da memlekete giderken karadeniz sahil yolundaki meşhur TEDESlerden ceza yedim. 2017 ocakta itiraz ettim. Geçen hafta itirazı yaptığım sulh ceza hakimliğini aradım itirazın durumu için. TC numaramı verdiğimde 2 seneye ancak sizin dosyaya sıra gelir dedi. Suratına kapadım. İtiraz neticelenmesi, tebliğ edilmesi en iyi ihtimal 4.5-5 sene

ham
15-11-2019, 23:19
cezaya gerekçe olarak ne gösterilmiş?

Vuh
16-11-2019, 08:34
cezaya gerekçe olarak ne gösterilmiş?

Bilmiyorum babam iş saatleri yüzünden muhtara uğrayamıyor, ben okuldan dolayı eve bile gidemiyorum bu aralar elimizde sadece tebligat var. Hafta içi bir gün gidip alacağım cezayı tekrar yazarım konuya hemen

vinz
19-11-2019, 10:57
2018 haziranda yediğim ceza'dan tekrar ceza geldi.

egzozdan bi yazdılar
otoparka çektiler
muayene yenilettiler
şimdi de çevre ve şehircilik bakanlığından geldi.

1 suça 4 ceza, oh ne güezl dünya.

Wromm
19-11-2019, 13:05
Çevre ve şehircilik bakanlığı egzoz muayenesi yok ise online olarak takip edip ceza mı yazıyor yoksa ben mi öyle anladım.

Geçe ay egzoz muayenesinin bitmesine 2 gün kala TÜVe girdim süre dolunca yaptırabilirsin dediler ve üşengeçlik yaptırmadım hala.

Vazelinleyip yapmadıkları kaldı, bu bütçe açığı ile yakındır...

Anıl E.
19-11-2019, 13:09
Çevre ve şehircilik bakanlığı egzoz muayenesi yok ise online olarak takip edip ceza mı yazıyor yoksa ben mi öyle anladım.

Geçe ay egzoz muayenesinin bitmesine 2 gün kala TÜVe girdim süre dolunca yaptırabilirsin dediler ve üşengeçlik yaptırmadım hala.

bütçe açığını kundaktaki bebeğe milyarlar harcayarak kapatmaya çalışıyorlar

denizhandinc
19-11-2019, 15:42

Benim bildigim bunun iki sebebi var. Birinicisi egzoz cezasının yazıldıgı ceza kodu. 32/3 den yazarlarsa bakanlıktan ek bir ceza gelmiyor. Ama birde baska bir kod vardı ondan yazarlarsa bakanlıktan ceza geliyor.
İkincisi arabayı bagladıkları sırada egzoz muayenen yoksa bakanlıktan ceza banko:)

Vuh
19-11-2019, 23:06
Bugün bakanlığa gidip konuştum. Emniyet egzoz cezalarının hepsini çevre ve sehirciliğe yollamış. Egzoz cezası yiyen herkes 3000 liralık cezayı da yiyecekmis lamı cimi yok.
Adam yerine koyulup da bilgi alamadım. Bu ülkenin beni en çok gerek şeyi de bu zaten adam yerine koyulamadik bir türlü.
30/1-b den egzoz cezası yemiştim. Memurla zıtlaşma neticesinde egzoz ucuna yazılmıştı ceza. Abart egzoz yazıyor ama cezada. Otoparkta ucu kesip yollamislardi fotoğrafı da duruyor orijinal susturucucunun ucu kesilmiş halinin. Çevre ve şehirciligin cezası aracı susturucuz şekilde trafiğe çıkarmaktan. Şimdi fotoğraflarla vesaire bir dilekçe yazıp itiraz edeceğim. Hiç ama hiç umudum yok ama en azından elimden geleni yaptım derim.

https://i.hizliresim.com/bv7YAm.jpg

TarikS
20-11-2019, 09:00
Bugün bakanlığa gidip konuştum. Emniyet egzoz cezalarının hepsini çevre ve sehirciliğe yollamış. Egzoz cezası yiyen herkes 3000 liralık cezayı da yiyecekmis lamı cimi yok.
Adam yerine koyulup da bilgi alamadım. Bu ülkenin beni en çok gerek şeyi de bu zaten adam yerine koyulamadik bir türlü.
30/1-b den egzoz cezası yemiştim. Memurla zıtlaşma neticesinde egzoz ucuna yazılmıştı ceza. Abart egzoz yazıyor ama cezada. Otoparkta ucu kesip yollamislardi fotoğrafı da duruyor orijinal susturucucunun ucu kesilmiş halinin. Çevre ve şehirciligin cezası aracı susturucuz şekilde trafiğe çıkarmaktan. Şimdi fotoğraflarla vesaire bir dilekçe yazıp itiraz edeceğim. Hiç ama hiç umudum yok ama en azından elimden geleni yaptım derim.

Tehlike yaratacak şekilde eksilkiği, bozukluğu olan araçları kullanma
İlgili Kanun: Madde - 30/1-b
İlgili Mevzuat: Trafik Kanunu
Ceza Fiili Adı: Madde - 30/1-b | Tehlike yaratacak şekilde eksilkiği, bozukluğu olan araçları kullanma | Trafik Kanunu
Cezası: 206 TL Ceza puanı: 20
Ceza Kime Verilir: Sürücü
araç trafikten men edilir

Ulan maddeye bak uygulamaya bak :D Farı yanmayan adam trafikte gezer bir şey olmaz he, egzoza özel "gürültü sebepli" bir ceza olsa tamam da tehlike yaratmak nedir ya. Güzel ülkem :)

denizhandinc
20-11-2019, 10:22

Ankarada egzoz cezası 30 1B den yazılıyor ve bu maddeden ceza yiyenlere bakanlık cezası banko gibi. İstanbulda 32/3 den yazılıyor bu maddeye bakanlık cezası gelen görmedim. Aralarında ne fark var dersen bilmiyorum. Sadece biri 200 küsür lira biri 1002 lira. Bakanlık cezasını yemektense en basta 1002 yi yemeyi tercih ederim :D

Ormanci
20-11-2019, 10:52
Yalnız bu 30/1-b de güzel davalık olur. İtiraz edin bence...

Cam filmi de böyle emsal oldu yıllar sonra.

Egzoz'suz araç tehlike yaratmaz, gürültü yapar sadece. Gürültü için bir madde var mı bizde bilmiyorum ama...

Ne güzel anasını satayım, keyfiliğe bak ya. Polis kafasına göre maddeyi bi tarafından uydurup kesiyor, bir de Bakanlıktan ceza geliyor. İşe bak.

sinisa
20-11-2019, 13:54
Yalnız bu 30/1-b de güzel davalık olur. İtiraz edin bence...

Cam filmi de böyle emsal oldu yıllar sonra.

Egzoz'suz araç tehlike yaratmaz, gürültü yapar sadece. Gürültü için bir madde var mı bizde bilmiyorum ama...

Ne güzel anasını satayım, keyfiliğe bak ya. Polis kafasına göre maddeyi bi tarafından uydurup kesiyor, bir de Bakanlıktan ceza geliyor. İşe bak.

http://www.trafik.gov.tr/kurumlar/trafik.gov.tr/03-Mevzuat/2019_Trafik_idari_para_ceza_rehberi.pdf

emniyetin sayfasındaki cezalarda gürültü olarak da belirtilmiş ama kime göre neye göre gürültü belirsiz
30uncu madde araçta eksiklik varsa; 32inci madde uygunsuz modifiyeden kesiliyormuş.

30/1-b
Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan
araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza
halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek
süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları
kullanmak, karayolunu kullananlar için
tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü
engelleyecek ve çevredekileri rahatsız
edecek derecede duman veya gürültü çıkaran
araçları kullanmak,

32/3
Mevzuata uygun olarak yapıldığı
belgelenemeyen teknik değişikliğin
çevredekileri rahatsız edecek derecede
gürültü çıkaracak özellikte olması,

süleymann
20-11-2019, 13:58
peki bu işin standardı nedir? örenegin ferrari lamborgini gibi araçlar da ses çıkarıyor onlara da yazılıyormu bu cezalar?

DOHC
20-11-2019, 14:07
peki bu işin standardı nedir? örenegin ferrari lamborgini gibi araçlar da ses çıkarıyor onlara da yazılıyormu bu cezalar?

Ya da racing, chopper tarzı motorlar............

Ormanci
20-11-2019, 14:29
Standardı yok, polis amcaların keyfine göre.

Yalnız bir egzoz cezasının sanıyorum böyle bir iptali var. Cezayı yazan polisin tutanak tutmamış olması ve tutanak tutsa bile, bahsettiğiniz şekilde "neye göre kime göre" gürültülü olduğunu tespit edecek donanımın elinde olmayışına ilişkin...

Buralardan yürünebilir gibi.

Filmde bu tip davalar artınca geri vites yapmak zorunda kaldılar. Yeni yönetmelik de gelemedi, serbest bıraktılar resmen :)

Egzoz işinde de bu şekilde bir ilerleme kaydedilebilir, belki ileride ciddi ciddi desibel ölçümü yapılan işler ortaya çıkabilir.

DOHC
20-11-2019, 14:37
Standardı yok, polis amcaların keyfine göre.

Yalnız bir egzoz cezasının sanıyorum böyle bir iptali var. Cezayı yazan polisin tutanak tutmamış olması ve tutanak tutsa bile, bahsettiğiniz şekilde "neye göre kime göre" gürültülü olduğunu tespit edecek donanımın elinde olmayışına ilişkin...

Buralardan yürünebilir gibi.

Filmde bu tip davalar artınca geri vites yapmak zorunda kaldılar. Yeni yönetmelik de gelemedi, serbest bıraktılar resmen :)

Egzoz işinde de bu şekilde bir ilerleme kaydedilebilir, belki ileride ciddi ciddi desibel ölçümü yapılan işler ortaya çıkabilir.

Yaw en basitinden cep telefon uygulamaları var. İyi kötü fikir verir.
Yeterki ne kadar uzaktan ölçüm yapılacağı net olsun.
Hoş, araç sahibi de bilir egzozunda ne var ne yok :).

GodzillaMK7
11-05-2020, 01:32
Hayatımda bu kadar saçma trafik ceza sistemine sahip ülke görmedim..

Araban ne? 106, 206, civic yada tofaş. Cezanın sebebi = Abart egzoz, gürültü çıkartıyor(muş).
Gerçekte olan ne ? = Kendi zevkine göre takılmış, tenekeden yapılma bir EGZOZ UCU.

Gecenin köründe patır patır giden her fırsatta devri 5000 den düşürmeyen 300 tl lik varex takmış olan apaçilere bu cezalar az gelir asla VAREX EGZOZLARI SAVUNMIYORUM. Fakat gariban adamın hiçbir işlevi olmayan görüntü amaçlı koyduğu 50 TL lik EGZOZ UCU kimi, nasıl rahatsız edebiliyor? Yukarıdaki arkadaş desibel demişken ölçümü yapıldımı araca? Ceza tutanağına yazdığın ABART egzoz arabada takılı mı? Fotoğraflar çekildi mi? Egzoz sistemi komple incelendi mi? Yasalara aykırı ceza uygulanabilecek bir kusur rapor ile ispat edildi mi ?

Olaya şöyle bir örnek verebilirim = Sen fakir bir adamsın, elinde bıçak tutuyorsun, polis görüyor ve seni cinayete teşebbüs'den içeri alıyorlar. Kesinlikle bu kadar saçma bu yasaklar.

Peki bir başka bakış açısı ile bakalım olaya...

Araban ne ? = Lamborghini ye binecek kadar zenginim. V12 motorum var. Rolantide çalıştırsam 5 blok öteden sesimi duyarsınız.
Seni neyle suçlayabilirler ? = AÇIK VE NET HİÇBİR ŞEY.

Çünkü sen milyonluk arabaya binen zengin bir insansın moruk. Sana herşey serbest. Ben doğma büyüme İstanbul avrupa yakalıyım. Haftasonu aracıma atlayıp beşiktaş, bebek, ortaköy gezmeyi de severim. Oraları bilen bilir deli dehşet araçlar var. Hiçbir çevirmede egzozdan ceza yiyen Aston, Lambo, Ferrari yada Bentley görmedim. Sen tofaşının kıçınıda yırtsan başınada çalsan o aracın sesinin 1 desibel yakınına yaklaşamazsın fakat aynı yere zevkine sefa tek kapı 106,206 veya tofaş ile girersen 7 ceddine kadar gbt ye şase numarana kadar da aramaya tabi tutulursun.

Ben ülkemin polisini kötülemem hiçbir zaman. Yasaları koyan devlettir fakat devlet, kurunun yanında yaşı da yakıyorsa bir vatandaş olarak buna dur demek benim hakkım. Kimse kusuruma bakmasın anadan babadan doğma trilyoner biri de değilim. Alın terimle çalışıp 20 yaşında Focus'a binen bir vatandaşım. Aracımı ''etiket'' görüp bana ceza yazarlar ise her türlü yasal yoldan hakkımı ararım. Sonuç iyi veya kötü yolun sonuna kadar da o cezaya 1 kuruş ödemem.

fuatozkan
11-06-2020, 16:26

Benim vardı yeni sistemde ölçüm. E devlette de gözüküyor kesin mi bu dediğiniz

Birde bu aralar çoğu araç mimlenmiş polis arkadaşla görüştük belli marka model bakmadan yazıyolarmış en son aldığımız bilgi

Vuh
14-06-2020, 18:14
Şu konuyu gördükçe sinirlerim hopluyor. Ben bu cezaya itiraza gittiğim zaman 300 küsür lira ücret istediler itiraz için. Yahu nasıl olur zaten canım yandı bir sene sonra gelen cezadan, öğrenci adamım ben cebimdeki para belli dedim ama nafile. 14 sayfa dilekçe yazmıştım bir de yahu. İtiraz da edemedim. Sinirimden ağlayacak hale geldim öderken cezayı. En azından indirimli ödedik :D
Bence bu cezanın bir kesinliği vesaire yok. Bakanlığın bana dediğine göre emniyet elindeki tüm egzoz cezalarını biriktirmiş. Paraya ihtiyac olduğu zaman da bakanlığa toplu şekilde yollayıp ceza kesilmesini talep etmiş (bakanlıkta çalışan ünvanını unuttuğum birinin yalancısıyım). Belki sizin de egzoz cezalarınız bir yerde birikiyordur, zamanı gelince size de ceza yazacaklardır. Muamma.
Elimizde iyi kötü bir araba vardı, cezalarla onla bunla yıldırıp sattırdılar. Şimdi araba da alamaz hale geldik fiyatlar ikiye katlamış. Bisiklet sürüyorum artık, bisiklet forumlarında falan takılmaya başladım. Öyle yani. Hala çok doluyum bu konuda.

fuatozkan
15-06-2020, 12:00
Şu konuyu gördükçe sinirlerim hopluyor. Ben bu cezaya itiraza gittiğim zaman 300 küsür lira ücret istediler itiraz için. Yahu nasıl olur zaten canım yandı bir sene sonra gelen cezadan, öğrenci adamım ben cebimdeki para belli dedim ama nafile. 14 sayfa dilekçe yazmıştım bir de yahu. İtiraz da edemedim. Sinirimden ağlayacak hale geldim öderken cezayı. En azından indirimli ödedik :D
Bence bu cezanın bir kesinliği vesaire yok. Bakanlığın bana dediğine göre emniyet elindeki tüm egzoz cezalarını biriktirmiş. Paraya ihtiyac olduğu zaman da bakanlığa toplu şekilde yollayıp ceza kesilmesini talep etmiş (bakanlıkta çalışan ünvanını unuttuğum birinin yalancısıyım). Belki sizin de egzoz cezalarınız bir yerde birikiyordur, zamanı gelince size de ceza yazacaklardır. Muamma.
Elimizde iyi kötü bir araba vardı, cezalarla onla bunla yıldırıp sattırdılar. Şimdi araba da alamaz hale geldik fiyatlar ikiye katlamış. Bisiklet sürüyorum artık, bisiklet forumlarında falan takılmaya başladım. Öyle yani. Hala çok doluyum bu konuda.

Otoparktaki polis tespit muayenesi yaptırmamı yaptırmazsam muayeneye gitmezsem çevre ve şehirciliğe sevk olur dedi ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem ama inşallah gelmez