PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bireysel Emeklilik Fon Dağılım

Yogi
02-08-2018, 10:49
Arkadaşlar merhaba,

Eski konular var ama fon dağılımlari ile ilgili bir bilgi paylaşılmamış.

En son fon dağılımımı değiştirmemden bu yana bayaa zarar etmişim.

Sizler hangi fonları tutuyor sunuz
Fon dağılımlarınızı ne kadar sıklıkla değiştiriyorsunuz?

Özellikle bilgi sahibi kişiler yardımcı olursa sevinirim

bad cat
02-08-2018, 11:53
Benim avivasadaki emeklilik fonlarım altında. Güzel getiri sağladı. Devlet katkısı fonu -ye düşmüş benimde. Gerçi hepsini kapatıyorum pek işim olmaz artık.
Fonların getiri oranları burada mevcut. Yatırım Pusulası - AvivaSA BES Yatırım Fonları (https://www.avivasa.com.tr/yatirim-pusulasi/fonlarimizin-performansi)

karsiyakaliozi
02-08-2018, 11:56
3 ayda bir danışmanı çağırıyorum değiştiriyoruz en son yabancı para ağırlıklı fonlara geçmiştim 6-7 ay önce hala ordayım birazda altına geçmiştim oda duruyor yükselme trendi devam ediyor hala , şu an geçmek için uygun deyil kur yüksek baya uzun zaman değiştirmem derseniz alınır .

DOHC
02-08-2018, 12:09
Benim %30 döviz cinsi veya dövize endeksli devlet borçlanma araçlarına yatırım yaparak, Orta-uzun vadeli bakış açısıyla, döviz kurlarında yaşanan yükseliş paralelinde getiri ve döviz cinsinden faiz geliri sağlanmasıdır. Döviz ağırlıklı yatırımı tercih eden katılımcılar için uygundur.

%30 gelişmiş ülkelerin (yabancı) hisse senetlerine ve borçlanma enstrümanlarına yatırım yaparak, orta-uzun vadeli bakış açısıyla, bu enstrümanların döviz cinsinden reel getirisinin fon reel getirisine dönüştürülmesidir. Yabancı menkul kıymelere yatırımı tercih eden ve ülke riski almak istemeyen katılımcılar için uygundur.

%40 TL cinsinden altın fiyatlarındaki değişim paralelinde getiri sağlanmasıdır. Altın ağırlıklı yatırımı tercih eden katılımcılar için uygundur.

Eskiden Türk borsası da vardı, hepsi %25 idi. Bir kaç aydır bu şekilde. Döviz ve altın ağırlıklı gidiyorum.

Devlet katkısı da 3 aydır ödenmiyor diye birşey duydum ama netten bakamadım hesabıma şimdilik.