PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : egzos muayenesinden kaldım nasıl geçerim ?

ciroz31
11-08-2018, 20:52
Muyaneye girmeden egzos muayenesini yapmak için sanayiye gittim 3 farklı yerde denedim geçmedi,egzos kontrol edildi sorun yok,bujilere bakıldı sorun yok,genelde yatan araba ,usta yakıt katkısı koy gazla biraz dedi.ne yapmalıyım
https://i.hizliresim.com/r1NdY1.jpg

ciroz31
11-08-2018, 20:53

ciroz31
11-08-2018, 20:54

TarikS
11-08-2018, 23:19
Bugün Discovery'deki araba alıp sağını solunu düzeltip satan ingiliz elemanların programında lazım olmuştu bu iş; önce ellerindeki araba karbüratörlü olduğu için direk mekanik olarak yakıtı kıstılar, işe yaradı ama yetmedi, sonra hidrokarbon (tablodaki HC) değerini hedef alarak kurum temizliği yaptılar. en son da katalizatörlerin yenisini taktılar

En basit yöntem varsa mekanik olarak yoksa yazılımla geçici olarak arabanın gücünü kısmak, sonrasında kurum temizliği ve olmadı katalizatör yenilemesi yapmak olabilir

Aracınızın marka modeli, motoru, kilometresi, bakım durumları vs birazcık bilgi verseniz daha isabetli yorum yapacak arkadaşlar da olabilir

ciroz31
11-08-2018, 23:25
fiat marea benzinli 122binde

Zorbey
11-08-2018, 23:56
Duyduğum kadarıyla ethanol ya da methanol koyarak emisyonu düşürüyorlardı. Forumdan Mertcan abi bu konuda işlem yapmıştı sanırım. Bilenler daha net yorum yapar

Ouz
12-08-2018, 13:01
Bende katalizor yokken orta susturucudan sonra gecici olarak katalizor taktırıp 20-25 dakika gazlayıp oyle gecirmistim. Katalizor varsa da 2.yi taktırıp gazlayıp oyle deneyebilirsiniz.

onursumer
12-08-2018, 14:02
muayene yapılmadan once aracı uzun sure kullanıp gazladınmı ?

direk çalıştırıp girdiğinde kalan çok var

Octane
12-08-2018, 16:10
Bitane enjektorun fisini sökün.
Etanol koyun.

MeRtCaN
13-08-2018, 10:59
Bitane enjektorun fisini sökün.
Etanol koyun.

Araba tekleyerek mı gıdecek muayene ıstasyonununa ?
bence cok mantıksız

ciroz31 Arabana yarım depo Benzın al uzerınde 5 Lıtre ETHANOL koy yanı Etil Alkol ama saflık derecesı %99 olmasına dıkkat et

araba ıle bı yarım saat dolan ethanolu koyduktan sonra dırek gıt olctur eksoz u

muayeneden gecersen bana dua et
sonra uzerıne yıne benzın al araban fakırde kalmasın

KaanBRS
13-08-2018, 11:20
bence cok mantıksız

ciroz31 Arabana yarım depo Benzın al uzerınde 5 Lıtre ETHANOL koy yanı Etil Alkol ama saflık derecesı %99 olmasına dıkkat et

Beni yanlış anlamayın ama bu açıklamalar biraz usulsüzlüğe teşvik etmek gibi oluyor. Daha sonradan sizin için problem olmasın neticede bu forumda tanınan işinde gücünde birisin.

Sezgin
13-08-2018, 11:30
ustan doğru söylüyor. Geçen hafta aynısı başıma geldi. Katkı ile bi 30 dakika kadar yüksek devir kullandıktan sonra geçti.

ozoozo
13-08-2018, 11:34
bence cok mantıksız

Fakirde kalmasının sebebi neden abi ?

MeRtCaN
13-08-2018, 11:39
Beni yanlış anlamayın ama bu açıklamalar biraz usulsüzlüğe teşvik etmek gibi oluyor. Daha sonradan sizin için problem olmasın neticede bu forumda tanınan işinde gücünde birisin.

ben öneri sundum isteyen dener ıstemeyen denemez yanı başka turlu gecme sansı yok egerkı cıktı da zengın karısım dıyorsa

MeRtCaN
13-08-2018, 11:40
Fakirde kalmasının sebebi neden abi ?

etanol koyunca araç fakıre ceker afr yı
muayeneden de arac zengın karısım dıye gecmıyor
az bıraz fakıre cektırınce dırek gecıyor

ozoozo
13-08-2018, 11:45
etanol koyunca araç fakıre ceker afr yı
muayeneden de arac zengın karısım dıye gecmıyor
az bıraz fakıre cektırınce dırek gecıyor

Yok onu biliyorum da şimdi yazdığının yarım depo benzin için olduğunu anladım :)

Peki tune edilmiş araç için yine de sağlıklı mı bu işlem ? Yarım depo nereden baksan ortalama 15 litre yakıt yapıyor haliyle 5 lt ethanol de %35 civarına tekabül edecek sonra depo karışsın diye gazlarken kırmayalım arabayı :)

MeRtCaN
13-08-2018, 12:10
Yok onu biliyorum da şimdi yazdığının yarım depo benzin için olduğunu anladım :)

Peki tune edilmiş araç için yine de sağlıklı mı bu işlem ? Yarım depo nereden baksan ortalama 15 litre yakıt yapıyor haliyle 5 lt ethanol de %35 civarına tekabül edecek sonra depo karışsın diye gazlarken kırmayalım arabayı :)

Arabayı tune eden kısının karısım oranlarını bılmesı gerekır oda sızı yonlendırır zaten :)

mesela ben vtı da gundelık e50 kullanıyordum ayarı ona gore yapılmıstı :)

ciroz31
13-08-2018, 20:50
geçtim arkadaşlar teşekkürler,katkı koydum 30-40 km 4 bin devirde gezdim,muayeneci bile şaşırdı.bu değerlerden nasıl düşürdün diye.

ozoozo
13-08-2018, 23:19
Arabayı tune eden kısının karısım oranlarını bılmesı gerekır oda sızı yonlendırır zaten :)

mesela ben vtı da gundelık e50 kullanıyordum ayarı ona gore yapılmıstı :)

APR Stage2 var , ama sanırım bahsettiğin durumda gazlanılmadığı sürece bir sorun olacağını pek sanmıyorum ? Önümüzdeki aylarda benimde var , kat falan her şey sökük sonda voorteek warex tip var. En kötü ihtimal, litre litre deneye deneye gidez gibi 2 litre,3 litre en son 5 litre :)

onur_S
01-11-2018, 21:41
yari depo 10 lt ethanol ile gecmedi, varmi onerisi olan farkli bir katki mi koymak lazim :), co degeri 0.3 olmasi gerekirken 0.64 cikiyor digerlerinde bir sorun yok.

ciroz31
02-11-2018, 00:37
yari depo 10 lt ethanol ile gecmedi, varmi onerisi olan farkli bir katki mi koymak lazim :), co degeri 0.3 olmasi gerekirken 0.64 cikiyor digerlerinde bir sorun yok.

gazladınız mı bıraz ,20-30km gazlayın 4000dd altına düşmeden

onur_S
02-11-2018, 00:42
gazladınız mı bıraz ,20-30km gazlayın 4000dd altına düşmeden

gazladim gecmedi maalesef, eger bir cozumu yoksa komple egzozu sokturmem gerekiyor

207_TR
02-11-2018, 22:09
gazladim gecmedi maalesef, eger bir cozumu yoksa komple egzozu sokturmem gerekiyor

Benimde takip ettiğim bir konu.

Polo Gti

DP - Düz boru ve miltek ss var.

Victiz
02-11-2018, 22:59
hybrid turbo, s3 cooler, komple egzozlu roccoyu o şekilde geçirdim 1 ay önce. adam biraz gaz verdi, sonra gazı bıraktığı sırada görüntüyü aldı.

207_TR
04-11-2018, 20:56
hybrid turbo, s3 cooler, komple egzozlu roccoyu o şekilde geçirdim 1 ay önce. adam biraz gaz verdi, sonra gazı bıraktığı sırada görüntüyü aldı.

DP var mıydı ? Etanol mü eklediniz ?

onur_S
04-11-2018, 21:51
Aracta daha buyuk capta komple egzoz oldugu icin katalitik konvertorun cikisi ufak ve bu sebepten komple orjinal sistemi geri taktirmak zorunda kaldim. Difuzor de farkli idi. O da degisti. Iki senede bir de olsa bu isle ugrasilmaz, Mantikli olan uygun bolume ya vidali sekilde katalitik yaptirmak ve muayeneye giderken onu kolayca taktirip gitmek ya da zaten ufak olan motorlarimizdan cikacak 3-5 bg icin hem cevreyi kirletmemek hem de bunlarla ugrasmamak ; 200-300cpsi spor katalitik konvertorlu bir egzoz sistemine gecmek ; ikincisi bana daha uygun geliyor..
vakit ve nakit olarak ugrastirsa bile isi daha ciddilestirmis olmalari hosuma gitti ve sonuc olarak yaptigimiz yanlis..

Victiz
05-11-2018, 07:29
Evet dp komple egzoz, tmg yazilim vs. adam gaz verip tam biraktigi siradan ekrandaki degerler anlik yesil oldu, o sira aldi goruntuyu. Ethanol yoktu standart bp ultimate vardi.

Ormanci
05-11-2018, 08:15
Sanayilerde hala neredeyse hiç bişeye bakmadan geçiren yerler var. O kadar zahmete gerek yoktu sanki yav :)

Skyhawk34
05-11-2018, 13:46
Sanayilerde hala neredeyse hiç bişeye bakmadan geçiren yerler var. O kadar zahmete gerek yoktu sanki yav :)

Değerlerle birlikte fotoğraf çektiklerini biliyorum artık

Low-Rider
05-11-2018, 13:51

Bir kamera arabayı, diğer kamera bilgisayar ekranını çekiyor ölçüm esnasında.

Hiç birşeye bakmadan nasıl yapıyorlar ?

Ormanci
05-11-2018, 13:59
Valla aynı sistemle önceki sattığım Giulietta'yı geçirdim. Kat yoktu, normalde geçmiyordu... Sanayide tanıdık birine sordum, "geçmeyen arabayı geçiren bi yer istiyorum" diye, şuraya git dediler...

Hesapta görüntü aynı, kamera, plaka, bilmemne, zırt dedi verdi. Nasıl derseniz, bilmiyorum.

Yeni sistemde de sanıyorum ek olarak bilgisayar ekranını mı çekiyor bilemedim, onda da ihtiyaç halinde aynı model aynı renk arabayı getirip plakayı onun üzerine takıp geçirdiklerini de biliyorum.

Hiçbir şeye bakmadan diye demek istediğim, araba geçiyor mu geçmiyor mu hiç bakmadılar, o kadar emin ki adam kendinden :D göstermelik o zımbırtı eksozda duruyor, bilgisayar geçiriyor bi şekilde. Ben sadece başta söyledim, beni şu gönderdi, arabada kat yok... Tamam abi dedi, verdi direk.

ErkanCanS
05-11-2018, 17:22
Valla aynı sistemle önceki sattığım Giulietta'yı geçirdim. Kat yoktu, normalde geçmiyordu... Sanayide tanıdık birine sordum, "geçmeyen arabayı geçiren bi yer istiyorum" diye, şuraya git dediler...

Hesapta görüntü aynı, kamera, plaka, bilmemne, zırt dedi verdi. Nasıl derseniz, bilmiyorum.

Yeni sistemde de sanıyorum ek olarak bilgisayar ekranını mı çekiyor bilemedim, onda da ihtiyaç halinde aynı model aynı renk arabayı getirip plakayı onun üzerine takıp geçirdiklerini de biliyorum.

Hiçbir şeye bakmadan diye demek istediğim, araba geçiyor mu geçmiyor mu hiç bakmadılar, o kadar emin ki adam kendinden :D göstermelik o zımbırtı eksozda duruyor, bilgisayar geçiriyor bi şekilde. Ben sadece başta söyledim, beni şu gönderdi, arabada kat yok... Tamam abi dedi, verdi direk.

Araç benzinliyse ; sizin aracınızın fotoğraflarını makine bağlıymış gibi fotoğraflayıp , muayeneden sorunsuz geçen bir arabayı makineye bağlayıp geçiriyorlar. Başka türlü imkansız çünkü yeni sistemde beyin soketine bağlanıp aracın değerlerinin 2000 devirde alınması gerekiyor. O ekranda yanan yeşil ışıklardan biri bunu gösteriyor zaten.

Mehmetmert
05-11-2018, 17:38
Benim motora bir sey bagladi, devri o cihaz okuyordu

Bagladi derken miknatisli tutturdu ustune, devir birebir uyuyordu.Titresim ile algiliyor sanirim.

Yaptirimi cok buyumus yakalanirlarsa usulsüzlukten, kimse yanaşmıyor o yuzden

Enes-x
05-11-2018, 17:44
1975 model renault 12 muayenesi yaklaştı.Motoru ve egzozu 4-5 bin kmdedir.

Katsız karbüratörlü bu yeni sistemle geçebilceğini hiç sanmıyorum.Şansımızı deniycez :)

Ormanci
05-11-2018, 18:09
Araç benzinliyse ; sizin aracınızın fotoğraflarını makine bağlıymış gibi fotoğraflayıp , muayeneden sorunsuz geçen bir arabayı makineye bağlayıp geçiriyorlar. Başka türlü imkansız çünkü yeni sistemde beyin soketine bağlanıp aracın değerlerinin 2000 devirde alınması gerekiyor. O ekranda yanan yeşil ışıklardan biri bunu gösteriyor zaten.

Benzinli hocam... Evet zaten bu şekilde yapıldığı söyleniyordu ama sonrasında yine sistem değişti daha da ağırlaştırdıklarını söylüyorlardı ama Türk'e sistem dayanmaz :D

Şimdi 500x'i düşünüyorum, Mart gibi falan muayeneye gitmiştim, aynı yere gittim arabada kat vs olmasına rağmen, yine zımbırtıyı eksoza soktu, araba rölantide bekledi öyle. Yanlış da yönlendirmeyeyim diyorum ama, başka da bişey yapılmadı vallahi :D Demek ki çok da bişey değişmemiş demiştim kendi kendime...

Yiğit G.
05-11-2018, 18:20

ben sana geçme yolunu özelden anlatıcam.Benim de geçmedi yüksek çıktı ama bi yolu var ö.m atıyorum.

onur_S
05-11-2018, 20:02
Bir kamera arabayı, diğer kamera bilgisayar ekranını çekiyor ölçüm esnasında.

Hiç birşeye bakmadan nasıl yapıyorlar ?

Sadece egzoz degil, obd den de baglaniyorlar :)

Low-Rider
05-11-2018, 21:48
Sadece egzoz degil, obd den de baglaniyorlar :)

Benim arabada obd'den baglanmadilar ama yukarıda başka bir arkadaşın yazdığı gibi motora devri okuyan bir aparat takmışlardi.

207_TR
06-11-2018, 00:27
Bizde isteriz:)
ben sana geçme yolunu özelden anlatıcam.Benim de geçmedi yüksek çıktı ama bi yolu var ö.m atıyorum.

Vuh
06-11-2018, 07:29
Benim araba temmuzda kontak kapalı geçti. Aynı yerde katsız Accent geçirdik o da rölantide çalıştı sadece

emrhn28
06-11-2018, 09:33
Mimarsinan Tüv istasyonunda araçların altınada bakıyorlar artık

enes_srb
06-11-2018, 09:37
4 kafada aktif sorun cikarmazlar heralde , son yok suan bi tek onu takip oyle giricem .

Yiğit G.
06-11-2018, 16:37
Bizde isteriz:)

az bi para ile geçiren emisyon istasyonunun ismini yazdım illegal olduğu için buraya yazmak istemedim şikayet ederler falan..

CloudGrey
19-11-2018, 08:57
Gazoz değil egzoz parası - Haberler Son Dakika (http://m.milliyet.com.tr/gazoz-degil-egzoz-parasi-ekonomi-2779831/)

bu konuya dikkat.
durup dururken 5 binlik olmayın.

speed_emre
19-11-2018, 09:10
Arkadaşlar benim arabada downpipe var soft yazılım var. astra gtc turbo araba.

Geçme ihtimali nedir :)

Ormanci
19-11-2018, 09:15
Gazoz değil egzoz parası - Haberler Son Dakika (http://m.milliyet.com.tr/gazoz-degil-egzoz-parasi-ekonomi-2779831/)

bu konuya dikkat.
durup dururken 5 binlik olmayın.

Evet bahsettiğimiz "sahte muayene" konusu da haber olmuş. Daha kapsamlı denetim gelecek galiba diyeceğim ama nasıl olacak, yine de zor.

Ya diyecekler ki "yalnızca Tüv'de yaptıracaksın, sanayide yaptırmayacaksın", ya da online falan bi sistem olacak, farklı şekilde denetlenecek. Yoksa sistem her zaman arkadan dolaşılmaya mahkum, sahtecilik yapmak istedikten sonra.

Kat'ı söktürecektim, şu haberden sonra iyice uğraşmamaya karar verdim.

ErkanCanS
19-11-2018, 16:19
Evet bahsettiğimiz "sahte muayene" konusu da haber olmuş. Daha kapsamlı denetim gelecek galiba diyeceğim ama nasıl olacak, yine de zor.

Ya diyecekler ki "yalnızca Tüv'de yaptıracaksın, sanayide yaptırmayacaksın", ya da online falan bi sistem olacak, farklı şekilde denetlenecek. Yoksa sistem her zaman arkadan dolaşılmaya mahkum, sahtecilik yapmak istedikten sonra.

Kat'ı söktürecektim, şu haberden sonra iyice uğraşmamaya karar verdim.

Sistem şu anda zaten online , sadece tüv'de muayene yapılacak kısmı da çok zor. Sistemi değiştireli daha 1 yıl olmadı ve bir sürü şart koştular yeni sistemde yetkili olabilmek için. Haberin içeriğinde hileli dediği kısım , orjinal egzos sistemi kiralıyıp / ödünç alıp muayeneden geçirip tekrar eskiye dönmek diye anladım. Bunun denetlenmesi de imkansız gibi. Ağır vasıta araçların hiç birinde muayenede istenilen yan korumalıklar ve arka tampon yok. Muayene için iki kaynakla takılıp muayeneden sonra hemen sökülüyor. Arka reflektif şeritler falan zaten hiç yok. Muayenede sıra beklerken şöfor yapıştırıyor bazen muayene sırasında bile düştüğü oluyor. Dampere yapışmıyor lanet şey :) Bunları muayene istasyonundakilerde , polislerde biliyor zaten.

Kat iptalinin problemli kısmı egzos muayenesinde olmuyor. Geçirmek isteyen geçirir zaten. Ben geçirmek istiyorum ama makine geçirmiyor diyen muayene personeli varsa özelden yazsın :) Muayene istasyonundaki eleman aracın altından orayı kontrol ediyor. Ben kendi egzos muayenesini kendi yapan biri olarak aracımı orjinale çevirip öyle gitmiştim.

ErkanCanS
19-11-2018, 16:27
Sistem şu anda zaten online , sadece tüv'de muayene yapılacak kısmı da çok zor. Sistemi değiştireli daha 1 yıl olmadı ve bir sürü şart koştular yeni sistemde yetkili olabilmek için. Haberin içeriğinde hileli dediği kısım , orjinal egzos sistemi kiralayıp / ödünç alıp muayeneden geçirip tekrar eskiye dönmek diye anladım. Bunun denetlenmesi de imkansız gibi. Ağır vasıta araçların hiç birinde muayenede istenilen yan korumalıklar ve arka tampon yok. Muayene için iki kaynakla takılıp muayeneden sonra hemen sökülüyor. Arka reflektif şeritler falan zaten hiç yok. Muayenede sıra beklerken şoför yapıştırıyor bazen muayene sırasında bile düştüğü oluyor. Dampere yapışmıyor lanet şey :) Bunları muayene istasyonundakilerde , polislerde biliyor zaten.

Kat iptalinin problemli kısmı egzos muayenesinde olmuyor. Geçirmek isteyen geçirir zaten. Ben geçirmek istiyorum ama makine geçirmiyor diyen muayene personeli varsa özelden yazsın :) Muayene istasyonundaki eleman aracın altından orayı kontrol ediyor. Ben kendi egzos muayenesini kendi yapan biri olarak aracımı orjinale çevirip öyle gitmiştim.

Vuh
03-01-2019, 15:25
Ankara'da gidebileceğimiz bir yer önerisi olan var mı? Çoğu yer kapanmış..

brs852
10-01-2019, 10:08
bende rx8 var iken komple orjinal egzoz taktım yinede egzoz muayenesinden geçemedim egzozcunun bi tanıdığı vardı bağladılar makineyi sonra verdiler tanıdığınız var ise ayarlıyorlar eskisi gibi ama siz siz olun tüvtürk'ün egzoz muayenesine girmeyin dışarıdan alıp gidin.