PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Lüks Araçlara LPG Takýlmasý..

-Murat Özcan-
21-08-2018, 16:13
Uzun süredir merak ettiðim bir konuyu sizinle paylaþmak istiyorum. Yakýt aldýðým dönemler de benzinlikler de LPG alan bir çok lüks marka araç görüyorum þaþýrýyorum. Araçlar Mercedes-Bmw-Audi-Vw-Seat-Mini daha sayamadýðým bir çok marka. Kullanan kiþiler anladýðým kadarýyla bu araçlarýn benzinli olan modellerine biniyorlar ama çok yakýnca LPG taktýrmýþlar. Aslan besleyen yemini düþünmez düþüncesiyle bana tuaf gelen bu olaylar artýk çoðu kiþiye normal gelmeye baþlamýþ. Öyle lüks kuvvetli araçlara binilip neden lpg takýlýr ki ? En sonun da geçen gün dayanamadým yakýt alýrken 2017 Model Audi A4 1.4 TFSÝ model bir aracýn sahibine sordum. Abi dedim ne güzel araban var neden LPG taktýn. Kardeþim benzin aldý baþýný gitti araba güzel ama yakýyor bizde mecbur kaldýk taktýk ama iyiki de takmýþýz yarý yarýya düþtü yakýt. Dedim ne marka taktýnýz, Adam da zaten artýk lüks araçlar da dahil bir çok markaya LPG takýlýyor ben Prins markasýný araþtýrarak taktýrdým çok memnunum öyle sýradan bir marka taktýrmadýk zaten ciddi para verdik dönüþüm sistemine dedi. Hayýrlýsý olsun dedim saðol dedi gitti. Sonrasýn da Scricco sahibi gördüm oda çok yakýyor diye son sistem bir þey taktýrmýþ italyan markasýymýþ. Bende çok memnunum hem istediðim arabaya biniyorum hem az yakýyorum gayet memnunum dedi çocuk. Aramýzda da bu konuyu destekleyenler var mý acaba. Sizce de lüks araçlara da kaliteli bir LPG takýlýr mý ? Araç sahiplerinde ki mantýk. Hem lüks aracým olsun hem az yaksýn mantýðý var bu doðru mudur ?

Gokmen Erbas
21-08-2018, 16:25
ben destekliyorum takilmasini banane arabaya yazik olmasindan umrumda bile degil. sahibine yazik olunca hanginiz uzuluyor? parasi kadar araba alsin diyebilirsiniz de son 10 senede duþe duþe þahine kadar dustu mesela 20bin tl para. sahine mi binelim ulkece? diyelim hadi bindik, 5 sene sonra ona da binemeyiz o paraya.. daha bunun abs, esp, airbag, klima, otomatik vites gibi minimum gereksinimleri karsilamasi var. lpg sayesinde istedikleri arabalara yillarca binebilen insanlar gormek beni daha cok mutlu ediyor.

(not: lpgli arabam yok. en azindan henüz.)

ercan26esk
21-08-2018, 16:27
ne insanlarýnýz ya çok yakýyor muþmuþ adamlar son model arabaya biniyor en son teknoloji motorlar emisyon bakýmýndan en düþük yakýt teknolojisi ile üretiliyor benzin pahalý demiyor da çok yakýyor diyor Golf GTÝ kullanýcýyým þehir içi min 12 litre þehir dýþý 6,5-7 litre kadar düþüyor bu araba ne yaksýn daha araçlar bence makul deðerlerde yakýyor halen þu söze uyuz oluyorum çok yakýyor daha arabanýn ne yaktýðýný neye göre hesaplamasý gerektiðini bilmezler sonra çok yakýyor lüks araçlarýn LPG takýlmasý da saçmalýktan öte git ona göre ekonomik araç al bence..

The_Crow
21-08-2018, 16:28
Hem lüks aracým olsun hem az yaksýn mantýðý var bu doðru mudur ?
Az yakmasý söz konusu deðil. LPG Benzine göre km.de daha fazla yakýt tüketir. Buradaki mantýk litre baþý fiyatýdýr. Benzin fiyatýyla, LPG fiyatý arasýndaki fark belli. Düþünsene bugün nerdeyse o lüks ve hacimli araçlarla Bodrum'a 1000 TL'ye gidiyorsun. Artýk iyi bir LPG setup'ý ile araçlar benzine yakýn performans da sergilemekte. Bu yüzden sadece fiyat bakýmýndan LPG daha uygun gelmekte ve bu yüzden tercih edilmektedir.
Saygýlar,

Nightfish
21-08-2018, 16:31
Garip bir konu olmuþ. LPG maddi durumu iyi olmayan insanýn kullanacaðý yakýttýr gibi garip bir algý var, siz de de böyle diye görüyorum. LPG egzoz emisyonunu düþüren, Avrupa ülkelerinde devlet teþviðiyle araçlara takýlan bir yakýt sistemidir. Bizim ülkede gerek az yaksýn mantýðýyla gerekse kapalý otoparka giremiyor vs durumlarýndan dolayý farklý bir algý oluþtu. Her otomobil alanýnda olduðu gibi LPG'yi takan ustalarýn büyük bölümü de kasap olduðundan insanlar uzak duruyor.
Doðru düzgün montajý ve ayarý yapýlmýþ bir LPG sisteminden asla çekinmem ben.
Hollanda, Avusturya ve Almanya'nýn oto satýþ sitelerinde biraz gezinirseniz bizim ülke standartlarýnda akla hayale gelmeyecek araçlara LPG takýldýðýný görebilirsiniz.

-Murat Özcan-
21-08-2018, 16:37
Deðerli yorumlarýnýza teþekkür ederim. Çoðumuzdan LPG doðru uygulandýðý taktirde destek geldi.

Demek ki bana biraz deðiþik gelmiþ yeni olan biten sistemleri bende bilmiyorum açýkçasý belki geliþmiþ sistemler vardýr artýk.

Dizel kullandýðým için LPG konularýndan pek anlamýyorum sizlerle paylaþmayý daha doðru buldum. Saygýlar..

GokhanRS
21-08-2018, 16:39
bende lüks diye kasdettiðiniz araçlarýn a4 ve scirocco olmasýna takýldým. cidden bu araçlar lüks mü? benim gözümde megane dan farklarý yok alman olmalarý dýþýnda. daha saðlam derseniz inanýrým ama lüks olan hiç bir kýsýmlarýný göremedim.

minimum mercedes e klass veya bmw 5+ kasalara lpg takanlara þaþýrýyorum ben sadece. onlarý da sadece garipsiyorum ama kendi tercihleri sonuçta.

GokhanRS
21-08-2018, 16:42
Garip bir konu olmuþ. LPG maddi durumu iyi olmayan insanýn kullanacaðý yakýttýr gibi garip bir algý var, siz de de böyle diye görüyorum. LPG egzoz emisyonunu düþüren, Avrupa ülkelerinde devlet teþviðiyle araçlara takýlan bir yakýt sistemidir. Bizim ülkede gerek az yaksýn mantýðýyla gerekse kapalý otoparka giremiyor vs durumlarýndan dolayý farklý bir algý oluþtu. Her otomobil alanýnda olduðu gibi LPG'yi takan ustalarýn büyük bölümü de kasap olduðundan insanlar uzak duruyor.
Hollanda, Avusturya ve Almanya'nýn oto satýþ sitelerinde biraz gezinirseniz bizim ülke standartlarýnda akla hayale gelmeyecek araçlara LPG takýldýðýný görebilirsiniz.

avrupa ülkelerinde sadece teþvik olanlarda bildiðin fakir yakýtýdýr bence. avrupada 1m üstü eurosu olupta lpg taktýran bulamazsýnýz. bulursan da hemþerimizdir o zaten :)

ben lpg yi seven avrupalý pek görmedim. sevenlerin alayýda fakir. sadece bmw mercedes bize lüks görünüyor orda fakir aracýdýr takanlarda bildiðin fakir olduðu için takýyor.

yani avrupada çok yaþamadým ama çok gezdim, benim gözlemim bu yönde. bizzat orda doðup büyüyen arkadaþlarýmýz varsa daha iyi gözlem yapar açýklarlar bizlere. ancak audi seat bmw mercedes v.s hiç biri zengin aracý deðil türkiye hariç.

-Murat Özcan-
21-08-2018, 16:43
bende lüks diye kasdettiðiniz araçlarýn a4 ve scirocco olmasýna takýldým. cidden bu araçlar lüks mü? benim gözümde megane dan farklarý yok alman olmalarý dýþýnda. daha saðlam derseniz inanýrým ama lüks olan hiç bir kýsýmlarýný göremedim.

minimum mercedes e klass veya bmw 5+ kasalara lpg takanlara þaþýrýyorum ben sadece. onlarý da sadece garipsiyorum ama kendi tercihleri sonuçta.

Gökhan abi genel anlamda gördüðüm araçlarý yorumladým aslýnda. Onlar tabiki de lüks deðil ama konu baþlýðý altýnda lüks olarak kaldýlar

rahmitanir
21-08-2018, 16:44
Bu tartýþmayý baþka konularda da yaptýk, kiþisel tercih veya teknik detay hususlarýna girmeyeceðim.

Sonuçta yakýta giden para gayri safi milli hasilattýr. Bu gider ne kadar azalýrsa, memleket için o kadar iyidir.

Bir de yerli lpg kit üreticilerimizin de artýk kendini ciddi geliþtirdiðini düþününce, bu lpg konusunda ekstra bir devlet desteði bile bence mantýklý bir durum olur.

Örneðin þöyle bir örnek vereyim. Ýran kendi otomobilini üretiyor. Gerçi ürettiði otomobil peugeot 405 in çakmasý. Ama tüm ürettiði arabalar cng ile çalýþacak þekilde fabrikadan çýkarýyorlar, ki venzün de ciddi ucuz, cng ile acayip ucuz oluyor. Ve inanýn, çok büyük þirketlerin ceo, cto gibi üst posizyonundaki adamlar, özel þoförleriyle beraber o cng li arabalarý kullanýyorlar (gözümle þahit oldum). Bu bilinç bizde de olsa, millet ekonomisine ciddi bir katkýsý olur.

-Murat Özcan-
21-08-2018, 16:47
Bu tartýþmayý baþka konularda da yaptýk, kiþisel tercih veya teknik detay hususlarýna girmeyeceðim.

Sonuçta yakýta giden para gayri safi milli hasilattýr. Bu gider ne kadar azalýrsa, memleket için o kadar iyidir.

Bir de yerli lpg kit üreticilerimizin de artýk kendini ciddi geliþtirdiðini düþününce, bu lpg konusunda ekstra bir devlet desteði bile bence mantýklý bir durum olur.

Örneðin þöyle bir örnek vereyim. Ýran kendi otomobilini üretiyor. Gerçi ürettiði otomobil peugeot 405 in çakmasý. Ama tüm ürettiði arabalar cng ile çalýþacak þekilde fabrikadan çýkarýyorlar, ki venzün de ciddi ucuz, cng ile acayip ucuz oluyor. Ve inanýn, çok büyük þirketlerin ceo, cto gibi üst posizyonundaki adamlar, özel þoförleriyle beraber o cng li arabalarý kullanýyorlar (gözümle þahit oldum). Bu bilinç bizde de olsa, millet ekonomisine ciddi bir katkýsý olur.

Düþünceleriniz çok doðru hocam.

Kendi ürettiðimiz bir þey olsa da onu tercih edebilsek keþke..

AþkýnS.
21-08-2018, 16:58
ne insanlarýnýz ya çok yakýyor muþmuþ adamlar son model arabaya biniyor en son teknoloji motorlar emisyon bakýmýndan en düþük yakýt teknolojisi ile üretiliyor benzin pahalý demiyor da çok yakýyor diyor Golf GTÝ kullanýcýyým þehir içi min 12 litre þehir dýþý 6,5-7 litre kadar düþüyor bu araba ne yaksýn daha araçlar bence makul deðerlerde yakýyor halen þu söze uyuz oluyorum çok yakýyor daha arabanýn ne yaktýðýný neye göre hesaplamasý gerektiðini bilmezler sonra çok yakýyor lüks araçlarýn LPG takýlmasý da saçmalýktan öte git ona göre ekonomik araç al bence..

Emisyon bakýmýndan düþük dediðiniz araçlar 10 litreden aþaðý düþmüyor þehiriçi,kaldý ki parasýný verdim,caným e250 binmek istedi ama yakýta verdiðim parayý daha aza indirebileceksem takmamam için bi sebep var mý? Saçma olan senin düþüncen,lpg de bir yakýttýr.

B16
21-08-2018, 16:59
Seat ve Scirocco ülkemizde lüks araç kategorisine girmiþ. Konuyu açan arkadaþ önce bunu irdelesin.
Bindiðimiz araba 100km’de 6,5lt mazot yakýyor ve km hesabý yaptýðýmýzda 40krþ’a denk geliyor. Bundan bir kaç yýl önce benzinli araçlar km’de 40 krþ yakýyordu.
Ayrýca, aslan besleyen yemini düþünmez demiþsin ama yakýt fiyatlarý sabit kalsa dediðine katýlýrdým þimdi durumlar çok farklý

Son bi sorum daha var. Aklýna gelen herþey de böyle konu mu açýcaksýn? Muz cumhuriyeti gibi herþeyin konuþulduðu konulara yazman daha doðru

volume81
21-08-2018, 17:01
dizel'e vereceðim ekstra paraya LPG taktýrýrým.

- Daha temiz yakýt.
- Daha sessiz araç
- Dizel kadar az yakacak
- Dizel gibi kötü mazot geldi hoooppp enjektör zart zurt derdi yok.

vs vs gibi konularda karþý deðilim bende. tabi tutup'da koca koca cipleri benzinli alýp üstüne LPG takmam. ( 5-6 litre v8 alacaðýma 3.0 v6 dizelini alýrým oda tork'dan dolayý )

i-vtec07
21-08-2018, 17:04
Fabrikasyon olan ve simit tüp lü lpg li araçlara çok sýcak bakýyorum alýr kullanýmda ama sonradan takýlmýþ kasap ustalarýn eline düþmüþ widebandan afr den bi haber ayar yapýlmýþ lpg li araba bende uzak olsun.

Ama araç eski modeldir lpg li olmasý artý tabi yukarda 1-2 yaþýndkai güncel araçlardan bahsediyorum.

SkY
21-08-2018, 17:04

þu an iranda benzinin litresi aþaðý yukarý 1000 tomen ki o da bugün neredeyse 60-65 kuruþumuza tekabül ediyor.dediðiniz gibi buna raðmen cng kullanan araç sayýsý hiçte azýmsanmayacak kadar..ben zengin fakir farketmeden kullanýlmasýný yadýrgamýyorum kendi adýma.Türkiye deki sorun zamanýndaki yanlýþ algý ile bu yakýta giriþ yapýlmasý gibi geliyor bana

ACTPK
21-08-2018, 17:11
Çok yakýn bir arkadaþým geçen sene 180 bin lira civarýna skoda kodiaq aldý. Benzin alýp baþýný gidince lpg taktýrmýþ. Sýfýrý 290 bin lira olmuþ kendi aracýnýn aynýsýnýn, araçtan gayet memnunum satýp baþka bir markanýn o civarý fiyatlara alamam, x-trail baktým platinium 250 bin lira olmuþ az yakacak diye üstüne o kadar para veremem. Gittim LPG taktýrdým dedi. Gayet haklý bir sebep bence. Az yaksýn diye o kadar fiyat farký verilmesi saçma.

GokhanRS
21-08-2018, 17:15
Çok yakýn bir arkadaþým geçen sene 180 bin lira civarýna skoda kodiaq aldý. Benzin alýp baþýný gidince lpg taktýrmýþ. Sýfýrý 290 bin lira olmuþ kendi aracýnýn aynýsýnýn, araçtan gayet memnunum satýp baþka bir markanýn o civarý fiyatlara alamam, x-trail baktým platinium 250 bin lira olmuþ az yakacak diye üstüne o kadar para veremem. Gittim LPG taktýrdým dedi. Gayet haklý bir sebep bence. Az yaksýn diye o kadar fiyat farký verilmesi saçma.

tamam iþte kodiaq fakir arabasýdýr zaten. daha doðrusu orta halli aile arabasý en azýndan türkiye için. onun ki gayet haklý sebep. ancak bugün bir x6 1milyonun üstünde. onda da lpg görebilirsin ki ben garipsiyorum.

he karþý mýyým? tabi ki deðilim sonuçta kendi görüþleri ama yine de o paralara kaç tane güzel araç alabilir hem ekonomi hem gazlamak için.

Gokmen Erbas
21-08-2018, 17:34
fakirlik, cimrilik ve musriflik birbirinden ayristirilmalidir.

16EC813
21-08-2018, 17:35
araba çok yakmýyo agaa benzin çok pahalý ,asla besleyen yemini düþünmez diyenlerdenim ama þimdi motorin speç :D

SmT
21-08-2018, 17:35

Her konuda zýt kalma çabanýz var..a4 ile megan arasýnda ''lüks'' farký yok diyorsanýz bir daha araþtýrmanýzý öneririm..Lüks dediðiniz konu parayla doðru orantýlý..Buzdolabý 1.4 a4'te yeterli lüksü bulamadýnýz mý ? Hemen üst kata çýkýp 3.0 tdi exclusive bilmem ne purple,bentley deri paketli a4 istiyorum dersiniz,megan'da bunu yapamazsýnýz iþte,lüks budur..

GokhanRS
21-08-2018, 17:50
Her konuda zýt kalma çabanýz var..a4 ile megan arasýnda ''lüks'' farký yok diyorsanýz bir daha araþtýrmanýzý öneririm..Lüks dediðiniz konu parayla doðru orantýlý..Buzdolabý 1.4 a4'te yeterli lüksü bulamadýnýz mý ? Hemen üst kata çýkýp 3.0 tdi exclusive bilmem ne purple,bentley deri paketli a4 istiyorum dersiniz,megan'da bunu yapamazsýnýz iþte,lüks budur..

benim zýt kalma çabam yok. sen a4ü lüks olarak görüyorsan görmeye devam edebilirsin. bana göre a4 audinin bütçesi düþük kesime de hitap etmek için ürettiði bir araçtýr.

örneðin ben fakir sayýlýrým ve Türkiye için a4 almayý düþündüðüm araçlar arasýnda. lüks bir tarafýný da göremedim açýkcasý. Hatta renoda o paraya 2 katý özellikler olabilen üst sýnýf araçlara da geçebilirsiniz.

Ayný parayla Moskova için ise minimum 3.5-4cc bir glk x6 veya a6 düþünüyorum açýkcasý. Hatta b.kunu çýkarýp bir iri yarý amerikan birþeyler mi alsam dediðimde oluyor.

dediðiniz exclusive bilmemne purple yapmak isteyen adam lpg takmak için mi 3.0 TDI alýyor. dizelde mi kullanacak lpg yi? neyse hayatta baþarýlar dilerim. a4 þirokko v.s lüks olmuþsa güzel ülkemde, hepinize lüks bir yaþam diliyorum tüm saygýmla.

kado
21-08-2018, 17:54
GokhanRS sizce 354000 tl bir A4 için lüks müdür??

Ýnceyi çakanlar þukulasýn :D

GokhanRS
21-08-2018, 17:58
GokhanRS sizce 354000 tl bir A4 için lüks müdür??

Ýnceyi çakanlar þukulasýn :D

ohaaaa harbiden bakmamýþým son zamanlarda fiyatlara :D cidden ne fakir ülke olmuþuz be :D

vazgeçtim sümbül alýcam. a4 lüks arabadýr. lpg de takýlýr :D

onn_dear
21-08-2018, 18:14
Lpg takmam, lpg li araç almam, alaný da sevmem :)) þaka bir yana bence araçlarýn yakýtýndan çok insanlarýn her þeye ( içki, sigara, iddia, gereksiz harcamalar) paralarý veripte kendisini ve ailesini gece gündüz yaz kýþ yaðmurda çamurda taþýyan araçlarýna bütçe ayýrmamasý mesele. Yani benzinli araca lpg takmak deðil, lpg li araca daha az yaksýn diye küçük enjektör takan veya kýstýran milletiz . Ben buna üzülüyorum. Arkadaþýn babasý suzuki swift 1.3 4x4 aldý, lpg taktýrdý ve 4 çekerse çok yakmasýn diye arka dingili (4 çeker sistemi parçasý neyse) çýkarttýrdý araba sadece önden çeker oldu :)) zihniyeti deðiþmek lazým her þeyden önce... Ben doðru bulmuyorum sonuç olarak ve mekanikten anlayan adamýn aracýna lpg takacagini düþünmüyorum.

AþkýnS.
21-08-2018, 18:16
benim zýt kalma çabam yok. sen a4ü lüks olarak görüyorsan görmeye devam edebilirsin. bana göre a4 audinin bütçesi düþük kesime de hitap etmek için ürettiði bir araçtýr.

örneðin ben fakir sayýlýrým ve Türkiye için a4 almayý düþündüðüm araçlar arasýnda. lüks bir tarafýný da göremedim açýkcasý. Hatta renoda o paraya 2 katý özellikler olabilen üst sýnýf araçlara da geçebilirsiniz.

Ayný parayla Moskova için ise minimum 3.5-4cc bir glk x6 veya a6 düþünüyorum açýkcasý. Hatta b.kunu çýkarýp bir iri yarý amerikan birþeyler mi alsam dediðimde oluyor.

dediðiniz exclusive bilmemne purple yapmak isteyen adam lpg takmak için mi 3.0 TDI alýyor. dizelde mi kullanacak lpg yi? neyse hayatta baþarýlar dilerim. a4 þirokko v.s lüks olmuþsa güzel ülkemde, hepinize lüks bir yaþam diliyorum tüm saygýmla.

Valla þuan a4 alma imkaným yok ama vw cc ye biniyorum,ben fakir miyim

SmT
21-08-2018, 18:22

Tamda tahmin ettiðim cevap, ben yurdýþýnda bu paraya daha lüksüne binebiliyorum,ben size bunu mu sormuþum ? Ben meganla a4 arasýnda fark var diyorum siz bana ayný paraya daha lüksünü alabiliyorum moskova'da diyorsunuz,a4 audinin ucuz modelidir diyorsunuz,tdi almýþ ama ona lpg takýlmaz diyorsunuz.Yazdýðýmla alakasýz olan herþeyi diyorsunuz..a4 bu ülkede her zaman lüks klasmandaydý ve megan'dan daha lükstü bunu diyorum size..

997TT
21-08-2018, 18:25
Neden bizde bu zihniyet degismez? Luks arabaysa Lpg takilmaz... Neden kardesim?
Ekonomi yapmak suc mu? Adam s kasa konforu yasayacak ama ekonomi istiyor. O zaman hybrid alanlarda sacmalik yapiyor. Kocaa jipler,S kasa,7 kasa vs hybrid. Hatta spor araba var i8 vs gibi...
Yahu S500 aldik, sýfýr. Ertesi gun Lpg taktik. O zaman 160 euro ya almistik. Yada sifir A6 V6 benzinli aldik,hemen lpg yi taktik...
Kullanilicaksa ekonomi yapmak bir gorgudur,yasam bicimidir...
Toplu tasimayi kullanmakda ayni ekonomidir.
Gelismisligin(zenginligin) göstergesi,herkesin araba sahibi
olmasi degil,zenginlerin toplu tasima kullanmasidir...

GokhanRS
21-08-2018, 18:41
Konumuza dönecek olursak. lpg ye karþý deðilim ancak benim lüksten anladýðým x5 x6 mercedesin üst sýnýflarý v.s gibi premium araçlarda olmasýný garipsiyorum ancak saygýda duyarým aþaðýlamam takabilir.

Valla þuan a4 alma imkaným yok ama vw cc ye biniyorum,ben fakir miyim

Bunun cevabýný ben nasýl veriyim sana. ben kendim için konuþursam fakir olduðumu anladým a4 alabilecek param olsa dahi. zira bu rakam türkiye þartlarýnda benim için çok. bir aracý 1 yýllýk çalýþmandan çok daha fazla bir sürede almak zorunda kalýyorsan bence bu fakirlik sayýlýr. sen belki zengin olabilirsin ben gelirini bilmem, giderini bilmem. umarým zengin olursun, deðil isen. ancak vw bana göre standart aile arabasý, sadece türkiyede lüks görülebilen bir araçtýr. cc nin burada 2nci elleri 5-8 bin usd.

Tamda tahmin ettiðim cevap, ben yurdýþýnda bu paraya daha lüksüne binebiliyorum,ben size bunu mu sormuþum ? Ben meganla a4 arasýnda fark var diyorum siz bana ayný paraya daha lüksünü alabiliyorum moskova'da diyorsunuz,a4 audinin ucuz modelidir diyorsunuz,tdi almýþ ama ona lpg takýlmaz diyorsunuz.Yazdýðýmla alakasýz olan herþeyi diyorsunuz..a4 bu ülkede her zaman lüks klasmandaydý ve megan'dan daha lükstü bunu diyorum size..

benin seninle tartýþmak istemiyorum. lpg konusunda bana audinin 3.0 tdi örneðini veren sizsiniz. bana göre audi a4 lüks deðil. yani en azýndan düþük modellerinin türkiyede 354bin tl ye çýktýðýný duymamýþtým. þu saatten sonra lüks olduðunu da düþünmeye baþlarým belki.

ancak halâ gözümde megane sýnýfýnda deðiþen bir þey olmadý yani. ancak lüks fiyatla orantýlýysa siz onun lüks olduðunu düþünebilirsiniz. a4ün türkiyede lüks olmadýðýný düþünen insan sayýsý, lüks olduðunu düþenenler kadar vardýr eminim ki. zaten bu da anca türkiye de böyledir. yine de bence o araca binmek için asgari ücretlinin 200 aydan fazla taksit ödemek zorunda olmasý lüks yapmýyor, ülkemizin bir utancý yapar anca.

ben halâ ayný fikrimdeyim. a4 meganedan lüks deðil bana göre. sadece daha kaliteli ve saðlam bir araç. megane 3 yýla daðýlýr a4 10 yýl daðýlmadan binilebilir gözümde.

kunteper
21-08-2018, 18:44

Valla turkiyedeki fakirler A4e biniyorsa iyiymis, Aclik sinirinin altinda oldugumu biliyordum, bi kere daha tescillenmis oldu :)

Sonuc olarak A4 luxtur mudur arabasidir :)

LPGyi ise bi takan bi takmayan pisman :), tek sorun su otopark meselesi

GokhanRS
21-08-2018, 18:49
sýrf fiyatý 300den 600bin tl lere kadar çýkabiliyor olmasý a4ü lüks yapýyorsa tamam istediðiniz olsun lüks diyin a4 lüks olsun :)

millet olarak bu araçlarý lüks olarak kabullenmiþseniz sümbüle 90, cliolara 130bin, megane lara 200+bin tl ödemek hepimize müstehak o zaman.

SmT
21-08-2018, 19:13
benin seninle tartýþmak istemiyorum. lpg konusunda bana audinin 3.0 tdi örneðini veren sizsiniz. bana göre audi a4 lüks deðil. yani en azýndan düþük modellerinin türkiyede 354bin tl ye çýktýðýný duymamýþtým. þu saatten sonra lüks olduðunu da düþünmeye baþlarým belki.

ancak halâ gözümde megane sýnýfýnda deðiþen bir þey olmadý yani. ancak lüks fiyatla orantýlýysa siz onun lüks olduðunu düþünebilirsiniz. a4ün türkiyede lüks olmadýðýný düþünen insan sayýsý, lüks olduðunu düþenenler kadar vardýr eminim ki. zaten bu da anca türkiye de böyledir. yine de bence o araca binmek için asgari ücretlinin 200 aydan fazla taksit ödemek zorunda olmasý lüks yapmýyor, ülkemizin bir utancý yapar anca.

ben halâ ayný fikrimdeyim. a4 meganedan lüks deðil bana göre. sadece daha kaliteli ve saðlam bir araç. megane 3 yýla daðýlýr a4 10 yýl daðýlmadan binilebilir gözümde.

Anlamak istemiyorsanýz anlatamam..Lpg hakkýnda bir tane kelime yazmamýþým,megan ile a4 arasýnda lüks kýstasý yeterli gelmiyorsa size hani ikiside denk diyorsanýz hala ? a4'ü 3.0tdi yaparsýnýz,8 sayfa donaným koyarsýnýz bide üstüne exclusive yapabilirsiniz ama meganda böyle bir durum yok diyorum,lüks=para diyorum size..Ama nasýl anlýyorsanýz ''dizele lpg takacak öylemi'' ye getirdiniz konuyu..
Bugün forumada sorsanýz çýkýp halkada sorsanýz 3 serisi,a4,c megan'dan lüks müdür diye sorun..Cevaplar fifti fifti mi yoksa beklediðinizin aksine mi siz görün..Türkiye'de yaþýyoruz,Monaco'da yaþasaydým benimde lüks kýstasým S65 olurdu, altýna halk arabasý derdim..Lüksün kýstasý yoktur RR'ý lüks bulmayýp altýn kaplatanda var..

volkan_gs
21-08-2018, 19:32
Bence luks kabul edilen araclardan hiz sabitleyicileri de soksunler, uzun yolda sabitleyip az yaktiriyorlar falan ne gerek var fakirligin luzumu yok yani :)

GokhanRS
21-08-2018, 19:33
peki o zaman þöyle anlatayým. audi a4 bizim özbek þöförümüze verdiðimiz bir araç. yani þuan aktif kullanabildiðim bir araç. hafýzalý koltuk v.s gibi gereksiz özellikleri dahi mevcut. koltuk ýsýtma v.s gibi þeyleri saymaya gerek yok, onlar burada dacia nýn bile standart özelliði olmuþ.

yinede saðlamlýðý ve uzun zamandýr arýza çýkarmamasý tr ye döndüðümde bana alayým diye düþündürtmüþtü. tabi 354bin tl ye çýktýðýný bilmiyordum. kaldý ki içi çok dar bir araç bildiðin içi normalde beni bunaltan bir araç. sýrf saðlamlýðýna tav olmuþtum ki þu duyduðum fiyatla soðumaya baþladým bile.

bu araç güzel ülkemizde lüks durumuna düþmüþse yorum dahi yapmak istemiyorum artýk. umarým bir gün bazý ülkelerdeki gibi paket servis veya giydirme yapýlan reklam aracý durumuna düþer.

ancak ben sizlerin aslýnda bu araçlarýn lüks olmadýðýný halkýmýzýn fakir býrakýldýðýný düþünmenizi dilerdim ancak durumdan memnunsanýz sorun yok. a4 lüks bir araç oluversin ne diyebilirim.

demekki tr de lüks=para imiþ :D
range filan binen arkadaþlar demekki hiperlüksler.

KOSEREN
21-08-2018, 19:39
Takýlacak araba var takýlmayacak araba var.Ama bu ayýrýmý yapacak þey aracýn fiyatý deðil.Gündelik kullanacaðým 500k lýk arabaya bile lpg takarým bakmam yaþýna,ama zevk için kullanacaðým 100 liralýk c5 corvette e takmam mesela..

bad cat
21-08-2018, 20:05
Mercedes BMW forumlarý aslan besleyen yemini düþünmez diye yýllardýr sallayan daha sonra da bunca yýldýr enayilik yapmýþým diyen amcalarla dolu. Dediðiniz araçlarý Türkiye'de alalým da sonra düþünürüz lpg fakir iþimi diye. E200 kompresör benzinde yaklaþýk 1 lira yakarken LPG ile 50 kuruþ yakýyordu. LPG sistemi varken benzinde biniyordum sonra enayiliðime veryansýn ettim :)

MK8800
21-08-2018, 20:17

Flying Spur veya S500 için nerede taktýralým yetkili bir abiye benziyorsunuz , lpgli uzay aracý forumundan konularýnýzý biliyorum

Ome_RS
21-08-2018, 20:35
Luks araca lpg takilmasini yadirgayanin ruh hali pek iyi deðil bence.
Neden daha uyguna araci kullanmak varken pahali kullanayim. Luks arac satin almak ayri birsey kullanirken ilave maliyete katlanmak ayri birsey. Veya belki ben cevreviyim çevreyi daha fazla kirletmek istemiyorum.
Mesela Ýngiliz kraliyet ailesinin araclari da lpglidir.
Ben lpg islerini donusumden dolayý sevmiyorum. Ama imkanim varsa fabrika cikisi lpgli terci ederim. Civic i10gibi.

ercan26esk
21-08-2018, 20:44
Emisyon bakýmýndan düþük dediðiniz araçlar 10 litreden aþaðý düþmüyor þehiriçi,kaldý ki parasýný verdim,caným e250 binmek istedi ama yakýta verdiðim parayý daha aza indirebileceksem takmamam için bi sebep var mý? Saçma olan senin düþüncen,lpg de bir yakýttýr.

200 - 250 - 300 bin arabaya alacaksýn gideceksin lpg takacaksýn býrakýn bu iþi allah aþkýna o fiyatlara veren adamlar benzinin fiyatýna bakmadan doldurur geçer bakan adam da zaten almasýn farklý kategoriye gider ...

MetalliHead
21-08-2018, 20:44
ohaaaa harbiden bakmamýþým son zamanlarda fiyatlara :D cidden ne fakir ülke olmuþuz be :D

vazgeçtim sümbül alýcam. a4 lüks arabadýr. lpg de takýlýr :D

abi o kadar konusunu açtým :D bu arada sümbül de 92000 en boþu :D

AþkýnS.
21-08-2018, 20:56
200 - 250 - 300 bin arabaya alacaksýn gideceksin lpg takacaksýn býrakýn bu iþi allah aþkýna o fiyatlara veren adamlar benzinin fiyatýna bakmadan doldurur geçer bakan adam da zaten almasýn farklý kategoriye gider ...

Sanane kardeþim birlikte mi kazanýyoruz ?

ghibli06
21-08-2018, 21:08
A4 lüks, A5 supersport, A6 ultralüks, A8 hiperlüks... ülkenin dramý bu iþte, her evde 3 araba olmasý (megane, hyundai,dacia) lüks deðil müsrifliktir, metro her yere gitse ben bir tane özel araba bulundurur haftada 1 binerim, baþka da para harcamam...

bugün kayýnbirader 'escalade alýcam da çok yakar mý acaba?' dedi, þahýs olsan çok yakar ama þirkete alacaðýn için ekonomik olur dedim... konu aslýnda tek eksende tartýþýlmamalý, 1 ekmeðe 5 lira verirsen müsrifliktir ama 1 kg ete 20 lira verirsen uygundur...

-Murat Özcan-
21-08-2018, 21:20
Seat ve Scirocco ülkemizde lüks araç kategorisine girmiþ. Konuyu açan arkadaþ önce bunu irdelesin.
Bindiðimiz araba 100km’de 6,5lt mazot yakýyor ve km hesabý yaptýðýmýzda 40krþ’a denk geliyor. Bundan bir kaç yýl önce benzinli araçlar km’de 40 krþ yakýyordu.
Ayrýca, aslan besleyen yemini düþünmez demiþsin ama yakýt fiyatlarý sabit kalsa dediðine katýlýrdým þimdi durumlar çok farklý

Son bi sorum daha var. Aklýna gelen herþey de böyle konu mu açýcaksýn? Muz cumhuriyeti gibi herþeyin konuþulduðu konulara yazman daha doðru

Öncelikle kimisine göre lüks kimisine göre günlük arabadýr. Onlarý irdelersek baþlýk lüks olduðu için arada isimleri geçen arabalar deyip geçebiliriz aþýrý lüks olmadýðýný biliyoruz.

Konu açýp açmama olayýma maalesef sen karýþamassýn. Bu kadar kiþi fikir beyan ettiðine göre demek ki boþ bir konu deðil saygý duyman gerekir, yeri gelir oraya da yazarýz sýkýntý yok.

turboman
21-08-2018, 21:30
Bence bir sorun yok lpg takýlmasýnda tamamen araç sahibinin isteðine baðlý adam basmýþ parayý almýþ ister tüp takar ister elektrikliye çeviri. Ona bakarsanýz adamýn tüplü corsasý var lpg ye zam geldi diye iþe yayan gidip geliyor buda onun bütçesi ile alakalý biþey Ben çok þükür lüks araba alamadým ama az çok alanlarýn psikolojisini tahmin edebiliyorum elhamdürillah tüplü turbolu bi arabamýz var onla idare ediyoruz

220T
21-08-2018, 22:26
Birinin hayallerini süsleyen arabayý,öbür adam almýþ,kullanmýþ,eskitmiþ bile.Biri hayallerine lpg takmadan ölürken öbürü gerçeklerine ekonomi yaptýrýyor. :)

Lüks gibi lüks bir aracým olsa "ben" , ikinci araçla ekonomi planý yapardým o ayrý. :)

CemBerk
21-08-2018, 22:51
Zamanýnda r53 kasa kodlu Mini Cooper S'e 40 bin kilometre LPG ile bindim. Günlük kullandým kilometrede 30 kuruþ yakýyordum. Benzinle ayný performansý da alýyordum sattýðým kiþi de hala LPG ile kullanýyor kilometresi 200 bini aþtý. Þehir içi 13 litre yakýyordu þu an benzin fiyatlarýyla anca haftasonu aracý olurdu.

Yigit-Y
21-08-2018, 22:55
Lüks araç alýp yakýtý koyuyorsa

Bu nasýl bir kafa

Yakýtla alakalý bir derdi varsa al bi sümbül devam et

Aslan alýp yemini katlanamayan adama ancak

Neyse demiycem :)

AþkýnS.
21-08-2018, 23:12
Lüks araç alýp yakýtý koyuyorsa

Bu nasýl bir kafa

Yakýtla alakalý bir derdi varsa al bi sümbül devam et

Aslan alýp yemini katlanamayan adama ancak

Neyse demiycem :)

Ne alakasý var Allah aþkýna lpg olunca ne oluyor?
Ya da yakýtla alakalý derdi varsa niye sembol alsýn? Adam hem güvenliðini hem cebini düþünüyor olamaz mý? Ayný yolu 500 liraya gideceðine 300 liraya gidebiliyorsa niye tercih etmesin?
Hakaret kývamýna kadar muhabbeti getirmeye gerek yok.
Adam vermiþ parasýný almýþ,taktýrmýþ,kime ne?

mert_can 41
21-08-2018, 23:12
Ya aslýnda çoðu pintilikten 4 ayda 10 bin km yol yapmýþým bir kez çok yakýyor demedim uzun yolda ayaðýna hakim olursan 5.7 gazlarsam 8-9 litreki oda benim yüzümden gazladýðým için þehir içide 12 lirtre civarýndayým bir kez düþünmedim daha önce mini cooperým vardý herkes buna lpgsiz binilmez diyordu takýcaksan niye biniyorsun zaten performanslý arabaya anlamam. Babam yýllarca ipragazda çalýþtý lpg lng bir çok gazý. Eðtimini vs aldý hayatta kullanmam diyor. Hee þöyle eski araçlarý anlýyorum eski motorlar 1.6 ibiza 16 litre yakýyordu 110 hp bu arabaya çok gerekliydi lpg mesela ama yeni nesil araçlar gerçekten saçma geliyor audiler bmw ler mercedesler.

ygtrn
21-08-2018, 23:18
Ýþin teknik kýsmýyla alakalý konuþmam gerekirse þayet þuan direk enjeksiyon motora sahip benzinli bi araba alýp sývý sistem lpg takmak daha pahalý dizel araca binmekten çok çok daha mantýklý. Direk enjeksiyon diyýrum çünkü montajý inanýlmaz basit. Aracýn kendi enjektörlerini kullanýyor ve ayar vs gerektirmiyor. Ayný benzin gibi ilk marþtan itibaren benzinle çalýþýyor, performans kaybý sýfýr hatta yeni nesil motorlar lpg nin daha yüksek oktanlý yakýt olduðunu knock sensör vasýtasýyla avansý dinleyerek algýlayýp kendi kendine avans açma yeteneðine sahip olduðu için lpg li kullanýmda hiç yazýlýmsýz havadan 5 10hp dahi gelebiliyor.
Ýnternete girin bakýn. Misal vermek gerekirse landrover evoque un 2012-13 model 2.2 dizel 180hp olanlarý var ortalama 300bin tl gibi bir rakama sahip birde ayný model aracýn 2.0 turbo benzinlinli direk enjeksiyon 240hp olaný var 150 200 bin tl aralýðýnda, birde bu araca sývý sistem lpg uygulayýp bindiðinizi düþünün, ortalamasý 30, taþ çatlasa gazlaya gazlaya gezsen 40 kuruþ olacaktýr ve çokdaha keyifli bir araç olacaðý aþikardýr...

mert_can 41
21-08-2018, 23:23
Ama birde þöyle bir kitle var onlara bir þey diyemiyorum adam yýlda 30-40 bin km yol yapýyor dizelin motor sesi bakým maliyeti vs derdi ile uðraþmayýp benzinli alýp lpg takýyor ona bir þey diyemezsin adam hem yol sesinden kurtluyor hemde bakým maliyetini düþürüyor ama spor araçlara veya yeni nesil lüks araçlara takýlmasýný saçma buluyorum. Lpg zaten bir çok yeni nesil lüks araca uyum saðlayamýyor benzinden kar ettiðini düþünürken yakýn zamanda motoruna zarar vererek daha fazla zarar veriyor. Bildiðim kadarý ile F10 lara F30 lara uyumsuz lpg diðer markalara uyumunu bilmiyorum :)

meganes
21-08-2018, 23:25
eskiden küfür ederdim yalan yok þimdide akýllý adam helal olsun lpgde biniyo diyorum :)

16EC813
21-08-2018, 23:39
Ýþin teknik kýsmýyla alakalý konuþmam gerekirse þayet þuan direk enjeksiyon motora sahip benzinli bi araba alýp sývý sistem lpg takmak daha pahalý dizel araca binmekten çok çok daha mantýklý. Direk enjeksiyon diyýrum çünkü montajý inanýlmaz basit. Aracýn kendi enjektörlerini kullanýyor ve ayar vs gerektirmiyor. Ayný benzin gibi ilk marþtan itibaren benzinle çalýþýyor, performans kaybý sýfýr hatta yeni nesil motorlar lpg nin daha yüksek oktanlý yakýt olduðunu knock sensör vasýtasýyla avansý dinleyerek algýlayýp kendi kendine avans açma yeteneðine sahip olduðu için lpg li kullanýmda hiç yazýlýmsýz havadan 5 10hp dahi gelebiliyor.
Ýnternete girin bakýn. Misal vermek gerekirse landrover evoque un 2012-13 model 2.2 dizel 180hp olanlarý var ortalama 300bin tl gibi bir rakama sahip birde ayný model aracýn 2.0 turbo benzinlinli direk enjeksiyon 240hp olaný var 150 200 bin tl aralýðýnda, birde bu araca sývý sistem lpg uygulayýp bindiðinizi düþünün, ortalamasý 30, taþ çatlasa gazlaya gazlaya gezsen 40 kuruþ olacaktýr ve çokdaha keyifli bir araç olacaðý aþikardýr...

demeyeydin eyiyydi þimdi land larýn fiyatlarý uçacak :D

16EC813
21-08-2018, 23:41
hemen shibindende landrover evoque un 2012-13 model 2,0 turbo benzinl,lere daldým :D

16EC813
21-08-2018, 23:45
hatta hemen þöle bþey buldum sizcee :D

2012 Land Rover Range Rover Evoque 2.0 Si4 180.000 TL Galeriden satılık ikinci el - 544191581 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-ulus-motors-2012-range-rover-evoque-2.0-si4-prestige-bayi-544191581/detay)

ygtrn
22-08-2018, 00:06
Ama birde þöyle bir kitle var onlara bir þey diyemiyorum adam yýlda 30-40 bin km yol yapýyor dizelin motor sesi bakým maliyeti vs derdi ile uðraþmayýp benzinli alýp lpg takýyor ona bir þey diyemezsin adam hem yol sesinden kurtluyor hemde bakým maliyetini düþürüyor ama spor araçlara veya yeni nesil lüks araçlara takýlmasýný saçma buluyorum. Lpg zaten bir çok yeni nesil lüks araca uyum saðlayamýyor benzinden kar ettiðini düþünürken yakýn zamanda motoruna zarar vererek daha fazla zarar veriyor. Bildiðim kadarý ile F10 lara F30 lara uyumsuz lpg diðer markalara uyumunu bilmiyorum :)

Kulaktan dolma çok yanlýþ bilgiler.... yeni nesil lpg sistemleri yeni nesil her türlü motorla geçmiþe nazaran mükemmel þekil þekilde kusursuz uyum saðlamakta. Yeterki araca uygun doðru kit ve iyi iþçilikle uygulama yapýlsýn

semavi
22-08-2018, 00:12
Þuan ML550 ye biniyorum... 4 litre 2.5 dolar... Araba 8bin dolar... Yýllýk vergisi 80 dolar... Muayene 25 dolar.. araba 2008 motoru 5.5 ve gücü 400 civarý...

Türkiye ye bu motor getirilmemiþ (sanýrým)

Yukarýda saydýklarým aslýnda bir dramý açýklýyor ...

Kýsacasý... Benim mantýðým... Bizleri becermeye çalýþan bir devlet var ve millete veriyorum ama bir sor neden veriyorum dercesine kendine bahaneler üretiyor... Bu haramilere verilmeyen her kuruþu destekleyorum... Ister LPG ister tezek ister inip ittirin...

2 yýl önce bindiðinde teneke benim için öyle deðerliydi ki... Burada bindiðimiz araç o kadar deðerli deðil benim gözümde... Yani "altý üstü araba"

Iþte bu seviyeye çýkmamýz lazým... Arabalar bizim için "altý üstü araba" olmalý...

ygtrn
22-08-2018, 00:19
demeyeydin eyiyydi þimdi land larýn fiyatlarý uçacak :D

Ayný durum tfsi audiler ve tsi vw içinde geçerli. A5 lere bi bakýn derim

997TT
22-08-2018, 00:27
Lpg yi yakit olarak gorseniz,tartisma degisicek ama lpg yi bazi arkadaslar fakir yakiti hatta kulkaniminin asagilayici birsey oldugunu dusunuyor.
Adam 200euro verip konforlu bir araç almis ve lpg baglatmis. Asin bu adami ve altindaki 1milyon küsur luk arabayi alin. Tabiki turboya yada 488 yr takmasin cunku fiziki olarak cok zor ama diger turlu ekonomi yapmanin kisitlamasi olamaz....
Hybrid hatta elektrikli kullanmak caiz mi? Asagilayici bir unsur var mi? Ogrenmek isterim.

Shadow_Dancer
22-08-2018, 00:27
Keþke forumumuzda bir derdini sikeyim butonu olsa...

fthdrn
22-08-2018, 01:20
Koca techte þu konuda bile lpg için “paran yoksa sembole bin lpg nedir aqü” deniliyor sonra da bu memleket niye geliþmiyor. Geliþmez tabi zihniyet hep ayný. Sonra tayyip kötü...

Yigit-Y
22-08-2018, 05:18
LPG

Ciddi bir kazada yürüyen bomba

Avm lerde sýkýntý

Vapurda sýkýntý

Parasý olan adam içinde saçma birþey

Ben bir kaç lpg li araca sahip oldum uyuz oldum benzinden tüpe geçmeden tutun

Yakýtýn hemen bitmesine avmden vapuruna kadar amk dedim

Ben farklý düþünüyorum biraz

ygtrn
22-08-2018, 08:19
LPG

Avm lerde sýkýntý

Vapurda sýkýntý

Þu güne kadar lpg li birnaracýn kaza sýrasýnda yada sonrasýnda havaya uçup payladýðýna kadar birtane haber video vs görmedim...
Linkteki videoyu izle yiðit, videodaki tankýn içi azýna kadar suyla dolu...
YouTube (https://youtu.be/RPe1W0xWyAU)

ygtrn
22-08-2018, 08:22
Ayrýca vapurdada lpg'li araç yasaðý yok, avm lerdede güya var. Lpg den dolayý birkere bile giremezsiniz dediklerini hatýrlamýyorum

marikan
22-08-2018, 09:29
Ülkede yakýt tipi bile zenginlik-fakirlik göstergesi olmuþ. Bence bu lüks araca lpg takmaktan daha garip bir durum.

Boldenon
22-08-2018, 11:02
karý koca öðretmen 10 sene diþlerini sýkýp birikim yapmýþ. üstüne kredi çekip benzinli bir araç almýþ diyelim sýfýr. 150-200 bin civarýna. bu adamýn lpg yi taktýrmasýný gayet mantýklý buluyorum ama s500 alýp ta hem konfor hem tasarruf istiyorum diyen bence bir daha düþünsün. tasarruf ve s500...:soru: yahu bu arabada 8 tane buji var. deðiþmeye kalksan 4 silindirli aracýn 2 katý sayýsýnda 4 katý parasýnda dýr eminim.:D:D

Grimlord
22-08-2018, 11:09
Bence iyi bir lpg kiti ve düzgün bir ayarla binilebilir. Her araca uyumlu deðil sanýyorum ancak þu devirde çok mantýklý geliyor.
Wideband ile ayar yapmak þart ama onu da yapacak usta bulmak zor gibi. Hayatýmda 2 kez lpgli araç sahibi oldum, onda da lpgden soðuttular beni. Lpg ayarý diye götürdüm, saçma sapan kurcalayýp býraktýlar. Araba lpgde yürümez oldu, sonra da bana "bu arabanýn lpg beyni bozuk" dediler :D

Garavel Usta
22-08-2018, 11:46
avrupa ülkelerinde sadece teþvik olanlarda bildiðin fakir yakýtýdýr bence. avrupada 1m üstü eurosu olupta lpg taktýran bulamazsýnýz. bulursan da hemþerimizdir o zaten :)

ben lpg yi seven avrupalý pek görmedim. sevenlerin alayýda fakir. sadece bmw mercedes bize lüks görünüyor orda fakir aracýdýr takanlarda bildiðin fakir olduðu için takýyor.

yani avrupada çok yaþamadým ama çok gezdim, benim gözlemim bu yönde. bizzat orda doðup büyüyen arkadaþlarýmýz varsa daha iyi gözlem yapar açýklarlar bizlere. ancak audi seat bmw mercedes v.s hiç biri zengin aracý deðil türkiye hariç.

hollanda ve italya komple lpg li araclarla dolu. fakirlikle bir alakasi yok yani.

Yigit-Y
22-08-2018, 11:53
Youtube ibretlik paylaþýmlar var

http://i.hizliresim.com/yq1kPy.png

rahmitanir
22-08-2018, 12:26
Bence iyi bir lpg kiti ve düzgün bir ayarla binilebilir. Her araca uyumlu deðil sanýyorum ancak þu devirde çok mantýklý geliyor.
Wideband ile ayar yapmak þart ama onu da yapacak usta bulmak zor gibi. Hayatýmda 2 kez lpgli araç sahibi oldum, onda da lpgden soðuttular beni. Lpg ayarý diye götürdüm, saçma sapan kurcalayýp býraktýlar. Araba lpgde yürümez oldu, sonra da bana "bu arabanýn lpg beyni bozuk" dediler :D

Profesyonel lpg afr ayarý ekibine baþvurmaný tavsiye ederim. En azýndan O ekibin Ýzmir ayaðý Özdin abi iþini çok güzel yapýyor.

forwett
22-08-2018, 12:38
Neden bizde bu zihniyet degismez? Luks arabaysa Lpg takilmaz... Neden kardesim?
Ekonomi yapmak suc mu? Adam s kasa konforu yasayacak ama ekonomi istiyor. O zaman hybrid alanlarda sacmalik yapiyor. Kocaa jipler,S kasa,7 kasa vs hybrid. Hatta spor araba var i8 vs gibi...
Yahu S500 aldik, sýfýr. Ertesi gun Lpg taktik. O zaman 160 euro ya almistik. Yada sifir A6 V6 benzinli aldik,hemen lpg yi taktik...
Kullanilicaksa ekonomi yapmak bir gorgudur,yasam bicimidir...
Toplu tasimayi kullanmakda ayni ekonomidir.
Gelismisligin(zenginligin) göstergesi,herkesin araba sahibi
olmasi degil,zenginlerin toplu tasima kullanmasidir...

Gereken yazmýþsýn abi konu kilit bence. Þu an tartýþýlan konu bile geliþmemiþlik göstergesi.

cookies
22-08-2018, 12:40
Benim ki tamamen psikolojik almam binmem..

Arda_7
22-08-2018, 12:44
Kimse deginmemis ama lpg tasarruf olmaktan çýktý. Gaz olmuþ 3.60 tl maliyet hesaplamasi yaparsan artýk pek mantýklý gelmiyor. Honda Civic BRC kullanýyorum.

turboman
22-08-2018, 12:45
Bundan 6 sene önce civic ef aracýma arkadan sarhoþ bi bayanýn çarpmasýný simit lpg tanký arabanýn daha az hasar almasýný saðladý desem inanmazsýnýz ortalama 90 la vurdu araca ben kýrmýzý ýþýkta bekliyorken simit tankýn olduðu yer saðpasaðlam kaldý ama diðer yerler arka cama kadar içeri girdi.
Bende böyle oldu her aracý korur diyemeyiz ama ben benzinden daha çok korkarým lpg ye göre yýllardýr lpg li aracým olmuþtur hiç sýkýntý yaþamadým

VETTE
22-08-2018, 13:06
1-Mercedes Bmw Audi Range yetkili servisleri neden lpg varsa servislerine sokmuyorlar.Bakým dahi olsa yapmýyorlar?
2-Uzun vadede lpg nin motora yapmýþ olduðu deformasyonlardan neden kimse bahsetmiyor?
Efsane kasa tabir edilen 1995 model toyota corolla benzinle milyon km yaparken ülkemizde 200k 250k da motor yapýlan oda yan sanayi parcalarla!corollalarý izah edebilirmisiniz?(saglamlýðýyla bilinen bir araç olduðu için bu aracý örnek verdim)birde hyundai ve chevrolet cruze larda silindir kapagina 40.000km gibi düþük kmlerde vermis olduðu zarar tasarruf yani kâr mýdýr?teþekkürler:)

SmT
22-08-2018, 13:54
1-Mercedes Bmw Audi Range yetkili servisleri neden lpg varsa servislerine sokmuyorlar.Bakým dahi olsa yapmýyorlar?
2-Uzun vadede lpg nin motora yapmýþ olduðu deformasyonlardan neden kimse bahsetmiyor?
Efsane kasa tabir edilen 1995 model toyota corolla benzinle milyon km yaparken ülkemizde 200k 250k da motor yapýlan oda yan sanayi parcalarla!corollalarý izah edebilirmisiniz?(saglamlýðýyla bilinen bir araç olduðu için bu aracý örnek verdim)birde hyundai ve chevrolet cruze larda silindir kapagina 40.000km gibi düþük kmlerde vermis olduðu zarar tasarruf yani kâr mýdýr?teþekkürler:)

Hocam,lpg'li araçlarý servise almamalarý lpg hakkýnda hiçbir bilgi,donaným,tecrübeye sahip olmamalarýndan dolayý,herhangi bir riskten dolayý deðil..Servis çalýþanýnýn bana söylediði bu,ayrýca lpg'li 1 serisinin serviste aynasýný deðiþtirdik..Çabuk halledilebilecek birþeyse alýyorlar sanýrým..Ayný araç lpg yüzünden 6bin tl masraf açtý o ayrý konu :)

KOSEREN
22-08-2018, 13:55
Koltuðuna osurmadan lpg takýlýp kapak açmadan 600-700k km yapan linea,accent era taksiler masallardamýydý yani :(

997TT
22-08-2018, 13:59
Youtube ibretlik paylaþýmlar var

http://i.hizliresim.com/yq1kPy.png
Allah askina arastirmadan yada bilmeden yazmayin arkadaslar. Bu cevabim genel. Burada ki paylamalar,sistemin yaptigi sizintidan dolayi,gazin sikistigi yerden patlamasi. Sistem bakimsiz,kalitesiz yada iscilik kotuyse lpg ne yapsin? Patliyanlarin hepsi nedense eski arabalar,buda size birsey anlatmiyor?
Gelelim tanka? Kursun dahi gecirmez,kazada en saglam kalicak yerdir lpg tanki. O kadar kalin celik sacdan yapilir ki,hurda degeri bile paradir.
Suan Lpg hala acik ara daha tasaruflu.benzin 6.90,lpg 3.50 ortalama. %20 fazla yaksa bile oturmaz hesap.
Yetkili servisler neden lpg li arac almaz? Çünkü ellerinde ayar yapicak yada anliyacak usta yoktur.
Lpg eger duzgun monte edilirse,ayari doðru yapýlýrsa ilk çalýþtýrma aninda ki zararlari sifira indiren benzinle calismayi yapar,60 dereceyi gecince benzine geçer,isterseniz artirilir.
Bir cok arac ornegi verebilirim 400k km de ve hala lpg li...
Sorun su; ülkemize bir cok kalitesiz lpg kiti girdi. Bir cok issiz yada kifayetsiz adam lpg ustasi oldu.
Bu yüzden yetkili servisler harici is yaptirmayin. Yapilan aracida almayin. Cunku yuzlerce talihsiz iscilik hatalari ile dolu ortalýk.
Dogru is uzmez.

KÖROÐLU
22-08-2018, 14:00
:) Konfor ve lpg de eþleþtirilmiþ.

Ben hesabýmý aþaðýdaki tabloya göre yapýyorum/yaptým ve taktýrdým hep.

LPG ye geçene kadar ki benzin tüketimini göz artý ettim.

Sürekli 3-5 km binip stop eden adam için lpg çok makul deðil çünkü lpg ye geçmeden duruyor makina.

Ama hem km yapan hem de kýsa mesafe kullanmayan için hala makul.

Araca zararý vardýr illaki ama bu gün afr si ayarsýz bir araç benzinli de olsa kýrýlýyor tonla örneðini gördük.

Bence sýkýntý lpg de deðil montaj yapan ve iþ bilmeyen ustalarda. Mekanik bilen, montajý düzgün yapan kaç usta var ?

Üþenmeden manifoldu söküp enjektör takan kablolamasýný lehimle yapýp makaron ile izole eden ?

wideband ile ayar yapan ? Bu þartlarda montaj yapýlmýþ bir kit ile ben motora ( motorda kullanýlan malzeme dayanýmýný es geçersek) bir zararý olmayacaðý kanýsýndayým.

Gören vardýr illaki adam enjeksiyonlu motora eski sistem lpg baðlamýþ ne oran var ne orantý yani, bu sitemden hayýr beklemek mantýksýz.

(bu nadirdir illaki XSi yi de analým kendisinin bir konusu vardý)

https://resmim.net/f/Pp7inc.jpg

Ayrýca lüks araç lpg denklemi yerine akaryakýp fiyat kýsmýný tartýþmak daha makul bence. Herkes iyi arabalara binmeyi hak ediyor, milletin 10K usd ye almadýðý araçlarý burada 100K lara alýp "lüks" sýnýfýna sokup LPG takýlýr mý yý tartþýmak biraz abesle iþtigal olmuþ.

VETTE
22-08-2018, 14:21
Koltuðuna osurmadan lpg takýlýp kapak açmadan 600-700k km yapan linea,accent era taksiler masallardamýydý yani :(
linea da sorun yok accent blue ve cruze kuzenim sanayici belki 50 tane ben saydim cruze ve blue daha sifirken lpg takip hurdacidan 2.000tl ye kapak alan

SekoLive
22-08-2018, 14:27
Senede 3bin km yol yapip
Kanka benzin yok ya senin arabayla gidelimciler yazmasin

Takilir neden takýlmasýn. Kimseyide ilgilendirmez lpg yada benzinli olmasi aracýn kiþinin cebinden çýkan canýný sýkýyorsa takar log %40maksimum tasaruf eder.

Kim nasil mutluysa oyle takýlsýn

Senede 30bin km yapiyorum benim icin benzinli araç yakýt olarak masraflý oluyor.

forwett
22-08-2018, 14:41
linea da sorun yok accent blue ve cruze kuzenim sanayici belki 50 tane ben saydim cruze ve blue daha sifirken lpg takip hurdacidan 2.000tl ye kapak alan

bazý araçlarda uyum sorunu cidden var. Ona yapabilecek bir þey yok. Ama þöyle bir þey de var, bazý uyanýk arkadaþlar aracýna gaz taktýktan sonra lpgciye ayar yaptýrýrken abi az yaktýrcak bi ayar yap diyor, ya da lpg ci az yaktýrcak bi ayar yapayým mý diye soruyor. Burada evet derseniz elinizde aþýrý fakir bir karýþým gereðinden yüksek sýcaklýklar ve bozulmuþ kapak-conta-sübap üçlüsü oluyor.

Kendi aracýmdan örnek vereyim. Aracým sözde lpgye çok uyumlu ama tamgazda full boosta ulaþtýðý ilk anda bi kesilme yapýyor. Durum can sýkýcý ama wideband ile baktýðýmda karýþýmda bir gram problemim yok, zaten tam gaz gezmiyorum bu kesilme 40 yýlda bir oluyor. durum buyken aracýmýn uzun vadede kapak masrafý çýkarmayacaðýný da biliyorum.

özet: LPG cilerimiz kasap olmasa bunlarý tartýþmayacaðýz bile.

Octane
22-08-2018, 14:46
Uzun süredir merak ettiðim bir konuyu sizinle paylaþmak istiyorum. Yakýt aldýðým dönemler de benzinlikler de LPG alan bir çok lüks marka araç görüyorum þaþýrýyorum. Araçlar Mercedes-Bmw-Audi-Vw-Seat-Mini daha sayamadýðým bir çok marka. Kullanan kiþiler anladýðým kadarýyla bu araçlarýn benzinli olan modellerine biniyorlar ama çok yakýnca LPG taktýrmýþlar. Aslan besleyen yemini düþünmez düþüncesiyle bana tuaf gelen bu olaylar artýk çoðu kiþiye normal gelmeye baþlamýþ. Öyle lüks kuvvetli araçlara binilip neden lpg takýlýr ki ? En sonun da geçen gün dayanamadým yakýt alýrken 2017 Model Audi A4 1.4 TFSÝ model bir aracýn sahibine sordum. Abi dedim ne güzel araban var neden LPG taktýn. Kardeþim benzin aldý baþýný gitti araba güzel ama yakýyor bizde mecbur kaldýk taktýk ama iyiki de takmýþýz yarý yarýya düþtü yakýt. Dedim ne marka taktýnýz, Adam da zaten artýk lüks araçlar da dahil bir çok markaya LPG takýlýyor ben Prins markasýný araþtýrarak taktýrdým çok memnunum öyle sýradan bir marka taktýrmadýk zaten ciddi para verdik dönüþüm sistemine dedi. Hayýrlýsý olsun dedim saðol dedi gitti. Sonrasýn da Scricco sahibi gördüm oda çok yakýyor diye son sistem bir þey taktýrmýþ italyan markasýymýþ. Bende çok memnunum hem istediðim arabaya biniyorum hem az yakýyorum gayet memnunum dedi çocuk. Aramýzda da bu konuyu destekleyenler var mý acaba. Sizce de lüks araçlara da kaliteli bir LPG takýlýr mý ? Araç sahiplerinde ki mantýk. Hem lüks aracým olsun hem az yaksýn mantýðý var bu doðru mudur ?

vw, seat, mini lüks araç markalarý deðildir :)
Ayrýca aracýn lükslüðüyle yakýt tüketimi arasýnda bir korelasyon yoktur. Lüks bir araç olan BMW725e, sub-compact sýnýftaki renault clio RS'ten daha az yakýt tüketmektedir.
Ayrýca ülkede en güçlüsü 200hp olarak satýlan bir araç olan Scirocco(Scirocco R yazýlmamýþ, Scirocco yazýlmýþ) ve 1.4 motora sahip bir Audi A4 öylesine lüks ve kuvvetli araçlar deðillerdir. Lüks deðillerdir. Kuvvetli hiç deðillerdir :)

Þimdi iþin iç yüzüne geçecek olursam, lüks araçlara LPG takýlmasý durumu bana da çok komik gelmektedir. Mesela bugün, 120bin TL'ye renault clio alacaðýnýza ikinci el çok kilometre yapmýþ bir porsche chayenne alýp piyasadaki en son sistem lpg kitini takabilirsiniz. Bu durum, kültürsüz çevrelerde 'adam porschenin jipine biniyo' gibi algýlanabilir. Fakat gerçekten hayat görüþü geliþmiþ olan çevrelerde 'wannabe' konumuna geçmenizi saðlar. Hele bir de lpg istasyonunda görünmek iyice rezillik.

Ben bilmiyor muyum konya yolundaki mogaza her gece yanaþan Hummer'ý? Biliyoruz ama ses etmiyoruz iþte. Ama herkes her þeyin farkýnda.

LPG genel olarak dünyadaki en saçma sistem. Yurtdýþýnda çevreci nedenlerle bu uygulama yapýlýyor, fakat burada herkes köylü kurnazý olduðu için ucuza yakýt almak olarak algýlýyor. Benzin neden bu kadar pahalý demek yerine lpgye dönüyor. Sonucunda araçlarda abuk subuk sorunlar çýkýyor, çünkü patlama enerjisi ayný deðil, açýða çýkan kaybedilen enerji miktarý ýsý olarak ortaya çýkýp zarar vermekte, verim düþük vs vs vs. Yine bunu düþünen insanlar þu anda bundan 5 sene öncesinin benzin fiyatýyla lpg alýyorlar. O zaman benzin 3.5tl'ydi, bunlar 1 liraya lpg alýyor diye karda sanýyorlardý kendilerini. Þimdi o dönemki benzinden daha pahalý. Ama adam benzin neden pahalý diye düþünmüyor. Diyor ki benzin 7 lira bu 3.56, ben lpg alýrým. Yarýn lpg 7 lira olunca ne yapacak? Benzin 12 lira o yüzden lpg alýrým diyecek.

Bu zihniyet bu ülkeyi 50 sene geriye götürdü, iþ güç yapacak adamý da ya yurtdýþýna kaçýrdý ya da burada engelledi. Evlenip çocuk doðurmak için IQ testi zorunluluðu koþmak lazým.

ygtrn
22-08-2018, 15:35
bazý araçlarda uyum sorunu cidden var. Ona yapabilecek bir þey yok. Ama þöyle bir þey de var, bazý uyanýk arkadaþlar aracýna gaz taktýktan sonra lpgciye ayar yaptýrýrken abi az yaktýrcak bi ayar yap diyor, ya da lpg ci az yaktýrcak bi ayar yapayým mý diye soruyor. Burada evet derseniz elinizde aþýrý fakir bir karýþým gereðinden yüksek sýcaklýklar ve bozulmuþ kapak-conta-sübap üçlüsü oluyor.

Kendi aracýmdan örnek vereyim. Aracým sözde lpgye çok uyumlu ama tamgazda full boosta ulaþtýðý ilk anda bi kesilme yapýyor. Durum can sýkýcý ama wideband ile baktýðýmda karýþýmda bir gram problemim yok, zaten tam gaz gezmiyorum bu kesilme 40 yýlda bir oluyor. durum buyken aracýmýn uzun vadede kapak masrafý çýkarmayacaðýný da biliyorum.

özet: LPG cilerimiz kasap olmasa bunlarý tartýþmayacaðýz bile.

Araç ne bilmiyorum ama ateþleme sistemiyke alakalý bi sorun gibi görünüyor. Bujileri performans bujiyle deðiþtir gapmaralarýný kýsalt, varsa buji kablolarýný deðiþtir

ygtrn
22-08-2018, 15:36
Araç ne bilmiyorum ama ateþleme sistemiyke alakalý bi sorun gibi görünüyor. Bujileri performans bujiyle deðiþtir gapmaralarýný kýsalt, varsa buji kablolarýný deðiþtir

Bobinleride kontrol etmekten fayda var

MBuðra
22-08-2018, 16:31
2005'den beri LPG kullanicisiyim, halihazirda evdeki 2 aracta da LPG var. OBD'li kit, duzgun montaj ve duzgun ayar 3'lusu olduktan sonra benim acimdan sikinti yok. Hala da dizelden daha iyi bir secenektir benim gozumde.

Patlama vs o muhabbetleri geciyorum, motor icin elbetteki bir risk var uzun vadede ama ben bunu hayli hayli cikaracagima inandigim icin bu riski aliyorum.

LPG'nin araca takilan diger parcalardan bir farki yok. Nasil diger parcalar tercih sebebiyse, LPG'de bir tercih sebebi.

Mesela bende aracima custom coil takmam. Simdi kalkipta el yapimi coil takana fakir isi mi demeliyim?

Hayir, adamda onun riskini kabullenmis ve takmis. Ben nasil ekonomi icin bu riski aliyorsam, adam da goruntu icin bu riski aliyor.

Bu kadar basit.

Yigit-Y
22-08-2018, 17:16
Allah askina arastirmadan yada bilmeden yazmayin arkadaslar. Bu cevabim genel. Burada ki paylamalar,sistemin yaptigi sizintidan dolayi,gazin sikistigi yerden patlamasi. Sistem bakimsiz,kalitesiz yada iscilik kotuyse lpg ne yapsin? Patliyanlarin hepsi nedense eski arabalar,buda size birsey anlatmiyor?
Gelelim tanka? Kursun dahi gecirmez,kazada en saglam kalicak yerdir lpg tanki. O kadar kalin celik sacdan yapilir ki,hurda degeri bile paradir.
Suan Lpg hala acik ara daha tasaruflu.benzin 6.90,lpg 3.50 ortalama. %20 fazla yaksa bile oturmaz hesap.
Yetkili servisler neden lpg li arac almaz? Çünkü ellerinde ayar yapicak yada anliyacak usta yoktur.
Lpg eger duzgun monte edilirse,ayari doðru yapýlýrsa ilk çalýþtýrma aninda ki zararlari sifira indiren benzinle calismayi yapar,60 dereceyi gecince benzine geçer,isterseniz artirilir.
Sorun su; ülkemize bir cok kalitesiz lpg kiti girdi. Bir cok issiz yada kifayetsiz adam lpg ustasi oldu.
Bu yüzden yetkili servisler harici is yaptirmayin. Yapilan aracida almayin. Cunku yuzlerce talihsiz iscilik hatalari ile dolu ortalýk.
Dogru is uzmez.

Riskli abi iþte

Ben eðriye eðri doðruya doðru yazarým

LPG daðýtýcý bir firma sahibisin

Diðer arkadaþda subisinde lpg kullanýyor :)

Türkiye de LPG malesef riskli bir yakýt sistemidir.

Avm de ve ido da lpg ile araba sokan arkadaþlar yanlýþlýkla araç patlarsa mesuliyet size ait adam öldürmeye bilerek tasarlayarak tam teþebbüsden yargýlanacaðýnýda unutmayýn

Dip Not: Bu konuya inþ bir kaç kiþi var okeyci tayfasý görür.Beni bir kez daha tanýrlar.Kimsenin avukatý olmadýðý yeri geldi savunduðum kiþiyle bile ters düþüncede olacaðýmý görsünler

DOHC
22-08-2018, 17:44
Wideband vb ekipman ile ciddi ayarla takýlýrsa LPG bence sorun olmaz.
Gazlayacaðýn zaman benzine alýrsýn, tasarruf istersen LPG ile yol alýrsýn.

tylan
22-08-2018, 18:51
Valla motor uyumlu ise altýmdaki ne olursa olsun lpg takarým. F10 5.20 i varken yakýttan bikmiþtim. Binmeye de niyetim vardý. Götürdüm ustama, Ercan takarým ama verm alamazsýn dedi diye takmamýþtým. Þuan 2005 full orjýnal 40.000 de focusa biniyorum. Kime lpg taktýrýcam dediysem aman sakýn orjinalliðini bozma diyor. Sanki 68 mustang :) günümüzde lpg sistemleri çok kaliteli benzinden farký yok. Çok lüks sayýlabilecek lpgli arabada kullandým. Hiç sorun yaþamadým. Özellikle honda ile toyota lpg için biçilmiþ kaftan mersodan pek verim alamazsýn bmw’de eski kasalara vur lpg yi hiç sýkýntý olmaz :) Valla ingiltere kraliyet araçlarý bile lpg’li miþ hiç birimiz kraliyet ailesi kadar zengin deðiliz. Ýyi ustasý olan varsa taktýrsýn.Çanakkaleye yakýn olan varsa çok iyi ustamda var harbi kýrýk ama hangi arabama tüp taktýrdýysam bi sorun yaþamadým. Adam her marka takýyor. E 60 a prins tak kaliteli olsun demiþtim prins uyum saðlamaz atiker takýcam dedi harbiden 50.000 km kullandýk bi sorun yaþamadýk

TarikS
22-08-2018, 20:24
Ne güzel konu olmuþ aslýnda, tam bir cahil süzgeci :) Hiç tecrübesi olmayýp da veya teknolojiyi takip etmemiþ, kulaktan, TV'den dolma bilgilerle gelip burada ahkam kesenlerle dolu konu.

Misal vermek gerekirse landrover evoque un 2012-13 model 2.2 dizel 180hp olanlarý var ortalama 300bin tl gibi bir rakama sahip birde ayný model aracýn 2.0 turbo benzinlinli direk enjeksiyon 240hp olaný var 150 200 bin tl aralýðýnda, birde bu araca sývý sistem lpg uygulayýp bindiðinizi düþünün, ortalamasý 30, taþ çatlasa gazlaya gazlaya gezsen 40 kuruþ olacaktýr ve çokdaha keyifli bir araç olacaðý aþikardýr...

Yiðit sizin orada LPG hala 2.50 heralde :D Evoque'un mevcut minimum 3.50 TL/l fiyatla o rakamlarý yakmasý imkansýz. 2 ay kadar kullandým çok da tutumlu bir motor olduðunu söyleyemem. Ama Türkiye'de dizelden daha mantýklý seçenek olduðu bence de su götürmez bir gerçek

LPG

Avm lerde sýkýntý

Vapurda sýkýntý

Montajý, muayenesi, rutin bakýmlarý düzenli yapýlan LPG'li bir aracýn ne kazada bir riski var ne de durup dururken patlama. Eniþtem bir Alfa 156 bir de Golf 1.6 102'lik pert etmiþti biriyle refüje çýktý alttan pert, birinde kafadan girdi, ikisi de LPG'li hatta Alfa'daki aldýðýmýzda takýlýydý pek de tuttuðum bir montaj þekli olmamasýna raðmen herhangi bir problem yaþanmadý. Onun haricinde de MUTFAK TÜPLÜ OCAKTAN HALLÝCE montajlý araçlar harici bir patlama vakasý yok. He onlar da heralde bi 20 yýl önce bitti.

LPG'li araç kabul etmeyen arabalý feribotlar kapalý olanlar, onlarýn da ayný güzergahta alternatif yarý açýklarý var. Haricinde açýk feribotlarda LPG'li almayýz diyen neresi var?

AVMlerde de þimdiye kadar bir tek Cevahir'e giremediðimi hatýrlýyorum, Ýstinye Park'ý, Akasya'sý ývýr zývýrý her þehirde kapalý otoparka girdim. Düzgün montajla orijinal gibi göründüðü sürece kimse elleþmiyor ki zaten o araçlarda da patlama riski, benzinli/mazotlu aracýn yakýt hattýnýn delinip de egzoza yakýt damlatýp yanmasý ihtimaliyle aynýdýr. :)

Senin olumsuz tecrübeler yaþaman o "þey"in kötü olduðu anlamýna gelmez. Uber'e binip de arabaya saldýran taksiciden dayak yiyen veya polisten ceza yiyen yolcunun kalkýp "Uber'in a.k." demesi ne kadar mantýklý? Uber'in de en büyük savunucularýndan biriyim bu arada, çünkü hiç olumsuz tecrübe yaþamadým, yaþasam da sistemin genelinin faydalarýný görebilecek kadar bilinçliyim.

Dogru is uzmez.

Hay aðzýný öpeyim Murat abi :D 60 derece çok önemli mi sence? Benim bildiðim bizimki 40 veya 45 dereceye ayarlý. km yükselmesinden ötürü 60'a çektirmem daha faydalý olur mu? Alüminyum blok zaten çabuk ýsýnýp, geç soðuyor, büyük ihtimalle fark etmem bile.

----

Konuya 10 sene önceden direk muhatap olmuþuz sanýrým, ben de tecrübe ve fikirlerimi paylaþayým;

2008'de o zamanýn güncel kasasý olarak W211 E320 aldý babam, henüz 11 bin km'de, 8 aylýk bir araçtý. He þimdi ayný TL ile Pejo 301 alamýyoruz, euro cinsinden desen bir A4 1.4 TSI alabiliyormuþuz galiba ama, neyse. Ama baktýðýnda 3200cc V6 motorlu lüks, konforlu ve memleket yollarýndaki arabalara göre hýzlý denebilecek bir sedan. Ben de hep yaylý/coilli arabalara sahip olduðumdan bir de RWD keyfi için üstünden pek inmedim denebilir.

2 yýl falan galiba benzinde bindik, 45 bin km gibiyken her ay 3-4 bin km en az yapmaya baþlayýnca LPG takmaya karar verdik. Araþtýrmalarým üzerine Bostancý Çetinsay Otogaz'ýn tavsiye edilmesiyle soluðu orada aldým. Nedir ne deðildir derken o gün Zavoli'nin bizim için doðru tercih olacaðý söylendi. Bu tip konularda ustaya güvenirim, çok bildiðim bir þey varsa danýþýrým, yoksa karýþmam. Düþündüðüm gibi de oldu zaten periyodik bakýmlar harici tekrar uðramadýk, 200 bin km'ye kadar kullandýk. Ömrünün hatýrý sayýlýr kýsmýný da yan gitmiþtir, bilenler çok. :) He iki kere Körfez'e çýkmýþlýðým da var, birinde LPG öncesi birinde sonrasý. Bu konuya göre aile arabasýyla piste çýkmak da ayýp olmuþtur? Ne terbiyesiz adammýþým ben

Neyse 200 bin'e gelince bu sefer enjektörler miydi hatýrlamýyorum nispeten pahalý bir parçanýn yenileme zamaný gelmiþti, Zavoli'nin fiyatlar artmýþ, o dönemde Atiker'in kendini çok geliþtirdiði, yerli olduðu için de tank hariç tüm sistemi sýfýr Atiker yapmakla Zavoli'ye aðýr bakým yapmak ayný paraya geleceði için, eski sistemi söktük attýk komple Atiker'e geçtik. Bizim arabanýn teknolojisi abzürd olmadýðý için Prins'e de ihtiyaç yoktu. Ýþini iyi yapan standart bir kit yeterliydi. Ama iyi usta vazgeçilemez bir unsur bu iþte.

Yalan yok hemen her periyodik bakým zamaný bir ayar güncelletmem gerekebiliyor Atiker'de, ama bir kez olsun 2 kere servise gitmiþliðim de yok, veya sökme/takmalar hariç dükkanda 15 dakikadan fazla zaman geçirmiþliðim. Kafasýndan LPG ile ilgili soru geçenlere Çetinsay'ý gönül rahatlýðýyla önerebilirim. Yapamayacaksa veya maliyetler mantýklý gelmeyecekse "bu arabayla uðraþma hiç" der, gönderir. Her arabaya her kit uygun deðil, uydururuz diyene de inanmayýn boþa, iþi bilen bir yere gidin kafanýz rahat etsin. Geçenlerde 1.6 turbo motorlu C180'le gittim fikir almaya, buna Prins sývý sistem mi ne yapmak gerekir dedi, 12 bin lira falan deyince koþarak uzaklaþtým. Yoksa günlük 25 kuruþ yakarak gezmek kulaða güzel geliyordu, sonra sattým arabayý farklý bir sebeple, þimdi alýrsam bi LPG'li eþek bi ucuz/hýzlý benzinli araba veya yine E320 benzeri 10 yaþlarýnda hacimli araba alýp LPG'mi kendim takarým. Asýl sürüþ keyfini fýndýk turbodan deðil hacimden alanlardaným. Mümkün olsa Mini'ye S54 falan swaplasak tadýndan yenmez. :D

He son olarak, bizim araba 290bin km'yi geçti. Hala kapak açma olsun, zamanýndan çok erken abzürd parça deðiþimi ihtiyacý olsun, þikayet edebileceðim bir durum olmadý. Filtre deðiþtirip, kaçak kontrolü yaptýrýp, ayar güncelleyip devam ediyoruz her 7500 km'de bir. Evladiyelik düþündüðümüz için ömrümüz yeter de motoru yediðimizi görürsek burada haber veririm yine.

Hala da Keiichi gibi gidebiliyoruz imkanlar el verdiðince. :D Benzine alýp bazen deniyorum sýrf meraktan ama ne 50bin km'deyken ne 290 bindeyken bir fark hissedemedim, yavaþ/sabit hýzlý giderken de, top speed denerken de.

Dou
22-08-2018, 20:35
:) Konfor ve lpg de eþleþtirilmiþ.

Ben hesabýmý aþaðýdaki tabloya göre yapýyorum/yaptým ve taktýrdým hep.

LPG ye geçene kadar ki benzin tüketimini göz artý ettim.

Sürekli 3-5 km binip stop eden adam için lpg çok makul deðil çünkü lpg ye geçmeden duruyor makina.

Ama hem km yapan hem de kýsa mesafe kullanmayan için hala makul.

Araca zararý vardýr illaki ama bu gün afr si ayarsýz bir araç benzinli de olsa kýrýlýyor tonla örneðini gördük.

Bence sýkýntý lpg de deðil montaj yapan ve iþ bilmeyen ustalarda. Mekanik bilen, montajý düzgün yapan kaç usta var ?

Üþenmeden manifoldu söküp enjektör takan kablolamasýný lehimle yapýp makaron ile izole eden ?

wideband ile ayar yapan ? Bu þartlarda montaj yapýlmýþ bir kit ile ben motora ( motorda kullanýlan malzeme dayanýmýný es geçersek) bir zararý olmayacaðý kanýsýndayým.

Gören vardýr illaki adam enjeksiyonlu motora eski sistem lpg baðlamýþ ne oran var ne orantý yani, bu sitemden hayýr beklemek mantýksýz.

(bu nadirdir illaki XSi yi de analým kendisinin bir konusu vardý)

https://resmim.net/f/Pp7inc.jpg

Ayrýca lüks araç lpg denklemi yerine akaryakýp fiyat kýsmýný tartýþmak daha makul bence. Herkes iyi arabalara binmeyi hak ediyor, milletin 10K usd ye almadýðý araçlarý burada 100K lara alýp "lüks" sýnýfýna sokup LPG takýlýr mý yý tartþýmak biraz abesle iþtigal olmuþ.

LPG Benzinden daha temiz bir yakittir. 150k da motor rektifiye istemez yeter ki montaji ve ayari duzgun yapilmis olsun.

Eskiden bende karsiydim ama yillar icerisinde -bu piyasa kosullarinda- LPG gundelik binilen arabada en mantikli yontem. Ozellikle fabrikadan LPG takilan arabayi gozum kapali alirim.

CemBerk
22-08-2018, 20:49
Sene 99, babam 96 model ae101 kasa kodlu corollayı almış araba daha 20 binlerde. Şahinlere Doğanlara verdiği benzin parası kafasını attırmış gitmiş 99 senesinde LPG montajı yaptırmış. Erzincan gibi bir şehirde yaşıyoruz LPG istasyonu yok tüpgaz dolum yerinden depo dolduruyoruz tabi 2005'lere doğru tek tük istasyonlara LPG geldi. Markasını bilmiyorum ama şuanın sıralısı gibi belli bir ısıya kadar benzin daha sonra LPG ile yürüyordu araç. O arabaya 2012 senesine 260 bine kadar bindik ve yeni sahibine sattık durumu gayet iyiydi. Tabi son 2-3 senesini 10 yılı doldurmasından dolayı Atiker sıralı sistem olarak geçirdi ama o dönem anca 10 bin kilometre yapmıştır. Bir kere tüple ya da motorla ilgili sorun yaşamadık. Bugün sıfır bir araba alacak olsa yine gider tüp taktırır onun rahatlığını anlamış adam ki haklı da. Bu forumda da 99'dan önce LPG kullanan olduğunu pek sanmıyorum :D

CemBerk
22-08-2018, 20:55
Sene 99, babam 96 model ae101 kasa kodlu corollayı almış araba daha 20 binlerde. Şahinlere Doğanlara verdiği benzin parası kafasını attırmış gitmiş 99 senesinde LPG montajı yaptırmış. Erzincan gibi bir şehirde yaşıyoruz LPG istasyonu yok tüpgaz dolum yerinden depo dolduruyoruz tabi 2005'lere doğru tek tük istasyonlara LPG geldi. Markasını bilmiyorum ama şuanın sıralısı gibi belli bir ısıya kadar benzin daha sonra LPG ile yürüyordu araç. O arabaya 2012 senesine 260 bine kadar bindik ve yeni sahibine sattık durumu gayet iyiydi. Tabi son 2-3 senesini 10 yılı doldurmasından dolayı Atiker sıralı sistem olarak geçirdi ama o dönem anca 10 bin kilometre yapmıştır. Bir kere tüple ya da motorla ilgili sorun yaşamadık. Bugün sıfır bir araba alacak olsa yine gider tüp taktırır onun rahatlığını anlamış adam ki haklı da. Bu forumda da 99'dan önce LPG kullanan olduğunu pek sanmıyorum :D

Sene 99, babam 96 model ae101 kasa kodlu corollayý almýþ araba daha 20 binlerde. Þahinlere Doðanlara verdiði benzin parasý kafasýný attýrmýþ gitmiþ 99 senesinde LPG montajý yaptýrmýþ. Erzincan gibi bir þehirde yaþýyoruz LPG istasyonu yok tüpgaz dolum yerinden depo dolduruyoruz tabi 2005'lere doðru tek tük istasyonlara LPG geldi. Markasýný bilmiyorum ama þuanýn sýralýsý gibi belli bir ýsýya kadar benzin daha sonra LPG ile yürüyordu araç. O arabaya 2012 senesine 260 bine kadar bindik ve yeni sahibine sattýk durumu gayet iyiydi. Tabi son 2-3 senesini 10 yýlý doldurmasýndan dolayý Atiker sýralý sistem olarak geçirdi ama o dönem anca 10 bin kilometre yapmýþtýr. Bir kere tüple ya da motorla ilgili sorun yaþamadýk. Bugün sýfýr bir araba alacak olsa yine gider tüp taktýrýr onun rahatlýðýný anlamýþadam ki haklý da. Bu forumda da 99'dan önce LPG kullanan olduðunu pek sanmýyorum. Herhalde en eski mazi bizdedir. :D

semavi
22-08-2018, 21:33
Ben þahsen 120bine Clio alýnca deðil, 120bine lüks ama LPG li bir araç alýnca kendimi daha iyi hissederim... Totom deri koltuða düðmeli, ilistirmasi olmalý... Premium sound olmalý ve vs...

Yazýklar olsun basimizdakilere... Lüks diye hava atilamayacak bir sürü araba lüks muamelesi görüyor ... Beklentisi yüksek degil ki halkýn... Mustehak bize...

VETTE
22-08-2018, 22:23
Sene 99, babam 96 model ae101 kasa kodlu corollayý almýþ araba daha 20 binlerde. Þahinlere Doðanlara verdiði benzin parasý kafasýný attýrmýþ gitmiþ 99 senesinde LPG montajý yaptýrmýþ. Erzincan gibi bir þehirde yaþýyoruz LPG istasyonu yok tüpgaz dolum yerinden depo dolduruyoruz tabi 2005'lere doðru tek tük istasyonlara LPG geldi. Markasýný bilmiyorum ama þuanýn sýralýsý gibi belli bir ýsýya kadar benzin daha sonra LPG ile yürüyordu araç. O arabaya 2012 senesine 260 bine kadar bindik ve yeni sahibine sattýk durumu gayet iyiydi. Tabi son 2-3 senesini 10 yýlý doldurmasýndan dolayý Atiker sýralý sistem olarak geçirdi ama o dönem anca 10 bin kilometre yapmýþtýr. Bir kere tüple ya da motorla ilgili sorun yaþamadýk. Bugün sýfýr bir araba alacak olsa yine gider tüp taktýrýr onun rahatlýðýný anlamýþadam ki haklý da. Bu forumda da 99'dan önce LPG kullanan olduðunu pek sanmýyorum. Herhalde en eski mazi bizdedir. :D

1999 da w115 230.6 mercedesde kullandim:)2000 de yatak sardi.

onur_si
22-08-2018, 22:51
bizler burada tartýþýrken adamlar lpg ile çatýr çatýr gazlýyor bizler de onlarýn gram umrunda deðiliz :)
bence lpg li her araca afr göstergesi de takýp kullanýcýlara bilgi verilsin. afr si tam olan hiçbir lpg li aracýn sübap yakacaðýný da sanmýyorum.

GokhanRS
22-08-2018, 23:11
Bu arada sýralý LPG li araç kullanýcýlarýn bir kýsmý bilmez, onlara küçük bir ipucu vereyim.

Sýralý sistem aracýnýza benzin almayý unutur bitirirseniz yolda kalmazsýnýz. Direk LPG ile de baþlatabilirsiniz aracýnýzý.

Kontaðý açýp, LPG tuþuna bir süre basýlý tutarak direk LPG de marþ basabilirsiniz, mecbur kalmadýkça bu özelliði kullanmayýn tabi.

turboman
22-08-2018, 23:13
Bu arada sýralý LPG li araç kullanýcýlarýn bir kýsmý bilmez, onlara küçük bir ipucu vereyim.

Sýralý sistem aracýnýza benzin almayý unutur bitirirseniz yolda kalmazsýnýz. Direk LPG ile de baþlatabilirsiniz aracýnýzý.

Kontaðý açýp, LPG tuþuna bir süre basýlý tutarak direk LPG de marþ basabilirsiniz, mecbur kalmadýkça bu özelliði kullanmayýn tabi.

Bu özelliði 10 yýl önce yokluk zamaný öðrenmek zorunda kalmýþtýk :d ahahah

GokhanRS
22-08-2018, 23:16
Bu özelliði 10 yýl önce yokluk zamaný öðrenmek zorunda kalmýþtýk :d ahahah

Beni birgün arkadaþ aradý kanka benzin almayý unutmuþum koþ yetiþ dedi. LPG'li ya olum aracýn benzinlige kadar git dedim. Safmisin sen sýralý sistem bu dedi.

LPG butonuna basýlý tut þimdi marþa baþ dedim, aaa çalýþtý ya diyor. Sanki uçak çalýþtýrmayý öðrenmiþ gibi sevinmiþti. :)

HondatugraL
22-08-2018, 23:36
Ýneklik yapmaya devam ettikçe hamam böceði gibi her koþulda yaþamaya çalýþtýkça 1.0 arabalarda çok yakmaya baþlayacak. Ne zaman ki ben neden 4-5 tl vergi veriyorum yakýta dersek 3.0 la gezecek ve vay be 1.6 la gezerdik eskiden diyeceðiz. Arabalar mantýklý yakýyor da bizler mantýklý davranamýyoruz. Bu koþullarda LPG candýr hiç garipsemiyorum.

Oldschool
22-08-2018, 23:53
LPG yi oldum olasý sevmedim patýr patýr gidiyor benzinin tadýný vermiyor Aracýma lpg takýlmýþ önceden bende söktürmeyi düþünüyorum uygun fiyatlý bir mühendislik firmasý varmý bildiginiz istanbul avrupa yakasý

Lee-on!
23-08-2018, 00:46
Lpg satanlar lpg kullanlar doðal olarak LPG savunmuþ, aksi olanlar da zaten aksi görüþte. Lpg dediginiz sistem bildiginiz mutfak tüpüyle ayný. Likit petrol gazi iste gaz yani bildiðiniz GAZ arkadaslar. Basincla calisiyor istasyonda bile sokerken pompadan paf kuf ses cikariyor meret. Topraklama baglayip dolduruyorlar :D Benzin gibi sivi bir yakýt deðil nihayetinde. Istediginiz kadar bakimini yaptýrýn duzgun baglatin zart zurt... Bunu söylemeniz cok basiretsiz olmuþ. Duzgun kullanýldýðý sürece hic sikinti yok cagnim demek düzgün araba kullandiginiz surece trafikte kazayla karsilasmassiniz demekle bir. Bir arkadaþ söylemiþ patlayan lpg mi gordun diye. Evet gördüm bizzat da arabanin icindeydim... Bosa konusmaya gerek yok benzin bu ulkede abd gibi galonu 3.7 liradan satiliyor olsaydý hicbiriniz donup lpg nin suratýna bakmazdiniz. Ayip ya lpg 2 yýl oncesinin benzin fiyatina dönmüþ. Tek avantajý pompada benzine nazaran ucuz olmasi. Bari yok mantikli, yok ucuruyor yok kaçýrýyor diye ovmeyin... Isteyen takar orasi ayri ama ovulecek imrenilecek doga harikasý gibi tanitilacak hali yok. Cok matah bise olsa yillardir benzinli hatta mazotlu araç uretmezlerdi...

semavi
23-08-2018, 00:49
Türkiye de 40 civarý araba sahibi oldum þahsým adýna... Yarýsýndan fazlasý LPG li idi. Çözülemeyecek bir sorun ile karþýlaþmadým. Ýllallahta demedim hiç. Kendi taktirdiklarimin hemen hepsini ayný yerde takdirdim. Fantazi üretip baþka yer daha ucuz pahalý demedim. Ben araba kullanmaktan keyif alýyorum... Keyif aldýðým þeyi daha fazla yapmak isterim.mantigim bu.... O yüzden lpgden hiç korkmadim. Taktirdigjm arabalarda öyle sýradan deðildi Türkiye ye göre .. Volvo 75-240 HP arasý her arabaya taktýrdým :)

Yakýt ucuz olsa yanindan geçmem...

Sadece hafta sonu araba kullansam asla taktirmam...

Çözülemeyen bir sorun yasasaydim yine taktirmazdim... Yaþamadým :)

Hatta þöyle bir durum oldu... 2006dan beri devamlý araba deðiþtirdiðim için ABD ye geldikten bir kaç ay sonrasýna kadar bile hala kredi kartýna LPG taksitleri oduyordum :) aralýksýz 11 yýl ödedim neredeyse :)

Maxiboost
23-08-2018, 00:55
Lpg satanlar lpg kullanlar doðal olarak LPG savunmuþ, aksi olanlar da zaten aksi görüþte. Lpg dediginiz sistem bildiginiz mutfak tüpüyle ayný. Likit petrol gazi iste gaz yani bildiðiniz GAZ arkadaslar. Basincla calisiyor istasyonda bile sokerken pompadan paf kuf ses cikariyor meret. Topraklama baglayip dolduruyorlar :D Benzin gibi sivi bir yakýt deðil nihayetinde. Istediginiz kadar bakimini yaptýrýn duzgun baglatin zart zurt... Bunu söylemeniz cok basiretsiz olmuþ. Duzgun kullanýldýðý sürece hic sikinti yok cagnim demek düzgün araba kullandiginiz surece trafikte kazayla karsilasmassiniz demekle bir. Bir arkadaþ söylemiþ patlayan lpg mi gordun diye. Evet gördüm bizzat da arabanin icindeydim... Bosa konusmaya gerek yok benzin bu ulkede abd gibi galonu 3.7 liradan satiliyor olsaydý hicbiriniz donup lpg nin suratýna bakmazdiniz. Ayip ya lpg 2 yýl oncesinin benzin fiyatina dönmüþ. Tek avantajý pompada benzine nazaran ucuz olmasi. Bari yok mantikli, yok ucuruyor yok kaçýrýyor diye ovmeyin... Isteyen takar orasi ayri ama ovulecek imrenilecek doga harikasý gibi tanitilacak hali yok. Cok matah bise olsa yillardir benzinli hatta mazotlu araç uretmezlerdi...

Yakitin neden illa sivi olmasi gerekli? Gaz olunca ne oluyor?

997TT
23-08-2018, 01:30
Sorun su;bilen yaziyor ama bilmeyen ve en tehlikeli si yarim bilenlerde yazýyor! Allah'ým gozlerime mukayet ol.
Hele leeon,senin yazin akillara zarar. Yigit,ben LPG daðýtým sirketi sahibiyim,forumda ki 10.000kisi bile otogaz kullanmasa benim satislarim %1 etkilenmez,rahat ol. Sen doðru bildiðini savun ama :)
Lpg de sivi yokmus ama adi likit petrol gazi!hahahahha
Hatta mutfak tupuyle ayni falan yazilmis,propani haric ayni ama benzerlik nerede?birimotordan enerji avciga cikariyor digeri isitiyor.
Patlayan saga sola sikisan lpg,sistemin icinde patlamasi mumkun degil! Kacak vardir,gaz biryerlere birikir ve patlar. Patlayan da aslinda biriken gaz. Avucuna cakmakdan gaz biriktir ve cak,oda patlar,ani isi ortaya çýkar. Yani yanmaz,devam etmez vs vs....

Yahu lpg 50 yildir kullaniyor,yok cevreciymis buyuzden kullaniyormus falan hahah... O zaman cevrecilik bilinci yoktu. Lpg ucuz,cikarma maliyeti ucuz ve ek yatirim gerektigi icin cazip degil. Hidrojen gibi ama ona gore yatirim ve alt yapi(istasyon-tasima)maliyeti cokk uygun.
Ama benzin mazot neden bu kadar yaygin? Tasimasi ve kullanimi kolay. Gaz bu kadar kolay olsaydi,gaz yayginlasirdi arkadaslar. Bu kadar basit.
Ama lpg gaz iste,mutfak tupunde kullanilan,abartmayin. :)
Hay Allah'ým,sen büyüksün.
Rahat birakin insanlari,kullanan da kullanmayan da bizden ama yazarken hatta ahkam keserken azicik okuyup arastirin forumdas kardeslerim.

CemBerk
23-08-2018, 01:55

Liqiud yani likit nedir?

Sývýlaþtýrýlmýþ petrol gazý, yani deponda dururken basýnç dolayýsýyla sývý bir þekile hatta regülatöre kadar sývý þekilde kalýyor. Regülatörde ýsý sayesinde gaza dönüþüp ordan enjektörlere gidiyor.

Ha evet benzin ucuz olsa yüzüne bakmayýz doðru ama deðilken bakýyoruz mecburen ve gayet de memnunuz. Dizel araçtan LPG'ye geçtim mutluyum.

semavi
23-08-2018, 06:03
Çok basiretsiz bir yazý olmuþ... Nereden tutsan elde kalýyor...

gokhankenar
23-08-2018, 07:23
Biliyorsan konuþ bilgi alsýnlar, Bilmiyorsan konuþma adam sansýnlar...

KÖROÐLU
23-08-2018, 08:16
LPG Benzinden daha temiz bir yakittir. 150k da motor rektifiye istemez yeter ki montaji ve ayari duzgun yapilmis olsun.

Eskiden bende karsiydim ama yillar icerisinde -bu piyasa kosullarinda- LPG gundelik binilen arabada en mantikli yontem. Ozellikle fabrikadan LPG takilan arabayi gozum kapali alirim.

km kýsmý afaki bende colt almýþtým 40K km lpg de kullandým ki o zaman çok cahildik bu konularda canýný alarak kullandýk desem yeridir. Hiçbir sýkýntý yaþamadýk.

Ben tasarruf ile gider açýsýndan karþýlaþtýrmak adýna 150 bin km yazdým yoksa çok daha uzun km ler gider elbette.

Fabrikasyon montaj kýsmýna katýlýyorum çok daha iyi olacaðý aþikar.

_opeth
23-08-2018, 08:35
98bin kmdir LPG'li kullandýðým aracýmý yaptýðým km'nin artmasý ayný özelliklerde ayný paraya araç bulamamam neticesinde taktýrdým. Ve burda kýsmýný geçtim Türkiye'de yakýt fiyatlarý alým gücümüze göre yüksek olsa kimse bu iþe bulaþmaz net.

ygtrn
23-08-2018, 08:46
Ve hala burada yazý yazabiliyorsun...

G.U.Z.
23-08-2018, 09:00
Ve hala burada yazý yazabiliyorsun...
Sanayide topladýk arkadaþý, 4insandan tek insan oluþturduk:)))
Önceki 3aracim LPG,1i hariç ben takdirdim..
Cruze a hata edip landirenzo taktýrdým, Ankara'da tek bir yer anliyormus landirenzodan, sorunumu teþhis bile edemedi, o yüzden soðudum biraz lpgden..
Ama ara ara LPG taktirsam aracýmýn ne tuketecegini hesaplayýp, hevesleniyorum:)
Ýstasyonda topraklamayi o kadar az yakan pompaci var ki(takan da yanlýþ takýyor), onlar bile patlatamadi daha..
Kilit nokta: sýzýntý.. Sýzýntý kontrollerini düzgün yaptiririsaniz patlatamazsiniz,..

VETTE
23-08-2018, 09:15
Volvo da sevmez LPG yi
2.0 T5 premium 225bg - Turkiye'nin ilan sitesi sahibinden.com'da - 583502983 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-otomobil-2.0-t5-premium-225bg-583502983/detay)
Oto124 hacilokko 1.8 otomatik volvo s40 lpg deri koltuk - Turkiye'nin ilan sitesi sahibinden.com'da - 551817689 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-otomobil-oto124-hacilokko-1.8-otomatik-volvo-s40-lpg-deri-koltuk-551817689/detay)

VETTE
23-08-2018, 09:20
Özellikle 250k sonrasi 1.8 motorlar ve Turbo motorlar önce kapak sorunu birkac onarim cabasi sonrasi komple motorla sonuclanýyor malesef.
Özetle özel aracýmla yillik 10k km nin alti yol yaptigim icin ve yaptigim benzinli araç tercih ediyorum.
Þirket aracim 2013 sümbül 250k km de ne turbo hordumu disinda hicbir mekanik problem yasamadim.

baskan96
23-08-2018, 10:09
Volvo da sevmez LPG yi
2.0 T5 premium 225bg - Turkiye'nin ilan sitesi sahibinden.com'da - 583502983 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-otomobil-2.0-t5-premium-225bg-583502983/detay)
Oto124 hacilokko 1.8 otomatik volvo s40 lpg deri koltuk - Turkiye'nin ilan sitesi sahibinden.com'da - 551817689 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-otomobil-oto124-hacilokko-1.8-otomatik-volvo-s40-lpg-deri-koltuk-551817689/detay)

Aðabey Volvo kullanýcýlarýnýn bir kýsmý yýllardýr Volvo'ya biner vazgeçemezler, bakýmlarýný aksatmazlar ancak azýmsanmayacak bir kýsmý da 'Ulan çok para deðil bi de Volvo'ya mý binsek gardaþ ya' diyerek alýyorlar ve bu aracýn hassas olmasýný vs. hiçe sayarak eþþek gibi binip yüksek km'li araçlarýn zaten patlamaya hazýr mantarlarýna bile bile basýp 'Volvo kötüymüþ gardaþ keþke pasat alaydýh yaa' diyip marka imajýnýn içine s*çýyorlar..

VETTE
23-08-2018, 10:30
Aðabey Volvo kullanýcýlarýnýn bir kýsmý yýllardýr Volvo'ya biner vazgeçemezler, bakýmlarýný aksatmazlar ancak azýmsanmayacak bir kýsmý da 'Ulan çok para deðil bi de Volvo'ya mý binsek gardaþ ya' diyerek alýyorlar ve bu aracýn hassas olmasýný vs. hiçe sayarak eþþek gibi binip yüksek km'li araçlarýn zaten patlamaya hazýr mantarlarýna bile bile basýp 'Volvo kötüymüþ gardaþ keþke pasat alaydýh yaa' diyip marka imajýnýn içine s*çýyorlar..

Söyledigin cok dogru.Ancak 5 silindirli turbo motorlar lpg de kapakla birlikte blokda bozuluyor.2 ayri arac icin komple blok aradik Türkiye genelinde 1 tane bulduk deli para istediler.kapak zaten altin deðerinde.ama parca olarak bile hurdaciya satamadik elimde 5 tane var motor hasarli diyor hurdacý

Yigit-Y
23-08-2018, 10:37
5 silindir o yüzden tutulmadý zaten

Deðiþik birþey denediler olmadý

Sýf LPG diyemem aracýn o motor sorunu için

Hayvan gibi kullanmadan bakýmlarýný bilinçsiz yapan usta bile faktör

LPG kýþýn özellikle ayrý bir dert

Fabrikasyon LPG li olmayan bir araca sonradan LPG taktýrmak için

Ýyi motorla uyumlu bir ekipman ve LPG montajýný ayarýný iyi bilen bir ustaya denk düþmek gerekir

Ama ben þahsi fikrim gerek yok ben kendimi rahat hissetmiyorum LPG navigatör vardý 2 tane

Bir tanesi hararet yaptý mesela ben sattýktan sonra

Yazýn mesele kýþýn ayrý mesele

O yüzden bir kaç lt fazla yaksýn önemli deðil benim için

baskan96
23-08-2018, 12:19
5 silindir o yüzden tutulmadý zaten

Deðiþik birþey denediler olmadý

Sýf LPG diyemem aracýn o motor sorunu için

Hayvan gibi kullanmadan bakýmlarýný bilinçsiz yapan usta bile faktör

LPG kýþýn özellikle ayrý bir dert

Fabrikasyon LPG li olmayan bir araca sonradan LPG taktýrmak için

Ýyi motorla uyumlu bir ekipman ve LPG montajýný ayarýný iyi bilen bir ustaya denk düþmek gerekir

Ama ben þahsi fikrim gerek yok ben kendimi rahat hissetmiyorum LPG navigatör vardý 2 tane

Bir tanesi hararet yaptý mesela ben sattýktan sonra

Yazýn mesele kýþýn ayrý mesele

O yüzden bir kaç lt fazla yaksýn önemli deðil benim için

Aðabey zaten gazlý arabaya binecek adam gidip TFSi veya FSi motor almýyor mesela.. Çok nadirdir gazlý Roccolar piyasada, gençmiþ falan bunlar çokta önemli deðil zaten bu devirde öðrenci adamýn arabasý varsa baba da zengin oluyor onun için çok koymuyor..

YunuscanVg
23-08-2018, 13:57
Benim arabam karbüratörlü ve lpg li yani sýralý sistem lpg yok
ben direk gazda çalýþtýrýyorum bunun bi zararý var mý?

semavi
23-08-2018, 15:54
1.8 Volvo kullanmadým hiç...

C70 2.3t5imde landinrenzo vardi. Berbat bir montajdi ve bana gecince duzelttirmistim. Gayet hakkýný vererek kullandým. LPG kaynaklý bir sorun yaþamadým...

Sonra S70 T5 aldým... Ucuz bir sistem taktýrdýk. 3-4 senesini biliyoruz aracýn. LPG kaynaklý bir sorun yaþamadýk. Araba 2 kiþi dolaþtý bana geri geldi, benden baþka biri aldý ve çok memnundu

Volvo xc70 2.4t... bir arkadaþýn problem yaþayýp sokturdugj landý renzo LPG sistemini taktýrdým. Ben bir sorun yaþamadým.

Tekrar xc70 2.4 t aldým. 240binde taktik ve sorun yaþamadým. Yine volvocular arasýnda dolaþtý ve LPG kaynaklý bir sorun yaþanmadý.

Volvo c70 2.0t5... arkadaþ prins sistemi söktüdu. Bilecik'te yaptýramadý. Zaten en üst sistem parasý alýp ucuz sistem yakmaya kalmýþlar baþta... Arabayý ben aldým ve sökülen sistemi monte ettirdik... Benim bildiðim montajda sonra 60-70bin kullanýldý ve LPG kaynaklý sorun yaþanmadý. Alan arkadaþ her gün 200km üstü yapýyordu iþ gereði...

Herkes taksin diyemem. Sorun yaþayanlarda olabiliyor. Ama ben þahsen Türkiye de olsam volvolarima lpgsiz binmezdim.

Volvo ikinci elde þu sorun var... Ýyi bakým görmüþ ve direk volvoculardan alýnan arabalar...

Aaaa Clio parasýna diyerek Clio gibi binmeye çalýþanlardan alýnan volvolar... Ýlk aldýðým c,70 2.3t5 Çok özel bir arabaydý. Ýlk sahibi 156bine kadar Evoda bakýma sokmuþ. Omni fren kitleri, heico ekstralar ve çok güzel ve iskenderin "bunu ellemeyelim çok güzel bir kit" diyerek çift egzozdan beni vagzegirdiigi bir kit vardý.

Ben 165binde aldým... 9bin km arabayý þahinci mantýðý ile kullanmýþlar. Baya bir emek vermiþtim... Ayný kiþiler 5 bin daha kullansa yeri hurdalikti...

Satmadan önce motor yaptýrdým... Sebebi ise radyatörün kaynak yapýlmasý ve kaynak yerinden þu boþaltmasý. Sensorde bozukmus... Neyse... Uzun oldu...

Sonuç olarak LPG den daha çok arabasýna bakmayan yada iþ beceremeyen ustalardan korkuyorum ben...

GokhanRS
23-08-2018, 16:07
Benim arabam karbüratörlü ve lpg li yani sýralý sistem lpg yok
ben direk gazda çalýþtýrýyorum bunun bi zararý var mý?

tabi ki sýralýya göre daha zararlý ama karbüratörlü araçlar (seninki nedir bilmiyorum) için arýza dönüþ maliyetleri çok daha düþük olduðundan kimse umursamýyor.

yani tofaþ 100k olmadan motor yese conta yaksa ne olur? maliyetler ortada, açýkcasý tofaþa komple motor yapan adam dediki çok girdi be usta 750 tl param gitti diye dert yandý bana sanayide, ben adama dedim ki, þu tamponu görüyormusun? iþte o 1300 tl... Adamýn moral düzeldi, hee benimkini ben 25 tl ye yenilemiþtim, dur þimdi aþýk oldum tekrar aracýma filan dedi bu sefer.

yani her durumda lpg kullanan araçlar benzine göre kâr ediyor. tampon örneði ekstrem bir örnek. düþün bir bmw ayarýnda araç benzinli olsamasýna raðmen motor rektefiye kaç para tutar :)

emrhn28
23-08-2018, 20:15
Herkesin yorumlarý fikirleri farklý tabiki ama alyýmýzdaki araç kaç para olursa olsun ekonomi yapmak suç olmamalý? Aldýðýmýz araç lpg ile uyumlu ise güzel bir kit ve akýllý bir usta takýp binersin mis gibi. Þimdi 2001 corsam var. 268 bin de aldým direk lpg taktým? Milletten yemediðim laf kalmadý! Ya cahil adam ben 10 bin olmadan yað Filtre bakýmý yapan orjinal parça dýþýnda parça takmayan adamým, araç þuan 300 bin oldu Filtre ve ayar dýþýnda bir kez lpg ye gitmedim. %40 tasarrufla kullanmaktayým aracýmý nerde problem? Millet benzinli aracý ile 110 ile gidiyor kaymak gibi otobanda az yaksýn diye, ben 150 160 ile daha az yakabiliyorum bu güzel bir þey bence. Lüks araba, aslan besleme falan olaylarýný geçelim, hobi aracý aracý hariç en az maliyetli araba candýr! Çevremde çok var arabayý alýp binmeyen adam, ben üstünden inmiyorum :)

dahan
23-08-2018, 22:31
gaz ile benzin kalitesini eÅŸ tutanlar olmuÅŸ...

gaz gazdır arkadaşlar gazlı arabanın gidişi bellidir aynı arabaya benzin koysanız o araba uçar gazlı araba hele yüklüyse rampalarda kamyonlarla aynı hızda çıkarsanız ...bir kere benzin ile gazı ayırt edin....

bazıları vardır adam çoluk çoçuga karışmıştır benzine verecegim parayı gaza veririm çok gezerim der..
bazıları vardır araba gitsinde nasıl giderse gitsin derler
bazılarının parası çoktur arabasına halen gaz taktırmıştır buda bizi ilgilendirmez
bazıları vardır kaliteden ödün vermez benzine biner
bazılarının araba giderrlidir dogal olarak gaz taktırmaz ama taktıranda vardır burası türkiye

isteyen ya gaza biner yada benzine kendi cebinin hesabı...ben 2.0 benzinliye biniyorum gazı sevmiyorum çevremde niye gaz taktırmıyorsun diyen çok oldu 2.0 turbolu arabaya ne gazı diyorum öyle bir niyetim olsa bu arabayı satar uyduruk bir gazlı araba alırım diyorum...

bizdeki 90 mod tofaşa benzin koyuyoruz araba +30 bg kazanıyor...ucuz etin yahnisi yavan olurmuş:)

dahan
23-08-2018, 22:32
mesajým bozulmuþ

gökberk
23-08-2018, 23:34
Nasýl aracýnýza motor modifikasyonu yapýp yazýlýmla müdahale ediyorsanýz
LPG takýnca da yazýlýmýný doðru ellerde ayarlatacak ve mutlu mesut kullanacaksýnýz.
LPG ne için var. Tasarruf etmek için. Amacýna göre kullanýnca sorun olmuyor. Canýn çekti, gazlayacaksan da benzinde kullanýrsýn bu iþ biter.

_opeth
24-08-2018, 08:46
Volvo c70 2.0t5... arkadaþ prins sistemi söktüdu. Bilecik'te yaptýramadý. Zaten en üst sistem parasý alýp ucuz sistem yakmaya kalmýþlar baþta... Arabayý ben aldým ve sökülen sistemi monte ettirdik... Benim bildiðim montajda sonra 60-70bin kullanýldý ve LPG kaynaklý sorun yaþanmadý. Alan arkadaþ her gün 200km üstü yapýyordu iþ gereði...

Eski araç sahibine ekran görüntüsü yolladým söylediði yazan "nicki ya semavi ya Kadir'dir" :D

semavi
24-08-2018, 18:07
Eski araç sahibine ekran görüntüsü yolladým söylediði yazan "nicki ya semavi ya Kadir'dir" :D

Çok çektirdiler ona... Güzelim arabaya aðýz tadý ile bindirmediler... Sadece LPG deðil... Baþka þeylerde vardý. Konu dýþý diye yazmadým... Hepsini hallettmistim çok þükür. ABD olayý çýkýnca sattým. Yoksa uzun bir süre kalacaktý bende...

_opeth
25-08-2018, 11:29
Çok çektirdiler ona... Güzelim arabaya aðýz tadý ile bindirmediler... Sadece LPG deðil... Baþka þeylerde vardý. Konu dýþý diye yazmadým... Hepsini hallettmistim çok þükür. ABD olayý çýkýnca sattým. Yoksa uzun bir süre kalacaktý bende...

2.4 outlander'la memnun þimdi :)

rebeloghy
25-08-2018, 12:40
Bir kiþi deðinmiþ benzer bir olaya;

Ne BMW'ler Mercedesler Audi'ler vs vs bahsi geçen 'lüks' araçlar görüyorum alayýnda çan çin çon lastikler ?
Elbette içlerinde iyi markalar da vardýr ancak yerle tüm temasýnýzý saðlayan, canýnýzý emanet ettiðiniz, sürüþ keyfinizi doðrudan etkileyen birinci unsur olan lastik konusuna gelince tasarrufu hiç acýmadan yaparýz. Tanesinde 100 lira kazanýp kar edeceðim diye dünyaca kabul görmüþ markalara alternatif ararýz.

Jant konusu lastikten sonra gelen;
Lastiðimizi en ucuzundan aldýk içimiz rahat, çünkü kar ettik. Bir de þu cantlarý replika nerede hangi malzeme ile üretildiði belli olmayan, test mest hak getire yöntemiyle üretilmiþleri ile deðiþtiririz. Çok güzel gözükecek ama enayiler gibi tonla para vermeyeceðiz.

Süspansiyon konusuna girmeden olur mu ? Pýstýracaz o arabayý;
Bir takým parayý kolay kazananlar, enayi ve iþi bilmeyen kekolar gidip markalý ürünlere para saçarken biz gidip jant -lastikten sonra bizi yere baðlayan sisteme gerek yay ýsýtmak - soðutmak - ýlýtmak - kaynatmak - fazla baklalarýndan kurtarmak gibi teknikler ile amortisörleri de bir güzel kurcaladýktan sonra çoooh güzel arabalar pýstýrdýk. Ve bunu baþarýrken bir ton tasarruf ettik.

Yazýlým vs iþleri daha azýnlýðýn yaptýðý bir hadise olsa da benzer bir olaydýr;
Binlerce araca yazýlým - tuning iþlemleri yapmýþ tecrübeleri garajlar pahalý gelip gel abi 500 e yaparýz diyeni tercih ederiz. O noktada da tasarruf ederiz.

Tüm bu tasarruflarý yaparken oh yes müthiþiz.

Lpg takýnca vay seni keko :)

gemsazr9
25-08-2018, 15:51
Karbüratörlu araçta her devirde uygun afr imkansýz mutlaka motoru yer

Octane
25-08-2018, 17:28
Bir kiþi deðinmiþ benzer bir olaya;

Ne BMW'ler Mercedesler Audi'ler vs vs bahsi geçen 'lüks' araçlar görüyorum alayýnda çan çin çon lastikler ?
Elbette içlerinde iyi markalar da vardýr ancak yerle tüm temasýnýzý saðlayan, canýnýzý emanet ettiðiniz, sürüþ keyfinizi doðrudan etkileyen birinci unsur olan lastik konusuna gelince tasarrufu hiç acýmadan yaparýz. Tanesinde 100 lira kazanýp kar edeceðim diye dünyaca kabul görmüþ markalara alternatif ararýz.

Jant konusu lastikten sonra gelen;
Lastiðimizi en ucuzundan aldýk içimiz rahat, çünkü kar ettik. Bir de þu cantlarý replika nerede hangi malzeme ile üretildiði belli olmayan, test mest hak getire yöntemiyle üretilmiþleri ile deðiþtiririz. Çok güzel gözükecek ama enayiler gibi tonla para vermeyeceðiz.

Süspansiyon konusuna girmeden olur mu ? Pýstýracaz o arabayý;
Bir takým parayý kolay kazananlar, enayi ve iþi bilmeyen kekolar gidip markalý ürünlere para saçarken biz gidip jant -lastikten sonra bizi yere baðlayan sisteme gerek yay ýsýtmak - soðutmak - ýlýtmak - kaynatmak - fazla baklalarýndan kurtarmak gibi teknikler ile amortisörleri de bir güzel kurcaladýktan sonra çoooh güzel arabalar pýstýrdýk. Ve bunu baþarýrken bir ton tasarruf ettik.

Yazýlým vs iþleri daha azýnlýðýn yaptýðý bir hadise olsa da benzer bir olaydýr;
Binlerce araca yazýlým - tuning iþlemleri yapmýþ tecrübeleri garajlar pahalý gelip gel abi 500 e yaparýz diyeni tercih ederiz. O noktada da tasarruf ederiz.

Tüm bu tasarruflarý yaparken oh yes müthiþiz.

Lpg takýnca vay seni keko :)

Dedikleriniz dogru. Fakat sizde de onyargi mevcut :)
Mesela kumho ku31 bridgestone turanza'ya 5 basan bir lastik.
Starmaxx st730 michelin energy'den cok daha iyi bir lastik.
Dunyadaki en iyi kis lastigi ise vredestein. Michelin ya da goodyear falan degil.
Bunlar bu isin otoriteleri tarafindan farkli araclarla yapilmis testlerin sonuclari, benim sallamam degil.

Ayni sekilde cin'de en dandik jantlar da uretiliyor, en kaliteliler de. Parasina gore is yapiyor adamlar. JIC ya da tse damgali jantlar kullandim ben yillarca, hic biri egilmedi bile. Tabi bazi essekler kasislerden 20kmh+ ile gecip, cukurdan tumsekten kacmayip 'abi her yer bozuk ne yapayim' diyor, onlara team dynamics versen de kirar.

Araci dediginiz yontemlerle basmak gayet apacilik tabi. Ona diyecek soz yok. Ama is bilmeyen kisiler en baba coilover'i da getirtse araci alcaltinca kamber kaster toein-outunu hesaplamadan en serte alip caddeye cikiyor. Bu da bir bakla kesilmis standart amortisorden daha fena sonuclar doguruyor.

Yazilim isinde de kirilsa kirilsa anca kendi motoru kirilir, ayni lpg takmak gibi. Kendi eder kendi bulur, kalitesiz yere yaptirirsa bize ne :)

Butun bunlarin hic birisi, millete ust sinif gibi gorunmek icin buyuk motorlu avrupa araci alip tup takanlarin kekoluklarini ortmuyor tabi. Dizel diye bir sey var. Adamlar ugrasmis yapmis. Ekonomi amacli.

SErhat.
25-08-2018, 18:13
2008’de 99.000 km’de aldýðým 2002 Civic sedan aracýma sürekli bindiðim ve çok uzun yol yaptýðým için 2014’te 180.000 kmçde iken lpg sistemi taktýrdým. Takýlan sistem de Atiker’di yani. 4 ay evvel 299.980 km’de aracýmý sattým. Tam 120.000 km sorunsuz, sýkýntýsýz bindim. Her 10.000 km’de bir gaz filtresi vb parça deðiþip; pek de ayarýný da bozmadan saðlýklý bir þekilde bindim. Sürekli Bucak-Ýstanbul gider gelirim; sakin kullanýmda ortalama 1.5 depo gaz(simit tank) ile otobüs bileti parasýna rahat rahat gitmiþliðim oldu. Sýkýþtýrdýðýmda da zaten benzinde bile 190-195 kö/h yapan araç; gazda yine 190 km/h sürati rahat bir þekilde yapardý ki devirli kullanýmda bile gazýn litresi 2.75 TL civarlarýnda iken bile max 36-37 Krþ yakardý. Þehir içi fiks 22-23 Krþ idi.

Aracý sattým; 300.000 km’yi çoktan geçti; alan kiþi de ayný þekilde biniyor ve hâlâ gazdan kaynaklý bir sýkýntý yok araçta.

Düzgün montaj; iyi iþçilik önemli bir kýstas bana göre.

Ýkinci olarak þimdi Type-R aldým. Yakýt tam 4 katý. Lpg takýlýr; zira standart 2 litre atmosferik motor. Herhangi bir teknik yönden eksiklik de yok bana göre. Ama gündelik kullanýmda olmayan bir araç ve lpg’ye gerek yok þu durumda da. Zaten gündelik dizel Linea var evde.

Ýþin özeti; gündelik kullanýmda olan/uzun km yapan her benzinli araca o km’lerdeki maliyeti düþürmek adýna Lpg takýlabilir. Benim kýstasým bu yönde. Ve 120.000 km saðlýklý bir þekilde lpg kullandým. Düzgün montaj/iyi usta kombini ile de sýkýntý yaþatmaz.

Sonuç olarak gündelik binilen S500’e de takýlýr gayet de. Gündelik biniliyor diye adam S350d/Cdi almak zorunda da deðil.

Ps: W204 Makyajlý kasa C’lerin hangi motoru lpg ile uyumlu bu arada? (180/200/250?)

_opeth
25-08-2018, 19:04
2008’de 99.000 km’de aldýðým 2002 Civic sedan aracýma sürekli bindiðim ve çok uzun yol yaptýðým için 2014’te 180.000 kmçde iken lpg sistemi taktýrdým. Takýlan sistem de Atiker’di yani. 4 ay evvel 299.980 km’de aracýmý sattým. Tam 120.000 km sorunsuz, sýkýntýsýz bindim. Her 10.000 km’de bir gaz filtresi vb parça deðiþip; pek de ayarýný da bozmadan saðlýklý bir þekilde bindim. Sürekli Bucak-Ýstanbul gider gelirim; sakin kullanýmda ortalama 1.5 depo gaz(simit tank) ile otobüs bileti parasýna rahat rahat gitmiþliðim oldu. Sýkýþtýrdýðýmda da zaten benzinde bile 190-195 kö/h yapan araç; gazda yine 190 km/h sürati rahat bir þekilde yapardý ki devirli kullanýmda bile gazýn litresi 2.75 TL civarlarýnda iken bile max 36-37 Krþ yakardý. Þehir içi fiks 22-23 Krþ idi.

Aracý sattým; 300.000 km’yi çoktan geçti; alan kiþi de ayný þekilde biniyor ve hâlâ gazdan kaynaklý bir sýkýntý yok araçta.

Düzgün montaj; iyi iþçilik önemli bir kýstas bana göre.

Ýkinci olarak þimdi Type-R aldým. Yakýt tam 4 katý. Lpg takýlýr; zira standart 2 litre atmosferik motor. Herhangi bir teknik yönden eksiklik de yok bana göre. Ama gündelik kullanýmda olmayan bir araç ve lpg’ye gerek yok þu durumda da. Zaten gündelik dizel Linea var evde.

Ýþin özeti; gündelik kullanýmda olan/uzun km yapan her benzinli araca o km’lerdeki maliyeti düþürmek adýna Lpg takýlabilir. Benim kýstasým bu yönde. Ve 120.000 km saðlýklý bir þekilde lpg kullandým. Düzgün montaj/iyi usta kombini ile de sýkýntý yaþatmaz.

Sonuç olarak gündelik binilen S500’e de takýlýr gayet de. Gündelik biniliyor diye adam S350d/Cdi almak zorunda da deðil.

Ps: W204 Makyajlý kasa C’lerin hangi motoru lpg ile uyumlu bu arada? (180/200/250?)

c200'e taktýran tanýdýðým vardý prins'in yaðlamalý sistemini takmýþtý.

KOSEREN
25-08-2018, 20:10
Kompressor olanlar lpg ile uyumlu.Hoþ cgi olanlara da takýyorlar ama kit biraz daha maliyetli.

Thracian
26-08-2018, 08:59

Konudaki yanlýþ, sizin LPG’yi algýlayýþ þeklinizde. Arkadaþlar zaten açýklamýþ.

997TT
26-08-2018, 10:20
Sunu dusundunuz mu? "Luks" dediðiniz araçlarýn cok fazla "hybrid" secenegi var. Passat A4 falan bahsetmiyorum, escalade,S,7 serisi,Vogue vs. Hem o kadar para verebilicek gucte ol,hemde ekonomi yapmaya calis,ne garip...
Lpg yi Avrupali 50 senedir kullaniyor,ozellikle Italyan,rus vs ulkeler. Ama sosyal statü gostergesi LPG Türkiye de.

turbo&quattro
26-08-2018, 10:23
Dun iki tank lpg aldim 3.82 ve 3.88 den . 3.22 -50 arasi satan pek cok yerde vardi . Bu kadar fark normalmi ki? Lpg tecrubem hic yok uzun yol 110-130 arasi iki tank lpg ( 30lt fln ) 550km normal mi ? Arac 1999 audi a4 1.8TQ .

emrhn28
26-08-2018, 11:23
Dun iki tank lpg aldim 3.82 ve 3.88 den . 3.22 -50 arasi satan pek cok yerde vardi . Bu kadar fark normalmi ki? Lpg tecrubem hic yok uzun yol 110-130 arasi iki tank lpg ( 30lt fln ) 550km normal mi ? Arac 1999 audi a4 1.8TQ .

Abi lpg fiyatlarýnda makas çok farklý. Ana yollarda otoyollarsa fiyatlarda dip olurken, çok satan yerlerde ara mahallelerde daha uygun. Mesela cennette 3.16 dan lpg alýyorum ben þuan. 60 lt lpg ile 550 km güzel deðer 4 çeker bir araç için abi.

_opeth
26-08-2018, 17:07

pahalýsýný da aldým ucuzunu da hiç fark hissetmedim. hatta genelde pahalýya aldýðým Shell'lerde daha az km yaptým.

997TT
26-08-2018, 17:21
Ucuz ama bilindik sirketten alin...

turkerrr
26-08-2018, 20:25
Galericilik yapýyorum, lpg'li arabayý al-sat için bile alasým gelmiyor. Büyük konuþmayayým ama kendi aracýmý lpg'li almam.

Mutu
26-08-2018, 21:59
"Giyimde, eþyada, harcamada aþýrý gitme, gösteriþ, þatafat" TDK

Yani a4 lüks olmasa da a4 e 500bin vermek lükstür. :(

semavi
27-08-2018, 08:18

Dýþ mihrak seni :)

Neyse... Soran olursa dolar bozdurmaya geldim dersin :)

Sanýrým LPG de ki kar oraný daha fazla olduðu için fiyatlarda dengesizlesiyor...

osmanaydo
27-08-2018, 08:38
bizler burada tartýþýrken adamlar lpg ile çatýr çatýr gazlýyor

En beðendiðim mesaj bu oldu. :)
Tüp-müp takýlmayýn, keyfinize bakýn.

rebeloghy
27-08-2018, 09:50
Dedikleriniz dogru. Fakat sizde de onyargi mevcut :)
Mesela kumho ku31 bridgestone turanza'ya 5 basan bir lastik.
Starmaxx st730 michelin energy'den cok daha iyi bir lastik.
Dunyadaki en iyi kis lastigi ise vredestein. Michelin ya da goodyear falan degil.
Bunlar bu isin otoriteleri tarafindan farkli araclarla yapilmis testlerin sonuclari, benim sallamam degil.

Ayni sekilde cin'de en dandik jantlar da uretiliyor, en kaliteliler de. Parasina gore is yapiyor adamlar. JIC ya da tse damgali jantlar kullandim ben yillarca, hic biri egilmedi bile. Tabi bazi essekler kasislerden 20kmh+ ile gecip, cukurdan tumsekten kacmayip 'abi her yer bozuk ne yapayim' diyor, onlara team dynamics versen de kirar.

Araci dediginiz yontemlerle basmak gayet apacilik tabi. Ona diyecek soz yok. Ama is bilmeyen kisiler en baba coilover'i da getirtse araci alcaltinca kamber kaster toein-outunu hesaplamadan en serte alip caddeye cikiyor. Bu da bir bakla kesilmis standart amortisorden daha fena sonuclar doguruyor.

Yazilim isinde de kirilsa kirilsa anca kendi motoru kirilir, ayni lpg takmak gibi. Kendi eder kendi bulur, kalitesiz yere yaptirirsa bize ne :)

Butun bunlarin hic birisi, millete ust sinif gibi gorunmek icin buyuk motorlu avrupa araci alip tup takanlarin kekoluklarini ortmuyor tabi. Dizel diye bir sey var. Adamlar ugrasmis yapmis. Ekonomi amacli.

Ön yargýlý olduðum fikrinizi ayný þekilde nezaketle o sizin ön yargýnýz diye geliþine gönderiyorum sizin sahanýza :)

Ben çan çin çon lastik ve jant derken marka olarak illa Pirelli - Michelin - Bridgestone - Good year alacaksýn diye demedim. Azcýk ingilizce ile lastik araþtýrmak çok kolay ve elbette yorumlarýna - test deðerlerine bakarak alternatif seçenekler deðerlendirmek herkesin hakkýdýr.

Benim kastým ister 50.000 liralýk olsun ister 500.000 liralýk olsun, girin konuda lüks diye adlandýrýlan araçlarýn ikinci ellerine bakýn;
çok güzel kullanýcý analiz etme yöntemidir 2. el araç bakarken. 10 yaþýnda araca en iyi lastiklerden birini takmýþsa o adam, filtresinde yaðýnda vs de ucuza kaçmamýþ olma ihtimali daha kuvvetlidir.
E92 bakýyorsunuz kormoran bilmem ne moran lastik var. Ben uzaklaþýyorum bakmadan.

Elbette sizin lpg yargýnýz devam ediyor :D
Montajýný - kitini - ayarýný düzgün yaptýrýp binmek hala yanlýþ.
Ne diyebilirim ki, herkesin popisine kimse karýþamaz :)

powERS
27-08-2018, 12:35
Sunu dusundunuz mu? "Luks" dediðiniz araçlarýn cok fazla "hybrid" secenegi var. Passat A4 falan bahsetmiyorum, escalade,S,7 serisi,Vogue vs. Hem o kadar para verebilicek gucte ol,hemde ekonomi yapmaya calis,ne garip...
Lpg yi Avrupali 50 senedir kullaniyor,ozellikle Italyan,rus vs ulkeler. Ama sosyal statü gostergesi LPG Türkiye de.

Abi olay LPG yada Hybrid filan deðil. Önemli olan kaçý kaçpara sana ne saðlýyo deðil. Saðlýk sýhhat Emisyon da deðil. Zaten olsa dizelleri fabrika bacalarý gibi yapmazdý kimse..

OLAY

LPG -> Taksi / Tofaþ / Brodway kafasý.

Hybrid -> Cool.. Ý8 Ý3 Tesla falan filandan... önemli olan Benzin yerine muadil olmasý deðil yani.

Þahinle yanyana doldurmak milletin zoruna gidiyo :)

Konuyla alakasýz!

Bu Soru;

Bu arabaya LPG mý takýlýr konusu, Türkiyede Sakýz Çiðnersem Oruç bozulurmu gibi bir soru..

SekoLive
27-08-2018, 12:37
Abi olay LPG yada Hybrid filan deðil. Önemli olan kaçý kaçpara sana ne saðlýyo deðil. Saðlýk sýhhat Emisyon da deðil. Zaten olsa dizelleri fabrika bacalarý gibi yapmazdý kimse..

OLAY

LPG -> Taksi / Tofaþ / Brodway kafasý.

Hybrid -> Cool.. Ý8 Ý3 Tesla falan filandan... önemli olan Benzin yerine muadil olmasý deðil yani.

Þahinle yanyana doldurmak milletin zoruna gidiyo :)

Konuyla alakasýz!

Bu Soru;

Bu arabaya LPG mý takýlýr konusu, Türkiyede Sakýz Çiðnersem Oruç bozulurmu gibi bir soru..

istanbulda tüplü þahinde azaldý yanyana lpg aldýðýmýz cok nadir oluyor :)

GokhanRS
27-08-2018, 12:41

Ya murat abi avrupanýn her yaptýðý doðrudur mu yani? Sen Türkiye de 1 kiþinin bile sýrf doðaya emisyon saçmamak için lpg taktýrdýðýna inanýyor musun?

Ayrýca örneðin almanya da lpg benzinin neredeyse yarý fiyatý deðil mi? Ben Almanya da yaþasam kesinlikle lpg takarým, hemde 5 serisi, e serisi, s serisi demeden kullanýrým. Hem benzinin sessizliði hem yarý fiyata yakýt hemde çevreci diye taktir ederler birde :D 3 bin euro maaþ alsam bile niye 0,8 ödemek var iken, 1.45 eu ödeyeyim ki?

Halbuki çoðunun amacý ekonomi. Lpg nin benzinden doðayý çok daha az katlettiði kesinlikle gerçek. Ancak kimse de doða için filan takmýyor. Avrupa ülkelerinde de genelde tasarruf amaçlý kullanýyorlar. Onlarda illaki doða için takanda var örnek olmak adýna. Ancak bizde öyle bir durum söz konusu deðil. Almanlar dahi ürettikleri araçlarýnýn lpg ile motor ömrü kýsaldýðýný kabul ediyor.

kunteper
27-08-2018, 12:51
Avrupali cevreyi kirletmez cunku sonra cevre vergisi cok alinir diye :) . Onlarin da cok cevreci oldugunu dusunmuyorum.. Olay tamamen ekonomik

GokhanRS
27-08-2018, 13:01
Avrupali cevreyi kirletmez cunku sonra cevre vergisi cok alinir diye :) . Onlarin da cok cevreci oldugunu dusunmuyorum.. Olay tamamen ekonomik

bence de öyle. yani benzinle ayný fiyat olupta lpg kullanan yok veya çok nadirdir... Demek istediðim LPG tasarruf etme isteði göstergesidir. Tabi ki zenginde tasarruf yapabilir istersen 2 milyonluk aracýna taksýn bize ne. Ben tamamen þahsi fikrim olarak 2 milyonluk araca LPG takmazdým diyorum. Yani ekonomi yapmak istersem o kadar pahalý bir aracý niye alayým ki.

Ben Murat abinin de i8 sýrf hybrid ve az yakýyor diye aldýðýný sanmýyorum. Ayný fiyata i8 800hp ve KM de 2-3 lira yakan bir araç olsaydý almayacak mýydý? Bence o fiyata o özellikte olsa daha önce alýrdý.

Sosyal Statü göstergesi olmasý tabi ki saçma o konuda hak veriyorum herkese. Zenginin var diye dolarla poposunu silecek hali yok :D Ekonomi de yapabilir.

Ancak avrupalýnýn sýrf doða sebebi ile tercih ettiði kesinlikle çok gerçekçi gelmiyor bana. Devletin teþvikleri tamamen çevrecilikten olabilir ama halký fiyatýndan tercih ettiði bir gerçek. Çevreci oraný ise mutlaka bize göre çok daha fazladýr, zamanýnda uygulanan eðitim ve cezalar sayesinde çevrecilik þimdi bir kültür halini aldý bir çok ülkede.

fussy
27-08-2018, 16:05
Abi lpg fiyatlarýnda makas çok farklý. Ana yollarda otoyollarsa fiyatlarda dip olurken, çok satan yerlerde ara mahallelerde daha uygun. Mesela cennette 3.16 dan lpg alýyorum ben þuan. 60 lt lpg ile 550 km güzel deðer 4 çeker bir araç için abi.

nerde hangi istasyon orasý :) 3.40 dan aþaða almadým son zamdan sonra. Tekirdaðda 3.92 yi gördüm lpgde :D

gokhankenar
27-08-2018, 16:48
Siz tartýþa durun ben az önce Bursa merkezden Milas'a 1 depo gazla geldim litre fiyatý 3.49 tl tüketim 35lt :)

emrhn28
27-08-2018, 16:58
nerde hangi istasyon orasý :) 3.40 dan aþaða almadým son zamdan sonra. Tekirdaðda 3.92 yi gördüm lpgde :D

Abi beþyol - cennet E5'de EVA istasyonu 3.16'dan veriyor. Shell, BP ve PO'da ise 3.42 þuan. 3.92 aman aman :D

AhmetKadir
27-08-2018, 18:28
4.00tl ye satan gordum agri erzurum arasi
7.04ten de benzin veriyorlar

turbo&quattro
27-08-2018, 18:34
Izmirde 3.22 den aldim lpg . Didimde 3.98. .

CemBerk
27-08-2018, 19:18
þu an Ýzmirde 3.46'ya alýyorum.... :(

_opeth
27-08-2018, 20:32
bayram boyunca nöbetçi ve þirket araçlý olunca yakýt fiyatlarýný bilmez hale geldim. yarýn haberlerle dönerim :)

MBuðra
27-08-2018, 20:59
Istanbul'da benim gordugum en ucuz lpg besyol EVlva, bagcilar Medipol yan yoldan devam edince ilerisindeki energy petrol, bir de sefakoydeki milangaz veriyor. 3.16-3.17 arasi guncel rakamlar bu istasyonlarda.

yýldýrýmbyzt
27-08-2018, 22:31
Istanbul'da benim gordugum en ucuz lpg besyol EVlva, bagcilar Medipol yan yoldan devam edince ilerisindeki energy petrol, bir de sefakoydeki milangaz veriyor. 3.16-3.17 arasi guncel rakamlar bu istasyonlarda.

Sefaköy de olan herhalde en kötüsü klasik tabirle sanki hava basýyor adamlar çok çabuk bitiyor yada bana öyle geldi yukarda Ahmet abinin dediði gibi Kars'ta opette benzin 7 lira mazot 6.41 gaz 4.02 ama otobüslere çok fazla indirim yaptýklarýný gördüm

997TT
27-08-2018, 23:25
Ben lpg yi tasaruf icin kullanirim.
Cevre dusuncesi ile degil. vatandas da buyuzden kullaniyor.
Tasaruf etmek guzeldir ve kültürdür. Tavsiye ederim,harcarken rahat oluyor.

MertSerhanÖ.
28-08-2018, 02:37
hiç bi zaman ne benim nede ailemin lpg li aracý olmadý.

Hatta asla taktýrmam derdim ki;

þu aralar günlük araç arýyorum saða sola koþturmalýk.Dizel deðilde þöyle yeni model 1.2 benzin lpg li bi araç bulursam direk alýrým,tadýndanda yenmez.Çünkü hakikaten þu soktugum oktanýnýn kaç olduðu belli olmayan benzinine þu paralarý vermek enayilik geliyor.

powERS
28-08-2018, 08:28

3,22 neresýymýs yahu.

ben dun 3.37 Petrol Ofisi gordum birde Karþýsýnda Demirören bvar 3.29 orasý.

Shell de filan en ucuz 3.45

Muhtemelen Çeþmede de 4 olmuþtur.

-Murat Özcan-
28-08-2018, 13:01
Neden yer yer farklýlýklar gösteriyor fiyatlar.

Firmalar kar oranýný mý az yada çok tutuyor ?

CemBerk
28-08-2018, 13:50
3,22 neresýymýs yahu.

Çýnarlý mesleðin yanýnda Kadogaz var en ucuzlardan biri o belki ordan almýþtýr. Ama ordan aldýðým gazla araba yürümüyor tekliyor :D

ES353
28-08-2018, 14:57
Beþyolda ki EVA dan lpg alan var mý ? shell, opet gibi diðer markalara göre arasýnda 30 40 kuruþ gibi fark var ? nedeni nedir bilen var mý ?

hak_on
28-08-2018, 15:17
bende aracýna yakýn zamanda lpg taktýranlarým. bu iþi yýllardýr yapan iþin ehli bir firmaya taktýrdým izmirde ve gene izmirde lpg ye ozel afr ayarý yapan bir kiþi tarafýndan ayar yaptýrdým. çekiþte benzinden farký yok. benzinle þu an net yarý yarýya yakýyorum.

emrhn28
28-08-2018, 15:21
Beþyolda ki EVA dan lpg alan var mý ? shell, opet gibi diðer markalara göre arasýnda 30 40 kuruþ gibi fark var ? nedeni nedir bilen var mý ?

Þuan 2. depodayým ama sýfýrdan doldurmak kýsmet olmadý. Bizim gaz'ýn tabelasý var. Menzil ayný gibi çekiþtede bir fark hissetmedim. Açýkcasý 1.2 corsam var çok kötü gaz dýþýnda pek hissettirmiyor :D

turbo&quattro
28-08-2018, 15:21

3,22 neresýymýs yahu.

3.29 mus yahu 3.22 degil . Ana cadde uzerinde biryerdi cay larda sirketten :)

https://s2.eksiup.com/3ea00cfa350.jpeg (https://eksiup.com/3ea00cfa350)

hak_on
28-08-2018, 15:25
valla çok iyi fiyat bursa 3.48 altý yok

ES353
28-08-2018, 16:08
Þuan 2. depodayým ama sýfýrdan doldurmak kýsmet olmadý. Bizim gaz'ýn tabelasý var. Menzil ayný gibi çekiþtede bir fark hissetmedim. Açýkcasý 1.2 corsam var çok kötü gaz dýþýnda pek hissettirmiyor :D

geçen gün ordan geçerken gördüm, alýcaktým ama aradaki o farktan dolayý korkup almadým.

Onurkk06
28-08-2018, 16:20
Walla parayý verip arabayý aldýktan sonra istersem oturuk gazý doldururum kime ne þu mazot benzin fiyatlarýndan sonra gayette mantýklý sanki herkes arabayla trafikte akþama kadar süre kasýyor

Bad-Fast
30-08-2018, 01:32
bir süre sonra insanýn gözü görmüyor , lpg takýp sürerim diyordur herhalde benzin aldý yürüyor

_opeth
03-09-2018, 07:18
Araç lüks deðil ama üzerime alýnýyorum. Ýstanbul - Kaþ - Ýstanbul arasýný 7,1lt/100km ile tamamladým. 4liradan hiç almadým ama almýþ gibi duþunsek km'de 28.4kr yaktým. 5.9lt/100km benzine tekabül eder o da 40kr eder 5.90TL'den hesaplarsak. Yaklaþýk 200TL'ye Kaþ'a inmek güzel bence

-Murat Özcan-
05-09-2018, 12:04
Araç lüks deðil ama üzerime alýnýyorum. Ýstanbul - Kaþ - Ýstanbul arasýný 7,1lt/100km ile tamamladým. 4liradan hiç almadým ama almýþ gibi duþunsek km'de 28.4kr yaktým. 5.9lt/100km benzine tekabül eder o da 40kr eder 5.90TL'den hesaplarsak. Yaklaþýk 200TL'ye Kaþ'a inmek güzel bence

Aracýnýz nedir hocam ?

Ýbrahim Erdem
05-09-2018, 12:20
LPG ile ilgili kulaktan dolma önyargýlara hastayým gerçekten. Yýllar öncesinin önyargýlarý ile hareket edersek arabalarda hala karbüratör var zannederdik. Sonuçta bu sistem de geliþiyor teknolojisi yenileniyor. Ayrýca montaj konusunda ciddi tecrübe kazanmýþ Lpg sistemini yemiþ yutmuþ bir sürü yer de var.
Aslan besleyen yemine katlanmaz olayýna hastayým cidden. Eðer ki uyumlu olacaksa ve motora ayrýca herhangi bir modifikasyon yaptýrmayacaksam alacaðým her araca takarým LPG marka model farketmez.LPG nin tek sýkýntýsý araca fazladan parça ekleneceði için onlarýn da bozulma riski ve bakým yapýlmasý gerekliliði o kadar.
Maddiyatý toparlarsam tsý 180 alýp sývý LPG takmayý düþünüyorum mesela.

_opeth
05-09-2018, 12:45
Aracýnýz nedir hocam ?

Mitsubishi Lancer 1.6 invite

-Murat Özcan-
05-09-2018, 13:10
Mitsubishi Lancer 1.6 invite

Anladým hocam.

Sonuçlar güzelmiþ sonuçlar..

Anu
05-09-2018, 14:43
Lpg takar, afr göstergesi ve lpg ayar kablosu alýr keyfime bakarým.

i-vtec07
05-09-2018, 19:07
Benim polo 1.6 tdi manüel 36 kuruþ yaktý en son hesaplamamda þehir içi çoðunlukta ve klima açýk.

Lpg þuan hayla en ekonomik yakýt

semavi
05-09-2018, 19:36
LPG bin patlama oraný sosyal medyada devamlý gördüðümüz, yanan Lamborghini oranýndan fazla olmasa gerek ... :)

AhmetKadir
05-09-2018, 19:53
Subaruyu aldigimda taktiracagim zaten asikardi ama ilk basta firsat olmamisti. 4000km benzinde kullanmam gerekti. Hayatimin en zor 1 ayiydi:D
Quattro garajda montaji yapilan prins lpg den iyisi olmaz herhalde subaru icin. 3500 4000 arasi bi masrafým oldu.km de 25kurus kazandiriyor. 1 yilda 18000km yaptim. 3000i benzinde geçmiþtir. Simdiden amorti etti kendini.