PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F1 İtalya Gp

MetalliHead
01-09-2018, 09:53
Sıra geldi Monza'ya.

Sıralama Ctesi 16
Yarış Pazar 16:10

Dün antreman turlarında Ericsson takla atmış.

MetalliHead
01-09-2018, 09:59
https://www.youtube.com/watch?v=tVnIMZcK_BA

Ericsson'un geçirdiği kaza.

berkaym
01-09-2018, 13:13
Yarış yine farklı kanallarda

https://i.hizliresim.com/lZDZnr.png

MetalliHead
01-09-2018, 14:22
Fia sıralama turlarında yağmur yağma olasılığına %60 demiş. Ferrariye geçmiş olsun

997TT
01-09-2018, 15:04
Basladı,forza tifosi....

B16
01-09-2018, 16:05
Q3'de sırasıyla vettel, kimi ve hamilton tur rekoru kırdı son 4 dk kala en hızlı isim Hamilton olmuştu. Son tur'a çıkarlarken Hamilton önde, arkasında vettel ve en son kimi peşi sıra tur attı.
Hamilton rekoru geliştirdi onun kırdığı rekoru Vettel geliştirdi ve Kimi reyiz çıkardı masaya koydu 1.19.119 ile F1 tarihinin en hızlı turunu attı ve pole'den başlıyor.
Şimdiye kadar izlediğim en heyecanlı Formula 1 sıralama turu seansıydı.

bason
01-09-2018, 16:09
Efsane oldu sıralama, çok heyecanlıydı. Tebrik ederim yaşlı kurtu... :D Yarında umuyorum güzel bir yarış izliyeceğiz...

onur_si
01-09-2018, 16:10
oh be icimin yaglari eridi yuru be kimi baskan. yarin da yarisi al sampiyon olmasan da seviyoruz seni.

HUSNU
01-09-2018, 16:12
Ne heyecandı arkadaş. Kimi ye helal olsun. Ferrari yarışı da bu şekilde bitirirse italyanlar coşar . Vettel ilk sektörün son bölümünde kerbe çok çıkıp az da olsa vakit kaybetti . Yarış çok yakın geçecek. Hata yapan kaybeder.

onur_si
01-09-2018, 16:28
vettele telsizden tebrikler kimi 1 sen 2 falan dediler, vettel speak after dedi uyuz oluyom zaten suna. startta kiminin ustune kirmaz insallah. gerci kimiyi pitlerde 2. siraya atar ferrari takim emri falan

997TT
01-09-2018, 16:52
Harıkaydı be! Ama merc in bu kadar yakın olmasına sasırdım.
Vet duzluk sonu sıkandan cıkarken hata yaptı,orada kı salıseler pole u kaybettırı ama fakmetmez,pole kırmızıda kaldı ve 2.cızgıde bızım....
Yarusda yıne mucıze olaylarr olmazsa podyum bu sekılde bıter,ham 2 olur dıye dusunuyorum.
Ne heyecandı be,all time rekor kırıldı....
Yarıs da neredeyse bu kadar heyecanlanmadım uzun zamandır. Ustuste best timelar havada ucustu...
Buarada alonso nun “benle yarısmak ıstıyora deyıp gulmesı ve turunu hiç etmesi yakısmadı...

ghibli06
01-09-2018, 17:13
inanılmazdı gerçekten, Kimi hatasız kullandı ama VET in daha cebinde saliseler var, yarın çok heyecanlı olacak, çok patlayan olacak araçlar ciddi hızlı...

AhmetKadir
01-09-2018, 19:04
Iyiki tivibu baglatmisim eve acayip keyif aldim

berkaym
01-09-2018, 20:42
Son yarışlardan daha heyecanlı sıralama turları oldu. Kimi çok iyi oldu geri döndü ama vettel daha hızlanabilir gibi gözüküyor. Yarında ilk 2 olarak zafer alırız bi aksilik olmazsa

MetalliHead
01-09-2018, 21:47
https://pbs.twimg.com/media/DmCHH_SXoAIu0uz?format=jpg

ahahahaha

997TT
01-09-2018, 22:10
https://pbs.twimg.com/media/DmCHH_SXoAIu0uz?format=jpg

ahahahaha
Yıllardır soyleyıpde anlatamadıgımı tek bır fotoda anlatmıssın,elıne saglık....

MetalliHead
02-09-2018, 00:54
Yıllardır soyleyıpde anlatamadıgımı tek bır fotoda anlatmıssın,elıne saglık....

italyan tifosi eseri abi :D

Sport
02-09-2018, 14:28
Arkadaşlar acaba yarısı hangi kanal veriyor.
Hazır evdeyken kaçırmamalı monza startını

jeffy
02-09-2018, 14:48
Arkadaşlar acaba yarısı hangi kanal veriyor.
Hazır evdeyken kaçırmamalı monza startını

Beın sport hd2 veriyor..

VET in sıralama turlarında önde çıkma sırası RAI deydi neden ben çıkmadım tepkisi konuşuluyor dünden beri.. De ne gerek var bu tepkiye zaten hiç geçemesen son düzlükte RAI yol verecek bırak önde başlasın sende arkada HAM ı RAI den daha iyi tutarsın..

MetalliHead
02-09-2018, 14:50
ferrari evinde kaybetmesin yeter

jeffy
02-09-2018, 15:12
HAM ve Mercedes utanmasalar yağmur duasına çıkacaklar :)

MetalliHead
02-09-2018, 15:16
ulan vettel

jeffy
02-09-2018, 15:17
Ya Zaten Mercedesten pist üstünde hızlısın adam girmiş yanına bırak temasa girme DRS açıldımı zaten hertürlü geçeceksin..

berkaym
02-09-2018, 15:17
Bu ham tam bir mal ya bu hırs ne anlamsız

rahmitanir
02-09-2018, 15:19
bana VET hatalı gibime geldi.

MetalliHead
02-09-2018, 15:20
yarışı kapatasım geldi, tüm zevki kaçtı

ufuksaracci
02-09-2018, 15:21
Yapmayın artık bu kadar, yarış kazasından başka bir şey değildi bu.

MetalliHead
02-09-2018, 15:24
şampiyonluk da ham'e hayırlı olsun,vettel yapılmayacak hatayı yaptı. bu sene ferrari el birliğiyle şampiyonluğu verdi.

jeffy
02-09-2018, 15:25
Valla HAM ın hiçbir suçu yok adam zaten ilk turlarda ne yaptı yaptı ara açıldımı zaten yakalayamayacak görünen o. Burda olay arkandaki adamdan zaten hızlısın tek yapman gereken temiz bir yarış çıkarmak..

rahmitanir
02-09-2018, 15:27
Valla HAM ın hiçbir suçu yok adam zaten ilk turlarda ne yaptı yaptı ara açıldımı zaten yakalayamayacak görünen o. Burda olay arkandaki adamdan zaten hızlısın tek yapman gereken temiz bir yarış çıkarmak..

RAI tam olarak bunun bilincinde olarak HAM'ı bıraktı, geçsin diye, 1 viraj sonra da tekrar aldı liderliği.

VET geçen sene de benzer hatalar yaptı, bu sene de devam ediyor maalesef.

jeffy
02-09-2018, 15:31
DRS mesafesi 1 sn değilmi ya?

HAM ara 1.1 saniye iken düzlükte DRS açtı.

jeffy
02-09-2018, 15:33
zaten mecbur pitstop yapıosn bari tak Medium hamur yarış sonuna lastiğin kalsın.. Yumuşak hamurlar yarış sonunda zorlayacak VET i..

ufuksaracci
02-09-2018, 15:34
Önemli olan ölçüm noktası DRS için

jeffy
02-09-2018, 15:52
HAM ın pit e girmediği her tur RAI ye yazıyor.. Mercedesin tek derdi yağmur yağsın yada Güvenlik aracı girsin.. yoksa RAI nin pite girdiğinden turdan daha farklı geride kalacak..

bason
02-09-2018, 15:55
Bottas arkada tutacak Rai'yi onu bekliyorlar çakallar... :D Çok seviyorum böyle çakallıkları... :D

Alpii
02-09-2018, 16:05
stepne Bottas iş başında :(

MetalliHead
02-09-2018, 16:13
kimi o lastiklerle tutamaz

jeffy
02-09-2018, 16:13
Tur içinde Raı farkı 0.8-1.1 e kadar çıkarıyor HAM DRS ile 0.6 civarına düşürüyor.. Ah şu DRS olmasa :)

jeffy
02-09-2018, 16:17
MAX yine kafasına göre savunmaya devam..

MetalliHead
02-09-2018, 16:19
ferrari vettele takılıp kalmamalı, sözleşmesi bitince uzatmamalı. ferrari bu sene çok iyi araba verdi, vettel tüm kritik anlarda hata yaptı

rahmitanir
02-09-2018, 16:22
Kim ne derse desin, mercedes "takim olarak" sampiyonlugu hak ediyor.

Benim artik bu sezondan umidim kalmadi.

rahmitanir
02-09-2018, 16:24
MAX yine kafasına göre savunmaya devam..

MAX tam bi esek ya, adam olacagini sanmiyorum onun.

jeffy
02-09-2018, 16:24
ahaha adama 5 saniye ceza aldın diyorlar neden diyor.. Yaptığını anlamadığından 3-5 yarışta bir aynı şeyi yapıyor... Garip adam bu MAX..

jeffy
02-09-2018, 16:28
ferrari vettele takılıp kalmamalı, sözleşmesi bitince uzatmamalı. ferrari bu sene çok iyi araba verdi, vettel tüm kritik anlarda hata yaptı

Kesinlikle katılıyorum.. VET bu sene gerçekten çok kritik hatalar yapıyor.. Şu araba HAM da olsa şu an garantilemeye gidiyordu hem kendi hem markalar şampiyonluğunu..

berkaym
02-09-2018, 16:35
Bottas tam 2. Şöför gerçekten işini hakkıyla yapıyor. Ferrari olarakta artık biraz takım olarak toparlanması gerek bu arabalarla bu sonuçlar üzücü.

yearone
02-09-2018, 16:39
Hamilton ballısı kupayı Bottas'a versin

MetalliHead
02-09-2018, 16:39
şu araba alonso'da olsa misal hamilton'a farkı atardı

ghibli06
02-09-2018, 16:45
Mercedes ve HAM'i kutluyorum, ama artık F1 deki en güçlü takım ferrari olmasına rağmen lobisi en sağlam takım mercedes, neden mi? hadi bakalım ya şöyle bir senaryo olsaydı kim ne derdi?

1- HAM-VET çarpışmasında HAM'e ceza gelseydi?
2- Mercedes gibi yüksek ahlaklı takımın, rakiplerini taktik yapmakla suçlamasına rağmen RAI yi 2. pilotla durdurması olmasaydı???
3- BOT-MAX çarpışmasında 2 tur içinde hemen ceza gelmesi ama 5 s değil de, stop-go olsaydı???
4- dün sıralamalarda BOT a ceza gelseydi?

sonuç nasıl olurdu? şimdi hikaye yazmıyorum ama VET sıralamalarda engelleme yaptı diye ceza alırken, MAX ferrarye çarptığı hiç bir olayda ceza almazken mercedesin aynasına sürtse ceza alıyorsa ama o cezayı alırken de sadece BOT geçsin aman ha VET e geçilmesin diye 5 s cezası veriliyorsa, mercedes topu topu 1 pistte lastiklerden sıkıntı çekti diye 1 gecede lastik genişlikleri ve özellikleri değişiyorsa (bugün gördük, BOT pit stopsuz bitirecekti HAM e yol vermek zorunda olmasa), ferrarinin motor-şasi vs değil, daha çook çalışıp eski lobisini de geri alması lazım...

sevgili Kimi, arkandaki 'adam' görünümlü kişi seni elini kolunu sallayarak geçerken, en azından bir hamle yap be kardeşim MAX gibi, bak adam inat etti 1 sıra kayba razı oldu ama geçirmedi çok daha hızlı olan BOT ı, hafif bir kafa göster bir panik fren yaptır, en azından takım arkadaşına yarasın durum...

jeffy
02-09-2018, 16:46
Evet BOT rolünü kabul etmiş ne isterlerse yapıyor falan ama bu yarış için konuşuyorum RAI nin Yumuşak lastikler neden bu kadar çabuk bitti mesela? fark 6 saniye kalsa 10 da olsa RAI neredeyse lastik patlatacaktı son turda.. Lastik kullanımı , LAstiklerin durumu nasıl bu kadar gözardı edilir? BOT o görevi yapmasada HAM yakalayacaktı zaten RAI yi.

jeffy
02-09-2018, 16:49
Mercedes ve HAM'i kutluyorum, ama artık F1 deki en güçlü takım ferrari olmasına rağmen lobisi en sağlam takım mercedes, neden mi? hadi bakalım ya şöyle bir senaryo olsaydı kim ne derdi?

2- Mercedes gibi yüksek ahlaklı takımın, rakiplerini taktik yapmakla suçlamasına rağmen RAI yi 2. pilotla durdurması olmasaydı???
3- BOT-MAX çarpışmasında 2 tur içinde hemen ceza gelmesi ama 5 s değil de, stop-go olsaydı???

sonuç nasıl olurdu? şimdi hikaye yazmıyorum ama VET sıralamalarda engelleme yaptı diye ceza alırken, MAX ferrarye çarptığı hiç bir olayda ceza almazken mercedesin aynasına sürtse ceza alıyorsa ama o cezayı alırken de sadece BOT geçsin aman ha VET e geçilmesin diye 5 s cezası veriliyorsa, mercedes topu topu 1 pistte lastiklerden sıkıntı çekti diye 1 gecede lastik genişlikleri ve özellikleri değişiyorsa (bugün gördük, BOT pit stopsuz bitirecekti HAM e yol vermek zorunda olmasa), ferrarinin motor-şasi vs değil, daha çook çalışıp eski lobisini de geri alması lazım...

sevgili Kimi, arkandaki 'adam' görünümlü kişi seni elini kolunu sallayarak geçerken, en azından bir hamle yap be kardeşim MAX gibi, bak adam inat etti 1 sıra kayba razı oldu ama geçirmedi çok daha hızlı olan BOT ı, hafif bir kafa göster bir panik fren yaptır, en azından takım arkadaşına yarasın durum...

Abi iyi güzel hoş ta RAI nin lastikleri görmedinmi? Yapabileceği maksimum savunmayı yarış boyunca yaptı zaten HAM a karşı RAI.. he ben olsam HAM a çarpar yada kendime çarptırırdım o kadar ayarım :)

ghibli06
02-09-2018, 16:54
Abi iyi güzel hoş ta RAI nin lastikleri görmedinmi? Yapabileceği maksimum savunmayı yarış boyunca yaptı zaten HAM a karşı RAI.. he ben olsam HAM a çarpar yada kendime çarptırırdım o kadar ayarım :)

benim kastettiğim de çarpmasa bile bir yön değiştir, kafa göster, erken fren yap fren testi gibi, biraz pislik yap kardeşim, lastiklerin kötü, adam seni geçecek normal yollardan belli...

MetalliHead
02-09-2018, 16:55
Vettel'e sinirim hala geçmedi. Ne zaman beklenmeyen bir şey olsa hatalı kararlar verip batırıyor.

997TT
02-09-2018, 17:11
Nasıl yazacagım bılemıyorum ama kufur etmeden bıtırmek ıstıyorum....
Monza dasın,yanı evınde.... kolunu bırak,ayagını bırak kardesım.
Gerekırse yarışını mahvet ama ezilme.... kaybedebılırsın ama kotu mucadele edemezsın!
Vers e bakalım,adam yerını vermememk ıcın nasıl can hırac savunma yaptı. Daha gucsuz arabayla,hemde hızlı vırajlarda cıddı kotu...
Vettel,kapıyı kapadın,e tamam da adam burnunu sokuyor,sen nasılsa kendını rıske etmez cunku puanla onde dıye dusunuyorsun ama adam sokuyor kafayı kardesım. Onunde duzluk var,nasılsa gecıceksın. Ha vurucakmısın,arkada kalma yada lastıgıne vur.... ıkısınıde beceremıyorsun! Bu kacıncı stres altında sacmalaman...
Rai,efendı adam kıl tuy ok... adam zorlanmadan gectı. Gec fren yap,adama mesaj ver,kolay olmayacak de. Zaten sansın yok,bırak carpısarak öl...
Merc her turlu pıslıgı zorluyor. Strateji konusunda yıne galıp geldıler. Baktılar pıt stop ıle gecemıyecekler,kişiliksız bottası yıne yem olarak kullandılar. Napalım,adam pıyon olmayı kabul edıyor. Massa barıcello vs de 2.pılıt du ama hıc bır zaman yarıslarını piç ettırmedıler. Yanı baska takıma yem olunmayı kabul etmedıler. Ha,yarıs ıcınde herseyı yaptılar,kabul ama bırıne meze olmadılar....
Ama amac ne okursa olsun kazanmaksa,merc stratejistleri bu işi biliyor...
Savasan ve akıllı pılot ıstıyorum. Vers ın ruhu,kımı nın aklı bırlesımı bırı yok mu?
Buarada ıkı pılotun yan yana pıstı turlatmak da cıdden pislikti,almanlar yapmaz bu işleri,takımda kı inlizlerin işi....

OmerRS
02-09-2018, 17:14
Ben beğendim yarışı, rekabet çok üst seviyedeydi. Tabi bunda Kimi'yi desteklememin de payı var çok iyi sürdü bence.

Vettel'in startta böyle bişey yapabileceğini tahmin edenler vardı zaten, özellikle ilk viraj ve sonrasında kendini kontrol edemiyor birileriyle temas yaşıyor gereksiz yere.

Ferrari bu sene kullandığı hybrid bataryası ile düzlükte büyük avantaja sahip ve diğer rakipleri henüz bu kullandıkları sistemi keşfedemediler, o yüzden geçilseler bile telafi etme şansları yüksek ve bu yarışın geneli için elinizi güçlendirir kaos ortamında.

Mercedes elektrik motorundan Ferrari kadar güç alamıyor ve düzlük çıkışı hızlanmada yavaş kalıyorlar. Bunun üstüne bir de daha büyük arka kanat kullanıyorlar ki bu düzlük performansını daha da zayıf hale getiriyor. Yalnız Mercedes şasisi ve aerodinamisi yüksek hızlı virajlarda çok iyi, bu sayede rekabetçi kalıyorlar bence.

Redbull da bence Renault güncellemelerine para harcayacağına Honda motorunu sezon ortasında adapte etsinler mevcut şasiye, en azından gelecek sene için data elde ederler.

ghibli06
02-09-2018, 17:20
3-5 yarış önce, 2. pilotların taktik olarak yardımını etik bulmuyordu bu mercedes, yer vermeler önünü kesmeler, bu tarz şeylerin F1 in ruhuna aykırı olduğunu söylüyorlardı, şimdi ne oldu peki? lastikler mercedese uymadı diye ortalığı birbirine kattılar, şimdi nerdeyse geçen seneki gibi pitstopsuz bitirecek duruma geldiler, hani takıma özel lastik, yakıt vs yapılıyor diye ortalığı yıkanlar? HAM-VET temasına ceza olmamalı ben de aynı fikirdeyim ama bu sezon ferrariye çarpan kaç takım ceza aldı? hiç biri, peki mercedese çarpan kaç takım ceza aldı, biri hariç hepsi...

mercedes bu sezonu öyle ya da böyle birinci bitirip, önümüzdeki sene ferrariden daha güçlü bir araç yapma peşinde, bu sene 1. olurlarsa ferrarinin morali kırılır diye düşünüyorlar...

onur_si
02-09-2018, 17:22
ne yarıştı ama
** ilk turda vettelin yaptığı tam bir amatörlük ham gayet temiz geçti bırak sonra düzlükte zaten rahat geçeceksin
** ilk turda hamiltonu düzlükte arkada tutmak zordu ama sonrası kimi baskan usta işi geçti hamiltonu
** ferrari aslında doğru zamanda kimiyi pite aldı ama memur bottasın kimiyi arkada tutmaya çalışacağını hesap edemedi, kimi lastikleri bottasın arkasında bitirdi
** kolay değil yarışın büyük çoğunluğunda tampon tampona nefes almadan hakkıyla yarıştı 39 yaşındaki yaşlı kurt
** ham ı sevmem ama hatasız yarıştı, keske kimi başkan kazansaydı bunu gerçekten haketmişti 100. podyumunu zirvede kutlardı.
** ham a karşı düzlükte bitik lastikle direnmek çok zordu o turda geç fren yapıp lastikleri kilitlese bir sonraki turda direnemezdi artık bıraktı mecburen lastik patlatma riskinden dolayı.
sevmediklerim ve uyuz olduklarım:
1 bottas karaktersiz adam pite girmedi ham için kimiyi engelledi
2 vettel amatörce hata yaptı heyecanını ve hırsını kontrol edemiyor ferrariye yakışmıyor, şu yaşında kimi başkana böyle yarıştığından dolayı ve pol pozisyonundaki savaşından dolayı saygı duyarım.

onur_si
02-09-2018, 17:26

abi en fazla o hareketi 1 tur yapabilirdi bitmiş lastikleri daha da bitirip lastik patlatabilirdi, malesef bottas uyuzu birden hızlı sürmeye başladı kimi arkasına gelince. kiminin bottası gecemeyecegini anlayınca fazla zorlamayıp lastik koruması lazımdı ama ham da çok yakındı iki ucu deynek işte :)

bason
02-09-2018, 17:42
Yarış çok keyifliydi... Rai'ye üzüldüm tek...

OmerRS
02-09-2018, 17:44
Bu arada hiç gerek yok dünyanın bir ucuna gitmeye, takvim:

Spa
Monaco
Silverstone
Monza
Suzuka
Katalunya

Olsa yeter, 2'şer kez yarışırlar olmadı her pistte, takvimdeki çoğu pist reklam organizasyonu gibi. Gerçi şimdi Amerikalılar yönetime geçtiler yakında Nascar'a dönmese bari, bunlar şimdi yarışta farklar artınca SC sokup piste yeniden start verirler TV gelirleri falan artsın diye:)

Alpii
02-09-2018, 17:47
Farklı bir soru soracağım: Bu mercedes'in pit için birden fazla fake atmasının bi yaptırımı felan var mı?

bason
02-09-2018, 17:51
Farklı bir soru soracağım: Bu mercedes'in pit için birden fazla fake atmasının bi yaptırımı felan var mı?

Yoktur bence. Neden olsun ki? :)

Alpii
02-09-2018, 18:13

Neden olmasın ki? :D Pek etik gelmedi, çokta karşılaşılan bi durum olmadığından merak ettim doğrusu :D

*Sonuç olarak VET yine kendi hırsından(!) kendisinin ve Kimi'nin puanlarını, yalnız bırakarak kaybettirdi puanları. Bu kaçıncı bireysel hatası oldu 2 senedir... Hamilton' mental olarak her durumda VET'ten iyi. Vettel burada kaybediyor. İşimiz çok zorlaştı.
Sene 2011'de Schumi'nin dakikalarca ham'i ağlattı anı hatırladıkça vettel'e üzülüyorum...

bason
02-09-2018, 18:15
Neden olmasın ki? :D Pek etik gelmedi, çokta karşılaşılan bi durum olmadığından merak ettim doğrusu :D

*Sonuç olarak VET yine kendi hırsından(!) kendisinin ve Kimi'nin puanlarını, yalnız bırakarak kaybettirdi puanları. Bu kaçıncı bireysel hatası oldu 2 senedir... Hamilton' mental olarak her durumda VET'ten iyi. Vettel burada kaybediyor. İşimiz çok zorlaştı.
Sene 2011'de Schumi'nin dakikalarca ham'i ağlattı anı hatırladıkça vettel'e üzülüyorum...

Etikliği tartışılır ancak her takım için açık bir seçenek. Bence bu tip şeyler güzel nüanslar yaratıyor, çok göze batacak bir şey değil. :D

mert_can 41
02-09-2018, 19:04

Formula bir diğer yarışlara göre daha çok taktiksel bir yarıştır bu yüzden böyle küçük taktiksel olayların olması gayet normal :)

Mercedesler formundaydı ferrarinin pit duvarı oldukça kötü eğer rai daha geç pite soksaydı çok farklı bir sonuç elde ederlerdi. Ferrari yatsın kalksın verst dua ettsin bottası arkasında tutmasa bottas rai ye yetişebilirdi. Gerçekten şaka gibiler adamın arkasına ham değecek nerdeyse adama lastik koru diyorlar :D:D

Onrcn
02-09-2018, 20:06

F1 teams warned over 'fake' pitstops after Mercedes trick (https://www.motorsport.com/f1/news/f1-teams-warned-over-fake-pitstops-after-mercedes-trick/614955/?nrt=54)

`Having been alerted about Mercedes' actions, the FIA now intends to make sure that teams are clear that 'fake' stops are not allowed.`

2015 te takimlar uyarilmis ve fake pit stop yapilirsa tolere etmeyiz demis, sonra kurallar degisti mi bilmiyorum acikcasi hic takip etmedim :)

Alpii
02-09-2018, 20:28
F1 teams warned over 'fake' pitstops after Mercedes trick (https://www.motorsport.com/f1/news/f1-teams-warned-over-fake-pitstops-after-mercedes-trick/614955/?nrt=54)

`Having been alerted about Mercedes' actions, the FIA now intends to make sure that teams are clear that 'fake' stops are not allowed.`

2015 te takimlar uyarilmis ve fake pit stop yapilirsa tolere etmeyiz demis, sonra kurallar degisti mi bilmiyorum acikcasi hic takip etmedim :)

FIA'da techturkey'i takip ediyor galiba :D :D Bakalım sadece boş bir beklentimi bizim için :D

-Bir yerde gördüm, pit-lane kuralarından biri: "Personnel are only allowed in the pit lane immediately before a pit stop and must withdraw to their garages as soon as their work is complete.

Pit-lane procedures (https://www.formula1.com/en/championship/inside-f1/rules-regs/Pit-lane_procedures.html)

MetalliHead
02-09-2018, 20:46
Muhabir: "Bottas, Hamilton'a yardım ediyor, Raikkonen, Vettel'e neden yardım etmiyor?"
Arrivabene : "Biz takımda pilot yarıştırıyoruz, uşak değil"

:D

McKrop
02-09-2018, 21:18
Verstappen tam olarak ne yapti o bolumu kacirdim izleyemedim. Geldigimde spiker 5 saniye ceza alacagini soyledi.

Yaris konusunda ise vettel gercekten basarisiz plot bunu artik tescilledi. Adamin bir ozelligi yok iyi yaptigi bir konu yok. Alonsoyu gectim, carlos sainz bile o arabada daha basarili olur. Ayrica mercedesin bu kadar guclu olup pislik islerle ugrasmasi sinirlerimi alt ust ediyor. Bottas tam bir Devlet Bahçeli

jeffy
02-09-2018, 21:36
Verstappen tam olarak ne yapti o bolumu kacirdim izleyemedim. Geldigimde spiker 5 saniye ceza alacagini soyledi.

Yaris konusunda ise vettel gercekten basarisiz plot bunu artik tescilledi. Adamin bir ozelligi yok iyi yaptigi bir konu yok. Alonsoyu gectim, carlos sainz bile o arabada daha basarili olur. Ayrica mercedesin bu kadar guclu olup pislik islerle ugrasmasi sinirlerimi alt ust ediyor. Bottas tam bir Devlet Bahçeli

Bottas start düzlüğünde arkadan yaklaşırken önce pisti ortaladı sonra viraja yaklaşınca soluna bir yön değişimi daha yaptı...

Telsizdede naaaptım ben yeaaa modundaydı :)

ghibli06
02-09-2018, 21:48
Bottas start düzlüğünde arkadan yaklaşırken önce pisti ortaladı sonra viraja yaklaşınca soluna bir yön değişimi daha yaptı...

Telsizdede naaaptım ben yeaaa modundaydı :)

MAX in bu yön değiştirmeler yüzünden ceza yediğini hatırlaya var mı ?

997TT
02-09-2018, 22:13
Muhabir: "Bottas, Hamilton'a yardım ediyor, Raikkonen, Vettel'e neden yardım etmiyor?"
Arrivabene : "Biz takımda pilot yarıştırıyoruz, uşak değil"

:D
2 yildir bunu yaziyorum,adam piyon olmayi kabul etmis,sahsiyetsiz pilot olmak icine siniyor adamin.
Bu yon degistirme,kazalar gibi bir cok seyde Ferrari ye hep asiri cezalar geldigi gibi,merc ise tam tersi hep kollandi...

mert_can 41
02-09-2018, 22:23

Bottas geçicekken birden fazla yön değiştirip en son bottası pist dışına attı start düzlüğünün sonundaki keskin dönüşte.

MetalliHead
03-09-2018, 00:09

klasik crashstappen. ne kurallar umrunda ne de başkası.geldiği günden beri yaptığı kuraldışı savunmayı yaptı ve bunu hata olarak da kabul etmiyor. fia izleyici çektiği için koruyor, arkasında hollanda ve belçikalı fanları olmasaydı da görseydik. klasik amerikalı yönetici kafası işte, ne kurallar ne de sportmenlik umrunda. varsa yoksa fan çeksin para kazanalım.

Gokmen Erbas
03-09-2018, 01:31
o degil de turkcell Tv’in yayini saatler sonra vermesine ne demeli? instagrama girip paylasimlardan hamiltonun kazandigini gorunce izleyesim kacti resmen. bot tutmus ham vurmus dedim ki oyle de olmus.. vet eline yuzune bulastirmis

HUSNU
03-09-2018, 07:50
Ham a tebrikler . Adam hızlı ve takımdakilere de istediğini yaptırıyor maaşallah Örn Bottas . Neyse, Vettel ilk turda olayı bitirmeliydi bence. Hatta alacağı bütün eleştirilere rağmen gerekirse aşırı zorlama bir atak yapmalıydı. Geçseydi zaten uçar giderdi. Fakat ham dan çok kolay bir atak yediğini düşünüyorum. Rai yi geçmek için yer ararken boşluk bıraktı ve ardından temas. Arkadaş adam önünde , o saatten sonra kendini kolla. Çıldırmamak elde değil. Ferrari pit duvar da sıçtı. Mercedes istediği kadar feyk atsın. Sen öndesin ve strateji avantajı da sende. Daha neyin derdindesin erkenden pite alıyorsun Rai yi. Ham fırsatı teper mi ? Geçişte bence rai nin çokta yapacağı birşey yoktu. Lastikler bitmiş zaten. Orada geçmese bir sonrakinde geçecek. Ama o arada Ham a bir spin attırsaydı tadından yenmezdi orası ayrı :) Starttan sonra tadım kaçtı ama yine de bir umut Rai alır diye bekledim. Vettel bu yarışı alsaydı psikolojik olarak büyük baskı kuracaktı ama avantaj Ham a geçti. Artık sonraki yarışlara bakacağız.

merdal
03-09-2018, 08:06
f1 konularına devamlı yazmak istiyorum ama linç yememek istediğim için yazmıyordum. :) çünkü yıllardır ham'i destekliyorum. şimdi burada bottas'a bi dünya laf söylenmiş piyon vs. Bottas o savunmayı yapmadan önce durumuna bakın. Yarışı 3. bitireceği belli(çok düşük ihtimal 4) yani bottas herhangi bir pozisyondan vazgeçmedi. Adam zaten 3. bitirecekken takım arkadaşına destek oldu. Bundan daha normal ne olabilir? Ayrıca rai'yi savunurken en hızlı turlarından birini attı. Yani yavaşlayıp zaman bile kaybetmedi.

997TT
03-09-2018, 08:22
Raikonnen i “yavaslayıp” gelmesını bekledı ve nedense sonra hızlandı...
Zaten altında kı araba en kotu ilk 3 de oluyor,kım gecebılıcek kı?

ghibli06
03-09-2018, 09:14
f1 konularına devamlı yazmak istiyorum ama linç yememek istediğim için yazmıyordum. :) çünkü yıllardır ham'i destekliyorum. şimdi burada bottas'a bi dünya laf söylenmiş piyon vs. Bottas o savunmayı yapmadan önce durumuna bakın. Yarışı 3. bitireceği belli(çok düşük ihtimal 4) yani bottas herhangi bir pozisyondan vazgeçmedi. Adam zaten 3. bitirecekken takım arkadaşına destek oldu. Bundan daha normal ne olabilir? Ayrıca rai'yi savunurken en hızlı turlarından birini attı. Yani yavaşlayıp zaman bile kaybetmedi.

Yaz hocam sacmalama, ferrariymis mercedesmis, sanma ki burda tartisan kisilerin birbirleriyle sorunu var, tam tersi yaris sonu gorusleri okuyup tartismak cok hosuma gidiyor, sen de keyif al...

Bottas konusuna gelirsek, Bottas takim emrini uyguladi, aman HAM i bekleyim arkamda kalmasin kadrajimdan cikmasin diye yapmadi, burada elestirilen BOT degil Toto... Takim emrine kesinlikle karsi oldugunu soyleyen, mercedeste bu olmaz diyen ve de ferrariyi devamlu bu konuda sikayet eden kendisi... RİC ya da MAX takim emri kabul ederler mi sizce? Bu nedenle hicbiri ferrari ya da mercedesin 2.pilotu olmazlar giderlerse 1.pilot giderler, yiksa mercedes RİC i alirdi onumuzdeki sezon...

merdal
03-09-2018, 10:34
Yaz hocam sacmalama, ferrariymis mercedesmis, sanma ki burda tartisan kisilerin birbirleriyle sorunu var, tam tersi yaris sonu gorusleri okuyup tartismak cok hosuma gidiyor, sen de keyif al...

Bottas konusuna gelirsek, Bottas takim emrini uyguladi, aman HAM i bekleyim arkamda kalmasin kadrajimdan cikmasin diye yapmadi, burada elestirilen BOT degil Toto... Takim emrine kesinlikle karsi oldugunu soyleyen, mercedeste bu olmaz diyen ve de ferrariyi devamlu bu konuda sikayet eden kendisi... RİC ya da MAX takim emri kabul ederler mi sizce? Bu nedenle hicbiri ferrari ya da mercedesin 2.pilotu olmazlar giderlerse 1.pilot giderler, yiksa mercedes RİC i alirdi onumuzdeki sezon...

Bu 2. pilot 1. pilot meselesi tamamen karakter meselesi. Bottas 2. pilotluğu kabullenmiş ve işini çok iyi yapıyor. Takım olarak bakarsak 2 tane 1. pilot karakterinde pilota sahip olmak veya 1. pilot 2. pilot ayrımı yapmak da strateji. Dediğiniz gibi redbullda 2 adet 1. pilot karakterinde sürücü var ve olanlar ortada. pistte kimse olmasa ikisi birbirine çarpar. Seyir zevki = 2 adet 1. pilot, mantık = 1. ve 2. pilot. Ben böyle görüyorum.

Toto konusunda haklısınız. Tüm pislikleri yapıyor kazanmak için. Ama şunu da berliteyim taktik olarak mercedes bu yıl ne kadar iyiyse ferrari de o kadar kötü. Çocukluktan gelen bi ferari hayranlığım var ama alonso ferarriden ayrıldığından beri takımdan soğudum. Bazen ferrarinin stratejilerine bakıp, bu takımı desteklesem şuan çıldırıyordum diyorum. :)

MetalliHead
04-09-2018, 11:41
https://www.youtube.com/watch?v=QQL4dlt-vdo

telsiz konuşmaları

mert_can 41
04-09-2018, 15:13
o degil de turkcell Tv’in yayini saatler sonra vermesine ne demeli? instagrama girip paylasimlardan hamiltonun kazandigini gorunce izleyesim kacti resmen. bot tutmus ham vurmus dedim ki oyle de olmus.. vet eline yuzune bulastirmis

Yaaa bu çok dert bende bazen yarışı işten güçten kaçırmış oluyorum akşam tekrarını izliyorum ama yarış sonu burayı takip edip instagramda paylaşılıyor hiç zevki tadı tuzu kalmıyor nolur story vs atıp sevincimizi paylaşalım hepimiz zevk alalım.

mert_can 41
04-09-2018, 15:21

Redbul için demiyorum çünkü bu sezon arabaları çok geride ama Ferrarinin mercedesten aşağı kalır bir yönü yok vetteli aşırı derecede koruyup rai yi ayırıyorlar vetel arkada rai iyi bir yarış sürdürürken vettel için taktikleri ilk önce rai üzerinde deneyip adamın tüm emeğini çöp ediyorlar. Rai öndeyken vettel daha arkasına gelmeden yol ver demeye başlıyorlar vs Raiyi tamamen dışlamış vaziyette kullanıyorlar. Bu yüzden bottasa kızmak veya mercedes yönetimine kızmak gereksiz geliyor bana.

onur_si
04-09-2018, 15:26
şimdi benim şöye bir teorim var :)
kimi hep vettele yardımcı olacaktı sezon başında bunlar konuşulmuştur. dikkat ederseniz bazı yarışlarda vet arkadan geldi miç direnmedi pist üstünde geçilmeye razı oldu. çünkü ferraride uzun yıllar yarışmak istiyorsa bunu yapmaktan başka çaresi yoktu. ama italyaya gelince işler değişti :)
ferrari genelde monza da açıklar yeni sezon anlaştığı pilotları. bence bu yarışta kimi başkan artık yeni sezonda olmayacağını öğrendi ( en büyük aday leclerc seneye kesin ferraride kimi nin yerine yarışacak)
bizim kimi başkan naptı madem seneye ben yokum bu saatten sonra alayına giderim hesabı.
** ilk defa bu kadar asıldı sıralamalarda pol pozisyonu için çok iyi sürdü
** yarışta startta vettel ilk virajda yanına geldi hatta burnu çıkardı geç frenle güzel bir savunma yaptı ( normalde olsa hiç böyle direnmezdi)
**devamında vettelin hama çarptığı viraja gelelim. kimi vettelin geçmeye çalışacağını anladığından aracı direk ortaladı vettel arkada hazırlıksız yakalandı ve hamilton cezayı kesti. normal yarışlarda kimi takım arkadaşına hiç bu kadar sert savunma yapmazdı. bence artık yeni sezonda olmayacağını anladı ve bu saatten sonra kendi yarışlarına bakacaktır.
ben kimi yi uzun süredir bu yarıştaki kadar hırslı ve kazanmaya aç görmedim lastikleri bitmese bence sonuna kadar geçilmemek için herşeyi yapardı hama karşı.
eğer teorim doğruysa kalan 7 yarışta kimi şov izleyebiliriz :)
bu adam hala hızlı
griddeki en adil yarışan kişi (temiz atak yapıyor ve biri onu geçmeye çalışırkende lastik lasiğe mücadele ye izin verecek boşluğu bırakıyor)
politika kelime oyunları yapmıyor dürüst ve sadece işine odaklı
en büyük hatası ferrari de 2. pilotluğa razı gelip kendini çok ezdirdi eski hırslı günleriyle onu 1 sene daha izlemek isterdim.
biraz uzun oldu ama kalan yarışlarda bu adama dikkat edin :)

ghibli06
04-09-2018, 17:38
Redbul için demiyorum çünkü bu sezon arabaları çok geride ama Ferrarinin mercedesten aşağı kalır bir yönü yok vetteli aşırı derecede koruyup rai yi ayırıyorlar vetel arkada rai iyi bir yarış sürdürürken vettel için taktikleri ilk önce rai üzerinde deneyip adamın tüm emeğini çöp ediyorlar. Rai öndeyken vettel daha arkasına gelmeden yol ver demeye başlıyorlar vs Raiyi tamamen dışlamış vaziyette kullanıyorlar. Bu yüzden bottasa kızmak veya mercedes yönetimine kızmak gereksiz geliyor bana.

takım emrini en fazla uygulayan takım ferraridir, bu net... kimse aksini söylemiyor ki, benim dediğim, mercedes bu kadar laf atarken rakibine, HAM takım emrini vs eleştirirken hatta BOT-RAI çarpışmasını bile takım emrine bağlarken, geçen yarış hileli araç imasında bulunurken, bu yarışta hiç bir şey olmamış gibi aynılarını yapmak...

mert_can 41
04-09-2018, 17:58
takım emrini en fazla uygulayan takım ferraridir, bu net... kimse aksini söylemiyor ki, benim dediğim, mercedes bu kadar laf atarken rakibine, HAM takım emrini vs eleştirirken hatta BOT-RAI çarpışmasını bile takım emrine bağlarken, geçen yarış hileli araç imasında bulunurken, bu yarışta hiç bir şey olmamış gibi aynılarını yapmak...

Bu tamamen rakip psikolojisinden kaynaklı bir durum bence karşı rakip doğru yaptığını bilsede eleştiriyorlardır bunda ne yazıkki mantık veya haklılık aranmaz. İki takım bir birlerine aşırı düşman olmuşlar mercedes adamların evinde yanyana giderek kutlayın diye talimat vermiş böyle olan iki takım ak dese diyeri sonuna kadar kara dicektir bence :)

ghibli06
04-09-2018, 18:12
Bu tamamen rakip psikolojisinden kaynaklı bir durum bence karşı rakip doğru yaptığını bilsede eleştiriyorlardır bunda ne yazıkki mantık veya haklılık aranmaz. İki takım bir birlerine aşırı düşman olmuşlar mercedes adamların evinde yanyana giderek kutlayın diye talimat vermiş böyle olan iki takım ak dese diyeri sonuna kadar kara dicektir bence :)

startta RAI yol verse VET e hatta bunun ardından HAM le çarpışsa mercedes ne açıklama yapardı?

rahmitanir
04-09-2018, 18:13
şimdi benim şöye bir teorim var :)
kimi hep vettele yardımcı olacaktı sezon başında bunlar konuşulmuştur. dikkat ederseniz bazı yarışlarda vet arkadan geldi miç direnmedi pist üstünde geçilmeye razı oldu. çünkü ferraride uzun yıllar yarışmak istiyorsa bunu yapmaktan başka çaresi yoktu. ama italyaya gelince işler değişti :)
ferrari genelde monza da açıklar yeni sezon anlaştığı pilotları. bence bu yarışta kimi başkan artık yeni sezonda olmayacağını öğrendi ( en büyük aday leclerc seneye kesin ferraride kimi nin yerine yarışacak)
bizim kimi başkan naptı madem seneye ben yokum bu saatten sonra alayına giderim hesabı.
** ilk defa bu kadar asıldı sıralamalarda pol pozisyonu için çok iyi sürdü
** yarışta startta vettel ilk virajda yanına geldi hatta burnu çıkardı geç frenle güzel bir savunma yaptı ( normalde olsa hiç böyle direnmezdi)
**devamında vettelin hama çarptığı viraja gelelim. kimi vettelin geçmeye çalışacağını anladığından aracı direk ortaladı vettel arkada hazırlıksız yakalandı ve hamilton cezayı kesti. normal yarışlarda kimi takım arkadaşına hiç bu kadar sert savunma yapmazdı. bence artık yeni sezonda olmayacağını anladı ve bu saatten sonra kendi yarışlarına bakacaktır.
ben kimi yi uzun süredir bu yarıştaki kadar hırslı ve kazanmaya aç görmedim lastikleri bitmese bence sonuna kadar geçilmemek için herşeyi yapardı hama karşı.
eğer teorim doğruysa kalan 7 yarışta kimi şov izleyebiliriz :)
bu adam hala hızlı
griddeki en adil yarışan kişi (temiz atak yapıyor ve biri onu geçmeye çalışırkende lastik lasiğe mücadele ye izin verecek boşluğu bırakıyor)
politika kelime oyunları yapmıyor dürüst ve sadece işine odaklı
en büyük hatası ferrari de 2. pilotluğa razı gelip kendini çok ezdirdi eski hırslı günleriyle onu 1 sene daha izlemek isterdim.
biraz uzun oldu ama kalan yarışlarda bu adama dikkat edin :)

Teorin inş gerçektir hocam.

VET'ten bi halt olmayacağı kesin zaten.

Bari sezon sonuna kadar RAI'den sağlam bi performans izleyebilelim.

kiraccemal
05-09-2018, 01:11
Kırmızılara gerçekten üzüldüm ve HAM ın kazandığına sevinmedim. Adamım MAX yine yaptı yapacağını :) ... ama kabul edelim ki inat edip geri düşmüş olmasına rağmen BOT a yol vermemesi riske girmesi takdire şayandı. Keşke aynı şeyi RAI de yapabilseydi ama maalesef lastikleri buna izin vermedi. Her ne kadar Redbull ve MAX hayranı olsam da kendi evlerinde Kırmızıların kazanmasını ve şampiyonada VET in daha iyi puanlar almasını temenni etmiştim ama maalesef olmadı. HAM ın kazanması dışında benim için güzel, zevkli, heyecanlı yarış oldu.

merdal
05-09-2018, 08:35

söylediklerinde tamamen haklısın ama pislik yapmak bence heyecanı artırıyor. Herkes efendi efendi sürse daha keyifsiz yarışlar izleriz. Birbirinin hakkını yemediği, zarar vermediği sürece rakip takımla zırtaşılmasını ben istiyorum açıkçası. Mesela uzun süredir fake pit görmüyorduk. Mercedes yapmaya başlayınca bi gülümsedim ben. :)

Herkes verstappen'e sallıyo haklı olarak, ama vers biriyle yakınlaşınca hepimiz heyecanlanıyoruz kabul edelim.

ghibli06
05-09-2018, 09:58
söylediklerinde tamamen haklısın ama pislik yapmak bence heyecanı artırıyor. Herkes efendi efendi sürse daha keyifsiz yarışlar izleriz. Birbirinin hakkını yemediği, zarar vermediği sürece rakip takımla zırtaşılmasını ben istiyorum açıkçası. Mesela uzun süredir fake pit görmüyorduk. Mercedes yapmaya başlayınca bi gülümsedim ben. :)

Herkes verstappen'e sallıyo haklı olarak, ama vers biriyle yakınlaşınca hepimiz heyecanlanıyoruz kabul edelim.

MAX in heyecan vermediğini söylemek haksızlık olur, ancak en az onun kadar yetenekli pilotların çoğuna bu ayrıcalıklar tanınmadı, vurdu kırdı çoğu pilotun yarışını piç etti ama ceza almadı, BOT la mücadelesinin çok daha agresifleri oldu, savunurken 3 kere yön değiştirdiği kazalar var ama ceza gelmedi hatta bunlara ceza verilirse F1 in ruhu kaybolur dendi, ozaman neden mercedesle her temasında ceza alıyor? VET SAI ile sıralama turlarında yaşadığı olay sebebiyle 3 sıra cezası aldı, BOT a çarptı diye 5s cezası aldı liste uzar gider, mercedes pilotlarına bu cezalar verilemiyorsa, lobicilik artık tavan yapmış F1de...

Day Walker
05-09-2018, 10:27
Takım emirlerini en çok uygulayan Ferrari'dir.

Schumacher ve İrvine zamanını hatırlayanlar iyi bilir.

rahmitanir
05-09-2018, 13:48
VET şimdi de RAI'ye *** atmış.

S****r git Vettel diyen kaç kişiyiz?

Vettel fumes on Raikkonen: I have to race three cars (http://insideracing.com/index.php/formula-1/item/4598-vettel-fumes-on-raikkonen-i-have-to-race-three-cars)

onur_si
05-09-2018, 14:13
haberlere göre monza öncesi kimiye seneye yoksun demişler yani benim yukardaki teori doğru olacak gibi kalan 7 yarışta 2005 teki gibi o hırslı kimiyi izleyeceğiz. bu saatten sonra vettel nah şampiyon olur. ağlak çocuk :D

ghibli06
06-09-2018, 22:33
https://www.youtube.com/watch?v=SJQFCPJZBIU

Kimi the cool :)

997TT
07-09-2018, 04:54
Hic sasirmadim izlerken,adam dogdugu günden itibaren herşeyi aşmış,hayati yiyip yutmus biri olarak gelmis :)
Iveco van iyimis ama...