PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.(özel hayat hakkında bir sorun)

909
02-09-2018, 23:15
Danışacak kimsem olmadığı ve buradaki abilerimin, arkadaşlarımın görüşü benim için önemli olduğu için buraya bir sıkıntı mı anlatıp sizlerden bir görüş bekliyorum.

Halihazırda 22 yaşındayım uzun bir süredir(2 yıl) iş yok bulamadım nasıl bulamadın diye düşünebilirsiniz.(işsiz olduğumu söylediğim kişiler genelde öyle düşünür.)Ama Diyarbakır da iş bulmak maalesef zor. Petrol istasyonları diğer böyle normal işlerde 35 yaş üstü adamlar yıllardır çalışıyor ve kesin akrabalarıdır. Yani kısaca Diyarbakır da iş yok.

Şimdi okan üniversitesinde ilk ve acil yardım bölümünü kazandım. Bu bölüme gitmem için 70. 000 TL civarı bir yakınımdan borç alıp gideceğim. Yakınım hiçbir şekilde parayı ödemem için sorun çıkarmaz.(parayı hiçbir şekilde geri almayacağını bana hediye olarak vereceğini söylüyor ve parayı geri almayacağından eminim. Bu konuda sorun yok.)

Şimdi bu bölüm kpss ataması en düşük 77 puanla özelde de pek iş yok sanırım. İnternetten aradığım kadarı ile iş az.

Benim korkum bu kadar para verip işsiz kalmak ve kpss'den yüksek puan alamayıp atanamamak.(puan durumu gerçekten sıkıntı derslerim pek iyi değil maalesef)

Bir yanım git iyi kötü bir mesleğin olur diyor.

Bir yanım o kadar para harcayıp boşta durabilirsin gitme diyor. (işsiz kalma riski çok.)

Bir yanım dershaneye git bu bölümün devlet te olan ücretsizini kazanmaya çalış diyor.

Bir yanımda ehliyet alıp askere gidip geldikten sonra iş olan bir şehirde tır şoförü ol ve böylece yaşa diyor.(tır deneyimim yok ama işsizlikten önce transit ile Güneydoğu çalışıyordum işi yapabileceğim düşünüyorum)
En kötü ihtimalle tekrar şoförlük işi bulamazsam askere dönüp uzman çavuş olarak kalmayı düşünüyorum.

Gerçekten fikirleriniz paylaşırsanız benim için önemli. Çünkü danışacak kimsem yok.

GokhanRS
02-09-2018, 23:28
bahsettiğin bölümden mezun olup işsiz kalma ihtimali yok diye duymuştum. kesinlikle özel hastaneler acil servislerinde sürekli açık oluyor bu personel için. sadece şartları çok ağır. aldığı ücrete karşılık acil servis çalışanlarının yorgunlukları hiç adaletli değil.

devlete bel bağlamak ne kadar mantıklı bir gelecek vizyonu bilemiyorum ama en azından atanamasan bile 3-5 yıl özelde çalışabilirsin.

ayrıca kendini ambulans şöförlüğüne odaklayabilirsin, bu bölümü okursan eğer sen varken başkası tercih sebebi olmaz. bakma eskiden kalma yaşlıların arasında okumamış ambulans şöförleri var ama artık bildiğim kadarıyla bu bölümü veya en az sağlık meslek lisesi bitirmek gerekiyor. maaşlarıda genelde 3000-5000 tl arası.

şuanda bile devlet harici 3-4 özel hastanenin acil ambulans şöförü aranıyor ilanı var. önüne geleni alamıyorlar diyebiliyorum. diploma lazım.

kısacası önümüzdeki 30 yıl sağlık sektöründe insanlar işsiz kalmaz. sadece şartlar çok ağırlaşabilir.

Network
02-09-2018, 23:32
Merhaba,

İlk ve Acil Yardım Teknikeri olmak genel olarak uzun vadede psikolojik olarak zorlayıcı bir iştir. Nasıl bir olayla karşılaşacağınız her zaman bilinmez bunun içerisinde kolu bacağı kopmuş çocuklar, organları ortalıkta, kanlar içinde insanlar da olacak, basit yaralanmalar da. Ayrıca vardiyası olacak vs vs. Parasından ziyade öncelikli olarak bu işi nasıl ve ne kadar süre yapabilirsiniz bunu bir değerlendirmek lazım. Etrafınızda bir tanıdık bulup bu meslekle ilgili danışmışsınızdır umarım.

70.000 TL günümüz şartlarında işçi memur mühendis fark etmez, bütün masraflarınızdan sonra iyi ihtimalle 5 yılda toplayabileceğiniz bir para gibi gözüküyor. Üstüne askerlik, düğün dernek derken önümüzdeki yaklaşık 10 yıl kapanacaktır. Yaş oldu 30. Ekonomik olarak zorlayıcı bir tercih gibi gözüküyor.

Bir sene sınava odaklanıp sonra 2 ya da 4 yıllık bir bölümü tercih etmek daha avantajlı gibi duruyor. Eğer 2 yıllık olursa performansa göre 2 yıllıktan 4 yıllığa geçmek de mümkün.

Okumak, iş aramak, birilerinden ya da bir yerlerden haber beklemek, bir şeyleri kazanmak/elde etmek her zaman zordur ama hayat mücadelesi böyle bir durum. Biraz daha sabırlı olmakta fayda var gibi.

Eğitime ya da bu sürece beklemeye tahammülünüz yoksa bu okul için gündeme gelen finansmanı değerlendirip, risk alarak iş kurmayı da deneyebilirsiniz.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim,,

Network
02-09-2018, 23:34
Merhaba,

İlk ve Acil Yardım Teknikeri olmak genel olarak uzun vadede psikolojik olarak zorlayıcı bir iştir. Nasıl bir olayla karşılaşacağınız her zaman bilinmez bunun içerisinde kolu bacağı kopmuş çocuklar, organları ortalıkta, kanlar içinde insanlar da olacak, basit yaralanmalar da. Ayrıca vardiyası olacak vs vs. Parasından ziyade öncelikli olarak bu işi nasıl ve ne kadar süre yapabilirsiniz bunu bir değerlendirmek lazım. Etrafınızda bir tanıdık bulup bu meslekle ilgili danışmışsınızdır umarım.

70.000 TL günümüz şartlarında işçi memur mühendis fark etmez, bütün masraflarınızdan sonra iyi ihtimalle 5 yılda toplayabileceğiniz bir para gibi gözüküyor. Üstüne askerlik, düğün dernek derken önümüzdeki yaklaşık 10 yıl kapanacaktır. Yaş oldu 30. Ekonomik olarak zorlayıcı bir tercih gibi gözüküyor.

Bir sene sınava odaklanıp sonra 2 ya da 4 yıllık bir bölümü tercih etmek daha avantajlı gibi duruyor. Eğer 2 yıllık olursa performansa göre 2 yıllıktan 4 yıllığa geçmek de mümkün.

Okumak, iş aramak, birilerinden ya da bir yerlerden haber beklemek, bir şeyleri kazanmak/elde etmek her zaman zordur ama hayat mücadelesi böyle bir durum. Biraz daha sabırlı olmakta fayda var gibi.

Eğitime ya da bu sürece beklemeye tahammülünüz yoksa bu okul için gündeme gelen finansmanı değerlendirip, risk alarak iş kurmayı da deneyebilirsiniz.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim,,

!KO
02-09-2018, 23:35
işsizde kalsan oku önce okumuş işsiz okumamıştan iyidir her zaman

en kötü başka bir işe girsen bile artı yazar
istanbulda ve okuldaki arkadaş çevrenden komşundan mahalledeki bakkaldan bile bişeyler öğrenirsin tecrübe kazanırsın hayata bakışın değişir emin ol artı bu çevredende iş imkanın olur.
üniye işe girmek için cv ye eklenen bişey olarak görmeyin sakın sonra bizim yaşlara yani 27-32 aralıgında kafanı taşlara vurursun

yıldırımbyzt
02-09-2018, 23:37
Gökhan abininde dediği gibi sağlık okuyan tüm arkadaşlarım şuan iş sahibi çoğu özel olmak üzere memnunlar bildiğim kadar kendi hastaneleri var çoğunlukla iş fırsatı oluyor kendi bünyelerinde. Burssuz kazandıysanız barınma+yemek+ulaşım gibi masraflar dahil 70bin az gelebilir bu arada yurt ücreti falan gibi araştırmalar yaptınız mı

GokhanRS
02-09-2018, 23:53
ayrıca okan üniversitesinin ihtiyacı olan veya deneyim kazanmak isteyen öğrenciler için okul bünyesinde çalışma imkanı da varmış. çalışma saatlerini derslerine göre ayarlıyorlarmış..

yine de orada okumuş birileri varsa onlar o programı da bir araştırırsa güzel olur. sonuçta hem maddi hem tecrübe olarak destek olabilecek güzel bir program (programın sunumu öyle en azından).

i-vtec07
02-09-2018, 23:53
İş konusunda bişey diyemem kardeşim ama şu para vericek yakının soru işareti bende, hemde borc olarakta kabul etmemiş ,hiper zengin falansa eyvallah yada cok yardımseverdir onada eyvallah ama yarın bi gün çıkar seni ben adam ettim der yada durumu kötüye gider parasız kalır belkide isteyerk belkide mecburiyetten ver lan paramı der.

Insanoğlu der mi der .

Paran ya olur olmaz boğazına bişey düğümlenir öyle kalırsın.

Bi yıl çalış devlet okulunda oku. Buda benim tavsiyem.

Gorky
03-09-2018, 00:32
yeteneğinin veya ilgi alanlarının üzerine git. diyarbakır sıkıntı yaratıyorsa işini yapabileceğin bir şehre geçmeye çalış. öğrenciyi müşteri olarak gören özel okul maskesi altındaki ticarethanelere para kaptırmandan daha zor ama daha hayırlıdır. yok olmaz öyle diyorsan 1 sene daha çalış ama istediğin üniversitede istediğin bölümü oku.
kafanı çok karıştırdıysam direk ana temayı söyleyeyim:

üniversiteler iş edindirme kurumu değildir.

909
03-09-2018, 00:43
İş konusunda bişey diyemem kardeşim ama şu para vericek yakının soru işareti bende, hemde borc olarakta kabul etmemiş ,hiper zengin falansa eyvallah yada cok yardımseverdir onada eyvallah ama yarın bi gün çıkar seni ben adam ettim der yada durumu kötüye gider parasız kalır belkide isteyerk belkide mecburiyetten ver lan paramı der.

Insanoğlu der mi der .

Paran ya olur olmaz boğazına bişey düğümlenir öyle kalırsın.

Bi yıl çalış devlet okulunda oku. Buda benim tavsiyem.

Parayı verecek olan kişi çalıştığım dönemden tanıdığım doktor biri ultra zengin değil standart bir yaşamı var. İşten ayrıldıktan sonra da çok yardımcı olduk birbirimize tüm ufak işlerini hallettim bana çok güvenir ve benim şimdiki sıkıntılarımı bilen biri o nedenle okumak istersem parayı verir. Başka türlü vereceğini söylemiyor.

Ama dediğin doğru insanoğlu herşey beklenmeli o nedenle ben her şekil parayı fazlası ile vereceğim. O kesin

Tavsiyen banada mantıklı geliyor hiç yoktan 1 yıl denemeye değer diye düşünüyorum.

909
03-09-2018, 00:54
ayrıca okan üniversitesinin ihtiyacı olan veya deneyim kazanmak isteyen öğrenciler için okul bünyesinde çalışma imkanı da varmış. çalışma saatlerini derslerine göre ayarlıyorlarmış..

yine de orada okumuş birileri varsa onlar o programı da bir araştırırsa güzel olur. sonuçta hem maddi hem tecrübe olarak destek olabilecek güzel bir program (programın sunumu öyle en azından).

Abi pek iyi bir üniversite olduğu söylenmiyor geneli para odaklı olduğunu söylüyor üniversitesinin

yesil
03-09-2018, 00:54
ambulans şoförlüğünün bölümü mü var ya. hayalimdeki meslek ben olsam ambulans şoförlüğü okurum.

909
03-09-2018, 00:57
Gökhan abininde dediği gibi sağlık okuyan tüm arkadaşlarım şuan iş sahibi çoğu özel olmak üzere memnunlar bildiğim kadar kendi hastaneleri var çoğunlukla iş fırsatı oluyor kendi bünyelerinde. Burssuz kazandıysanız barınma+yemek+ulaşım gibi masraflar dahil 70bin az gelebilir bu arada yurt ücreti falan gibi araştırmalar yaptınız mı

ÇOK araştırdım iyi birşey söyleyen duymadım herşeyin çok pahalı ve hesapladığımdan daha yüksek çıkacağı söyleniyor

909
03-09-2018, 01:02
ambulans şoförlüğünün bölümü mü var ya. hayalimdeki meslek ben olsam ambulans şoförlüğü okurum.

Sanırım yok ama artık acil tıp okumuş kişileri sadece şoför alınacağı söylenir ne kadar doğru bilinmez

yıldırımbyzt
03-09-2018, 01:09
ÇOK araştırdım iyi birşey söyleyen duymadım herşeyin çok pahalı ve hesapladığımdan daha yüksek çıkacağı söyleniyor

Şöyle söyliyeyim koü de okuyorum bizim yemekhane 2.5tl yurt özel olursa en ucuz 450 akşam yemeği hariç okul dibi olursa 1000 akşam yemeği hariç.
İstanbul içi özel okuyan bir arkadaşım yediği makarna için 16 lira kaldığı özel yurt için 1200 ödüyor yine akşam yemeği hariç kitap fotokopi gibi dertlerin olacak özel masraf+masraf

909
03-09-2018, 01:12
Dediklerini bende duydum çok para gidiyor muş.
En mantıklısı özele gitmemek bence. Şuan kafama bu yatıyor.

21dc963
03-09-2018, 21:30
aynı şehirde yaşıyoruz yaptıgım iş tercih edecegın bölüme uzak değil sana şunu söyleyebilirim ki sen mezun olana kadar kpss puanının 85 olacagını varsay ayrıca özel de iş bulamazsın ihraç edilenlerle dolu bir sürü sağ. mes. mezunu boşta

GÖKTÜRK
03-09-2018, 22:13
aileden uzakta garnizon hayatı yaşayabilirim dersen eğer jandarma uzman çavuş alımlarını takip et , askerlik şartı yok 3 ay eğitim sonra uzman çavuş oluyosun eğitim sırasında maaşın yatıyor batıda ortalama 4-5k arası maaş alırsın

sanctuary35
03-09-2018, 22:20
bence bir kez daha sınavı deneyip devlet okulunda 2 yıllık makine, elektrik gibi bölümler tercih edebilirsin.

GÖKTÜRK
03-09-2018, 22:23
bence bir kez daha sınavı deneyip devlet okulunda 2 yıllık makine, elektrik gibi bölümler tercih edebilirsin.

bu bölümlerin mühendisliği dahi iş yapmıyor abi zaman kaybı

Scoorp
04-09-2018, 01:44
Valla kardesim sorunun cevabi bende yok ama. Bi tanidiktan geri almamak uzere 70.000 tl. Ne bileyim bana ters, yarin bigun biyerde lafini yapsa utancimdan sokaga cikamam ama yine sen bilirsin

AşkınS.
04-09-2018, 07:30
Madem ki sıkıntıların var,gerçekten işe ihtiyacın var, 1 sene kendini kapat,afedersin deli gibi ders çalış.plan/program yap hem kendine vakit ayır,hemde daha güzel ücretsiz bir okul kazan.. elbet sıkılacaksın ama sabredince olmaz diye birşey yok..

BurakYozgat.
04-09-2018, 08:06
Ders çalışmayı zorunluluktan yaparsan isteksizliğin başarısızlığı getirecektir bence.

Şu an en garanti tercih askeriye gibi geliyor.

Bugraaa
04-09-2018, 08:13
uzman çavuş ol bunların hiçbirisiyle uğraşma derim, en temizi okudun diyelim bölümün şartları ağır zaman geçtikçe o bölümde dolacak ben hiç düşünmez uzman olurdum

Cihan9
04-09-2018, 09:05
Benim konum gelmiş. Hali hazır 2013 mezunu acil tıp tekniyeniyim. 5 yıldır özellerde çalışıyoum. İlk mezun olduğum yıllar bu kadar değildi sağlıkçı sayısı ve iş bulma biraz daha kolay oluyordu. Denizlide yaşıyorum şimdi adım başı sağlık meslek lisesi mevcut. Ve iş olanakları azaldı. Özel bi hastaneye başvuru yapıyorsun eğer çok bir tecrüben yoksa verdikleri ücret asgari ücret!
Bu yıl ilk ve acil yardım için sınava girdim olmadı tutmadı. Şu an için güzel alım sayıları var dediğin gibi bu yıl ki alımlarda en düşük 76-77 gibi kapattı kpss. Acil tıp teknisyenliği ise 85 ve üstü. Paramedik olarak bilinir bölüm ambulans doktoru veya yetkilisi olarak değerlendire bilirsin ilaç yapma yetkisi uygulamarda yetkisi vardır ambulansta. Şu an için okumalı mıyım dersen, bence oku bölüm güzel ve devlete girme şansın kolay biraz zorlarsan. Ama 2yıla ne olur dersen orası hiç bir şekilde garanti değil ama şu an alımları gayet güzel. Özellerde iş bulmaya gelince büyük şehirlerde zorlanmazsın fazla bu birazda senin elinde özel hastanelerde hemşire olarak dahi çalışıyorsun sorun olmuyor. Kısacası yapacak bir şeyin yoksa okumaya değer.

909
04-09-2018, 09:57
Valla kardesim sorunun cevabi bende yok ama. Bi tanidiktan geri almamak uzere 70.000 tl. Ne bileyim bana ters, yarin bigun biyerde lafini yapsa utancimdan sokaga cikamam ama yine sen bilirsin

Haklısın birde orası var

tequila818
04-09-2018, 10:06
Ben şu an 22 yaşında olsam. Herhangi bir devlet üniversitesinde rahat mezun olabileceğim en kolay bölüme girerim. Hem puanı düşük olur hem de dersler kolay olur. Her yaz Work and Travel ile Amerika'ya giderim. Her yaz 4-5 ay aynı şehre gider ve orada ne iş yapabileceğimi araştırırım. Üniversite'den mezun olunca da temelli yerleşirim.

Benim şahsi görüşüm çok zengin değilsen asla ama asla Türkiye'de herhangi bir özel okula 5 kuruş dahi verme, karşılığını alamayacaksın. Üzgünüm ama gerçek bu.

2009 yılında o zamanın kuru ile 1000 dolara yeni mezun olarak işe başlamıştım. Şu an 9 yıllık tecrübem oldu x şirketinde müdür oldum ve yine 1000 dolar kazanıyorum. 9 yıllık emek karşılığı sıfır.

MBuğra
04-09-2018, 10:51
Kardeşim liseden bozma üniversiteleri boşver. Ama özel bir üniversitemsi yerde okuma diyorum diye komple okumayı bırakmanı kastetmiyorum.

Bir zanaat sahibi olmaya bak. Elinde altın bileziğin olsun. Ama sürekli kendini geliştir ve yetiştir. Yabancı dil öğren, benzer zanaat sahipleri dünyada neler yapıyor, araştır. Elimizin altında internet diye birşey var artık.

Yeni nesilin atladığı şey bu yukarıdaki. Herkes iyi kötü bir üniversite okuyup, sonra masabaşı çok para kazandığı iş istiyor ama öyle bir dünya yok.

Senin yaşında olup şimdiki akla sahip olsam, okumayı seçsem diş hekimi olurum ama zanaat kazanmak isteseydim kesinlikle kuaför olurdum.

İngiltere'deki Türk'lerin %50si kuaför %40'ı kebapçı %10'da geri kalan.

Elinde bir zanaatın varsa Kanada, İngiltere gibi ülkelerden kabul almak çok kolay. Ve çok ciddi paralar kazanıyorlar.

sanctuary35
04-09-2018, 21:13
bu bölümlerin mühendisliği dahi iş yapmıyor abi zaman kaybı

kim diyor bunu? belki makinede sektör biraz ağır işler ama hic iş arayan elektrik mühendisi görmedim. izmir manisa bölgesinde bütün fabrikalar ve işletmeler 2 yıllık mezun makine ve elektrik arıyor. hele eletrikten mezun olduktan sonra yanına ekad belgesi koysardan sırtın yere gelmez.