PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Petronas Selenia yağ?

MBuğra
13-09-2018, 20:51
Merhaba,

TR'de orjinal olacak sekilde Petronas Selenia Sport Power 5W-40 motor yagini kimden temin edebilirim?

Tesekkurler.

https://i.hizliresim.com/g6M33R.jpg

KOSEREN
13-09-2018, 21:10
Kaliteli ama pek bilinmeyen bi yağ.Yaygın olmadığı için çok fazla çakması yoktur diye düşünüyorum?

Kadyr
13-09-2018, 21:24
Umraniye sanayide vardi bayisi ben adımda adını unuttum

MBuğra
13-09-2018, 21:57
Kaliteli ama pek bilinmeyen bi yağ.Yaygın olmadığı için çok fazla çakması yoktur diye düşünüyorum?

Herseyin o kadar cakmasi var ki, urkuyor insan.

Umraniye sanayide vardi bayisi ben adımda adını unuttum

Simdi internette ege bayisini buldum yarin arayacagim ama umraniye'dekini bulup gorerek elden alirsam daha iyi olur.

Eger bi sekilde haberdar olursaniz haberim olsun lutfen :)

Kadyr
14-09-2018, 07:23
Merhaba,

TR'de orjinal olacak sekilde Petronas Selenia Sport Power 5W-40 motor yagini kimden temin edebilirim?

Tesekkurler.

https://i.hizliresim.com/g6M33R.jpg

Petronas Bölge Distribütörü Teyin Petrol Ürünleri
buradan almıştım ümraniye sanayide google da çıkıyor

MBuğra
14-09-2018, 07:34
Petronas Bölge Distribütörü Teyin Petrol Ürünleri
buradan almıştım ümraniye sanayide google da çıkıyor

Bugun iletisime geciyorum, çokk teşekkürler :)

Berkan
14-09-2018, 09:29
Cok piyasada olmayan ürün madem neresinden anlasiliyor bunun gercek sahte olusu merak ettim. baksanda su resimden farkli bisey goremeyeceksin muhtemel ;) MBuğra

MBuğra
14-09-2018, 09:42
Cok piyasada olmayan ürün madem neresinden anlasiliyor bunun gercek sahte olusu merak ettim. baksanda su resimden farkli bisey goremeyeceksin muhtemel ;) MBuğra

Distribütörden veya güvenilir bir yerden almaktan başka çare yok. Dışarıdan anlaşılması çok çok zor.

Genelde yağ değişim sirkülasyonu fazla olan tamirhanelerden orjinal şişeleri para karşılığı alıp, içerisine varil yağ koyup, jelatin çekiyorlar ve kapakların uçlarını da lehim veya başka yöntemlerle eritip yapıştırıyolar. ;)

B16
14-09-2018, 09:50
Distribütörden veya güvenilir bir yerden almaktan başka çare yok. Dışarıdan anlaşılması çok çok zor.

Genelde yağ değişim sirkülasyonu fazla olan tamirhanelerden orjinal şişeleri para karşılığı alıp, içerisine varil yağ koyup, jelatin çekiyorlar ve kapakların uçlarını da lehim veya başka yöntemlerle eritip yapıştırıyolar. ;)

Bu tarz yerler varil olarak alır ki yağ birim maliyeti düşsün. 1 lt orjinal ambalaj yağ ile 5 lt. orjinal ambalaj arasında fiyat farkı var. 5 tane 1'er litre alsan daha pahalıya geliyor. Yanlış biliyorsun.

Ayrıca, senin bu mantık ile bakarsak hiç kimseye güvenemeyiz ki aldığın yağ piyasa'da bilinen bir yağ değil. Fason diye tabir edilen ürün olma ihtimali yüksek veya tarihi eski yağ da olabilir.

Castrol, Mobil1, Motul, Liqui Moly ve Shell sürkilasyonu yüksek ve rafta çok beklemeyen yağlar iken hem bu kadar titizlenip hemde Türkiye'de pek tercih edilmeyen yağı satın almak istemen ve bunu söylerken'de "sahte ürün çok olabiliyor" demen daha da garip.

MBuğra
14-09-2018, 10:00
Bu tarz yerler varil olarak alır ki yağ birim maliyeti düşsün. 1 lt orjinal ambalaj yağ ile 5 lt. orjinal ambalaj arasında fiyat farkı var. 5 tane 1'er litre alsan daha pahalıya geliyor. Yanlış biliyorsun.

Ayrıca, senin bu mantık ile bakarsak hiç kimseye güvenemeyiz ki aldığın yağ piyasa'da bilinen bir yağ değil. Fason diye tabir edilen ürün olma ihtimali yüksek veya tarihi eski yağ da olabilir.

Castrol, Mobil1, Motul, Liqui Moly ve Shell sürkilasyonu yüksek ve rafta çok beklemeyen yağlar iken hem bu kadar titizlenip hemde Türkiye'de pek tercih edilmeyen yağı satın almak istemen ve bunu söylerken'de "sahte ürün çok olabiliyor" demen daha da garip.

Yanlış bilgimi düzelttiğin için teşekkür ederim. Demek ki bana başka tür yerler denk gelmiş.

Evet, bir miktar güven problemim var.

Aracımın üreticisi bu yağı önerdiği için bunun arayışındayım. Normalde bugüne kadar hep Motul ürünlerini tercih etmekteydim.

Ancak pek tabii günden güne motor yağı sektöründe yeni gelişmeler ve üretimler olmakta. Bu bağlamda Fiat 9.55535-S2 onayı olan alternatiflerin kullanımı düşünmekte ancak muhtemel müspet yada menfi sonuclari hakkinda yağ konusunda bilgisi yuksek olduğuna inandığım buyuklerimle halihazırda irtibat halindeyim.

B16
14-09-2018, 10:17
Yanlış bilgimi düzelttiğin için teşekkür ederim. Demek ki bana başka tür yerler denk gelmiş.

Evet, bir miktar güven problemim var.

Aracımın üreticisi bu yağı önerdiği için bunun arayışındayım. Normalde bugüne kadar hep Motul ürünlerini tercih etmekteydim.

Ancak pek tabii günden güne motor yağı sektöründe yeni gelişmeler ve üretimler olmakta. Bu bağlamda Fiat 9.55535-S2 onayı olan alternatiflerin kullanımı düşünmekte ancak muhtemel müspet yada menfi sonuclari hakkinda yağ konusunda bilgisi yuksek olduğuna inandığım buyuklerimle halihazırda irtibat halindeyim.

Yine yanlışlık var.

Bugün'e kadar benzinli araç için hiç iki farklı 5w-40 yağ görmedim. Sadece dizeller için DPF ibaresi olur.

Ayrıca, aracın üretim yılında ki yağ teknolojisi ile bugün ki yağ teknolojisi bir değil ve sana o zaman anlaşma yaptıkları yağ firmasını öneriyorlar bugün Shell ile yarın Mobil1 ile anlaşırlar ona takılma.

Araç fabrika'dan çıkarken Petronas ile çıktı diye Petronas aramak yanlış ki bu araç sıfır bir araç olmadığına göre herhangi bir 5w-40 konarak bugünlere kadar geldiyse yarınlar'a da gider.

Madem Fiat'ın onayı senin için önemli

Shell 5w - 40 bu onayı sunuyor.

http://www.shell-livedocs.com/data/published/tr/6f58c6c7-e005-47f7-85a4-26bff1d9a1a8.pdf

Hatta çok titiz isen Shell'in kendi işletmesi olan benzinlikler'e gidip bu yağı alabilirsin onlarda çakma çukma yapacak değil ya.

Yağ konusunda dikkat etmek gereken şey fabrika 5w-40 koy diyorsa ve ortam koşulları sağlanıyorsa o yağı kullanmak.

Bir sorum daha var.

Erzurum'da yaşasaydın 5w-40 Fiat bilmem ne onaylı yağ ile yağın donacağını biliyor musun?

Edit: Her türlü iddiasına varım ki o aracı yetkili Alfa servisine götürsen senin aracına koyacakları yağ Petronas olmayacaktır.

MBuğra
14-09-2018, 10:43
Yine yanlışlık var.

Bugün'e kadar benzinli araç için hiç iki farklı 5w-40 yağ görmedim. Sadece dizeller için DPF ibaresi olur.

Ayrıca, aracın üretim yılında ki yağ teknolojisi ile bugün ki yağ teknolojisi bir değil ve sana o zaman anlaşma yaptıkları yağ firmasını öneriyorlar bugün Shell ile yarın Mobil1 ile anlaşırlar ona takılma.

Araç fabrika'dan çıkarken Petronas ile çıktı diye Petronas aramak yanlış ki bu araç sıfır bir araç olmadığına göre herhangi bir 5w-40 konarak bugünlere kadar geldiyse yarınlar'a da gider.

Madem Fiat'ın onayı senin için önemli

Shell 5w - 40 bu onayı sunuyor.

http://www.shell-livedocs.com/data/published/tr/6f58c6c7-e005-47f7-85a4-26bff1d9a1a8.pdf

Hatta çok titiz isen Shell'in kendi işletmesi olan benzinlikler'e gidip bu yağı alabilirsin onlarda çakma çukma yapacak değil ya.

Yağ konusunda dikkat etmek gereken şey fabrika 5w-40 koy diyorsa ve ortam koşulları sağlanıyorsa o yağı kullanmak.

Bir sorum daha var.

Erzurum'da yaşasaydın 5w-40 Fiat bilmem ne onaylı yağ ile yağın donacağını biliyor musun?

Edit: Her türlü iddiasına varım ki o aracı yetkili Alfa servisine götürsen senin aracına koyacakları yağ Petronas olmayacaktır.

Evet, servise götürsem Petronas koymayacaklar. Yetkili servislerin adı zaten yetkili. Sanayi de çok daha kabiliyetli, becerikli ustalar mevcut. Zaten TR'de yetkili servis, aracını getirmezsen garantiden dışarı çıkarırız korkusundan gidilen, resepsiyonda sizi bayanın karşılayıp çay verdiği, içinde (nadiren istisnalar olsa da) kalfanın bi tık üstü ustanın altı yeteneğinde elemanların olduğu yerler. Zaten biraz risk alıp, kendini geliştiren kendi dükkanını açıyor. Zira yetkilide çalışma saatleri, ücret vs. tatmin edici değil.

Yetkili servis konusunda ben zaten kendim yağımı alıp servis bakımına götüreceğim. Onlardan sadece filtre vs. temin edeceğim. Ha normalde yetkili servise de gitmem. Ancak aracım bugüne kadar sürekli yetkili servis bakımlı gelmiş, bu zinciri bozmak istemiyorum.

Marka-motor yağı anlaşmalarında hemfikiriz. Benim nazarımda önemli olan kullanıcı yorumları.

http://www.techturkey.com/forum/dizel/233446-yag_secimi_cok_farkedermi_.html Mesela şurada 1.5 dci için elf yağın diğer marka yağlara nazaran çok daha iyi olduğu belirtilmiş.

Bu bağlamda yurtdışı forumlarda Petronas çok övülmüş ve bir çok kullanıcı bunu tercih etmiş. Başta Shell veya Motul koymayı düşünüyordum, Petronas ismini bile duymamıştım itiraf edeyim. Ancak bu kadar övülünce ve terich edilince TR'de araştırmak ve temin imkanına bakmak istedim, konuyu da bu bağlamda açtım.

Bugüne kadar hep Marmara bölgesinde yaşadığım için yağ seçimlerinde viskotizeyi tercihimi bu yönde yaptım. Soğuk bölgelerde yaşasam tabiki de viskotize tercihim farklı olur ve hatta Kanada' da ki gibi şehir elektriğine bağlı araç motor ısıtıcı kullanmayı bile düşünürdüm.

rain man
14-09-2018, 12:15
Kardeşim aslanın karnı mi acıkmış?

Selenia konusunda ısrarcı olmana gerek yok. Shell helix 5w40 ultra pureplus eğer sertifikası karsilaniyorsa kesinlikle tavsiye ederim. Bunu uzun süre petronas selenia kullanmış biri olarak söylüyorum. Ikidir motul ile degisiyorum. Shellde motor daha sarsıntısız ve ilk calismasi daha sessiz gibi. Tekrar shelle donucem.

MBuğra
14-09-2018, 12:52
Kardeşim aslanın karnı mi acıkmış?

Selenia konusunda ısrarcı olmana gerek yok. Shell helix 5w40 ultra pureplus eğer sertifikası karsilaniyorsa kesinlikle tavsiye ederim. Bunu uzun süre petronas selenia kullanmış biri olarak söylüyorum. Ikidir motul ile degisiyorum. Shellde motor daha sarsıntısız ve ilk calismasi daha sessiz gibi. Tekrar shelle donucem.

Est. abi seninkinin yanında bizimkisi zararsız kedi yavrusu.

Ben Motul fanıyım abi, i10'a bile Motul koyuyordum ama bu markayı ilk tecrübem, hassas aletler netice de titizleniyorum o yüzden. Yoksa Japon filan olsa zeytinyağı bile koyarım, sıkıntı değil. :)

Shell hakkında da çok olumlu yorumlar okudum, daha önce hiç kullanmadım ancak. Tedariği vs.'de kolay.

Bakalım biraz daha araştırayım, vazgeçeceğim galiba Petronas'tan.

CemBerk
14-09-2018, 13:05
Kullanan yetkili servislerden bulunabilir. Mesela İzmir Poyraz otomotivde Egea'ya bakım yaptırdım kullandıkları yağ Selenia yazıyordu ama ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum koyulurken gözümle görmedim.

sekizsilindir
14-09-2018, 14:38
Yine yanlışlık var.

Shell de iki farklı 5w40 var fiyatları farklı, sertifikaları da farklıdır diye düşünüyorum.
Shell helix hx8 5w40 ve Shell helix ultra 5w40..
Topu konunun uzmanı Dou ya atıyorum.

Dou
17-09-2018, 21:59
Shell de iki farklı 5w40 var fiyatları farklı, sertifikaları da farklıdır diye düşünüyorum.
Shell helix hx8 5w40 ve Shell helix ultra 5w40..
Topu konunun uzmanı Dou ya atıyorum.

Sertifika farki olmasa da icinde ufak farkliliklar var.

Burda pennzoil platinum (avrupa da shell helix) ile platinum ultra (helix ultra) arasindaki en buyuk farklilik ultranin icinde ekstradan bor (boron) katkisi olmasi. Eger yagi 15 bin km ve uzeri kullanmiyorsaniz ultraya gerek yok.

Karakuş
21-08-2020, 12:00
Konuya bir güncel çekmek istiyorum. Aracıma fabrika, Fiat 9.55535-GH2 - ACEA C3 yağ konulmasını tavsiye ediyor. 5-40 'Selenia Sport Power' tam uyumlu ancak piyasada hiç görmedim. Selenia Türkiye distribütörünü de yaptığım araştırmada bulamadım. Bileniniz varsa lütfen adres ya da telefon bilgilerini iletir misiniz?

Bir de 'Ravenol' isimli bir markaya rastladım, bu markanın yağıda gereksinimleri karşılıyor ama daha önce hiç duymadığım, kullanmadığım bir marka olduğu için emin değilim. Bu marka hakkında tecrübesi olan var mıdır?

Sizlerden konu hakkında yardım-bilgi talep ediyorum dostlar. Speclere uygun, kullanabileceğim farklı bir marka da olabilir.

Ormanci
21-08-2020, 12:12
Konuya bir güncel çekmek istiyorum. Aracıma fabrika, Fiat 9.55535-GH2 - ACEA C3 yağ konulmasını tavsiye ediyor. 5-40 'Selenia Sport Power' tam uyumlu ancak piyasada hiç görmedim. Selenia Türkiye distribütörünü de yaptığım araştırmada bulamadım. Bileniniz varsa lütfen adres ya da telefon bilgilerini iletir misiniz?

Bir de 'Ravenol' isimli bir markaya rastladım, bu markanın yağıda gereksinimleri karşılıyor ama daha önce hiç duymadığım, kullanmadığım bir marka olduğu için emin değilim. Bu marka hakkında tecrübesi olan var mıdır?

Sizlerden konu hakkında yardım-bilgi talep ediyorum dostlar. Speclere uygun, kullanabileceğim farklı bir marka da olabilir.

Shell Helix Ultra 5W-40 | Shell Turkiye (https://www.shell.com.tr/suruculer/madeni-yaglar/helix-binek-arac-motor-yaglari/helix-tam-sentetik-motor-yaglari/shell-helix-ultra-5w-40.html)

Shell Helix Ultra karşılıyor.
Başka da marka yoksa diğerlerine bakmayın bile.

MBuğra
21-08-2020, 13:16

Bir de 'Ravenol' isimli bir markaya rastladım, bu markanın yağı da gereksinimleri karşılıyor ama daha önce hiç duymadığım, kullanmadığım bir marka olduğu için emin değilim. Bu marka hakkında tecrübesi olan var mıdır?

Selam,

Öncelikli olarak, Petronas 5-4 Selenia Sport Power şu an isim değiştirmiş durumda. Yeni adı Petronas SELENIA Quadrifoglio

GH2 konusunda da, sertifikalı olarak maalesef Türkiye'de karşılığı ve satışı olmayan bir yağ tipi. Yetkili serviste dahi satışı yok bu yağın. Petronas'ın TR Dist. ile de iletişime geçtim ancak bu yağı ithal etmediklerini ilettiler. (Bir petronas bayisi araciligi ile iletisime gecmistim telefonda, ancak su anca kayitlarda tel no bulamadim=

Rus forumunda birisi normal belirli bir yağ tipine ( ACEA C3 + 229.51) bir takım katkıların konularak kullanıcının kendisinde GH2 spece ulaşabileceğini belirtmiş. Ancak belirtilen katkılar TR'de bulunmamakta. Tabi belki aynı işi yapan başkaca katkılar da olabilir, hiç araştırmadım açıkcası. Translate ile incelemek istersen linki aşağıda ekliyorum:

Выбор масел для FIAT и FCA. - Страница 3 - Выбор моторного масла для авто - Форум oil-club.ru - Выбор моторных масел, трансмиссионных жидкостей, антифризов, топлива, смазок. Форум экспертов и Ğ»ÑŽбителей. (https://www.oil-club.ru/forum/topic/35751-%D0%B2%D1%8B%D0%B1%D0%BE%D1%80-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-fiat-%D0%B8-fca/page/3/?tab=comments#comment-1381542)

Bu bağlamda GH2 konusunda geriye kalan TR'deki tek çözüm, Shell 5-40 kullanmak. Onun da olayı şu, FCA'dan alınmış resmi bir GH2 onayı yok, ancak GH2 teknik yeterliliklerini karşılar diye bir ibaresi var. Nitekim Fer-Mas dahi Shell yağ kullanmakta. Fer-Mas ne alaka denirse, Alfa Romeo Giulia Q'ya konulması gereken yağ yine Selenia Quadrifoglio. 2.9 Giulia motorunun 2 pistonu kesilmiş Ferrari California olduğu göz önüne alınırsa, Ferrari'nin de kullanması gereken yağ yine GH2. Dolayısıyla Fer-Mas'ın koyduğu yağı kullanmakta sakınca olmaz diye düşünülebilir.

Diğer taraftan yurtdisi Shell Oil Selector'da Ferrari California için kullanılması gereken yağ tipi 5-40 Racing diye bir yağ tipi cikiyor ve gerçekten böyle bir yağ var mı yok mu o ayrı bir tartışma konusu :D

Ben 1.8 tbi aracima ilk bakımda Shell koydum, ikinci ve son yaptığım bakımda Liqui Moly 5-40 koydum. Henüz gözle görülür bir fark göremedim. Ha önümüzdeki sene gurbetçi bir dostumuz arabayla yurtdışından gelirken bagajına 12 litre Selenia yağ atma fikrim var o ayrı :)

Uzun oldu ama son olarak belirteyim, Ravenol, Valvoline filan güvenip denemeyedim açıkcası.

dark_crow
21-08-2020, 14:07
İstanbul Ümraniye de Teyin Petrol var bölge distribütörü.
2 hafta önce bir kaç arabaya yağ almak için direkt yerlerine gittim. Ümraniye Fatih Sanayide.

Karakuş
03-09-2020, 12:56
Dostlar cevaplar için teşekkür ederim, çok faydası oldu :icon_tup: