PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dump valve arizasi nasil anlaşilir?

crazyngagerz
21-09-2018, 08:28
Merhaba,

1.4 Tsı 140 hp Golf 5 twincharger aracım var.
Araçta soft yazılım var.
Son günlerde özelliklerde ara hızlanmalarda turbo devreye girmiyor hissi veriyor.
Orjinal Dump valve yazılım sonrası 1.0 bar üzerine çıktığı için bozuluyormuş.
Dump valve arızasını anlamak için ne yapabilirim?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

derviscapaci
21-09-2018, 10:21
Aynı araç için bi arakadaşım yazılım arefesinde yarın yapılacak yazılım hazır. Acaba o da mı aynı sorunu yaşayacak downpipe komple eksoz var yanlızca.

Ayrı bir konu açmıştım fikir veren olmadı. Soft yazılımla scirocco ya da polo gti ile denediniz mi ? Nasıl bi tablo oluyor.

crazyngagerz
21-09-2018, 10:45
Aynı araç için bi arakadaşım yazılım arefesinde yarın yapılacak yazılım hazır. Acaba o da mı aynı sorunu yaşayacak downpipe komple eksoz var yanlızca.

Ayrı bir konu açmıştım fikir veren olmadı. Soft yazılımla scirocco ya da polo gti ile denediniz mi ? Nasıl bi tablo oluyor.

Sorun yaşama ihtimali yüksek, yazılımı yapan kişiye sorarsa detaylı bilgi verir.
Şu ana kadar deneme yapmadım hocam fakat hissedilir fark oluyor.
Bende yazılım ve downpipe dışında her şey orjinal

utkunoa
21-09-2018, 10:47
Vagcom ile 115. kanalı loglayın specified ve actual boost karşılaştırması yapıp basıncın mı gidip geldiğini görebilirsiniz. Dumpvalve i de sökün ancak vag grubuda diyafram bulunmadığından dışardan anlayamayabilirsiniz.

crazyngagerz
21-09-2018, 10:49
Vagcom ile 115. kanalı loglayın specified ve actual boost karşılaştırması yapıp basıncın mı gidip geldiğini görebilirsiniz. Dumpvalve i de sökün ancak vag grubuda diyafram bulunmadığından dışardan anlayamayabilirsiniz.

Teşekkür ederim, vagcom olan bir yere sizin bahsettiğiniz gibi tarif ederim.

MeRtCaN
21-09-2018, 11:15
Log alma işlemleriniz siz değil bence yazılımı yapan kişinin bakması gerek..

yazılım yapıo işin arkasında durmuyorlar ıse bence yazılım fırmanızı degıstırın

derviscapaci
21-09-2018, 11:30
Sorun yaşama ihtimali yüksek, yazılımı yapan kişiye sorarsa detaylı bilgi verir.
Şu ana kadar deneme yapmadım hocam fakat hissedilir fark oluyor.
Bende yazılım ve downpipe dışında her şey orjinal

Teşekkürler zaten söylemiş o başında dv yok diye ona göre basınç açılacakmıs .

Sizin soruna gelince westgate le alakalı bi sorun olabilir mi acaba ?

crazyngagerz
21-09-2018, 14:28
Teşekkürler zaten söylemiş o başında dv yok diye ona göre basınç açılacakmıs .

Sizin soruna gelince westgate le alakalı bi sorun olabilir mi acaba ?

ilk olarak GFB DV+ ALIP DV değişimi yapacağım eğer sorun devam ederse westgate kontrolü yaptırırım.

crazyngagerz
21-09-2018, 14:29
Log alma işlemleriniz siz değil bence yazılımı yapan kişinin bakması gerek..

yazılım yapıo işin arkasında durmuyorlar ıse bence yazılım fırmanızı degıstırın

Hocam haklısınız bulunduğum yerde fazla seçeneğim yok o yüzden kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

ghibli06
24-09-2018, 19:39
Hocam haklısınız bulunduğum yerde fazla seçeneğim yok o yüzden kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

turbodan DV e bağlanan hortum-boru her ne varrsa tıkayın ve de abartmadan kısa bir tura çıkın basıncı anlık gözlemleyin, yükseliyorsa basınç DV arızalıdır ben genelde bu şekilde basitçe tespit ediyorum, daha yeni başıma geldi...

crazyngagerz
28-09-2018, 19:43
Sorunu test etmeden ikinci el olarak aldığım GFB DV+ dumpvalve takarak çözdüm.

fuatozkan
19-11-2018, 11:22
K03 turbo üstündeki yeri turbocudaki eleman yayı çıkardı siyah parça ile plastik kapak arasına ben geniş pul tarzı bişey koy sağlam olsun dedim ama istediğim şekilde yapmadı.

Probleme gelirse alt devirlerde basınç düştü gibi. Yüksek devirde basıncım geliyor yine ama garip bir ses de geliyor böyle bişeyler titriyor gibi. Acaba oaradan mı kaçırmaya başladı.

Şöyle düşünüyorum turbo bastığı havayı tekrar çekip basıyor gibi. Daha önce başına gelen yada yardımcı olabilecek kim var turboyu sökmeden açıp güzelce tıkayabilecek.

eticet06
23-12-2018, 18:51
Tsi da vakum horturmu yoktur dumpvalvede

eticet06
23-12-2018, 18:53
turbodan DV e bağlanan hortum-boru her ne varrsa tıkayın ve de abartmadan kısa bir tura çıkın basıncı anlık gözlemleyin, yükseliyorsa basınç DV arızalıdır ben genelde bu şekilde basitçe tespit ediyorum, daha yeni başıma geldi...

ghibli06
23-12-2018, 19:01

TSİ sistemini çok iyi bilmem, genel anlamda DV kontrolü dediğim gibi yapılır...