PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aptallaşmak

Vuh
25-09-2018, 23:00
Merhabalar abilerim. Sürekli aklımdan aynı şeyleri geçirmekten sıkıldım, kimseye de dert anlatmak istemem fakat birkaç görüş duymak rahatlatır belki diye düşündüm, görüşlerine en çok saygı duyduğum insanların burda olması sebebiyle buraya bir şeyler karalayıp akıl almak istedim sizlerden. Yazı anlamsız bir yazı olacak, aşağıda yazılanların kimseye bir faydası yok. Lütfen boş vakti bol olmayan birisi varsa merak edip okumasın
Okula çok hevesli başladım, kötü sayılabilecek bir okuldan öğretmenlerimin yönlendirmesiyle daha iyi bir okula geçtim. Ortaokulda çok sorulu testler nasıl oluyormuş gir bir görmüş olursun kafasıyla soktukları sınavda derece yaparak Ankara'da hatırı sayılır bir özel okuldan burs kazandım. Deliler gibi ders çalışanlardan değil de derste dersi dinleyip akşam sürekli bilgisayar oynayıp ailesiyle vakit geçirenlerdendim.
Ortaokul bitti, yine Ankara'nın en iyi liselerinden birini kazandım. Bunlar olurken hayatımın bir rutini gibi oluyordu, özel bir çaba sarf etmedim yani. Ne olduysa lisede oldu, ailede çatırdamalar başladı, evdeki huzursuzluk okula yansıdı. Derslerim kötü değildi ama eskisi kadar iyi değildi ve benim hiçbir şey için hevesim kalmamaya başladı. En son lise bitmeden fazlaca olaylı bir şekilde ailem dağıldı ve ben yalnız kaldım. Bu sırada kendimi online oyunlara verdim, ordaki insanlarla sürekli vakit geçirmeye başladım, bisikletime ve arabalara tutkuyla bağlandım. Bu sayede yaşadıklarımı kabullendim hayata devam ettim vesaire. Abartılacak bir durum, hatta gayet normal bile denebilir ama benim için hiç kolay olmadı. Çevremdekiler beni hep çok güçlü bildiler ama el bebek gül bebek yetiştirilmiş evin tek çocuğu için hiç kolay olmadı.
Başarım son sene dibe vurmuştu millet harıl harıl üniversiteye hazırlanırken ben sırf bisiklet sürmek için okula ve dersaneye gidiyor, ordan eve gelip kafama göre vakit geçiriyordum. Son sene hiçbir şey öğrenmedim desem yeridir. Eskiden zehir gibi olan kafam iyice hamura dönmüştü anlatılanı anlamıyordum, çalışmaya hevesim hiç yoktu.
Bu haldeyken yine kendi şehrimde, köklü ve iyi sayılabilecek bir okulda tutkumu mesleğim haline getiririm kafasıyla otomotiv mühendisliğine kaydımı yaptırdım. Senelerdir ne derslere dikkatimi veriyordum ne de vaktimi ayırıyordum. Artık aptallaştığımı hissediyordum nitekim üniversitede de matematik bilgisi gerektiren hesap kitap derslerinden tek tek kalmaya başladım. Çizim, tasarım veya taşıtlarla ilgili teorilerin, çalışma prensiplerinin vesaire anlatıldığı derslere ilgim çok yüksek olmasına rağmen (neredeyse hepsi AA'dır) işin içine matematik, türev, integral girdiğinde hiçbir şey anlamıyorum. Çalışmak istemiyorum, çalışsam da anlamıyorum. Derslere gitmek istemiyorum. Kendimi moron gibi hissediyorum afedersiniz. Şu an üçüncü sınıftayım, gelecek derslerin notlarına baktıkça bu okul nasıl bitecek diye strese giriyorum, kalbim hızlanıyor. Her mühendisin rahatça yapabilmesi gereken formül türetme vesaire gibi işler benim için anlaması imkansız şeyler gibi, sadece izliyorum tahtada olan bitenleri..
Sık sık aklımda "değmez" cümlesi. Vizyonum falan kalmadı. Hiçbir hevesim yok. Kafam basmıyor gibi hissediyorum. Ne bileyim chip tuning üzerine veya oto ses sistemi üzerine, süspansiyonlar üzerine vesaire vesaire profesyonelleşmek veya ileri sürüş teknikleri adı geçtiğinde akla gelen adam olmak istedim mesela hep, ama bunun yolunun mühendislikten geçmediğini yeni yeni idrak edebiliyorum.
Mühendislik çekilecek dert değil gibi geliyor. Neden bütün bunları öğrenmek, sürekli sinir stres verici hesap kitaplar peşinde koşmalıyım diye soruyorum sürekli. O arabayı lansman günü alıp bir iki saat kullanıp "virajda böyle salınıyor, vites atarken şöyle titriyor" diyen adam hem zevkli bir iş yapıp hem de daha çok sevilecekse ben neden o arabayı en ufak civatasını hesaplaya kitaplaya üreten arkadaki takımdan olayım diyorum.
Yazıyı duraklaya duraklaya yazıyorum. Yukarıda konudan bağımsız çok saçma şeyler anlatmışım. Birkaç saçma şey daha anlatıp konuyu açayım. Zaten bir iki fikir aldıktan sonra moderatörlerle konuşup konuyu sildirmek niyetim :)
İşin özeti başarılı sayılabilecek bir eğitim hayatının sonunda mühendislikteyim. Fakat beynim bitmiş gibi hissediyorum, çalışmıyor, mühendisliğe ilgim yok ve hiçbir şeyi anlamıyorum, anlatılan her şey insanüstü şeylermiş gibime geliyor. Sevdiğim şeyleri yaparken onunla bir olmuş gibi hissederim mesela. Sevdiğim bir oyunu oynarken bilgisayarımla bir olurum. Araba sürerken sanki bir parçammış gibi hisseder, dış dünyayla bağlantımı koparırım. Bazen karşısına geçip uzun uzun izleyip hatta gözyaşı dökecek kadar da arabaları seviyorum. Fakat bu mühendislik işinde böyle hissedemiyorum. Aracın virajı savrulmadan dönebileceği maksimum hızı görmek için sayfalar süren hesaplar yapmak istemiyorum, bizzat o arabayla o virajı limitlerde dönmenin vereceği hazzı yaşamak istiyorum. Cümleyi okuyunca çok saçma geliyor ama hislerimi yazıya böyle dökebildim, umarım anlatabilmişimdir.

Aklımda ne vardı, ne çok saçma şey anlatmışım. İşin kısası kafam derslere basmıyormuş gibi hissediyorum. Çizim programlarıyla saatlerce haşır neşir olup kendimi geliştirebilecek heves hala içimde varken çoğu derste yaptığımız hesaplara uzaktan bakmak bile kalbimi hızlandırıyor, asla anlayamayacakmış, yapamayacakmışım gibi hissettiriyor. Ders çalışamıyorum sanki her şeyi unutmuş gibi hissediyorum, lisenin en başından çalışmaya başlasam anca toparlar gibi hissediyorum böyle olunca yine strese giriyorum. Okul asla bitmeyecek, çok geç kalmadan bırakayım diyorum sürekli. Huzurum kalmadı tam bir aptal gibi hissediyorum. Eskiden herkese ders anlatan kişiyken şimdi herkesin alay edeceği potansiyele sahibim. Bu durumdan nasıl kurtulurum hiçbir fikrim yok. Psikolojik destek veya haplar mı yardımcı olur, yoksa sıfırdan bir matematik kursu mu bulayım diye kendime soruyorum sürekli. Çok acayip bir moddayım, yazının başında ne yazdığımı, neden buraya bir şeyler yazmak istediğimi bile hatırlayamıyorum.. Aptallaştığımı hissedebiliyorum ama önüne geçemiyorum.
Her türlü yorum, fikir ve soruya açığım. "Kardeşim ne anlatmışsın spor gazetesi, hiçbir şey anlamadık anlattığından" demeniz bile kafi, bir çıkar yol arıyorum çok bunaldım :D

Schumi
25-09-2018, 23:12
Çok üzüldüm durumuna. Gerçekten çok zor bir durumda olmalısın bunları yazıya döktüğüne göre. Sorunun kaynağı acaba liseyi matematiği iyi öğrenmeden bir şekilde bitirmiş olmandan mı kaynaklanıyor bilemiyorum ama matematik ile alakalı kurs yada ders almanı tavsiye ederim. Psikolojik destek / yardımda alman yararına olacaktır.

turbo&quattro
25-09-2018, 23:25
Universite hersey degil. Egerki sevdigin seye biryerlerden baslayabiliyorsan basla. Okul vs tabiki zaman kaybi degil ama olmuyorsa olmuyor Alayli olursun diplomali degil.

excellency23
25-09-2018, 23:37
ilkokulda ortaokulda basarili olman pek bisey ifade etmiyor. belki gercekten basmiyordur kafan yapacak bisey yok bence. matematigi bastan ogrenmeyi deneyebilirsin ama buna sabrin-gücün var mi bu önemli.

mesela cizim programlariyla saatlerce hasir nesir olup kendini gelistirebilecegini dusunuyosan yap. gelistir kendini. en iyilerden biri ol. cogu muhendisten iyi kazanirsin zaten. maksat motivasyonunu azmini dogru yonlendirmen. matematik calisicam diye 5 saat oturup zaman oldurecegine hic calisma daha iyi. baktin olmuyor vazgectin devam edersin zaten üniversiteye. yasin kücük.

aybarsdnr
25-09-2018, 23:45
Mühendislik konusunda seni çok iyi anlayabiliyorum.

Bende kimya mühendisliğini 6 senede bitirdim. Senin gibi derslere girip hiçbir şey anlamıyordum. Sonra zaten gitmemeye başladım. Sırf o kimyasal bağlar vs. görmemek için sınava yarım saat kala okuldan çıkıp gitmişliğim bile çoktur. 4.5 sene bittiğinde ben ancak 2-2.5 seneyi tamamlamıştım ve asıl derslerim bunların arasında değildi. Son 1.5 senemde her aldığım derste 1. veya 2. oluyordum ve çok başarılı projelerle bölümü bitirdim. Benim senden farkım matematiği çok sevip, kimya, fizik sevmemem.

Kırılma noktası ise; bir tanıdığımızın bana çok çok basit bir kimyasal reaksiyonun sebebini sormasıyla oldu. muhtemelen kimyaya giriş dersinin ilk saatinde anlatılan bir şey. Ondan sonra şu şekilde hırslandım: sevsem de sevmesem de bunları da bilmeliyim, genel kültür olarak görmeliyim. Sonra öğrenmeye çalıştım ve gerçekten bir şeyler öğrendikçe keyif almaya başladım. Benim şansım, aynı kendim gibi olan bir arkadaşımla birbirimizi destekleyip gaza getirmemiz oldu. Hocalar tarafından en sevilmeyen iki öğrenci, bölümün en başarılıları oldu.

Özet olarak dostum, kendini motive etmen lazım. Ya bir arkadaşla ya da tek başına. Şunu hayal etsene; bir aracın ilk test sürüşünü yapıyorsun ve "virajda şöyle salınıyor, vites atarken böyle titriyor, sebebi ise şu ..... " demek ne güzel bir ayrıcalık.

Bu arada şuan kendi işimi yapıyorum ve zamanında nefret ettiğim kimya ile alakalı. Ama şuan iyi ki diyorum çünkü neyin ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini biliyorum.

onursumer
26-09-2018, 00:12
matematik hem kolay hem zordur , oğrenir sürekli pratik yaparsan tıkır tıkır çozersin ara verirsen bildiğini bile yapamaz kendini aptal hissedersin

mühendislik fakulteleri ise gozuktuğunden daha can sıkıcı bende açıkcası sıkıldığım için bitiremiyorum şuan okulu ki aramızda 10 yaş var :D gozunde buyumesin ama dunyanın sonuda değil

997TT
26-09-2018, 00:28
Mutlaka hayata ve suan yaptigin işe yani ogrencilige tutunucak bir motivasyon yaratmalısın.
Kimse basariz bir adanla calismaz,teste araba vermez vs vs
Ayrica psikolog dan destek alip,bir kac adim daha atabilirsin.
Ancak dersi yada matematigi anlamaman doğal,ilgi ve bilgi meselesi.
Ustune egilsen eminim yaparsin,alt yapi var cunku.

İbrahim Erdem
26-09-2018, 00:39
Seni anlayabiliyorum. Çok şükür ailevi sorunlar yaşamadım senin durumuna düştüm.Ortaokulda CS atarak Türkiye çapında iyi bir anadolu lisesine girdim. Üni sınavına ise insanüstü bir hırsla çalışıp ilk 5000 e girerek (neden tıp yazmadın demeyin ağır konuşurum. Ciddiyim.) ülkenin en sağlam ve sayko mühendislik bölümlerinden birine başladım. Ama ünide okurken ne hikmetse ne motivasyonum ne vizyonum kalmıştı. Tek sevdiğim şey olan arabalarla ilgili magazin bilgilerdi.Durumum belki de senden daha kötüydü neredeyse. Tıbbi destek almak zorunda kalmıştım.
Dersler konusunda yapman gereken şey eğer o dersi sevmiyorsan sadece sınavı geçmeye bak.Zaten sınavların çıkmışı hocaların ne sorduğu bellidir. O derste öğrenmen gereken şeyleri sonra başka sevdiğin derste toparlarsın.
Esasında birebir konuşarak yardımım dokunabilir belki. Numaramı özelden yolluyorum.

İbrahim Erdem
26-09-2018, 00:41
Seni anlayabiliyorum. Çok şükür ailevi sorunlar yaşamadım senin durumuna düştüm.Ortaokulda CS atarak Türkiye çapında iyi bir anadolu lisesine girdim. Üni sınavına ise insanüstü bir hırsla çalışıp ilk 5000 e girerek (neden tıp yazmadın demeyin ağır konuşurum. Ciddiyim.) ülkenin en sağlam ve sayko mühendislik bölümlerinden birine başladım. Ama ünide okurken ne hikmetse ne motivasyonum ne vizyonum kalmıştı. Tek sevdiğim şey olan arabalarla ilgili magazin bilgilerdi.Durumum belki de senden daha kötüydü neredeyse. Tıbbi destek almak zorunda kalmıştım.
Dersler konusunda yapman gereken şey eğer o dersi sevmiyorsan sadece sınavı geçmeye bak.Zaten sınavların çıkmışı hocaların ne sorduğu bellidir. O derste öğrenmen gereken şeyleri sonra başka sevdiğin derste toparlarsın.
Esasında birebir konuşarak yardımım dokunabilir belki. Numaramı özelden yolluyorum.

düzeltiyorum.

GÖKTÜRK
26-09-2018, 01:26
Kardeşim öncelikle hayatın daha çok başında olduğumuzu dile getirmek istiyorum aramızda 1 yaş var herşeyi yapabilecek yaşlardayız eğer sağlık problemin yoksa ki anladığım kadarıyla yok bu kadar kendini dibe koyup sanki bomboş bir adammışsın gibi davranma kendine, biraz daha bardağın dolu tarafından bak kendini olumlu düşüncelere sevket , enseyi karartmışsın hemen kenara atmışsın bazı şeyleri kendi içindeki o başarma hevesinide kendin yok etmişsin. Öncelikle herşeyi yapabilecek güçte olduğuna inanman ve sıfırdan başlamak için kendine bir yol çizmen gerekiyor. Online oyunları bende yıllarca oynadım knight online mt2 vb hala steamdan bazı oyunları oynarım ama hayatımın bütününü bunun içine koyarak değil , haftada 2-3 kere 1-2 saat kafa dağıtmak için.Öncelikle online oyunlara ayırdığın zamanın fazla olduğunu düşündüğüm için bunu hayatına olumsuz etki etmeyecek bir seviye indirmeni tavsiye ederim. Bununla beraber , üniversitede her dersi anlayarak vermen gerekmiyor emek verip gerçekten başaramıyosan sistemin bozukluklarına ayak uydur , belki doğru değil ama kopya çekerek bile geçebilirsin eğer emek veripte gerçekten dersi veremiyorsan , büyüklerim yanlış anlamasın ama iç anadoluda ki bir kaç üniv hariç geri kalanlarında kaldığın dersten geçmek ***** partinin bir il başkanının telefonuna bakıyor sınav listesinde imzası olmayan adamların AA BA ile geçtiğine şahit olduk.Eee şartlar böyle oldu mu mecburen bazı noktalarda bu tarz doğru olmayan davranışlarda yapılıyor. Ama bu iş başını belayada sokabilir o yüzden ilk hedef çalışarak başarmak olsun , hem çalışıp hemde kopya veya arkadaşlarından sınav esnasında ufak tefek yardımlar almayı başarırsan zaten o konuda bir sorunun kalmayacaktır.

Seni ölü toprağından kurtaracak , tekrardan ayağa kalkman için hareketlendirecek bir kaç gerçek başarı öyküsü oku , film izle , varsa analitik bilimlerde başarı sağlamak adına yön çizmene yardımcı olacak kitaplar al eğer kitapların artan fiyatlarından şikayetçiysen ben sana istediğin bir kitabı hediye ederim seve seve , belki buradan sana bu tarz kitaplar hediye edecek abilerimizde çıkar ellerinde varsa.

Benim söyleyeceklerim bu kadar , ikimizde aynı şehirdeyiz canın sıkılır yüz yüze içini dökmek istersin ben seni gene dinlerim özelden numaralaşabiliriz. Umarım seni tekrardan ayağa kaldırırız , her zaman kendime şiar belirlediğim Ulu Önderimizin söylediği o kıymetli sözlerle yazıma son vericem

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti'ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! (1927)

GÖKTÜRK
26-09-2018, 01:27
Kardeşim öncelikle hayatın daha çok başında olduğumuzu dile getirmek istiyorum aramızda 1 yaş var herşeyi yapabilecek yaşlardayız eğer sağlık problemin yoksa ki anladığım kadarıyla yok bu kadar kendini dibe koyup sanki bomboş bir adammışsın gibi davranma kendine, biraz daha bardağın dolu tarafından bak kendini olumlu düşüncelere sevket , enseyi karartmışsın hemen kenara atmışsın bazı şeyleri kendi içindeki o başarma hevesinide kendin yok etmişsin. Öncelikle herşeyi yapabilecek güçte olduğuna inanman ve sıfırdan başlamak için kendine bir yol çizmen gerekiyor. Online oyunları bende yıllarca oynadım knight online mt2 vb hala steamdan bazı oyunları oynarım ama hayatımın bütününü bunun içine koyarak değil , haftada 2-3 kere 1-2 saat kafa dağıtmak için.Öncelikle online oyunlara ayırdığın zamanın fazla olduğunu düşündüğüm için bunu hayatına olumsuz etki etmeyecek bir seviye indirmeni tavsiye ederim. Bununla beraber , üniversitede her dersi anlayarak vermen gerekmiyor emek verip gerçekten başaramıyosan sistemin bozukluklarına ayak uydur , belki doğru değil ama kopya çekerek bile geçebilirsin eğer emek veripte gerçekten dersi veremiyorsan , büyüklerim yanlış anlamasın ama iç anadoluda ki bir kaç üniv hariç geri kalanlarında kaldığın dersten geçmek ***** partinin bir il başkanının telefonuna bakıyor sınav listesinde imzası olmayan adamların AA BA ile geçtiğine şahit olduk.Eee şartlar böyle oldu mu mecburen bazı noktalarda bu tarz doğru olmayan davranışlarda yapılıyor. Ama bu iş başını belayada sokabilir o yüzden ilk hedef çalışarak başarmak olsun , hem çalışıp hemde kopya veya arkadaşlarından sınav esnasında ufak tefek yardımlar almayı başarırsan zaten o konuda bir sorunun kalmayacaktır.

Seni ölü toprağından kurtaracak , tekrardan ayağa kalkman için hareketlendirecek bir kaç gerçek başarı öyküsü oku , film izle , varsa analitik bilimlerde başarı sağlamak adına yön çizmene yardımcı olacak kitaplar al eğer kitapların artan fiyatlarından şikayetçiysen ben sana istediğin bir kitabı hediye ederim seve seve , belki buradan sana bu tarz kitaplar hediye edecek abilerimizde çıkar ellerinde varsa.

Benim söyleyeceklerim bu kadar , ikimizde aynı şehirdeyiz canın sıkılır yüz yüze içini dökmek istersin ben seni gene dinlerim özelden numaralaşabiliriz. Umarım seni tekrardan ayağa kaldırırız , her zaman kendime şiar belirlediğim Ulu Önderimizin söylediği o kıymetli sözlerle yazıma son vericem

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti'ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur! (1927)

CVK
26-09-2018, 01:38
Ben hala senin gibi düşünüyorum. Ülke de öyle bir imkanım olsa kendime bir garaj açardım. Çünkü keyif alıyorum o işten. Ama mühendis oldum. Türkiye'nin bize dayatması bu.

CVK
26-09-2018, 01:50
Ayrıca iş imkanı olarak da sana şöyle özet geçeyim. Ben YTU makinayı bitirdim. Benim ortalamam 2.56, bütün otomotiv firmalarına başvurdum. Sadece Ford çağırdı. Gittim görüşmeye şasiden çağırdılar. 7-8 kişilik bir grup canımı aldıktan sonra en son bölümün müdürü ile görüştüm. Adam eline bir helezon alıp bu hangi aracın olabilir sence diye sordu bildim, gitti bana ticarilerdeki makası da sordu onu da bildim.

Akabinde ortalamadan dolayı elenmişim. İngilizce de konuştuk görüşmede ama sınavdan da 60 almışım sanırım 70 istiyorlar. İşe almadılar. IK dan ağzını beygir gibi yaya yaya konuşan bir hatun süreç durdu deyince kafamdan aşağıya kaynar sular indi. Ben de gittim alakasız bir firmada hatrı sayılır paraya çalışıp iki sene biriktirip almanyaya zemin hazırladım.

Sonra orada işe giren insanlardan haberler gelmeye başladı, dönemimden kişiler. Şu girdi bu girdi diye. İnan bindiği araba dizel mi benzinli mi ayıramayan, dayısındaki bmw yi anlatırken kick-down ı "kanka ona basınca araba 8 silindir oluyomuş" diye tabir eden, otomatik manuel arası farkı soran adamlar oralarda çalışıyor. (Hepsi doğru bu yazdıklarımın, birebir duyduğum veya bana sorulan sorulardır)

Tutkumuzun anasını bellediler. Ben de sokarım sizin şirketlerinize dedim geldim almanyaya. Hikayem bu, aslında bu almanyaya gelme amacım da budur, burada bir otomotiv firmasında çalışmak.

Ama adam gibi bir meslek sistemi olsa dediğim gibi bu atraksiyonlara girmeden açardım garajımı sabahlara kadar keyif aldığım işi yapardım.

screamforce
26-09-2018, 01:56
otomobillere daha akın olup onları anlamak için makine mühendisliği okuyan bi kardeşin olarak yazıyorum aslında aynı problem bende de var 4. sınıfa geçtim ama 1. sınıftan matematik dersini veremedim hala,başka derslerde aynı soruları çatır çatır çözmeme rağmen o dersin sınavında kala kalıyorum , okuduğum şehre gelince başıma ağrılar giriyor artık bütün arkadaşlarımdan soyutladım kendimi çünkü anlamsız karı kız futbol siyaset vs gibi bi sonuca ulaşmayan beni bi adım ileri taşımayan muhabbetlerden bıktım usandım artık. Mutlu muyum ? Hayır. Okulu bitirmek istiyor muyum? Evet. Okuldan keyif alıyor muyum? Hayır. ama dersleri çok seviyorum mühendis olarak herkesin boş boş baktığı şeyleri anlamanın hazzı tarif edilemez. İlgi ve isteklerine ulaşamıyormuş gibi hissetmen bence biraz saçma herkesin test edip hakkında bişeyler söylediği bi şeyi senin yapmış olman gerçekten paha biçilemez bi duygu nerden mi biliyorum tübitak yarışlarını bilirsin bi yıl takım kaptanlığı yaptım okulumuzun ekibinde süspansiyon açılarını ağırlık merkezini şasisini frenlerini kısacası kaporta hariç (başka bi arkadaşım tasarladı) herşeyi kendim tasarladım ,seçtim ve ürettim ve aracı test ederken yaptığım hesapların doğruluğunu görmek inan herşeyden çok umut verdi bana böyle bi kulübe katılarak sende aynı hazzı yaşabilirsin mesela. Fakaat bütün bnarın sonucunda şuan okulum ne kadar uzadı kestiremiyorum desem yeridir umurumda mı ? hayır. çünkü öğrendikçe ne kadar az bildiğini farkediyor insan ve bana bunu o kulüp ve araba öğretti.Benim yazım seninkinden saçma oldu muhtemelen çünkü en az senin kadar kafam karışık mühendisliğin kaderi bu belkide . Abilerim sanırım benimde bazı tavsiyelere ihtiyacım var :)

screamforce
26-09-2018, 01:58
otomobillere daha akın olup onları anlamak için makine mühendisliği okuyan bi kardeşin olarak yazıyorum aslında aynı problem bende de var 4. sınıfa geçtim ama 1. sınıftan matematik dersini veremedim hala,başka derslerde aynı soruları çatır çatır çözmeme rağmen o dersin sınavında kala kalıyorum , okuduğum şehre gelince başıma ağrılar giriyor artık bütün arkadaşlarımdan soyutladım kendimi çünkü anlamsız karı kız futbol siyaset vs gibi bi sonuca ulaşmayan beni bi adım ileri taşımayan muhabbetlerden bıktım usandım artık. Mutlu muyum ? Hayır. Okulu bitirmek istiyor muyum? Evet. Okuldan keyif alıyor muyum? Hayır. ama dersleri çok seviyorum mühendis olarak herkesin boş boş baktığı şeyleri anlamanın hazzı tarif edilemez. İlgi ve isteklerine ulaşamıyormuş gibi hissetmen bence biraz saçma herkesin test edip hakkında bişeyler söylediği bi şeyi senin yapmış olman gerçekten paha biçilemez bi duygu nerden mi biliyorum tübitak yarışlarını bilirsin bi yıl takım kaptanlığı yaptım okulumuzun ekibinde süspansiyon açılarını ağırlık merkezini şasisini frenlerini kısacası kaporta hariç (başka bi arkadaşım tasarladı) herşeyi kendim tasarladım ,seçtim ve ürettim ve aracı test ederken yaptığım hesapların doğruluğunu görmek inan herşeyden çok umut verdi bana böyle bi kulübe katılarak sende aynı hazzı yaşabilirsin mesela. Fakaat bütün bnarın sonucunda şuan okulum ne kadar uzadı kestiremiyorum desem yeridir umurumda mı ? hayır. çünkü öğrendikçe ne kadar az bildiğini farkediyor insan ve bana bunu o kulüp ve araba öğretti.Benim yazım seninkinden saçma oldu muhtemelen çünkü en az senin kadar kafam karışık mühendisliğin kaderi bu belkide . Abilerim sanırım benimde bazı tavsiyelere ihtiyacım var :)
otomobillere daha yakın olup onları anlamak için makine mühendisliği okuyan bi kardeşin olarak yazıyorum aslında aynı problem bende de var 4. sınıfa geçtim ama 1. sınıftan matematik dersini veremedim hala,başka derslerde aynı soruları çatır çatır çözmeme rağmen o dersin sınavında kala kalıyorum , okuduğum şehre gelince başıma ağrılar giriyor artık bütün arkadaşlarımdan soyutladım kendimi çünkü anlamsız karı kız futbol siyaset vs gibi bi sonuca ulaşmayan beni bi adım ileri taşımayan muhabbetlerden bıktım usandım artık. Mutlu muyum ? Hayır. Okulu bitirmek istiyor muyum? Evet. Okuldan keyif alıyor muyum? Hayır. ama dersleri çok seviyorum mühendis olarak herkesin boş boş baktığı şeyleri anlamanın hazzı tarif edilemez. İlgi ve isteklerine ulaşamıyormuş gibi hissetmen bence biraz saçma herkesin test edip hakkında bişeyler söylediği bi şeyi senin yapmış olman gerçekten paha biçilemez bi duygu nerden mi biliyorum tübitak yarışlarını bilirsin bi yıl takım kaptanlığı yaptım okulumuzun ekibinde süspansiyon açılarını ağırlık merkezini şasisini frenlerini kısacası kaporta hariç (başka bi arkadaşım tasarladı) herşeyi kendim tasarladım ,seçtim ve ürettim ve aracı test ederken yaptığım hesapların doğruluğunu görmek inan herşeyden çok umut verdi bana böyle bi kulübe katılarak sende aynı hazzı yaşabilirsin mesela. Fakaat bütün bnarın sonucunda şuan okulum ne kadar uzadı kestiremiyorum desem yeridir umurumda mı ? hayır. çünkü öğrendikçe ne kadar az bildiğini farkediyor insan ve bana bunu o kulüp ve araba öğretti.Benim yazım seninkinden saçma oldu muhtemelen çünkü en az senin kadar kafam karışık mühendisliğin kaderi bu belkide . Abilerim sanırım benimde bazı tavsiyelere ihtiyacım var :)

MCN21
26-09-2018, 02:59
Lise son sinifta derslerden uzak kaleigin icin ozellikle matematik konusunda zorlanman cok normal. Turev integral hesaplerin lisenin ilk 3 senesine hic benzemiyor. Hemen hemen basari konusunda ayni durumdaydim oradan biliyorum. Muhendislerin genel belasidir math2, en azından bizim okulda öyleydi. Çok zorlanıyorsan gidip inek denilen çalışkan tiplerin arasına atla sınav öncesi onlarla çalış. O da olmadı 3-5 “Kopya” hazirla geç o dersi. Herkesin zorlandığı belli başlı dersler olur üniversitede, bunun için okumayı bırakıp pes etmemeni tavsiye ederim.

Viraj hesabı yapmak yerine, deneyerek görmek bütün otomobil tutkunlarının hayalidir. Tabi bunun için önce bir mesleğe sahip olup araba alacak kadar para kazanmakta gerekiyor.

Herkes okuyup başarılı olacak diye bir durum yok ama imkanın varsa ilk tecihin okumak olsun. Okurken staj için kesin başvuruşar yap mesleği gör. Al diplomayı baktın olmuyor yine gidip istediğin işi yaparsın.

Üniversite sadece eğitim yeri değil aynı zamanda kültür ve çevre edinebileceğin önemli bir yer. Bunu da unutmamak gerek.

sekizsilindir
26-09-2018, 03:36
Önce güzel hayaller kurun..

Korollacı
26-09-2018, 09:38
sanal aleme fazla takilma pc oyunlari vs. gibi. okuldan senin gibi otomobillere merakli bir kac arkadas edin onlarla sosyalles matematigi sevmeyebilirsin veya anlayamayabilirsin bu gayet normal. kendini akilsiz kafasi calismiyor moron gibi dusunme herkesin el becerisi yetenegi farklidir. okulunu bitirip o sevdigin test suruslerini kendin yapip daha detayli bi sekilde yorumlarda bulunabilirsin. hayallerinin pesini birakma

Anıl E.
26-09-2018, 09:44
Üniversiteyi bitirdikten sonra işsiz mezunlar furyasına katılacaksan,üniversite okumasan da olur maalesef ülkemizde durum bu.

Sanayide çalışan , el emeği iş yapan adamların geliri babamın ve benim gelirimden daha fazla mesela.Üniversite okumak,bitirmek her şeyin garanti altına alınması anlamına gelmiyor artık. Ya üst düzey bir üniversitede çok fazla farkedilecek bir öğrenci olacaksın,tuttuğunu kaçırmayan kaliteli kurumlarımız az da olsa var ya da anlattığın sevdiğin işe kendini ver.

Ben keşke sanayide çırak olsaydım yıllar yıllar önce,belli bir mesleği öğrenseydim üniversite okumasaydım diye düşünüyorum.

odtü okuyanın kıymeti mi var ? :)

Octane
27-09-2018, 11:20
Suruyle yanlis bilgiler var burada.
Birincisi hic bir muhendis kafasindan hesap yapmaz hic bir yerde.
Muhendislerin muhendislik yaptigi yer dizayn kismidir. Ortada hic bir sey yokken sifirdan istekleri karsilayabilecek sekilde bir sey dizayn etmek. Depolama tanki olur cati kafes olur konveyor olur program olur otomobil olur vs vs. Bunlari da zaten cesitli programlarla yaparsin. Gereken hesaplamalar onlarla yapilir. Kimse sana washer metoduyla su analitik uzaydaki hacmi hesapla demez yani. Kimse diferansiyel denklemleri kafasindan cozmuyor.
Fakat bu ulkede sifirdan bir sey yaratan herkes ac. Nedeni ise ulkede uretim yok ihracat yok ki adam ne uretip kime satsin.
Bu durumda ulkedeki muhendisler ne yapar cogunlukla?
Gider santiyede dikilir usta kontrol eder. Alt yuklenici kontrol eder. Excelde rapor hazirlar.
Iki tane ayri okulda iki farkli dalda muhendislik okumus biri olarak soyluyorum. Okuldaki basarinla gercek hayatin alakasi yok.
Guzel kurumlarda kebap is dedigin sey torpildir. Haricinde dandik dandik yerlerde elalemin sacmaliklarinin icinde galericiden az para kazanarak calisirsin, seni kopek yerine koyarlar. Parani da alamazsin dogru duzgun. Ki zaten sen 'ben matematik yapamiyorum uhu' diyerek yelkenleri indirmissin.
Gercek hayatta kimsenin ne olup bittigi hakkinda bir bilgisi yok. Kimsenin hayalden oteye giden planlari uyguladigi yok. Herkes ne yaparsa millet onu yapiyor. Cunku sen hayallerinin pesinden kosarsan kimse yaninda yer almiyor. Gerizekaliya bak bi ev bile alamadi deyip geciyorlar, bankada isterse bir milyon liran olsun.
Ben birlesmis milletlerde calisiyorum/ben tobb'da calisiyorum/ben muhendisim yaaanee diye dolasan cogu kisiyle mantikli bir muhabbet surduremezsin. Herkes birbirinin altindaki arabayi, yanindaki kadini ya da adami, evini, gittigi tatilini, giydigi elbiseyi cekistiriyor.
Sen de burada 'ben matematik yapamiyorum muhendisligi bitirebilecek miyim muhendis olabilecek miyim' diye geceleri uyumuyorsun depresyona giriyorsun.
Arabasinin patlak lastigi icin cekici cagirip man'da uretimde calisan muhendis var bu ulkede hey yavrum hey. Bir bilsen ne moronlar nerelerde gorev yapiyor, ne cevherler issiz issiz geziyor yillardir.
Okul denen seyi bir an once bitirip kurtulup yolunu cizeceksin. Gidipte sagda solda parcalanmanin alemi yok okul okudugun bolumle ilgili calisacagim diye. 20 yillik evli adam karisindan vazgeciyor bosaniyor siz 5 yil okul okudunuz diye o unvani birakip baska ise kosturamiyorsunuz.
Guzel kardesim buraya bu konuyu acman bile senin eksikliklerinin farkinda oldugun anlamina gelir. Bu nasil buyuk bir erdem biliyor musun? Instagram kosturanlar gibi burnu buyuk kibirli sacma sapan bir kisiligin yok. Iste bu yuzden ben eminim ki ileride basarili olacaksin.
Yilmak yikilmak kacmak gocmek yok. Git okulunu bitir kurtul. Onune bak is planini yap ve uygula.
Haydi kolay gelsin.

johnie
27-09-2018, 11:36
Dostum öncelikle geçmiş olsun. Sen de isteksizlik başlamış.

Genç adamsın, güzel bir bölüm okuyorsun "Mühendislik" gerçekten çok ciddi ve emek isteyen bir bölüm. Gençsin, istiyorsun fakat ileriyi de düşünerek çalıştığında ve konsantre olduğunda iyi ki yapmışım diyeceksin. 21 Yaşında gencecik adamsın, tuttuğunu kopartacak yaşlar bunlar, bu yaşta öğrenemedikten sonra inan ilerisi için yollar daha da zorlaşacak ve illallah etmeye başlayacaksın.
Yolun yarısı bitmiş bak, 3. sınıftasın biraz daha sıktığında dişini ileride güzel günlerin olduğunu mesleğinin getirisini de düşündüğünde iyi ki ben bu yazıyı buraya yazmışım, iyi ki bana fikir vermişler diyeceksin, yaz bunu bir kenara. 30 Yaşındayım, 3 senedir bisiklete biniyorum "keşke" kelimesini aklımdan sildim. Daha önce başlasaydım diyorum ama iş işten geçti artık, şu an ileriye odaklıyım, önüne zamanlı hedefler koy onlara ulaş, geçici değil ama zamanlı hedefler koyarsan emin ol şu an ki düşündüğünden daha başka birisi olacaksın.
En kısa zamanda derslerini tekrar toparlamanı ve derecelerin ile kendini gururlandırman dileğiyle, Sevgiler.

imprezaWRC
27-09-2018, 11:39
Mühendislik çekilecek dert değil diyenlere, evet bakınız Jerome Haslin, adam iyi derece ile Makine Mühendisi olmuş ve 20 küsür yıldır Michelin'de lastik test pilotu olarak görev yapıyor.
Bu adam mühendis olduğu için test sürüşü sonrasında R&D'deki mühendislere neyi ne kadar düzeltmelerini ne yapsalar daha iyi oluru anlatabiliyor. Matematik, kimya ve fizik ise hayatın her yerinde, otomobili düzgün park edebilmen bile matematik ile alakalı. Ben eşime paralel parkı matematik ile anlattım.
İyi ve hızlı bir otomobil ile hepimizin ağzı kulaklarına varıyor ama önemli olan sen bir test pilotu olacaksan ve üretim geliştirme departmanına faydan olacak ise bana sorarsan kendini bir an önce motive etmen ve matematiği hatta fiziği sevmen gerekiyor.
İzlemeyenler için
YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=gQ9qQHLme6w)

https://www.youtube.com/watch?v=gQ9qQHLme6w

Best Job in the World: Jerome Haslin Michelin test driver | Evo (https://www.evo.co.uk/features/features/232005/best_job_in_the_world.html)

AşkınS.
27-09-2018, 18:19
Kendini motive et ve bugün başlıyorum de. Programlar hazırla,belirlediğin program saatlerinden de çıkma. 2 ya da 3 yıl sabret,sonra istediğin yere girmek için elinde anahtarın olacak,o anahtarla da doğru bildiğin kapıyı açacaksın. En azından diploman olsun..

dirk
27-09-2018, 22:34
Aramıza hoşgeldin hepimize zaman zaman olmuyor değil. kısa ve öz yazacagım hobinle işin aynı olmasın ben 5 yıldır araç kiralama işi yapıyorum. Araçlardan aldıgım zevk çöp oldu eskiden araba sürmek hoşuma giderken şimdi ulaşım icin kullanır oldum. Okul bi şekilde bitirirsin Sakın bırakma bitir yine yapma o kadar emek boşa gitmesin.. Bi sonraki aşama daha sıkıntı. Evlilik cocuk vs vs :)

HaKo
27-09-2018, 23:05
hayatın her alanından tat almayı beklemen ve tutkuyla yaşamayı istemek çok güzel bir şey.

Okuduğum kadarıyla bu tarz bir karaktere sahipsin ve istemediğin bir şeyi yapmaya çalışıyorsun , bu karakterle motive olup bunu başarman da zor gibi.

Başarı her zaman mutluluğu getirmediği gibi , mutlu olmak için de illa her girdiğin işin içinden başarıyla çıkman gerekmiyor. Yazdığın yazıda zaten kendi derdinin dermanını söylemişsin , istemiyorum demişsin, imkanın varsa ve bu hislerin geçici başka sıkıntıların yansıması değilse hiç vakit kaybetmeden yönünü değiştir mutlu olacağın şeye giriş , yaşın yol değiştirmeye gayet müsait. Yıllar sonra keşke demekten emin ol daha iyidir. Bu yaşlarda hayata verilen yön belki koca bir ömrün yansıması oluyor. İyi düşünüp iyi karar vermekte fayda var. Bu yaşlarda geçici buhranlara yakalanıp hata yapma oranı çok yüksek oluyor.

kelalper
28-09-2018, 12:18
Dünyada bütün başarılı pilotların eğitim durumları yüksek. Türkiyede de aynı şekilde. Araba test ediyorsan sadece şöyle böyle demek yetmiyor olayın derinine inip kendi ayarını yapman gerekiyor. Eski F3 şampiyonu mehmet kasap itü makine mezunu üstüne otomotiv bitirdi. Şu anda THY da kaptan pilot. Schumacher Alonso bu adamların hepsi arabada teknik olarak ne olup ne bittiğini bilen adamlar. Yazılım yapan adamlarla kafalarına göre yazılım değeri atamıyorlar bir sürü grafik var onu okuyup ona göre yeni değer koyuyor. Yani o da sayısal bir iş. Ben mesela tekstil mühendisiyim ama denizcilik sektöründe enerji üzerine çalışıyorum. Mühendislik eğitimi almasaydım şu an yaptığım işi yapamazdım ki altımda elektrik elektronik okuyan çocuk çalışıyor elektrikle alakalı hiç bir bilgisi yok devre okuyamıyor Amper Volt watt nedir bilmiyor. Kargo işlerine web sitesi fiyat güncellemelerine bakıyor.Şu anda Türkiyede bu sektörde bu işleri benim gibi anlatabilen adamda yok. Bilmem kaç yıldır usta diyen adamların yaptıkları moontajları kontrol edip hatalarını gösteriyorum teknelerde yaşam için gereken enerji hesaplamaları yapabiliyorum. Eğitim temelim sağlam olmasaydı şu anda yaptığım işi yapamazdım. Temel mühendislik eğitimi senin ufkunu belirler. Bunlarda matematiğe bağlıdır. Sonrasında araştırmayla da kendi kendini geliştirirsin. Dünya sürekli gelişiyor öğrenme bitmiyor. Sürekli olarak şu anda işimle alakalı bir sürü şey okuyorum inceliyorum. Yeni çıkar ürünlerin teknik broşürlerine bakıyorum. Eğitimim olmasa bir halttan anlamazdım şu an kargoları ben yapardım teknik satış vs de yapamazdım. Türkiyede de düşündüğün o bak viraja girdim şu hızda girdim şöyle oldu böyle oldu şurasını şöyle yapın böyle yapın diyeceğin bir sektör yok. Tofaş fabrikada bu işleri yapan adamlarda eğitimli adamlar fabrikada adama şu viraja 200 le gir bak bakalım demiyor spor otomobil üretmediği için. Yok ben matematik okumayacam diyorsan okulu bırak git 3D MAX eğitimi falan al. Sonra askere git askerde 12 ay wordde araba çizmeye çalışırsın.