PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Epilepsi hastaları ehliyet alabilir mi?

Cnyrdmcı
27-09-2018, 18:26
Bi arkadaşım için soruyorum aramızda alan yada çevresinde alanlar oldumu olduysa nasıl alınıyor?!

Yiğit G.
27-09-2018, 18:39
epilepsi olup araç kullanmak cinayete teşebbüs gibi birşey.Sence verirler mi ehliyet ? Bildiğim kadarı ile ancak bu hastalığı atlatmış çok uzun zamandır kriz geçirmemiş ve bunu kontrollerle kanıtlayabilenler alıyor.Yani hastalık durumu devam ediyorsa alamaz.

dieselpower
27-09-2018, 18:43
Atlatmış biri olarak aldım

gokhankenar
27-09-2018, 19:50
O hastalığı Allah düşmanıma vermesin :(

Dayı
27-09-2018, 21:24
epilepsi hastaları ehliyet alabilir.

Dayı
27-09-2018, 21:26
neden vermesin.

O hastalığı Allah düşmanıma vermesin :(

sekizsilindir
27-09-2018, 21:41
Yigitte yazmış yukarda, sürüş sırasında krize girerse neler olmaz.
dieselpower geçmiş olsun. En son ne zaman kriz atlattınız? ..

Dayı
27-09-2018, 21:56
böyle kesin konuştuğunuza göre; epilepsi nedir ve türevleri nedir sorusuna cevap verebilirsiniz herhalde.

QUOTE=sekizsilindir;8512329]Yigitte yazmış yukarda, sürüş sırasında krize girerse neler olmaz.
dieselpower geçmiş olsun. En son ne zaman kriz atlattınız? ..[/QUOTE]

gokhankenar
27-09-2018, 22:30
neden vermesin.

Versin mi ?

Dayı
27-09-2018, 22:42
yanlış anladınız veya kendimi yanlış ifade ettim. düşmanıma vermesin demiştiniz, epilepsi o kadar korkutucu veya ürkütücü bir rahatsızlık değil. insanlar ve bu sitede ki bazı kişiler öyle bir yaklaşım sergiliyor ki sanki en korkunç rahatsızlık gibi. Epilepsi ilaç tedavisi ile baskı altında tutulabilir ve en küçük bir problem yaşamazsın fakat bir çok hastalıkta kanser, şizofreni ve alzaymır
vs vs gibi hastalıklarda ilaç da işe yaramaz. Kısaca saygısızlık olarak ne siz ne de başkası kabul etmeyin ama bilen de konuşuyor bilmeyen de.

Versin mi ?

gokhankenar
27-09-2018, 23:02
yanlış anladınız veya kendimi yanlış ifade ettim. düşmanıma vermesin demiştiniz, epilepsi o kadar korkutucu veya ürkütücü bir rahatsızlık değil. insanlar ve bu sitede ki bazı kişiler öyle bir yaklaşım sergiliyor ki sanki en korkunç rahatsızlık gibi. Epilepsi ilaç tedavisi ile baskı altında tutulabilir ve en küçük bir problem yaşamazsın fakat bir çok hastalıkta kanser, şizofreni ve alzaymır
vs vs gibi hastalıklarda ilaç da işe yaramaz. Kısaca saygısızlık olarak ne siz ne de başkası kabul etmeyin ama bilen de konuşuyor bilmeyen de.

Ben birebir çok şahit oldum. İşyerinden bir abimiz çok sık nöbet geçirirdi. Onun o hali gözümün önüne geliyor bana göre çok zor ve ürkütücü bir rahatsızlık :soru:

Dayı
27-09-2018, 23:06
Peki, siz haklısınız.

2354]Ben birebir çok şahit oldum. İşyerinden bir abimiz çok sık nöbet geçirirdi. Onun o hali gözümün önüne geliyor bana göre çok zor ve ürkütücü bir rahatsızlık :soru:[/QUOTE]

sekizsilindir
27-09-2018, 23:13
böyle kesin konuştuğunuza göre; epilepsi nedir ve türevleri nedir sorusuna cevap verebilirsiniz herhalde.

QUOTE=sekizsilindir;8512329]Yigitte yazmış yukarda, sürüş sırasında krize girerse neler olmaz.
dieselpower geçmiş olsun. En son ne zaman kriz atlattınız? ..[/QUOTE]

Türev falan değilde, gözümüzün gördüğünü söylüyoruz. He bu bir bilim konusu , bilgisizler yorum yapmasın diye bir notta görmedim konuda.

Rahmetli kayinpederimde ilaç kullanıyordu, lakin kaç kere krizine şahit olduğumu hatırlamıyorum.

Dayı
27-09-2018, 23:38
Elbette bilgisizler yorum yapmasın diye bir not yok, saygısızlık yaptıysam kusura bakmayın.
Tamam , siz de haklısınız.

Türev falan değilde, gözümüzün gördüğünü söylüyoruz. He bu bir bilim konusu , bilgisizler yorum yapmasın diye bir notta görmedim konuda.

Rahmetli kayinpederimde ilaç kullanıyordu, lakin kaç kere krizine şahit olduğumu hatırlamıyorum.[/QUOTE]

Eren
28-09-2018, 13:08
epilepsi hastaları ilaçlarını düzenli kullanıp yediklerine içtiklerine ve uyku düzenlerine dikkat ettikleri sürece
diğer insanların yapabildikleri herşeyi yapablirler ayrıca az önce kullanmasın diyen arkadaşlar bi gün bu hastalığa yakalanırlarsa
araba kullancaklarına adım kadar eminim

onurc
28-09-2018, 13:40
Bana epılepsı başlangıcı teşhisi konulduğunda doktor arac kullanamazsın demıstı.Muhtemelen saglık testlerınde bır sorun cıkarsa kı ılla kı bırseyler yolunda gıtmeyecektır,alamaz sanıyorum

dieselpower
28-09-2018, 20:31
Atlatali uzun zaman oldu. Epilepsi incelendiğinizde çok farklı şekilde krize girenlerin olduğunu görürsünüz, bir sürü çeşidi var bu hastalığın ama insanların aklına tek bi kriz şekli geliyor ne yazık ki.

Dip not:Ehliyet alırken hiç bir şekilde karşıma çıkmadı.

dragstar
28-09-2018, 20:36
Üniversiteden arkadaşım Epilepsi hastasıydı, e5te araç kullanırken epilepsi krizine girip kaza yapıp vefat etti.

Yigit-Y
28-09-2018, 20:40
Hastalık teşhisi devam eden birisi

Empati kurarak ehliyet verseler bile araç kullanmamalı

Başka insanların hayatlarını karatmamalı

Eğer iyileşmiş ve kriz geçirmeyecekse alması araç kullanması için bir neden yok

Hastayım ama ehliyet veriyorlar araç kullanırım diyen

Benim gözümde kasten adam öldürmeye teşebbüs eden bencil bir adamdır

Allah kimseye böyle bir hastalıkla imtihan etmesin

Bu hastalığı olan arkadaşlar varsada eğer iyi ve güzel insanlarsada allah kurtulmalarını nasip etsin

CafCaf
28-09-2018, 22:42
niye kullanamıyormuş diyenler ne tribe girmiş anlamadım adam Allah yaşatmasın derken o hastalığı yaşayan adamın sağlığını koruyor diğer adamda trip atıyor :D

Dayı
28-09-2018, 23:37
Benim yazımı Thumbs down olarak işaretledikten sonra tribe girmek vs falan yazmışsınız, o yüzden direk üstüme alındım. Kişisel sebeplerden ötürü 1982 yılından beri epilepsi rahatsızlığını araştırmaktayım. sizin ne kadar bilginiz var bilmiyorum belki nörolog sunuzdur. Kim kimin sağlığını koruyor bilmiyorum. Daha önce de 2 kere mi 3 kere mi ne yazı yazdım bu başlığa
fakat yazdıklarım eleştiri konusu oldu. Bakın 1 arkadaş daha söylemiş , epilepsi kaç türdür bilirmisiniz, hangi tür ne şekilde nöbet geçirir bilirmisiniz, hangi nöbete ne şekilde müdahale edilir bilirmisiniz. Epilepsi rahatsızlığı olup da nöbet geçiren akrabalardan bahsedilmiş, epilepsinin 1 türü hariç diğer türleri ilaca cevap verir. ilaçla kanda ki ilaç seviyesini gereken düzeyde tutarsanız nöbet geçirmezsiniz. sizin ve benim gibi gayet normal bir hayat sürerler.
Bunları bildikten sonra epilepsi rahatsızlığı olan adamın sağlığını korumaya kalkın.

niye kullanamıyormuş diyenler ne tribe girmiş anlamadım adam Allah yaşatmasın derken o hastalığı yaşayan adamın sağlığını koruyor diğer adamda trip atıyor :D

mehmet6r
28-09-2018, 23:41
Epilepsi hastalığı çok çeşitli yani her bünyede aynı hastalık aynı etkiyi göstermiyor. Kimi hasta ömür boyu bir kez nöbet geçirebilir kimi her gün geçirebilir. Hatta teyzem elli küsür yaşında epilepsi hastası ama ömründe bir defa bile kriz geçirmemiş. Keza en ufak kardeşim 2 yaşından 8 yaşına kadar sayılamayacak kadar çok nöbet geçirdi ama bu nöbetler sadece uykusunda gerçekleşti. Demek istediğim her epilepsi hastası araba kullanmamalı diye birşey yok. Zaten eeg testlerinde nöbet riskini belirlenebiliyor. Ehliyet almak için sağlık raporu gerekiyor ve eğer raporu alacağı hekim hastanın hastalık geçmişine bakıp epilepsin var rapor vermem diyebilir veya norolojiye sevk edebilir. Allah şifa versin.

Dayı
28-09-2018, 23:44
Ukalalık olarak ele almayın; epilepsi hastası olan teyzeniz büyük olasılıkla nöbet geçiriyordur ama bu geçirdiği nöbetler etkilemeyecek kadar hızlı sürede oluyordur. Teyzeniz de bunu farketmiyor olabilir. Sadece bir düşünce benmkisi

Epilepsi hastalığı çok çeşitli yani her bünyede aynı hastalık aynı etkiyi göstermiyor. Kimi hasta ömür boyu bir kez nöbet geçirebilir kimi her gün geçirebilir. Hatta teyzem elli küsür yaşında epilepsi hastası ama ömründe bir defa bile kriz geçirmemiş. Keza en ufak kardeşim 2 yaşından 8 yaşına kadar sayılamayacak kadar çok nöbet geçirdi ama bu nöbetler sadece uykusunda gerçekleşti. Demek istediğim her epilepsi hastası araba kullanmamalı diye birşey yok. Zaten eeg testlerinde nöbet riskini belirlenebiliyor. Ehliyet almak için sağlık raporu gerekiyor ve eğer raporu alacağı hekim hastanın hastalık geçmişine bakıp epilepsin var rapor vermem diyebilir veya norolojiye sevk edebilir. Allah şifa versin.

mehmet6r
28-09-2018, 23:56
Ukalalık olarak ele almayın; epilepsi hastası olan teyzeniz büyük olasılıkla nöbet geçiriyordur ama bu geçirdiği nöbetler etkilemeyecek kadar hızlı sürede oluyordur. Teyzeniz de bunu farketmiyor olabilir. Sadece bir düşünce benmkisi

Est. dediğiniz gibi olabilir veya kullandığı ilaç nöbetleri baskılıyor da olabilir. Dediğiniz şekilde hızlı ve onu etkilemeyecek şekilde olması da çok muhtemel çünkü hastalığın teşhisi yaşına göre yeni sayılabilir bir zamanda gerçekleşti.

Dayı
29-09-2018, 00:02
bir cümlenizi düzelteyim. epilepsi rahatsızlığı çok çeşitli doğru fakat bildiğim kadarı ile aynı tür epilepsiler her bünyede aynı etkiyi gösteriyor. Kimi hasta ömür boyu sadece bir kere kimi her gün geçirebilir ama bu kendini etkileyen epilepsi türüne vs kullandığı ilaca bağlıdır. Yoksa bünyeye bağlı değildir, diye biliyorum.

Mesela bir örnek vereyim; epilepsi rahatsızlığı olan bir kişi ilaç alırken, tansiyon ilacı kullanmaya başlarsa mutlaka tekrar doktorla görüşüp ilaç dozunu artırmak zorundadır. Bunu yapmaz ise ilaç kullansa bile nöbet geçirir. sonra bilmeyenler der ki ilaç kullanırken bile nöbet geçirdi.

Dayı
29-09-2018, 00:04
eyvallah ilk postta ilaç kullandığını yazmamıştınız, ilaç kullanıyorsa tabii ki baskılıyordur

Est. dediğiniz gibi olabilir veya kullandığı ilaç nöbetleri baskılıyor da olabilir. Dediğiniz şekilde hızlı ve onu etkilemeyecek şekilde olması da çok muhtemel çünkü hastalığın teşhisi yaşına göre yeni sayılabilir bir zamanda gerçekleşti.

300E
29-09-2018, 00:09
Şimdi kullanamaz diyeceğim ama, şeker hastaları da araç kullanıyor, kalp hastaları da araç kullanıyor, gerekli ilaçları kullanınca onlar da kullanabilir bence.

Kalp ve şeker hastalarını niye örnek verdi derseniz, şeker hastalarının şekeri düşüp bilinçlerini kaybediyorlar, düşmeye yakında ağresif hızlı ve dikkatsiz araç kullanıyorlar, babamdan biliyorum, 10 yıl önce ben küçükken 1 kere düştü evin yolunu yarım saatte zor bulduk Allah kimseye göstermesin.

Kalp hastaları da direksiyonda kalp krizi geçirebilir, gerçi bizde geçirebiliriz, hangimizin garantisi var ki?

Dayı
29-09-2018, 00:14
Aynen kalp krizi veya şeker düşmesinde olduğu gibi, epilepsi de de nöbet gelmeden 2-3 dakika önce -rahatsızlık sahibi kişi bilinçli ise ve rahatsızlığın farkındaysa- nöbet ön uyarılarını algılar ve önlemini alabilir.

Şimdi kullanamaz diyeceğim ama, şeker hastaları da araç kullanıyor, kalp hastaları da araç kullanıyor, gerekli ilaçları kullanınca onlar da kullanabilir

Kalp ve şeker hastalarını niye örnek verdi derseniz, şeker hastalarının şekeri düşüp bilinçlerini kaybediyorlar, düşmeye yakında ağresif hızlı ve dikkatsiz araç kullanıyorlar, babamdan biliyorum, 10 yıl önce ben küçükken 1 kere düştü evin yolunu yarım saatte zor bulduk Allah kimseye göstermesin.

Kalp hastaları da direksiyonda kalp krizi geçirebilir, gerçi bizde geçirebiliriz, hangimizin garantisi var ki?

Eren
29-09-2018, 00:47
Şimdi kullanamaz diyeceğim ama, şeker hastaları da araç kullanıyor, kalp hastaları da araç kullanıyor, gerekli ilaçları kullanınca onlar da kullanabilir bence.

dediğiniz doğru sakın okuan epilepsi hastalarının moralini bozmak istemem ama epilepsi hepsinden daha tehlikeli

mehmet6r
29-09-2018, 01:10
bir cümlenizi düzelteyim. epilepsi rahatsızlığı çok çeşitli doğru fakat bildiğim kadarı ile aynı tür epilepsiler her bünyede aynı etkiyi gösteriyor. Kimi hasta ömür boyu sadece bir kere kimi her gün geçirebilir ama bu kendini etkileyen epilepsi türüne vs kullandığı ilaca bağlıdır. Yoksa bünyeye bağlı değildir, diye biliyorum.

Mesela bir örnek vereyim; epilepsi rahatsızlığı olan bir kişi ilaç alırken, tansiyon ilacı kullanmaya başlarsa mutlaka tekrar doktorla görüşüp ilaç dozunu artırmak zorundadır. Bunu yapmaz ise ilaç kullansa bile nöbet geçirir. sonra bilmeyenler der ki ilaç kullanırken bile nöbet geçirdi.

Tam anlatamamışım, hastalığın adının aynı olmasını kastetmiştim. Her epilepsi hastasısın aynı kefeye konmamasının gerektiğini vurgulamak istedim. Zaten cümleye çok çeşitli bir hastalık olduğu ile başlamışım ama yanlış anlaşılmaya müsait yazmışım affola. Verdiğiniz örnek tam isabet, hatta ilaç değil herhangi bir gündelik gıda bile nöbeti tetikleyebilir diye biliyorum.

Dayı
29-09-2018, 01:15
Önceki sayfa da da yazdım ve yazdığım için eleştirildim. Sizin gibi düşünmüyorum. Epilepsi rahatsızlığı epilepsi hastalarının da kabul edeceği veya onaylayacağı üzere ilaçla baskı altında tutulabilir ve ömrü boyunca bir kere bile nöbet geçirmeyebilir. Fakat bazı hastalıkların hiç bir şekilde ilaca tepki vermediği ve ölümle sonuçlandığını biliyoruz.

yukarıda veya bir önce ki sayfa da bir arkadaşın dediğini tekrarlayacağım. Epilepsi deyince bir tek ağzından köpük çıkararak yerde vücudu kasılmış hastayı gözünüzün önüne getirmeyin. Nasıl kanserin çeşitleri varsa epilepsi de 6 ana tür ve her türün altında 4-5 çeşidi olan bir hastalıktır.
Ve bunların 1 i veya 2si haricinde ilacı kabul ederler. 2015 yılında 125bin kişi epilepsiden ölmüştür- bilinen/tesbit edilen- acaba kanser ve kalp krizinden kaç kişi ölmüştür. 2012 yılında kanserin sebep olduğu ölüm sayısı -bilinen/tesbit edilen- 8milyon200bin dir

dediğiniz doğru sakın okuan epilepsi hastalarının moralini bozmak istemem ama epilepsi hepsinden daha tehlikeli

Dayı
29-09-2018, 01:24
Dediğim gibi kişisel sebeplerle 82 den beri bu konuyu araştırıyorum. Amerika ya da gittim bu konu hakkında bilgi almak için, zamanın da GATA ya da girdim. Mesela epilepsi rahatsızlığı direk askerden muaftır, epilepsi hastası olduğunu belirtirse GATA da kontrole tabii tutulur. bu kontrollerin en önemlisi eeg çekilirken 1 karış mesafeden hastanın yüzüne flaş patlatılır sürekli, böylece rahatsızlık atak yaptırılır. Bunu gördüğümde doktora fotoğraf makinesinin flaşı veya diskolarda ki ışıklarında aynı etkiyi yapabileceğini söylemiştim. Nörolog da evet haklısınız demişti.
AMa hep aynı şeyi söylüyorum; ilaçlarını düzgün aldığı müddetçe sizin benim gibi rahat bir yaşam sürer.

Tam anlatamamışım, hastalığın adının aynı olmasını kastetmiştim. Her epilepsi hastasısın aynı kefeye konmamasının gerektiğini vurgulamak istedim. Zaten cümleye çok çeşitli bir hastalık olduğu ile başlamışım ama yanlış anlaşılmaya müsait yazmışım affola. Verdiğiniz örnek tam isabet, hatta ilaç değil herhangi bir gündelik gıda bile nöbeti tetikleyebilir diye biliyorum.

Dayı
29-09-2018, 08:11
Mesaj kutunuz dolu olduğu için mesaj atamıyorum, tel numarasını mesaj atabilirmisiniz ?

Hastalık teşhisi devam eden birisi

Empati kurarak ehliyet verseler bile araç kullanmamalı

Başka insanların hayatlarını karatmamalı

Eğer iyileşmiş ve kriz geçirmeyecekse alması araç kullanması için bir neden yok

Hastayım ama ehliyet veriyorlar araç kullanırım diyen

Benim gözümde kasten adam öldürmeye teşebbüs eden bencil bir adamdır

Allah kimseye böyle bir hastalıkla imtihan etmesin

Bu hastalığı olan arkadaşlar varsada eğer iyi ve güzel insanlarsada allah kurtulmalarını nasip etsin

By_Engin
29-09-2018, 08:14
Dediğim gibi kişisel sebeplerle 82 den beri bu konuyu araştırıyorum. Amerika ya da gittim bu konu hakkında bilgi almak için, zamanın da GATA ya da girdim. Mesela epilepsi rahatsızlığı direk askerden muaftır, epilepsi hastası olduğunu belirtirse GATA da kontrole tabii tutulur. bu kontrollerin en önemlisi eeg çekilirken 1 karış mesafeden hastanın yüzüne flaş patlatılır sürekli, böylece rahatsızlık atak yaptırılır. Bunu gördüğümde doktora fotoğraf makinesinin flaşı veya diskolarda ki ışıklarında aynı etkiyi yapabileceğini söylemiştim. Nörolog da evet haklısınız demişti.
AMa hep aynı şeyi söylüyorum; ilaçlarını düzgün aldığı müddetçe sizin benim gibi rahat bir yaşam sürer.

Mesleğimle alakalı kullandığımız bazı flaşörler (alarm/uyarı maksatlı ışık kaynağı) bu tarz hastalıklar düşünülerek senkron yanması sağlanmış. Senkron ışık frekansları çok fazla nöbet tetikleme yapmıyor, ama asenkron rastgele yanan kaynaklar daha hızlı tetikliyor. Disko ışıkları gibi araç kullanımı ile alakalı olarak ağaçlı bir yolda ağaç yaprakları yada ağaçların arasından sızan ışığın direk hastaya gelmesi (hareket halinde kesik kesik geldiği için) nöbeti tetikleyebiliyor. Gece yolculuklarında karşıdan gelen araç ışıkları, orta bariyerden hareket halinde kesik kesik ışık gelmesi yine nöbeti tetikleyebiliyor.

Yeğenimde epilepsi hastası idi. 5-6 yıllık bir tedavi sürecinden sonra çok şükür normale döndü. Son yıllarda hiçbir hastalık belirtisi görmedik şükür. Hastalara da şifa diliyorum.

Dayı
29-09-2018, 08:21
Araç farları mantıklı bir düşünce fakat direk göz bebeklerine vurmadığı için tetiklemiyor, direk göz bebeklerine vuran flaş uyarıyı beyne yollayarak atağı tetikliyor, diye düşünüyorum.

Mesleğimle alakalı kullandığımız bazı flaşörler (alarm/uyarı maksatlı ışık kaynağı) bu tarz hastalıklar düşünülerek senkron yanması sağlanmış. Senkron ışık frekansları çok fazla nöbet tetikleme yapmıyor, ama asenkron rastgele yanan kaynaklar daha hızlı tetikliyor. Disko ışıkları gibi araç kullanımı ile alakalı olarak ağaçlı bir yolda ağaç yaprakları yada ağaçların arasından sızan ışığın direk hastaya gelmesi (hareket halinde kesik kesik geldiği için) nöbeti tetikleyebiliyor. Gece yolculuklarında karşıdan gelen araç ışıkları, orta bariyerden hareket halinde kesik kesik ışık gelmesi yine nöbeti tetikleyebiliyor.

Yeğenimde epilepsi hastası idi. 5-6 yıllık bir tedavi sürecinden sonra çok şükür normale döndü. Son yıllarda hiçbir hastalık belirtisi görmedik şükür. Hastalara da şifa diliyorum.

Dayı
29-09-2018, 08:25
edit olmadığı için unuttuğum atladığım konuyu burdan yazayım.

bu flaşörler patlarken direk bakarsanız tetikliyor, başınızı aşağı eğin veya arkanızı dönün etki etmez.

yeğeninize de geçmiş olsun.

By_Engin
29-09-2018, 08:42
edit olmadığı için unuttuğum atladığım konuyu burdan yazayım.

bu flaşörler patlarken direk bakarsanız tetikliyor, başınızı aşağı eğin veya arkanızı dönün etki etmez.

yeğeninize de geçmiş olsun.
Teşekkür ederim.

Yangın algılama ve söndürme sistemleri yapıyoruz, 10 yıldır branş olarak elektrik-elektroniğin bu dalındayım. Yönetmelik standartları gereği mesafe olarak belirli aralıklarla siren/flaşör kullanmanız gerekiyor. Bahsettiğim sistemdeki flaşörler (marka belirtmeyim) fotoğraf makinesi flaşı gibi (içerisindeki Led değil, flaşta kullanılan gaz deşarjlı ampül) 185 candela ışık şiddeti var. Doğrudan gözünüze vurmasa bile görmemek mümkün değil. Başını eğdiğinde tetiklermi bilmiyorum elbette. Yalnızca mesleğimle ilgili olarak bu ürünlerin hastalığı tetiklememesi için tasarımda bu konuya önem verilip senkron yandığını biliyorum.

MDeniz
29-09-2018, 10:49
Öküzler ehliyet alıyorsa epilepsi hastaları hayli hayli alır.

HondatugraL
04-10-2018, 15:25

epilepsi yazdıklarından çok farklı kalp krizinin önceden belirtisi mevcut göğsün ağrır bele vurur vs uyanırsın mevzuya 4 lüleri yakıp frene basıp durabılme imkanın var epilepsinin onlarca türü mevcut ve çoğunun gerçekleşmesınden once bır belırtısı yok şu andan bir anda derin uykuya geçtiğinizi düşünün arası yok. Kaç kişi derin uykuda etrafında olup biteni acıyı soğuğu sıcağı hissediyor ? Gözlerim karardı başım döndü tansıyonum düştü gibi tepkı vermenız sıfır yani en son hatırladığınız şey ile o andan sonra ilk hatırlayacağınız şey sizi uyandıran sağlık görevlisi yada başınıza toplanan insanlardır arasını hiçbir şekilde hatırlayamazsınız