PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kedi Alerjisi

BOGA
05-10-2018, 17:05
Herkese merhaba, 2.5 yıldır kedi besliyorum son 4-5 aydır sürekli burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, kaşınma, nefes darlığı gibi şeyler yaşıyordum. Bugün doktora gittim ve test yapıldı. Kediye karşı alerjim olduğu ortaya çıktı. İlaç yazdı bunların bir süre rahatlatacağını söyledi ama ardından ilaçların etkisini kaybedeceğini, tüm bu semptomların tekrar ortaya çıkacağını ve ileride daha şiddetlenip astım gibi hastalıklara yol açacağını söyledi.
Aşı tedavisinden bahsetti, 3 ihtimali olduğunu ya sorunu kökten çözeceğini ya burun tıkanıklığı, göz sulanması, kaşınması gibi şeylerin arada devam edeceğini, ya da hiç etki etmeyeceğini söyledi. Aşı tedavisi ise ilk 2 ay haftada bir kere sonra 2 yıl tamamlanana kadar ayda bir kere 2 yıl içinde bir iyileşme olursa 5 yıla tamamlayıp biteceğini, kökten çözüm ise de kediyi evden uzaklaştırmak olduğunu söyledi. Ne yapmam lazım, böyle bir durum ile karşılaşan oldu mu?

SpeedlinE™
05-10-2018, 18:01
geçmiş olsun ,umarım evladınız evden uzaklaştırılmadan bir çare bulursunuz.

dieselpower
05-10-2018, 19:24
Alerjinin ilaçla tedavisi olacağına hiç bi şekilde inanmıyorum ben, 10 yıldır her sabaha ilaca devam. Kedide besledim 1. 5 sene normal şartlarda ilaç kullanımında beni etkilemedi ama nezle olduğum donemlerde beni inanılmaz etkilerdi misal ya salonda yatardım ya odadan çıkarırdım.

Hayvan kısa tüylüyse düzenli taranip ev sürekli havadarsa hiçbir problem olmaz benim hayvanın tüyleri oldukça uzundu çünkü

dieselpower
05-10-2018, 19:25
Edit=ilaçla kalıcı bi tedavinin olacağına inanmıyorum

BERKİN
05-10-2018, 19:32
Kedi aşığı bir insan olarak 2 pış pış yaptığım anda hayatımın ön kötü anlarını yaşıyorum gözümden yaşlar akıyor burun full tıkanıyor hapşuruk yutkunma problemi vs :) annemlerin evinde kız arkadaşımda her yakınımda kedi var gitmeden bi adet zyrtec 10mg çakıyorum tertemiz :D ama doktorun dedği gibi hap bi süre sonra etkisini kaybediyor sürekli kullanımda.İğneli tedavide bildiğim kadarıyla kilo yapma gibi problemleri oluyor iyice araştırmadan yaptırmayın derim..

BOGA
05-10-2018, 20:08
Teşekkür ederim cevaplar için.
Zaten doktorda aşıyı pek önermeyerek konuştu. Araştırdığım kadarı ile kimi ilaç etkisini kaybettiğinde başka ilaca geçerek ilaçlar arası döngü yapıyormuş. :)

onn_dear
05-10-2018, 20:21
Kedi için ***** sitede ücretsiz sahiplendirme kısmindan ilan verin. Bir kedi sever gelip alır. Sağliğinizdan önemli bir şey yoktur unutmayın...

Siyah
05-10-2018, 20:54
Geçmiş olsun, 13 14 yaşlarında bir misafirlekteki kediyi severken aynı sorunları yaşadım öyle iz bıraktı ki artık sokaktaki kedi köpeği sevsem aynı sorunları yaşıyordum göz kaşınması, art arda hapşurmalar vs.. 2 sene önce izmir Ekol Hastahanesine gittim doktor aynı aşı tedavisini seçenek olarak sundu ama alerjimin yaş ilerledikçe geçeceğini dayanabilirsem aşı yaptırmamamı söyledi ve en önemlisi alerjinin üstüne git dedi yani kedi köpek sev ve daha çok sev demişti. Bende öyle yaptım sürekli hapşurdum kaşındım ama sevmeye, dokunmaya devam ettim ve şu an alerjiyi kırdım sayılır artık göz sululuğu ya da hapşurma olmuyor sadece sevdikten sonra elim,i yüzüme değdirmeden mutlaka yıkıyorum. Bu da bir seçenektir tekrar geçmiş olsun....

livaneli
05-10-2018, 21:05
Kedinizi sizin kadar sevecek birini bulup ona verin ve kedilerden uzak durun.

_opeth
05-10-2018, 22:03
bende de kedi tüyünden alerji çıktı ama toz ve rutubette daha kötü oluyorum. evde 3 kedi olmasına rağmen kediden birşey olmuyor.

asıl sıkıntı bende ateş düşürücü, ağrı kesici, antibiyotik alamamam. iğne işe yararsa ben olabilirim aslında

sena
06-10-2018, 00:50
Kendimi bildim bileli kedim ve pek çok şey ile birlikte kediye alerjim var. Belli bir süreden sonra aynı hayvana karşı bağışıklık kazanılıyor. Şu an evimde 2 kedim var ve ev temiz olduğu sürece bir rahatsızlık çekmiyorum. Ancak alerji ilacı her zaman başucumda durur. Zira alerji tuttuğunda nefes alamaz duruma gelebiliyorum. Denildiği gibi ilaçlar da bir yerden sonra etkisini yitirirse de dönüşüm yaparak aşılabilecek bir problem. Alerjinizin boyutunu bilmiyorum ancak kendimden kötüsü ile henüz karşılaşmadım. O yüzden diyebilirim ki eğer gerçekten kedinizi seviyorsanız bence ayrılmayı gerektirecek bir problem değil. Öncelikle evin temizliğine özen göstermelisiniz.

levent
06-10-2018, 01:48
sena arkadaşımızın da dediği gibi temizlik en önemli etken bence de.

Kuzende 3 kedi vardı birisini geçen haftalarda kaybettik pankreastan dolayı, ev temiz olmadığı zaman alerjim olmamasına rağmen bende bile tıkanma yapıyor ancak ev temizken sıkıntı olmuyor kolay kolay

Doğu
06-10-2018, 07:14
Geçmiş olsun. 3 Kedim var ve eşimde de aynı sorun var.
Dendiği gibi ilaçlara bir süre sonra bünye bağışıklık kazanıyor ve daha ağır ilaçlar kullanmaya sevk ediyor sizi ve bu işin sonu yok.
Biorezonans ile alerji tedavisi olduğunu öğrendim. Eşime 6 ay kadar bu tedavi uygulandı. Başta garantisi olmadığı söylenmişti, nitekim olmadı da. Maliyeti uygulanma şekline göre 6-7 bin TL' yi buldu. Dilersen bu işi yapan bir yerle görüş ama bizde işe yaramadı.
Sonuç kedilerimizden vazgeçemedik birini anneme, birini babama, birini de kayın valideye yerleştirdik. İlk başta çok büyük boşluk oluyor ama insan sağlığı her şeyden önce geliyor ne yazık ki.

emrhn28
06-10-2018, 08:10
Merhabalar Alerjik astımım var. Çocukluk yaşlarımda çok kötüydüm. Ergenlik çağı ve düzenli ilaçlar ile çoğunu atlattım artık rahatım. Kedi alerjim olmasını bile bile hanım istedi diye bir tekirimiz var. Alerji hapım var (aerius) bu hapı tavsiye ederim çok rahatlatır. Kedinin yerini kapalı balkona kurduk, düzenli tarayıp evide sık temizleyince sıkıntı yaşamıyorum. Ve biraz alerjimin üstüne gittim ve bünyemin alıştığını gözlemledim. Ben bu şekilde çözdüm şu an sıkıntım yok.

_opeth
06-10-2018, 09:45
Merhabalar Alerjik astımım var. Çocukluk yaşlarımda çok kötüydüm. Ergenlik çağı ve düzenli ilaçlar ile çoğunu atlattım artık rahatım. Kedi alerjim olmasını bile bile hanım istedi diye bir tekirimiz var. Alerji hapım var (aerius) bu hapı tavsiye ederim çok rahatlatır. Kedinin yerini kapalı balkona kurduk, düzenli tarayıp evide sık temizleyince sıkıntı yaşamıyorum. Ve biraz alerjimin üstüne gittim ve bünyemin alıştığını gözlemledim. Ben bu şekilde çözdüm şu an sıkıntım yok.

uyku yapıyor mu zyrtec çok uyku yapıyor bende. Bu arada geçen mevsim geçişinde hava serinleyince aksırık başladı ama sadece eve girince. Şimdi ise kesildi. Geçen sene ofisin olduğu işhanında üst kat komple kır dök tadilata girdi o zaman nefes alamaz moda girip zyrtec içmiştim 1 hafta. Hayalet gibi geziyordum.

emrhn28
06-10-2018, 10:18
uyku yapıyor mu zyrtec çok uyku yapıyor bende. Bu arada geçen mevsim geçişinde hava serinleyince aksırık başladı ama sadece eve girince. Şimdi ise kesildi. Geçen sene ofisin olduğu işhanında üst kat komple kır dök tadilata girdi o zaman nefes alamaz moda girip zyrtec içmiştim 1 hafta. Hayalet gibi geziyordum.

Abi ben senelerdir kullanıyorum memnunum. İlk kullanımda uyku yapmasını hatırlamıyorum birde 110 kilo geliyorum rahat bazen 2 tane içtiğim bile oluyor etkisini çabuk göstersin diye. Dayım da astım hastası. Oda kullanmaya başladı çok rahatladım diyor. 1 kutu alıp deneyebilirsin. Ben ilacı baya azalttım ama direniyorum hastalığıma, küçükken çok kötüydüm.

mayday
06-10-2018, 11:02
Bahsettiğiniz aşı tedavisini olmuş ve hiçbir fayda görmemiş birisi olarak, ileri derecede alerjik bünyeye sahip ve yine ileri derecede kedi alerjisi olan birisi olarak inadına evimde kedi beslemeye devam ediyorum.Çünkü çok seviyorum.

Sormak istediğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz.

AhmetKaratay
07-10-2018, 04:04
Bende polen çimen klima alerjisi olan birisiyim bende ki etkileride aynı grip gibi oluyorum. 5 yıldır aşı oluyordum aşıya başlamadan öncesine göre daha iyi olmama rağmen hastalığım geçmedi , yaklaşık 1 sene önce erkek kedi aldım ve aldıktan 3 4 ay sonra alerji yapmaya başladı , yine aynı grip gibi oluyordum aşılarda fayda etmiyordu , ilaç uyku yapıyor diye kullanmıyordum. Doktoruma gittim aşıyı bitirdik artık aşı olmuyorum ilaç yazdı ilacı yaklaşık 20 gündür kullanıyorum eğer iyi gelmezse 1 ay kullan iğne yazıcam dedi çok şükür iyiyim , kediyi de maalesef sahiplendirmek zorunda kaldım. Erkek kediler dişi kedilere göre daha çok alerji yapıyor ve evden gitse bile etkisinin tamamen gitmesi 6 ayı bulur , çevrendeki bi yakının kedili bi eve gitse bile geldiğinde sana etki eder dedi doktorum.

bomberr
07-10-2018, 08:57
Alerjiye rağmen besleyenler nasıl besliyor anlamıyorum. Çok ileri seviye değil sanırım. Benim vücut aşırı tepki gösteriyor. Hapşırmaktan halsiz düşüyorum, uzaklaşmazsam boğazımda şişlik hissetmeye başlıyorum, gözüm sulanıyor gözümü açamaz hale gelmeye başlıyorum. Böyle bir kere sevmiştim arkadaşlarda kediyi, eve dönerken araç kullanırken kaza atlattım hapşırmaktan araba süremiyordum. Çok sevmeme rağmen eve alamıyorum bu yüzden. Evime alsam herhalde 2 güne nalları dikerim..

enesy
07-10-2018, 11:35
Burada ilaç öneren iyi niyetli arkadaşlarim

allerji hastaliklari uzmani 6 yil tip üzerine tus ile göğüs hastaliklari uzmanliği üzerine yandal sinavi ile allerji ve immunoloji okuyarak olunur.

Allerji uzmani hekim telefondan forumdan ilaç öneremez test ve tetkik yapar .

Ilaç önerdiğin adamda anaflaktik şok gelişir solunumu durur ölür hesabini ne kendine ne başkasina madden manen veremezsin.

Ilaç kulaktan dolma değil doktor reçetesi ile eczaneden alinir.

Jant tavsiyesine benzemez

mayday
08-10-2018, 11:11
Bahsettiğiniz aşı tedavisini olmuş ve hiçbir fayda görmemiş birisi olarak, ileri derecede alerjik bünyeye sahip ve yine ileri derecede kedi alerjisi olan birisi olarak inadına evimde kedi beslemeye devam ediyorum.Çünkü çok seviyorum.

Sormak istediğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz.

Özelden gelen çok mesaj oldu. Toplu bir cevap vermiş olayım.

Aşı tedavisi hiçbir işe yaramadı. İlaç tedavisi ilkbaharda dayanılmaz hale geldiğinde 1 ay kadar kullanıp bırakıyorum. Onun haricinde kendi gözlemim olarak bazı kediler daha çok dokunuyor. Bir süre beraber yaşayıp görmekten başka şansınız yok. Birde kendi katı 2 kuralım var. 1- Kedi kendi odama hiçbir şekilde giremez. Özellikle de yatağımın çevresinde olamaz. 2- Ne zaman kediyi sevsem üşenmeden gidip hemen elimi yıkıyorum.

300E
08-10-2018, 11:42
Kedileri çok seven biri olarak ben de bu rahatsızlığa sahibim, aynı zamanda ailemde de var, bu yüzden kedi sahiplenemiyorum, bazen sokaktaki kedileri seviyorum alerji hemen etkisini gösteriyor, tedavisi yok gibi birşey, ne kadar çok sevsek de evden uzaklaştırmak en etkili çözüm malesef :(

wolkanku
08-10-2018, 12:03
kedi alerjisi için, insana verilen ilaç değil, kediye sıkılan bir sprey vardı , pippet adında.
bir arkadaşımın alerjisinde faydalı olmuştu.

dieselpower
08-10-2018, 12:23
kedi alerjisi için, insana verilen ilaç değil, kediye sıkılan bir sprey vardı , pippet adında.
bir arkadaşımın alerjisinde faydalı olmuştu.

Çoğunlukla vaadedilen etkiyi vermiyor onlar

dragstar
08-10-2018, 21:26
En son kedimi babamın çok yakın bir arkadaşından oğlunun kedi alerjisi olduğu için aldım.

1 yıldır onlardaydı kedi, 6 ay direndi ama sonra vermek zorunda kaldılar