PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamam böceği (alman böceği) sorunsalı

fatihdurutuna
06-10-2018, 21:36
Arkadaşlar herkese hayırlı geceler.
Yaklaşık 2 hafta önce evimizi taşıdık ve taşınır taşınmaz evde yalnız olmadığımızı fark ettik. Ne yazıkki bizden önceki oturanlar aşırı pis oldukları için resmen böcekler evi meslen bellemiş. Özellikle kapı pervazladından süpürgelik kenarlarından çıkıyorlar. Oturur oturmaz ilaçlama şirketini çağarıp bayer marka ilaç ile ilaçlattım ve jel uygulaması yaptırdım ne yazıkki çözüm olmadı hala özellikle yeni yumurtadan çıkan yavru böcekleri canlı bir şekilde görüyorum. Bu arada ilaçlamadan sonra kendimde 1 hafta sonra aynı marka ilaç ile ilaçlama yapmıştım. Bir hevesle yerleştiğimiz evden fazlasıyşa soğuduk evi bile değiştirmeyi düşünüyoruz diyebilirim. Bına bir çözüm bulabilirmiyim gerçekten kökü kurur mu kurumaz mı evi taşıma işine mi ağarlık vereyim yoksa durumu çözmeye mi çalışayım bir fikir verirseniz çok sevinirim.
Telefondan yazdığım için yazım kurallarında hata olabilir kusura bakmayın.

livaneli
06-10-2018, 21:46
Yine Bayer'in bir ilacı galiba, adı "k-othrine". Hamam böceği ve trake solunumu yapan tüm canlılara karşı 5-6 ay etkili.

AşkınS.
06-10-2018, 21:49
Taşının. Arınma ihtimali çok zor..

mbulur
06-10-2018, 22:02
Yüksek ihtimalle sorun sadece sizin evde değil. Binanın altında bahsettiğiniz canlıların yaşaması için uygun bir işyeri varsa yada binada evini çok pis kullanan başka daire varsa çözüm bulmanız pek mümkün değildir.
Ancak sorunun sadece sizin daireden kaynaklandığına eminseniz evi boşken yaptıracağınız, mutfak dolaplarının arkası ve pencere pervazları dahil çok iyi bir temizlik sonrası işini bilen ve iyi ilaç kullanan bir şirkete birkaç kez ilaçlattırarak çözebilirsiniz.

Ertekin
06-10-2018, 22:06
Bütün binanın ilaçlanması gerekiyor

dasemert
06-10-2018, 22:21
İlaçlama harici boşluk olan yerleri silikon vb. şeylerle kapatsanız işe yarayabilir diye düşünüyorum.

fatihdurutuna
06-10-2018, 22:23
Yüksek ihtimalle sorun sadece sizin evde değil. Binanın altında bahsettiğiniz canlıların yaşaması için uygun bir işyeri varsa yada binada evini çok pis kullanan başka daire varsa çözüm bulmanız pek mümkün değildir.
Ancak sorunun sadece sizin daireden kaynaklandığına eminseniz evi boşken yaptıracağınız, mutfak dolaplarının arkası ve pencere pervazları dahil çok iyi bir temizlik sonrası işini bilen ve iyi ilaç kullanan bir şirkete birkaç kez ilaçlattırarak çözebilirsiniz.
Apatman sıfır bir apartman daha 7 aylık. Diğer daireler ile görüştüm ben ilaç yapana kadar hiçbirinde yokmuş ben ilaç yaptıktan sonra kaçanlar onlarada gitmiş sanırım yarın diğer daireler de yaptıracak. Apartmanın altında herhangi bir işletme yok sadece kapalı otoprk var orada da baktım böcek yok saçma sapan sinir bozucu bir durum

fatihdurutuna
06-10-2018, 22:24
Taşının. Arınma ihtimali çok zor..

Taşındıktan sonra 1 hafta boyunca ev baktım ne yazıkki evde yok burada yaşamaya mecbur kaldık gibi...

fatihdurutuna
06-10-2018, 22:27
İlaçlama harici boşluk olan yerleri silikon vb. şeylerle kapatsanız işe yarayabilir diye düşünüyorum.

Biraz kökü kurusa onuda yapıcam şuan biraz tedirgin oluyorum onu yapmaya şimdi en azından çıkıp ilacım etkisi ile ölebiliyorlar kapattıktan sonra yuvalarında üreme riskleri var .

aybarsdnr
06-10-2018, 22:56
Hocam şimdi pm atıyorum sana telefonumu. yarın ara beni. söyleyeceğim ürünü al. nasıl kullanılacağını da anlatırım. 1 hafta içinde tüm sorun kalkar ortadan

Kadyr
06-10-2018, 23:20
Geçmiş olsun yeni binada olması çok enteresan olmuş. Bende yeni aldığım eve tadilat yaparken böcek gördüm gümüş böceği imiş. Ilaclamaci çağırdığım yaptı 2 kere ama nadirde olsa haftada 1_2 yine çıkıyor ama ölüyorlar nerden çıkarsa evde sinek bile yaşamıyor :)

i-vtec07
07-10-2018, 00:09
Hocam şimdi pm atıyorum sana telefonumu. yarın ara beni. söyleyeceğim ürünü al. nasıl kullanılacağını da anlatırım. 1 hafta içinde tüm sorun kalkar ortadan

Abi özel degilse buraya da yazarmısın ? Benimde ihtiyacim var böyle bi ilaca malesef :(

300E
07-10-2018, 00:25
Benim evimde de oluyordu, yaklaşık 45/50 yıllık bina belki, bir de zemin katta oturuyorum. Raid in tablet şeklinde hamam böceği yemi var, ondan alıp evin belirli gizli yerlerine atmıştım yüzde 95 oranında azaldı. Bunu sürekli yaparsanız en aza indirgeyebilir veya yok edebilirsiniz.

aybarsdnr
07-10-2018, 08:09
Abi özel degilse buraya da yazarmısın ? Benimde ihtiyacim var böyle bi ilaca malesef :(

Basf nin goliath jeli. Bayer falan hepsi yanında hikaye. Kökten çözüm :)

Yigit-Y
07-10-2018, 08:17
Bu kara fatmanın kralçe arı gibi bir tane kralçesi var

O ölmedikçe hiçbir ilaç işe yaramaz

Apartman çatısan bodruma kadar her nokta ilaçlanması gerekiyor

Bütün deliklerin köpükle kapatılmasıda işi kolaylaştırır

Pervazları söktürün özellikle ordan çıkıyor o bölgede yuva ihtimali var

Marka ilaçtan ziyada ilacı yapanın işinde uzman olması gerekiyor

aybarsdnr
07-10-2018, 08:25
Bu kara fatmanın kralçe arı gibi bir tane kralçesi var

O ölmedikçe hiçbir ilaç işe yaramaz

Apartman çatısan bodruma kadar her nokta ilaçlanması gerekiyor

Bütün deliklerin köpükle kapatılmasıda işi kolaylaştırır

Pervazları söktürün özellikle ordan çıkıyor o bölgede yuva ihtimali var

Marka ilaçtan ziyada ilacı yapanın işinde uzman olması gerekiyor

Hocam benim yazdığı goliath jel in çalışma prensibi şu şekilde: Yuvadan çıkan herhangi bir böcek bu jeli yedikten 8 saat sonra ölüm gerçekleşiyor. 8 saatin sebebi, böcek gezip yuvasına tekrar dönsün diye. Sonra zincirleme etki ile ölü böceği diğerleri yemek için ısırıyor ve ilaç onlara da geçiyor. Toplu katliam :) Üniversiteden mezun olduktan sonra bu sektörde çalıştım. Belediye, askeriye ihalelerinde tonlarca sattım. Gerçekten başka bir ürüne gerek yok. Bu işte bir numara

Kadyr
07-10-2018, 09:53
Gümüş böceğinede etki ediyor mu?evi ilaclatmakta dert.butun tabaklar vs yikaniyor temizlik ugrastirici

Kadyr
07-10-2018, 09:56
Edit.nette buldum 500 tl ye yakın. Sadece hamam böceği için yazılmış

mehmetRS
07-10-2018, 10:18
Basit gelebilir ama bundan 8 sene önce şu an oturduğumuz evi aldığımızda vaziyet aynı idi.. Bildiğiniz parti veriyorlardı evde.
Basit gelebilir kısmını yazayım ;)
Patates püresi ve borik asit. Farklı oranlarla karıştırarak 2-3 farklı karışım yoğurduk. (patates püresini bu arada sadece patatesten yapmalısınız, yemek hazırlar gibi içine süt felan eklenmemeli)
Mercimek, nohut vs tanesi büyüklüğünde, dolap üstlerine, kapı pervaz aralıklarına, gezebilecekleri ne kadar saçma sapan yer varsa heryere koyduk.
Sonuç, 3 yada 4. günden sonra bir daha ne böcek gördük ne başka birşey.
Bir ara karıncalar çıktı evde, çok ufak karıncalar, onlarıda bilerek öldürmüyoruz, bazen mutfak setinde bir iki tane ufak karınca görmek can sıkıcı olmayabiliyor. Ama bu hamam böceği yumurtalarının vs'nin en büyük avcısıda karıncalar.
Geçmiş olsun, umarım işe yarar bu yöntem sizde de, hem ucuz, hemde deneyimlediğim bir öneri.
Borik Asit'i her eczanede bulabilirsiniz bu arada, eldivenle yoğurmanız yeterli, çıplak ele değsede öyle yakıp yıkan bir asit türü değil, ama temas etmesinede gerek yok.
Tekrar kolay gelsin.

Yigit-Y
07-10-2018, 10:21
Hocam benim yazdığı goliath jel in çalışma prensibi şu şekilde: Yuvadan çıkan herhangi bir böcek bu jeli yedikten 8 saat sonra ölüm gerçekleşiyor. 8 saatin sebebi, böcek gezip yuvasına tekrar dönsün diye. Sonra zincirleme etki ile ölü böceği diğerleri yemek için ısırıyor ve ilaç onlara da geçiyor. Toplu katliam :) Üniversiteden mezun olduktan sonra bu sektörde çalıştım. Belediye, askeriye ihalelerinde tonlarca sattım. Gerçekten başka bir ürüne gerek yok. Bu işte bir numara

Bu konu üstüne sabah anneme kahvaltıya gidiyordum

Yol üstünde kebabçı önünde kraliçe kara fatma gördüm

O bir doğum yapsa ev mahvolur cinsten büyüktü

Foto çekemedim eller doluydu

Başak burcuyum acayip hassasım o konuda ben

Böceği ben kolonya ile alkol komasına sokuyorum

İlaçlama büyük mesele evde özellikle bebek varsa

Her taraf ciddi temizlenmeli

Evde delikleri kapatarak başlamak bence daha önemli

Pimapem deki eski anten kablo delikleri mesela

Camlarda sineklik takılması

Ben hepsini bu şekilde bitirdim

Bütün pervaz parke süpürgelikleri nefessiz boşluk yok benim evde

emir91
07-10-2018, 10:38
Kaynağı bulup yok etmedikçe ortadan kaldırmak çok zor ne yazık ki. Bizim ofiste giriş katta bulunduğu için apartmanın kalorifer dairesi tarzı bir yerle aynı koridora açılıyor arka kapımız hem ofisi hem o odayı,bütün bahçeleri ve koridoru 6 ayda bir ilaçlatıyoruz ama genede yaz aylarında özellikle tekrar ortaya çıkıyorlar

enesy
07-10-2018, 11:24
Moral bozmak istemem ama artık bazı şeyler için geç olabilir.

Eski bekar evimizde öyle bir problem vardı ilaçladık ettik çare yok 15.kata taşındık sıfır daire , aürekli ilaçlama şirketi tarafından ilaçlanan site vs vs.

Sonuç : kettle ın fişe takılan ünitesinden tutun , plazmanın panelinin içinden çıkmaya başladılar. Aynı gün o evi de ilaçlattık çok dağılmadan delikleri bulup yuvalanmadan . O şekilde çözdük.

Bu arada benim böcekler alman değil suriyeli olabilir durdan , lafdan , ilaçtan anlamıyorlardı.

fatihdurutuna
07-10-2018, 18:39
Bugün 2. Kez ilaçlama şirketi geldi ilaçladı 1 hafta içerisinde geçmezse farklı bir yöntem deniyeceklermiş fakat o işlem yapıldıktan sonra 2 gün eve gitmememiz gerekiyormuş. Saolsun aybars abinin önerdiği jelide alınca sorun çözülecek gibi. İnat ettim öyle yada böyle biticekler :)

İbrahim Erdem
08-10-2018, 00:28
Basit gelebilir ama bundan 8 sene önce şu an oturduğumuz evi aldığımızda vaziyet aynı idi.. Bildiğiniz parti veriyorlardı evde.
Patates püresi ve borik asit. Farklı oranlarla karıştırarak 2-3 farklı karışım yoğurduk. (patates püresini bu arada sadece patatesten yapmalısınız, yemek hazırlar gibi içine süt felan eklenmemeli)
Mercimek, nohut vs tanesi büyüklüğünde, dolap üstlerine, kapı pervaz aralıklarına, gezebilecekleri ne kadar saçma sapan yer varsa heryere koyduk.
Bir ara karıncalar çıktı evde, çok ufak karıncalar, onlarıda bilerek öldürmüyoruz, bazen mutfak setinde bir iki tane ufak karınca görmek can sıkıcı olmayabiliyor. Ama bu hamam böceği yumurtalarının vs'nin en büyük avcısıda karıncalar.
Geçmiş olsun, umarım işe yarar bu yöntem sizde de, hem ucuz, hemde deneyimlediğim bir öneri.
Borik Asit'i her eczanede bulabilirsiniz bu arada, eldivenle yoğurmanız yeterli, çıplak ele değsede öyle yakıp yıkan bir asit türü değil, ama temas etmesinede gerek yok.
Tekrar kolay gelsin.

Ben de uyguladım ve olumlu sonuçlar aldım. patates yerine pudra şekeri ile karıştırıp. (şeker çoğınlukta olsun) tuz eker gibi kıyı köşeye serptim. Böcek istilası bıçak gibi kesildi ölüleri toplamaya başladım. Ucuz ve etkili bir yöntem. borik asit insana hayvana pek zararı olmayan bir madde. Böceklerin yapısı olan kitini kuruttuğu için ölmelerine neden oluyor.

CloudGrey
08-10-2018, 07:59
bir geçe pcde cs-go oynuyorum, kritik bir eldeyiz ağır ses kasıyorum bi yerden pıtı pıtı pıtı ses geliyor.ama oyundan değil :)
ben hayatımda öyle bir hamam böceği görmedim.
dondum kaldım bak gene aklıma geldi...

neyse nasıl bitirdiğime geleyim.
evin parke pervaz vs yüzde 90'ı beyaz.
aldım elime 5 paket beyaz silikonu kapı pervazlarının aralarına , parke - duvar arası boşluklara , süpürgelik aralarına her yer bastım.
iki yıl oldu bu işlemi yapalı, 6 ayda belki bir tane ufacık görüyorum..

Yigit-Y
08-10-2018, 08:40
Bu işin ilk raconu delikler zaten

Çıkamadımı ölüyorlar :)

Ya da başla bir delik bulmaya çalışıyor

Çekomastikle kapatmanız iyi olmuş

aposport
08-10-2018, 08:58
Selam,

Aynı konudan 2 yıldır dertliyim.

4 yıllık Sitede oturuyorum. 11. katta. Toplam 15 katlı.

Sıfır daireye kiracı olarak girdim.

Apartman girişinde ilk gördüğümde 2016 Nisan ayı idi. Amerikan tipi siyah hamam boceği, fotosunu çekip, hayvanı imha ettim.

Fotoyu site yönetimi ile hemen paylaştım. Acil müdahale edin, sararsa temizleyemeyiz dedim.

Allah ın bize cezası nalet yönetici basiretsiz beceriksiz bir bayan ( Suratsız ) tamam mamam dedi ama ne gelen oldu ne giden. Yıllarca yalandan sıktılar bişiler ama hiçbir işe yaramadı. Profesyonel firma çağır dedik, ödeneğim yok dedi...

Sevgili böceğimiz demeye kalmadı 1-2 gün sonra 11. kata geldi. İlk karşılaşmamızda uyardığım ilgili kişiye çok güzel sövdüm. Çınlamıştır kulağı Allah ın belasının...

Neyse gel zaman git zaman bu meret binayı sardı. Çatıda Su ısıtıcılar var. Oraya kadar çıkmış. En sevdiği SICAK - NEMLİ ortamda çoğalmış. Bu sefer çatıdan aşağı inmeye başladı.

İşin boktan tarafı bizim ev güney cephe, kuzey cephe komşularda yok. Bu nalet hayvan soğuğa gitmiyor.

Üst alt yan komşularla görüşüyorum. Var mı böcek diye soruyorum, var diyorlar. Ne yapacaksınız diyorum. HİÇBİRŞEY diyorlar.

Yani komşu çok önemli. Kodummun KIRSAL Komşuları 5 para etmeyince PİSLİKLERİNDE BOĞULASICALAR, sen ne yaparsan yap o böcek bitmez.

Gelelim yaptıklarıma :

Evde küçük bebeğim olduğu için ilaçlama konusunda çok dikkatli olmam gerekti. Çünkü kullanılan ilaçlar 100 güne kadar etkili. İlaç bebeğin oyuncağıyla temas etse bile sıkıntı benim için.

Baytar, Ziraat Müh. ilaçcı vs. çağırmak istemedim. Kullanacakları ilaçların kalıntılı ve insan sağlığına zararlı olacağını düşünüyorum. O nedenle ilaçları Avrupa da testlerden geçmiş BAYER i çağırdım. Evi özellikle bebeğin erişemeyeceği yerler şekilde ilaçlattım. Oyuncakları ilaçlı yerlere giderse alıp güzelce yıkadım.

Kullanılan ilaçları kendim temin edip 3 ayda bir hem JEL hem Sprey olarak ilgili yerlere ( Pervaz araları, mutfak dolap arkaları, içleri, beyaz eşya arkaları, evye altı, yatak altı, duvar köşeleri, mobilya - dolap arkaları, vs. ) jel ve spreyle ilaçladım. Ayrıca maketlerde satılan sabit istasyon yemlerden aldım. 3 ayda bir onları da tazeliyorum.

Şuan durum stabil. Ama hep alarm modundayım.

Öncelikle nerelerden geliyor bu nalet hayvan :

Dış cepheden camdan ve balkondan, doğalgaz havalandırmasından, Klima borusunun duvar deliğinden, elektrik ve anten prizlerinden, Lavabo giderlerinden, Sokak kapıdan ( Apartman içinden ), delik gördüğü her yere gidiyor.

İlaçlama harici de yapılacak çok iş var :

- Tüm cam ve kapılara Sineklik ( Sinekliğin pimapen ile temas ettiği yerde ufak boşluklar oluyor. Oradan yavrusu girer. Oraları da özel bir bantla bantladım. ) Sinekliklerim açılmıyor maalesef artık.
- Boşluk gördüğünüz her yeri silikonlama ( Pervaz - duvar birleşimleri, süpürgelik boşlukları, parke açıklıkları, kalorifer radyator boru birleşimleri)
- Lavabo giderlerine telli süzgeç alma ( GONDOL marka iyi )
- Mutfak evye altını iyice elden geçirme, duvar - boru boşluk bırakmama gerekiyorsa DERZ leme
- Dogalgaz havalandırmasını iyice yalıtma ( İtirazlar olabilir, siz bilirsiniz ) Ben mecbur kaldım.

Durum bu şekilde. İmkanınız varsa taşının. Benim imkanım olmadığı için savaşmak zorunda kaldım. Diyeceksin savaşmak kaça mal oldu. Herhalde 1500-2000 TL param gitmiştir toplamda.

Şimdilik başardık gibi ama en büyük korkum ve korkunuz eşyaları sarması olmalı. Eşyaya yerleşirse nereye giderseniz gidin yanınızda götürürsünüz. O nedenle işi başta sıkı tutmak lazım.

Kolay gelsin.

Anu
08-10-2018, 10:15
K-othrine ile aynı etken maddeye sahip ama çok çok daha yoğun tarım ilaçları var. Solunması vs zararlı, özellikle çocuk varsa. İlacı yaptıktan sonra ev 1-2 gün kapatılır daha sonra baştan aşağı temizlenirse çözüm oluyor. Bildiğim bir ilaç firması kanalizasyonda bile bunu kullandı ama dediğim gibi zehirli tehlikeli bir tarım ilacı.

2jz
08-10-2018, 10:21
Ben borik asitle çözmüştüm. Pudra şekeriyle karıştırıp her köşe başına şişe kapaklerıyla koymuştum. Evde ıslak ve nemli yer bırakmayıp, tüm delikleride kapatınca 15 güne bitiyor. En ucuz ve zararsız yöntem.

CND
08-10-2018, 11:41
Gümüş böceğinede etki ediyor mu?evi ilaclatmakta dert.butun tabaklar vs yikaniyor temizlik ugrastirici

Bu konuda tecrübesi olan var mı ? Ne yapsak ne etsek gitmiyor bu kıl gibi hayvan...

Emrecan-R
08-10-2018, 16:58
garip bir çözüm ama etkili
Geçenlerde bizim bodrumda tinerli boyayla dolabımı boyadım.
Tiner kokusu heryeri sardı cam falanda yok hava çok almıyor, 1 2 gün sonra bodruma indiğimde her yerde ölü hamam böcekleri vardı 8 10 tane gördüm :D

dragstar
08-10-2018, 21:16
normalde böceklere en güzel çözüm kedidir,

Yazlığımızda tek ve en kolay çözümü öyle bulduk

Drive Fast
09-10-2018, 01:40
Tekrar kolay gelsin.

Aynı yöntemi annem senelerdir kullanıyor ve gerçekten inanılmaz işe yarıyor bizim evide bir ara sarmaya başlamıştı böyle çözmüştük