PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kedimin Kafasında Çıkan Yara?

basektr
07-10-2018, 21:08
Öncelikle iyi akşamlar, iki üç gün önce uyandığımda kedimin kafasinda bir yara vardı biryere vurdu galiba diye düşündüm ama zamanla yara büyüdü kulağında da ufak bir yara daha var bu konuda bilgisi olan varsa aydınlatırsa çok sevinirim cok teşekkürler
https://i.hizliresim.com/JD1rdW.jpg (https://hizliresim.com/JD1rdW)

ilk günki hali
https://i.hizliresim.com/nlnV55.jpg (https://hizliresim.com/nlnV55)

bu arada kedi yaralardan 4 5 gün önce balkondan atlamıştı 7.kattan daha yeni yeni iyileşiyor ama yaralar o olaydan birkac gun sonra oldu

_opeth
07-10-2018, 21:25
bilemedim açıkçası

HaKo
07-10-2018, 21:28
öncelikle günlerdir bekleyip buraya sormak yerine bir veterinere göstermişsindir yavruyu.

Fotolardan göründüğü kadarıyla darbe almış gibi duruyor , ya biyere sürtmüş , ya da bi hayvanla kapışmış gibi , çok sokak kedisi beslediğim için onlarda bu tarz yara çok oluyor, ama yine de bir an önce veterinere göstersen iyi olur.

EOZDAG
07-10-2018, 21:31
Veteriner bir arkadaşıma sordum konuyu gönderip kendisi; büyük ihtimalle ağzının içinde damak yarığı da vardır. Düşmeden kaynaklı post tramvatik bir yara bu dedi. Tabi bir an önce en yakın veterinere göstermeniz gerektiğini de ekledi.

CemBerk
07-10-2018, 21:39
Bu aralar çoğu kedide kafada ya da çene altında yara çıkmaya başladı. Biz veterinere götürdük iki adet krem verdi onları uyguluyoruz, iyileşme var gibi ama her veterinere de güven olmuyor. Birinin mantar dediğine diğeri pire diyor hekim olmayınca yanındaki yardımcılar pek anlayamıyor bence.

basektr
07-10-2018, 21:45
Bu aralar çoğu kedide kafada ya da çene altında yara çıkmaya başladı. Biz veterinere götürdük iki adet krem verdi onları uyguluyoruz, iyileşme var gibi ama her veterinere de güven olmuyor. Birinin mantar dediğine diğeri pire diyor hekim olmayınca yanındaki yardımcılar pek anlayamıyor bence.

bu aralar sıklaşması ilginç veteriner konusunda haklısınız devlet hayvan hastanesine götürmeyi düşünüyorum nasıl oluyor acaba özele devam mı etmeliyim yada

basektr
07-10-2018, 21:47
Veterinere gittim tabiki bişey olmaz geçer zamanla dedi ama yaranın büyümesi üstüne kulağında falan da olması korkuttu yarın yine gidicem

basektr
07-10-2018, 21:49
Veteriner bir arkadaşıma sordum konuyu gönderip kendisi; büyük ihtimalle ağzının içinde damak yarığı da vardır. Düşmeden kaynaklı post tramvatik bir yara bu dedi. Tabi bir an önce en yakın veterinere göstermeniz gerektiğini de ekledi.

cok teşekkürler

individual
07-10-2018, 21:56

kafasında yara için birşey diyemem ama annem evinde 2 tane kedi var.birinin çenesinde vardı.bizde kendi kaşırken yaptı diye düşündük geçmedi veterinere götürdük krem verdi ve mama kaplarını çok sık yıkayın sıcak suda bekledin dedi.

annemde o kapları attı deneme amaçlı plastik kullan at tabaklar ile mama verdi azaldı geçti gibi demişti.

CemBerk
07-10-2018, 22:02
Bizim kedimiz yarı zamanlı ev kedisi olduğu için pek farketmedik. İlk başlarda dışarıda kavga etti yaralandı falan sandık, merhem uyguladık fakat daha sonra farkettik ki kendisi kaşıyarak iyice büyütüyor ve kanatıyor ciddi anlamda. Ama evde bakılan dış ortamdan uzakta olan bir tanıdığımızın kedisi de aynı duruma gelmiş, tüyler dökülüyor alttan direk deri ya da kaşıma sonrası kanlı yara şeklinde bir şey oluşuyor. Siz de veterinere götürün muhtemelen krem vericek bir de ekstra dış parazit yaparlar belki.

basektr
07-10-2018, 22:06
Hepinize çok teşekkür ederim yarın gidicem veterinere tekrar gelismeleri de yazarım konuya

sanctuary35
07-10-2018, 23:20
hayvan hastanesi gibi kapsamlı veterinerlere gitmekte fayda var, malesef çoğu veteriner sadece aşı yapmak ve kısırlaştırmaktan anlıyor farklı bi vakada tedavi üretemiyorlar.

Utku85
08-10-2018, 09:27
Kendimi bildim bileli evde mutlaka minimum bir can yoldaşımız oldu.
Ben genelde sorunlu veya kimsenin sahiplenmeyeceği hayvanları tercih ettim.
Evlendikten sonra eşimde hayvanları çok sevdiği için 2 adet SOKAKTAN sahiplendiğimiz kedimiz var.

Neyse uzatmayalım.
İstanbuldaysanız mutlaka ama mutlaka Avrupa Veteriner Kliniği - Şükrü Çobanoğlu'na götürün.

Ne iyileşmez veya kortizon uygulayacağız denen kedileri hayata döndürdü anlatamam.

Ayrıca süper kafa adamdır, aşağıya instagram profilini bırakıyorum.
Şukru Cobanoğlu / DVM (@sukrucobanoglu) • Instagram fotoğrafları ve videoları (https://www.instagram.com/sukrucobanoglu/?hl=tr)

Utku85
08-10-2018, 09:32
Veterinere gittim tabiki bişey olmaz geçer zamanla dedi ama yaranın büyümesi üstüne kulağında falan da olması korkuttu yarın yine gidicem

Benimde kedilerimden birinin sürekli patisinde yara oluyor (yaramazlıktan) veteriner bana şunları verdi:
Önce baticon ile temizleme
Sonra Crystalin ile nemlendirme
Son olarak Furacin - Fito ve Anestol merhemi karıştırıp sürüyorum.
https://i.hizliresim.com/MD7la9.jpg (https://hizliresim.com/MD7la9)

Oldukça işe yarıyorlar, bu arada o bölgeye müdahale etmemesi için kafasına başlık takmak lazım.
Tabi mutlaka veterinere sorun bunlar sizin kediniz için yanlış müdahelede olabilir.

HaKo
08-10-2018, 12:23
açık yaralar için bende batikon sürüyorum hep

_opeth
08-10-2018, 12:34
kafasında yara için birşey diyemem ama annem evinde 2 tane kedi var.birinin çenesinde vardı.bizde kendi kaşırken yaptı diye düşündük geçmedi veterinere götürdük krem verdi ve mama kaplarını çok sık yıkayın sıcak suda bekledin dedi.

annemde o kapları attı deneme amaçlı plastik kullan at tabaklar ile mama verdi azaldı geçti gibi demişti.

yaş mama artığı kalıp havasızlıktan akne yapıyor dediler. bizimkinde de var. plastik kabta vermeyin dediler porselene geçtik. derin kuru mamalığıda sığ olanıyla değiştirdik. Elma sirkesini sulandırıp yara olan yerini temizliyoruz. çoğunluğu gitti. Bir de olay 2 ayda filan oldu. o kadar zaman kaptan yediler sorun çıkmamaıştı.

individual
08-10-2018, 12:42
yaş mama artığı kalıp havasızlıktan akne yapıyor dediler. bizimkinde de var. plastik kabta vermeyin dediler porselene geçtik. derin kuru mamalığıda sığ olanıyla değiştirdik. Elma sirkesini sulandırıp yara olan yerini temizliyoruz. çoğunluğu gitti. Bir de olay 2 ayda filan oldu. o kadar zaman kaptan yediler sorun çıkmamaıştı.

valla biz çok yaş mama vermiyoruz arada sıra ödül gibi alışmasın verdiğimiz oluyor.Porselen değilde cam kullandık kırıyorlar.Biraz fazla akıllılar :) mama saati geçince kaba vura vura mutfağin oraya getiriyorlar (plastik olanları) cam olanları hep kırdılar. :)

_opeth
08-10-2018, 12:52
valla biz çok yaş mama vermiyoruz arada sıra ödül gibi alışmasın verdiğimiz oluyor.Porselen değilde cam kullandık kırıyorlar.Biraz fazla akıllılar :) mama saati geçince kaba vura vura mutfağin oraya getiriyorlar (plastik olanları) cam olanları hep kırdılar. :)

kuru mama bizde açık büfe yaş mama da hergün 1/3 konserve idi 3 kedi olmasından mütevellit bu yaadan sonra 2 günde 1 oldu. hanıma diyorum hiç vermeyelim diye de dinlemiyor. sürekli bir uçan banknot hali :D

Uur
08-10-2018, 13:24
Bizim kedide de bu dertten o kadar sık oluyor ki. Ara ara ansızın oluyor.

Bizim yaptıklarımızı anlatayım :

Öncelikle veterinere götürdük egzama gibi az emen kedilerde bu şekilde sık çıkıyormuş yaptığımız çözümler azalttı ara ara gene çıkıyor ama işe yaradı diyebiliriz çünkü bundan kedinin kurtuluşu yok.
-Mamasını hipoalerjenik royal canin e çevirdik hayvan önce bir nebze rahat etti fazla protein de yapıyor o yüzden kesinlikle yaş mama filan değil sadece kuru mama vermek ve onu da 1.5 kahve fincanından başka günlük vermemek gerekiyor. Biz ilkte üzüldük lan aç mı kalıyor hayvan diye ama alıştı hemde fazla kilo almıyor. (Maması hariç başka bir şey vermemeniz gerek kediye gene çıkıyor örn. ton balığı yada çim yerine verilen krem tarzı yaladıkları şey.)
-Yara çıkan yerin üstüne baticon sürmen yeterli 1 hafta sonra kendiliğinden kuruyor tüğ çıkıyor aynı yerde.

Biz önceden hep veterinere götürüp kortizonlu bir aşı yapıyordu ve miğde koruyucu yapıyordu. Çok kötü olmuştu boynu ve mecburen yaptırmıştık 1 hafta boyunca. Ama yaptırmasak da batikon sürünce geçmekte. Doktorun dediği baktın çıktı hemen sür batikonu bekle 1 hafta geçmezse getir. Hayvanı iğneye boğmayalım dedi.

Bunun bir kaçarı yok hep olacak yavru olduğundan beri var. Daha önce mantar geçirdiyse de o sebep oluyormuş.

Utku85
08-10-2018, 13:48

Öncelikle veterinere götürdük egzama gibi az emen kedilerde bu şekilde sık çıkıyormuş yaptığımız çözümler azalttı ara ara gene çıkıyor ama işe yaradı diyebiliriz çünkü bundan kedinin kurtuluşu yok.
-Mamasını hipoalerjenik royal canin e çevirdik hayvan önce bir nebze rahat etti fazla protein de yapıyor o yüzden kesinlikle yaş mama filan değil sadece kuru mama vermek ve onu da 1.5 kahve fincanından başka günlük vermemek gerekiyor. Biz ilkte üzüldük lan aç mı kalıyor hayvan diye ama alıştı hemde fazla kilo almıyor. (Maması hariç başka bir şey vermemeniz gerek kediye gene çıkıyor örn. ton balığı yada çim yerine verilen krem tarzı yaladıkları şey.)
-Yara çıkan yerin üstüne baticon sürmen yeterli 1 hafta sonra kendiliğinden kuruyor tüğ çıkıyor aynı yerde.

Biz önceden hep veterinere götürüp kortizonlu bir aşı yapıyordu ve miğde koruyucu yapıyordu. Çok kötü olmuştu boynu ve mecburen yaptırmıştık 1 hafta boyunca. Ama yaptırmasak da batikon sürünce geçmekte. Doktorun dediği baktın çıktı hemen sür batikonu bekle 1 hafta geçmezse getir. Hayvanı iğneye boğmayalım dedi.

Bunun bir kaçarı yok hep olacak yavru olduğundan beri var. Daha önce mantar geçirdiyse de o sebep oluyormuş.

Kedi ''allah korusun'' ölmüyorsa kortizon verilmez.
Kortizon ya işi bilmeyen ya da uğraşmak istemeyen veterinerin vereceği bir ilaçtır.
Kortizonun yan etkileri çok ciddidir.

Kedinize kortizon veren veya kortizon verilmesi gerek diyen veterinere gitmeyin, hemen değiştirin.

VTEC®
08-10-2018, 13:53
Kediniz tavuklu mamamı tüketiyor?

_opeth
08-10-2018, 14:15

immunex tavsiye ederim. emmemiş kedimiz var içirdik bir kış. sonrasında sıkıntı görmedik kendisinde

VTEC®
08-10-2018, 14:21
En küçüğü 6 en büyüğü 14 yaşında 7 kedim var,
Hills Optimal Care 15 kg lik ve Royal canin Sensitive alırım yine 15 kg lik. 1 ay birinden 1 ay diğerinden alırım.
Mamaların hepsi tavuklu.
Yaşı artan kedilerim de aynı yaralardan 15-20 tane ve kanamalı olarak çıkıyor.
Konu sadece tavuklu mamadan kaynaklı. Kedinizde başka yara bere kanama aksama yoksa bu yaraların sebebi tavuğa karşı hassasiyet.
Ne kadar profesyonel mamada kullanılsa tavuklar tavuk olmadığından dolayı bize yaramadığı gibi onlarada yaramıyor.

Kuzulu mamalara geçiş yapacağım ancak dolar euro kurlarından mamaların yanına yanaşılmıyor 7 kedi olunca haliyle tüketim fazla.

c20let
08-10-2018, 17:12
Veterinere götürürseniz eğer sonucu paylaşır mısınız ?

_opeth
08-10-2018, 17:19
valla biz farmina matisse steril somonlu mamasından alıyoruz. Balıklı mamalar gayet başarılı oluyor. fiyatı da fena değildi fakat her mama gibi o da zamlandı.

dragstar
08-10-2018, 21:13
ben bu tarz durumlarda baticon sürüyorum kedime ve köpeklerime

basektr
09-10-2018, 13:05
Dün veterinere gittim ama yoğunluktan yazamadım kafasındaki yaranın düşmeden kaynaklı olduğunu mantar vb. olmadığını söyledi kulaklarindakiler de kulak akintisindanmis beyaz kedilerde sık rastlanan bir durummuş kafası için krem kulağı için de temizleme ilacı gibi bişey verdi kafasındaki yara kurudu zamanla kapanır inşallah kulaklarını da düzenli olarak temizliyorum bakalım ne olacak