PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Bedelli Askerlik 2018

Sayfa : 1 2 3 [4] 5

zOnstyLe
22-11-2018, 12:49
Cok acaip..

said_
22-11-2018, 13:39
yoklamada 3. adým hala tamamlanmamýþ gözüküyor, muayneden sonra otomatik oluyor gitmenize gerek yok demiþlerdi,

þubeye gidip iþlem yapan oldumu?

Victiz
22-11-2018, 14:12
11. komando tugayý komutan yardýmcýlýðý

benim de ayný yer, tarih 26.08.2019

Suleyman
22-11-2018, 14:42
Amasya çýkan varsa detaylý bilgi alabilir benden :D

yiiter
22-11-2018, 15:36
Bizim bi arkadaþa Erzurum çýkmýþ var mý bilgi verebilecek olan

VW-Freaks
22-11-2018, 15:40
Amasya çýkan varsa detaylý bilgi alabilir benden :D

Ben :) konuya yazma imkanýn varsa gidecek arkadaþlarýnda bilgisi olur

Suleyman
22-11-2018, 18:53
Ben :) konuya yazma imkanýn varsa gidecek arkadaþlarýnda bilgisi olur

Herkese hayýrlý olsun öncelikle. Amasya'ya 2.celpte gitmiþ biri olarak yazýyorum.

ilk olarak söylemek istediðim valizinin içine 10-12 tane 0.5 lt lik su koymanýz yönünde olacak çünkü oradaki otomatlar hep kartla çalýþýyor, nakit para geçmiyor bu nedenle de otomat kartý alana kadar ( bir adam/firma tarafýndan daðýtýlýyor) seni idare etmeli. Ýlk 2 gün, benim burada ne iþim var diye sorgulayabilirsin kendini ama 3.günden sonra biraz da olsa alýþýyorsun, amasya o tarihte soðuk olur mu bilemiyorum ama sabah saatlerinde buz kesen amasya 12 e doðru bildiðin tiþörtlük havaya bürünüyordu. Ranzalar eski ve kýsa, ayaklar dikleþmiyordu tam (boyunuz uzunsa biraz zorlanabilirsiniz :D). Tek bölük olarak 500 kiþi, 10-12 wc li yeri kullanýyorduk, hijyen arama. Çeþme sularýný içmeyin derim, ilk günlerden ishal olan bir sürü kiþi oldu, ben ýsrarla çeþme suyundan olduðundan þüpheleniyordum her ne kadar komutanlar, biz de o sulardan içiyoruz bir þey olmaz deseler de... Kahvaltýlar genelde kötü, öðle ve akþam yemekleri þansa güzel de olabiliyordu, orta þeker de olabiliyordu. Nizamiye içinde pide/lahmacun satýlýyor ve her bölüðe araçlarla daðýtým saðlanýyordu. Bol bol pide gömdüm :D. Duþ olayý için avlu banyolarý vardý yaklaþýk 88-90 tane perdeli banyolardan oluþan banyolardý. 2 kez soðuk su ile duþ almýþtým sonrakiler sýcak suydu ( bazý yerlere sýcak akarken, bazý yerlere akmýyordu). Askerleri boþ býrakmýyorlar onu net söyleyeyim, hiçbir þey yapýlmasa bile bol bol mýntýka yaptýrýrlar. Atýþ yaparken, siz atýþlarý tamamladýysanýz bile, kulaklýklarýnýzý çýkarmayýn, sýranýzdaki herkesin atýþý tamamlandýktan sonra çýkarýn. Askercell yapmayýn hiç gerek yok, sivil hat götürün, telefon kapalý þekilde olsun, tel içinde sokun sim kartýnýzý. Aldýðýnýz botlarý tabanlýkla giyecekseniz eðer bir numara büyük alýn, tabanlýksýz giyecekseniz bir numara büyük almanýz yeterli. Koðuþ içinde bir kiþi bile hasta olsa herkesi etkiliyor o nedenle soðuk algýnlýðý için bir ilaç, boðaz spreyi, kesin sokun. Aklýma gelenler bunlar þimdilik, sorularýnýz olursa eðer cevaplarým.

wolrath
22-11-2018, 19:39
istanbul var mý istanbul
:D

rain man
22-11-2018, 19:50
Erzincanda asteymenim 500 tane bedelli eðittim, beyler korkcak birsey yok gönül rahatlýðýyla gelin. Verilen eðitim programinin yuzde 5 ini anca öðretmisimdir. Saga sola dön, tekmili esas duruþun duzgun olsun oldu bitti bunun dýþýnda size hic birsey yaptirilmiycak.:)

40 sayfa sunun korkusundan konuþuluyor oluo hayati boyunca o iþi yapacaðýný düþünen insanlari görmek komik...

trgy
22-11-2018, 19:57
istanbul var mý istanbul

Aha sevecek ��

fthdrn
22-11-2018, 20:00
Benim önceki celplerde gidip gelen arkadaþlara bir sorum var; vücuttaki faça,kesik yaralarý ile ilgili herhangi bir uygulama gördünüz mü ?

AþkýnS.
22-11-2018, 20:55
istanbul var mý istanbul

Ben varým abi,maltepe pazartesi teslim :D

gokhankenar
22-11-2018, 21:14
Benim önceki celplerde gidip gelen arkadaþlara bir sorum var; vücuttaki faça,kesik yaralarý ile ilgili herhangi bir uygulama gördünüz mü ?

O gittiginiz yere göre deðiþir gerçi ama. Ben Genelkurmay da yaptým askerliðimi. Birkaç tane dövmeli tanýdýgým vardý. 1 yýl boyunca neredeyse gün yüzü görmediler.

Er34
22-11-2018, 21:36
22.12 gaziantep ýslahiye çýktý var mý devrem?
Birinci celp ayný yerde yapanlar olmuþ. Bilgi verebilecek çýkar mý?

fthdrn
22-11-2018, 22:02
O gittiginiz yere göre deðiþir gerçi ama. Ben Genelkurmay da yaptým askerliðimi. Birkaç tane dövmeli tanýdýgým vardý. 1 yýl boyunca neredeyse gün yüzü görmediler.

Uzun dönem vs için dediðin doðru bende hem dövme hem kesik izler var bakalým nasýl bir uygulama olacak :)

volume81
22-11-2018, 22:04
istanbul var mý istanbul

varsa þeklinis zeytinburnuna bekleris komtan bey :D

Kani
22-11-2018, 22:56
Ýkmal Maliye Okulu Eðitim Merkez Komutanlýðý Maltepe Ýstanbul

Sevk tarihi 16/02/2019
16,02,2019 ayný tarihte bende ordayým kýsmet olursa

dj ugurcan
22-11-2018, 23:05

Bak sen Allahýn iþine tuzladan maltepeye :D Salihe de elazýð çýkmýþ. devlete sahte para mý verdi ne yaptý :D

wolrath
22-11-2018, 23:36

gontaným diyeceksiniz

Ben varým abi,maltepe pazartesi teslim :D

oyyy... eve 4 km :hahaha:

AþkýnS.
23-11-2018, 06:17
gontaným diyeceksiniz

oyyy... eve 4 km :hahaha:

Yakýnmýþýz abi :D

Ýkmal maliye okuluna düþenler ben p.tesi gidicem,dönüþte detaylarý burdan yazarým hepinize :D

BurakYozgat.
23-11-2018, 07:48

Mayýsa teslim zeytinburnunu yeþillendireyim

sagi
23-11-2018, 08:07
Haziran zeytinburnu varsa artýrayým :)

volume81
23-11-2018, 08:29
Kasýmdayým ben :D siz bi gidin gelinde anlatýrsýnýz komando maceralarýnýzý :D

ÖmerF.Bayar
23-11-2018, 08:47
Mayýsa teslim zeytinburnunu yeþillendireyim

Haziran zeytinburnu varsa artýrayým :)

Kasýmdayým ben :D siz bi gidin gelinde anlatýrsýnýz komando maceralarýnýzý :D

Mart var Zeytinburnu,
Galiba anlatan taraf ben olucam :)

streetracer_nos
23-11-2018, 08:59
Havale yaparken bir sýfýr fazla atmýþým
http://resimag.com/p1/08dae16f2d.jpeg

CaNeR44
23-11-2018, 09:24
Erzincanda asteymenim 500 tane bedelli eðittim, beyler korkcak birsey yok gönül rahatlýðýyla gelin. Verilen eðitim programinin yuzde 5 ini anca öðretmisimdir. Saga sola dön, tekmili esas duruþun duzgun olsun oldu bitti bunun dýþýnda size hic birsey yaptirilmiycak.:)

erzincan 29/12/2018 celp tarihim caner kaya malatya emredersiniz komutaným :)

PUMA
23-11-2018, 10:58
istanbul var mý istanbul

kimseye çýkmamýþ abi Ýstanbul bana hele hiç çýkmadý :D

PUMA
23-11-2018, 11:00

þuan 3 kiþi olduk Siteden ayný tarihte

Yogi
23-11-2018, 11:22
bedelli askerlere 18-22 arasında carşı izni - ekşi sozluk (https://eksisozluk.com/bedelli-askerlere-18-22-arasinda-carsi-izni--5795399?p=1)

Bedellilere akþam 6 ve 10 arasý çarþý izni istiyorlar ne diyorsunuz:D

Grimlord
23-11-2018, 11:39
Çivisi çýktý bu iþin, altý üstü 3 hafta bile yapmadan geleceðiz. Yok þunu isteriz, yok bunu isteriz , ne kadar nazik dötlü insanlarmýþ bunlar ya
Utandýrdýlar yemin ederim, bunlarla askerlik yapacaðýz bir de
Kedisini götürmek isteyen var ya askere, bakarlar mý orada diye soran var. Daha neler neler

GokhanRS
23-11-2018, 11:40
bedelli askerlere 18-22 arasýnda carþý izni - ekþi sozluk (https://eksisozluk.com/bedelli-askerlere-18-22-arasinda-carsi-izni--5795399?p=1)

bence gereken cevabý o linkin altýndaki yorumlarda veriyorlar.

streetracer_nos
23-11-2018, 11:47
Askerde gece çarþý imkansýza yakýn .....

Edirne'de usta birliðindeyken tam ortam canlanýyodu bizim çarþý izni bitiyordu.Deðiþik bi ortam var gece davul zurna sesi bi baþlýyo amk sabaha kadar koðuþta ritim tutuyoduk artýk eðlenceli bi yer

Bi iki kere bþçvþ un adamý olmama raðmen zorladým izin çýkaramadým.Direk nabacanlan a..ýk akþam diyo adam

Kafaya koydum bi akþam Edirne gecelerine akacam.Tam güneþ batýyor kalp ritimleri hýzlanýp alkol dürtüsü artarken biz minibüse binip kýþlaya gidiyoz aliminyum

Bigün bþçvþ dediki yeni bölük komutanýnýn eþyalarý taþýnacak iyi eþya taþýyacaklardan bi manga oluþtur.Sende baþlarýnda durr.
Hemen bi operasyon timi bunlar tasýdýlar ettiler bunlarý akþam bölüðe postalayýp kendim az biraz akmýþtým inceden

Ha çýkan 2 kiþi tanýyodum birisi zaten kýsa dönem istanbul' dan 330la gelmiþti birliðe kafasýna göre takýlýyodu hafta sonu falanda þortla çýkýyodu çarþýya yasak normalde diðeri de bilkenti býrakýp gelmiþ and one eþofmanlarý , nayk ayakkabýlarý ve altýn künyesiyle kýþlamýzda gezen deðiþik bir kardeþimizdi

Ama biz çýkmak için büyük bedeller ödedik:D

individual
23-11-2018, 11:49
bedelli askerlere 18-22 arasýnda carþý izni - ekþi sozluk (https://eksisozluk.com/bedelli-askerlere-18-22-arasinda-carsi-izni--5795399?p=1)

yorumlarý okurken güldürdü :)

https://i.hizliresim.com/MVllb6.jpg (https://hizliresim.com/MVllb6)

YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=Vok3bs9HKHY)

https://www.youtube.com/watch?v=Vok3bs9HKHY

GokhanRS
23-11-2018, 11:52

nesi imkansýz, askerde disko bile var. komutanýn odasýna bastým tekmeyi girdim içeri olayýný yaparlarsa direk diskoya kopmaya gidebilirler. gece hayatýnýn kralý askeriyede.

streetracer_nos
23-11-2018, 12:08
Tiskoyu kaldýrdýlar gazinoda þanslarý varsa soðuk kýþ gecelerini sýcak sahlep ve kaptan black eþliðinde geçirebilirler sorumlu vs.ile arayý iyi tutarlarsa

Anýl E.
23-11-2018, 12:21
Çivisi çýktý bu iþin, altý üstü 3 hafta bile yapmadan geleceðiz. Yok þunu isteriz, yok bunu isteriz , ne kadar nazik dötlü insanlarmýþ bunlar ya
Utandýrdýlar yemin ederim, bunlarla askerlik yapacaðýz bir de
Kedisini götürmek isteyen var ya askere, bakarlar mý orada diye soran var. Daha neler neler

Bir kuruma itibar kaybettirirlerse,7'den 70'e herkesin küçümsediði bir duruma gelir. Öyle de oldu

Ýyi iþte adamlar çýkartmýþ yararlanýyorsunuz. Ýki yanlýþ var burada ,bedelli çýkartýyorsan neden 2 haftalýk eðitime tabii tutuyorsun tutmamalýsýn. Madem çýkarttýn 30-40 bin liralýk limitler belirleyecektin.

2 tane iphone parasýna bedelli çýkartýrsan,herkes önce parayý küçümseyip çocuk oyuncaðý zanneder bu iþi .

Sosyal medyada bir sürü video dolanýyor gýrgýr,þamata ve çoðunda küçümseyici cümleler kullanýyor bedelli askerlik görevini yerine getirenler hem de kýþlada. Sen bunlara önlem almazsan,bu kadar makaraya saranýn askerliðini 18-21 gün deðilde 12 ay'a uzatmazsan iki gün sonra hiçbir itibarýn kalmaz.

Yanlýþ anlaþýlmasýn,uzun-kýsa yapan askerlerinde bir sürü videosu fotoðrafý var. Benim bahsetmek istediðim adamlar resmen takmýþ oynatýyor,çok küçümsüyorlar ve kimse buna engel olmuyor,olacak gibi de durmuyor.

Önlemler alýnmaz ise bir sonra ki bedelli askerlik note 9 parasýna düþer,giderler kýþlaya kredi kartlarýna 9 taksite böldürürler vs..

her þeyin bir edebi ve adabý vardýr.

sagi
23-11-2018, 14:31

50. sn ama buraya o þekil atamadým videoyu :D

https://youtu.be/PCBmlzKC3aw?t=50

Evrenoz
23-11-2018, 14:48

Edirne'de usta birliðindeyken tam ortam canlanýyodu bizim çarþý izni bitiyordu.Deðiþik bi ortam var gece davul zurna sesi bi baþlýyo amk sabaha kadar koðuþta ritim tutuyoduk artýk eðlenceli bi yer

Bi iki kere bþçvþ un adamý olmama raðmen zorladým izin çýkaramadým.Direk nabacanlan a..ýk akþam diyo adam

Kafaya koydum bi akþam Edirne gecelerine akacam.Tam güneþ batýyor kalp ritimleri hýzlanýp alkol dürtüsü artarken biz minibüse binip kýþlaya gidiyoz aliminyum

Bigün bþçvþ dediki yeni bölük komutanýnýn eþyalarý taþýnacak iyi eþya taþýyacaklardan bi manga oluþtur.Sende baþlarýnda durr.
Hemen bi operasyon timi bunlar tasýdýlar ettiler bunlarý akþam bölüðe postalayýp kendim az biraz akmýþtým inceden

Ha çýkan 2 kiþi tanýyodum birisi zaten kýsa dönem istanbul' dan 330la gelmiþti birliðe kafasýna göre takýlýyodu hafta sonu falanda þortla çýkýyodu çarþýya yasak normalde diðeri de bilkenti býrakýp gelmiþ and one eþofmanlarý , nayk ayakkabýlarý ve altýn künyesiyle kýþlamýzda gezen deðiþik bir kardeþimizdi

Ama biz çýkmak için büyük bedeller ödedik:D

Evci izni alýyorsun, 2 gece vur patlasýn çal oynasýn

streetracer_nos
23-11-2018, 14:54
aileden 1. derece yakýný olmadan evci verilmiyorki abi bu arkadaþlar çarþý izni istiyor:)
Yani diyorki ben sabah çýkayým akþam 6 da deðilde 9 10 da döneyim öyle bi dünya yok
ekþideki çoðu konu yorumda geyiðine açýlmýþ orda kaynatýyolar iþte

Evrenoz
23-11-2018, 14:56
aileden 1. derece yakýný olmadan evci verilmiyorki abi bu arkadaþlar çarþý izni istiyor:)
Yani diyorki ben sabah çýkayým akþam 6 da deðilde 9 10 da döneyim öyle bi dünya yok
ekþideki çoðu konu yorumda geyiðine açýlmýþ orda kaynatýyolar iþte

Ha orasý öyle haklýsýn, 1. derece yakýn þart

GEB
23-11-2018, 15:04
Tuþlu telefon serbets ama bizim koðuþta iphone X ile çekilmiþ fotolarýmýz var. Götürmek yasak deðil yakalanýrsan ama ötürüyorlar. Sivil hat problem deðil ama askercell akþam 5 den 6 dan sonra açýlýyor sende ona göre telefon konuþmalarýný ayarlarsan sýkýntý yaþamazsýn. Kapýdan girerken askercell satmaya calýsacaklar ben ankesörlu telefon kullanacam de geç.

Duþ saatleri sabah 5 ile 8 arasý akþam 5 ile 8 arasý ilk bir hafta biz girememiþtik. kimse bize söylememiþti çünkü saatleri

gerisi klasik þeyler göze batma artistik yapma komutana diknlenme :)

Ben de dediðiniz gibi tuþlu telefon sivil hattýmý alacaðým yanýma. Hiç riske atmaya gerek yok :) Teþekkür ederim bilgilendirmeler için.

gokhankenar
23-11-2018, 15:48
Havale yaparken bir sýfýr fazla atmýþým
http://resimag.com/p1/08dae16f2d.jpeg

Hangi bölüðe gideceðin belli mi ? Ben orada uzun dönem askerlik yaptým. Detaylý bilgi istersen yardýmcý olurum

streetracer_nos
23-11-2018, 15:52
Herkez yerini paylasinca bende mizah amaçlý attim onu.Ýlgine tesekkur ederim

-Murat Özcan-
23-11-2018, 17:47
Alt tarafý 19 20 gün gideceðiz bazýlarý ciddi anlamda abartýyor.

Uzun zamanlar napsýn yaw

wolrath
23-11-2018, 23:25
kimseye çýkmamýþ abi Ýstanbul bana hele hiç çýkmadý :D

:D subatta ask baska olacak az kaldý

bedelýný cýkarmýslar...

dýpnot:

suan askerýye okeye donuyor zaten.

gecen halýsaha macý yapýyorum. 1 onceký macý yapan dangalaklar bagýrýp cagýrýo yanýmdaký adamý duyamýyorum 2 bagýrdým. sýz kýmsýnýz ký felan dedý... kendýmý tanýtýnca nereden býlelým felan. tabý kukredým. derýn sessýzlýk. aq herýfýn cevaba bak. "býz mukellef degýlýz býze boyle bagýramazsýnýz komutaným" be aq gerýzekalýsý mukellef gýbý davranma o zaman

suan bedellý degýl asýl sorun sozlesmelý askerler. cok fena aratýyorlar o anadolu cocuklarýný. 5500tl maas alýyorlar. aq ýmza yetkýsý yok sorumluluk yok tek yaptýklarý cay koymak gýbý gýbý...

aklý olan sozlesmelý asker olsun derým. gul gýbý hayat. gecen býrýnýn elý yanmýs gece soylememýs kýmseye elý kabarýnca soyluyor 2gun sonra. hastane donusu avukata sorup sýkayet etmýs pýc zarar verdýler bana dýye. býrý kuran getýrýr seccadeyý dolaba koyar carparsýn cýmere yazar.

bený bunlar býtýrecek herhalde bu gýdýsle bý mahkemem daha yakýndýr boyle gýderse. mýllet týrsýyor ben yedýremýyorum. tegmenler geldý. 9ay okuyup. tamam belký makýne býlgýsý eh ýste var ama askerlýk 0. e aq býz 8 9 sene okuduk. arada muazzam fark var. lýse okumayanla býle vardý bu jetler fena. he baska dýpnot. jet dýyýnce mahkemeye verýyolar mobbýng yapýyorlar dýye. tabý hukumet tarafýndan ozel secýlý olduklarý ýcýn dýrek sorusturma yýyorsun. daha bombasýný soyleyeyým mý?
dýrek denýz kuvvetlerýnden yazýlý emýr geldý. YENI GELEN personele ýyý davranýlacak meslekten sogutulmayacak dýye ulan ben 7 sene omrumu curutup subay oldum 2.senemde 66gun oda hapsý aldým neredeydý aklýnýz. tabý býz ataturkcuyuz. skýn aq. cok doluyum cok..

TayfunS
29-11-2018, 14:28
sana demedik mi suyundan içme diye :)

Abi bi giren çýkamýyomuþ bu memlekete 😜

Bad-Fast
02-12-2018, 00:41
askerlikten soðutan çok adam var çok , savaþ çýksa ilk kaçacak olanlarda onlar iþin en güzel kýsmý

Kahn23
05-12-2018, 02:32
Ofisten arkadaþýma 23 UNCU KOMD.TUG.K.LIGI/ISTANBUL MALTEPE çýktý. Fakat edevlet'te celp tarihini göremiyor. Askerlik þubesini aradýðýnda Ocak ay'ýnda gidebilirsin dediler. Bu da 7-22 Ocak tarihleri olacak muhtemelen.

1. Yurtdýþýndan Tr'ye askerlik yapmak için gelenlere yol izni kaç gün?
2. Muayeneyi 7-22 arasý yaptýrýp þubeye mi teslim etmesi gerekiyor?

Bilen varsa ve cevaplarsa sevinirim.

AliGizda
05-12-2018, 07:27
Ofisten arkadaþýma 23 UNCU KOMD.TUG.K.LIGI/ISTANBUL MALTEPE çýktý. Fakat edevlet'te celp tarihini göremiyor. Askerlik þubesini aradýðýnda Ocak ay'ýnda gidebilirsin dediler. Bu da 7-22 Ocak tarihleri olacak muhtemelen.

Ben de ayný tarihte Ýzmir' e gidiyorum abi, normalde 5 Ocak ama 2 gün yol veriyorlar Ýstanbul içinden Ýstanbul' a gidenlere bile. 7 Ocak' ta teslim olucak 22.12 tarihinden sonra silüsünü almasý gerekiyor. Orada verecekler kaç gün yol vereceklerse.

Kahn23
05-12-2018, 07:45
Ben de ayný tarihte Ýzmir' e gidiyorum abi, normalde 5 Ocak ama 2 gün yol veriyorlar Ýstanbul içinden Ýstanbul' a gidenlere bile. 7 Ocak' ta teslim olucak 22.12 tarihinden sonra silüsünü almasý gerekiyor. Orada verecekler kaç gün yol vereceklerse.

Ama ikamet yurtdýþý. 22'sinde silüsü alma ihtimali yok Tr'ye gitmeden. Nasýl olacak! :D

onursumer
05-12-2018, 09:11
Ama ikamet yurtdýþý. 22'sinde silüsü alma ihtimali yok Tr'ye gitmeden. Nasýl olacak! :D

edevletten almasý gerek diye biliyorum

said_
05-12-2018, 09:34
Benimde E devlette yoklama iþlemlerinin tamamý yeþile döndü ve tamamlandý gözüktü.

sonra o sayfada þu yazý çýktý : "Yükümlü olarak kaydýnýz bulunmadýðý için askerlik yoklamasý iþlemlerini gerçekleþtiremezsiniz."

celp duyurusunda yerim yurdum tarihim belli fakat yoklamam yok gözüküyor.

Askere alma þubesini aradým bütün iþlemlerin tamam bir problemin yok dediler.

varmý böyle bir görüntü ile karþýlaþan.

ArMy
05-12-2018, 10:12
Benimde E devlette yoklama iþlemlerinin tamamý yeþile döndü ve tamamlandý gözüktü.

sonra o sayfada þu yazý çýktý : "Yükümlü olarak kaydýnýz bulunmadýðý için askerlik yoklamasý iþlemlerini gerçekleþtiremezsiniz."

celp duyurusunda yerim yurdum tarihim belli fakat yoklamam yok gözüküyor.

Askere alma þubesini aradým bütün iþlemlerin tamam bir problemin yok dediler.

varmý böyle bir görüntü ile karþýlaþan.

Benimki de þuan ayný. Galiba yakýn zamanda askerlik yükümlülüðümüz yok o sebeple. Benim celp 10 ay sonra . Celp tarihine yakýn tekrar kontrol ederiz.

levent
05-12-2018, 14:46

Edevlet te yazmýyor mu? Normalde sevk baþlangýç itibari ile sülüsü alabiliyorsun, sevk bitiþ itibari ile yol izni süresine göre birliðe teslim olmanýz gereken tarih :)

meLaNchoLic
05-12-2018, 19:10
agalar.. 2019 Kasým sonu Amasya çýktý.. son sevk tarihim 30 kasým 2019 gözüküyor.. o tarihlerde orada olacak varsa beni özelden dürtsün :D foruma pek giremiyorum en azýndan mesajdan haberleþmiþ oluruz.. :D

Can1993
10-12-2018, 08:48
Aydin 1.j.eðt.tb.k.liði/aydin/aydin 40-b 18/01/2020

GEB
10-12-2018, 10:03
Arkadaþlar aramýzda özel sektör de çalýþýp ücretsiz izne ayrýlan var mý? Ne tarz bir yol izleniyor?

akko
10-12-2018, 16:09
Eylül 2019 Bilecik benim yerim.

Yeni gördüm kardeþim :) Hayýrlý olsun þimdiden hayýrlý tezkereler :)

akko
10-12-2018, 16:10
Arkadaþlar aramýzda özel sektör de çalýþýp ücretsiz izne ayrýlan var mý? Ne tarz bir yol izleniyor?

Merhaba kardeþim. ben de özel sektör çalýþanýyým. 21 gün ücretsiz izin olarak sayýlacak benimki ve bu 21 günlük maaþ verilmeyecek..
Baþka bilmek istediðin bir konu var mý daha açýk sorarsan yardýmcý olmaya çalýþalým?

volume81
10-12-2018, 16:13
Benim gibi hala saðlýk muaynesini yaptýrmayan var mý ?

bi sorun çýkmaz herhalde en son gittiðimde ( 1 ay önce ) sistem çalýþmýyor demiþlerdi.

GEB
11-12-2018, 12:50
Merhaba kardeþim. ben de özel sektör çalýþanýyým. 21 gün ücretsiz izin olarak sayýlacak benimki ve bu 21 günlük maaþ verilmeyecek..
Baþka bilmek istediðin bir konu var mý daha açýk sorarsan yardýmcý olmaya çalýþalým?

Merhaba, teþekkür ederim cevap için. Ben de ücretsiz izne ayrýlacaðým 2 hafta sonra teslim olacaðým da iþ yerine nasýl bir dilekçe yazmalýyým diye soracaktým :) Ýnternette 1-2 dilekçe örneði ile bir dilekçe yazdým.

Bir de merak ettiðim benim 12-13 günlük yýllýk iznim mevcut bunu saydýramýyoruz galiba deðil mi?

akko
11-12-2018, 13:06
Merhaba, teþekkür ederim cevap için. Ben de ücretsiz izne ayrýlacaðým 2 hafta sonra teslim olacaðým da iþ yerine nasýl bir dilekçe yazmalýyým diye soracaktým :) Ýnternette 1-2 dilekçe örneði ile bir dilekçe yazdým.

Bir de merak ettiðim benim 12-13 günlük yýllýk iznim mevcut bunu saydýramýyoruz galiba deðil mi?

Ben de 5 Ocak'ta gidiyorum kardeþim :) Ýzmir - Bornova.
Bizim þirkette kurumsal bir þirket fakat benden herhangi bir dilekçe istemediler, kendileri halledeceðini söyledi.
Yöneticin ile aran iyiyse, bunun bir türlü halledileceðine inanýyorum (12-13 günlük yýllýk izin konusunun) Bir görüþ istersen, nasýl bir yol izleyebiliriz diye her þirket farklý tepki verebilir çünkü.

GEB
11-12-2018, 14:29
Bizim þirkette kurumsal bir þirket fakat benden herhangi bir dilekçe istemediler, kendileri halledeceðini söyledi.
Yöneticin ile aran iyiyse, bunun bir türlü halledileceðine inanýyorum (12-13 günlük yýllýk izin konusunun) Bir görüþ istersen, nasýl bir yol izleyebiliriz diye her þirket farklý tepki verebilir çünkü.

Seninde yakýnmýþ tarih beklemeyeceksin çok :)

Benim ki kurumsal deðil 3 kiþiyiz ofiste birisi patron :hihih: Patron benden de istemedi ama isterse diyerekten hazýrlýðýný yapayým dedim. :o Bakalým bizim ki nasýl tepki verecek, akþam konuþayým bir.

akko
11-12-2018, 16:04
Seninde yakýnmýþ tarih beklemeyeceksin çok :)

Benim ki kurumsal deðil 3 kiþiyiz ofiste birisi patron :hihih: Patron benden de istemedi ama isterse diyerekten hazýrlýðýný yapayým dedim. :o Bakalým bizim ki nasýl tepki verecek, akþam konuþayým bir.

Konuþ bence de :) muhtemelen yýllýk izinlerden düþmeyi kabul edecektir.

-Murat Özcan-
12-12-2018, 08:39
Bende yýllýk izinden gitmeyi hedefliyorum bakalým.

Dilekçeye öyle yazdým.

24 Aralýk Burdur..

AliGizda
12-12-2018, 10:25

5 Ocak benimde Ýzmir - Gaziemir. Ayný yere düþemedik uçaklarý denk getirelim bari :) Yabancýlýk çekmeyiz :)

akko
12-12-2018, 10:42
5 Ocak benimde Ýzmir - Gaziemir. Ayný yere düþemedik uçaklarý denk getirelim bari :) Yabancýlýk çekmeyiz :)

Tamamdýr olur valla :) Sülüs'ü alalým, ona göre uçak bileti bakacaðým.

SametYkn
12-12-2018, 13:35
Þubat Safranbolu yok mu arkadaþlar

gabxer
13-12-2018, 20:17
SametYkn

Ben de þubatta Safranbolu'dayým.

sercanýþýk
14-12-2018, 12:55
pek takip edemedým burayý þubat ayýnda samsunda olan varmý acaba ? 17 subat teslým tarihi

AþkýnS.
14-12-2018, 13:43
Ýkmal maliye okuluna gidecek olanlara taktiklerim olacak,az önce terhis oldum çok þükür. Müsait anda yazacaðým

erdielkoca
14-12-2018, 13:59
Ýkmal maliye okuluna gidecek olanlara taktiklerim olacak,az önce terhis oldum çok þükür. Müsait anda yazacaðým

þubat 16'sýnda ordayým allah'ýn izniyle :)

PUMA
14-12-2018, 16:29
Hadi geçmiþ olsun.Senden gelen açýklamalarý bekliyoruz Hayýrlýsýyla 16 Þubatta bende oradayým Ýnþ sýkýntýsýz bi yerdir

uluckaban
14-12-2018, 17:20
Mamak mebs ten bugün terhis oldum, sorularý alabilirim, detaylý bilgi için özelden numara gönderebilirsiniz.

fthdrn
14-12-2018, 17:53
Mamak mebs ten bugün terhis oldum, sorularý alabilirim, detaylý bilgi için özelden numara gönderebilirsiniz.

Genel olarak bilgi verebilirsen iyi olur aslýnda :)

EmreS13
14-12-2018, 17:56
Genel olarak bilgi alabilirsek eðer güzel olur.

AþkýnS.
14-12-2018, 19:30
þubat 16'sýnda ordayým allah'ýn izniyle :)

Hadi geçmiþ olsun.Senden gelen açýklamalarý bekliyoruz Hayýrlýsýyla 16 Þubatta bende oradayým Ýnþ sýkýntýsýz bi yerdir

Beyler öncelikle 1,2 ve 4. Bölüðe düþerseniz geçmiþ olsun :D
3. Bölüðe düþmek için 1 buçuk 3 gibi teslim olun,kafanýz da bedeniniz de rahat etsin :) giderken bol bol ilaç götürün yanýnýzda. Soðuk algýnlýðý,öksürük þurubu falan. Nizamiyeden geçerken de vermeyin.cebinizde sokun,valiz xray den geçiyor, 1 tl lazým olacak size vakit geçirmek için. Ps3,langýrt,kahve makinalarý 1 tl ile çalýþýyor. Diðer türlü 50 kuruþ dahi olsa kartla geçiyor. Boyunluk ve bere götürün asker yeþili,lazým oluyor soðukta. Kýþýn sinek yaþýyor alerjisi olan varsa önlemini alsýn,yazýn gideceklere sabýr diliyorum :)

said_
14-12-2018, 20:00
alýnacak malzemeleri nerden aldýnýz vs gibi bilgileride paylaþýrsanýz severim.

þahsen bot kilidi boyuna asýlan cüzdan vs gibi þeyleri internetten almayý planlýyorum.

AþkýnS.
14-12-2018, 21:04
alýnacak malzemeleri nerden aldýnýz vs gibi bilgileride paylaþýrsanýz severim.

þahsen bot kilidi boyuna asýlan cüzdan vs gibi þeyleri internetten almayý planlýyorum.

Ýstanbul için mýsýr çarþýsýnýn arkalarýnda bi yerden aldým, aþýrý fazla almayýn keainlikle maksimum yapacaðýnýz banyo sayýsý 3 ya da 4tür,banyo uzak,gitsen hasta oluyorsun gitmesen mikrop. Gitmemeyi tercih ediyorsun. 6þar don ve fanila yeter. Zaten 2 tane veriyor askeriye.traþ köpüðü almayýn veriyorlar. Çorap mutlaka yanýnýzda bulunsun fazla fazla sürekli kokuyor çünkü. Tabanlýk alýn ama bot öyle ya da böyle vuracak :) kilit gerek duymadým hiç çünkü cidden iðnem bile kaybolmadý ama dolabý dýþarýda olan arkadaþlar vardý onlarýnki sýkýntý... o yüzden siz yanýnýzda bulundurun. Mavi çarþaf ve yastýk kýlýfý olanlar kendi kýlýfýný kullanabiliyordu bizde. Havlu da veriyor ama beyaz,iþe yaramýyor çok kirlendiðiniz için :)

Eyüp
15-12-2018, 07:53
Balýkesir merkez bakým okulundan dün terhis oldum,sorusu olanlarý yanýtlayabilirim

erdielkoca
15-12-2018, 09:04
Teslim olma tarihi hafta sonuna denk gelen var mý ? 16 þubat cumartesi ye geliyor ne gibi bir yol izlememiz lazým. AþkýnS. verdiðin bilgiler için teþekkür ederim

MBuðra
15-12-2018, 09:45
Ben de Burdur 58'den dun terhis oldum, gidecek olan varsa tuyo verilir :)

serdaruma
15-12-2018, 10:18
19 ocak 2019 da mamak mebs okulunda olacaðým denk gelen arkadaþlar var ise yazarsa sevinirim.

PUMA
15-12-2018, 10:29
Beyler öncelikle 1,2 ve 4. Bölüðe düþerseniz geçmiþ olsun :D
3. Bölüðe düþmek için 1 buçuk 3 gibi teslim olun,kafanýz da bedeniniz de rahat etsin :) giderken bol bol ilaç götürün yanýnýzda. Soðuk algýnlýðý,öksürük þurubu falan. Nizamiyeden geçerken de vermeyin.cebinizde sokun,valiz xray den geçiyor, 1 tl lazým olacak size vakit geçirmek için. Ps3,langýrt,kahve makinalarý 1 tl ile çalýþýyor. Diðer türlü 50 kuruþ dahi olsa kartla geçiyor. Boyunluk ve bere götürün asker yeþili,lazým oluyor soðukta. Kýþýn sinek yaþýyor alerjisi olan varsa önlemini alsýn,yazýn gideceklere sabýr diliyorum :)
Allah yardýmcýmýz olsun ozaman Nediyelim ��

wolrath
15-12-2018, 10:33

Insallah :hahaha::hahaha::hahaha::love:

Mehmetmert
15-12-2018, 10:35
Ben dün iskenderundan terhis oldum , gidenlere þimdiden kolay gelsin. Fiziksel olarak deðilde psikolojik olarak yýpratýyor insaný , en azýndan bende öyle oldu.Ben þu malzemelerle gittim , orada direkt çöpe attým hergün.
Rasgele askeri malzeme satan yerden almýþtým , 280 lira mý ne tutmuþtu 18 çorap - 18 tshirt - 18 boxer . Soðuk yerlere gidecek olanlar eldiven ve boyunluðuda unutmasýnlara bunlara ek

https://i.hizliresim.com/ADm9DL.jpg (https://hizliresim.com/ADm9DL)

-Tuvalet kaðýdýný3 tane götürün min , zaten hasta olacaksýnýz %100 burnunuzuda silersiniz.Ýllaki birisi isteyecek sizden 1'inide ona vereceksiniz
-Diþ fýrçasý 2 tane götürmüþtüm iyiki öyle yapmýþým , birisi koluma vurdu düþtü o iðrenç tuvalette kendim düþþsem kendimi yerden kaldýrmam o yüzden aklýnýzda olsun
-Sývý sabun sabah mýntýka yapan koyar , öðlen olmadan biter sývý sabun o kadar kiþiye yetiþmiyor onuda götürün
-Ýlk giriþiniz 4-5 saat sürüyor , mutlaka açýlmamýþ su götürün yanýnýzda ilk yerleþtiðim gün yerde su birikintisi olsa içeçektim.1 saatte kantin sýranýz var onuda unutmayýn.
-Botumu hiç boyamadým , onun yerine þu torpido parlatýcýsý götürmüþtüm onla iki dkde döndüm( Fotoda yok)
-Týrnak makasýda götürün
-Yara bandý çok güzel iþ görüyor , bot ayaðýmýn her yerine vurduðunda acayip yardýmcý oldu
-Kýsaca böyle , soracaklarýnýz varsa cevaplarým

MyDoNoSe
15-12-2018, 15:59
16B 30 mart sevk denizli var mý aramýzda?

aslanneron
15-12-2018, 21:11

2.tabur çok rahat diyorlar sizin genel olarak görüþleriniz neler birde ayýn þubat 16 teslim bir gün yol izni 17 si pazara denk geliyor pazarmý teslim olalým pazartesi mi bir görüþünüz var mý?

akko
15-12-2018, 21:24
Ben dün iskenderundan terhis oldum , gidenlere þimdiden kolay gelsin. Fiziksel olarak deðilde psikolojik olarak yýpratýyor insaný , en azýndan bende öyle oldu.Ben þu malzemelerle gittim , orada direkt çöpe attým hergün.
Rasgele askeri malzeme satan yerden almýþtým , 280 lira mý ne tutmuþtu 18 çorap - 18 tshirt - 18 boxer . Soðuk yerlere gidecek olanlar eldiven ve boyunluðuda unutmasýnlara bunlara ek

https://i.hizliresim.com/ADm9DL.jpg (https://hizliresim.com/ADm9DL)

-Tuvalet kaðýdýný3 tane götürün min , zaten hasta olacaksýnýz %100 burnunuzuda silersiniz.Ýllaki birisi isteyecek sizden 1'inide ona vereceksiniz
-Diþ fýrçasý 2 tane götürmüþtüm iyiki öyle yapmýþým , birisi koluma vurdu düþtü o iðrenç tuvalette kendim düþþsem kendimi yerden kaldýrmam o yüzden aklýnýzda olsun
-Sývý sabun sabah mýntýka yapan koyar , öðlen olmadan biter sývý sabun o kadar kiþiye yetiþmiyor onuda götürün
-Ýlk giriþiniz 4-5 saat sürüyor , mutlaka açýlmamýþ su götürün yanýnýzda ilk yerleþtiðim gün yerde su birikintisi olsa içeçektim.1 saatte kantin sýranýz var onuda unutmayýn.
-Botumu hiç boyamadým , onun yerine þu torpido parlatýcýsý götürmüþtüm onla iki dkde döndüm( Fotoda yok)
-Týrnak makasýda götürün
-Yara bandý çok güzel iþ görüyor , bot ayaðýmýn her yerine vurduðunda acayip yardýmcý oldu
-Kýsaca böyle , soracaklarýnýz varsa cevaplarým

Kardeþim çok saðol Ocakta gidiyorum Ýzmir’e bu listeye ihtiyacým vardý. Eyvallah

sanctuary35
15-12-2018, 21:57
þu botlar ayakkabýlar herkese vurur rahatsýz eder yýllardýr. bu kadarmý zor düzgün bot üretmek askere düzgün bot vermek anlamýyorum ya ayýptýr

uluckaban
15-12-2018, 22:35
2.tabur çok rahat diyorlar sizin genel olarak görüþleriniz neler birde ayýn þubat 16 teslim bir gün yol izni 17 si pazara denk geliyor pazarmý teslim olalým pazartesi mi bir görüþünüz var mý?

Detaylý olarak herþeyi yazacam. 1. Tabur 4. bölük(benimde olduðum) harici hepsi rahatmýþ sevk kaðýdýnýz çýktýmý bilmiyorum çýktýysa tarih onda yazar ama teslim pazartesidir haftasonu iþlem yapmazlar. Bizim çýkýþýmýz normalde cumartesi ye denk geliyordu ama idari izin sayýp cuma býraktýlar

uluckaban
16-12-2018, 00:18
Aklýma gelen herþeyi yazýyorum, baþka sorularýnýz olursa özelden yazabilirsiniz. Mebs e gidecek arkadaþlar için belirtiyorum, öðlen 12-1 gibi hatta daha erken teslim olmaya çalýþýn. Ben saat 3 gibi gittim içeri girebilmek için 3-4 saat bekledim. Mebs te en sýkýntýlý ve disiplinli bölük benimde bulunduðum 1. Tabur 4. Bölüktür. Açýkcasý bu bölüðe düþmemek içinde erkenden gitmeniz faydalý olacaktýr. Sakýn ola içeri akýllý telefon sokmayý denemeyin, daha önce yaþanan sorunlardan dolayý aþýrý derecede takýntýlýlar yakalatýp askerliði uzayan oldu. Kendi hattýnýzý götürün bana giriþte askercell le alakalý soru soran bile olmadý. Ýç çamaþýrý çorap içlik vs. olayýnda renk sýkýntýsý yok askeri malzeme satan yerlere gidip gereksiz paralar vermeyin. Ýstikhakýnýz 2 adet çorap, 2 adet boxer, 2 adet fanila, 1 adet el havlusu, diþ macunu, fýrçasý, sabun, traþ býçaðý vs.. Bunlarý yokmuþ gibi düþünün bize 1 hafta sonra verdiler. Haftasonu eþofman la takýlýyorsunuz ona göre birþeyler götürün. Eldiven, bere, boyunluk, içlik, saat gibi þeyleri decathlondan alabilirsiniz. Orada satýlýr fakat sýra beklemek sýkýntý. Ýlk 2-3 günü idare edecek kadar su götürün. Nakit para hiçbir yerde geçmiyor. Otomatlardan 1 tl ye kola,çay, kahve, abur cubur alabilirsiniz ihtiyacýnýza göre demir para götürün. Kantinde kredi kartý veya nakit kart kullanýyorsunuz temassýz olursa iþlem hýzý açýsýndan daha iyi olur. Ben yanýmda götüreceðim þeylerin listesini yapmýþtým, eksik fazla ne varsa düzenleyip tekrar aþaðýya yazýyorum. Aklýma gelen birþeyler olursa konuya ilave ederim.

Ýç çamaþýrý x10
Çorap x20
Ýçlik x3
Gecelik
Eþofman takýmý
Traþ malzemeleri
Traþ malzemeleri için küçük el çantasý
Þampuan
El sabunu(sývý olabilir farketmiyor)
Sabun kutusu
Duþ jeli
Lif
Diþ macunu ve fýrça
Selpak( minimum 10 adet götürün)
Tuvalet kaðýdý
Islak mendil
El, yüz, dudak kremi
Yara bandý
Havlu ( el havlusu - banyo havlusu)
Telefon
Asma kilit x 2 adet (kilit kýsmý uzun olsun)
Bot boyasý
Dolap Askýsý (2-3 adet)
Kitap
Bozuk para
Terlik ( plastik olsun duþta ve akþamlarý lazým)
Boyunluk, bere, eldiven

uluckaban
16-12-2018, 00:20
Atlamýþým, en önemli þeylerden biri botlar için saðlam bir tabanlýk alýn botlarýn altý tahta gibi. Ayrýca sivilde giydiðiniz ayakkabý numarasýndan 1 numara büyük bot isteyin

Emre Ýlbi
16-12-2018, 15:07
Arkadaþlar tuþlu eski bir telefon var elimde, kamerasý var ancak 0.0 bilmem kaç mp, yani varlýðý yokluðu belirsiz, onu götürsem sorun çýkartýrlar mý?

AþkýnS.
16-12-2018, 17:09
Arkadaþlar tuþlu eski bir telefon var elimde, kamerasý var ancak 0.0 bilmem kaç mp, yani varlýðý yokluðu belirsiz, onu götürsem sorun çýkartýrlar mý?

Yok hiç problem olmuyor ben 3.2 kameralýyla gittim

Arda_7
16-12-2018, 17:30
Ben de Burdur 58'den dun terhis oldum, gidecek olan varsa tuyo verilir :)

Bende burdur à gtcem 6 nisan 17b 3 tirt piyade olarak. Nasildi hocam bilgi verirmisin tuvaletler duþ olayý Vs

uluckaban
16-12-2018, 18:12
Yok hiç problem olmuyor ben 3.2 kameralýyla gittim

Biz giriþ yaparken arkada kamera gördüklerini almadýlar. Özellik falan farketmiyor kimsen yoksa nizamiye içindeki ptt yle ailelerine gönderttiler.

AþkýnS.
16-12-2018, 18:35
Biz giriþ yaparken arkada kamera gördüklerini almadýlar. Özellik falan farketmiyor kimsen yoksa nizamiye içindeki ptt yle ailelerine gönderttiler.

Demekki yerine göre müdehale ediyorlar. Bende nizamiyede bakmadýlar bile. Valizde soktum xrayden geçti,akýllý telefon var mý diye sordular yok dedim geçtim,komutanýn önünde kullandým gene sorun olmadý

Ýbrahim33
16-12-2018, 20:32
askeriyelerin kantininde herþey oluyor ,aslýnda. bide hepi topu 25 gün. büyütmeyin gözünüzde bu kadar. gelir geçer inþallah. herkese hayýrlý teskereler.

Grimlord
16-12-2018, 21:36
Bende burdur à gtcem 6 nisan 17b 3 tirt piyade olarak. Nasildi hocam bilgi verirmisin tuvaletler duþ olayý Vs

Haftaya pazartesi teslim oluyorum, dönünce yazarým :D

AþkýnS.
16-12-2018, 22:31
askeriyelerin kantininde herþey oluyor ,aslýnda. bide hepi topu 25 gün. büyütmeyin gözünüzde bu kadar. gelir geçer inþallah. herkese hayýrlý teskereler.

Bere 40 liraydý,boyunluk 15 tl. Daðýnýk kalsýn :)

said_
16-12-2018, 23:21
Eldiven, bere, boyunluk, içlik, saat gibi þeyleri decathlondan alabilirsiniz.

Decathlonda bunlarýn uygun renkte olanlarý varmýdýr ya?

bere eldiven ve boyunluk dýþarýdan gözüken þeyler, yeþil olmasý gerekmemiz?

uluckaban
16-12-2018, 23:44
Decathlonda bunlarýn uygun renkte olanlarý varmýdýr ya?

bere eldiven ve boyunluk dýþarýdan gözüken þeyler, yeþil olmasý gerekmemiz?

Haki yeþil vardý decathlonda ben bere kullanmadým ama boyunlukta sýkýntý olmadý

gokhankenar
17-12-2018, 08:15
Bazý yorumlar çok trajikomik gerçekten :)

b.arica
17-12-2018, 08:49
Aldýðýnýz bereler yeþil ve ya siyah farkediyor mu ? Arkadaþ gidecek bana sordu bende 12 ay gittim bizde farketmiyordu sizde ne renkti.

Eyüp
17-12-2018, 09:05
Boyunluk bizim kantinde yeþildi ve 10liraydý,gün içerisindede farklý bir renk görünce çýkarttýrýyordu astekler

MBuðra
17-12-2018, 10:25
Bende burdur Ã* gtcem 6 nisan 17b 3 tirt piyade olarak. Nasildi hocam bilgi verirmisin tuvaletler duÅŸ olayı Vs

Haftaya pazartesi teslim oluyorum, dönünce yazarım :D

Ben 2/5'teydim, şansıma komutanlar çok iyi ve ilgililerdi. Zaten çoğunlukla çavuş, onbaşılarla ve azteklerle muhatapsınız, öyle herhangi bir saygısızlık vs. olmadı.

Ancak fiziksel ortam biraz sıkıntılı. Onlar da bu durumun farkındalar ancak ellerinden hiçbişey gelmiyor ne yazık ki.

Nisan'da gidecek arkadaş bir tık daha şanslı, çünkü kış vakti yatakhane de camı açsan soğuktan hasta oluyorsun, açmasan havasızlıktan boğuluyorsun.

Duş alma olayı haftada 2 kere bölükçe, diğer zamanlarda her sabah 5'te ihtiyaç banyosu mevcut. Ben bi kere bölükçe gittim, banyonun yerini öğrendikten sonra hep sabahları yaptım duşu.

Hijyen olayı biraz sıkıntılı. Toplu halde yaşandığından birisi hasta olunca kalan herkes hasta oluyor maalesef.

Yanınızda bi paket majezik ve nurofen götürün. Nizamiyeye girişte üstünüzü aramıyorlar. Koyun cebinizde kalsın. Dolabınızda bırakmayın diğer zamanlarda da.

öğlen ve akşam öğünleri çok iyiydi. Her gün van kahvaltısı yapan adam değilim ama sabahları kahvaltılar biraz yavan kalıyor sadece.

Zorlayıcı eğitimler yok, sağa dön sola dön uygun adım marş vs. hep. Askerliğin yarısı zaten ayakta dikilip beklemekle geçiyor. :)

Yıl sonu olduğundan dolayı ihale yapımı beklenildiğinden kantinler bomboştu bizde. Arada sırada bi kaç paket malzeme geliyor, gelir gelmez bitiyordu. Sigara her daim mevcut ancak.

Ben akıllı telefon götürmedim, bence riske gerek yok. Tuşlu telefona sivil hattınızı takın geçin. Askercell vs. hiç uğraşmayın, para bayılmayın. Gereksiz.

İçeride çay-kahve otomatları var. Yekta abinin tavsiyesiyle baya bi bozukluk götürmüştüm ama ihale muhabbetine onlarında bakımı yapılmadı baya uzun süre bizde. En son toz kahve için bile adam kesecek hale gelmiştim :D Siz yine de götürün ama belki değişmiştir.

Çoğu şeyi içeride ihtiyaç kantininden temin edebiliyorsunuz zaten, boşu boşuna yük etmeyin kendinize. Boyunluk, bere vs. dışarıdan alınınca bazen renkler farklı oluyor. Farklı renklere müsahama göstermiyorlar. İçeriden alırsınız onları, 5 tl zaten tanesi.

Tuvalet kağıdı götürmeyi unutmayın. 2-3 rulo yeterlidir.

Şu an aklıma başka bişey gelmiyor ama varsa başka sorunuz cevaplarım :)

MBuðra
17-12-2018, 10:41
Bende burdur à gtcem 6 nisan 17b 3 tirt piyade olarak. Nasildi hocam bilgi verirmisin tuvaletler duþ olayi Vs

Haftaya pazartesi teslim oluyorum, dönünce yazarim :D

Bende burdur à gtcem 6 nisan 17b 3 tirt piyade olarak. Nasildi hocam bilgi verirmisin tuvaletler duþ olayi Vs

Haftaya pazartesi teslim oluyorum, dönünce yazarim :D

Ben 2/5'teydim, sansima komutanlar çok iyi ve ilgililerdi. Zaten cogunlukla cavus, onbasi ve azteklerle muhatapsiniz, her iki tarafli herhangi bir sorun, saygisizlik vs. olmadi bizde

Ancak fiziksel ortam biraz sikintili. Onlar da bu durumun farkindalar ancak ellerinden hicbisey gelmiyor ne yazik ki.

Nisan'da gidecek arkadas bir tik daha sansli, cunku kis vakti yatakhane de cami acsan soguktan hasta oluyorsun, acmasan havasizliktan boguluyorsun.

Dus alma olayi haftada 2 kere bolukce, diger zamanlarda her sabah 5'te ihtiyac banyosu mevcut. Ben bi kere bölükce gittim, banyonun yerini ögrendikten sonra hep sabahlari yaptim dusu.

Hijyen olayi biraz sikintili. Toplu halde yasandigindan birisi hasta olunca kalan herkes hasta oluyor maalesef.

Yaninizda bi paket majezik ve nurofen götürün. Nizamiyeye giriste ustunuzu aramiyorlar. Koyun cebinizde kalsin. Dolabinizda birakmayin diger zamanlarda da.

oglen ve aksam ogunleri cok iyiydi. Her gun van kahvaltisi yapan adam degilim ama sabahlari kahvaltilar biraz yavan kaliyor sadece.

Zorlayici egitimler yok, saga don sola don uygun adim mars vs. hep. Komutanlarda sizden bir komando, ranger vs. olmanizi beklemiyor. Zaten askerligin yarisi ayakta dikilip beklemekle geciyor. :)

Yil sonu oldugundan dolayi ihale yapimi beklenildiginden kantinler bombostu bizde. Arada sirada bi kac paket malzeme geliyor, gelir gelmez bitiyordu. Sigara her daim mevcut ancak.

Ben akilli telefon goturmedim, bence riske gerek yok. Tuslu telefona sivil hattinizi takin gecin. Askercell vs. hic ugraþmayin, para bayilmayin. Gereksiz.

Iceride cay-kahve otomatlari var. Yekta abinin tavsiyesiyle baya bi bozukluk goturmustum ama ihale muhabbetine onlarinda bakimi yapilmadi baya uzun sure bizde. En son toz kahve icin bile adam kesecek hale gelmistim :D Siz yine de goturun ama belki degismistir. Geri kalan hersey icin temassiz yeter.

Cogu seyi iceride ihtiyac kantininden temin edebiliyorsunuz zaten, bosu bosuna yuk etmeyin kendinize. Boyunluk, bere vs. disaridan alininca bazen renkler farkli oluyor. Farkli renklere pek musahama gostermiyorlar. Iceriden alirsiniz onlari, 5 tl zaten tanesi.

Tuvalet kagidi goturmeyi unutmayin. 2-3 rulo yeterlidir.

Su an aklima baska bsey gelmiyor ama olursa sorunuz cevaplarim :)

cix boy
19-12-2018, 21:26
bende aydýna düþtüm 21 ocakta teslim olacam varmý ayný yere düþen arkadaþlar

ciroz31
19-12-2018, 22:29
3mart erzincan topçu cýktý banada

said_
20-12-2018, 08:50
Küçük bir bilgilendirme belki merak eden olmuþtur.

Yoklama iþlemleri bittikten sonra, yani hepsi yeþile dönüp tamamlandýktan sonra sistemden kayboluyor. ve celp dönemini gösteren sayfada, YOK gözüküyor.

Bu sadece sistemin yaptýðý bir saçmalýk. Askerlik Þubesine gidip sorgulattým. Yoklama tamamlandý ise E devlette gözükmüyor dediler.

Eðer yoklama tamamlanmadý ise eDevlette yoklama sayfasýnda iþlem sýralarý gözüküyor.

AliGizda
20-12-2018, 10:00

Yoklama iþlemleri bittikten sonra, yani hepsi yeþile dönüp tamamlandýktan sonra sistemden kayboluyor. ve celp dönemini gösteren sayfada, YOK gözüküyor.

Bu sadece sistemin yaptýðý bir saçmalýk. Askerlik Þubesine gidip sorgulattým. Yoklama tamamlandý ise E devlette gözükmüyor dediler.

Eðer yoklama tamamlanmadý ise eDevlette yoklama sayfasýnda iþlem sýralarý gözüküyor.

Bende daha saðlýk belgesini vermemiþtim, geçen verdim bende de kayboldu. Demek ki bundan dolayýymýþ.

Sülüs e-devlet' ten alýnabiliyormuþ bu arada.

SametYkn
20-12-2018, 17:11
SametYkn

Ben de þubatta Safranbolu'dayým.

Koskoca forumda bir sen bir ben varýz herhalde:) gabxer

said_
21-12-2018, 10:51
Ocak 5 te gidecekler için bugün Sülüs çýkmasý gerekiyordu, E devletten Sülüs alan varmý þuan?

Ben ya bulamadým yada henüz çýkmadý.

AliGizda
21-12-2018, 14:58
Ocak 5 te gidecekler için bugün Sülüs çýkmasý gerekiyordu, E devletten Sülüs alan varmý þuan?

Bende alamadým. Bugün evrak teslim tarihinin de son günüydü hala o sürüyor sanýrým. Yarýn tekrar deneyeceðim.

RedCan
21-12-2018, 15:45
Yapýlan baþvuruyu geri çekebiliyor muyuz, para iadesi falan oluyor mu ? Ýnternette birliðe teslim vazgeçile biliniyor yazmýþlar. Bilen var mý ?

AþkýnS.
21-12-2018, 16:35

Sýnýflandýrma sonuç sorgulamadan baktýnýz mý? Ordaki adres sorularýna onay verip devam etmeniz gerekiyor sonrasýnda çýkýyor,baþka bir hata mý var acaba?

CenKeR
21-12-2018, 16:43
3mart erzincan topçu cýktý banada

orada yaptým soðuðu çok saðlam

said_
21-12-2018, 17:02
Sýnýflandýrma sonuç sorgulamadan baktýnýz mý? Ordaki adres sorularýna onay verip devam etmeniz gerekiyor sonrasýnda çýkýyor,baþka bir hata mý var acaba?

Nereye gideceðimizi gösteren yermi? oraya bakýyorum orda Nereye gideceðim tarih vs belli. ama yoklama YOK gözüküyor. Muhtemelen sistem o yüzden açmýyor.

ama yoklamam var. garip bir durum artýk pazartesi þubeye gidip öðreneceðiz. inþallah bir yerde patlamaz bu iþ.

akko
21-12-2018, 17:11

Bende daha saðlýk belgesini vermemiþtim, geçen verdim bende de kayboldu. Demek ki bundan dolayýymýþ.

Sülüs e-devlet' ten alýnabiliyormuþ bu arada.

selamlar, benimde evrak alma baþlangýcým bugündü.
ayný durum bende de var, Hala Yoklama YOK gözükmekte ve sülüsü edevletten alamýyorum bu yüzden.
pazartesi gidip askerlik þubesine bakacaðým. benim gibi sorun yaþayan var mý acaba?

akko
21-12-2018, 17:13
Nereye gideceðimizi gösteren yermi? oraya bakýyorum orda Nereye gideceðim tarih vs belli. ama yoklama YOK gözüküyor. Muhtemelen sistem o yüzden açmýyor.

ama yoklamam var. garip bir durum artýk pazartesi þubeye gidip öðreneceðiz. inþallah bir yerde patlamaz bu iþ.

ayný durum benimki de kardeþim. pazartesi gidip bakacaðým bende.
sen hangi þubeye gideceksin? istersen birlikte gidelim..

said_
21-12-2018, 20:34
ayný durum benimki de kardeþim. pazartesi gidip bakacaðým bende.
sen hangi þubeye gideceksin? istersen birlikte gidelim..

Ben sanýrým Pazartesi sabah erkenden MAltepe deki þubeye giderim. mesai günü olduðu için ordan direk iþe gitmem gerekir. geçen gün gittiðimde boþboþtu.

muhtemelen sülüsü ordan verecekler.

akko
21-12-2018, 21:43
Ben sanýrým Pazartesi sabah erkenden MAltepe deki þubeye giderim. mesai günü olduðu için ordan direk iþe gitmem gerekir. geçen gün gittiðimde boþboþtu.

muhtemelen sülüsü ordan verecekler.

Siz Anadolu yakasýndasýnýz sanýrým :)
Ýnþallah öyle olur, baþka biþey çýkmasýndan korktum ama sizinde öyleymiþ birkaç kiþinin daha öyle olduðunu duyunca biraz olsun içim rahatladý

said_
22-12-2018, 17:44
Ýnþallah öyle olur, baþka biþey çýkmasýndan korktum ama sizinde öyleymiþ birkaç kiþinin daha öyle olduðunu duyunca biraz olsun içim rahatladý

Bir problem olacagini sanmiyorum. Pazartesi gunu bilgi alinca yazarim.

Bugun ihtiyaclari aldim.

Ic camasiri iclik corap gibi gozukmeyecek seylerin hepsini siyah aldim. Cunku askeri malzeme satan yerler cok uyduruk. Bir tek bere boyunluk ve eldiveni ordan aldim. renk farki olur problem yaratirlar diye. Haki polar hirka alt esofman vs gibi seyler decatholanda var hem fiyatlari guzel hemde kaliteli. Havlular maviymis fakat onlarida yesil buldum aldim. Dus alirken gelip ne renk don giydin, ne renk havlu kullandin diye kontrol etmiyorlardir diye dusunuyorum

burak_2885
23-12-2018, 03:34
Merhabalar uzun zamandýr foruma giremiyordum. Ben de 5 Ocak’da Kütahya Hava Er Eðit Tugayýndayým. Kütahyanýn soðuk havasý olduðundan ve gideceðim tarih dolu dolu Ocak ayý olduðundan çevremde giden 1-2 kiþiden özet bilgi aldým :) Kuzenim “mutlaka 2 tane içlik üst üste giyeceksin ona göre git” dedi. Arkadaþým ise “ocakda sibirya’da yap Kütahya’da yapma ..” dedi :D

Ben de içlik sayýsýný biraz arttýrýcam mecburen çünkü termometreler -20 lere kadar düþebiliyormuþ. Ben Ýstanbulda hava 10 derecenin altýna düþünce içlik giyen insaným :D

Bakalým 2 hafta sonra yolculuk var. Yaptýktan sonra burada tecrübelerimi paylaþýrým

Jön Türk
23-12-2018, 08:50
Merhabalar uzun zamandýr foruma giremiyordum. Ben de 5 Ocak’da Kütahya Hava Er Eðit Tugayýndayým. Kütahyanýn soðuk havasý olduðundan ve gideceðim tarih dolu dolu Ocak ayý olduðundan çevremde giden 1-2 kiþiden özet bilgi aldým :) Kuzenim “mutlaka 2 tane içlik üst üste giyeceksin ona göre git” dedi. Arkadaþým ise “ocakda sibirya’da yap Kütahya’da yapma ..” dedi :D

Ben de içlik sayýsýný biraz arttýrýcam mecburen çünkü termometreler -20 lere kadar düþebiliyormuþ. Ben Ýstanbulda hava 10 derecenin altýna düþünce içlik giyen insaným :D

Bakalým 2 hafta sonra yolculuk var. Yaptýktan sonra burada tecrübelerimi paylaþýrým

Burak iki gün yol izni ile 7'sinde giriþ yapýyorum bende :)

mmustu
23-12-2018, 09:37
Samsun varmý samsun :) ocak ayýnda biraderi gönderecem. Arabayla gidecek belki birlikte gidersiniz :))

burak_2885
23-12-2018, 20:32

Aslýnda kütahya da birliðe girmeden önce bir yerde buluþup beraber falan mý girsek. Peþpeþe girersek ayný koðuþlara falan veriyorlarmýþ

AliGizda
24-12-2018, 07:14

Ben de bugün sülüsü almaya Bahçelievler askerlik þubesine gideceðim, benim de E-Devlet' te çýkmadý sülüs.

said_
24-12-2018, 08:46

Ben de bugün sülüsü almaya Bahçelievler askerlik þubesine gideceðim, benim de E-Devlet' te çýkmadý sülüs.

Sabah Maltepe Askerlik Þubesine gittim.

kapýdaki danýþma(sýra numarasý veren), eðer çýkmaz ise 1 ile 5 i arasý burdan alabilirsin dedi ilk önce. Hayýr dedim, yoklamamda gözükmüyor bence bir problem var. Ýyi bakalým bir baksýnlar verebiliyorlarsa verirler dedi. O yüzden ilk muhattabý geçiþtirmeye çalýþýn. Çok bir bilgileri olduðunu sanmýyorum. belki diðer þubeler farklýdýr.

Yukarý çýktýðýmda TC numaram ile kontrol etti. Sevk istiyorsun dimi dedi.

Evet diyince 3 tane sevk kaðýdý çýktýsý aldý, bilgileri okudu. sonrasýnda imzalattý. iþlem bu kadar 5-10 dk sürmedi.

5 i sevk tarihi 1 gün yol izni, 6 sý pazar olduðu için 7 sinde teslim olunacak yazýyor. Yol parasýnýda PTT den iki gün sonra alabilirsin dediler.

Eðer yoklamanýzý yaptýrdý iseniz endiþe edilecek bir durum yok, yoklama yapýldýktan soran bir sebep ile E-Devlete düþmüyor ve haliyle diðer iþlemlerde ilerlemiyor.

akko
24-12-2018, 09:17

kapýdaki danýþma(sýra numarasý veren), eðer çýkmaz ise 1 ile 5 i arasý burdan alabilirsin dedi ilk önce. Hayýr dedim, yoklamamda gözükmüyor bence bir problem var. Ýyi bakalým bir baksýnlar verebiliyorlarsa verirler dedi. O yüzden ilk muhattabý geçiþtirmeye çalýþýn. Çok bir bilgileri olduðunu sanmýyorum. belki diðer þubeler farklýdýr.

Evet diyince 3 tane sevk kaðýdý çýktýsý aldý, bilgileri okudu. sonrasýnda imzalattý. iþlem bu kadar 5-10 dk sürmedi.

5 i sevk tarihi 1 gün yol izni, 6 sý pazar olduðu için 7 sinde teslim olunacak yazýyor. Yol parasýnýda PTT den iki gün sonra alabilirsin dediler.

Eðer yoklamanýzý yaptýrdý iseniz endiþe edilecek bir durum yok, yoklama yapýldýktan soran bir sebep ile E-Devlete düþmüyor ve haliyle diðer iþlemlerde ilerlemiyor.

Kardeþim çok saðol ya. Çok güzel açýklamýþsýn. Bende þimdi geldim þubeye gireceðim hadi hayýrlýsý :)

EnesAksu
24-12-2018, 10:12

Benimde 7 si teslim gözüküyor. 5 ocak teslim olmamýz durumunda süreden eksilir mi 2gün. Merak ediyorum.

EnesAksu
24-12-2018, 10:17
Samsun varmý samsun :) ocak ayýnda biraderi gönderecem. Arabayla gidecek belki birlikte gidersiniz :))

Samsun ben varým :) ocak 5 de uçakla gidiyorum.

Onurkk06
24-12-2018, 10:45
Benimde 7 si teslim gözüküyor. 5 ocak teslim olmamýz durumunda süreden eksilir mi 2gün. Merak ediyorum.

Hayýr olmaz

AliGizda
24-12-2018, 10:47
Kardeþim çok saðol ya. Çok güzel açýklamýþsýn. Bende þimdi geldim þubeye gireceðim hadi hayýrlýsý :)

Ben bileti de sülüsü' de aldým. Pegasus 9:50 uçaðýyla gidiyorum. 97 lira yol parasý verdiler 96 liraya bileti aldým :)

akko
24-12-2018, 13:06

selamlar, said_ arkadaþýmýzýn yazdýðý olayýn birebirini yaþadým. çok þükür sýkýntýsýz bir þekilde hallettim sülüs olayýný da :) bizim gibi ayný problemi yaþayan arkadaþ varsa hiç beklemeden gitsin Askeri þubeye 15 dk'da hallediliyor iþlemler.

akko
24-12-2018, 13:07
Ben bileti de sülüsü' de aldým. Pegasus 9:50 uçaðýyla gidiyorum. 97 lira yol parasý verdiler 96 liraya bileti aldým :)

ben de þimdi bilet araþtýrýyorum :) bana da o civarda birþey yazdýlar yol parasý.
ve 7 Ocak saat 14.00'ye kadar teslim olmam gerekiyormuþ :)

akko
27-12-2018, 14:39

Bende Pegasus'tan aldým bileti bugün. 06:15 Atatürk Hava Limaný kalkýþlý uçak :)

AliGizda
27-12-2018, 15:28
Bende Pegasus'tan aldým bileti bugün. 06:15 Atatürk Hava Limaný kalkýþlý uçak :)

Beni eþim býrakacaðýndan hava alanýna o kadar erken kalkmasýn diye almadým da peder bey ben býrakayým diyor belki yakarým bileti :)

akko
27-12-2018, 15:46
Beni eþim býrakacaðýndan hava alanýna o kadar erken kalkmasýn diye almadým da peder bey ben býrakayým diyor belki yakarým bileti :)

Beni de eþim götürücek valla limana :) eþim de havalimanýnda çalýþýyor, 7'de iþ baþý yapýyor ama biraz garantici olduðu için geç kalýrsýn vs diye diye o saate aldýrdý :)

Turboðuz54
28-12-2018, 18:10
Beyler 5 ocak denizli giden varmý ?��

burak_2885
04-01-2019, 19:47
Kütahya’dan gelen yok mu yahu :)

YasinTEMUR
04-01-2019, 23:07

2. Celp Döneminde ben Kütahya'da yaptým. :)

Eyüp
05-01-2019, 01:06

P.tesi arkadaþý býrakýcaz Kütahyaya :)

burak_2885
05-01-2019, 01:48
P.tesi arkadaþý býrakýcaz Kütahyaya :)

Ben de pazartesi kütahya ya gidiyorum

tunA
05-01-2019, 07:18
Benim yegen geldi isyanlardaydi.

miNNic
05-01-2019, 09:49
Kütahya 10. bölüðe giden olursa Murat komutan baba adamdýr

b.arica
05-01-2019, 10:21
Arkadasým geçen hafta Ýskenderun'a teslim oldu. Az önce telefonla beni aradý artýk siz düþünün yani adamýn rahatlýðýný. Giriþte kimse telefon falan aramasý yapmamýþ akýllý telefon götürsem sokarmýþým diyor. Keyfi baya yerinde.

Kahn23
05-01-2019, 10:42
Arkadasým geçen hafta Ýskenderun'a teslim oldu. Az önce telefonla beni aradý artýk siz düþünün yani adamýn rahatlýðýný. Giriþte kimse telefon falan aramasý yapmamýþ akýllý telefon götürsem sokarmýþým diyor. Keyfi baya yerinde.

Benim de arkadaþým Ýskenderun'da þu an. Gayet rahat :D

b.arica
05-01-2019, 10:49

Tanýþýyorlardýr o zaman kesin :) hepsi ayný yerdeymiþ zaten bedellileri ayrý tutuyorlarmýþ. Bende acemiliðimi orda yapmýþtým.

Onurkk06
05-01-2019, 11:37

Bende Ýskenderundaydým bende normal telefon götürdüm bilseydim Android götürürdüm Ýskenderun diðer yerlere göre daha iyi

evren22
05-01-2019, 12:02

2. Celp dönemi Kütahya’da yaptým :)

Mutu
05-01-2019, 12:18
Telefon falan götürmeyin. KAfanýz boþalsýn. Ben acemide hiç kullanmamýþtým. Keþke ustaya da götürmeseydim dedim ama kýbrýstaydým. Ankesörlü 1 tane çalýþan vardý. O da kart falan yutuyordu. Kullanýlmýyordu. :D

silwerhooks53
05-01-2019, 18:52
ayýn 7 sinde bende kutahyadayým orda býrleselým techte dekýlerle:D

Jön Türk
06-01-2019, 09:03
7 si sabah kütahyada olucam bende yollar korkutuyor kar yaðýþý 60 70 km yakýnýmýza kadar geldi :D

grkm
06-01-2019, 10:45
Tekirdað Hayrabolu deneyimi olan eþ dost var mý ?

Mstf_Drsn
06-01-2019, 21:10
30 Mart Ankara/Polatlý var mýdýr ?

Grimlord
11-01-2019, 19:26
Burdurdan bugun terhis oldum, tek kelimeyle rezalet. 10 gündür aðýr hastayým. Yýlbaþýnda biri firar etti, gecenin Bi köründe içtima aldýlar, herkes hasta oldu. Koðuþlarda tozdan mikroptan geçilmiyor. Sýcak su bulmak imkansýz, kantinlerde malzeme yok.

AþkýnS.
11-01-2019, 21:06
Burdurdan bugun terhis oldum, tek kelimeyle rezalet. 10 gündür aðýr hastayým. Yýlbaþýnda biri firar etti, gecenin Bi köründe içtima aldýlar, herkes hasta oldu. Koðuþlarda tozdan mikroptan geçilmiyor. Sýcak su bulmak imkansýz, kantinlerde malzeme yok.

14 aralýkta bitti askerliðim,hala hastayým. Abartmýyorum. Öksürük yeni yeni geçiyor 3 kez doktora gittim.

Onurkk06
11-01-2019, 21:44
14 aralýkta bitti askerliðim,hala hastayým. Abartmýyorum. Öksürük yeni yeni geçiyor 3 kez doktora gittim.

Benim 15 aralýkta bitti hastalýðým yeni yeni geçiyor ciðerlerim aðzýmdan çýkacaktý yeminle

hanz10
11-01-2019, 21:57
Bugün terhis oldum erzincan merkez komutanlýðýndan rahatmiydi evet ama çok soðuk buraya gidenler rahat olur, komutanlar binbaþý albay çok iyi adamlar, topcu tugayý vs sýkýntý.

aybarsdnr
11-01-2019, 21:57

Hayirli ve gecmis olsun dostum. Baska arkadaslardan da rica etmistik sagolsunlar yazdilar. Sen de musait zamaninda biraz detay yazarsan sevinirim. 16 subatta gidicem ben de burdur a.

Grimlord
11-01-2019, 22:48
Hayirli ve gecmis olsun dostum. Baska arkadaslardan da rica etmistik sagolsunlar yazdilar. Sen de musait zamaninda biraz detay yazarsan sevinirim. 16 subatta gidicem ben de burdur a.

Hocam kesinlikle antibiyotik dahil ilaç götürün,çantanýza koymayýn. Üstünüz aranmýyor girerken, mont cebinde sokun.
Bedellilere kesinlikle dokunulmuyor, anýnda ceza alýyor uzun dönemler.
Asteðmenler çok ilgili, hiç sýkmadýlar. Spor bile isteyen yaptý ancak askerlik beklemek üzerine kurulu. Tek kiþi atmye gidecek diye 160 kiþi gidip onu bekliyoruz.
Kantinler rezalet, hiç Bi zaman istediðinizi bulamýyorsunuz. Giderken haki renk boyunluk eldiven bere götürün, ordan alýrým falan demeyin. Bitiyor. 15 gün sonra alabilen bile oldu.
Revirde milletin ilaçlarý kaybettiler, çok sýkýntý çekenler oldu. Aþý vurulunca istirahat var 2 gün, ama bu demek oluyor ki hasta olur da doktor istirahat verirse askerlik direk uzuyor. Revire giden aðýr hastalara doktor" biþeyiniz yok caným nolacak" diyip dandik Bi aðrý kesiciyle bile yolladýðý oldu. Saðlýk konusu büyük problem, herþey çok eski ve tozlu. Koðuþlar rezalet, mýntýka yapýlýnca tuvalete sürülen fýrçayla iyice tozu dumana katýyorlar. Havalandýrma yetersiz, zaten cam açtýrmayan rahatsýz arkadaþlar da mevcut.
Kahve makinesi koydular çalýþtýðýný 2 kere gördüm. Kantinde yiyecek yetersiz.
Yemekler fena deðil ama ciddi yaðlý. Nerdeyse hergün et çýkýyor, kalori açýsýndan aþýrý yüksek. Kahvaltý Acaip dandik, 2 gün önce dalga geçer gibi sadece 5 zeytin verdiler.
Sayko komutanlar da var, onlar milleti yerde süründürürken biz kenarda oturuyorduk. Þans iþi tamamen. Hasta olmamak imkansýz diyebilirim. Sanýrým ciðerin birini orda býraktým. Zatürree ve bronþit teþhisiyle hastaneye sevk edilenler oldu. Astým vs de vardý.
Mantýðý nizamiye de býrakýp girerseniz rahat edersiniz. Yoksa size de benim gibi çok aþýrý uzun gelir. Merak ettiðiniz varsa cevaplarým.

BERKÝN
12-01-2019, 12:09
Adýyaman il jandarmada yapan yokmu abiler nasýldýr soðukmu 3.ayda gideceðim internetde de hiç bilgi yok

-Murat Özcan-
13-01-2019, 10:09

Benim 15 aralýkta bitti hastalýðým yeni yeni geçiyor ciðerlerim aðzýmdan çýkacaktý yeminle

Hocam kesinlikle antibiyotik dahil ilaç götürün,çantanýza koymayýn. Üstünüz aranmýyor girerken, mont cebinde sokun.
Asteðmenler çok ilgili, hiç sýkmadýlar. Spor bile isteyen yaptý ancak askerlik beklemek üzerine kurulu. Tek kiþi atmye gidecek diye 160 kiþi gidip onu bekliyoruz.
Kantinler rezalet, hiç Bi zaman istediðinizi bulamýyorsunuz. Giderken haki renk boyunluk eldiven bere götürün, ordan alýrým falan demeyin. Bitiyor. 15 gün sonra alabilen bile oldu.
Revirde milletin ilaçlarý kaybettiler, çok sýkýntý çekenler oldu. Aþý vurulunca istirahat var 2 gün, ama bu demek oluyor ki hasta olur da doktor istirahat verirse askerlik direk uzuyor. Revire giden aðýr hastalara doktor" biþeyiniz yok caným nolacak" diyip dandik Bi aðrý kesiciyle bile yolladýðý oldu. Saðlýk konusu büyük problem, herþey çok eski ve tozlu. Koðuþlar rezalet, mýntýka yapýlýnca tuvalete sürülen fýrçayla iyice tozu dumana katýyorlar. Havalandýrma yetersiz, zaten cam açtýrmayan rahatsýz arkadaþlar da mevcut.
Yemekler fena deðil ama ciddi yaðlý. Nerdeyse hergün et çýkýyor, kalori açýsýndan aþýrý yüksek. Kahvaltý Acaip dandik, 2 gün önce dalga geçer gibi sadece 5 zeytin verdiler.
Sayko komutanlar da var, onlar milleti yerde süründürürken biz kenarda oturuyorduk. Þans iþi tamamen. Hasta olmamak imkansýz diyebilirim. Sanýrým ciðerin birini orda býraktým. Zatürree ve bronþit teþhisiyle hastaneye sevk edilenler oldu. Astým vs de vardý.
Mantýðý nizamiye de býrakýp girerseniz rahat edersiniz. Yoksa size de benim gibi çok aþýrý uzun gelir. Merak ettiðiniz varsa cevaplarým.

Bende 11 Ocak Cuma günü Burdurdan terhis oldum. Forumdan bazý arkadaþlar ile birlikteydik orada yukarýda detaylarý yazmýþlar zaten. Bende biraz olan biteni yeni gideceklere anlatayým.

Ýlk gün yoðun olur diye öðleden sonra 3 gibi nizamiye kapýsýndan giriþ yaptýk. Yaným da akýllý telefon götürdüm giriþte x raydan geçti bavul fakat asker farketmedi ben girdim arkamdan gelen arkadaþýmýn telefonunu almadýlar orada bir tanýdýðýna býraktý. Ýlk girdik kantin de bekledik. Direk Askercell satan çakallar vardý Turkcell elemanlarý direk sizi durdurup soruyorlar tuþlu telefon kullanýyor musunuz diye. Evet diyorsun doðal olarak kendi hattýnýz yasak mecbur almak zorundasýnýz falan diyorlar. Orada komutanlar olmasýna raðmen herhangi bir þekilde onlara karýþmýyorlar. Sonuç olarak kesinlikle almak zorunda deðilsiniz sorulduðunda telefon kullanmayacaðým deyip direk geçin durmayýn yanlarýnda. Girerken hangi bölük hangi taburda olduðunuz önceden belliydi birlikte gittiðimiz arkadaþlarýmýzla ayný yere düþemedik. Bizi toplayýp evrak iþlerinin olduðu yerlere götürdüler topluca. Bir takým evrak imza ev adresi tel numarasý vs vs þeylerden sonra giyinmeye götürdüler ki o kadar karýþýklýk olan bir yer cidden sorundu. Direk size beden boy soruyorlar alýþveriþ sepetine hepsini atýyorlar sonra giyiniyorsunuz. Elinizde sivil eþyalarýnýz bavul derken koðuþlara gidiyorsunuz o mesafede ciddi anlamda zorlananlar oldu. Eþya düþürdüler taþýyamadýlar vs vs. Koðuþlara yerleþtik bavullar sivil eþya deposuna indirdik. Akþam yemeðine gittik oradan dersahane dedikleri böyle sýnýf gibi yere götürdüler. Orada manga numarasý mangan ve yeni arkadaþlarýnýn kimler olduðunu öðreniyorsun. 20 kiþilik mangalara ayýrdýlar. Ben 2.Tabur 6.Bölükteydim. Bizim bölük komutaný izinli olduðu için baya zorlandýk üvey evlat gibi uzak eðitim alanlarý yada getir götür iþlerini hep 6. bölük yaptý. Genel olarak koðuþlar berbattý tozlu uyumak çok zor horlayanlar çok var. Wcler berbattý hijyen sýfýr. Duþlar da sýcak su büyük sýkýntý sabah 5 te kalkýp gidersen var onun dýþýnda bölük bölük duþ haftasýný gününü beklemek zorundasýn. Sabah kahvaltýlarý hiç anlatmayým 3 tane zeytin ekmek çay recel yada bal böyle saçma bir kahvaltý olayý görmedim. Öðlen ve akþam yemeklerini genel olarak iyiydi. Asteðmenler ve çavuþlar iyidi herhangi bir ezme söz konusu deðil iyi sabrettiler bazý kiþilere. Arkadaþýn dediði gibi yýlbaþý gecesi eleman firar etti. Tabur iþtimaya çýkardýlar bizi soðukta herkes hasta oldu. Ýlk 1 hafta hasta olmam böyle atlatýrým diyorsunuz ama birisinden bir baþlýyor tüm askeriyeye yayýlýyor ben 1 hafta sonunda grip oldum ateþim çýktý acile gittim iðne vuruldum. Hala da hastayým boðaz aðrýsý burun týkanýklýðý ve yoðun öksürük çekiyorum. Sürekli yürüyorsunuz ve bekliyorsunuz bazen sinirleniyorsunuz ama alýþýnca gülmeye baþlýyorsunuz. Öyle aðýr eðitimler yok fakat hava çok soðuk zaman zaman kapalý yerlere gönderdiler bizleri asteðmenlerle muhabbet ettik. Genel olarak Burdur emekli þehri küçük bir yer askeriye olmasa herhalde adý saný duyulmazmýþ fakat genel anlamda þartlar pek iyi deðil gidecek arkadaþlar yanýna muhakak antibiyotuk,soðuk algýnlýðý haðý,boðaz gargarasý muhakak alsýn ihtiyacýnýz olacak. Kafasýna soru takýlanlar istediði zaman sorabilir..Herkese þimdiden hayýrlý teskereler..

BaDCaT
13-01-2019, 12:58
Arkadaþlar amacým kesinlikle kimseyi eleþtirmek deðil ya da yargýlamak ancak kahvaltýlar rezalet yazmýþsýnýz. Asker ocaðýnda 5 yýldýzlý açýk büfe kahvaltý mý bekliyordunuz ? Hastalýk konusunu anlarým daha çok ilgilenilmesi gerekiyor. Ancak yediðiniz bir yemekte bir eðitim sayýlýr ne bulduysanýz..

Mehmetmert
13-01-2019, 15:46
Yapmis biri olarak cevap vermej istiyorum.Oglen ve aksam yemeklerinde basiyorlar tatliyi , sekeri, findigi, yagli yagli yiyecekleri

Sabah ise yemin ediyorum kibrit kutusu kadar peynir,5-6 tane zeytin , kucucuk kapali kutuda bal recel...vs ne varsa.Yahu aksam yemegi hic vermesin ama bana kahvalti versin, sabahin 05:30nda kalkmisin 07:00da yemege gitmisin.Ogle yemegi 12:30 da ve kalktigindan itibaren 7 saat olmus yedigin tek sey ufacik peynir-5.6 tanede zeytin.Vallahi ben ilk 2 gun bayilacak gibi oluyordum oglene dogru.Sonra popkek-cikolata zirt pirt kantinden doldurdum ogleni oyle yapiyordun

Kimse acik bufe kahvalti beklemiyor, diyorum ya gerekirse bana aksam yemegi vermesede olurdu ama kahvalti onemli ya, kilolu bir insan falanda degilim ama harbi insan kahvalti yapamayinca mal gibi oluyir.Boyle duzensiz bir beslenme olamaz.Sabah hicbir sey yok, oglen gidiyorsun adam gokten yagmus gibi kocaman kepce pilav koyuyoe , nohutu basiyor , 7-8 tane kemal pasa koyuyor...vs ama sabah ? Vallahi cok kotuydu, dunynin en sagliksiz beslenmesiyle 19 gunde 3 kilo verdim ben.Neyse umarým anlatabilmisimdir kimsenin 5 yildizli acik bufe beklentisi yok , olmaz yemek durumlar sartlar olmaz yenilmez anlarimda oglen ve aksam hayvan gibi kalori basarken sabah resmen hicbir sey yok

AþkýnS.
13-01-2019, 16:12
En güzel yaný bitmesiydi :D

levent
13-01-2019, 17:14
Mehmetmert sebebi WC ye çýkmasýnlar diye bence, tecrübelere göre de bu þekilde yorumladýk biz Mamak 7B Mu.Ac.Er ler olarak

Grimlord
13-01-2019, 17:15
Arkadaþlar amacým kesinlikle kimseyi eleþtirmek deðil ya da yargýlamak ancak kahvaltýlar rezalet yazmýþsýnýz. Asker ocaðýnda 5 yýldýzlý açýk büfe kahvaltý mý bekliyordunuz ? Hastalýk konusunu anlarým daha çok ilgilenilmesi gerekiyor. Ancak yediðiniz bir yemekte bir eðitim sayýlýr ne bulduysanýz..

Hocam kendi adýma cevap vereyim, kimse Van kahvaltýsý beklemiyor. Ancak öðünler arasý acaip dengesizlik var. Akþam pilav kavurma vs gibi aþýrý yaðlý besinler varken sabah kahvaltýda sadece zeytin olmasý tuhaf geldi kendi adýma. Þýmarýklýk veya beðenmemezlik olarak algýlamayýn, saðlýk açýsýndan söylüyorum. Hasta olmak için aþýrý müsait bir ortam çünkü.

BaDCaT
13-01-2019, 17:59
Yapmis biri olarak cevap vermej istiyorum.Oglen ve aksam yemeklerinde basiyorlar tatliyi , sekeri, findigi, yagli yagli yiyecekleri

Sabah ise yemin ediyorum kibrit kutusu kadar peynir,5-6 tane zeytin , kucucuk kapali kutuda bal recel...vs ne varsa.Yahu aksam yemegi hic vermesin ama bana kahvalti versin, sabahin 05:30nda kalkmisin 07:00da yemege gitmisin.Ogle yemegi 12:30 da ve kalktigindan itibaren 7 saat olmus yedigin tek sey ufacik peynir-5.6 tanede zeytin.Vallahi ben ilk 2 gun bayilacak gibi oluyordum oglene dogru.Sonra popkek-cikolata zirt pirt kantinden doldurdum ogleni oyle yapiyordun

Kimse acik bufe kahvalti beklemiyor, diyorum ya gerekirse bana aksam yemegi vermesede olurdu ama kahvalti onemli ya, kilolu bir insan falanda degilim ama harbi insan kahvalti yapamayinca mal gibi oluyir.Boyle duzensiz bir beslenme olamaz.Sabah hicbir sey yok, oglen gidiyorsun adam gokten yagmus gibi kocaman kepce pilav koyuyoe , nohutu basiyor , 7-8 tane kemal pasa koyuyor...vs ama sabah ? Vallahi cok kotuydu, dunynin en sagliksiz beslenmesiyle 19 gunde 3 kilo verdim ben.Neyse umarým anlatabilmisimdir kimsenin 5 yildizli acik bufe beklentisi yok , olmaz yemek durumlar sartlar olmaz yenilmez anlarimda oglen ve aksam hayvan gibi kalori basarken sabah resmen hicbir sey yok

Bunun bilimsel açýklamasýný yapabilirim. Neden sorusuna cevap olacaktýr.

Ýnsan vücudu sabah geceden gelen bir açlýk ile uyanýr. Bu nedenle insülin düþüktür yani kan þekeri düþüktür. Bu da saðlýklý bir bireyde yað yakýmý demektir. Eðer siz kahvaltý yaparaktan karbonhidrat alýrsanýz özellikle yüksek miktarda. Kandaki þeker miktarý bir anda peak seviyeye ulaþýr bu da insanda tembeliiðe ve yorgunluða neden olur. Kaslara laktik asit dolmaya baþlar ve kan mideye hücum eder. Hatta bu nedenle öðün sonrasý spor yapýlmasý sakýncalýdýr en az 2.5-3 saat bekleyin derler. Sabah sizelere yüksek kalorili bir kahvaltý verirlerse kimse hareket edemeyecek duruma gelecektir. Aslýnda yapýlan þey saðlýklý bir birey için doðru bir harekettir.

Ek olarak sonra ki öðünlerde yüksek kalorili yiyecekler ise günlük kalori ihtiyacýný karþýlamak için elzemdir. Özellikle sabah sporundan sonra hem yað yakmýþ oluyorsunuz hemde kaslarýnýzý beslemiþ oluyorsunuz. Evet tad olarak veya yemeðin içinde kullanýlan kaynaðýn kalitesini tartýþabiliriz. Malesef zehirlenen askerleri haberlerde duyduk. Bu konuda hassas olunmasý gerekiyor. Ancak diyet planý konusunda mutlaka bir uzman tarafýndan hazýrlanýyordur.

Aþaðýda bu konuya referans olarak bir konuþma paylaþýyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=fL-9PVQwoiI

MBuðra
13-01-2019, 20:36

Tezkere hayirli olsun.

Bize surekli kayisili meyve suyu, kayisili recel, kayisi hosafi vs. kayisili ne varsa dayadilar. Hala ayni sekilde devam mi? :)

Birde rahatim demissin, Mesut komutanin bolugunde miydin? Aztek olarak kim vardi basinizda kral ferdi mi? :)

Grimlord
13-01-2019, 21:31
Tezkere hayirli olsun.

Bize surekli kayisili meyve suyu, kayisili recel, kayisi hosafi vs. kayisili ne varsa dayadilar. Hala ayni sekilde devam mi? :)

Birde rahatim demissin, Mesut komutanin bolugunde miydin? Aztek olarak kim vardi basinizda kral ferdi mi? :)

Biz de hiç kayýsý yoktu :D Çilek ve pekmez vardý 2-3 gün. Yýlbaþýndan sonra çokokrem vermeye baþladýlar bazý günler
Ben 1. tabur 3. bölükteydim, aztek Ömerdi bizim. Çooook düzgün ve iyi niyetli bir insan. Hiç yormadý bile bizi :D

Mehmetmert
14-01-2019, 07:21
Bunun bilimsel açýklamasýný yapabilirim. Neden sorusuna cevap olacaktýr.

Ýnsan vücudu sabah geceden gelen bir açlýk ile uyanýr. Bu nedenle insülin düþüktür yani kan þekeri düþüktür. Bu da saðlýklý bir bireyde yað yakýmý demektir. Eðer siz kahvaltý yaparaktan karbonhidrat alýrsanýz özellikle yüksek miktarda. Kandaki þeker miktarý bir anda peak seviyeye ulaþýr bu da insanda tembeliiðe ve yorgunluða neden olur. Kaslara laktik asit dolmaya baþlar ve kan mideye hücum eder. Hatta bu nedenle öðün sonrasý spor yapýlmasý sakýncalýdýr en az 2.5-3 saat bekleyin derler. Sabah sizelere yüksek kalorili bir kahvaltý verirlerse kimse hareket edemeyecek duruma gelecektir. Aslýnda yapýlan þey saðlýklý bir birey için doðru bir harekettir.

Ek olarak sonra ki öðünlerde yüksek kalorili yiyecekler ise günlük kalori ihtiyacýný karþýlamak için elzemdir. Özellikle sabah sporundan sonra hem yað yakmýþ oluyorsunuz hemde kaslarýnýzý beslemiþ oluyorsunuz. Evet tad olarak veya yemeðin içinde kullanýlan kaynaðýn kalitesini tartýþabiliriz. Malesef zehirlenen askerleri haberlerde duyduk. Bu konuda hassas olunmasý gerekiyor. Ancak diyet planý konusunda mutlaka bir uzman tarafýndan hazýrlanýyordur.

Aþaðýda bu konuya referans olarak bir konuþma paylaþýyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=fL-9PVQwoiI

1-Videoyu izledim , bilimsel açýklamasýna bakarsak askeriyede kahvaltý verilmemesi lazým.

2-Adam ne diyor , kahvaltý yaparsam öðlen 11 gibi acýkmaya baþlýyorum diyor.Sen askerde dahada erken kalkýyorsun , ve yukarýda dediðim gibi bayýlacak gibi oluyordum öðlene doðru

3-Zaten verdiði kahvaltýda bir protein falan yok ki , sabah alýyorsun karbonhidratý.Balla mý , arada verdiði fýndýk ezmesiylemi , reçelle mi ? Yada yanýnda yediðin ekmekle mi ? O zaman hiç kahvaltýyada gitmeyelim

4-Yýllardýr adam akýllý kahvaltý yaparým , kahvaltý yaptýðým için hareket edemeyecek hale hiç gelmedim :)

5-O zaman kilo sorunu olacak arkadaþlarada burdan kilo vermeyi söyleyelim.

-Sabah kalkýyorsunuz , minicik bir peynir/kaþar + 4-5 tane zeytin, yanýnada minik bir bal.
-Öðlen kocaman 1.5 pirinç pilavý , 1.5 kuru fasulye , 6-7 tane kemal paþa tatlýsý ve herhangi bir çorba.
-Akþam yemeðindede full patates yemeði , 1.5 makarna , herhangi bir çorba + olarak herhangi bir kutuda meyve suyu.

Sizin dediðinize göre yada burada kilo vermeyi anlatan göbekli amcaya göre kahvaltý yapmamak gerekiyor.TSK'da kahvaltý var , kahvaltýyý az yapýn demiyor hiç yapmayýn diyor.

Neyse uzatmayacaðým cevapta vermeyeceðim yazarsanýz , kimse açýk büfe yemek beklemiyor zaten askeriyeden.Ben o lafýnýza göre yazdým , askerdeysin açýk büfe yemek mi bekliyorsun bla bla bla...Askeriyede ki olay þundan ibaret , bunlara günlük atýyorum 3000 kalori vermem lazým , hýý kaloriyi tutturamadýk.Basýn abi o zaman fýndýðý...Basýn abi o zaman bisküviyi , basýn abi o zaman tatlýyý...vs

Jön Türk
25-01-2019, 20:53
Bugün kütahya hava er eðitim komutanlýðýndan terhis oldum.Soðuk harici aðýr sorun yaþamadým. Yemekler yataklar duþ olanaklarý bulunduðum ortama göre gayet iyiydi.

Emre Ýlbi
26-01-2019, 00:50
19.01.2019 tarihinde 15. Piyade Eðitim Tugayý (Amasya) terhis oldum, 1 günlük idari izinle 18'inde býraktýlar,

12. Alay 2. Tabur 2. Bölük askerliðimi yaptýðým yer,

Genel Bilgiler

Kamuflaj daðýtýmýný rastgele yaptýlar. Pantolon, gömlek, parka vs. üzerinize aþýrý büyük olmadýysa yada küçük olmadýysa hiç ses etmeyin, sayýlý gün idare ediliyor,

Pantolon, gömlek yazlýk gibiydi, kep yazlýktý, Amasya'nýn soðuk havasýna göre deðildi, parka'nýn içerisinde polar yelek olmasa, oda iþ görmez,

Botlarý vermeden önce deneme yaptýrýyorlar, sivilde þu numarayý giyiniyorum, ondan 1 numara büyük alýyým gibi bir hataya düþmeyin, ben 40 numara giyiniyorum, botu denedim 42 numara tam oldu, baþýmýzda çavuþ vardý, 1 numara büyük al dedi, "komutaným ayaðýmda kýþlýk çorap var" dedim, "olsun sen yinede büyük al dedi" 43 aldým, iyi ki öyle yapmýþým, yeri geldi aþýrý soðuklarda 3 çorap giydim, hiç sorun yaþatmadý, sivil numarasýna göre alanlar, çok sorun yaþadý, sonradan eski botlar ile deðiþtirenler oldu,

Tabanlýk mutlaka alýn, botlarýn altý kötü, çok soðuk çekiyor, 3 çorapla bile ayaðýmýn üþüdüðü günler oldu, jel tabanlýk almýþtým, ancak eþþolusu ayak numarama göre vermemiþ, bende nasýl olsa numaraya göredir diye bakmadým, çünkü 40 numara ver demiþtim, orada kesecek makas vs bulamayýnca kullanamadým,

Giriþte sözde muayene yapýyorlar, doktorun yanýna giriyorsunuz, size hastalýðýnýzýn olup olmadýðýný, düzenli kullandýðýnýz ilaç vs. var mý onlarý soruyor, diz, bel, sýrt, boyun vs. ne sorununuz varsa mutlaka söyleyin,

Revir doktorlarý genelde hiç sallamýyor, kafasýný çevirip size bakmýyor bile, ancak doktorsanýz yada doktor yakýný iseniz, o zaman sizinle bayaðý ilgileniyorlar, bir diðer konu, yalan söyleyip istirahat alan çok kiþi gördüm,

Oraya gelen herkesi eðitimli, kültürlü insanlar olarak görmeyin, parayý veren herkesin geldiðini unutmayýn, elbetteki çoðu iyi insanlardý, en azýndan bizim bölük öyleydi,

Telefon ve hat konularýyla alakalý, Amasya'ya gidecek arkadaþlar özelden yazýn, takým komutanlarý ayný bizler gibi, haliyle sanal dünyayý takip ediyorlar, biri dedi ki; "Sosyal medyada yazmýþ, 'arkadaþlar akþamdan týraþ olun, sabah çok sýra oluyor' kendi hata yapmýþ, baþkalarýný da hataya teþvik ediyor, eðer benim nöbetimde denk gelirse, yakarým!" durum böyle arkadaþlar, yazdýðýnýz her þeye dikkat edin, kelimelerinizi özenle seçin,

Hýrsýzlýk hiç olmadý, ancak bazý leylalar ayný marka ve renk telefona sahip olduklarý için, þarj esnasýnda karýþtýrmýþ, kaç defa komutanlar uyardý, öyle farkýna vardýlar sanýrým, çünkü bir kaç gün sonra uyarýlar kesildi,

Detaylý arama yapýldý, sanýrým uyuþturucu madde aramasý idi, bu aramayý uzun dönem, kýsa dönem ve kadrolu askerler yaptý, aramadan sonra bazý kiþiler sigaralarýnýn alýndýðýný söylemiþ, arama yapanlar biz almadýk demiþ, olayý hýrsýzlýða baðladýlar, bir iki gün bu sebepten koðuþlar kilitlendi falan ancak o güne kadar hiç kimse dolabýmdan þu alýnmýþ, bu alýnmýþ dememiþti, zaten sonrasýnda da hiç bir olay olmadý, yada biz duymadýk, kaldý ki; 15 bin para verip gelen adam, 10 liralýk sigaraya tenezzül edecek deðildir diye düþünüyorum,

Bizim Bölüðe Özel Durumlar

Koðuþlarýn Durumlarý

Tek kelime ile berbat haldeler, rutubet had safhadaydý, sabahtan akþama kadar camlar açýktý ancak yinede fayda etmiyordu, 24 saat açýk dursa yine fayda etmezdi, nefes almak bayaðý sorunluydu,

60 kiþiydik, çoðu öksürüyordu, zaten nefes alamadýðýmýz koðuþta, iyice soluksuz kalýyorduk,

Koðuþlar çok soðuktu, baþlarda bayaðý sorun oldu, bölük komutanýna sürekli þikayet edildi, adam en son dedi ki; "arkadaþlar yakýt istihkakýmýz sýnýrlý, çoðunu sizin için harcarsak, sizden sonraki celplere kalmaz, bu sebeple belli saatlerde kazaný yakabiliyoruz" cidden öyleydi, bizim koðuþa girdiðimiz saatte yanýyordu, muhtemelen gece falan kapatýlýyordu, tabii ilk bir kaç günden sonra alýþtýk, çünkü dýþarý aþýrý soðuktu ve koðuþta kalorifer hiç yanmýyorken bile içerisi bize aþýrý sýcak geliyordu,

Dolaplarýn durumu iyi deðildi, kimi zor kapanýyor, kimi kendi kendine açýlýyor, kiminin kapaðý düþüyor falan filan, koðuþ kapýmýz bozuktu, 3-4 defa sözde yapýldý,

Yorgan, yastýk ve yataklar kötü durumdaydý, yorgan ve yastýk yüzü olmasa, o pislikte uyumak imkansýz, gerçi yorgan yastýk yüzü ve çarþaflarýn iyi yýkanýp yýkanmadýðý da meçhul, çok takmamak lazým, sayýlý gün deyip geçiverin,

Kapý dibine ve cam dibine denk gelenler en sorunlu olanlardý, çünkü anlayýþsýz herifin biri gelir adam uyurken camý açar, o soðukta uyuyan kiþi periþan olur, elleri arkalarýna yetiþmez, kapýyý açýk býrakýrlar, koridordan buz gibi soðuk gelir, orada yatan adam donma tehlikesi yaþar,

Yat içtimasý alýnýr, ýþýklar hemen söndürülmez, yüksek sesle sohbet eden mi ararsýn, telefonla konuþan mý ararsýn, uyumak epey zor hale gelir, baþlarda uyuyamýyordum ancak 3-4 gün sonra ona da alýþtým, bu arada normalde yat içtimasýndan sonra ýþýklarýn söndürülmesi zorunlu lakin nöbetçi subaylarýn bazýlarý umursamýyordu, haliyle askerlerde takmýyordu,

Ranzanýn altýna denk gelecekler için; kuytu köþe bir yer, ýþýk pek yok o yüzden rahatsýz etmiyor, kafanýz rahat oluyor, ancak aþýrý alçak, bu sebeple kafasýný, elini, kolunu sürekli birileri çarptý, hatta bir kiþi elini kestirdi, bayaðý derindi, ayrýca ayaklarýnýzý uzatýp sýrtýnýzý yaslayýp oturamýyorsunuz çünkü baþýnýz çarpýyor,

Ranzanýn üstüne denk gelecekler için; Ben üst taraftaydým, kafa kol vs çarpma sorunu yok, her yeri görebiliyor, takip edebiliyorsunuz, haliyle sizde kabak gibi ortadasýnýz :D inmesi çýkmasý biraz sorunlu, çünkü alttaki arkadaþýnýz uyuyorsa ayaðýnýzý basacak yer bulamýyorsunuz,

Ranzalar küçük, hem enine hemde boyuna, benim gibi geniþ yatakta uyuyanlar baþlarda zorlanabilir, ayrýca boyu uzun olan arkadaþlar sýðamadý, iki büklüm yatan arkadaþým vardý, boyu 193,

Yemekhane

Öðlen ve akþam yemeðine toplamda 2 defa mecburen gitmek zorunda kaldým, çünkü henüz hiç bir yeri bilmiyordum ve bizim bölük Tugayýn en sonundaydý, içerisinde et olan yemekler vardý, et inanýlmaz bayattý, yemekler lezzetsizdi, bazý arkadaþlar; "490 kiþiye yemek yapýyorlar, ne bekliyorsunuz" vs deseler de, malzemenin en kalitesizini kullanýp, ortaya hiç bir lezzeti olmayan bir cisim çýkartmanýn neyini savundular anlayamadým, ilerde bu kiþilerin fikrinin deðiþtiðini de anlatacaðým,

Kahvaltý; kahvaltý denilir mi inanýn bilmiyorum, ufacýk paketlerde, krem peynir, sürülebilir kakaolu krema, bal, tereyaðý, tahin pekmez, gibi þeyler verdiler, tabii hepsini ayný gün deðil, bir gün bal tereyaðý, öbür gün tahin pekmez vs. þeklinde, çay diye çamur içirdiler, 4-5 defa mecburen içtim, çünkü sýcak biþey bulamýyorduk,

Etrafý keþfettikten sonra öðle ve akþam yemeklerim þöyle oldu; tost, ekmek arasý köfte, hamburger, pide, lahmacun, pizza, adana kebap vs. ben huzura ermiþtim ancak ona da laf ettiler, "böyle gitmez, midene yazýk" dediler, ne sebepten yazýk dedim? sýcak yemek yemeliymiþim, bunlarda sýcak dedim, sývý þeyler tüketmeliymiþim, herþeyden anlayan, herþeye yorum yapan insanlar her yerde vardýr, orada da gelip buldular, ben sallamadým açýkçasý :D sývý ihtiyacýmý su ve meyve suyu ile giderdim, sindirim ile alakalý hiç sorun yaþamadým, yemekhaneden yiyenlerin bazýlarý sorun yaþadý,

Gel zaman git zaman, yemekhane patlamaya baþladý, bir gün arkadaþlardan birinin yemeðinden metal bir cisim çýktý, baþka bir gün baþkasýnýn yemeðinden up uzun kýl çýktý, baþka bir gün çay kazanýnýn altlýðýnda biriken pis suyu geri kazana döktüklerini görenler oldu vs. vs. derken bana laf edenler, yemekhanenin yolunu unuttular, bu arada "bir insan bu kadar berbat çay demleyemez" diye düþünürdüm hep, çamur gibi olmasýnýn sebebini de öðrenmiþ olduk, 4-5 defa içtim demiþtim, neden o kadar çok içtin diye kendime kýzdým sonradan, çünkü tabldot ve çatal kaþýklar doðru düzgün yýkanmýyordu, pis kalýyordu hep, onu bildiðim halde neden 4-5 defa çay içtim, sanýrým yokluk insana her þeyi yaptýrýyor, baþka bir açýklamasý olamaz,

Bölük Etrafý

Çok ters bir zaman da gittik, yeni yýla denk geldik, ihale yeni yapýlmýþ, bölüðün önünde yer alan ufak kantin açýlmamýþ, ne zaman açýlacaðý belirsiz (son hafta açýldý), otomatlar doðru düzgün çalýþmýyor, çay kahve otomatlarý hiç çalýþmýyor, sýcak içeceðe hasret kaldýk, gelmeden 3-4 gün önce çalýþýr hale geldi sanýrým, ilk haftadan sonra bölük komutanýnýn talimatýyla, sýcak su getirmeye baþladýlar, 2 termos geliyordu, þanslýysan yarým bardak su alabiliyordun, çayýn varsa içebiliyordun, su kýsa sürede bitiyordu, kapýþana kalmýyordu,

Bölük içtima alaný mucurlu, sebebini hep merak ediyordum, yemin töreni alanýna prova için gidince anladým, ora tamamen asfalt idi, her defasýnda ayak tabanlarýmýz aþýrý þekilde aðrýdý,

Günlük Rutinler

Sabah uyan, ben erken uyanýyordum 4:45'te, tuvalet ve týraþ iþlerimi rahat rahat hallediyordum, sular aþýrý soðuk,

6:00'da kahvaltý, 7:00 içtima alanýnda toplanma vakti, pazartesi 1. takýmýn tuvalet ve lavabo temizlik günü, toplam 5 takým var, sýrayla devam ediyordu, koðuþ temizliði ve koridor temizliði ekiplerinin seçilmesi, sonrasýnda mýntýka timeee, 8:00 tekrar içtima alanýnda toplanýþ, dirsek temas aralýðý hizaya geeeelllll, 5 say çök, eksik çýkarsa sýçt.k demektir, eksikler bulunana kadar bekliyoruz, sayý tam çýktý ve kapanýþ,

Öðle yemeðinden önce tekrar içtima, öðle yemeðinden sonra yine içtima, akþam yemeðinden önce içtima, yemekten sonra içtima var ancak nöbetçi subayýn inisiyatifin de (genelde olmadý çok þükür), ve final yat içtimasý, yat içtimasý yatak baþýnda oluyor, lakin eksik varsa dýþarý çýkartýyor, eksik tamamlanana kadar dýþarýdasýnýz,

Eðitimler

Ýlk hafta biraz kastýlar, sürekli yürüyüþ, sol sað, 1 2, 3 4, yürüyüþ kararý say, yürüyüþ kararý artýk o an ki komutana baðlý, caný ne isterse onu saydýrýyor, uzun dönem erlerden biri, kýsaca veledin biri, bize bir keresinde saçma sapan biþey söyletmiþti, tabii ben söylememiþtim, yine yürüyüþ kararý olarak marþlar var, onlarý da söylettiler, ilk haftanýn sonunda sesim kýsýlmýþtý, çapraz baðlarýmý zedelemiþtim, çünkü sivilde aþýrý hareketsizim, ofis çalýþanýyým, benim gibi olanlar gitmeden 1 ay önce spora baþlasýn,

Yine ilk hafta, saða dön, sola dön, geriye dön, tekmil ver, üstlere karþý nasýl davranmalýyýz gibi þeyleri öðrettiler, kýsa dönem, uzun dönem bütün erler sizin üstünüz, oda er bende er'im diye düþünmeyin, bedelliler en altta, bebeye þebeye bile komutaným çekeceksiniz, yoksa gidip takým komutanlarýna þikayet ediyorlar, sonrasýn da bütün bölük azar iþitiyor,

Ýkinci hafta þanslýydýk, þiddetli yaðmur sebebiyle yarým gün, aþýrý soðuk sebebiyle 2 gün içeri girdik, eðitimler iptal oldu, öylesine saçma bir durum var ki, yaðmurda önce ýslandýk, bayaðý bir zaman geçtikten sonra içeri almayý akýl ettiler, parkalar su geçirmese muhtemelen yine almazlardý, aþýrý soðuk dediðim günlerde de, saat 9:00 - 9:30 gibi içeri aldýlar, bir keresinde silahlarý aldýrdýlar, eðitim alanýna gittik, bir kaç satýr yazý okundu, bölük içtima alanýna geri döndük, silahlarý býraktýk, koðuþlara girdik, zannedersin hava 9:00 gibi bir anda soðudu, sabah 6:00'dan beri donma tehlikesi yaþayan biz deðiliz, her neyse öðlen 12:00'ye kadar ayaklarýmýz halen ýsýnamamýþtý, buda böyle bir anýmdýr,

Mekanik niþancýlýk ve atýþ eðitimi aldýk, lakin yeterli bilgi ve eðitim verdiklerine inanmýyorum, G3'ün boyutlarý, aðýrlýðý vs anlatýldý, þarjör nasýl takýlýr, nezaretçi kimdir nedir, ne iþi yapar gibi bilgiler anlatýlmadý, az çok kafasý çalýþanlarýn hemen anlayabileceði þeyler ancak en baþta da dediðim gibi, herkes okumuþ etmiþ, kültürlü deðil, bazýlarý sudan çýkmýþ balýk gibiydi, durum böyle olunca, bölük komutaný biraz sinirlendi, onun tepkisi takým komutanlarýna yansýdý, takým komutanlarý da manga komutanlarýna sinirlendi, onlarda atýþ yapacak olanlarý azarladý (arada takým komutanlarý da doðrudan azarladý), bahçývan þoföre þoför aþçýya aþçý uþaða sonra hepsi uþaða durumu yaþandý, neyse ki kazasýz belasýz atýþ talimini atlattýk,

Son hafta tören hazýrlýðýyla geçti, çapraz baðlarda yaþadýðým sorun sebebiyle tören takýmýna katýlamadým, kapalý bir yerde yemin ettik, hazýr konu açýlmýþken oraya da deðineyim,

Tören takýmýnýn baþýnda takým komutanlarý vardý, tören alanýn da ise daha üst rütbeliler varmýþ, yarbay, albay vs. gibi, durum böyle olunca coþkulu ve güzel zaman geçirmiþler, bizim baþýmýza uzun dönem yada kýsa dönem er'lerden birini verdiler, manga komutaný diye, dombili anca ego tatmini yapmaya çalýþtý, bir kaç kiþi söylenmiþ, onuda gidip takým komutanýna þikayet etmiþ, azar iþittik durduk yere, kýsacasý çoluðun çocuðun elinde maskara olduk, dizlerim saðlam olsa kesinlikle tören takýmýna katýlýrdým, çýkýþ süresi çok biþey fark etmiyor, törenlerin bitiþ süresi 20 dakika falan fark etti, biz erken bitirdik, biz erken bitirdik diyorum ama tören alaný ile bizim bölüðün arasý uzak, haliyle geliþte geçen sürede var, hemen hemen aynýda bitmiþ olabilir, terhis olma süresini etkileyen en önemli konu, kamuflajlarý ve botlarý teslim etme süreniz, botlarý sýfýr gibi teslim etmenizi istiyorlar, onun temizliði bayaðý zaman alýyor, elinizi ne kadar çabuk tutarsanýz, o kadar erken çýkarsýnýz, çünkü siz zaman kaybettikçe, teslim etmek için bekleyeceðiniz sýradaki insan sayýsý hýzla artýyor, 11:30 gibi benim bütün iþlerim bitmiþti,

Banyo Konusu

Salý ve cuma zorunlu banyo günü, onun dýþýnda her sabah 5:00-6:00 arasý ihtiyaç banyosu mevcut, bizim duþlar bölüðün dýþarýsýndaydý, ayný anda 86 kiþi duþ alabiliyordu, her takýma ortalama 20 dakika süre veriyorlardý, sanýrým sadece bir defa sýcak su kesildi, onda da elektrikler gitmiþti, bu olay bizim takýma denk gelmedi,

Genel Deðerlendirme

Þansýma takým komutanýmýz çok iyiydi, bu sebeple aþýrý zorlamadý, genelde rahat geçti, soðuk hava ve sürekli bir yerlerde biþeyler için bekliyor olmak en büyük sorunumuzdu, mantýksýzlýk hat safhada ancak kýsa süre sonra sorgulamayý býrakýp kabullendim ve rahatladým, hatta ikinci haftaydý sanýrým, takým komutanlarýndan biri; "arkadaþlar bazýlarý gelip, 'komutaným þunu þöyle yapalým' vs gibi þeyler söylediler, biz bilmiyor muyuz, düþünmüyor muyuz zannediyorsunuz? Nizamiyeden içeriye girerken beyninizi çýkarýp kenara koyacaksýnýz, mantýk aramayacaksýnýz, ne söyleniyorsa onu yapacaksýnýz, mantýðýn bittiði yerde askerlik baþlar" dedi, dediðim gibi ben zaten çok önceden görüp kabullenmiþ, zevk almaya çalýþýyordum :cool: 7 8 kiþilik arkadaþ grubumuz vardý, böyle bir ekip olmasak inanýn zaman geçmek bilmezdi, þöyle ki, dünyanýn iþini yapmýþýz, saat kaç diyorsun halen sabah 8:00, zaman geçmek bilmiyor, bizim tayfa sayesinde, zaman biraz daha hýzlý geçti.

Sayýlý gün gelip geçiyor, hiç bir þeyi kafanýza takmayýn, kimseyle takýþmayýn, sivilde olsa sopa yiyecek çok insan var, lakin görmezden gelin, aþýrý sabýrlý olun, çünkü her yerde sabýra ihtiyacýnýz olacak, hiç bir þeyi sorgulamayýn, keyfini çýkarmaya bakýn :)

Neler Götürmeliyim

Asla gidipte askeri malzeme satan soygunculara para vermeyin, ne boxer nede atlet kimsenin umrunda olmadý, sadece gömleðin düðmesi açýkken yeþil renk dýþýnda biþey görünmesini istemiyorlar,

Bere, boyunluk ve eldiven mutlaka yeþil renk ve türevleri olsun, bazý komutanlarýmýz siyah renk için birþey demedi lakin bazýlarý yeþil dýþýndakileri çýkarttýrdý, o soðukta çýkarmak istemezsiniz, ilk bir kaç gün bize boyunluk, bere, eldiven yasak, emir gelmedi diye taktýrmadýlar, o ara çoðu kiþi þifayý kaptý, yazlýk kep ile dolaþtýrdýlar, sonradan serbest býrakýldý,

Boyuna asmalýk cüzdan þart, rengi falan önemli deðil,

Islak mendil, hayat kurtardý, botu sadece 2 defa boyadým, onun dýþýnda ýslak mendille sildim, ayrýca 2 gün sular kesildi, orada da bayaðý iþ gördü, aklýma gelmiþken sular sabah uyandýðým saatte akýyor oluyordu, ben tuvalet ve týraþ iþlerimi hallediyordum, 30 dakika sonra araki bulasýn :D

Rulo havlu kaðýt, 300 yapraklý olandan götürdüm, 5 tane tuvalet kaðýdý götürdüm, 10'lu selpak götürdüm, bunlarda çok iþime yaradý,

Bot boyasý kesin alýn, botu teslim ederken tabanýna kadar boyamanýzý istiyorlar,

2 tane kilit aldým ama hiç kullanmadým, daha önceden de dediðim gibi, kimse kimsenin malýna yan gözle bakmadý, tedbir amaçlý alýnabilir,

Kýþýn gidecekler için; termal içlik mutlaka þart, decathlon'da güzel ürünler var, alt içliði gideceðiniz yerin hava durumuna göre birden fazla götürebilirsiniz, kalýn kýþlýk çorap alýn, renginin önemi yok,

Terlik mutlaka alýn, hayat kurtarýyor, bazýlarý getirmemiþti, eðitimin ardýndan her yere o rahatsýz botlarla gitmek can sýkýcý,

Bazýlarý spor ayakkabý götür dedi ama ben götürmedim, hiçte ihtiyaç duymadým, çünkü gittiðim yer pek müsait deðildi, kýþlýk ayakkabým yanýmdaydý, o iþimi gördü fazlasýyla,

Kulak týkacý alýn, atýþtan önce daðýtýyorlar ama çoðu kullanýlmýþ oluyor, elalemin týkacýný kullanmak istemezsiniz,

Pamuk götürün, ben unutmuþum ancak yan ranzamdaki arkadaþ getirmiþti, gece uyurken bayaðý iþ görüyor, sesi azaltýyor,

Boðaz pastili mutlaka alýn, çok baðýrtýyorlar, ses gidiyor,

Yanýnýza ilaç alýn ama yakalanýrsanýz sýkýntý bilginiz olsun,

Ben yanýmda 8-10 tane poþet götürdüm, kýyafetlerimi onlarýn içine doldurup dolaba öyle yerleþtirdim, ayrýca kirliler içinde iþime yaradý,

Bunlar dýþýnda klasik þeyler, týraþ býçaðý, köpüðü, diþ fýrçasý, macunu vs...

Kýþýn gidecekler, sakýn boxer, atlet sayýsýný abartmayýn, elemanýn biri 20'þer tane getirmiþ, takým komutaný þok geçirdi, "3 ay eðitim gördüm ben bile bu kadar boxer, atlet almadým" dedi :D bu sebeple abartmayýn, gideceðiniz yerin hava durumuna göre hareket edin,

Aklýma gelenler bunlar, sorunuz olursa burdan yada özelden yazabilirsiniz

immortalboss
26-01-2019, 08:07
emreÝlbi ayný yerde askerlik yapmýþýz hatta ayný tabur ayný bölük.Benim gittiðim zamandaki komutanlar çok iyiydi. Hala daha görüþtüðüm arkadaþ olduklarým bile var.Ama gerçekten içimizde bile bölücülük yapmak isteyen 3 kiþi + bir çok arýza adam vardý. Baþta bana çok zor geldi. Sonra biz de alýþtýk tahminen 3-5 gün. Eðer komutanlarým ayný kiþiler olacaksa uzun dönem bile askerlik yapabilirdim. Yemekler çok güzeldi.Ben hiç yemek seçmediðim için bende sýkýntý olmadý. Bu arada o g3 ne güzel silahmýþ arkadaþ. Kulaklýk takmayýp keyfini sürmüþtüm atýþta.

Emre Ýlbi
26-01-2019, 10:43
emreÝlbi ayný yerde askerlik yapmýþýz hatta ayný tabur ayný bölük.Benim gittiðim zamandaki komutanlar çok iyiydi. Hala daha görüþtüðüm arkadaþ olduklarým bile var.Ama gerçekten içimizde bile bölücülük yapmak isteyen 3 kiþi + bir çok arýza adam vardý. Baþta bana çok zor geldi. Sonra biz de alýþtýk tahminen 3-5 gün. Eðer komutanlarým ayný kiþiler olacaksa uzun dönem bile askerlik yapabilirdim. Yemekler çok güzeldi.Ben hiç yemek seçmediðim için bende sýkýntý olmadý. Bu arada o g3 ne güzel silahmýþ arkadaþ. Kulaklýk takmayýp keyfini sürmüþtüm atýþta.

Selamlar, bizim takým komutanýnýn ismi Zeki idi, birde Harun komutan vardý, ikisiyle bende görüþmeye devam ediyorum, çok iyi insanlar :)

fitne fesat tipler ne yazýk ki her yerde var, bizde de vardý, ayrýca okuma yazma bilmeyen bile vardý, 49 yaþýnda amca bile vardý,

benim için yemek konusu biraz sorunlu :)

G3'ün sesi güzel, lakin 4 defa nezaretçilik yapýnca, ayný anda 30 kiþi ateþ edince, kulak falan kalmýyor, o yüzden kulaklýk takmak zorunda kaldým :D

snan1910
26-01-2019, 20:23
emreilbi 21 güne çok iyi yazý olmuþ :) elinize saðlýk

Oznsrl
26-01-2019, 21:49
Þöyle biraz bakýndýmda yazýlara hep þikayet üzerine þeyler ama bunlarýn hiçbirinin bedelli olmakla alakasý yok hangi acemi birliðine giderseniz gidin þartlar hep kötüdür istisnalar belki olabilir tam 358 gün askerlik yaptým o kadar askerle muhattap oldum acemi birliðinde rahat eden hasta olmayan görmedim ben girdim 2.günü hasta oldum son 7 gün öksürmekten uyuyamadým daðýtým kullandým usta birliðime gittiðimde hala öksürüyordum sesim kýsýktý 1 ay da anca kendime geldim :D Yani kýsacasý yanlýþta anlaþýlmasýn kimseyi eleþtirmiyorum ama bedelli yapýp 21 gün içinde þikayet etmek hiç hoþ deðil :D

Benim tek þikayetim gelibolu gibi biyerde nöbete kompozit baþlýk ak47 ve 4 þarjör halinde 120 tane mühimmatla gitmekti nizamiye nöbetlerini çelik yelekle tutuyoduk ve yelek 8 kiloydu :D

3 gün önce terhis oldum ve çýkarken aðladým bi devrem vardý beraber girdik 327 gün beraber yiyip içtik güldük eðlendik ayný gün çýktýk asker arkadaþlýðý dedikleri gibi cidden farklý oluyomuþ

.::EmrE::.
26-01-2019, 23:14
Kayseri talas da bedelli yapan var mý acaba? yorumlarý alsak..?

Ssamet
26-01-2019, 23:24

+1 Yav bize akýl verecek yok mu :soru:

aRSLaN
27-01-2019, 17:01
Samsun'da yaptým. Ýnternette gitmeden önce gerekli bilgiyi bulamadým. Nisan ayýnda gidecek arkadaþlar için yazayým. Hazýrlýklý olsunlar. Koðuþlarda 350 kiþi ayný yerde uyuyorsun. Dolayýsýyla hem duþta hem de tuvaletlerde çok ciddi hijyen problemi mevcut. Kantin fiyatlarý bakkal ayarýnda, sigarasýz kalmazsýnýz ama çeþit problemi var. Kantindekiler biraz þýmarýk, fazla tartýþmaya girmeyin deðmez. Olabildiðince iþinizi görmeye bakýn. En kötü bazý onbaþý ve çavuþlar yardýmcý oluyor. Yemekhaneler özel þirkette olmasý sebebiyle çok kötü deðil, orta seviyede. Ranzalar çok sýkýþýk ve alçak. Alýþana kadar kafayý 3-5 kere vuruyorsun.

Ola ki Çavuþ Eðitim Birliðine düþerseniz geçmiþ olsun. Eðitim oldukça sýký ve akþam 6'ya kadar koðuþa girip yatmana izin vermiyorlar ama her sistemde olduðu gibi askeriyede de avantajýnýza çevirebileceðiniz açýklar mevcut. Son 3-5 gün kalorifer sistemi arýzalý olduðundan çalýþmýyordu. Pazar günü de dahil olmak üzere yürüyüþ yapýlýyor. Ne olacak ki diye düþünenler için yazayým. Son hafta artýk isyan ve kavgalar baþlamýþtý. Bere, boyunluk yasak, saatlerce ayakta bekle. En ufak bir aksaklýðý bile size takým ve bölük halinde yüklemeleri, insaný oldukça geriyor. Ýspatý olmayan varsayýmla ortaya çýkan muhabbetin hesabýný herkesten sorar gibi geçen konuþmalar. Ýlaç temini için ben ücreti çarþýya çýkanlardan almalarýný istedim. Hem nurofen, hem parol istedim. Oldukça iþimi gördü. Koðuþ nöbeti bir kez gece 2-4 geldi. Sonrasýnda toparlanmasý zor olsa da rahat geçiyor. Giriþte arama yapýlýyor ama yoðun olduðu için aþýrý bir arama yapýlamýyor. Ýsteyen istediðini doðru yerlere saklayarak sokabilir ama kýsa süre için gereksiz risk almak bana göre.

Uzun dönem olup geçmiþte yeterince ezilmiþ kadrolar olacaktýr. Size de yapmaya çalýþabilirler. Fazla atarlanmadan kendinizi yedirmeyin, az biraz sesiniz çýksýn. Hep askerliðinizi uzatýrým diye tehdit ediyorlar ama iþlem yapýlan bir ya da iki kiþi duydum. Geneli tehdit ve göz korkutmaca. Ýlk gittiðinizde ben nereye düþtüm, burasý týmarhane diye sorgulayacaksýnýz. Sonrasýnda, insanýn alýþamayacaðý durum yok. Hele yoðun ve yorgun kafayla gidiyorsan çok güzel yer. Kafayý fazla çalýþtýrmana gerek yok. Sola dön saða dön, yürü, dur. Makine mantýðý, sorgulama uygula. Askerliði seven adamý bile askerlikten soðutacak olaylar oluyor.

Haftaiçi sabah kalk 5, koðuþ çýkýþý 6, 6:15 içtima toplanmasý 7de kahvaltýdasýn. 07:40 gene toplan. 08:30'a kadar rütbelileri bekle. Sonra eðitim. 12:15 gene öðlen içtimasý 12:45 gibi yemeðe gir. 13:40 tekrar toplan. Öðleden sonra eðitimi. 17:15 akþam yemeði öncesi toplan, 18:00'a kadar bekle. Hava þartlarý olumsuz olduðu için bize bir kere akþam eðitimi yaptýrdýlar. 21:00 tekrar koðuþta toplan 21:40 gibi sayým içtima biter. 22:00 yatýþ. Saatler 15 dakika ileri geri deðiþebiliyor. Samsun Çavuþ Eðitim Bölüðü için sistem bu þekildeydi.

Bazý kiþilerin dolaplarýndan eþyalar kayboldu. Dolabýnýzda az sayýda eþya olmasýn ve askerlik þartlarýnda deðerli sayýlabilecek eþyalarý ortalýkta ya da dolabý açar açmaz görülebilecek yerlere koymayýn biraz arkalara saklayýn. Bu sayede benim baþýma gelmedi. Sadece 2 adet iç çamaþýrý kaybettim. Onlarý da en öne koymuþtum, fazla aldýðým için de gözden çýkarmýþtým. Yanýnýza en aþaðý 10 adet selpak alýn. Kantinde satýlanlar kalitesiz.

Duþ saati sabah 5-6, akþam 8-9 arasý. 930 kiþi ayný yerde duþ aldýðý için size tanýnan süre 15 dk. Ya da ýlýk suyla duþ almayý göze alanlar son yarým saat gidiyordu. Her bölüðün haftada bir gün zorunlu duþ günü oluyor. Çavuþ eðitim Pazartesi 3-5 arasýydý

Emre Ýlbi
27-01-2019, 21:07

+1 Yav bize akýl verecek yok mu :soru:

Arkadaþlardan birinin arkadaþý da o esnada Kayseri'deydi, bizden 1 hafta sonra teslim olmuþ, 2.gün silah vermiþler, silahlý eðitimlere baþlamýþlar, sakal ve saç kontrolü yapmýþlar, sakal her gün kontrol edilmiþ,

bunlar benim yorumum; G3 tam olarak 4 kilo 250 gram, sabahtan akþama omuzda olunca biraz yoruyor, ayrýca gideceðiniz yer zincidere komando tugayý ise diðer yerlere göre biraz zorlanabilirsiniz, kýþýn gidecekler -10 15 derecelere hazýrlýklý olun

HondatugraL
28-01-2019, 00:23
Ýskenderunda yaptým bende geleli 2 hafta oluyor gidecekler varsa bol yatýþlar. Ülke sýnýrlarý içinde en rahat yer.

DenizKaan
28-01-2019, 08:00
Ýskenderunda yaptým bende geleli 2 hafta oluyor gidecekler varsa bol yatýþlar. Ülke sýnýrlarý içinde en rahat yer.

Gerçekten mi :)
Ben de Haziranda iskenderundayým. Umarým dediðin gibidir.

AliGizda
28-01-2019, 09:32
25' inde Ýzmir-Gaziemir' den terhis oldum, gidecek olanlarý bilgilendirebilirim.

Abartýldýðý kadar zor geçmedi, rahattým, kasmadýlar. 15.000 TL verip askeriyeyi satýn aldýðýný düþünen insanlarda olmasa keþke ülkemde.

CaNeR44
28-01-2019, 10:34

bende duydum iskenderun çok rahatmýþ diye ben erzincanda yaptým dondum

HondatugraL
28-01-2019, 13:10

Giriþte eþyalarý aldýk boluklere daðýltýlcaktýk beklerken asker 4.bolukte olan var mý dedi el kaldýrdýk 5-6 kiþi ulan ne þanslý adamsýnýz Ýskenderundasýnýz bide 4. bölüðe düþmüþünüz dediydi. Yerleþtikten sonra can sýkýntýsý çektik genel olarak alayýn tamamý yaðmur yaðdýmý içeri alýnýyor yemeðe kadar içtima yok yatýn dýolardý yada korýdorda biþeyler anlatýolardý :D Keþke kaðýt falan getireydýk dedýk acaip sýkýldýydýk ya kesin götür ama sakla giriþte albýlýrler yasak. Gerçi valiz çok dolu açarsan kapanmaz dedim bakmadýlar býle benýmkine telefonuda soktuydum :D

emir91
28-01-2019, 13:16
bende duydum iskenderun çok rahatmýþ diye ben erzincanda yaptým dondum
Hocam erzincan nasýldý bende nisan baþý gidicem pek gidenlerin yorumuna denk gelmedim

said_
28-01-2019, 14:03
Geçtiðimiz cuma Çanakkale Gelibolu 18.mknz Tug.'dan terhis oldum.

Sürgün bölgesi dediler, doðru fakat bedelli tabur komutanlarý gayet iyiydi. ilk gelen bedelli grubundaydýk, o yüzden sistem ve planlamayý oturtmaya çalýþtýlar.

3 bölükten oluþuyorduk ve yaklaþýk 280-290 kiþiydik.

asteðmenler takým komutaný, ve yanlarýnda kýsa dönem er çavuþlar vardý.
hem çavuþlar hem komutanlar gayet arkadaþ canlýsýydý, hatta çavuþlarla akþamlarý ve haftasonlarý baya muhabbetli geçti. herkez size yardýmcý olmaya çalýþýyor, kimse eziyet etme niyetinde deðil. Ýmkanlar kýsýtlý o yüzden herþeyi düzeltmelerini beklemeyin.

Ocak ayý soðuktu, kaloriferler akþamlarý yandýðý için binalarda soðuktu. o yüzden hazýrlýklý olun, polar pijama veya eþofman takýmý çok iþinize yarar. polar boyunluðumu yastýðýn üzerine koyup öyle kafamý koydum, yataklarýn içi buzdolabý gibi oluyor.

tuvalet banyo vs. 5 yýldýzlý otel deðil, mükemmel þeyler beklemeyin. su vardý çok nadir kesildi. sýcak su, sabahlarý 5-6 arasý, ve akþamlarý 7-9 arasý oluyor. ayrýca 5-5:30 arasýna bedelliler için de sýcak su verdiler. her hafta iki kere duþ aldým. hýzlý davranmazsanýz ýlýk veya soðuk su kalabilir.

nevresimler yýkanmýþtý, bazýlarýnda çok leke vardý ama benim yattýðým yeni gibiydi.

yemekler özel þirket tarafýndan askeriyenin yemekhanesinde yapýlýyor. yemekhaneyi gördüm temizdi. eminim istanbulda bir çoðu restoranýn mutfaðý çok daha pistir.
lezzet olarak herþeyin tadý ayný, çorbasýný kesin içtim, eðer yemek hoþuma gitmediyse gazinodan döner aldým. aç kalmazsýnýz.

týraþ, botlarýn temizliði önemli, giderken bere almayýn orda kantinden alýn kamufulaj ile uyumlu, dýþarýdan gelenler çok sýrýtýyor.
bere takmak zorunlu, kep hava güzelse takýlýyor. boyunluk problem deðil, yüzbaþý vs. gelirse indirin gözükmesin diyorlar.

biz girdiðimizde eski küçük dolaplar vardý, kara kara düþünüyordum nasýl sýðacak eþyalar diye. 3. gün yeni dolap geldi. 3 katý büyüklüðünde gayet kullanýþlý. bütün eþyalarýmý fazlasý ile aldý. tabi taþýma iþi bize kaldý.

sivil eþya deposu hergün açýldý. bizden birisi sorumlu idi arkadaþ saðolsun her akþam açtý bekledi baþýnda.

kantinde baya malzeme var herþeyi götürmenize gerek yok, belirli saatlerde sýra olmuyor rahat rahat alýrsýnýz ihtiyaçlarý.

bazýlarý çok büyük beklentiler ile gelmiþ, ortamý görünce dumur oldu. baya morali bozulan vardý. þimdiden kendinizi hazýrlayýn. ortam mükemmel deðil, soðuk insaný yoruyor. kalabalýk ile yaþamanýn getirdiði zorluklar var. fakat sabredin 3 hafta hýzlý geçer. kimse ile tartýþmayýn, uyarýn baktýnýz tartýþýyor dönüp gidin cevap vermeyin. yoksa sizde suçlu olursunuz. gidecekler var ise özelden yazsýn çok daha detaylý bilgi paylaþýrým.

fthdrn
28-01-2019, 14:15
Ankara mamak gidip de anlatacak yok mu :D

CaNeR44
28-01-2019, 16:25
Hocam erzincan nasýldý bende nisan baþý gidicem pek gidenlerin yorumuna denk gelmedim

usta asker yok kadro dýþýnda rahat onlarda iyi davranýyorlar 2300 tane bedelli olucak tugayda yemekler gayet güzeldi korkmana gerek yok çavuþlar komutanlar yok askerliðiniz uzar bilmem ne aðýr bi suç iþlemediðin müddetçe herkesi yollama peþindeler playstation salonlarý atari langýrt var sinema salonu var baþka özel merak ettiðin birþey varsa sorabilirsin

Burak K.
28-01-2019, 16:29

Benim de haziranda iskenderun, giderken kitap falan götüreyim bari sýkýntýdan patlarýz :D

snan1910
28-01-2019, 19:09

Arkadaþým orda þuan, rahat olduðunu söyledi, öðlenleri uyuyorlarmýþ hatta :)

HondatugraL
28-01-2019, 21:38
Benim de haziranda iskenderun, giderken kitap falan götüreyim bari sýkýntýdan patlarýz :D

valla yaðmurlu zamana denk geldiðimiz için habýre yatýþtayýk biz sizde de umarým sýcaktan falan yatýrýrlar :D

fthdrn
28-01-2019, 21:39
Arkadaþým orda þuan, rahat olduðunu söyledi, öðlenleri uyuyorlarmýþ hatta :)

Öðlen uykusu olmazsa olmazým benim zaten :D tþk

BOGA
29-01-2019, 15:12
25 Ocak itibari ile Balýkesir/Edremit 19. Motorlu Piyade Tugay Kom. terhis olmuþ bulunmaktayým. Sorusu olan, buraya gidecek olan var ise her türlü yardýmcý olurum.

TayfunS
29-01-2019, 17:00
25 ocak kütahya hava er eðitimden teskereyi aldým sorusu olana yardýmcý olurum. Bi arkadaþým amasyaya gidecek bilgi verebilecek varsa sevinirim.

TayfunS
29-01-2019, 17:05
Bugün kütahya hava er eðitim komutanlýðýndan terhis oldum.Soðuk harici aðýr sorun yaþamadým. Yemekler yataklar duþ olanaklarý bulunduðum ortama göre gayet iyiydi.

13. Bölükteydim :)

onursumer
29-01-2019, 17:18
kardeþimde geçen cuma bilecikten geldi ilk 2-3 gün alýþma süreci ve soðuk biraz hýrpalamýþ sonrasýnda çok büyük sýkýntýlar yaþamamýþlar

Oðuzhan Ç.
31-01-2019, 14:25
Arkadaþlar askere giderken tazminatýnýzý aldýnýz mý? Bana iþ yerinden sordular ben almýcam gelince devam edicem demiþtim ama þimdi bir arkadaþa mecbur almak zorundasýn diyo öyle biþey var mý ?

kunteper
31-01-2019, 14:30
Arkadaþlar askere giderken tazminatýnýzý aldýnýz mý? Bana iþ yerinden sordular ben almýcam gelince devam edicem demiþtim ama þimdi bir arkadaþa mecbur almak zorundasýn diyo öyle biþey var mý ?

bedelliler icin ozel yasa cikti, o yuzden almayip devam etme sansin oluyor.

Oðuzhan Ç.
31-01-2019, 17:46
bedelliler icin ozel yasa cikti, o yuzden almayip devam etme sansin oluyor.

Bende öyle biliyordum hatta iþ yerinden de sordular almýcam devam edicem dedim. Bugün biri öyle diyince sormak istedim cevabýnýz için teþekkür ederim :)

Zorbey
31-01-2019, 18:08

Allah yardýmcýnýz olsun. Mamak birazcýk sýkýyor.Yaklaþýk 3000 kiþi oluyor. Ben Tekirdað merkezde idim. Eðitim yoktu. Komutanlar anlayýþlý idi. 240 bedelli 30'arlý koðuþlarda kaldýk. Çok çok rahat geçti. Allah kolaylýk versin herkese

EnesAksu
04-02-2019, 07:09
Samsundan yeni geldim. gece eðitimi vs , sýrf g3 bakýmýný korozyon olsun diye yaðmur da silah bekletip bakým yaptýrdýlar. cumartesi pazar hep eðitim vardý. Burdur da arkadaþý aradým sinema bileti sýrasý bekliyorum diyordu cumartesi pazar yatýyorduk diyordu.
Standart bir eðitim planý yok kanýmca, parkalarý toplucaz yýrtmayýn diyorlardý, sürünmekten 350 kiþilik koðuþtan 150 tane saðlam yýrtýksýz çýktý. Salý banyo günüydü banyodan sonra gene eðitime gidiyorduk. 350 kiþiden 80 kiþi filan zatüre baþlangýcý vardý. Çamaþýrhanede kurutmalýkta ýsýndýðýmý biliyorum :)

KoramiraL
04-02-2019, 10:49

Kulak soyulmalarýna hazýrlýklý olun çok sýcak olursa elbise ilede duþ ala bilirsiniz sorun olmuyo 15 dakka kuruyo :)

ahmetbaha-drs
04-02-2019, 11:49
Ben de 8 Haziran'da Ýskenderundayým orada bir buluþma ayarlarýz :D :)

GEB
04-02-2019, 12:31
EnesAksu Hocam ben de 11 Ocak'ta Balýkesir'den terhis oldum. Standart bir eðitim yok askerlik yaptýðýnýz yere ve komutanlara göre deðiþiyor maalesef. Biz de hava þartlarýndan ötürü (sürekli yaðýþ) gece eðitimini derslik alanda yaptýk, neler yapýlmasý gerektiði anlatýldý. Cumartesi öðleden sonra serbest, pazar günleri de komple serbestti. Size eziyet etmiþler biraz.

Arkadaþlar, yol parasý ve askerlik maaþý yatmýþ kontrol eden var mý Ziraat Bankasý hesabýný? Kime neye göre yatmýþ acaba.. Elazýð'da yapan arkadaþýma 300 TL yatmýþ bana 107 TL yatmýþ.

akko
04-02-2019, 16:29
EnesAksu Hocam ben de 11 Ocak'ta Balýkesir'den terhis oldum. Standart bir eðitim yok askerlik yaptýðýnýz yere ve komutanlara göre deðiþiyor maalesef. Biz de hava þartlarýndan ötürü (sürekli yaðýþ) gece eðitimini derslik alanda yaptýk, neler yapýlmasý gerektiði anlatýldý. Cumartesi öðleden sonra serbest, pazar günleri de komple serbestti. Size eziyet etmiþler biraz.

Arkadaþlar, yol parasý ve askerlik maaþý yatmýþ kontrol eden var mý Ziraat Bankasý hesabýný? Kime neye göre yatmýþ acaba.. Elazýð'da yapan arkadaþýma 300 TL yatmýþ bana 107 TL yatmýþ.

bu yol parasý ve maaþý sadece Ziraat' ten mi alabiliyoruz?
PTT ' den alabiliyor muyuz? bize bundan bahsetmediler hiç. Sadece kimlik ile mi iþlem yapýlýyor acaba?

GEB
04-02-2019, 21:44
PTT ' den alabiliyor muyuz? bize bundan bahsetmediler hiç. Sadece kimlik ile mi iþlem yapýlýyor acaba?

Enteresan size bahsetmemeleri. Komutanlar son günler, hesabýnýzý kapattýrmayýn 2-3 ay açýk kalsýn diye baðýrdýlar hep bizde. Ziraat'ten hesabý olmayanlara hesap açýlmýþ, askeriyeye kartlar gelmiþti. Gelmeyenlere ise ikamet ettiðiniz adrese gönderilmiþtir denilmiþti. Ýlk baþta bir ziraat bankasýna gidin sorun bir þey çýkmazsa PTT'ye sorun. Oradan da boþ dönerseniz askerlik þubesine bi telefon acýn öðrenin bir. Benim badi'ye de hesap açmamýþlar, ziraate yatan para yok PTT'ye de bir þey yaymamýþ uðraþýyordu en son ama akýbetini bilmiyorum :D

ulasoztas1
04-02-2019, 22:21
Askerden geldikten 15gün sonra Pttye gidip askerlik param yatmýþmý diye sorunca yatmýþ diyip verdiler paramý :D
Beraber yaptýðým arkadaþlardan hala parasý yatmayan da varmýþ..

akko
05-02-2019, 11:19
Enteresan size bahsetmemeleri. Komutanlar son günler, hesabýnýzý kapattýrmayýn 2-3 ay açýk kalsýn diye baðýrdýlar hep bizde. Ziraat'ten hesabý olmayanlara hesap açýlmýþ, askeriyeye kartlar gelmiþti. Gelmeyenlere ise ikamet ettiðiniz adrese gönderilmiþtir denilmiþti. Ýlk baþta bir ziraat bankasýna gidin sorun bir þey çýkmazsa PTT'ye sorun. Oradan da boþ dönerseniz askerlik þubesine bi telefon acýn öðrenin bir. Benim badi'ye de hesap açmamýþlar, ziraate yatan para yok PTT'ye de bir þey yaymamýþ uðraþýyordu en son ama akýbetini bilmiyorum :D

Saðol dostum bilgiler için :) Bi ara uðruyip bakayým

akko
05-02-2019, 11:20
Askerden geldikten 15gün sonra Pttye gidip askerlik param yatmýþmý diye sorunca yatmýþ diyip verdiler paramý :D
Beraber yaptýðým arkadaþlardan hala parasý yatmayan da varmýþ..

O halde PTT'ye de yatýyor sanýrým, kontrol edeyim buradan da :)

Ömer Musaoðlu
05-02-2019, 11:32
13 nisan da maltepe ikmal maliye okuluna teslim oluyorum var mý yapan veya çevresinde yapmýþ olan

aslanneron
05-02-2019, 11:57
18 þubat ankara mamak mebs varmý benimle tertip olan orda görüþelim :)

fthdrn
05-02-2019, 13:20
18 þubat ankara mamak mebs varmý benimle tertip olan orda görüþelim :)

Git gel de anlat bizde aðustos sonunda gidiyoruz :)

EnesAksu
05-02-2019, 13:24

valla ben pttden bir 106 tl aldým baþka ne parasý alýcaz ki

akko
05-02-2019, 13:43
valla ben pttden bir 106 tl aldým baþka ne parasý alýcaz ki

Aslýnda bende tam olarak çözemedim bu durumu :)
Ben de giderken ona yakýn miktarda para aldým, bir de dönüþ içinde yatýrýyorlarmýþ sanýrým. doðru mu anladým?

GEB
05-02-2019, 16:06
Rica ederim hocam :) Evet doðru anlamýþsýn bir gidiþ bir de dönüþ ve askerlik maaþý için para yatacak. Giderken ben de ptt'den aldým ama dönüþte ziraat'e hesap açýldý biz de ziraat'e yattý para. akko EnesAksu hafta hafta gidip sorgulayýn bir ptt ile ziraat'i size de dönüþ parasý yatacaktýr.

akko
05-02-2019, 16:49
Rica ederim hocam :) Evet doðru anlamýþsýn bir gidiþ bir de dönüþ ve askerlik maaþý için para yatacak. Giderken ben de ptt'den aldým ama dönüþte ziraat'e hesap açýldý biz de ziraat'e yattý para. akko EnesAksu hafta hafta gidip sorgulayýn bir ptt ile ziraat'i size de dönüþ parasý yatacaktýr.

Teþekkür ederim bilgi için dostum çok saðol :)

Zorbey
05-02-2019, 16:59
Bu arada gidecek olan arkadaþlar nurofen ve parol bolca temin edip valizine saklasýn. Ýlaç alma durumunuz çok zor oluyor. Ben geleli 1 ay oldu hala iyileþemedim.

siR
05-02-2019, 21:28
Arkadaþlar merhaba,

47 NCÝ KOMD.TUG.K.LIÐI/ÝSTANBUL ZEYTÝNBURNU

Sevk tarihi 16 Þubat. Forumda ayný tarihte ayný yere gidecek olan var mý ?

Bedelli askerliði yapmýþ arkadaþlar rica etsem þu konuya bir açýklýk getirseniz? Sevk belgesinde sevk tarihi 16 þubat ve katýlacaðý tarih 18 þubat yazýyor, sizler katýlacaðý tarihe göre mi giriþ yaptýnýz yoksa sevk tarihinde mi ?

Ben hiç belgeye bakmadan 16 þubat gidiþ, 8 mart dönüþ uçak biletlerimi aldým, sanýrým biletleri deðiþtirmem gerekecek ?

_driver_
06-02-2019, 00:45
@sÝR sanýrým size iki gün yol izni var anladýðým kadarýyla

Zorbey
06-02-2019, 01:58
Arkadaþlar merhaba,

47 NCÝ KOMD.TUG.K.LIÐI/ÝSTANBUL ZEYTÝNBURNU

Sevk tarihi 16 Þubat. Forumda ayný tarihte ayný yere gidecek olan var mý ?

Bedelli askerliði yapmýþ arkadaþlar rica etsem þu konuya bir açýklýk getirseniz? Sevk belgesinde sevk tarihi 16 þubat ve katýlacaðý tarih 18 þubat yazýyor, sizler katýlacaðý tarihe göre mi giriþ yaptýnýz yoksa sevk tarihinde mi ?

Ben hiç belgeye bakmadan 16 þubat gidiþ, 8 mart dönüþ uçak biletlerimi aldým, sanýrým biletleri deðiþtirmem gerekecek ?

sevk bitiþ tarihinden önce askerlik þubeye sülüs almaya gidiyorsunuz. Onlar size teslim tarihini söylüyor. Benim sevk tarihim 05/01/2019 sülüste teslim tarihi 07/01/2019

siR
06-02-2019, 09:25
sevk bitiþ tarihinden önce askerlik þubeye sülüs almaya gidiyorsunuz. Onlar size teslim tarihini söylüyor. Benim sevk tarihim 05/01/2019 sülüste teslim tarihi 07/01/2019

siz 7 sinde teslim oldunuz ve 21 gün sonra mý terhis oldunuz yoksa 19 gün sonra mý ?

GEB
06-02-2019, 09:36
@sÝR Merhaba hocam. Sevk tarihiniz 16 Þubat Cumartesi günü, 1 gün yol izni verdikleri için teslim tarihiniz 18 Þubat oluyor. 18'inde girip 08 Mart'ta yemin töreninden sonra çýkacaksýnýz. Aslýnda 09 Mart'ta çýkacaksýnýz ama o günü idari izin olarak gösterip sizi 08 Mart'ta terhis edecekler.

Benim de 22 Aralýk sevk tarihim teslim tarihim 24 Aralýk'tý, 11 Ocak'ta terhis oldum.

Zorbey
06-02-2019, 13:34
siz 7 sinde teslim oldunuz ve 21 gün sonra mý terhis oldunuz yoksa 19 gün sonra mý ?

7 Ocak teslim 25 ocak terhis oldum

sekizsilindir
06-02-2019, 15:19
https://i.hizliresim.com/MVV43g.jpg (https://hizliresim.com/MVV43g)

Erdoğan’dan yeni askerlik talimatı: ‘Sure uzun, yeniden calışın’ - Sputnik Turkiye (https://tr.sputniknews.com/amp/turkiye/201902061037502200-erdogan-yeni-askerlik-talimati-sure-uzun-yeniden-calisin/)

aliozel
14-02-2019, 15:25
Merhabalar, aklýmda birkaç soru var yardýmcý olabilecek varsa çok iyi olur.

Birlik Adý
15 ÝNCÝ P.EÐT.TUG.KH./AMASYA MERKEZ

Sevk Tarihi
30/03/2019

Evrak Alma Baþlangýç
15/03/2019

Evrak Alma Bitiþ
30/03/2019

Durum bu þekilde. Ýstanbulda ikamet ediyorum ve duyduðuma göre 600km üzeri mesafelerde 3gün yol izini veriliyor falan dendi. Ýstanbul - Amasya arasý yaklaþýk 675km Var mý böyle bir þey?
Eðer var ise benim ayýn kaçýnda birliðe katýlmam gerekiyor?

Eðer yok ise anladýðým kadarýyla 30unda amasyada katýlmam gerekiyor deðil mi ?

Ayrýca amasya bedelli askerlik deneyimi olan var ve paylaþacak biri varsa süper olur.

Þimdiden teþekkürler.

Emre Ýlbi
14-02-2019, 16:09

Birlik Adý

Sevk Tarihi
30/03/2019

Evrak Alma Baþlangýç
15/03/2019

Evrak Alma Bitiþ
30/03/2019

Durum bu þekilde. Ýstanbulda ikamet ediyorum ve duyduðuma göre 600km üzeri mesafelerde 3gün yol izini veriliyor falan dendi. Ýstanbul - Amasya arasý yaklaþýk 675km Var mý böyle bir þey?

Ayrýca amasya bedelli askerlik deneyimi olan var ve paylaþacak biri varsa süper olur.

Þimdiden teþekkürler.

Merhaba, ben Amasya'da yaptým, deneyimlerimi bir kaç sayfa önce paylaþmýþtým, oradan okuyabilirsiniz,

benim sevk tarihim 29.12.2018 gözüküyordu, ancak belgeyi almaya gittiðimde ayýn 31'inde birliðime katýlmam gerektiðini gördüm, bu sebeple sizde belgeyi almaya gittiðinizde kesin tarihi görebilirsiniz, uzaklýða göre yol izini veriyorlar, bana 1 gün vermiþlerdi, ayýn 30'uda pazara denk geldi, muhtemelen idari izin falan durumlarý olmuþtur, Ýstanbul'dan gelen arkadaþlarda vardý, onlarda benim gibi 31'inde teslim oldular

Met
08-03-2019, 20:28
yeni konu ne zaman açýlýyor 31 bin tl olmuþ :D

streetracer_nos
09-03-2019, 12:10

Birlik Adý

Sevk Tarihi
30/03/2019

Evrak Alma Baþlangýç
15/03/2019

Evrak Alma Bitiþ
30/03/2019

Þimdiden teþekkürler.

BEdelli deðilde acemi olarak 3 ay kaldým.Acemi eðt. tugayý olduðu için standart birliklerden çok daha rahattý.Yemekleri þirket verir.Ýçerisinde lahmacun fýrýný,internet kafe,manav,bankamatik,ptt þubesi,sinema salonu,sabahlarý poaça simit vs.bir sürü þey var.Gayet rahat tamamlarsýnýz diye düþünüyorum

BOGA
09-03-2019, 13:04

Birlik Adý

Sevk Tarihi
30/03/2019

Evrak Alma Baþlangýç
15/03/2019

Evrak Alma Bitiþ
30/03/2019

Þimdiden teþekkürler.

15 Mart'ta e-devlet üzerinden alacaðýn sevk kaðýdýnda tam olarak teslim olman gereken tarih yazacak.

aykutsafakyaman
09-03-2019, 14:36
Yeni tipte anlamadýðým bi nokta var. Lisans mezunu bedelli yapmak istemezse direk yedek subaylýða mý gidiyor bilen varsa beni aydýnlatabilir mi ?

aslanneron
09-03-2019, 20:13
Mamak MEBS de yaptým bedelliyi gidecekler için biraz bilgi vereyim :D

Öncelikle biz baya keyif aldk 92 kiþilik takýmdýk 2.tabur 2.bölük 3.takýmdaydým bu tabur ve bölüðe düþücek herkes resmen makara yaparak vakit geçiriyor anladýgým.Takým komutaný astegmendi manga komutanlarý çavuþ ve 10 baþýlardý.Kimseye zorla bir þey yaptýrýlmýyor ama 1.taburda sýkýntýlý bölükler varmýþ bizde duyduk içerde.iþtima sýrasýnda falan çok astegmenin hani baþka bölüklerde bagýrdýgýný duyduk. bizimkiler direk arkadaþlar sýkýntýsý sorunu olan varmý diye geliyordu yanýmýza :D

þu nette yazan basit iþte yürüme silah faslýný geçiom bir kaç püf nokta yakaladýk onu vereyim ben sizlere.gündüz duþa giden bölüklere akþam 7-8 arasýndada duþ saati açýlýodu revire giden falan olupda gidemediyse diye.2.tb 1.bl nin pazartesi 2.tb 2.bl salý 2.tb 3.bl çarþamba 2.tb.4.bl perþembe 2tb 5.bl cuma duþ günü .duþlarýn kapýda akþam o saatlerde astegmen bekliyor siz 7.30 da gidip çarþamba günü komutaným 2.tb 3.bl yiz dedinizmi kapýlar açýlýo :D her akþam duþ alma bugunu verdim burda size :D

bol bol bozuk para götürün 1tl langýrt ,ps3 (pes 13 türkçe yama güncel kadrolar),masa tenisi,bilardo(alay kantininde var bölük er gazinolarýnda top yok).ergazinosunda tüm kemal sunal filmleri ve park tv diye bir kanalda kaliteli yabancý filmler çýkýyor izlemesi keyifli oluyor.

lavabolarda sýcak su yok sabahýn köründe çivi gibi suyla traþ olmak çok zor oluo resmen suratýnýza soguk demir vuruo :D

yemekler çok iyi hani lezzetli yani yemek seçen biri degilimdir genelde hepsi yenicek kývamda .hacý baki (kantin) köftesi kötü oluo ,sucuku iyi ve tavugu idare eder. 25li çay fiþi alýn gittginizde 12.5 tl tek tek çay al sýraya gir mantklý degil çünkü.

içerde kahve otomatlarý falan var ayriyeten 1 ve 2 tabur arasýnda 3günde bir gezen bir nitelikli kahveci var .kahvesi güzel yani filtre kahveler falan baya bir çeþit var.içeride nakit sadece otomatlarda geçiyor herþey kart ile.

kogus nöbeti var 1 saat tutuluyor kimisine 3 sefer kimisine 4 sefer geldi bölük numarana göre 200e kadar olanlar 4 kez tuttu 200 den sonra olanlar 3 kez.saatleri random þekilde geliyor þans iþi tamamen.

baþka sorusu olan olursa yanýtlarým gidin keyif alýn g3 ile ateþ etmek keyifliymiþ mptler var yeni onlarýnda bir gün sergisi oluo orda alýn elinize kurcalayýn komutanlar bsy demiyor .

NOT:Bence bi kameralý telefon sokun içeri yakalanmýcak þekilde resimler çekinin insanýn içinde kalabiliyor resim iþi güzel anýlar oluyor çünkü.

AykutB.
20-03-2019, 11:20
Beyler selamlar 3 nisana erteleme olmuþtu sevk belgesini aldým 5 nisan teslim olarak çýktý herkes pazartesi olarak gidiyordu dönüþ tarihi ne zaman olarak bilen var mý? Bu arada Amasya ya gidecek olan var mý 3 nisanda konuyu geç farkettim :)

Met
20-03-2019, 11:40
Beyler selamlar 3 nisana erteleme olmuþtu sevk belgesini aldým 5 nisan teslim olarak çýktý herkes pazartesi olarak gidiyordu dönüþ tarihi ne zaman olarak bilen var mý? Bu arada Amasya ya gidecek olan var mý 3 nisanda konuyu geç farkettim :)

Forumdan Orçun Dikayak da o tarihlerde Amasya teslim

aliozel
20-03-2019, 12:53
5 nisan teslim olarak Amasyada olucam. Buradan gidecek olanlar varsa haberleÅŸebiliriz.

arm
20-03-2019, 16:07
5 nisan teslim olarak Amasyada olucam. Buradan gidecek olanlar varsa haberleÅŸebiliriz.

5 nisan bende teslim olacaðým, haberleþebiliriz.

Orçun Dikayak
21-03-2019, 17:42
Bende 6 Nisan teslim Amasya'dayým haberleþelim orda gelenlerle.

fthdrn
21-03-2019, 17:47
Bi kiþi daha bulun 101 oynarsýnýz :)

EmreS13
21-03-2019, 18:03
Birlikte kesin biri zýplar zaten :D

Met
21-03-2019, 19:05
1.50 bi keko görürseniz o orçun beyler :D

grkm
23-03-2019, 00:48
Hayrabolu yok mu 5 Nisan teslimlerden :)

TolgaUs
23-03-2019, 10:35
13 Mayýs Küçükçekmece Nükleer Araþtýrma Teslim (1 ÝNCÝ OR.HRK.KUR.YBÞK.LIÐI MEBS A.K.LIÐI)
31 Mayýs Terhis.
Ýnþallah düzgün bi yer çýkarda sorunsuz atlatabiliriz bu safhayýda.

SametYkn
02-04-2019, 10:05
O deðilde askerde ziraat bankasýndan hesap açtýrdýlar 1 ay oldu hala hesaba yatan bir þey yok gidip kapattýracaðým maaþ yatacak falan dediler ses soluk yok bukadar uzun sürüyor mu var mý yatan eden ne kadar veriyorlar :)

Zorbey
02-04-2019, 10:11
O deðilde askerde ziraat bankasýndan hesap açtýrdýlar 1 ay oldu hala hesaba yatan bir þey yok gidip kapattýracaðým maaþ yatacak falan dediler ses soluk yok bukadar uzun sürüyor mu var mý yatan eden ne kadar veriyorlar :)

Bana 2 aydýr yatan para yok ��

ÖmerF.Bayar
02-04-2019, 11:13
Cuma günü bitti, Zeytinburnu çýkanlar yani Baþakþehir Topkule kýþlasýna düþen arkadaþlar bilmek istediðiniz bir þey varsa sorun,
kýsaca bir þey yapmadan 18 gün yatacaksýnýz :)

volume81
02-04-2019, 12:27
Cuma günü bitti, Zeytinburnu çýkanlar yani Baþakþehir Topkule kýþlasýna düþen arkadaþlar bilmek istediðiniz bir þey varsa sorun,
kýsaca bir þey yapmadan 18 gün yatacaksýnýz :)

47 NCÝ KOMD.TUG.K.LIÐI/ÝSTANBUL ZEYTÝNBURNU diyor bende :D bi ara baktým Hadýmköy'e taþýndý felan yazmýþlar.

sanýrým ayný yer Kasýmda gidiyorum kýsmetse :) Komando birliði vs yazýnca biraz zorlarlar gibime geldi. :)