PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Yeni Model Fiyatý Uygun Diye Kalitesiz Dediðimiz Araçlar

Fatih
14-10-2018, 19:53
Merhaba arkadaþlar;

2 hafta içinde yeni ama kalitesiz dedikleri araçlarý kullandým test ettim.
Size þu kadarýný söyleyeyim çok ön yargýlý bir milletiz.
Öyle 5-10 km deðil baya baya test ettim araçlarý.
Þirketlerde çalýþan arkadaþýmdan rica ettim, bazýsýný kiraladým test ettim.
Test ettiðim araçlar Egea, Linea, Symbol, Clio ve 301.

Ortalama 50 bin liraya Vtec 2 parasýna ne alýnýr diye daha önce konu açmýþtým.
Çok fazla hýz yapan biri deðilim. 170-180 hýzlarda birkaç dk gidip ayaðýmý gazdan çekerim.
Otobanda 90-130 arasý seyir alýrým. Þehir içinde maksimum 100km.

Þimdi duygularý býrakýp mantýklý düþünüyorum. 2015 model yeni kasa henüz 60k kmde Linea yada 301 almak varken neden elalemin 12-13 yaþýnda 150k-200k yapmýþ aracýna 50 bin veriyorum.
Yol tutuþlarý hiçde fena deðil Symbol hariç. Bir tek Symbol vasat diyebilirim.
Hele Egea mükemmel olmuþ. Bana Focus 1 imi hiç aratmadý çok daha iyi bir araç.
Linea ve 301 ikiside yüksek hýzda hiç korkutmadý beni.
Süspansiyonlarýda gayet güzel bence aile babasý için çok mantýklý araçlar.

GokhanRS
14-10-2018, 20:11
Evet hepsi iþ görür araçlar. Keþke sýfýr alýp 10 yýl binsek kafada araç geçmiþine dair soru iþaretleri kalmasa. Maalesef 50-60bin km, sýfýr ayarýnda araçmýþ gibi geliyor artýk bize.

Ýbrahim33
14-10-2018, 20:16
Þimdi duygularý býrakýp mantýklý düþünüyorum. 2015 model yeni kasa henüz 60k kmde Linea yada 301 almak varken neden elalemin 12-13 yaþýnda 150k-200k yapmýþ aracýna 50 bin veriyorum.

herkes ister daha iyisine binmeyi ancak türkiye þartlarýnda mantýklý olan araçlar onlar. bu arada 150 - 200 k deðil o. alayý 400 - 500 k lardan gelme....

G.U.Z.
14-10-2018, 20:18
50bine vtec2 alana kadar Cruze alýnýr, egea ve 301e bindim, gözüm kapalý Cruze severim.. piyasasý sýkýntýlý da deðil, 8gunde sattým ilan fiyatimdan %5 aþaðýsýna

onn_dear
14-10-2018, 20:18
Bu tamamen tercih meselesi bir durum. Amaç A noktasýndan B noktasýna gidip gelmekse düþündüðünüz araçlar mantýklý. Mesela ben olsam bahsettiðiniz araçlarý kapýma koymam, eski de olsa temiz baþka modellere bakarým. Dediðim gibi tercih meselesi.

enesy
14-10-2018, 20:23
Biz millet olarak ( en baþta kendim ) kalite algýsý beðenilme güdüsüne baðlý milletiz.

Araç kaliteli mi ya da mantýklý mý diye düþünmeyiz. Nasýl algýlandýðýna bakarýz.

O araçlar beyaz ise þirket aracý damgasý yer ( yýllardýr þirket aracý kullanýyorum , dünyanýn en iyi arabasý þirket arabasý )

Algýmýz hep þirket aracý gibi sembol e bineceðime aþýrý hýzlý kaliteli spor homda ya binerim olduðu için vtec2 ler o para.

Yumurta kasa hyundai accent parasýna mazda626 lar var daha komiði ayný paraya þahinler var.

Bir de donaným sevmeyiz mesela highline jetta alacaðýmýza trend line Passat alýrýz Passata biniyor derler.

Kafa hep böyle çalýþtýðý için bu piyasa böyle ya.

Ýbrahim33
14-10-2018, 20:27
ben mesela 100 - 110 bandýna araç alacak olsam e90 3.20 d yerine 2017 - 2018 megane dizel otomatik icon tercih ederim. yaþlanýyormuyum ne ? ya da hayat þartlarý mý bizi bu hale getirdi bu kadar.

Fatih
14-10-2018, 20:35
herkes ister daha iyisine binmeyi ancak türkiye þartlarýnda mantýklý olan araçlar onlar. bu arada 150 - 200 k deðil o. alayý 400 - 500 k lardan gelme....

Yapma be Ýbrahim.
O kmlerden gelen araç kendini belli eder.
Artýk yað yakmaya baþlar. Motor ustasý anlar onu.

Ayrýca 5664 den son 3 muayene geliyor.
Bu da 6 sene yapar. Her muayene den önce km düþürüp de mi gidiyorlar muayeneye.
Her sahibi uðraþtý mý bununla.

Yigit-Y
14-10-2018, 20:35
Km takýntýn varsa

Türkiye þartlarýnda kullanacaðýn arabalarý zaten yazmýþsýn

Benim asla km takýntým olmaz mesela

Ben arabaya bakarým bakýmlý mý deðil mi diye

Taklalý mý deðil mi diye mesela

Son 3 arabam 100k üstü km li hiç sorun yaþamadým

Yaþamam þanssýzlýk olurdu çünkü arabalar çoðu km si düþüklerden iyi durumdaydý

Önemli olan tek þey kronik sorunlarý varsa bilmek

Çözülmüþ mü iyi bakýlmýþ mý bunlar önemli

Fatih
14-10-2018, 20:36
Evet hepsi iþ görür araçlar. Keþke sýfýr alýp 10 yýl binsek kafada araç geçmiþine dair soru iþaretleri kalmasa. Maalesef 50-60bin km, sýfýr ayarýnda araçmýþ gibi geliyor artýk bize.

Sýfýr araç mý o da ne hocam?
Ben artýk tamamen sildim kafamdan son zamlardan sonra.

Yigit-Y
14-10-2018, 20:36
Yapma be Ýbrahim.

Neler yapýlýyor km konusunda inanamazsýn :)

Ýbrahim33
14-10-2018, 20:40
Yapma be Ýbrahim.

% 70 i öyle deðilse eþek gibi anýrýrým abi...

Fatih
14-10-2018, 20:41
Km takýntýn varsa

Türkiye þartlarýnda kullanacaðýn arabalarý zaten yazmýþsýn

Benim asla km takýntým olmaz mesela

Ben arabaya bakarým bakýmlý mý deðil mi diye

Taklalý mý deðil mi diye mesela

Son 3 arabam 100k üstü km li hiç sorun yaþamadým

Yaþamam þanssýzlýk olurdu çünkü arabalar çoðu km si düþüklerden iyi durumdaydý

Önemli olan tek þey kronik sorunlarý varsa bilmek

Çözülmüþ mü iyi bakýlmýþ mý bunlar önemli

Valla þuana kadar aldýðým yüksek kmli araçlarda hiç sorun yaþamadým.
Önce ekspertize sonra motor ustama gösteririm. Hep bu þekilde aldým sýkýntý yaþamadým.
En son 210 binde Vtec2 aldým klima kompresörü deðiþti. Baþka da arýza olmadý. Motoru satarken dynoda yüzde 94 verdi tabi motor hakkýnda net bilgi vermez ama olsun.

130 binde Focus 1 aldým onda da sýkýntý yok.
Daha önceden 220 binde Focus 1 almýþtým birtek o lpgden subap eðdi.

Evet düzgün bakým önemli ama hep bir risk hocam.

Günkut
14-10-2018, 20:42

Kýsa bir örnek vereyim. Rent a car a 4 adet cerato verdim. Araçlar ayda ortlama 10bin km yol yaptýlar koltuklar,vites topuzlarý,pedallar,direksiyon,kapý kollarý bir þekilde kaplandý yada koruma altýna alýndý.

12*10 120.000 km araç bana yýldan bakýma geldiðinde sadece 7000km deydi :D

Yapýn hesabýný .

Fatih
14-10-2018, 20:43

O zaman hocam senin dediðin gibi bakacaz araçlara düzgünse ustadan onay alýrsak içimizede sinerse alýp geçecez.
Gerçi bize müstahak bu kadar km takýntýlý olunmaz.

kado
14-10-2018, 20:49
Sorry, you have been blocked (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-sahibinden-sadece-6.700km-de-hatasiz-1.4-t-jet-lounge-plus-egea-612171830/detay)

þu araçlar piyasadaki en mantýklý araçlar.

Ýbrahim33
14-10-2018, 20:52
6-7 ay önce bi fluence geldi , 2014 araba 140 bin km de. arabanýn eli ayaðý düzgün. muayene verileri düzgün. servise en son 2016 da 70 binde girmiþ. çýktým tur atýyorum. araba yürümüyor , birþeyler tutuyor sanki. gýcýklandým amk gazetesi. tam benim dükkanýn arkasýnda beyinci var. cihaza baðlattým. 290 bin km de iþlem görmüþ. artýk ne zaman 290 dan kaça çektilerde 140 a tekrar geldi hesap edin. adama dedim bu araba bana gelmez. aldýðýn yere götür ver.

öyle arabalar var ki tek þoför kullanýyor uzun yolda. o arabanýn km sini imkaný yok anlayamazsýnýz. arabanýn motoru kaportasý deðil. iç aksamýna bakýn km sini anlamak için. içi belli eder km yi.

þu araç hiç 530 binde gibi duruyor mu ?

Sorry, you have been blocked (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-2004-mercedes-e320-airmatic-solar-cam-tavan-isitma-sogutma-612170335/detay)

Fatih
14-10-2018, 20:57
6-7 ay önce bi fluence geldi , 2014 araba 140 bin km de. arabanýn eli ayaðý düzgün. muayene verileri düzgün. servise en son 2016 da 70 binde girmiþ. çýktým tur atýyorum. araba yürümüyor , birþeyler tutuyor sanki. gýcýklandým amk gazetesi. tam benim dükkanýn arkasýnda beyinci var. cihaza baðlattým. 290 bin km de iþlem görmüþ. artýk ne zaman 290 dan kaça çektilerde 140 a tekrar geldi hesap edin. adama dedim bu araba bana gelmez. aldýðýn yere götür ver.

öyle arabalar var ki tek þoför kullanýyor uzun yolda. o arabanýn km sini imkaný yok anlayamazsýnýz. arabanýn motoru kaportasý deðil. iç aksamýna bakýn km sini anlamak için. içi belli eder km yi.

þu araç hiç 530 binde gibi duruyor mu ?

Sorry, you have been blocked (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-2004-mercedes-e320-airmatic-solar-cam-tavan-isitma-sogutma-612170335/detay)
Bak iþte bahsettiðim buydu. 300k daki aracý anlamýþsýn, farkýna varmýþsýn.
Mesela içi belli eder dedin ama Mercedes hiç 530k da gibi deðil içide.
Çünkü malzemesi kaliteli.

Birkan61
14-10-2018, 21:09
Þehir içi kullanýmý için bahsettiðiniz yeni model araçlar tercih sebebi olabilir, günlük kullanýlan iþe gidip gelinen araç olabilir. Þayet bahsi geçen araçlar ile uzun yol yapmak bana sýkýntý yaratýyor :)

Örnek vermek gerekirse iþim gereði yýlda 90.000 km bandýnda yol yapýyorum, bir önceki þirket aracým megane 3 hb idi, 60 milyarlýk araba. Ýstanbuldan izmire gidip geldiðimde taburede oturmuþ gibi gidip gelirdim. Þimdi yeni megane geldide rahatladým biraz daha

Þahsi aracým Bmw E39 2002 model, burdan yakýt dýþýnda tek kontak Trabzona gidiyorum, araç beni izmire megane ile gittiðim kadar yorup aðrý vermiyor

Þuna hak veririm, kafam aðýrmasýn araba alýpta sanayiye yað bakýmý dýþýnda yolum düþmesin diyene bende son modele yakýn dizel araçlarý kesinlikle öneririm. Adamýn vakti yoktur uðraþmak istemiyordur saygý duyarým :)

Benim en azýndan arabayla uðraþacak bir hafta sonum ve bekar olduðumdan dolayý 2002 model ara ara ufak tefek arýzasý olan araçla uðraþabiliyorum ve keyifle konforla biniyorum

overblack
14-10-2018, 21:15
clio 3'ü dükkanda personel kullansýn diye aldým. 2012 model tam bir çöp tenekesi. tek özelliði ekonomik yakýt yakan motoru.yenisi 120 bin liradan baþlýyor.120 bin lira clio'ya verene kadar adam gibi bir arabaya binerim.egea filan demiþsiniz de... size egea vs e60 5 kasa dizel bmw dediklerinde egea alýrsanýz ilerde doblo alýp doblocu eniþte olursunuz. ulan bu forumda eskiden ne güzel insanlar ne güzel þeyler konuþurdu :)

Ertekin
14-10-2018, 21:32
Benim þahsi fikrim de tam tersi yönde. 50 bine 5 yaþýnda linea alýp bineceðime, 10 yaþýnda 2.0 dizel sonata vs.. alýp binerim.

rain man
14-10-2018, 21:45
Bir süredir kendi aracýmý satmayý düþünüyorum. 4 yýllýk sürede bir kez ciddi ciddi satmaya niyetlendim ancak beklediðim talebi bulamadým. Ýnsanlarýn tutumunu anlamak zor gerçekten. Sýrf piyasasý var diye sürüþ zevki olmayan arabaya biner, adý var diye donanýmsýzýný seçer bir çok þeyden ödün verir... Eðer aracýmý satarsam sonraki için almayý düþündüðüm bütçe 80 90 bin tl civarý. O fiyata w211 de e60 da leon da giu da cc de var. Elbette herkesin araçtan beklentisi farklý. Misal ben eskisi gibi sanayide takýlacak ortam ve zamaný bulamayacaðým için daha baba iþi bir araba almayý düþünüyorum. Ama her halükarda tercihim 2018 polo almak yerine daha yaþlý daha üst sýnýf ve donanýmlý araç almak olacak.

EmreS13
14-10-2018, 22:03
Bende yeni model tabure araba alana kadar, eski ama özelliði bol konforlu araç alma yanlýsýyým.
Bu tercih bi bakýma arabayý kullanma amacýna görede deðiþir. Ben keyfi kullandýðým için bu yönde seçim yapýyorum

i-vtec07
14-10-2018, 22:13
Bu tür araçlarýn tercih edilmemesinin en büyük sebebi elalem ne der ? Kýzlar bakar mý ? Mekanlarda forsum olur mu Vs vs

Beni seven karekterim için beni ben oldugum için sevsin gerisi boþ.. Bizim insanýmýz böyle düþünmüyo symbol e bineceðime eski kasa hondaya bineyim hitler motor a3 alayým derdinde.

1 yýl beyaz 301 e bindim. Bu arabaya kýz mý bakar ya diyen dalga geçen c200d amg li f30 lu arkadaþlarým kahvede okey oynarken ben ... neyse :)

Alýn binin bu devirde gerçekten mantýklý arabalar . Sadece frenaja ve virajlarda çok kasmamaya dikkat edin. Zaten esp yeterince yardýmcý oluyo.. özellikle egea linea ve 301 den daha iyi .aralarýnda en kötü symbol hepsini kullandým :)

t-jet ali
14-10-2018, 22:44
2007 Mercedes 320 cdý farý arýyorlardý 5000 tl. fiyat aldýlar, tek far. fiyat-fayda endeksi.

tylan
15-10-2018, 00:31
Bu saydýðýn araçlar bi tek taksi yapmak yada þirketlerde kullanmak için avatajlý. Benim takside citroen c ellysee var. 63.000 e almýþtým millet 0 c elleyse yerine 2. El astra al falan dediler almadým çünkü bu araç çok yol yapýcak hýrpalanýcak daha yakýn zamanda bana masraf açýcak.ne gerek var 2. Ele dedim gittim 0 aldým þuan memnunum ama kendi kullanýcak olsam kesinlikle 2. El astra honda civic corolla v.b alýrdým çünkü citroenle uzun yol yapmak zulum resmen yol tutuþu berbat 120 den sonra Allaha emanet gidiyorsun resmen

MCN21
15-10-2018, 02:51
Genel olarak aldýðým araçlarla çok yol yaptýðým için sorunsuzluk açýsýndan 10-15 yaþýndaki araç yerine sýfýr veya 2-3 yaþýnda araç her zaman tercihim olur :)

CloudGrey
15-10-2018, 08:46
Filo kiralamada çalýþýyorum, ilk mesajdaki bütün arabalarý kullandým.
Tamamý sadece A'dan B'ye gitmenin en ucuz yolu o kadar.

Hele egea , ah egea...
Otomatik vitesi tarif edilemez :) anlatacak kelime bulamýyorum..
Koltuklarý ...
Kazýða otursanýz daha rahat edersiniz..
1 saat kullaným sonucu bel aðrýsý...
Ulan bu arabayý yapan hiçmi bi koltuðuna oturmadý? Lan biz ne yapýoz hiçmi demedi ?

Linea,sümbül,301, c - elüse bunlar dahada beter...

Birde abi 50.000 - 60.000 tl para verecekken kimse kusura bakmasýnda ben birazda konfor isterim.

Örneðin egea alacaðýma gider bunu alýrým ;

Sorry, you have been blocked (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-citroen-parkgarajdan-kacirilmayacak-firsat-emsalsiz-katolog-rengi-611014354/detay)

fussy
15-10-2018, 09:02
Sanayide eþ dost akraba varsa eski model konforlu araba.
2000-3000 tl bandýnda çalýþýyorsan sanayiye gidince öpülmemek için modelli düþük km li araba. az yakacak - fp aracý olacak. Ülkenin hali seviyesi ortada. O yüzden A noktasýndan B noktasýna þirket spec araç daha çok tercih edilesi.

EOZDAG
15-10-2018, 09:05
Merhaba arkadaÅŸlar;

2 hafta içinde yeni ama kalitesiz dedikleri araçları kullandım test ettim.
Size şu kadarını söyleyeyim çok ön yargılı bir milletiz.
Öyle 5-10 km değil baya baya test ettim araçları.
Şirketlerde çalışan arkadaşımdan rica ettim, bazısını kiraladım test ettim.
Test ettiğim araçlar Egea, Linea, Symbol, Clio ve 301.

Ortalama 50 bin liraya Vtec 2 parasına ne alınır diye daha önce konu açmıştım.
Çok fazla hız yapan biri değilim. 170-180 hızlarda birkaç dk gidip ayağımı gazdan çekerim.
Otobanda 90-130 arası seyir alırım. Şehir içinde maksimum 100km.

Şimdi duyguları bırakıp mantıklı düşünüyorum. 2015 model yeni kasa henüz 60k kmde Linea yada 301 almak varken neden elalemin 12-13 yaşında 150k-200k yapmış aracına 50 bin veriyorum.
Yol tutuşları hiçde fena değil Symbol hariç. Bir tek Symbol vasat diyebilirim.
Hele Egea mükemmel olmuş. Bana Focus 1 imi hiç aratmadı çok daha iyi bir araç.
Linea ve 301 ikiside yüksek hızda hiç korkutmadı beni.
Süspansiyonlarıda gayet güzel bence aile babası için çok mantıklı araçlar.

Bende 50bine vtec2 almaktan daha mantıklı bulurum bu saydıklarınızı lakin o kadar da başarılı arabalar değiller.

Misal 301 için konuşayım arabada ciddi bir ergonomi sorunu var. Kol dayama kullanım pozisyonundayken el freninin çekemiyorsunuz(Bu bir önceki kasa poloda da var). Saklama gözleri açısından yeterli alana sahip değiller. Yada 5 vites var, uzun yolda öyle çokta az yakan bir araba değil 90ı geçtiğinizde gayet 5-6 litre yakıyor. Vitesi 5e takıyorsun sağdakinin dizine dokunuyorsun. Bir bardaklık var kullanma diye koyulmuş resmen kahveni koysan 1, 3 ve 5. vitesleri kullanmaktan vazgeçmen lazım. Ha vazgeçtin yeter mi yetmez çünkü ilk virajda bardak yerde.

Yeni Symbol fazla yağmurda (eğer tıpaları düştüyse ve farketmediyseniz) arka davlumbazlardan stepne havuzuna su alan bir araç. Yada forumlarına bakın tazyikli su kullanımında boyası atan araçlar var.

Bir önce ki symboller fazla yakıt koyduğunda yakıtı dışarı taşıran araçlar.

Malzeme kalitesi, yalıtım, yol tutuş vs. hiç girmeyeceğim. O konularda kötü oldukları zaten herkes tarafından kabul edilen gerçekler. Yada kazalı 301 ve symbollere bakın arkadan kazası olanlar arka koltuğu yemiş, önden kazası olanlar ön koltuğu yemiş. Ha ama nedir, az yakıyor. Bir bagajı var dünyalar sığar, bakımları ucuz, ömrü uzun. Yani bu noktada ben olsam bende kesinlikle 301 - symbol tercih ederdim fakat bu arabaları kaliteli oldukları için değil, ucuz ve mantıklı oldukları için tercih ederdim. Bu arabalar dandik arabalar kabul etmek lazım.

EOZDAG
15-10-2018, 09:11
Bende 50bine vtec2 almaktan daha mantikli bulurum bu saydiklarinizi lakin o kadar da basarili arabalar degiller.

Misal 301 icin konusayim arabada ciddi bir ergonomi sorunu var. Kol dayama kullanim pozisyonundayken el freninin cekemiyorsunuz(Bu bir onceki kasa poloda da var). Saklama gozleri acisindan yeterli alana sahip degiller. Yada 5 vites var, uzun yolda oyle cokta az yakan bir araba degil 90i gectiginizde gayet 5-6 litre yakiyor. Vitesi 5e takiyorsun sagdakinin dizine dokunuyorsun. Bir bardaklik var kullanma diye koyulmuþ resmen kahveni koysan 1, 3 ve 5. vitesleri kullanmaktan vazgecmen lazim. Ha vazgectin yeter mi yetmez cunku ilk virajda bardak yerde.

Yeni Symbol fazla yagmurda (eger tipalari dustuyse ve farketmediyseniz) arka davlumbazlardan stepne havuzuna su alan bir arac. Yada forumlarina bakin tazyikli su kullaniminda boyasi atan araclar var.

Bir once ki symboller fazla yakit koydugunda yakiti disari tasiran araclar.

Malzeme kalitesi, yalitim, yol tutus vs. hic girmeyecegim. O konularda kotu olduklari zaten herkes tarafindan kabul edilen gercekler. Yada kazali 301 ve symbollere bakin arkadan kazasi olanlar arka koltugu yemiþ, onden kazasi olanlar on koltugu yemis. Ha ama nedir, az yakiyor. Bir bagaji var dunyalar sigar, bakimlari ucuz, omru uzun. Yani bu noktada ben olsam bende kesinlikle 301 - symbol tercih ederdim fakat bu arabalar kaliteli olduklari icin degil, ucuz ve mantikli olduklari icin tercih ederdim. Bu arabalar dandik arabalar kabul etmek lazim.

Edit: Türkçe karakter.

Rew
15-10-2018, 09:15
Bence durum yerine göre kullanacak kiþiye göre deðiþiyor. Ticari taksi olarak focus 2.5 titanium aracýmýz vardý. Donanýmlý bir araçtý ve ikinci el olarak 70k kilometredeyken almýþtýk. 250k demeden sorunlarý baþladý. Sensörlerden ve daha fazla para verip aldýðýmýz donanýmlarýndan yana çok sýkýntý çektik. Satýp ayný paraya ötv indirimi ile boþun boþu 1.4 linea aldýk. Önceden haftada bir arýza kaynaklý arayan sürekli arýza ýþýðý söndürten þoförle þuan sadece haftalýk hasýlatý almak için görüþüyoruz. Yeni her zaman yenidir diye düþünüyorum

M3CSL
15-10-2018, 09:32
Eski 301de kullanmýþtým yenisini kullandým,çok fark var içi kaliteli sessiz ve süspansiyonu çok rahat.Uzun yolda yol tutuþu denemedim, ama ön yargýlý olanlar bir incelesin derim.

KÖROÐLU
15-10-2018, 10:56
Kardeþim kiralama iþi yapýyor, kapýda 208 / clio / linea var.
Ýçlerinde en geçerli olan linea, clio 1.2 olan rezil.
208 1.0 o da koþsan daha hýzlý gidersin modunda bir araba. Malzeme kalitesi çok fena. Ýçeri aldýðý ses çok fena.

Ben bu kafayla gidip 2005 c5 aldým 2.0 hdi. Sýfýr bir çok araçta olmayan donaným var o yaþa göre.
1500+ kg lýk araca göre 6.2 Lt karýþýk tüketimim var daha ne olsun. Ýçi yayla gibi, konfor olarak (hydracrive süsp. sist.) çok arabayý bozar.

Ama sorsan "Alma olm manyak mýsýn " derler. Ne alýcaz dediðimizde clio derler ( Clio sport dan geçtim c5'e bu arada)

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan o kadar çok adam var ki ohoo.

He ortak özellikleri arabaya binince oha bu ne kadar geniþmiþ, ne kadar konforluymuþ, inip kalkýyor mu bu falan falan diye þok geçirirler.

Tek kötü yaný trim parçalarý gereksiz pahalý.

DEJ
15-10-2018, 11:00
Bahsi geçen araçlarý kullandým. Egea, Symbol e göre yine daha iyi.

Ama 50bin TL bandýnda araba alacak olsam bu segmentteki araçlarý tercih etmem.

Toyota Corolla düþünebilirsiniz. Sorun çýkartmasýn kafam rahat olsun diyorsanýz.

1.33 ler bile devirli kullanýnca gayet iyi gidiyor.

arda35
15-10-2018, 12:54
E siz o dedikleriniz alýn madem, tutan yok ki. Burada sayfalarca tartýþsanýz dahi durum deðiþmez. Bu tercihleri, koskoca otomobil firmalarý dahi belli ölçüde deðiþtirebilir. Pöjo'nun zaman zaman baþvurduðu gibi fiyat iskontosu uygularlar, Fiat'ýn her daim uyguladýðý finansman desteði verirler, Reno'nun bazý zümrelere yaptýðý indirimleri yaparlar. Baþka türlü o satýþ rakamlarý hayal.

Ýkinci el bir Civic'te, b segmentinde parayla dahi alamayacaðýnýz opsiyonlar mevcut. Yani tamamen tercih meselesi.

Fatih
15-10-2018, 20:59
Kardeþim kiralama iþi yapýyor, kapýda 208 / clio / linea var.
Ýçlerinde en geçerli olan linea, clio 1.2 olan rezil.
208 1.0 o da koþsan daha hýzlý gidersin modunda bir araba. Malzeme kalitesi çok fena. Ýçeri aldýðý ses çok fena.

Ben bu kafayla gidip 2005 c5 aldým 2.0 hdi. Sýfýr bir çok araçta olmayan donaným var o yaþa göre.
1500+ kg lýk araca göre 6.2 Lt karýþýk tüketimim var daha ne olsun. Ýçi yayla gibi, konfor olarak (hydracrive süsp. sist.) çok arabayý bozar.

Ama sorsan "Alma olm manyak mýsýn " derler. Ne alýcaz dediðimizde clio derler ( Clio sport dan geçtim c5'e bu arada)

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan o kadar çok adam var ki ohoo.

He ortak özellikleri arabaya binince oha bu ne kadar geniþmiþ, ne kadar konforluymuþ, inip kalkýyor mu bu falan falan diye þok geçirirler.

Tek kötü yaný trim parçalarý gereksiz pahalý.

Ýþte böyle temiz diri duran bi D segmenti gördüm mü herþey yalan oluyor:D
50 bin Linea verilmez diyon bu seferde

fthdrn
15-10-2018, 21:07
Symbolün yol tutuþu gerçekten çok kötü 130 kmh gibi 3 þerit direksiyon vurduðunuzda aracýn arkasý yanýnýza gelip sa diyor forumdaki bazý arkadaþlar þahit oldu :D

yesil
15-10-2018, 21:36
301 süspansiyonlarý kalitesi çöp bana göre. clio hb veya station vagon o paralarda gayet yeterli. yol tutuþu oldukça baþarýlý. egea’nýn konforu daha güzel, bir üst segment gibi hissettiriyor ve iç kalitesi fena deðil.

rebeloghy
16-10-2018, 09:59
301 süspansiyonlarý kalitesi çöp bana göre. clio hb veya station vagon o paralarda gayet yeterli. yol tutuþu oldukça baþarýlý. egea’nýn konforu daha güzel, bir üst segment gibi hissettiriyor ve iç kalitesi fena deðil.

Kesinlikle sanki çin malý amortisör var gibi, fabrikadan çýkýp test edilmemiþcesine bir hali var 301 ve C-elysee nin. Fren yaparsýn öne yýðýlýr, gaza basarsýn kafasý kalkýþa geçer, virajda yatar, yol engebesine dengesi daðýlýr..

Konu içinse ben hala 50 bin liraya alýnacak modeli daha düþük bir çok araç - modelli rakiplere göre daha kaliteli araçlar diyorum.

Linea - Egea - Clio 4 kötü araçlar deðiller. Basýnca gidiyor, duruyor da, yakýtlar da iyi. Ülkemiz standartlarýnda elbette binilebilecek araçlar. Fakat forumdaki çoðu kiþi için olay imkanlar dahilinde alabildiðiniz araca park ettikten sonra eve yürürken dönüp bakma isteði uyandýran araçlara sahip olabilmek deðil mi ?
Her sokakta binlerce filo-kira-mümessil vs dolusuyla gördüðüm araç bana ne olursa olsun hitap etmiyor bu konuda.
Yoksa 2011 linea ile 100.000 km yaptým, 2013 ü var þimdi 70.000 km oldu geleli. Þikayetim yok, ama þahsýma alasým olur mu ? Asla..

rebelh
16-10-2018, 10:03
konuya çok ortadan giriyorum belki ama baþlýða istinaden:
Sorry, you have been blocked (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-dacia-ilk-sahibinden-boyasiz-kazasiz-hatasiz-tramersiz-613595045/detay)
þuna ben 35ten fazla vermem
piyasasý 150 olsa bile vermem
bunun yerine bisiklet alýrým götüm donsun razýyým

rebelh
16-10-2018, 10:06
Sorry, you have been blocked (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-dacia-ilk-sahibinden-boyasiz-kazasiz-hatasiz-tramersiz-613595045/detay)

Sorry, you have been blocked (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-kia-2007-sorento-2.5-crdi-x-force-prestige-otomatik-615640035/detay)
onun yerine bunu alýr aradaki parayý faize koyarým
yýlda 3bin lira faizden alýr mazota harcarým :D

kiraccemal
16-10-2018, 10:07
þirkette clio symbol var bayaðý zaman kullaným aracýn yakýt tasarrufu dýþýnda kayda deðer bir tarafý yok. Araç bildiðin kütük. Uzun yolda linea kullandým araç gitmiyor konfor vs sýfýr. 301 kullandým aracýn motor performansý (1.6 dizel) ve iç hacim geniþliði tatmin edici fakat konfor çöp. Kaç defa E90' a niyet ettiysem bütçeme göre olanlarýn hepsi haþat olduðu için 2014 Ýbizamý kullanmaya devam ediyorum. Gayet memnunum yakýtý dýþýnda (1.4 benzinli).

speed_emre
16-10-2018, 10:27
Bende astra gtc turbo var þehir içinde 8.5 lt 9 lt yakýyorum. Anlýk gazlamayla 9.5 kadar çýkýyorum. Normal kullanýmda 8 lt yakýyorum.

Dizel 55 civarýna makyajlý full donaným linea bakayým dedim 1.6 yada accentblue yazýlým downpipe yapýp binme durumunu düþündüm ama keyifli pek araba güven veren

tarafý pek yok. Bende binmeye karar verdým. Haftada 100 tl benzin bazen cebe fazla dokanýyorsa 2 haftada bir 100 tl atýyorum simdilik mutluyum :)

imprezaWRC
19-10-2018, 15:21

Logan MCV'nin dizeli 2015 yýlýnda 42.600 TL'di ki bu fiyata ön yolcu havayastýðý, stepne, navigasyon-multimedya, metalik renk, aluminyum alaþým jant ve sis farý dahil deðildi. 2015'de adamlar havayastýðýný opsiyonel olarak vermiþler. Saydýðým opsiyonlarý da dahil edince fiyatý o zaman 47.950 TL oluyordu.

semavi
19-10-2018, 15:32
Bak iþte bahsettiðim buydu. 300k daki aracý anlamýþsýn, farkýna varmýþsýn.
Mesela içi belli eder dedin ama Mercedes hiç 530k da gibi deðil içide.
Çünkü malzemesi kaliteli.

Hayatýmda bir kere km oynanmýþ araba yedim oda Amerika da :) 180bin milden 90a çekilmiþ :)

Araba tertemizdi. Motor ve mekanik kondisyonu mükemmeldi... Araba pahalý olmadýðý içinde çok irdelemedim. Sonradan öðrendim oynandýðýný. Aslýnda pedallardan falan ele veriyordu ama dikkat bile etmedim. Odaklanýp aldým :)

Þuan 200 bin mil civarý... Maþallahi var...

VETTE
19-10-2018, 15:41
Clio sümbül de kopacak izlenimi verir ama kopmaz.motor þanzýman ve servis bakým masraflarý ideal.Þirket aracým 2013 Sümbül 262.000km de can yakasý bir masraf çýkartmadý ki gayet de seri kullanýrým.Çok yakýn arkadaþýma tavsiye ettim gayet memnun:)2006 VTECH ES den sümbüle geçme kendisi:)40.000km de aldýk paþa paþa biniyor.

Gökhan Bilgin
19-10-2018, 16:31
Bu tür araçlarýn tercih edilmemesinin en büyük sebebi elalem ne der ? Kýzlar bakar mý ? Mekanlarda forsum olur mu Vs vs

Beni seven karekterim için beni ben oldugum için sevsin gerisi boþ.. Bizim insanýmýz böyle düþünmüyo symbol e bineceðime eski kasa hondaya bineyim hitler motor a3 alayým derdinde.

1 yýl beyaz 301 e bindim. Bu arabaya kýz mý bakar ya diyen dalga geçen c200d amg li f30 lu arkadaþlarým kahvede okey oynarken ben ... neyse :)

Alýn binin bu devirde gerçekten mantýklý arabalar . Sadece frenaja ve virajlarda çok kasmamaya dikkat edin. Zaten esp yeterince yardýmcý oluyo.. özellikle egea linea ve 301 den daha iyi .aralarýnda en kötü symbol hepsini kullandým :)

:D
YouTube (https://youtu.be/Yacc_IvKkFk)

Jön Türk
19-10-2018, 17:09
Dacia Lodgy de bence tercih edilebilir araçlar listesine girebilir.Kalite tartışmaya açık tabii ki de ama yakıt olsun servis olsun satışı olsun Türkiye şartları için uygun.
7 Kişilikler çok tercih ediliyor.

marikan
20-10-2018, 12:17
Benden araç tavsiyesi isteyen olursa özelliklerde 50.000 bandýnda; bakýyorum kiþi alacaðý aracý sadece araç olarak kullanacak biriyse yeni modelleri tavsiye ediyorum. 301'den tutun, Fluance'e kadar aklýma gelen yeni ama ucuz B-C segmentleri.
Ancak alacak kiþi araca bir tutku ile bakacak, binerken zevk alacak biriyse eski ama hala kýymetli araçlardan tavsiye ediyorum.

Ben o paraya yeni C segmenti almaktansa eski D segmenti almayý tercih ederim. O yüzden benden akýl isteyenlere "dediðimi yapýn, yaptýðýmý yapmayýn" diyorum :)

Grimlord
20-10-2018, 12:23
Fluence var bizde, yaklaþýk 6 yýldýr kullanýyoruz. 55 bin km oldu, daha arýza vs yaþamadýk. Motor çok baþarýlý, frenler güzel ancak yol tutuþ vs birþey beklememek lazým. Konfor orta ayar, amortisörler ne sert ne yumuþak, saðýndan solundan saçma sapan trim sesi de gelmiyor.
Amacýna gayet hizmet ediyor. Alýrken " bu alýnýr mý, teneke vs " bir sürü laf duyduk. Tam memur iþi, bakým yaptýr devam.
Zaten bu arabalarýn kullaným amacý belli, clio symbol yada fluence alýp viraj kasacak, piste girecek adam yoktur heralde.

rebeloghy
20-10-2018, 12:47
Grimlord Son cümleye katýlýyorum ama ne yazýk ki dizel motor etkisiyle oo uçuyor, kaçýyor moduna girip ya virajlý yolda saçmalayan yada makas vs hareketlerle daðýlanlar çok oluyor. Yoksa elbette konuda adý geçen ne yeni modeller ne de civic vs alternatifler pistle alakasý olmayan araçlar tamamý :)

Mutlu Deðerli
20-10-2018, 13:17
0 araba alýp yarýsýný vergi diye boþu boþuna ödeyeceðime (örneðin; 150bin TL bandý için konuþuyorum) 2007 2008 3.35 Cabrio alýrým. Bu arabada 0 ken vergiyle satýldý belki ama kaliteyi bu sefer göz önünde bulunduruyorum.

Bizim millet iyice þaþýrdý heralde, dizel az yaksýn diye ne arabalara fazladan paralar veriyor.