PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Günübirlik Kayseri

ahmetgurlek
24-10-2018, 08:21
Arkadaþlar, 29 Ekim'de Ankara'dan günübirlik kayseri seyahati yapmayý planlýyoruz, çocuklarla birlikte. sabah erken çýkýp, akþam 6-7 gibi döneriz. Kayseri'de tahminin 6-7 saat geçiririz bir aksilik olmazsa. kýsa bir günde nereleri gezebiliriz, nereleri gezmeliyiz? 3-4 farklý lokasyona zaman ayýrabiliriz gibi sanki. bir de öðle yemeði için yer tavsiyesi alabilir miyim? yöresel yemekler yiyebileceðimiz, merkezi bir yer?

Anýl E.
24-10-2018, 08:37
Gezip görülecek çok farklý yerleri yok,dað olaylarýný seviyorsanýz erciyes'e gidebilirsiniz. Kayseri'ye gidene kadar ürgüp çevresi daha çok geziye hitap eder.

illa da kayseri diyorsanýz elmacýoðlu'nda güzel bir iskender yiyebilirsiniz :)

ahmetgurlek
24-10-2018, 09:04
Gezip görülecek çok farklý yerleri yok,dað olaylarýný seviyorsanýz erciyes'e gidebilirsiniz. Kayseri'ye gidene kadar ürgüp çevresi daha çok geziye hitap eder.

illa da kayseri diyorsanýz elmacýoðlu'nda güzel bir iskender yiyebilirsiniz :)

Ýskender deðil de kayseri mantýsý, yaðlama, nevzine falan yiyebileceðimiz bir yer olursa daha iyi olur.

VETTE
24-10-2018, 09:09
merkez lokantasýnda pide çeþitlerini tavsiye ederim:)

Dayý
24-10-2018, 09:21
Kayseri de Anýl ýn dediði gibi Elmacýoðlu nda Ýskender yiyin yalnýz çarþýda ki eski yerinde yiyin.
Mantý yaðlama için de Kaþýkla ya uðrayýn. Onun da ilk yeri Kayseri giriþinde ki Toyata yetkili servisiniz ust katý olmasý lazým, sivas caddesinde ki þubelerine falan gitmeyin.
Bir de talas civarýnda kaya dibi - umarým doðru hatýrlýyorumdur- adýnda bir pideci var, güzeldir.

Fakat yine de Anýl ýn dediði gibi, mecburiyet yoksa kayseri yerine, kayseriye 70-80 km kala saða dönüp avanos a gidin.

ahmetgurlek
24-10-2018, 09:26
Kayseri de Anýl ýn dediði gibi Elmacýoðlu nda Ýskender yiyin yalnýz çarþýda ki eski yerinde yiyin.
Mantý yaðlama için de Kaþýkla ya uðrayýn. Onun da ilk yeri Kayseri giriþinde ki Toyata yetkili servisiniz ust katý olmasý lazým, sivas caddesinde ki þubelerine falan gitmeyin.
Bir de talas civarýnda kaya dibi - umarým doðru hatýrlýyorumdur- adýnda bir pideci var, güzeldir.

Fakat yine de Anýl ýn dediði gibi, mecburiyet yoksa kayseri yerine, kayseriye 70-80 km kala saða dönüp avanos a gidin.

valla ben Kayseri'ye iþ için çok gittim geldim, avanos ürgüp vs de de turlara katýldým. çocuklar illa kayseri'ye gitmek istediler ondan dolayý. bir iki yer görüp mantý vs yiyip dönmek amaç...

altugkocer
24-10-2018, 09:30
merkez lokantasýnda pide çeþitlerini tavsiye ederim:)

Merkez lokantasý dediðiniz yer merkez pide fýrýnýysa orda tek toynaklý eti çýkmýþtý geçenlerde

Kaþýkla diye inanýlmaz kazýk ve lezzetsiz bir restoran var hiç tavsiye etmem. Bizim zamanýmýzda "Ananýn Yeri" vardý. Hala duruyorsa tercih edilebilir.

Onun dýþýnda sanayi tarafýnda Aðaçaltý diye bir yer vardý sanýrým þimdi þehir içine de þube açmýþ. Ýnanýlmaz güzel sac kavurmasý vardýr.

Alternatif olarak Erciyes'e çýkabilirsiniz. Güzel restoranlar ve oteller var.

GKS
24-10-2018, 09:48
hilton otelinin kahvaltýsý güzeldi onun haricinde bi olayý yok bence

ahmetgurlek
24-10-2018, 10:49
Kayseri büyükþehir Belediyesi'nin kültür yolu diye bir haritasýný buldum. yaklaþýk 40 farklý nokta iþaretlemiþler, ben içlerinden 9 tane seçtim:

gevher nesibe medresesi, avgunlu medresesi, kurþunlu cami, saat kulesi ve Atatürk heykeli, arkeoloji müzesi, hunat hatun külliyesi, kayseri lisesi (milli mücadele müzesi), kayseri mahallesi ve son olarak kapalý çarþý.

yemek için de sultan sofrasý öneriliyor merkezde.

nasýldýr bu plan?

Grimlord
24-10-2018, 11:28
Eski Talas evlerini ve Talas camisini de görün derim. Evler hakikaten tarihi, çok güzel fotolar çekebilirsiniz. Gesi baðlarý da çok güzeldir, ancak biraz uzak olabilir.
Erciyes'i görmeden gelmeyin derim, teleferikle yukarý çýkabilirsiniz, manzara efsane oluyor. Bayaðý da uzun sürüyor yanlýþ hatýrlamýyorsam.
Kaþýkla hakikaten kazýk, hiç bir özelliði yok.
Merkez lokantasý at-eþek eti yedirdi millete,kapandý diye hatýrlýyorum :D
Kebap vs tarzý yemeklerdense mantý veya yaðlama yiyin derim. Sultan sofrasýnda bunlar vardý.

SerkanYazgan.
24-10-2018, 12:10
Elmacýoðlunda sakýn iskender felanda yemeyin, berbattýr. Gezilecek çok bir yeri yok , aksaray ýhlara vadisine gitmediyseniz orayýda düþünün.

VETTE
24-10-2018, 15:30
Merkez lokantasý dediðiniz yer merkez pide fýrýnýysa orda tek toynaklý eti çýkmýþtý geçenlerde

Kaþýkla diye inanýlmaz kazýk ve lezzetsiz bir restoran var hiç tavsiye etmem. Bizim zamanýmýzda "Ananýn Yeri" vardý. Hala duruyorsa tercih edilebilir.

Onun dýþýnda sanayi tarafýnda Aðaçaltý diye bir yer vardý sanýrým þimdi þehir içine de þube açmýþ. Ýnanýlmaz güzel sac kavurmasý vardýr.

Merkez lokantasý dediðim yer hastanenin ilerisinde 2 katlý bir yer.

altugkocer
24-10-2018, 15:35
Merkez lokantasý dediðim yer hastanenin ilerisinde 2 katlý bir yer.

Benim dediðim yer eski adliyenin karþýsýndaydý.

tolgaaydýn
24-10-2018, 15:46
Askerliðimi Kayseri'de yaptým. Haftasonu gitmeyi planlýyorsanýz merkez çarþýyý kullanmayýn bence. Aslýnda çok güzel yürüyüp vakit geçirilebilir.
Yanlýþsam arkadaþlar düzeltsinler Develi cývýklýsý diye bir yiyecek var aslýnda pide ama çok lezzetli. Gesi tarafýnda çok bi atraksiyon yok. Talas - Erciyes deðerlendirilir.

ahmetgurlek
25-10-2018, 16:50
erciyes'e çýkmak, talas'a vs gitmek çok uzun süreler alacak aktiviteler, topu topu 6-7 saatimiz falan olacak zaten. 1 saati yemekte geçer, kültür yolunda da 6-7 mekan görebilirsek ne mutlu. bu þekilde uygulayacaðým programý. yorum yapan arkadaþlara teþekkür ederim. kayseri'li hiç bir arkadaþtan yorum gelmemesi de manidar tabi bu arada.

GÖKTÜRK
25-10-2018, 18:41
kayserili varsa kusura bakmasýn ama gitmeyin abi cidden þehrin bir numarasý yok , bahsi geçen mekanlara gittik kaþýkla dahil olmak üzere bir numarasý yok ankarada daha iyilerini yedik , bide çocuklar neden kayseriyi görmek ister anlamadým :D

Yigit-Y
25-10-2018, 21:15
Erciyes e çýkýn

Kaþýklaya gidin yemek içinde

Birde yeraltý þehri vardý açýksa orayý gezin

Ben kapadokya gittiðimde kayseriye uðrarken böyle yaptým

BaybuRtlu69
25-10-2018, 21:36
Daha bugün geldim kayseriden :) vatani görevi orda tamamladým.

Açýkçasý, ille de kayseri diye düþünmezseniz bence gitmeyin. onca yola deðmez.

ama ille kayseri diyorsanýz, Kaþýk-la veya Kemal Koçak restaurantta güzel bir yemek yiyebilirsiniz, Talas tarafýnda eski osmanlý sokaðý diye bir yer var, hemen hemen nevþehir i andýran tarzda taþ cafelerden oluþuyor. orda biraz vakit geçirilebilir.

Bunun yaný sýra, bir erciyes havasý alýp ordan aþaðý inerken 'Taþmekan' diye bir yer var þehir manzaralý orda da birþeyler yemek için durabilirsiniz.

Kültür faliyeti olarakta, talas tarafýndan bi yeraltý þehri giriþi var ve þehir merkezinde bolca denilebilecek sayýda medrese ve müzeler mevcut.

BaybuRtlu69
25-10-2018, 21:38
Ek olarak, madem çocuklar var... Gesi baðlarýna doðru giderken, Cýrgalan mevkii diye bir yer var sivas yolu üzeri de denilebilir.

Mazakaland diye bir eðlence dünyasý var, yanýnda sukaypark ve hayvanat bahçesi var buralarda çocuklar için keyifli vakit geçirilebilir.

Bunun dýþýnda bir esprisi malesef þehrin yok :)

serkanOC
26-10-2018, 14:39
Ocak ayinin ortasinda gitmek uzere esim ve minnak kizim ile birlikte Erciyes icin hesaplica otel ve ucak rezervasyonu yaptirdim gecen ay.. gitmisken bir iki yer gorelim, manti yiyelim, pastirma alalim dedim ama gezi forumlarinda bile ciddi bir tavsiyeye rastlamadim.. insallah kar yagarda biraz yuvarlaniriz bari..

lnd_samet
26-10-2018, 18:17

devlet hastanesinin olduðu caddedeki ilk açýlan merkez pidedir.
o bilmem ne eti çýkan merkez pide, talas ilçesinde(yada baþka bir ilçe) de isim benzerliði olan baþka bir pidecidir.

lnd_samet
26-10-2018, 18:26
yeme içme konusuna gelirsek,
elmacýoðlu iyidir evet. ama isminden ötürü nedense herkes iskender yer. kayseriye gelmiþsin iskenderle ne iþin var kardeþim derim ben misafirlere.
elmacýoðlunda mantý-yaðlama-yað mantýsý gibi kayseri has þeyler vardýr. masaya dilimli pastýrma sucuklu pide-sucuklu yumurta dahi getirtebilirsiniz. ana þubeden bahsediyorum.
hemen çapraz karþýsýnda divan pastanesine gidin acýbadem her saat baþý çýkar zaten tadýna bakýn. muhtemelen 1-2 kg paket olarak alýrsýnýz zaten.
kayseride çok akrabam var ama sizi gondiklemeyecek iyi mal alacak, yine merkezde yaðcýoðlu var. dilerseniz selamýmý iletin izmirden samet diye, alacaðýnýz pastýrmanýn tadýmýný yapýn öyle alýn. tezgahtara býrakmayýn(yerlisi tütünlük sever, o size fazla yaðlý gelebilir) sucuðu sosisi salamý en kalitesini satar. ayda bir kargoyla alýrým bende evime.
daha sonra hisarcýktan talasa geçin seyir tepesinden þehri izleyin(ne *** varsa:) ) nargile için, adý olsun. ama soðuk baþlamýþtýr.
mevsimine göre erciyese piste çýkýn, eðlencelidir erciyes. alkol için tedarikli gidin. mangal alýn takýlýn, güzeldir.
mantý namýna benim beðendiðim yer yok, annem filan yaptýðý için sevemiyorum o mantýlar.
sonrasýnda merkezde mutlaka ve mutlaka tava yiyin( kemik suyunda 6-7 piþmiþ kelle eti) yanýna ayýklanmýþ kelle yiyin, yerel hayvan etidir. tadý muazzamdýr.
sonrasýnda eðerki isterseniz baharatçýlardan hazýr sucuk baharatý alýn. kg lýk kýymaya göre satýlýr, sarýmsakla kendi sucuðunuzu bildiðiniz etten yapýn evinizde mis gibi(bizim sucuk içi olur sonuçta o baðýrsaða gerek yok, kýymalý yumurta gibi yersiniz. bir dahada sucuk almazsýnýz dýþardan)
çarþýlarý var ama ben sevmiyorum genelde. avm ye gitmekte saçmalýk.
erciyese giderken saðda ananýn yeri var. manzarasý ve gözlemesi güzeldir.
baþkada aklýma gelen birþey yok.
maksimum 3 gün dayýnýlýr o þehire. o da dedeml babannem için. yoksa 1 günlük gýda stoðu yapýp dönülür :)

207_TR
26-10-2018, 19:40
Kýsa bir zaman için uðramýþtým 2013 þubat ayýnda.

Belki daha efsane olan yerler vardýr ama KAÞIKLA isimli mekaný beðenmiþtim. Mantý için.

N0M4dh
26-10-2018, 21:03
kayseri mi yardımcı olayım hemen :)
29 ekimi feda etmeye değmez onu söyleyeyim illa işiniz var ise;
yeme içme kültürümüz yok.

Hilton kapandı başyazıcı gruptan alındı, kayseri'ye geliyorsanız kesinlikle çarşı içindeki! fikretten pastırma alın, oldukça pahalıdır ama iyidir, unutmayın içerisinde beyazlık olan - yağ olan pastırma yemeliktir, yağsız kıpkırmızı olan ise genellikle pişirmelik (yumurta, kuru fasülye veya alüminyum folyo) ile iyi olur. pastırmanın kalitesini içerisindeki yağ / et oranı değil yapıldığı bölge belirler.

kaşıkla kimi gün iyi kimi gün kötüdür, bu yüzden illa gidin diyemiyorum fakat illa biz kayseri mantısı yağlaması içli köftesi sarması gibi yerel lezzet tanıyacaksanız başka bir yerde yok, fiyatları yüksektir su böreğinin kıymalısı ise her zaman iyidir, bilmem ne hanım diye bir tatlıları var gereksiz şekerli serttir ister misiiz diye sorarlar ise istemeyiz diyin geçin.

mustafa şimşek üstündeki köşk aşırı salaştır hep kalabalıktır ama iyidir özellikle et döneri Türkiye sıralamasında, fakat köşk ismi marka olmadığı için şehir içinde 6 farklı köşk döner daha vardır bunlardan uzak durun, mustafa şimşek üzerindeki şahin yuvası diye geçer onun dışındakiler tırt. tavuk döner 12 et 18 tl olması lazım, ayranlar 1 tl, açık ayran ise ekşidir herkesin damak tadına uymaz

pazartesi açık olmaz yüksek ihtimalle fakat ağaçaltı sanayi şubesi açık olur ise kaçırmayın vedat milör, milli yiyici gibi gurmeler oradan yemeden kesinlikle Kayseri turunu bitirmezler, dediğim gibi kapalı olması çok yüksek ihtimal normal günlerde ise saat 2 den sonra dükkan kapanır bu arada Y et bitince kepenk iner - normal günlerde. Mustafa Şimşek üzerindeki şubeleri ise vasat sakın oraya gitmeyin evet kendileri açtılar ama lezzet 1 türlü oturmadı.

Tatlı için HUGA ya gidin, şehir içindeki Kayseri Parkın ilerisi- melikgazi lisesi karşısı / eski serhat çok özel- daima kalabalıktır, servis rezalet ötesi, mobilyaları ise çok rahatsızdır, lezzeti iyidir, ana merkezleri olan Talas ( Melikşah ) ise 10 numaradır servisi, hızı. fiyatları ise 16 nın katları şeklinde artar standart künefede. Burada envai çeşit künefe vardır, Kayseri'nin aksine ustalarının tamamı diğer illerdendir. Hatay Urfa Gaziantep Adana illerimizin baş harflerinden oluşur ve buradaki yerel künefe çeşitlerini yiyebileceğiniz Türkiye'deki parmakla sayılan yerlerdendir.

Pide yemek istiyorsanız Talas'da Kayadibini tavsiye ederim mağara içine oyulduğu için kapadokya'yı anımsatır, özellikle kuşbaşılı iyidir fakat bir pideye 25 tl verilir mi derseniz soru işareti olur, ancak gelmeden önce telefon açıp güveç yaptırırsanız (keyiflerine bağlıdır yapıp yapmamak) hayatınızda yediğiniz sayılı güveçten olur.

çoçukları eğlendireceğiz derseniz bunların tamamına uzak harikalar diyarı diye bir mekan var roller coster vs var, fakat işletme olarak anadolu lunaparklarından hallice, ama tesis olarak güzel zaman öldürmek için birebir, trafik daima sıkışık olur kısacası illa çocuklar için gitmeyecekseniz kesinlikle gitmeyin.

foursquare de yazan yeraltı çarşısından kesinlikle uzak durun, esnafı ürün olsun ürün kalitesi, park yeri sıkıntısı evlerden ırak, baharat alacaksanız kapalı çarşıyı tavsiye ederim, pastırmacı fikrete uğranmışken gidilir fakat park yeri bulurken basur olabilirsiniz dikkat edin, arkadaşların bahsettiği orjinal elmacıoğlu iskender de burada bulunur (millet caddesi).

Kayseri ile alakalı diğer konular trafik özellikle;
Normalde 1 araç güven mesafesi bırakıyorsanız 2 araç bırakın bizde şoförlük yok.
ne yazık ki kayseri girişinde araçlarımızdan sinyal kolu sökülüyor biz dönerken sinyal vermeyiz.
trafikte birbirimize saygımız sıfırdır özellikle park yeri konusunda.
sarı da ise kornaya basmak adettendir, o yüzden araçta daima camlarımız kapalıdır müzik açık olmalıdır.
gençlerimiz hızlıdır sizin karınızı çocuğunuzu gözetmeden artislik yaparız, sakın ha araçtan inmeyin atışma olursa.
Suriyelilerin %5 i Kayseri'de ikamet etmektedir, her ışıkta size mendil satmaya çalışan vardır.
AVMler sosyal etkinlik olarak geçer buralarda park yeri bulmak loto da tutturmak ile eşdeğerdir- tatil günleri için konuşuyorum.

İlla bir şey alacaksanız Kayseri Parkı seçin Kayseri Forum apaçi yuvası olarak geçer.

Tholl-ga
29-10-2018, 15:47
Kaþýk-la gayet lezzetli ozellikle yað mantýsý tavsiye ederim ve tabiki necmiye hanim tatlisi
Beðenmeyenler neyini beðenmedi cok merak ediorum

ahmetgurlek
30-10-2018, 09:34
pazar günü gittik ve döndük. sabah 8'de ankara'dan hareket ettik, 11'de vardýk kayseri'ye. koca sinan belediyesinin ön tarafýna mimar sinan parkýnýn yaný baþýna býraktýk arabayý. sýrasýyla gevher nesibe medresesini, selçuklu müzesini, avgunlu medresesini, kurþunlu camiyi ziyaret edip cumhuriyet meydanýna çýktýk. saat kulesi ve atatürk heykeli ziyaretinden sonra sultan sofrasýnda kayseri mantýmýzý ve kaðýtta pastýrmamýzý yedik. böylece çocuklar asýl amaçlarýný gerçekleþtirmiþ oldular. akabinde ulu camiye girdik, öðle namazý kýldýk ve kapalý çarþýda dolaþtýk. açýkçasý kapalý çarþýnýn bu kadar büyük olmasý beni çok þaþýrttý. zaten istanbul'dakinden sonra en büyüðüymüþ galiba. kaleye ve arkeoloji müzesine giremedik, tadilat varmýþ 2 ay kadar sonra açýlacakmýþ. hunat hatun külliyesini ziyaret ettik, birer çay içtik. daha sonra kayseri lisesi ve milli mücadele müzesini ziyaret ettik. en sonunda belediye tarafýndan restore ettirilen kayseri mahallesine þöyle bir uðrayýp çýktýk. ankara'ya dönüþ yoluna çýkmadan kaþýk-la'ya uðrayýp necmiye haným tatlýsý gömdük. ikindi namazýný bir baþka selçuklu dönemi camisi olan hacý kýlýç camiinde kýlýp ankara'ya doðru yola koyulduk. akþam 8.30 gibi evimize geri dönmüþtük.

dolu dolu, tatmin edici bir gezi oldu, hem çocuklar hem de bizimle gelen annem için.

-Murat Özcan-
31-10-2018, 18:20
Öncelikle elmacýoðlun da bir iskender yiyin.

Onun dýþýn da gezilecek güzel yerler var özellikle erciyes benim çok hoþuma gidiyor