PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MMO üyelik iptali hk.

DOHC
25-10-2018, 20:14
2011 yılında Makine Mühendisleri Odasına üye olmuştum. Ama bu güne kadar ne tek bir dergileri bana ulaştı, ne ücretsiz eğitim duyuruları ulaştı, ne de başka bir faaliyetleri.
Benim de onlara işim düşmedi.
Üye olduktan sonra aidat olayını unuttum. Bugün arkadaş hatırlattı, baktım 900 TL aidat borcum görünüyor. Almadığım bir hizmet için. Neyse.
Netten kabaca baktığıma göre devlet memuru değilsen, mecburi olarak üyeliğin devam ediyor gibi görünüyor ki bence saçma.
Özel sektörde çalışıyorum ve MMO'luk hiçbir işim, onay alma, imza alma vb hizmet ihtiyacım falan olmuyor.

Borcumu ödeyerek veya ödemeyerek üyelik iptali yöntemini bilen var mı?
En kötü borcu ödeyerek dondurma imkanı var galiba.
Daha önce başına gelen var mı? Üyelik iptal ettiren var mı?

sanctuary35
25-10-2018, 20:28
borcunuzu ödeyerek üyelik iptal ettirebilirsiniz.

G.U.Z.
25-10-2018, 21:14
Simdiye kadar haciz gönderen odaya denk gelmedim, mühendis olarak çalışabilmek için oda üyeliği şart diyor yönetmelik, ama kriter ne bilmiyorum, mesela yaptığım işi işletme mezunu da yapar makine mühendisi olmasına gerek yok bir kriter mıdır bilmiyorum, her koşulda iptal için borcun ödenmesini isticekler, ama iptal ya da dondurma işini yokuşa surebilirler

G.U.Z.
25-10-2018, 21:20
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ANA YÖNETMELİĞİ
Üyelikten Ayrılma
Madde 10 — Bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen nitelikleri yitirenler, üyelikten çıkarılırlar. Herhangi bir nedenle mesleksel etkinliğini sürdürmek istemeyen, kamu kurum ve kuruluşları ile iktisadi devlet teşekkülleri ve kamu iktisadi kuruluşlarında asli ve sürekli görevde çalışırken üyelikten ayrılmak isteyen üyeler, bu durumu Oda Yönetim Kurulu'na yazılı olarak bildirmek, gerektiğinde belgelemek, Oda üye kimlik kartını geri vermek ve o tarihe kadar olan üyelik ödentilerinin tümünü ödemek koşuluyla ayrılabilirler. Bundan sonra 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu, bu Yönetmelik hükümleri ve diğer yönetmelikler bu kişiler için uygulanmaz. İlgili yasalar ve bu Yönetmelik’deki istisnai hükümler saklıdır. Ayrılma isteği kabul edilmeyen üyenin, Oda Genel Kurulu'na itiraz hakkı vardır. Üyelikten çıkarılan veya ayrılan üyeler, Oda süreli yayınları ile duyurulur.

Doğu
25-10-2018, 21:41
İleride kendi firmanızı kurar, diplomanızı deneyim belgesi olarak kullanmak ister veya firmanız kamu ihalelerinde sizi teknik personel olarak kullanmak isterse, asgari tecrübe mezuniyet yılı değil odaya kayıt olduğunuz tarihten itibaren başlar. Kaydınızı sildirmemenizi öneririm.

cess
25-10-2018, 21:47
Aynı dertten bende muzdaribim. Başvuru yaptığım bir iş için oda üyeliği istiyorlardı, üye oldum, aynı gün iş başvurum kabul edilmedi, odaya üye olduğumla kaldım. Benimde borcum 900 tl, belli bir yıldan sonra sabitleniyor diye biliyorum borcun. Borç ödendiğinde üyelik iptali kesin oluyor mu, oluyorsa ödeyelim madem

DOHC
26-10-2018, 06:37
Simdiye kadar haciz gönderen odaya denk gelmedim, mühendis olarak çalışabilmek için oda üyeliği şart diyor yönetmelik, ama kriter ne bilmiyorum, mesela yaptığım işi işletme mezunu da yapar makine mühendisi olmasına gerek yok bir kriter mıdır bilmiyorum, her koşulda iptal için borcun ödenmesini isticekler, ama iptal ya da dondurma işini yokuşa surebilirler

Valla 20 yıldır mühendisim, hiçbir işyerim işe girerken "MMO'ya üye misin" diye sormadı :). Kanunen şart değil anlaşılan odaya üye olmak. Üye olduğum şubeye bir uğrayayım bakalım.

DOHC
26-10-2018, 06:40
Aynı dertten bende muzdaribim. Başvuru yaptığım bir iş için oda üyeliği istiyorlardı, üye oldum, aynı gün iş başvurum kabul edilmedi, odaya üye olduğumla kaldım. Benimde borcum 900 tl, belli bir yıldan sonra sabitleniyor diye biliyorum borcun. Borç ödendiğinde üyelik iptali kesin oluyor mu, oluyorsa ödeyelim madem

Sabitlenmiyor sanırım. Faiz de işletmiyorlar veya işletemiyorlar galiba. Ama kaç senelik borcun varsa, içinde bulunulan yılın aidat tutarından hesaplıyorlar. Bu sene aidat 150 TL, senin 6 yıllık borcun var anlaşılan benim gibi :).
Süre olarak borcunun hepsi görünüyor ama yanlış anlamadıysam kanunen son 5 yıldan mı ne sorumluymuşuz, alacakların zaman aşımı vb birşeyler yazıyordu nette. Araştırmak lazım.

rahmitanir
26-10-2018, 07:51
İşyerinizden ilgili mühendislik dalıyla ilgili bir iş yapmadığınıza dair resmi bir yazı ile başvurarak üyeliğinizi iptal ettirebilirsiniz.

Ya da benim yaptığım gibi, en başından itibaren hiç üye olmazsınız, o zaman size karşı bir hak veya başka bir şey iddia edemezler.

Buna rağmen, beni de EMO zamanında odaya üye olmadığımdan dolayı beni meslekten ihraç etmekle tehdit etmişti. Şirketime ben ve benim gibi odaya kayıtlı olmayan tüm elektrik-elektronik mühendisleri için aşağıdaki yazıyı göndermişti.

https://i.hizliresim.com/oVG2Yb.jpg

Tabi yer mi anadolu çocuğu dedim, sağolsun şirket de uğraşmak istemedi iş başa düştü. Konuyu aşağıdaki yazıyla Bimer'e ilettim.

Anadolu Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden 2010 yılı haziran ayında mezun olup, Haziran 2011 itibari ile de XXX'de Arge Mühendisi olarak mesleğimi icra etmekteyim. İşyerimde uyguladığım görev icabı, her hangi bir yapı ve benzeri proje için imza atma gibi bir yetkim/görevim yoktur. Elektrik Mühendisleri Odasınca (EMO) tarafıma gönderilen yazıda, 3458 Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanunun 8.maddesi gereği, EMOya üye olmamam durumunda hakkımda savcılığa suç duyurusunda bulunulup, 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya para cezası ile yargılanacağıma dair bilgi yer almaktadır. Fakat yine 3458 Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanunun 1.maddesine göre ilgili mühendislik okullarından mezun olup diplama sahibi olmanın, mühendislik mesleğinin ibraz edilmesi için yeterli olduğunu belirtmektedir. Yine aynı kanunun 8.maddesindeki cezai durum, söz konusu 1.maddenin ihlali durumunda gerçerli olacağı belirtilmektedir. Kısacası, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) kanunları saptırarak, ben ve benim gibi kişileri tehdit yoluyla EMOya üyeliği zorlayıp haksız kazanç sağlamaya çalışmaktadır. Kaldıki, söz konusu EMO, mühendislik adına hiç bir faaliyet göstermeyip, bizler gibi ARGE Mühendisliğini icra eden insanları da bu gibi konularla meşgul etmektedir. gereği için bilgilerinize arz olunur.

Bimer'den gelen yanıt da şöyle olmuştu:
https://i.hizliresim.com/lZJL0J.jpg

Bu olaylar 2014'ün sonlarında gerçekleşmişti. Zaten 2015 itibari ile de hükümet tüm odalara ciddi darlama politikası uygulamaya başladı, güzel denk geldi :D

Uzun lafın kısası, eğer imza yetkisi gibi resmi evrak gerektiren işler ile uğraşmıyorsanız, bu kan emicilere göz yummayın.

AlwaysFast
26-10-2018, 09:04
İşyerinizden ilgili mühendislik dalıyla ilgili bir iş yapmadığınıza dair resmi bir yazı ile başvurarak üyeliğinizi iptal ettirebilirsiniz.

Ya da benim yaptığım gibi, en başından itibaren hiç üye olmazsınız, o zaman size karşı bir hak veya başka bir şey iddia edemezler.

Buna rağmen, beni de EMO zamanında odaya üye olmadığımdan dolayı beni meslekten ihraç etmekle tehdit etmişti. Şirketime ben ve benim gibi odaya kayıtlı olmayan tüm elektrik-elektronik mühendisleri için aşağıdaki yazıyı göndermişti.

Tabi yer mi anadolu çocuğu dedim, sağolsun şirket de uğraşmak istemedi iş başa düştü. Konuyu aşağıdaki yazıyla Bimer'e ilettim.

Anadolu Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden 2010 yılı haziran ayında mezun olup, Haziran 2011 itibari ile de XXX'de Arge Mühendisi olarak mesleğimi icra etmekteyim. İşyerimde uyguladığım görev icabı, her hangi bir yapı ve benzeri proje için imza atma gibi bir yetkim/görevim yoktur. Elektrik Mühendisleri Odasınca (EMO) tarafıma gönderilen yazıda, 3458 Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanunun 8.maddesi gereği, EMOya üye olmamam durumunda hakkımda savcılığa suç duyurusunda bulunulup, 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya para cezası ile yargılanacağıma dair bilgi yer almaktadır. Fakat yine 3458 Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanunun 1.maddesine göre ilgili mühendislik okullarından mezun olup diplama sahibi olmanın, mühendislik mesleğinin ibraz edilmesi için yeterli olduğunu belirtmektedir. Yine aynı kanunun 8.maddesindeki cezai durum, söz konusu 1.maddenin ihlali durumunda gerçerli olacağı belirtilmektedir. Kısacası, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) kanunları saptırarak, ben ve benim gibi kişileri tehdit yoluyla EMOya üyeliği zorlayıp haksız kazanç sağlamaya çalışmaktadır. Kaldıki, söz konusu EMO, mühendislik adına hiç bir faaliyet göstermeyip, bizler gibi ARGE Mühendisliğini icra eden insanları da bu gibi konularla meşgul etmektedir. gereği için bilgilerinize arz olunur.

Bu olaylar 2014'ün sonlarında gerçekleşmişti. Zaten 2015 itibari ile de hükümet tüm odalara ciddi darlama politikası uygulamaya başladı, güzel denk geldi :D

Uzun lafın kısası, eğer imza yetkisi gibi resmi evrak gerektiren işler ile uğraşmıyorsanız, bu kan emicilere göz yummayın.

Ben de MMO'ya üyeyim, hiç bir faydalarını görmüş değilim. Bir de böyle kan emici olduklarını bilmiyordum, bu ne ya...

Erdem K.
26-10-2018, 09:18
üyelik iptali için başvursanız dahi borcunuzu ödemeniz gerektiğini düşünüyorum

bu güne kadar haciz yollamadıkları için şanslısınız, başka mühendis odaları yıllık ödenmediğinde dahi derhal haciz uyarısı yollayabiliyor.

Ormanci
26-10-2018, 09:18

https://i.hizliresim.com/oVG2Yb.jpg

https://i.hizliresim.com/lZJL0J.jpg

......... çocuklarına bak ya. Asıl ben sizi mahkemeye vereceğim diye noterle ihbarname falan gönderseydiniz bu lavuklara...

cess
26-10-2018, 12:11
Bana gelen yazı şu şekilde;

http://i68.tinypic.com/6s3vwg.jpg
http://i63.tinypic.com/2ypkh3b.jpg

Endüstri mühendisiyim, çalıştığım şirkette işte imza yetkimde var ama mühendislikle alakası yok. Birkaç yıl evvel sorduğumda devlet memuru olup mühendislik yapmadığını belgelemen lazım demişlerdi. Diğer türlü odadan ayrılmak istediğinde bir daha mühendis olarak çalışamama gibi bir şeylerden bahsetmişlerdi. Yukarıda ki örnekteki gibi bir yola başvurmak gerekli sanırım

arifba
26-10-2018, 15:06
peyzaj mimarlığı odası bize haciz yolladı. ödedik kapattık.