PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İmar affı ne işe yarar ?

gemsazr9
27-10-2018, 22:39
Doğalgazı bile olan kendi arsasinda müstakil bir evi kayıt altına almak ne fayda sağlar ? Tapu da tarla gözüküyor . Bir avantajı yoksa para vermeyelim ?

Emre911
27-10-2018, 22:47
Doğalgazı bile olan kendi arsasinda müstakil bir evi kayıt altına almak ne fayda sağlar ? Tapu da tarla gözüküyor . Bir avantajı yoksa para vermeyelim ?

Teknik yönünü bilmiyorum ama seçmen çoğaltıyor

16EC813
27-10-2018, 22:48
çok avantajı var misal
çokkatlı olmuş olsa kalt müşkiyeti alabilir ve katları tek tek de satabilirsin

16EC813
27-10-2018, 22:49
editt : kat mülkiyeti olacaktı

Ers
27-10-2018, 22:57
Şu an kaçak gözüküyor isteseler hergün ceza yazabilirler ve yıkım kararı çıkabilir. Ama bu ülkede bişey olmaz. Şikayet olur ise ceza yazarlar sadece. Al geç yapı kullanım belgesini kafan rahat olsun.

16EC813
27-10-2018, 23:01
zaten bizde mantık ters çalışıyo :D önce yapıyoz sonra imar çıkarıyoz tabi bununda bi sebebi var ülkede popülist siyaset oldugu için yıllarca bu işler böle devam ediyo

gemsazr9
27-10-2018, 23:02
Arsada tek müstakil ev var mülkiyetlik paylaşmalık bir şey yok doğalgaz bile 4 bin gidecek az para degil

16EC813
27-10-2018, 23:04
Arsada tek müstakil ev var mülkiyetlik paylaşmalık bir şey yok doğalgaz bile 4 bin gidecek az para degil

peki size her ay ceza yazsa maliyet kaç olur ? veya yıkım kararı alığ yaptıgınızı bi çırpıda yıksa
demem o ki size sunulmuş bi fırsat bence bunu degerlendirin derim

16EC813
27-10-2018, 23:06

ben o kat mülkiyeti paylaşımını misal olarak kazanabileceklerinizin arasında bi tanesi olarak yazmıştım ,bu sizin tek katlı olmuş olması herkesin tekkatlı olacagı anlamına gelmez biçok katlı olan da var bilgi anlamında yazmıştım

TaGo
28-10-2018, 08:37
Daha anlaşılır yazayım. Bugün orayı satmak istesen alacak kişi tarla vasfından dolayı kredi kullanamaz. Ancak ev tapusu olsaydı kredi başvurusu ile alabilirdi. Buda evi satın alacaklar potansyelinibi 50 kat arttırır

dqn
28-10-2018, 10:21
Para vermemeli bir durum değil, adı üzerinde af.Devlet yaptığınız yanlıştan dolayı sizi affetmiş hemde oldukça avantajlı lehinize bir şekilde.Süre geçtikten sonra cezalarla uğraşıp durursunuz.

huseyinturk
30-10-2018, 10:53
yapı kayıt belgesi alıp üstüne birde tapu harçlarını yatırıp tapu çıkarırsanız, yeni yapılmış iskanlı evlere gibi olur eviniz direk. Banka kredisine uygun olur, değeri artar vs vs.

huseyinturk
30-10-2018, 10:55
Teknik yönünü bilmiyorum ama seçmen çoğaltıyor

Teknik yönü yok, özeltle siz beni görün bende sizi göreyim dedi devlet. Belli harclarla kaçak yapılar ruhsatlandırılıyor

SekoLive
30-10-2018, 10:56
yapı kayıt belgesi alıp üstüne birde tapu harçlarını yatırıp tapu çıkarırsanız, yeni yapılmış iskanlı evlere gibi olur eviniz direk. Banka kredisine uygun olur, değeri artar vs vs.
şuan tapu vermek gibi bir durum söz konusu değil benim araştırdığım kadarıyla sadece iskan veriliyor.

tapuyu da verirler mi vermezler mi net değil.

huseyinturk
30-10-2018, 10:58
şuan tapu vermek gibi bir durum söz konusu değil benim araştırdığım kadarıyla sadece iskan veriliyor.

Aldığımız tapular var. Alınan yapı kayıt belgesi, mimar tarafından çizilip imzalanmış mimari projeyle tapuya başvuruyorsunuz, bir kısımda orda parçalanıp tapuları çıkarıyorsunuz. Tapu masrafıda aşağı yukarı imar affı harçları kadar oluyor.

SekoLive
30-10-2018, 11:01
Aldığımız tapular var. Alınan yapı kayıt belgesi, mimar tarafından çizilip imzalanmış mimari projeyle tapuya başvuruyorsunuz, bir kısımda orda parçalanıp tapuları çıkarıyorsunuz. Tapu masrafıda aşağı yukarı imar affı harçları kadar oluyor.

tapu tahsisli vakıflara ait bir alan içinde bu soyledıgınız oluyor mu yoksa beledıye v.s. farklılıkar varmı?

darkred
30-10-2018, 11:02

Yapı kayıt belgesini aldıktan sonra ilgili tapu müdürlüğüne gidip tapudan cins değişikliği kat mülkiyeti vs. yapabilir tapunu alabilirsin.

İmar affı zaten yasal olmayan binaları yasal hale getirmek için çıkartıldı. Yani bas parayı al tapuyu :)

safaks
30-10-2018, 11:20
Yanliz bu af degil imar barisi.. Gorusmeye gittigim ben oturduk gorustuk ben surekli imar affi diyordum karsimdaki bayanda imar barisi diye duzeltiyordu. Imar iskan icin ayri bir bedel odeniyor , kat ittifaki icin ayri bir bedel oduyorsun. Bizim bina eski oldugu ve yikip yaparsak kendimiz yapmayi dusndugumuz icin bize sizin yapmaniza gerek yok o halde yikip yaparken imari zaten alicaksaniz dediler. Hemde fiyatda 100 bini bulunca peder bey yaptirmaktan vazgecti.. Ama simdi beni bir korku aldi. Bu herifler yarin biz baris cikardik siz yararlanmadiniz simdi yikiyorum der yada baska bi aksiyona girerse diye.. Ucreti cok cikmayan yada durumu musait olan bence bu isi yapmali.

huseyinturk
30-10-2018, 11:23
tapu tahsisli vakıflara ait bir alan içinde bu soyledıgınız oluyor mu yoksa beledıye v.s. farklılıkar varmı?

Şahsa ait olmayan arsalar için net bilgim yok. Şuan hazine üzerinde bir yere için müracaat ettik, araştırmalarıma göre devletten satın alıcak mülk sahibi arsayı ama neye göre kaç paradan alıcak onu bilmiyorum. Vakıf arsaları içinde aynı şey söz konusu olabilir

yilmazcatalbas
30-10-2018, 13:05
İmar barışından sonra şikayet beklemeden önce tebligat sonra yıkım için kollar sıvanacaktır. Hem arsanız hem de üzerinde bulunan yapının değeri açısından büyük fayda sağlar. Arsa üzerindeki yapı yasallaştıktan sonrası daha farklı gelişebilir buradan tek tek yazmam doğru olmaz.

road runner
01-11-2018, 16:08
Çünkü kimse tam olarak bilmiyor. Şu anda tek amaç para toplamak. :heyoo:

Ferhat_V
01-11-2018, 23:51
yarın bir gün satmak istersen tapulu şekilde satmak için..
belediye gelip yıkmasın diye çünkü şuan kaçak görünüyorsun

benim bildiklerim bunlar..bizim patronda 3 ayrı mekanı için uğraştı hep para masraf git gel evrak topla et dert işler ama sakın ihmal etme.

kunteper
02-11-2018, 00:09
Imar affi : Planda otopark olan gozuken yeri, daire olarak yapip yillarca kacak kiraladiktan sonra, oraya daire tapusu almanizi saglar

semprimena
02-11-2018, 09:48
Konu şu; bir üst postta da yazdığı gibi, kaçak tapusuz binalar dışında belediyeye sunulan projede müteahittin yaptıgı değişiklerle aslına uygun yapılmayan binalara iskan verilmiyor. Tapunuz kat irtifakı olarak çıkıyor, bu başvuruyla iskan alıyorsunuz.

İmar affıyla bulunduğunuz bölgede arsa m2 fiyatı ile binanınızın değerini bulup mevcut kat sayısı ile çarpıp ödenecek tutarı belirleyip e-devlet üzerinden başvuru yapıyorsunuz. Sms ile size onay geliyor.

Sonrasında da kat mülkiyeti tapusu almak için halihazırdaki durumu projelendirip bir başvuru daha yapılıyor ve ikinci bir ödeme yaptıktan sonra kat mülkiyetine sahip oluyorsunuz.

Ancak kat irtifakı olan binalarda iskan alındıktan sonra kat maliklerinin isteğine kalmış bir durum kat mülkiyeti tapusu için şu anda bir zorunluluk yok.

aslan
02-11-2018, 10:55
Benim Çatalcada arsam vardı üzerinde ahşaptan yapılma tek göz bir klube vardı ben yararlandım 790TL para verdim 30 Metrekara yer için.Şimdi elektrik ve Suya başvuru yapacagım.

gemsazr9
02-11-2018, 13:00
1 ev varsa kat yoksa arsa tapusu bina tapusuna donuyor mu ?doğalgazı bile olan ev 2005 imar affından önce yapılmış demektir yıkım kararı çıkarmazlar ceza da gelmez bence

TaGo
04-11-2018, 10:37
Oturduğum sitede evimin girişinde bana ait olmayan bi 50 metrekare alan var yoldan bana dahil edilmiş. Ancak yol vs de zamanında o şekilde tasarlanmış kaldırımlarda o şekilde yapılmış. Bunu imar affına sokabilirmiyim? Bilen varmı?

Baris
04-11-2018, 12:10
Oturduğum sitede evimin girişinde bana ait olmayan bi 50 metrekare alan var yoldan bana dahil edilmiş. Ancak yol vs de zamanında o şekilde tasarlanmış kaldırımlarda o şekilde yapılmış. Bunu imar affına sokabilirmiyim? Bilen varmı?

Olmaz abi, bu alan üzerinde bi kulübe vs. bir yapı varsa faydalanabilirsin.

TaGo
04-11-2018, 12:15
Olmaz abi, bu alan üzerinde bi kulübe vs. bir yapı varsa faydalanabilirsin.

Yani aslında girişteki kamelya birde büyük köpek kulubesi var. Bunları sokabilirmiyiz immar affına. Birde sokmasak bile ben evin duvarını geri çekebilecek durumda değilim çünkü bu defada kaldırım ve ana yol alakasız yerde kalıyor

Tunacan
04-11-2018, 12:44
Yazlıkta evin altına oda açtırmıştık. Bu hafta başvuruyu yapmayı istiyorum.
harçları yatırdıktan sonra tapuyu hemen veriyorlar mı?

M_PROJECT
04-11-2018, 13:02
Yazlıkta evin altına oda açtırmıştık. Bu hafta başvuruyu yapmayı istiyorum.
harçları yatırdıktan sonra tapuyu hemen veriyorlar mı?

Tapunuz yoksa once yapi kayit belgesi alacaksiniz.

Evin altina actiginiz odayi e devlet uzerinden beyan edeceksiniz. Sonra size odemeniz icin bir miktar cikartacaklar , onu yatiracaksiniz devaminda yine e devlet uzerinden yapi kayit belgeniz olusturulacak. Bu size sms ile bildiriliyor.

Benim tavsiyem evin tapusu yoksa , bu evin altina actiginiz odayi bir haritaci ile olcumleyerek metre kare ve cizimlerini yaptirin , sonra basvurunuzu yapin , yapi kayit belgeisni aldiktan sonra tapu icin sizden bu beyani dogrulayacak belge istiyorlar , bu haritacilar o ise yariyor. Beyaninizi tapuya bildireceksiniz , size cikarilan meblanin aynisi kadar bir de tapuda para odeyeceksiniz sonra tapunuz cikar.

Benim de yazlik icin boyle bir durumum vardi , yapi kayit belgesini aldim bekliyorum , cunku hala kimse hic bir sey bilmiyor. Kat mulkiyetine arastirdigim kadari ile boyle geciliyor.

Tabi herkesin durumu farkli tapusuz oldugunu var sayarak yazdim bunu

Tunacan
04-11-2018, 13:25
Tapunuz yoksa once yapi kayit belgesi alacaksiniz.

Evin altina actiginiz odayi e devlet uzerinden beyan edeceksiniz. Sonra size odemeniz icin bir miktar cikartacaklar , onu yatiracaksiniz devaminda yine e devlet uzerinden yapi kayit belgeniz olusturulacak. Bu size sms ile bildiriliyor.

Benim tavsiyem evin tapusu yoksa , bu evin altina actiginiz odayi bir haritaci ile olcumleyerek metre kare ve cizimlerini yaptirin , sonra basvurunuzu yapin , yapi kayit belgeisni aldiktan sonra tapu icin sizden bu beyani dogrulayacak belge istiyorlar , bu haritacilar o ise yariyor. Beyaninizi tapuya bildireceksiniz , size cikarilan meblanin aynisi kadar bir de tapuda para odeyeceksiniz sonra tapunuz cikar.

Benim de yazlik icin boyle bir durumum vardi , yapi kayit belgesini aldim bekliyorum , cunku hala kimse hic bir sey bilmiyor. Kat mulkiyetine arastirdigim kadari ile boyle geciliyor.

Tabi herkesin durumu farkli tapusuz oldugunu var sayarak yazdim bunu

Cevap için teşekkürler Mustafa.
Ancak evin tapusu mevcut.

M_PROJECT
04-11-2018, 13:28
Cevap için teşekkürler Mustafa.
Ancak evin tapusu mevcut.

Ozaman metrekare olcusunu alip beyan yapmaniz yeterli , cok buyuk bir alan degilse fazla bir mebla da cikmaz. yapi kayit belgesini alinca o yaptiginiz alan legal olmus oluyor. Bence hic beklemeden alin derim.