PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik BES iptali sonrası kafa karışıklığı

_opeth
01-11-2018, 17:58
selamlar,
Otomatik Bes'e geçişim ile zam ayım aynı zamana denk geldiğinden %12 civarında zam ve onun haricinde 150TL civarında otomatik bes kesintisi oldu. sonraki gün telefonla iptal ederek 150TL'yi iade aldım. işleyişte o zamana kadar sorun yok

Şimdi ise net maaşımda sadece %12 zam olup geri kalan kesinti yapılan otomatik bes'in bana ödemesi olmadığını farketmemle Muhasebe ile görüşmemde işleyişin normal olduğunu herkese %12 zam yapıldığını gibi gibi bilgiler edindim.

Aynı durum eşimde de mevcut. Muhasebeci arkadaşlara sorduğumda ise şirketlerin o kesintiyi maaşa eklediklerini öğrendim. bununla ilgili kesin kanun maddeleri "kesinlikle net maaştan kesilir" veya işyerinin insiyatifine kaldığı gibi bir durum var mıdır?

Şu durumda anladığım ben otomatik bes'i iptal ederek şirketi kara geçirmiş oluyorum. bunun bir mevzuatı varsa koz olarak kullanmayı planlıyorum. Bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim. Teşekkür ederim.

DOHC
01-11-2018, 18:52
Otomatik BES net maaştan, brüt maaştan kesiliyor ve %3 gibi bir rakam sanırım.
Otomatik BES geri ödemesi verdiğin hesaba devlet tarafından havale/eft yapılıyor diye biliyorum. Banka hesabına baktın mı? Bende böyle oldu.

Birkan61
01-11-2018, 19:01
Bes muhabbetinden ikinci ay ben kendim cayma isteği ile çıktım

Ertesi ay benden ilk kesilen para 166 TL, Bes Cayma 1111N8916221 ANADOLU HAYAT şeklinde havale yapıldı hesabıma

Örnek olarak net maaşım normalde 1000 TL, örnek olarak 166 TL kesildi ve bes kesimi alındığı dönem 844 TL maaş almış aldım.

Caymadan sonra normal olarak 1000 TL maaşımı almaya devam ettim

Yani siz önceden atıyorum 1000 lira maaş alıyorsanız ve maaşınıza zam olduysa 1000 liradan fazla bir para almanız gerekiyor besden caydıktan sonra.

DOHC
01-11-2018, 19:13
Bes muhabbetinden ikinci ay ben kendim cayma isteği ile çıktım

Ertesi ay benden ilk kesilen para 166 TL, Bes Cayma 1111N8916221 ANADOLU HAYAT şeklinde havale yapıldı hesabıma

Örnek olarak net maaşım normalde 1000 TL, örnek olarak 166 TL kesildi ve bes kesimi alındığı dönem 844 TL maaş almış aldım.

Caymadan sonra normal olarak 1000 TL maaşımı almaya devam ettim

Yani siz önceden atıyorum 1000 lira maaş alıyorsanız ve maaşınıza zam olduysa 1000 liradan fazla bir para almanız gerekiyor besden caydıktan sonra.

Netten hesap yanlış olur. Prime esas kazanç yani brüt gelirin üzerinden alınır zorunlu BES.
Senden 166 TL kesildiyse brüt maaşın 5533 TL gibi bir rakam olmalı örneğin.

Birkan61
01-11-2018, 19:23
Netten hesap yanlış olur. Prime esas kazanç yani brüt gelirin üzerinden alınır zorunlu BES.
Senden 166 TL kesildiyse brüt maaşın 5533 TL gibi bir rakam olmalı örneğin.

Hesaplama nasıl yapılıyor net olarak bilmiyorum fakat maaşım net 3.400 + 152agi

Bes kestiği zaman 3400 net olan maaş 3.324 geri yatırılmış şimdi baktım

Geçen ay 166 TL bes'den geri ödeme aldım + olarak bu ay 1.80 TL yatmış Bes'den onu anlayamadım :D

Ferhat_V
01-11-2018, 23:37
ben bu bes i 8 ay kadar ödedim sonra caymak istedim vazgeçmiyorsunuz dediler sadece donduruluyomuş..150 160 x 8 kere ödedim alacağım para da 300 civarı bişey eğer kapatırsam..ilk ay cayıp çıkın sonra dert oluyor..

livaneli
01-11-2018, 23:47
Çakma sigortalardan (BES gibi ) acil kaçın, çıkın.

_opeth
02-11-2018, 07:09
Zam öncesi 2900₺+ prim maaş alıyordum. Zam ayı 3250₺+prim+bes iptali parası oldu. Sonraki ay 3250₺+prim aldım. 150₺ iç edildi. Bununla ilgili birşey yapabilir miyim? Agi de zaten şu net maaşın hep içinde idi.

CND
02-11-2018, 07:10
İşleyiş aşağıdaki örnek gibi ise doğru. Bes sizin bütçenizden ödenir. Brüt maaşdan ödenen vergiler gibi düşünmeyin.

Zam Öncesi Net Maaş:1000 Zam Oranı: %12 Yeni Net Maaş:1120

Bes'li ilk ay ele geçen 1120-150= 970

Bes iptalli ilk ay ele geçen 1120 TL

Mümin
02-11-2018, 09:24
Bir türlü anlayamadım gitti bu BES'i
Ben 15 ay ödemişim.
ilk 6 ay: 6x105 TL
Son 9 ay: 9x120 TL
Şimdiye kadar ödenen 1710 TL
Birikim olarak 1848 TL (birikim farkı 138 tl) görünüyor. Ayrıca devlet katkısı birikimi 1397 TL görünüyor. Şimdi ben caymak istediğim zaman 138 tl farkı mı alacağım. Yada cayabilecek miyim ? Diğer devlet katkısı birikimi denen 1397 tl alabilmek için uzun yıllar caymamak mı gerekiyor :)

_opeth
02-11-2018, 09:58
İşleyiş aşağıdaki örnek gibi ise doğru. Bes sizin bütçenizden ödenir. Brüt maaşdan ödenen vergiler gibi düşünmeyin.

Zam Öncesi Net Maaş:1000 Zam Oranı: %12 Yeni Net Maaş:1120

Bes'li ilk ay ele geçen 1120-150= 970

Bes iptalli ilk ay ele geçen 1120 TL

ilk ay 1120TL aldım sonraki ay 970TL aldım. ona napacağız? tam bir mevzuatı kanunu varsa onu çarpacağım suratlarına

CND
02-11-2018, 11:03
ilk ay 1120TL aldım sonraki ay 970TL aldım. ona napacağız? tam bir mevzuatı kanunu varsa onu çarpacağım suratlarına

Size yapılan maaş zammı %12 olarak tebliğ edildi mi? Her firma farklı bir yol tercih edebiliyor.

En düzgün hesaplamayı ilgili iki ayın bordrosunu yan yana koyarak yapabilirsiniz.

_opeth
02-11-2018, 11:36
Size yapılan maaş zammı %12 olarak tebliğ edildi mi? Her firma farklı bir yol tercih edebiliyor.

En düzgün hesaplamayı ilgili iki ayın bordrosunu yan yana koyarak yapabilirsiniz.

iki işlem de doğrudur mu demek oluyor bu? Bu mantıkla benim bes iptaliyle aldığım parayı şirkete vermem gerekmez mi? yada ben bes'i iptal etmesem şirket 150TL zararda olmayacak mıydı?

CND
02-11-2018, 11:58
iki işlem de doğrudur mu demek oluyor bu? Bu mantıkla benim bes iptaliyle aldığım parayı şirkete vermem gerekmez mi? yada ben bes'i iptal etmesem şirket 150TL zararda olmayacak mıydı?

Şimdi öncelikle açıklığa kavuşturulması gereken kısım %12 zam size tebliğ edildi mi ? İş akdiniz brüt üzerinden mi yoksa net üzerinden mi? ( Yeni g.vergisi dilimi açısından )

Bizdeki sistem şu şekilde; personelin bordrosunda brütten nete gidilen hesaplama içerisinde zaten bir kalem olarak bes kesintisi yapılıyor. Bes sisteminden çıktıklarında bu kesinti olmayacağı için maaşlarını eskisi gibi alacaklar.

_opeth
02-11-2018, 13:13
Şimdi öncelikle açıklığa kavuşturulması gereken kısım %12 zam size tebliğ edildi mi ? İş akdiniz brüt üzerinden mi yoksa net üzerinden mi? ( Yeni g.vergisi dilimi açısından )

Bizdeki sistem şu şekilde; personelin bordrosunda brütten nete gidilen hesaplama içerisinde zaten bir kalem olarak bes kesintisi yapılıyor. Bes sisteminden çıktıklarında bu kesinti olmayacağı için maaşlarını eskisi gibi alacaklar.

Eşim brtütten ben netten alıyorum. onun maaşı aylık olarak sürekli değişim gösterirken ben de performans primi haricinde standart olarak bir maaş alıyorum. ikimiz de bes'ten çıkış yaptık ikimizin de Bes iptali sonraki aylara yansıtılmadı.

Gko
02-11-2018, 13:19
ben bu bes i 8 ay kadar ödedim sonra caymak istedim vazgeçmiyorsunuz dediler sadece donduruluyomuş..150 160 x 8 kere ödedim alacağım para da 300 civarı bişey eğer kapatırsam..ilk ay cayıp çıkın sonra dert oluyor..

ben 5. ay da iptal ettirdim, 4-5 gün sonra yattı hesabıma biriken miktar

CND
02-11-2018, 13:27
Eşim brtütten ben netten alıyorum. onun maaşı aylık olarak sürekli değişim gösterirken ben de performans primi haricinde standart olarak bir maaş alıyorum. ikimiz de bes'ten çıkış yaptık ikimizin de Bes iptali sonraki aylara yansıtılmadı.

%12 hakkındaki sorum hala havada. Bes çıkışı sonrası şirkete ilgili evrakı teslim ettiniz mi ? Özellikle siz netten aldığınız için bordronuzu karşılaştırmanız çok daha kolay olacaktır. Talep etmek doğal hakkınız.

_opeth
02-11-2018, 13:38
%12 hakkındaki sorum hala havada. Bes çıkışı sonrası şirkete ilgili evrakı teslim ettiniz mi ? Özellikle siz netten aldığınız için bordronuzu karşılaştırmanız çok daha kolay olacaktır. Talep etmek doğal hakkınız.

otomatik bes'i maaş aldığım bankadan yapmışlardı telefon ile iptali gerçekleştirdikten sonra mail atın dediler iptal ettiğime dair mail attım.

net maaş üzerinden %12 zam aldığım da doğrudur. biraz üstte yazdığım gibi 2900TL net maaşım 3250TL'ye çıktı. 2900x1,12=3248TL.

zam'la beraber otomatik bes de yatırıldı. ve ben iptal ettim ve o ay 3250maaş+154otomatik bes iptali=3404TL aldım. Bu durumda net maaşım 3404TL diye düşündüm. sonraki ay ise 3250TL muhasebeye durumu sorduğumda %12 zam aldığım %17 zam almadığım anlaşılmış oldu. Durum bundan ibaret. zam ve bes kesilen brüt tutarım ile son aldığım maaşın brütüne bakmam gerekiyorsa turkiye.gov.tr'den bakayım.

_opeth
02-11-2018, 14:13
brütten nete hesaplama yapan sitelerden birine sgk dökümümdeki brüt maaşlarımı yazarak ele aldığım maaşlara baktım bir tek otomatik bes'in kesildiği ay ele geçen rakam ile maaş olarak hesabıma yatan parada 154TL fark var. yani tahmin ettiğim gibi brütü fazla gösterip 154TL otomatik bes'i içine yedirip sgk'ya göstermişler. Sonraki ay ise bes iptal olduğundan SGK'ya da az brüt göstermişler. vergi olarak SGK'ya farkı 178,34 toplam gider olarak 332,34TL kar demek. kendimi enayi gibi hissettirdi.

onursumer
02-11-2018, 15:10
bes bizim şirkette maaştan kesiliyor

atıyorum 2000tl maaş alıyorken bes kesintisi ile 1920 alıyorsun eğer iptal ettirirsen tekrar 2000 almaya devam ediyorsun

CND
02-11-2018, 15:20
Doğru noktaya temas ettiniz. Tüm ayların brüt gelirleri sabit olmalı. Çalıştığınız şirketi bilemiyorum ancak uygulama yeni olduğu için bunu bonus gibi şirket karşılamış veya hata yapmış olabilir. Kaldı ki böyle bir şeyi yapmamalıydı.

Bes sisteminde personel adına ödeme yapıldığı için elde ettiği net gelir içinden önce bes ödemesi, sonra kalanı maaş ödemesi olarak yapılıyor. İptalinde de doğal olarak kağıt üzeri net gelir sabit kalmakla beraber bes e giden tutar sizin banka hesabınıza gidiyor.

Size ilk zam öncesi % kaç zam aldığınız tebliğ edilmiş olsa işin içinden çıkmak çok daha kolay olabilirdi. Şuan bu hesabın hatalı olduğunu söylemek için elinize bir enstrüman malesef yok.

_opeth
02-11-2018, 17:52
Doğru noktaya temas ettiniz. Tüm ayların brüt gelirleri sabit olmalı. Çalıştığınız şirketi bilemiyorum ancak uygulama yeni olduğu için bunu bonus gibi şirket karşılamış veya hata yapmış olabilir. Kaldı ki böyle bir şeyi yapmamalıydı.

Bes sisteminde personel adına ödeme yapıldığı için elde ettiği net gelir içinden önce bes ödemesi, sonra kalanı maaş ödemesi olarak yapılıyor. İptalinde de doğal olarak kağıt üzeri net gelir sabit kalmakla beraber bes e giden tutar sizin banka hesabınıza gidiyor.

Size ilk zam öncesi % kaç zam aldığınız tebliğ edilmiş olsa işin içinden çıkmak çok daha kolay olabilirdi. Şuan bu hesabın hatalı olduğunu söylemek için elinize bir enstrüman malesef yok.

işte zam geldiği zaman sorduğumda 154TL bes yazınca ve hesaplayınca "aa iyiymiş %17 zam geldi" diye sevinmiştim. iptal ettirince de %17 zamlı gelmesi gerekir diye düşündüm sonra aldığım bilgiye bağlı %12 zam almışım. yalnız bunun belli bir mevzuatı var mı hakkı yenmiş gibi hissettirdi beni.

Teknikci
10-11-2018, 08:15
Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.

TaGo
10-11-2018, 09:09
5 adet besim var. Bankalar sağolsun. Bunlarda güzel paralar birikti, hepsini iptal etsem bunların bana hesabıma geçmesi nekadar zaman alır

Yigit-Y
10-11-2018, 10:05
5 adet besim var. Bankalar sağolsun. Bunlarda güzel paralar birikti, hepsini iptal etsem bunların bana hesabıma geçmesi nekadar zaman alır

1 ay maksimum

DOHC
10-11-2018, 10:26

Kredi kartı ile ödüyorsan 34-38 gün vadesi var, dikkat et.
BES'i dondur, 40 gün bekle, son ödemen de sisteme girsin, sonra çek derim.