PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzosdan arac baglatma güncel ceza

denizhandinc
24-11-2018, 23:30
Beyler baslıktaki durumla ilgili güncel ceza tutarını bilen var mı?

NakkaSss
25-11-2018, 02:15
Daha bu sabah yedim 1000tl :D ama sonra tatlı tatlı anlatınca araç spor kendinden çift egzoz vs diye anlatınca iptal etti. :) Polisinde iyisine denk geldik :D

denizhandinc
25-11-2018, 09:19
Daha bu sabah yedim 1000tl :D ama sonra tatlı tatlı anlatınca araç spor kendinden çift egzoz vs diye anlatınca iptal etti. :) Polisinde iyisine denk geldik :D

bizde son saniye yırttık ama cezayı merak edince sorayım dedim. %25 erken ödeme olsa 750 tl güzel para :D bi yemek yemeye gidecez valla bütün ara sokakları ezberledik anasını satim

CVK
25-11-2018, 12:54
E söktürün egzozu o zaman niye risk alıyosunuz?

crazydog
25-11-2018, 17:10
Valla ben takmıyorum odama koydum süs olarak duruyor :D

Dayı
25-11-2018, 19:18
Ankara da ki uygulama da direk parka çekiliyor, ekzoz park da sökülüyor, polis tarafından el koyuluyor, araç çekici ile önce ekzoz cuya oradan çekici ile muayene istasyonuna gönderiliyor. +park parası, trafik cezası ve muayene ücreti ödeniyor.

gokayy
25-11-2018, 20:34
Polislerin hukuku yerine getirip, desibeli ölçüp yasal sınırı aşıyorsa kesinlikle ceza yazması ve bağlaması ne bileyim söktürmesi yani yapması gereken neyse yapmasını anlıyorum. Olması gereken kesinlikle bu fakat "kardeşim neden cıft cıkıs" "kardeşim bunun ucu neden krom" "beni alakadar etmez ses varsa vardır" tarzı repliklerle görevini kötüye kullanan cahil cühela insanlardan nefret ediyorum.

::ZaFeR::
25-11-2018, 20:46
Kendi aracıma çift çıkışlı EVO 10 tamponu aldım.İnşallah ben takana kadar ortam biraz sakinleşir.:(

denizhandinc
25-11-2018, 21:01
Ankara da ki uygulama da direk parka çekiliyor, ekzoz park da sökülüyor, polis tarafından el koyuluyor, araç çekici ile önce ekzoz cuya oradan çekici ile muayene istasyonuna gönderiliyor. +park parası, trafik cezası ve muayene ücreti ödeniyor.

aracta egzos sistemi yok sadece susturucular sökük gidip taktırıcaz artık sürekli direkten dönüyoruz patlayacaz en sonunda.

Istanbulda benim bildigim arac cekiciyle alınıyor otoparkta götürülüyor cezayı ödeyip o ilcenin emniyetine gidip beyanda bulunuyosun. Sonra gidip arabayı otoparktan(otopark ve cekici parasını ödeyip) alıp 1 hafta icinde egzosu normal hale getirip herhangi bir trafik subeye yaptırdım diye aracı göstermeye gidiyosun ve meni kaldırıyolar.

denizhandinc
25-11-2018, 21:04
Polislerin hukuku yerine getirip, desibeli ölçüp yasal sınırı aşıyorsa kesinlikle ceza yazması ve bağlaması ne bileyim söktürmesi yani yapması gereken neyse yapmasını anlıyorum. Olması gereken kesinlikle bu fakat "kardeşim neden cıft cıkıs" "kardeşim bunun ucu neden krom" "beni alakadar etmez ses varsa vardır" tarzı repliklerle görevini kötüye kullanan cahil cühela insanlardan nefret ediyorum.

Piyasadaki etiket arabalar belli onlardan birini görünce bi titreme geliyor kendilerine hemen alıyolar kenara

Bad-Fast
26-11-2018, 00:34
o zaman sattırmasınlar bari , bin lira ceza nedir , geçen deynekçi 14 yerinden adam bıçaklıyor ceza almıyor salıyorlar :) , artık aile spec. takılıyoruz gerçi egzoz falan yalan oldu bence :)

Dodoo
26-11-2018, 00:42
o zaman sattırmasınlar bari , bin lira ceza nedir , geçen deynekçi 14 yerinden adam bıçaklıyor ceza almıyor salıyorlar :) , artık aile spec. takılıyoruz gerçi egzoz falan yalan oldu bence :)

Sattırmasa verginin vergisini alamazlar. :)

Dayı
26-11-2018, 09:23
Daha önce de çok yazıldı çizildi. Satılan ürünleri tak arabana git pistte yarış veya trafiğe kapalı bir alanda. piste de arabanı çekici ile götür emniyet ona karışmıyor. Ama sokakta takamazsın diyor.

Mesele aslında sattırmasından ziyade çok övünülen Avrupa standartlarında olan trafik cezalarımız gibi diğer kuralları da Avrupa standartlarına çekmek. Almanya da tuv den geçmek zordur ama tuv den geçen araca ve parçaya polis ceza yazamaz.

Sport
26-11-2018, 09:35
1.002,00TL ceza (erken ödersen 750.00) + 200,00TL çekici + 15,00TL park ücreti
egoszu söktün orjinali taktın masrafını yazmıyorum 250,00TL muayene ücreti + egsoz emisyon pulu + yakalandığın egsozu geri taktın masrafı :)
aracı alıyorlar parka çekiyorlar normal prosedür eksozu ya orada sökeceksin yada eksozcuda diye söylediler. Tabi öyle olmadı tekrar aracı parkta çekiciye yükledi hemen ilk sağ ilk sol ara sokak indir aracı eyvallah dayı - bir daha yakalanma yiğenim yolun açık olsun.
+ ehliyete de ceza puanı yazıyorlar diye biliyorum.
benim merak ettiğim ikinci defa egsozdan yakalandık o zaman ne oluyor ?

XoR
26-11-2018, 09:37
Daha önce de çok yazıldı çizildi. Satılan ürünleri tak arabana git pistte yarış veya trafiğe kapalı bir alanda. piste de arabanı çekici ile götür emniyet ona karışmıyor. Ama sokakta takamazsın diyor.

Mesele aslında sattırmasından ziyade çok övünülen Avrupa standartlarında olan trafik cezalarımız gibi diğer kuralları da Avrupa standartlarına çekmek. Almanya da tuv den geçmek zordur ama tuv den geçen araca ve parçaya polis ceza yazamaz.

Firmalarda ürünlerini TUV onaylı olarak satıyor yurt dışında bkz. Miltek

Milltek Exhaust TUV / EC Approved Exhaust Systems (http://www.milltekexhaust.co.uk/tuv_ec_approved_exhausts.jsp)

Dayı
Şu ara yakalandığın ekzos u pek geri takamıyorsun, çünkü el koyuyorlar parkta.

SULTANOGLU
Almanya ya taşınalı 3 hafta oldu ve bu hafta artık 4. haftamıza girdik. tabi bu süreçte dedimki kendimi bir süre tutmam lazım sonra araba alırız ederz derken hooop 2. haftamızda cınıck gibi bir Mx-5 aldık. Eşiminde benimde hep almak istediği arabalradan biriydi. Neyse gel gelelim bu hafta sonu kaşıntım uttu dedimki Coilover alalım, sway bar alalım, rollbar alalım yürüyen olarak dolduralım güzel eğlencelik birey olsun :D parçaları buldum hepsine baktım içime bir kurt düştü dedim ulan burada elbet bir kural kanun vardır. Abi arabanıza taktığınız herşey için mutlaka ama mutlaka TÜV e gitmeniz gerekiyormuş. tüv bazen onaylamıyormuş. *** gibi aklıyormuşun. hatta aldın taktın kaza yaptın sigorta şirketi gördü ve o aracının kağıtlarında yazmıyor. kazayı ödemiyormuş. milletin burada genel kanısı arabaya bir parça mı alıcan git ilk Tüv e konuş sor ondan sonra git tak.

Hatta geçen gün şirketten birinin motosikletine taktığı aynadan problem yaşamış. Onunda geçmesi gerekiyormuş. dedim vay amk

Dayı
26-11-2018, 09:40
çekici de 200 tl olmuyor baya bir tutuyor. çünkü çekici seni önce parka getiriyor, sonra ekszoscuya götürüyor oradan muayene istasyonuna götürüyor.

bu arada ekzosuna da park da el koyuluyor.

normal uygulama ankara da bu

1.002,00TL ceza (erken ödersen 750.00) + 200,00TL çekici + 15,00TL park ücreti
egoszu söktün orjinali taktın masrafını yazmıyorum 250,00TL muayene ücreti + egsoz emisyon pulu + yakalandığın egsozu geri taktın masrafı :)
aracı alıyorlar parka çekiyorlar normal prosedür eksozu ya orada sökeceksin yada eksozcuda diye söylediler. Tabi öyle olmadı tekrar aracı parkta çekiciye yükledi hemen ilk sağ ilk sol ara sokak indir aracı eyvallah dayı - bir daha yakalanma yiğenim yolun açık olsun.
+ ehliyete de ceza puanı yazıyorlar diye biliyorum.
benim merak ettiğim ikinci defa egsozdan yakalandık o zaman ne oluyor ?

Dayı
26-11-2018, 09:43
genelde parçanın tuv onay numarası oluyor, internetten de bakıyorsun, varsa polis sana dokunmuyor. TUV onayı olmayan bir parça ise kontrol edin daha önce TUV test edip mi onay vermemiş. Test etmediyse götürüyorsunuz ve TUV e test ettiriyorsunuz, onay verirse takmak yine serbest.

Almanya ya taşınalı 3 hafta oldu ve bu hafta artık 4. haftamıza girdik. tabi bu süreçte dedimki kendimi bir süre tutmam lazım sonra araba alırız ederz derken hooop 2. haftamızda cınıck gibi bir Mx-5 aldık. Eşiminde benimde hep almak istediği arabalradan biriydi. Neyse gel gelelim bu hafta sonu kaşıntım uttu dedimki Coilover alalım, sway bar alalım, rollbar alalım yürüyen olarak dolduralım güzel eğlencelik birey olsun :D parçaları buldum hepsine baktım içime bir kurt düştü dedim ulan burada elbet bir kural kanun vardır. Abi arabanıza taktığınız herşey için mutlaka ama mutlaka TÜV e gitmeniz gerekiyormuş. tüv bazen onaylamıyormuş. *** gibi aklıyormuşun. hatta aldın taktın kaza yaptın sigorta şirketi gördü ve o aracının kağıtlarında yazmıyor. kazayı ödemiyormuş. milletin burada genel kanısı arabaya bir parça mı alıcan git ilk Tüv e konuş sor ondan sonra git tak.

Hatta geçen gün şirketten birinin motosikletine taktığı aynadan problem yaşamış. Onunda geçmesi gerekiyormuş. dedim vay amk

XoR
26-11-2018, 09:47
Ankara'da egzoz takmak yazılanlara bakılınca baya bi döt ister artık :D

Egzoz takana çekici seyahati bedava

SULTANOGLU
26-11-2018, 09:47
genelde parçanın tuv onay numarası oluyor, internetten de bakıyorsun, varsa polis sana dokunmuyor. TUV onayı olmayan bir parça ise kontrol edin daha önce TUV test edip mi onay vermemiş. Test etmediyse götürüyorsunuz ve TUV e test ettiriyorsunuz, onay verirse takmak yine serbest.

Abi valla sistemi çözmeye çalışıyorum iu an için tam hakim değilim. Forumlarda okuduğum ve insanların yorumları böyleydi. Eüer senin dediğin gibiyse iş okadar anlatıldığı kadar zor değil. Sadece bu durumda çokta abuk subuk bilinmeyen bir araba olmaması lazım. Baktığım parçaların Tüv onayı vardı ama tabi taktıktan sonra mutlaka ama mutlaka Tüv veya Dekra ya gitmemiz gerekiyormuş.

therev
26-11-2018, 09:51
Gecen sene ben ceza yemiştim aracı cekiciyle otoparka cektiler, dedilerki egzozu burda sokuceksin orjinalini takmasanda olur fotolarda görünmesin yeter dediler. otoparkta ki genç cocuklar yardımcı oldu 2 sokak öteyetamirciye götürdük arabayı orda söktürdük bunlar fotolarını çekti arabanın polise yoladı bende egzozu aldım göztepeye gittim göstermeye, girişte polis bu ne? dedi bende egzoz dedim onu içeri almayız git ağacın altına bırak dediler, bende teslim edicem dediğimde ne yapcaz biz senin egzozunu diyip saldılar. içerdeki polis tekrar otoparkı aradı söküldümü vs sordu onlarda evet diyince saldılar beni.

Saçma, artık modifiyeli araba dert sattım cztyi suzuki jimny aldım cadde de yanlıyarak cevirmeye girim 2 kere dönüp bakmadılar bile. doğru arabayı seçmek lazım.

maykee
26-11-2018, 10:05
tüv onayı falan hikaye..memurun insafına kalmışın...standart a45 amg ye egzosttan ceza yazıp trafikten men ettiler..araba tüvün anavatanından gelme hadi buyrun anlatın,memurda dinliyo emin olun..ülkede 600bin polis var beyler..600bin...bunların %75 inin iq ortalamanın altında..bunlarında %50 si ezik... yetki verirsen öttürür adamı..

Dayı
26-11-2018, 10:09
Evet, taktıktan sonra yine gidiyorsun, kontrol ediyorlar. Doğru takmışmısın, bir yerinde kaçak var mı vs vs .Kolay değil ama çok çok zor da değil. Türktüv gibi değil. Kulakla, parmakla ölçüm yapmıyorlar. Sınır 10 sa ve senin parçan veya araban 9.99 sa kalıyor

Abi valla sistemi çözmeye çalışıyorum iu an için tam hakim değilim. Forumlarda okuduğum ve insanların yorumları böyleydi. Eüer senin dediğin gibiyse iş okadar anlatıldığı kadar zor değil. Sadece bu durumda çokta abuk subuk bilinmeyen bir araba olmaması lazım. Baktığım parçaların Tüv onayı vardı ama tabi taktıktan sonra mutlaka ama mutlaka Tüv veya Dekra ya gitmemiz gerekiyormuş.

emreogut
26-11-2018, 10:30

aynen hocam olay aynı şekilde başımıza geldi artı olarak trafikten men edildi ses yok duman yok araçta sadece 4 çıkış egsoz var susturucu katalizör her şey üzerinde araç 1.6tdi golf..

denizhandinc
26-11-2018, 15:58
Ben bugün bizzat aracını egzosdan baglatan baska bir arkadasla gidip görüp ögrendim güncel prosedürü. Tek tek yazayım bilmeyene referans olsun

- Aracın egzosdan baglandı. İlgili uygulama noktasındaki en yakın trafik sube otoparkına arac cekiliyor.
- Yazılan ceza tutanagını alıp PTT yada Vergi Dairesine gidip cezayı ödüyosun( erken ödemede 751 lira)
- Ödeme makbuzunu alıp aracı nerde cektirdiysen o ilcenin emniyet müdürlügüne gidip makbuzu gösteriyosun
- Memur sana bir kagıt veriyor o kagıt ile aracın hangi otoparktaysa oraya gidip aracını alıyosun ve egzosunu yaptırmak icin en yakın sanayiye gidiyosun(prosedürde sanayiye cekici ile götürülecegi yazıyor ama cekici ve otopark parasını ödeyip arabayı otoparktan kendin alabiliyosun)
- Egzosunu standart spec yaptıktan sonra ister tuvturk ister yetkili özel egzos emisyoncusuna gidip emisyon ölcümü yaptırıyosun
- Egzos emisyonundan gectikten sonra gene aynı ilce emniyete gidip emisyon testi kagıdını memura gösterip meni kaldırtıyosun.

mhatch
26-11-2018, 16:06
Benim Başıma gelenide anlatayım
Geçen sene eylül ayında kızılayda aracım çekiciye yüklenip trafikten men edildi. Otoparka çekildi.
208 TL cezası vardı geçen sene aracı otoparktan çektirmeye gittim ceza kağıdıyla çekici parası ve otopark parası ödedim. Aracımı çekiciye yükleyip kendi egsozcularına götürüp 50 tlye kestiler aracı o şekilde aldım. Yeni egsoz taktırmaya gittim.
Tekrar egsoz emisyon ölçümü yapılması gerektiği için tüvtürke gidip emisyon yaptırdım. trafik şubeye gidip onaylattım.
Yeni saçma birşey çıkartmışlar egsozdan ceza yediğinde çevre ve şehircilik bakanlığından da 2543 TL ceza tebligatı geldi yaklaşık 3-4 ay sonra. Dikkat etmenizi öneririm acımıyorlar.

denizhandinc
26-11-2018, 16:28
Geçen sene eylül ayında kızılayda aracım çekiciye yüklenip trafikten men edildi. Otoparka çekildi.
208 TL cezası vardı geçen sene aracı otoparktan çektirmeye gittim ceza kağıdıyla çekici parası ve otopark parası ödedim. Aracımı çekiciye yükleyip kendi egsozcularına götürüp 50 tlye kestiler aracı o şekilde aldım. Yeni egsoz taktırmaya gittim.
Tekrar egsoz emisyon ölçümü yapılması gerektiği için tüvtürke gidip emisyon yaptırdım. trafik şubeye gidip onaylattım.
Yeni saçma birşey çıkartmışlar egsozdan ceza yediğinde çevre ve şehircilik bakanlığından da 2543 TL ceza tebligatı geldi yaklaşık 3-4 ay sonra. Dikkat etmenizi öneririm acımıyorlar.

30. maddeden ceza yazılırsa o 2500 lük ceza geliyormus sanırım. Benim bugün gördügüm 32. maddeydi. Bilgisi olan var mı bu konuda?

mikelazi
26-11-2018, 16:41
106 yı sattığımdan beri polis hiç durdurmuyor.

Dayı
26-11-2018, 16:49
Hangi şehir?

Ben bugün bizzat aracını egzosdan baglatan baska bir arkadasla gidip görüp ögrendim güncel prosedürü. Tek tek yazayım bilmeyene referans olsun

- Aracın egzosdan baglandı. İlgili uygulama noktasındaki en yakın trafik sube otoparkına arac cekiliyor.
- Yazılan ceza tutanagını alıp PTT yada Vergi Dairesine gidip cezayı ödüyosun( erken ödemede 751 lira)
- Ödeme makbuzunu alıp aracı nerde cektirdiysen o ilcenin emniyet müdürlügüne gidip makbuzu gösteriyosun
- Memur sana bir kagıt veriyor o kagıt ile aracın hangi otoparktaysa oraya gidip aracını alıyosun ve egzosunu yaptırmak icin en yakın sanayiye gidiyosun(prosedürde sanayiye cekici ile götürülecegi yazıyor ama cekici ve otopark parasını ödeyip arabayı otoparktan kendin alabiliyosun)
- Egzosunu standart spec yaptıktan sonra ister tuvturk ister yetkili özel egzos emisyoncusuna gidip emisyon ölcümü yaptırıyosun
- Egzos emisyonundan gectikten sonra gene aynı ilce emniyete gidip emisyon testi kagıdını memura gösterip meni kaldırtıyosun.

Dayı
26-11-2018, 16:50
Bildiğim kadarı ile parka çekildiğiniz de ekzos muayenesi yoksa geliyor 2500kusur lira ceza. Ama tam emin değilim :-)

denizhandinc
26-11-2018, 16:55
Hangi şehir?

Istanbul Büyükcekmece

Dayı
26-11-2018, 17:13
Şu anda her ilde uygulama farklı, valilik kararına bağlı, benim aktardığım uygulama ki 1-2 kişi daha aynı uygulama ile karşılaştığını söyledi Ankara için geçerli. Sizin aktardığınız da İstanbul için geçerli.

Istanbul Büyükcekmece

ErkanCanS
26-11-2018, 17:38
Şu anda her ilde uygulama farklı, valilik kararına bağlı, benim aktardığım uygulama ki 1-2 kişi daha aynı uygulama ile karşılaştığını söyledi Ankara için geçerli. Sizin aktardığınız da İstanbul için geçerli.

Büyükçekmece İstanbul için geçerli olmayabilir. :D

denizhandinc
26-11-2018, 18:40

2500 u İstanbulda yiyen yada duyan gören bir arkadas varsa uyandırsın bizi bekliyoruz :D

Dayı
26-11-2018, 19:40
2500 den kastettiğin çevre bakanlığı cezası ise Hızlı ve Kolay Resim Paylaşımı - resim yukle - resim paylaş - Hızlı Resim (https://hizliresim.com/Rr6MJZ)

boyutta hata varsa admin ler başta olmak üzere herkes ten özür dilerim

2500 u İstanbulda yiyen yada duyan gören bir arkadas varsa uyandırsın bizi bekliyoruz :D

denizhandinc
26-11-2018, 19:50
2500 den kastettiğin çevre bakanlığı cezası ise Hızlı ve Kolay Resim Paylaşımı - resim yukle - resim paylaş - Hızlı Resim (https://hizliresim.com/Rr6MJZ)

boyutta hata varsa admin ler başta olmak üzere herkes ten özür dilerim

Evet bahsettigim bu. İnternette okudugum kadarıyla bu ceza genelde Ankarada yazılıyor ve 30/1-B den baglanan dumanlı araclara yazılıyor. Varsa baska bilgisi olsan yazarsa seviniriz

Grimlord
26-11-2018, 19:53
Evet bahsettigim bu. İnternette okudugum kadarıyla bu ceza genelde Ankarada yazılıyor ve 30/1-B den baglanan dumanlı araclara yazılıyor. Varsa baska bilgisi olsan yazarsa seviniriz

Sadece dumanlı araçlar için değil, egzozu öten her araç için yazılıyor. Otoparka çekilmesi yeterli çoğu zaman, arkadaşım 106 gti ile yedi bu cezayı. İtiraz etti, hala cevap yok.

Dayı
26-11-2018, 19:57
benim evin köşede haftada 2 gün polis ve çevre bakanlığı araçları çevirme yapıyor. çevre bakanlığı pula bakıyor, ekzos emisyon pulu olmaya her araca 2543 lira ….. bu valilik kararı değil, 2872 sayılı kanun o Yüzden ankara İstanbul ayrımı yok. Ama dağıtım ankara dan olunca ***** tebligatlar geç dağılıyor ülkeye.

denizhandinc
26-11-2018, 20:35
Sadece dumanlı araçlar için değil, egzozu öten her araç için yazılıyor. Otoparka çekilmesi yeterli çoğu zaman, arkadaşım 106 gti ile yedi bu cezayı. İtiraz etti, hala cevap yok.

Her araca degil sistemde egzos muayenen yoksa yaziliyormus. Muhtemelen senin arkadasinda egzos muayenesi yoktu yada tarihi gecik durumdaydi

Grimlord
26-11-2018, 20:40
Her araca degil sistemde egzos muayenen yoksa yaziliyormus. Muhtemelen senin arkadasinda egzos muayenesi yoktu yada tarihi gecik durumdaydi

Egzoz pulunun bitimine 3 ay falan vardı, anlamsız yere bu ceza da geldi ama. Gerçekten kim neye göre yazıyor anlaşılmıyor

Aranel Ciryatan
26-11-2018, 20:57
2500 TL olan egzoz cezaları eski sistem ile egzoz pulu almış olanlara geliyor. Bilginize. Daha önce bu konu konuşulmuştu.

denizhandinc
26-11-2018, 21:04
2500 TL olan egzoz cezaları eski sistem ile egzoz pulu almış olanlara geliyor. Bilginize. Daha önce bu konu konuşulmuştu.

eski sistem ne ustacım? yeni sistem dediginiz sey 1 ocak 2018 den beri egzos emisyon ruhsatı kagıt olarak verilmiyor sisteme düsüyor E-Devletten takip ediyosun. E 2017 nin icinde emisyon yaptıran adamın 2019 a gecerliligi var o ne olacak?

mhatch
26-11-2018, 22:03
Benim cezayı yediğimde pulum daha yeniydi muayanede yeniydi ve ben bu cezayı warex var diye yemiştim. Gerçi araç 1 haftalıktı her ne kadar değiştiricem desemde adam değiştireceğim günün önceki gününde yazdı bana cezayı sağlık olsun :D çok sövmüştüm kendilerine.

Dayı
26-11-2018, 23:31
Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü açıklaması; , egzoz gazı emisyonu denetimlerinin önemine değinerek, "Egzoz emisyon ölçümü yaptırılmadığının veya süresi içerisinde yenilenmediğinin tespit edilmesi durumunda bin 206 TL, standartlara aykırı emisyona sebep olduğunun tespit edilmesi durumunda 2 bin 423 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Egzoz pulunun bitimine 3 ay falan vardı, anlamsız yere bu ceza da geldi ama. Gerçekten kim neye göre yazıyor anlaşılmıyor

Grimlord
27-11-2018, 00:09
Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü açıklaması; , egzoz gazı emisyonu denetimlerinin önemine değinerek, "Egzoz emisyon ölçümü yaptırılmadığının veya süresi içerisinde yenilenmediğinin tespit edilmesi durumunda bin 206 TL, standartlara aykırı emisyona sebep olduğunun tespit edilmesi durumunda 2 bin 423 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Arkadaşıma kesilen cezanın emisyon ile alakası yok, üstelik ceza tutarı da 2910 lira, üstüne de gürültü araç kullanmak diyerek 235 lira daha kestiler :)
Egzoz muayenesi ve araç muayenesi vardı. Araç 106 gti, HKS egzoz vardı. (silencer takılı halde kesildi, ceza tarihi de 19 mart 2018.)

MAddesini de paylaşayım , Çevre ve Orman Bakanlığı, ÇEVRESEL GÜRÜLTÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ

Madde 26 - c) Susturucu veya ses giderici diğer parçaları olmadan bir motorlu kara taşıtı çalıştırılamaz veya çalışmasına sebep olunmaz, bakım onarım veya diğer değiştirme amacı dışında bir motorlu araç veya motosiklet üzerindeki susturucu veya ses giderici parça çıkarılamaz, çalışamaz hale getirilemez, Motorlu Araçların Sesli İkaz Cihazları ve Bunların Takılması ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliğine uyulur, tip onayı verilen sesli ikaz cihazlarında (korna) değişiklik yapılamaz.

Dayı
27-11-2018, 01:25
Doğrudur, sonuçta ekzos. 1 an nedense sesi unutup komple emisyona takıldım. benim gönderdiğim resimde ki ceza da ses olabilir. Haklısın

Arkadaşıma kesilen cezanın emisyon ile alakası yok, üstelik ceza tutarı da 2910 lira, üstüne de gürültü araç kullanmak diyerek 235 lira daha kestiler :)
Egzoz muayenesi ve araç muayenesi vardı. Araç 106 gti, HKS egzoz vardı. (silencer takılı halde kesildi, ceza tarihi de 19 mart 2018.)

MAddesini de paylaşayım , Çevre ve Orman Bakanlığı, ÇEVRESEL GÜRÜLTÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ

Madde 26 - c) Susturucu veya ses giderici diğer parçaları olmadan bir motorlu kara taşıtı çalıştırılamaz veya çalışmasına sebep olunmaz, bakım onarım veya diğer değiştirme amacı dışında bir motorlu araç veya motosiklet üzerindeki susturucu veya ses giderici parça çıkarılamaz, çalışamaz hale getirilemez, Motorlu Araçların Sesli İkaz Cihazları ve Bunların Takılması ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliğine uyulur, tip onayı verilen sesli ikaz cihazlarında (korna) değişiklik yapılamaz.

Vuh
27-11-2018, 09:11
Önceki sayfalarda bağlanan aracın egzozuna el konulduğu yazılmış. Böyle bir dünya yok gerekirse çirkeflik yaparak egzozunuzu alın, polis de polisliğini bilsin eşkiyalığın lüzumu yok. Başımdan benzer bir olay geçti yazın, ona dayanarak konuşuyorum, el koyma hakları yok diye biliyorum.

Dayı
27-11-2018, 10:27
Ben de sizinle aynı düşüncedeyim, haklarının olmadığını düşünüyorum. Fakat onlar da şunu söylüyorlar; ekzosunuz sesli bu yüzden ceza yazarken suç unsuru olan alete el koyma yetkimiz vardır diyorlar, kanun maddesini de cama asmışlar zaten, altına da itiraz mercii burası değil yetkili mahkemelerdir diye 2nci bir yazı asmışlar.

yine belirteyim herhangi bir inat içinde değilim. bende sizin gibi düşünüyorum lakin uygulama bu şekilde

Önceki sayfalarda bağlanan aracın egzozuna el konulduğu yazılmış. Böyle bir dünya yok gerekirse çirkeflik yaparak egzozunuzu alın, polis de polisliğini bilsin eşkiyalığın lüzumu yok. Başımdan benzer bir olay geçti yazın, ona dayanarak konuşuyorum, el koyma hakları yok diye biliyorum.

XoR
27-11-2018, 10:30
Yakında narkotik ekipleri misali egzozları masaya koyup fotoğraf da yayınlarlar :D

Patisever
27-11-2018, 10:33
her türlü men ve motor işleme işlerini hallederim arkadaşlar

denizhandinc
27-11-2018, 10:33
Egzosa isterlerse el koyarlar ama genelde ceza yazıp aracı cektiriyorlar. Egzosa el koyalım diye ugrasan yok. Git egzosunu düzelt emisyon yaptır getir diyor. Sonra bi daha gidip eski egzosunu yaptır istersen bidaha yakalanırsan gene patlarsın

by_hayali
27-11-2018, 10:38
:D XoR

https://cdn1.ntv.com.tr/gorsel/turkiye/polisten-egzoz-operasyonu/polisten-egzoz-operasyonu,8bofvV6ErUKfzBUHrJz4ZA.jpg?w=960&mode=max&v=20141125173204000

XoR
27-11-2018, 10:46
Oha yapmışlar bile :D :D baskında lav silahı, ak47 falan yakaladılar sanki

JANJ@N
27-11-2018, 10:56
egzoslar da erik gibiymiş :D

altugkocer
27-11-2018, 11:03
Yakında narkotik ekipleri misali egzozları masaya koyup fotoğraf da yayınlarlar :D

http://i67.tinypic.com/29kxso8.jpg

http://i64.tinypic.com/15ogdhg.jpg

http://i66.tinypic.com/2505po3.jpg

XoR
27-11-2018, 11:05
Ohaaaa :D egzoz müzesi

altugkocer
27-11-2018, 11:09
/// Emniyet Tuning & Garage ///

Vuh
27-11-2018, 11:12
Ben de sizinle aynı düşüncedeyim, haklarının olmadığını düşünüyorum. Fakat onlar da şunu söylüyorlar; ekzosunuz sesli bu yüzden ceza yazarken suç unsuru olan alete el koyma yetkimiz vardır diyorlar, kanun maddesini de cama asmışlar zaten, altına da itiraz mercii burası değil yetkili mahkemelerdir diye 2nci bir yazı asmışlar.

yine belirteyim herhangi bir inat içinde değilim. bende sizin gibi düşünüyorum lakin uygulama bu şekilde

Gerçekten durum buysa çok korkunç. Ben ceza yediğimde toplu olarak yemiştik, tartışma yaşanmıştı egzozumuzu verin falan diye. Polis memuru kendisi söylemişti ordaki yetkiliye, bunlara el koymayın bizim böyle bir yetkimiz yok diye. Sonra bize dönüp alın alın taktırın bi daha ceza yazalım diye bağırıp gitmişti :D

Dayı
27-11-2018, 16:15
Sizlere resmi bir belgeden 3-5 kelimesini copy paste edeyim, gerisini varın siz düşünün :-)

Egzozu teknik standartlara uygun olmakla birlikte, çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran araçlar ……………………… derhal trafikten men edilecektir.

Sport
28-11-2018, 10:20
eksozdan ikinci defa yakalanırsak ne işlem oluyor acaba bilen var mı ?

b.arica
28-11-2018, 10:33
Sizlere resmi bir belgeden 3-5 kelimesini copy paste edeyim, gerisini varın siz düşünün :-)

Egzozu teknik standartlara uygun olmakla birlikte, çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran araçlar ……………………… derhal trafikten men edilecektir.

Ferrari'ler de dahil mi acaba. :)

Dayı
28-11-2018, 11:00
Mahkeme itirazını reddetti, Ferrari’sini hediye edecek - Son dakika haberler (https://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/mahkeme-itirazini-reddetti-ferrarisini-hediye-edecek-2116933/)

Ferrari'ler de dahil mi acaba. :)

Volkann
28-11-2018, 11:10
Mahkeme itirazını reddetti, Ferrari’sini hediye edecek - Son dakika haberler (https://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/mahkeme-itirazini-reddetti-ferrarisini-hediye-edecek-2116933/)

FK2 nin orjinal kanadına yazanlara ne demeli ?

yusufcan_k
28-11-2018, 11:43
Ankara'da Trafik on Instagram: “Ehliyetsiz arac kullanırken cevirmeye giren kadın.. Ustelik oğretmenmiş kendisi ne yaptığını anlamadık.. yorum sizin ! ankaradasondakika” (https://www.instagram.com/p/Bqt9OUUhMqL/)

Ablayada egzozdan yazmalıydılar bence :D

GokhanRS
28-11-2018, 12:13
Ankara'da Trafik on Instagram: “Ehliyetsiz arac kullanırken cevirmeye giren kadın.. Ustelik oğretmenmiş kendisi ne yaptığını anlamadık.. yorum sizin ! ankaradasondakika” (https://www.instagram.com/p/Bqt9OUUhMqL/)

lan ne manyaklar var ya. bunlara emanet bizim çocuklar :) gülüyorum ağlanacak halimize. memlekette deli sayısında amma patlama yaşandı yahu.

denizhandinc
28-11-2018, 12:46

usta bu nedir Allahını seversen. Nasıl sonuclandı acaba

-ER-
28-11-2018, 13:14
TÜRKİYEde hiç desibel ölçen trafik polisi gördünüz mü ?

Merak ettim şu yabancı ülkelerdeki gibi mesela Almanya da var bu uygulama amerikada var.

T.C.kanunlarındada var desibel sınırı hatta kanunda nasıl ölçüleceği de belirtilmiş ama uygulama ?

XoR
28-11-2018, 13:22

Yüksek sesle ötmekten bağlanmış olabilirler hocamı :D

b.arica
28-11-2018, 13:34

Ne küfür etsem ne desem az. Allah bunları bildiği yapsın. Ülkenin yarısını ateist / deist yaptılar, büyük kısmına da polisten askerden nefret ettirdiler..

drago
28-11-2018, 14:33
Geçen sene Ankara'da orjinal egsozlu 106'yı aldı

Keseceğim diye de tutturdu otoparkta, yahu saçmalamayın zaten orjinal eksoza ceza yazdınız bu sistemin neresini keseceğiz diye soruyorum

Bana kesecek bir şey lazım, fotoğraflamam lazım dedi :D

Sonuç: Egsozun ucunu kesti aldı bi tutam, yok yere orjinal eksoz aramaktan kurtulduk en azından

Ali Arda Perk
14-01-2019, 14:06
Merhaba,

Cumartesi gecesi saat 21:30 civarında kendisini Trafik Denetleme Şube Müdürü olarak tanıtan ve sivil plakalı bir arabadan inen polis, orta şeritte önümü kesip durdurdu.

Arabanı egzozdan bağlayacağım hiç boşuna mücadele etme dedi. Ekip çağırdı ve 32/3'ten arabayı bağladılar.

İzmir'i bilenler için söyleyeyim, Çankaya'dan arabayı Pınarbaşı'na çektiler. Gece 1'i geçiyordu arabayı bırakıp çıktım Yediemin'e.

Bu sabah trafik şubeye gittim, aracı çıkaracak kağıdı ve ruhsatı bana verdiler. Bir memurda yan tarafta deftere işledi. Bana TÜV'e gidip göstereceksin dedi. Tekrar muayene mi dedim, hayır egzozu göstereceksin dedi.

E-Devlet'ten bakıyorum, arabanın üzerinde men yok. Muayene de devam ediyor. Trafik cezası da 2 gün olmasına karşın baktığımda çıkıyor.

Şimdi ben ne yapacağım, bu konuda bilgisi olan var mı?

denizhandinc
14-01-2019, 15:02
Merhaba,

Cumartesi gecesi saat 21:30 civarında kendisini Trafik Denetleme Şube Müdürü olarak tanıtan ve sivil plakalı bir arabadan inen polis, orta şeritte önümü kesip durdurdu.

Arabanı egzozdan bağlayacağım hiç boşuna mücadele etme dedi. Ekip çağırdı ve 32/3'ten arabayı bağladılar.

İzmir'i bilenler için söyleyeyim, Çankaya'dan arabayı Pınarbaşı'na çektiler. Gece 1'i geçiyordu arabayı bırakıp çıktım Yediemin'e.

Bu sabah trafik şubeye gittim, aracı çıkaracak kağıdı ve ruhsatı bana verdiler. Bir memurda yan tarafta deftere işledi. Bana TÜV'e gidip göstereceksin dedi. Tekrar muayene mi dedim, hayır egzozu göstereceksin dedi.

E-Devlet'ten bakıyorum, arabanın üzerinde men yok. Muayene de devam ediyor. Trafik cezası da 2 gün olmasına karşın baktığımda çıkıyor.

Şimdi ben ne yapacağım, bu konuda bilgisi olan var mı?

Muayenen devam etsin etmesin farketmez. Sen önce arabayı otoparktan alıyosun sonra sanayiye gidip egzosunu normale ceviriyosun sonra dısarda yetkili bir emisyoncuda emisyon ölcümü yaptırıp o kagıtla emniyete gidip meni kaldırtıyosun bu kadar. Tekrar emisyona girmenin sebebi polislerin egzozu yaptırıp yaptırmadıgını anlamaları icin

Black_Eagle
14-01-2019, 15:35
Benim de plakaya 30/1-b den ceza yazılmış. İnternetten baktım sanırım egzostan ama durdurmadıkları için men görünmüyor trafikten. Sonradan men falan çıkar mı yoksa durdurmaları mı gerekiyordu men etmek için

denizhandinc
14-01-2019, 21:48
Benim de plakaya 30/1-b den ceza yazılmış. İnternetten baktım sanırım egzostan ama durdurmadıkları için men görünmüyor trafikten. Sonradan men falan çıkar mı yoksa durdurmaları mı gerekiyordu men etmek için

duman atıyo mu arac

Black_Eagle
14-01-2019, 22:04
duman atıyo mu arac
Hayır atmıyor ama ses yüksek

marikan
15-01-2019, 09:31
Ferrari sahibi şu durumda sonuna kadar haklı ama şöyle de garip bir durum var.
Sen aracına sonradan egzos takarsan “yüksek sesten” ceza yiyorsun. Ama o aracınki orjinal diye böyle bir ceza uygun olmuyor.
Sonuç olarak ikisi de gürültü kirliliği yapıyor mu? Evet yapıyor.
Ya kimseye yazmayacaksın. (Bu da olmaz.) ya da orjinal sonradan ayırt etmeyeceksin. (Amaç gürültü kirliliği ise)

207_TR
24-01-2019, 00:18
Tüv muayenesinde egzoz pulu olmaması artık hafif kusur diye okudum. Bilgisi olan var mı?

300E
24-01-2019, 01:18
Tüv muayenesinde egzoz pulu olmaması artık hafif kusur diye okudum. Bilgisi olan var mı?

Geri ağır kusura çevirdiler salı günü