PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 407 1.6 hdi sorun

c@n
25-11-2018, 20:56
Arkadaşlar merhaba;

2007 model 1.6 hdi 407 aracımda sinir bozucu bi sorun var. Araç soğukken hiç bir sıkıntı yok. Taviri caiz se roket gibi gidiyor. Ne zaman ki 90 derece ve az üstüne çıktığı an,sanki araç turbosuz gibi inanılmaz bir çekiş düşüklüğü oluyor. Dün sanayide usta egr dedi ve iptal etti mekanik olarak. Sorun yine devam ediyor.hava akış metre soketi söküldü yine aynı. Başına gelen ya da sorunun nerden olabileceğini bilen var mı?

qulozet
25-11-2018, 21:03
Eski aracımda iki adet ısı sensörü vardı. Biri kadrandaki ibreye bağlı idi, ötekisi direk obd'ye bağlı idi. Kadrana bilgi verem sensör 90 derece vb. gösterirken, obd'den cihazla okuduğumuzda daha farklı atıyorum 20 derece gibi değerler okumuştuk. Sizin araçta nasıldır bilmiyorum ama biz bu sayede bikaç sıkıntımızı çözmüştük.

c@n
25-11-2018, 21:07
Dün usta ile obd cihazına bağlı gezdik. Gösterge ike pc deki ısı değeri aynı gösteriyor
Eski aracımda iki adet ısı sensörü vardı. Biri kadrandaki ibreye bağlı idi, ötekisi direk obd'ye bağlı idi. Kadrana bilgi verem sensör 90 derece vb. gösterirken, obd'den cihazla okuduğumuzda daha farklı atıyorum 20 derece gibi değerler okumuştuk. Sizin araçta nasıldır bilmiyorum ama biz bu sayede bikaç sıkıntımızı çözmüştük.

220T
25-11-2018, 21:30
Pompa basıncı kontrol edildi mi?

c@n
25-11-2018, 21:39
Pompa basıncı kontrol edilmedi. Obd cihazıyla sadece turbo basınç be motor sıcaklığı test edildi. Bilmediğimden soruyorum soğukken pompa basıncı normal araç ısınıca düşer mi?
Pompa basıncı kontrol edildi mi?

220T
25-11-2018, 21:47
Pompa basıncı kontrol edilmedi. Obd cihazıyla sadece turbo basınç be motor sıcaklığı test edildi. Bilmediğimden soruyorum soğukken pompa basıncı normal araç ısınıca düşer mi?

Yok öyle değil.Lakin gereken basınçla yakıt gönderilemezse araç gitmez.Araç yeni çalıştığında zaten zengin yürüdüğü için soğukken fark edilmeyen durum ısınınca belli ediyor olabilir.

c@n
25-11-2018, 22:30
Yok öyle değil.Lakin gereken basınçla yakıt gönderilemezse araç gitmez.Araç yeni çalıştığında zaten zengin yürüdüğü için soğukken fark edilmeyen durum ısınınca belli ediyor olabilir.teşekkür ederim. Bide onu deneyelim

Berkan
25-11-2018, 23:48
Yazilimsal etmedinizmi egryi

c@n
26-11-2018, 08:05
Yazilimsal etmedinizmi egryi

yazılımsal olarak edilmedi galiba.sadece mekanik parça körlendi diye biliyorum.

VTEC®
26-11-2018, 12:40

Kesinlikle 1. seçenek termostatını değiştir, iyi bile deseler sıfır orjinalle değiştir.
2. olarak egr kör tapa yaptığından şuan beyine arıza yaktırıyor 1 kere arıza yakar sonra söner ekranda görmezsiniz ama hafızada arıza olarak kalır.
3. olarak hava akış metrenizi sökün, motorunuz ısındığında, soketlidir, o şekilde aracınızı deneyin kullanın, eğer değişirse araç hızlanırsa akışmetrede bozuktur.
akışmetre maliyetli bir parça onun fişini çekin, ve egr yi iptal ettirirken yazılımcıdan akışmetre ile ilgili iptalide isteyin hallederler.

Kendi aracımda behsettiğiniz herşeyi yaşadım (307 1.6 HDİ aracım) çözümü bu şuan sıkıntısız kullanıyorum.

c@n
26-11-2018, 16:50
Kesinlikle 1. seçenek termostatını değiştir, iyi bile deseler sıfır orjinalle değiştir.
2. olarak egr kör tapa yaptığından şuan beyine arıza yaktırıyor 1 kere arıza yakar sonra söner ekranda görmezsiniz ama hafızada arıza olarak kalır.
3. olarak hava akış metrenizi sökün, motorunuz ısındığında, soketlidir, o şekilde aracınızı deneyin kullanın, eğer değişirse araç hızlanırsa akışmetrede bozuktur.
akışmetre maliyetli bir parça onun fişini çekin, ve egr yi iptal ettirirken yazılımcıdan akışmetre ile ilgili iptalide isteyin hallederler.

Kendi aracımda behsettiğiniz herşeyi yaşadım (307 1.6 HDİ aracım) çözümü bu şuan sıkıntısız kullanıyorum.

Termostat sıfır değişti baskı balata değişirken kurban bayramı öncesi.Değişmeden önce de aynıydı.

Hava akışmetre sökülüp denendi obd cihazı ile takılıp denendi yine aynı maksimum 1400 civarı bar da kalıyo turbo.

Dedğinizden anladığım kadarı ile yazılımsal olarak da hem egr yi hem akışmetre iptalini yaptırırsam sorun çözülecek? Doğru mu anladım ?

Berkan
26-11-2018, 16:52

O islem tek basina yetmiyor ki 10.mesajda gayet net aciklanmis ;)