PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 HDI Mavi Duman

RSX
16-12-2018, 00:21
Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 2000 km önce 2011 1.4 hdi 68 hp aracıma dp sonrası yazılım yaptırdım son susturucuyu iptal ettirdim. Havalar 7 8 dereceye düştü son iptalinden de sonra ilk çalıştırmada 4 5 saniye silkeleme sonrası koku farkettim. Sonrasında aracı ilk çalıştırmada kontrol ettim marsa basınca mavi duman atıyor 20 30 sn sonra kesiyor araba ısınınca sadece ara gaz verirken ve deviri rolantide sabitleyince mavi duman atıyor. Şuan memlekette değilim görev yaptığım bir doğu ilindeyim. Turboda bariz ötme yok, yağ, su eksiltme yok. Aracım 80 binde bu kmde subap lastiklerinden kacırır mı sanmıyorum. Yağ kapağını ve yağ çubuğunu çekince üfleme duman atma yok. Bu mavi duman neyden kaynaklanır bilgisi olanlar paylaşabilir mi ? Benim aklıma yazılım ve avans değerleri geliyor yada enjektörler işiyor diyecem ama mavi duman atar mı o zaman ?

MertSerhanÖ.
16-12-2018, 02:08
enjektör vs olsa siyah atar.
bence turbo.üfleme olması gerekmez kartuşuna vs bakılması lazım.Turboya giden bi boruyu sökün içinde yağ varmı bakın.

orka
16-12-2018, 09:14
son susturucuyu geri takın mutlu edecektir sizi. :)

turboman
16-12-2018, 09:25
Anlattığına göre subap lastiği görünüyor motor bekledikçe aşşağı yanma odasına yağ indiriyor muhtamelen turbo olsa yüke bindiğinde dumanı verir bide yağımız araca uygun değilsede yapabilir

RSX
16-12-2018, 14:16
Anlattığına göre subap lastiği görünüyor motor bekledikçe aşşağı yanma odasına yağ indiriyor muhtamelen turbo olsa yüke bindiğinde dumanı verir bide yağımız araca uygun değilsede yapabilir

subap lastiği olsa yağ kapağını açtığımızda da yukarı duman göndermesi gerekmez mi ? birde sadece ilk çalıştırmada mavi duman atması lazım. Bende rolantideyken ve deviri 2000 3000 sabitlediğimde de geliyor.

son susturucuyu geri takın mutlu edecektir sizi. :)

Geçiçi çözümleri ve sorunların üzerini kapatmayı sevmem :)

enjektör vs olsa siyah atar.
bence turbo.üfleme olması gerekmez kartuşuna vs bakılması lazım.Turboya giden bi boruyu sökün içinde yağ varmı bakın.

Emmeye giden boruda olması gereken kadar yağ var fazlası yok baktım

orka
16-12-2018, 16:03
subap lastiği olsa yağ kapağını açtığımızda da yukarı duman göndermesi gerekmez mi ? birde sadece ilk çalıştırmada mavi duman atması lazım. Bende rolantideyken ve deviri 2000 3000 sabitlediğimde de geliyor.

Geçiçi çözümleri ve sorunların üzerini kapatmayı sevmem :)

Emmeye giden boruda olması gereken kadar yağ var fazlası yok baktım

Top speedin iyilesir alt devrinde iyilesir. Denendi

RSX
29-12-2018, 20:57
SORUN ÇÖZÜLDÜ: maf sensörünü würth motor temizleyiciyle temizlemiştim 1 ay önce, o bozmuş. Maf sensörünün soketini çıkarınca beyaz duman atmıyor.

R.I.P
01-01-2019, 15:01
Eski 1.3cdti corsada da yaşamıştım. Yetkili serviste enjektör turbo değiştirip denendi sübap lastiklerinden olduğu tespit edilmişti ilk marşta ve düşük devirde ara gazlarda hafif mavi duman atıyordu. Eksiltme yoktu servis üst kapak revizyonuna gerek yok dediği için eski enjektör ve turboyu takıp devam etmiştim

fuatozkan
02-01-2019, 16:27
SORUN ÇÖZÜLDÜ: maf sensörünü würth motor temizleyiciyle temizlemiştim 1 ay önce, o bozmuş. Maf sensörünün soketini çıkarınca beyaz duman atmıyor.

2 defa yaşadım orijinal alıp yine yaşamamak için yazılımla iptal edicem.

RSX
03-01-2019, 00:40
2 defa yaşadım orijinal alıp yine yaşamamak için yazılımla iptal edicem.

Mafın soketini çekince aşırı siyah duman atıyor bende, birde 2 3 4 kesiciyle gazlarsam arac korumaya alıp stop ediyor. Yağsız kontak spreyi ile temizledim. Sadece rolantide çalıştırarak denedim düzeldi gibi. Biraz böyle binip denicem sonucu paylasırım seninle.

fuatozkan
03-01-2019, 10:19
Mafın soketini çekince aşırı siyah duman atıyor bende, birde 2 3 4 kesiciyle gazlarsam arac korumaya alıp stop ediyor. Yağsız kontak spreyi ile temizledim. Sadece rolantide çalıştırarak denedim düzeldi gibi. Biraz böyle binip denicem sonucu paylasırım seninle.

duman tonu açılıyor en sonunda akış komple cort duman az ve zorlayınca açık renkli çıkıyor bende bozulduğu zaman.

Biraz yakıt ve duman artar dediler ama olsun hiç olmazsa onun sıkıntısını yaşamam dumanı takip etmem arkamdan :D

E46
06-01-2019, 10:33
Bu tip durumlarda hep şu atasözü gelir aklima. "Çalışıyorsa tamir etme bozarsın" bunu bazen bende yapiyorum :)

RSX
13-01-2019, 23:58
Sorun sanırım akışmetreden değil. İlk çalıştırınca beyaz duman devam ediyor araba ısınana kadar. Arıza kaydına baktım bujilerde yüksek gerilim fln diyor. Ben onu kızdırma bujilerine yordum. Acaba bu skntıyı kızdırma bujisi yapar mı ? Kızdırma bujisi olsa araç sadece ilk çalışana kadar yapar ama bu bendeki durum videolardaki gibi. Enjektör mü işiyor acaba

Akışmetre soketi sökükken

https://www.youtube.com/watch?v=oBSB9HLMy6M&feature=youtu.be

Takılıyken

https://www.youtube.com/watch?v=z-UnKiKE32I&feature=youtu.be

turkishpower
14-01-2019, 07:17
bujilerde yüksek gerilim diyorsa bozuk kızdırma bujisi vardır.kontağı 4,5 defa aç kapa yap marş yapmadan önce marş yapınca duman azalırsa yada giderse sorun ondandır