PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : araç bağlama

olcay_bora
03-01-2009, 16:11
arabanın önünde plaka olmaması veya muayenesiz olması bağlanmasıne sebebiyet verir mi? yoksa ceza yazıp gönderir mi?

STP
03-01-2009, 16:14
normalde arac baglamak ılk safhadakı ıs deıl ama polısler kafalarına gore takılıyolar baglıyolar...

McS_R53
03-01-2009, 16:14
muaynesiz olunca baglanıyor diye biliyorum

BLuEBoY
03-01-2009, 16:16
geçende bi abimizi çevirmiş polis muayenesi olmadığı için bi kağıt yazmış vermiş üstündede yazan 1hafta içerisinde muayene yapılmazsa trafıkden men edılır falan fılandı bende anlamadım noldugunu :S

Almanci Tane-R
03-01-2009, 16:23
plakadan zor ama vizesi yoksa bağlayabiliryorlar

eser
03-01-2009, 16:24
muayene yoksa bağlar plaka içinde ceza yazar

Berkan
03-01-2009, 16:42
biraz polisin insafına kalmıs o cogu arkadasım ne egozodan ne plakadan cevrilmedi bile
diger bi arkadasım yeni yaptırdıgı filminden 2 kere ceza yedi :D

barutçu
03-01-2009, 16:46
muaynesiz ise direk bağlanır die biliyorum.
Plakadan ceza yersin.

svtec
03-01-2009, 16:56
araç muaynesizken ilk yakalandığında 1 hafta müddettle bırakır muayne olması için sonra tekrar muaynesiz olarak yakalnırsa bağlanır plaka için ceza yazar veya çevirdiği yerde plakayı taktırı yola devam edrsin ama önemli olay aracın muayne olması için daha önce ihtar alıp almadığı aldıysa direk bağlarlar..

ramo si
03-01-2009, 17:13
Polisin psikolojik durumuna bağlı bi kere bağlandım plaka yüzünden bi kerede uyarı almıştım bende...

olcay_bora
03-01-2009, 18:05
hmmm... ihtar almadım. plaka da sorun çıkarmıyor demek. iyi kafama göre rahat rahat dolaşmaya devam :) teşekkür ederim hepinize..

FaBeRgE
03-01-2009, 18:55
Muayenesiz araç bağlanamaz ancak ilk yakalandığınızda size bir kağıt verilir 15gün içerisinde muayene etmek için süre verilmiştir gibisinden. Bu süre içinde yaptırmazsanız eğer aracınız bağlanır veya ruhsatın 1 nüsası alınır.

Plaka olayına gelince kanunda yazana göre plaka tamponda olacak diye bir kural yok sadece görünür olan bir yerde olmamlı diye geçiyor yani camada koyabilirsiniz.

Yukarıda söylediklerim normalde olması gereken kanunlar ama maaelsef kanunumuzda öle bir madde varki 32.madde die; taktığımız stop,far,tampon janttan bile aracınızı bağlayabilir. Uzun lafın kısası polisin insifiyatine kalmışsın

gokhan07
03-01-2009, 20:03
Motorlu bisiklet, motosiklet, yük motosikleti ve lastik tekerlekli traktörlerde 15x24 santimetre,
Otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon çekici ve otobüslerde, ön plaka11x52, arka plaka 21x32 santimetre, ithal araçlarda plaka yerlerinin bu ölçülere uymaması halinde ölçüler 15x30santimetre,en ve boyunda olur.

kurallar kitabında bu şekilde yer alıyor plaka camda olduğundada sorun yaratabilir üretici aracın neresine plaka yeri yapmışsa oraya takılması gerekiyor heralde

FaBeRgE
03-01-2009, 22:22
Amerika'da ön plaka takmak zorunlu değil hatta kişilerin ismine ait plakaları var. Buradaki kanunlarda yok önde olcak yok arkada olcas tamponda olcak die uğraşıyorlar

crazydog
03-01-2009, 22:26
Amerika'da ön plaka takmak zorunlu değil hatta kişilerin ismine ait plakaları var. Buradaki kanunlarda yok önde olcak yok arkada olcas tamponda olcak die uğraşıyorlar

amerıkada eyaletlere gore degısıo on plaka olayı bıldıgım kadarıyla

muayneden genelde baglamazlar sadece cezası war cezanı keser yollar ben genelde kurtarıorum muayneden ya ceza kesıo ya corba ıcıyo :D:D

CKN
04-01-2009, 00:41
her ikisinden de arac baglanır..
plakasıslıgın cezası 110 dan kesiyorlar..

saner müftüoğlu
04-01-2009, 01:21
bu tüve muayeneye gırmemdekı sebep aslında plakasız cıvıcımın polıslerce dıkkat edılıp cevrılmesıyle basladı. ilk once 55 YTL plaka takmadıgım ıcın ceza yedım sonra da men ettıler. muayenem yok dıe tabı. sonra ayın 3une kadar sure verdıler nıtekım menden kurtulmus oldum. yanı baglanma plaka yuzunden olamaz sadece ceza yersın ama muayene yoksa 1 hafta sure sonra yaptırmazsan gordugu yerde alır arabanı. ayrıca baglanmadan muayene yaptırırsan gayrettepe bılgı ıslemden dusum ıslemı yaptırmak zorundasın...

enderkinder
04-01-2009, 01:31
Muayenesiz araç bağlanamaz ancak ilk yakalandığınızda size bir kağıt verilir 15gün içerisinde muayene etmek için süre verilmiştir gibisinden. Bu süre içinde yaptırmazsanız eğer aracınız bağlanır veya ruhsatın 1 nüsası alınır.

Plaka olayına gelince kanunda yazana göre plaka tamponda olacak diye bir kural yok sadece görünür olan bir yerde olmamlı diye geçiyor yani camada koyabilirsiniz.

Yukarıda söylediklerim normalde olması gereken kanunlar ama maaelsef kanunumuzda öle bir madde varki 32.madde die; taktığımız stop,far,tampon janttan bile aracınızı bağlayabilir. Uzun lafın kısası polisin insifiyatine kalmışsın

İşte bunları polise söylesek yangın tüpüne bakar,ilk yardım çantana bakar,bir şeye kusur bulur yani polisin o anki psikolojisine bağlı.Bana geçen polis ön camdaki logo için sorun çıkarttı sonra eşim alışveriş listesi hazırlamış dedi bi o kadarda pişkin olabiliyorlar :)

Alfetta
04-01-2009, 16:52
Muayene olmamasından ya da aracın herhangi bir sorundan dolayı trafikte dolaşmaya uygun olmamasından dolayı ilk yakalamada ceza yazıp izin belgesi düzelenir. İzin belgesi 3 günden kısa olamaz. İzin belgesiyle araç trafiğe çıkar ve trafiğe uygun hale getirildikten sonra trafik tescilden men cezasının düşümü yaptırılmalıdır. Yoksa izin belgesinin süresi bittiğinden araç kayıtlarda trafikten men görünür. Herhangi bir polis kontrolüne bu durumda girilirse araç sorgusuz bağlanır. İlk yakalanmada polisin aracı bağlama yetkisi yoktur.

Limited
05-01-2009, 00:20
valla benim ehliyet 2 hafta icinde bende inşallah, ehliyet yokken çorba parasına razı oluyolar yada arkada bagajda RTE usülü forma taşıyorum.dağıtıyoruz...

clioGT
06-06-2010, 16:31

peki tek nüsha alındıktan sonra yine muayeneye gidilmez de polis yine yakalarsa,
polis eşliğinde muayeneye gidilmesi gibi bir durum söz konusu mu yoksa sallamasyon mu?

Kahraman castle
06-06-2010, 17:12
[QUOTE=STP;500432]normalde arac baglamak ılk safhadakı ıs deıl ama polısler kafalarına gore takılıyolar baglıyolar...[/QU

2918 Karayolları kanunu 35.maddesine göre trafik zabıtasının karayolu üzerinde ki hertürlü aracı trafik ihlali gerekçesi ile ilk safhada araç bağlama yetkisi vardır.

Schumi
06-06-2010, 21:19
2918 Karayolları kanunu 35.maddesine göre trafik zabıtasının karayolu üzerinde ki hertürlü aracı trafik ihlali gerekçesi ile ilk safhada araç bağlama yetkisi vardır.

Muayne için bu geçerli değil.

EREN34
06-06-2010, 21:20
O Zabıtalar daha çok benim bildiğim kaldırıma park gibi durumlarda istediği gibi at koşturabiliyor